13 Eastman Kodak mikt op Kop van de Beer Ravage na fatale stuurfout ggSi» vjfjpÉf' 'Dat spuitje was dé manier om vrouw te laten inslapen' Emoties laaien op tijdens radioreferendum Politie: korte metten met 'buurtwrakken' Ene 'zware jongen' helpt de andere 'Dat standbeeld Bep van Klaveren moet er komen' Besluit over Betuwelijn loopt forse vertraging op Lerarencampagne levert stroom invallers op Politie pakt brutale parfumverkopers op Bankpersoneel bedreigd Discussie over drugs mmiSÊ Voorwaardelijke straf geëist wegens euthanasiepoging Rotterdams Dagblad Zaterdag 22 februari 1992 flsse- istea eg in r vijf martij mde- twee ï3-ja- een Ijge- etal- nsen w?rd ï.De >trie- V/aar gehakt wordt, vallen spaanders. Ook op de 's-Graven- wegen de Oudedijk, die dezer dagen ingrijpend onderhanden worden genomen. Daar komen 'zware jongens' aan te pas, zo als de kolos, iinks op de foto. De grijper reikte gisteren echter hoger dan de de bovenleiding van de RET toeliet. En dat bete kende, dateen andere 'zware jongen' moest uitrukken, om de zaak te herstellen. In die tussentijd was het met de lijnen 7 en 9 slecht trammen, foto Robert Vos/John de Pater Rotterdam - Aad Veerman zei het deze week meteen na de crematie vau zijn idool: .,Dat standbeeld voor Bep van Klaveren moet er komen. Desnoods bij mij inde tuin." Jules Deelder, vriend, biograaf en bewonderaar van "The Dutch Windmill', denkt er precies zo over en in horeea-exploitant Ger Koedam hebben zij een fer vent medestander gevonden. Gedrieën vormen zij een comité, dat gisteren voor dat doel een bankreke ning opende. Bijdragen kunnen vanaf vandaag wor den gestort op rekeningnummer 500584400 onder vermelding 'Standbeeld Bep\ Veerman overhandigde gisteren voorts aan de secre taresse van de burgemeester het verzoek om de as van de op 12 februari overleden oud-Olympisch en Europees bokskampioen te mogen verspreiden op Woudestein, het veld van zijn favoriete club Ex celsior. Een beslissing daarover wordt binnen enkele weken verwacht. Utrecht - De besluitvorming over de aanleg van de Betuwelijn loopt flinke vertraging op. Tijdens een overleg tussen NS, gemeenten en de provincie Gel derland is gisteren gebleken dat de projectnota over de spoorlijn bijna drie maanden later verschijnt dan de bedoeling was. De inspraak zal aansluitend plaatsvinden van half april tot half juli. Hierdoor wordt het definitieve kabinetsbesluit niet binnen de gestelde termijn (juni 1992) genomen. Desondanks verwacht NS dat het besluit nog dit jaar aan de Tweede Kamer kan worden voorgelegd. De realisering van de Betuwelijn in 1998 is daarmee vol gens NS nog steeds haalbaar. De vertraging wordt in de eerste plaats veroorzaakt door een toename van het overleg tussen alle betrok ken partijen. Daarnaast wil het Rijk dat de besluit vorming wordt uitgebreid. Niet de minister van Ver keer en Waterstaat, maar het hele kabinet zal over de spoorlijn moeten beslissen. De Betuwelijn moet een oplossing bieden voor de verwachte toename in het NS-goederenvervoer van Rotterdam naai' Duitsland. De kosten van de lijn worden begroot op 2,5 miljard. Rotterdam - De regionale wervingscampagne voor inval-leraren voor het openbaar- en bijzonder onder wijs heeft 14? kandidaten opgeleverd, van wie er 51 voor benoeming tot leerkracht in aanmerking ko men. De sollicitatie van 24 andere serieuze kandida ten is nog in behandeling. Op deze manier is er onge veer tien procent van het tekort aan invallers in het Rotterdamse basisonderwijs gedekt. De campagne was voor Nederland uniek, schrijft de gemeente Rotterdam, De 160.000 gulden, die het pro ject kostte, werd grotendeels opgehoest door het mi nisterie van Onderwijs en Wetenschappen. Het expe riment liep van 11 maart tot 31 juli 1991. Rotterdam - Twee jongens uit Utrecht hebben giste ren een flink aantal winkeliers in de omgeving van de Grote Visserijstraat in Bospolder-Tussendeken het leven zuur gemaakt. Ze probeerden flesjes par fum, voorzien van etiketjes van gerenommeerde merken, aan de man te brengen tegen fikse prijzen. Doordat ze bij niet-geïnteresseerde winkeliers ble ven aandringen, werd de politie ingeschakeld, die de twee 'verkopers' inrekende. Rotterdam - Een nog onbekende man heeft gisteren een bank aan het Binnenhof in Ommoord overval len. Hij bedreigde het personeel met een vuurwapen, uitte enkele bedreigingen en sloeg met de inmiddels overhandigde buit op de vlucht. De overvaller is nog spoorloos. Rotterdam - De juridische faculteit van de Erasmus Universiteit Rotterdam houdt woensdagavond een discussie-avond over het drugsbeleid. Centraal daar in zal staan de legalisering van drugs. Er zijn zes Pannelleden uitgenodigd uit diverse richtingen, on der wie vertegenwoordigers van de Pauluskerk, de narcoticabrigade, politiek en Keetje Tippel, de op vang voor heroïnehoertjes op de G. J. de Jonghweg in Rotterdam. De openbare discussie-avond begint woensdag avond, 26 februari, om acht uur. Plaats van hande ling is de Erasmus Universiteit aan de Burgemeester Qudlaan in Rotterdam. Door Bram Oosterwijk Rotterdam - Het petro-ehemische complex dat Eastman Che mical Company in Nederland wil bouwen, komt vrijwel zeker op de Kop van de Beer. Het Amerikaanse concern Eastman Ko dak, waar de onderneming deel van uitmaakt, en ook het ge meentelijk havenbedrijf vinden dit de meest geschikte lokatie. Op de Kop van de Beer - het meest westelijke deel van Euro poort, tegenover de Maasvlakte - ligt al ruim twintig jaar een ter rein van ongeveer 160 hectaren ongebruikt. Eastman Chemical Company heeft daar ongeveer 100 hectaren van nodig: 50 in de eer ste fase en later nog eens 50. Eerder was er sprake van dal op dit, direct aan het voor diepste kende schepen geschikte Beerka- naal liggende terrein - één van de weinige nog vrije grote stuk ken grond in de Rotterdamse ha ven - een voor de aanvoer van Mazda-personen auto's bestemde autoterminal van Europe Combi ned Terminals (ECT) zou worden aangelegd. Dit project ging echter met door omdat de Japanse auto fabrikant Mazda met was gechar meerd van de ligging dichtbij zee. Mazda besloot met haar jaarlijkse aanvoer van 150 000 auto's van de bestaande ECT-terminal aan de Bnttanniehaven (Europoort) naar Antwerpen te gaan; dat gebeurt in de loop van dit jaar. Behalve Rotterdam komt het in dustrieterrein van het Haven- en Industrieschap Moerdijk eventu eel ook nog in aanmerking voor de vestiging van Eastman Chemi cal Company Het Amerikaanse concern is inmiddels de laatste onderhandelingen met Rotter dam begonnen Deze zomer valt het definitieve besluit. Deze zomer vait het de- fin itieve besluit over de lokatie in Nederland van het Amerikaanse bedrijf Eastman Che mical Company. if*-"", t V Als gevolg van een stuurfout van een automobiliste uit Spijke- nissezijn gisteren op de Maassluisseweg in Maasland twee per sonenauto's frontaal op elkaar gebotst. De vrouw die in de rich ting van Maassluis reed, raakte op nog onduidelijke wijze met haar auto gedeeltelijk van de weg af en botste op de betonnen rand in de berm. I n een pogi ng de auto weer volledig op het wegdek te krijgen ver loor ze de macht over het stuur en botste frontaal op een auto die uit de andere richting kwam en door een 51-jarige vrouw werd bestuurd. De auto's liepen flinke schade op en om één van de bestuurster uit haar benarde positie te kunnen bevrijden moest de brand weervan Maassluiser aan te pas komen. Beide vrouwen werden met inwendige verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. In verband met het politie-onderzoek bleef de weg gedurende twee uur voor het verkeer afgesloten. Foto Roei Dijkstra Door Jan Rozendaal Rotterdam - Met de vaste overtui ging een goede daad te verrichten diende de zieke nverzorgster van het Rotterdamse verpleeghuis Antonius Binnenweg de 74-jarige patiente een injectie insuline toe. „Het was voor mij dé manier om haar uit haar lijden te verlossen. Ik probeerde haar lekker te laten inslapen zodat ze overal van af was," vertelt de 29-jarige zieken- verzorgster, die zich daarvoor gis teren voor de rechtbank in Rotter dam moest verantwoorden. Volgens officier van justitie mr. R.A.F. Gerding was de zieken- verzorgster „helemaal faliekant in de fout gegaan." Ze had dit nooit mogen doen, vindt de offi cier, die haar poging moord ten laste legde. De vrouw heeft de in jectie op het nippertje overleefd. Mevrouw E. van Riet verbleef al langere tijd in het Antonius Bin nenweg. Ze stond bekend als een gezellige dame, die voor veel vro lijkheid zorgde in het verpleeg huis. Liep overal de verpleegsters achterna zonder echt in de weg te lopen en had voor iedereen een aardig woord klaar. Maar aan het einde van 1989 werd het snel min der. Na een operatie in het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt kwam ze nauwelijks meer van haar bed en ook haar geestelijke toestand ging snel achteruit. Óp de ochtend van de 22ste mei 1990 signaleerde de arts dat het met de wond, veroorzaakt door doorliggen, de verkeerde kant op ging. De ziekenverzorgster stond er bij en volgens haar had de arts daarbij gezegd: „Dit is het begin van het einde." De arts zelf ont kent dat gezegd te hebben. Toen de ziekenverzorgster de vrouw tussen de middag had ge wassen en de wond had ver schoond, haalde ze in de keuken wat le drinken voor de paiieme. Daarbij viel haar oog op twee am pullen insuline die m de koelkast stonden. Dat is de manier om haar van haar lijden te verlossen. schoot het door haar heen. Van de werking van insuline wist de zie kenverzorgster eigenlijk niet veel. Ja, dat je er suf van wordt. Dus, dacht ze, als je maar genoeg injecteert, dan zou het wel goed zijn. Daarom had ze de injectie buis helemaa1 gevuld. Vijf cc in suline, tien keer zoveel als de ge bruikelijke hoeveelheid. „Maar verder heb ik er niet over nage dacht." Insuline Ze spoot de insuline in de arm van de vrouw en ging daarna weg. Het was feest in Antonius. Ge vierd werd dat vijfjaar geleden de verbouwing was afgerond. In de avonduren werd de arts gewaar schuwd omdat mevrouw Van Riet in coma was geraakt. Een snelle diagnose wees uit dat haar suiker- spiegel helemaal in de war was. De patiënte kwam aan een infuus met glucose te liggen, waardoor zij tenslotte werd gered. Ook de ziekenverzorgster was toen nog in het verpleeghuis en kwam een kijkje nemen. „Dit gaat niet goed, ging er door me heen. Dit is niet wat ik wilde. Ik had verwacht dat ze in zou slapen en niet meer wakker zou wor den." De vrouw is later in het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt weer opgelapt. Na teruggekeerd te zijn in Antonius Bergweg, overleed de vrouw half juli van hetzelfde jaar aan de gevolgen van een longont steking. Hoewel in eerste instan tie werd aangenomen dat ait net gevolg was van de insuline-injec- tie. gaat mr. Gerding daar nu niet meer van uit. De directie van het verpleeghuis had argwaan gekregen over de ge beurtenissen van de 22ste mei en schakelde de politic in. Recher cheurs ondervroegen personeels leden, onder wie ook de 29-jartge ziekenverzorgster. Tot twee keer toe ontkende ze iets met de zaak te maken te hebben. Pas toen zij op 22 oktober werd aangehouden en werd opgesloten, schetste zij haar rol: „Eindelijk, dacht ik. Nu welen ze het tenminste en kan ik het vertellen. Ik had dat op 22 mei al willen deen, maar op de één of andere manier kon ik het niet." Maar ook gisteren bleef hel on duidelijk waarom de 29-jarige zie kenverzorgster deze patiente uit haar lijden heeft willen verlossen. Ze was er lichamelijk en geeste lijk slecht aan toe, maar er waren meer schrijnende gevallen op de afdeling. Ook de band tussen ver zorgster en patient was niet bij zonder. Ze heeft bijvoorbeeld nooit met de vrouw gesproken over het beeindigen van haar le ven en van euthanasie was dan ook geen sprake, aldus de officier. De ziekenverzorgster heeft er ook nooit met anderen over gespro ken. „Ik had het gevoel dat ik goed handelde. Ik wilde dat ze overleed." De psycholoog die haar onder zocht hield het op „een heftige impulsdaad." Volgens hem was er sprake van „een oordeelstoornis" en hij achtte haar licht vermin derd toerekeningsvatbaar. Welbewust De officier van justitie vond po ging tot moord bewezen. „U heeft welbewust gewild dat ze zou over lijden en na kalm beraad en rus tig overleg de injectie toege diend." En dat kan absoluut met, volgens mr. Gerding, die haar bo- rekt een bekentenis af te leggen voar veel onrust m Antonius Bin nenweg te hebben gezorgd m de weken na de gebeurtenissen. In een verpleeghuis moeten patiën ten en familie er vanuit kunnen gaan dat de mensen een goede verzorging krijgen en niet voortij dig aan hun emde worden gehol pen. aldus mr. Gerding. „Een ver pleeghuis mag niet verworden tot een cuthanasiehuis." Volgens Gerding mag een ver pleegkundige niet beschikken over het leven van een patient en bestaat er geen enkele rechtvaar digingvoor de handelwijze van de Rotterdamse ziekenverzorgster. De officier van justitie vond het moeilijk welke straf hij moest ei sen. Een geldboete achtte hij niet op z'n plaats en een onvoorwaar delijke gevangenisstraf ging hem ondanks de strenge woorden te ver Om, zoals Gerding het zei, de norm te markeren, eiste hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van één jaar Advocaat mr. J. L. A. M. le Coeq d'Ardmandville wilde de daad van haar client „zeker met" goed praten. maar volgens hem kon het bewijs voor pogmg tot moord niet worden bewezen. Daarvoor had de ziekenverzorgster te im pulsief gehandeld, was hij van mening. Ook voor de zware mis handeling, die de officier als alter natief achter de hand hield, was onvoldoende bewijs aldus de raadsman, die daarom vrijspraak bepleitte. De rechtbank doet op 6 maart uit spraak. Rotterdam - Twee op de drie re acties waren afwijzend over een nieuw vliegveld in de Noordrand van Rotterdam, gisteravond bij het derde referendum van Radio Rijnmond. De uitslag kan volgens onderzoeksleider Erik de Kort niet maatgevend worden geacht voor de bevolking van de Rijn mond, omdat een zeer groot per centage van de telefoontjes af komstig was uit Schiebroek, Hil- legersberg en de B-gemeenten, met name Berkel en Rodenrijs. Van de meer dan 500 luisteraars, die de moeite namen om op te bel len, bleek 44 procent afkomstig uit deze contreien. Daar zitten de overwegend negatieve reacties uit Schiedam nog niet bij. Als de ze allemaal bij elkaar worden ge teld, dan levert dat het beeld op dat negen van de tien inwoners van Rotterdam-Noord en omge ving tegen een nieuw vliegveld zijn. Wordt gekeken naar alle andere binnengekomen telefoontjes, dan komt de verhouding voor de rest van de regio anders te liggen. In de rest van de Rotterdamse regio is, afgaande op het radioreferen dum. ongeveer de helft vóór en de helft tegen een verplaatsing van Zestienhoven naar de noordelij ker polder Schieveen. Een zeer klein percentage kiest nu nog niet, maar zegt dat het ervan af hangt. In een reactie op de uitslag van de enquête zei de Rotterdamse wet houder Linthorst (Ruimtelijke Ordening, Economische Ontwik keling) dat het niet zo hoeft te zijn dat alle tegenstemmers ook tegen een vliegveld op zichzelf zijn. Lin thorst veronderstelde dat er men sen bij zullen zijn, die de bestaan de situatie willen laten zoals ze is, aus met behoud van Zestienho ven op de huidige plaats. Radio Rijnmond en het onder zoeksbureau Research Interna tional zijn zeer tevreden over de response van honderden reacties in 35 minuten tijd. „Het onder werp leeft, dat kun je goed mer ken," aldus Erik Post, die het ra dioprogramma over de Noord rand aan elkaar praatte. Het viel De Kort op dat zijn medewerkers veel emotionele antwoorden kre gen. Linthorst: „Vliegvelden roe pen overal op de wereld emotio nele reacties op." De wethouder vindt dat in de pu bliciteit de laatste tijd „niet hele maal een terecht beeld" ontstaat, als gewezen wordt op de nadelen van een nieuw Rotterdam Airport voor het milieu. Volgens hem zal de verplaatsing van het vliegveld een betere situatie opleveren dan nu het geval is. Hij vindt het van groot belang om de patstelling van de laatste twintig jaar te door breken. Rotterdam - De Rotterdamse po litie gaat de komende maanden grote schoonmaak houden in de wijken Het Nieuwe Westen en Middelland. In het kader van de verbetering van het leefmilieu zullen honderden autowrakken en vergane aanhangers, fietsen, brommers en motoren uit het straatbeeld worden verwijderd. „Je ziet het zo vaak," zegt hoofd agent C. J, van der Will, „dan zijn de woningen helemaal gereno veerd, is de buurt mooi opge knapt, zijn de junks verdwenen, maar op de openbare weg blijft het een rommeltje." De hoofdagent doelt dan op de transportbusjes die worden ge bruikt als opslagruimte. De tallo ze fietsen waarvan de banden zijn verpulverd en het slot een is ge worden met het hek waar het aan vast zil Komende maandagmorgen wordt in het noordelijk deel van Het Nieuwe Westen begonnen met de actie. Een vrachtwagen van de Roteb zal de straten afschuimen en op advies van de politie wor den oude fietsen, brommers en motoren ingeladen. De echte wakken worden meteen vernie tigd, twijfelgevallen gaan 'door de computer' om te kijken of ze staan geregistreerd als gestolen. De overblijvers gaan na drie maanden naar de opkoper. Het Nieuw Burgerlijk Wetboek biedt sinds kort die mogelijkheid. Geen vetpot overigens, verwacht Van der Will: een tientje 't stuk, terwijl de opruim- opslagkosten tien keer zo boog zijn. De wet i: duidelijk: fietsen moe ten in rijklaic staat zijn. „Dat be tekent natuurlijk niet," zegt Van der Will, „dat we iedere fiets met een lekke band meenemen. Maar als het gras over de velgen groeit, dan nemen we ze wel mee. Vaak zijn die fietsen achtergelaten door studenten die hier al lang niet meer wonen." Gepikeerd Ook oude auto's die nooit meer worden gebruikt zijn voor vee! mensen een doorn in het oog. Bij een eerste inventarisatie heeft Van der Will er in het noordelijk deel van Het Nieuwe Westen veertig genoteerd die voor weg slepen in aanmerking kwamen. De eigenaren hebben allemaal een brief gekregen waarin hen wordt gewezen op de plannen van de politie. Van der Will: „Vijftien mensen reageerden nogal gepikeerd: 'Mijn auto een wrak?' Het bleek dat ze er nog regelmatig in reden. Van een stuk of tien mensen heb ben we te horen gekregen dat ze de afstandsverklaring zullen te kenen. En als ze niet mee willen werken dan wordt er proces-ver baal opgemaakt omdat het voer tuig niet is verzekerd, niet APK is gekeurd en het deel III ontbreekt. Dat is bij elkaar bijna zevenhon derd gulden." Toch worden de eigenaren altijd eerst even gewaarschuwd. „We proberen het in medewerking met de mensen te doen. De politie heeft in het verleden nooit erg veel aan milieu gedaan en ik vind dat je dan niet ineens moet gaan rennen. We gaan met dit project (dat een halfjaar duurt, red.) eerst terug naar nul. Dan weten de mensen waar ze aan toe zijn en hoefje ze vantevoren niet meer te waarschuwen. Dan wordt het voor ons ook makkelijker om het bij te houden," besluit de hoofdagent. De grote schoonmaak m tiet Nieuwe Westen en in Middelland moeteen ein de makenaan onder meer drt soort tafe reeitjes. Foto John de Pater

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1