7 Verzorgingsschool naar Schiedam Zadkine-college haait MBO-opleiding uit Vlaardingen weg Bezorging? Mirjam, Lange Jan en heksen iaten de Schiedammers niet lachen 'Je kon kwalijk ieder zondag in een wit japonnetje lopen' Weer parkeren voor postkantoor 'Toestand Hoekse Bosjes niet verontrustend' Woningbedrijf gaat naar Zwanensingel Routes voor blinden Nieuwe plek voor Icarus en Adelaar 010 4004.444 GGD maakt voorbehoud bij nieuwbouw ~ll Cirkelwoningen Steendijkpolder bit r Jümr Poes houdt brandweer bezig NS-conducteur mishandeld Eenden beschoten Auto botst tegen vangrail Auto in brand Ruit ingegooid Vandaal gepakt Sieraden weg bij inbraken Brand door wasdroger Rotterdams Dagblad Maandag 24 februari 1992 Vlaardingen - ..Vroeger wasje als jongen meestal boe renknecht en als meisje werd je boerenmeid." zegt de 82-jange Neeltje Moerman. Zij en haar 81-jarige echtgenoot Pieter Moerman vinden het dan ook niet vreemd dat zij elkaar tijdens het werk bij een boer leerden kennen. Tot aan hun huwelijk werkten de in Kethe) geboren Neeltje en de m Vlaardingen geboren Pjeter bij een boer. In 1932 vertrok het echtpaar naar Rotterdam om daar een groentewinkel le beginnen. ..Wanneer je bij een boer werkte moest je 's morgens om kwart over drie je bed uit en de werkdag duurde tot 's avonds zeven uur. En dat voor een gnjpstuiver hoor! Veel boerenknechten werden na verloop van tijd melkboer of groenteboer. De groentezaak hebben wij niet zolang gehad, want kort nadat wij open wa ren kwam er een grote markt voor de deur. Nou, daar kan je natuurlijk niet tegenop met een winkel. We pakten onze biezen en vertrokken naar Vlaarding en." vertelt meneer Moerman. De vrouw des huizes had inmiddels een paar kinde ren om voor te zorgen en had weinig lijd meer over om te werken. ,.Je had geen geld en bovendien was er in die tijd heel weinig te koop. dus ik was dagen lang kledmg aan hel herstellen voor het gezin. Iede re avond had ik wel eeri bak vol sokken te stoppen." Neeltje Moerman baarde dertien kinderen. „Het is niet veel als je het snel zegt," zegt de bruid glimla chend. Twee kinderen zijn overleden. Een kwam er net voor de oorlog om het leven en een tweede tij dens de oorlog. Pieter Moerman stopte tijdens de oorlog met de groentehandel en het boerewerk en trad in dienst bij de gemeente Vlaardingen. Hij werkte aan de bouw van de noodwoningen in de Babberspolder en werd uiteindelijk opperman. Later toen hij bij de firma Volk er werkte, heeft hij de Broekpolder helpen op spuiten. Terugkijkend op zijn afwisselende werk "egt hij kort maar krachtig: ,,Ja. werken dat kon ik wet." Het bruidspaar, dat vandaag 60 jaar getrouwd is, vierde gisteren feest met hun 11 kinderen en schoon- kinderen. 21 kleinkinderen en 7 achterkleinkinde ren. Wanneer zij terugdenken aan hun trouwdag moeten Neeltje en Pieter Moerman wel lachen. De bruid vertelt: ..Vroeger trouwde je met drie paren te gelijk. Het ging in één moeite door. Je vierde het ge won met je familie en zag er ook anders uit. Ik had een blauw gelegenheidsjaponnetje. Zo'n japon kon je tenminste nog eens aan. Je kon kwalijk ieder zon dag in een wit japonnetje lopen." „Nou." vuil de bruidegom aan. „tegenwoordig zijn die jurken zo duur en ondraagbaar, dat je binnen twee weken na je huwelijk, je bruidsjurk te koop moet aanbieden in de krant. Je moet er dan nog bij zetten: 'Niet in Vlaardingen gedragen'. Ja, ja, de tij den zijn veranderd. En wij vinden het grootste voor recht dat we er gezond bij gebleven zijn in ai die ja ren." Pieter en Neeltje Moer man. 'Vroeger trouwde je met drie pa ren tegelijk.' FotoGerntde Heus/' Roel Dij Hst ra Vlaardingen - Voor het postkantoor bij het Liesveld jn Vlaardingen komen binnenkort vier plaatsen voor kort parkeren. Het college van B en W heeft hiertoe besloten omdat het 'illegale' parkeren van nu gevaar oplevert voor andere weggebruikers. Ook de door stroming van het verkeer wordt erdoor belemmerd. De afdeling Waterweg-Noord van de Fietsersbond ENFB had bij het college van B en W aandacht ge vraagd voor de situatie, die onder meer voor fietsers risico s oplevert. Dauroij is meteen gevraagd ue be langen van de gebruikers van tweewie]ers voor het hele centrum in de galen te houden. B en W beloven dat met de vernieuwing van het stadshart er, mede door het afnemen van het aantal parkeerplaatsen op straat, een verkeersluw beeld zal ontstaan, waarbij de afwikkeling van hel langzame verkeer prioriteit krijgt. Het college zegt verder op zoek te zijn naar een nieu- v,e plaats voor de bewaakte fietsenstalling. Hoek van Hofland - De toestand van de^Hoekse Bos jes is niet verontrustend. De 'vitaliteit' van het vijf hectare grote gebied is goed te noemen. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de dienst Ge meentewerken Rotterdam in augustus 1991 is ver richt door het Bedrijfslaboratonum voor Gewaskun- dig Onderzoek BLGG) te Oosterbeek. Het rapport is nu ter kennis gebracht van de commissie Verkeer. Openbare Werken en Groen van de Hoekse deel ge meenteraad. Maar al is de toestand van de Hoekse Bosjes niet di- rekt verontrustend, dat wil niet zeggen dat men de bestaande s.tuatie kan laten zoals die is. „Er zijn ver schijnselen die erop wijzen dat dit in negatieve zin zou kunnen veranderen," zo wordl in hei vitaliteits- rapport geconcludeerd. Enkele boomsoorten zoals de zomereik en de Oos tenrijkse Den zijn er niet zo goed aan toe. Voor deze boomsoorten dienen enkele bosbouwkundige maat regelen te worden genomen. De onderzoekers zeg gen dat de bos structuur verbeterd moet wor den waardoor de stabiliteit verbeterd wordt. De Hoekse Bosjes zijn in 1935 ingeplant op non nij/ip vuilstortplaats. Hpt is een gevirt wandelgebied, zowel in de zomer als in de winter. In het bos staan beuken, Oostenrijkse Dennen, kastanjes, populieren, iepen, es doorns, zomereiken en biauwsparren. Schiedam - Schiedam wordt een onderwijsinstelling rijker. Het Rotterdamse Zadkine-college start in het begin van het nieuwe schooljaar een nieuwe MBO-opleiding voor de verzor ging en de verpleging. Aan de komst van de school is een uitge- breidmarktonderzoek vooraf gegaan bij de verzorgings-en ver pleegtehuizen in de regio Waterweg-Noord. Deze instellingen hebben een schreeuwende behoefte aan vakkundig personeel. Het is nog niet bekend waar de nieuwe onderwijsinstelling wordt gehuisvest. Projectleider zorg J. Hei tink van het Zadkine is nog op zoek naar een geschikt pand. ..Wij zijn op zoek naar een plek die goed bereikbaar is voorde leerlin gen." De onderwijsinstelling wil zich vestigen in een bestaand schoolgebouw. Zadkine speelt met de gedachte het nieuwe on derkomen te delen met de Streek school voor Kort Middelbaar Be roepsonderwijs Rijnmond-Noord. Deze school is nu gevestigd in de Sint Liduinastraat. De komst van de nieuwe instel ling betekent een flinke uitbrei ding van het onderwijsaanbod in de verzorgende sector in het ge bied tussen Schiedam en Hoek van Holland. Op dit moment biedt het Zadkine-college alleen een MBO-opleiding m de verzor ging aan. Dit gebeurt in de Vlaar dingse Planciusstraal. Dit onder deel van de opleiding wordt met ingang van het nieuwe schooljaar van Vlaardingen naar Schiedam verplaatst. Daarnaast gaat het Zadkine-colle ge in Schiedam een korte en een langere MBO-opleiding in de ver pleging opzetten. Tot dusver kon den leerlingen uit deze regio deze opleidingen alleen volgen op de hoofdlocatie van het Zadkine-col lege in Rotterdam. Projectleider Heitink hoopt dat er van de deconcentratie van de op leidingen m de verzorgingssector een wervende werking uitgaat. „Verleden jaar is er een vergelijk bare opleiding m Spijkenisse ge start. Wij schatten dat we het eer ste jaar in Schiedam zeker vijfen zeventig leerlingen kunnen in schrijven. Daarnaast komen dan natuurlijk nog de tweede- en der dejaars uit Vlaardingen." De opleiding staat geheel los van het onderwijsaanbod van de cen trale school voor opleidingen in de gezondheidszorg, die wordl aangeboden door het Holy- en het Sch iel and-ziekenhuis. „In die op leiding wordt werken met leren gecombineerd." legt Heitink uit. ..Bij ons volgen de leerlingen dag onderwijs. Het cursusaanbod is bovendien aiverser, De opleiding van de centrale school, waarmee wij overigens goed samenwerken, richt zich specifiek op de verple ging. Bij ons vormt dat slechts een onderdeeltje. Naast verple ging komen bij ons onder meer thuiszorg en kraamzorg aan bod." De verpleeg- en verzorgingste huizen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hebben enthousiast gereageerd op de nieuwe oplei ding in Schiedam. Zij hopen dat de nieuwe opleiding op termijn het toenemend personeelstekort kan indammen. Vlaardingen - Het Gemeentelijk Woningbedrijf van Vlaardingen verhuist van het Emaus naar de Zwanensingel. Wethouder Ton van der Steen heeft in de raads commissie Stadsontwikkeling ge zegd dat ervan mag worden uitge gaan dat de verhuizing naar die plek definitief is. De overgang wordt enigszins op gehouden in verband mei de dis cussie over de privatisering van het Gemeentelijk Woningbedrijf. Aanvankelijk werd aangenomen dat er voor hel nieuwe onderko men achtduizend vierkante me ter nodig zou zijn, maar inmid dels is gebleken dat met 3700 vierkante meter kan worden vol staan. De overige 4300 meter gaan waar schijnlijk naar de kerk van de Na- zarener, die daar ook nieuwbouw wil plegen. Er is al een bouwver gunning voor aangevraagd en de Welstandscommissie is akkoord gegaan met de bouw. Binnenkort gaat dit plan de gebruikelijke in spraakprocedure in. In verband met beide niéuw- bouwplannen zijn er al enige tijd geleden tientallen bomen omge haald op het betreffende stuk grond. Dat heeft weer tot wagen geleid op het stadhuis, waar is meegedeeld dat de beplanting een tijdelijke zaak was, zodat de bomen zonder kapvergunning konden worden weggehaald. Dat kappen was nodig in verband met een bodemonderzoek. Vlaardingen - Voor negen blin den en slechtzienden in Vlaardin gen gaat de gemeente de belang rijkste routes markeren. Dat ge beurt met onder meer rubberte gels en zogeheten rateltikkers bij oversteekplaatsen. Die routes komen in het centrum, de Westwijk, Oostwijk en Bab berspolder. Blinden en slecht zienden uit die gebieden hebben gereageerd op de advertentie die de gemeente enige tijd geleden geplaatst heeft. Ook het Vlaar- dings Overleg Revalidatie is bij de planontwikkeling betrokken geweest. De routes zijn met de blinden en slechtzienden doorgesproken De gemeente is bereid de benodigde 39.000 gulden, die nodig zijn voor de diverse voorzieningen, uit te geven. Vlaardingen - Icarus, de vereni ging van vogelliefhebbers, krijgt mogelijk onderdak aan de Clau dius Civilislaan (tussen het benzi nestation Mobil en de Jeu de de Boulesvereniging). Dat geldt ook voor de vereniging van postdui- venhouders De Adelaar. Ér is nog ruimte voor een derde vereni ging, maar onbekend is wie daar gebruik van kan gaan maken. Het totale oppervlak van het ter rein bedraagt 3.675 vierkante me ter en dat is volgens het college van B en W genoeg om er de drie verenigingen te huisvesten. De gemeente zal in verband met de uitgifte van de grond onder meer parkeerplaatsen aanleggen en voor groenvoorzieningen zorgen. Het is de bedoeling het huidige hekwerk te laten staan, ook al om de kosten voor de gemeente le drukken. Bel voor natxKnrgJng op maande* t/m vrijdag De optocht was bont genoeg, ook al door de buitenlandse inbreng. Maar veelgelachen werd er niet langs de kant. foto GerntdeHeus/Roei Dijkstra Schiedam - De stad Schiedam heet nu tijdelijk Brandersgat en de bestuurder van de stad is even niet burgemeester Reinier Scheeres. maar prins Harry de Eerste. Nadat de burgemeester zaterdagmiddag de stadssleulel overhandigde aan de prins, was het carnaval in Schiedam. Dat het carnaval in deze regio een andere betekenis heeft dan in Brabant en Limburg bleek wel weer. Er was een prins, er was een raad van elf, er was vrolijke mu ziek, er waren dansmariekes en er was een optocht, maar de sfeer ontbrak. Misschien kwam het door de kou dat de mensen met lachten bij het aanschouwen van de optocht en om de grappen die bij de aankondiging van de praal wagens werden gemaakt. Waar het aan lag is onduidelijk maar quasi lollige uitspraken als: 'En daar is vereniging OBK. Weet je wat dat betekent? Oefening baart kinderen! Ha, ha, ha,' wer den niet op prijs gesteld. Er kwam geen bijval. Het publiek bleef se rieus naar de uitgedoste leden van de muziekvereniging kijken. De carnavalsoptocht was niet groet, maar er zaten leuk uitge werkte ideeën tussen. Zo waren de vrouwen van voetbalvereni ging Excelsior '20 verkleed als heksen. Zij liepen met bezems in een rij en droegen de tekst 'Wij doen het op ons eigen houtje'. Een andere groep dames, de da mes van carnavalsvereniging De Rietzeilers, was gehuld m vlag gen van de Europese gemeen schap. Zij beeldden Europa '92 uit. Vereniging Eldos had 'Lange Jan' op ccn praalwagen gezet. Net als in de Efteling stak de sprook jesfiguur zijn nek steeds boven alles uit. Bovendien bewogen de armen van deze reusachtige pop. Ook de firma Bruss had een mooi versierde wagen. Een mannetje in rood-wit gestreepte kleding stond bovenop een ski-piste. Samen met sneeuwmannen, een pinguïn en Olympische ringen beeldde hij het Olympische winterfeest uit. Tussen de wagens door liepen al lerlei verklede mensen. De tradi tionele boerenkiel en het clowns pak zag je veel. Maar ook een tij ger en zelfs een 'Mirjam' liepen mee in de optocht. Een van de hoofdfiguren uit het populaire te levisieprogramma 'Goede tijden en Slechte tijden' blijkt een dank baar personage om na te bootsen met carnaval. De haardracht is daarbij het belangrijkst: vreemde vlechten met ijzerdraad op het hoofd en grote spelden met een tropisch eiland of een pluche dier er tussen in. Er was ook een aantal verenigin gen. particulieren en bedrijven dat' zich aan het thema 'Schiedammers van overal en nergens' van de carnavalsoptocht had gehouden. Een Spaanse ver eniging kwam langs met een met bloemen en roesjes versierde huifkar. In traditionele jurken dansten vrouwen op Spaanse mu ziek achter de wagen aan. Op een andere wagen zat een Antilliaan se groep. Óp swingende livemu ziek lieten deze carnavalsvierders zien wat tropisch carnaval is. Ook de Turkse gemeenschap was in de optocht vertegenwoordigd. Zij passeerden gekleed in prachtige Turkse klederdracht. De gasten uit de Belgische zusterstad Has selt die glaasjes jenever uitdeel den, pasten uiteraard ook goed bij het thema. Vlaardingen - De GGD Nieuwe Waterweg Noord behoudt zich het recht voor de nieuwbouwlokatie bij station Vlaardingen-Oost als nog af te wijzen. De GGD blijft streven naar een gezamenlijk on derdak voor de administratieve diensten en de ambulancedienst. Nog niet duidelijk is of die beide onderdelen in het nieuwe com plex bij het stationsplein passen. Valt de keuze toch op Vlaardin- gen-Oost. dan zal de GGD van de gemeente Vlaardingen garanties eisen dat de nieuwbouw voor 1 april 1994 klaar is. Daarnaast wil het bestuur nu al met de gemeen te afspraken maken over de huur prijs. zodat de GGD bij de opleve ring niet voor financiële verras singen wordl geplaatst. De Vlaardingse wethouder Kees van der Windt (Volksgezondheid) heeft de GGD nogmaals uitstel gegeven voor de ontruiming van het huidige onderkomen aan de Soendalaan. De ontruimingsda tum werd eerst verschoven naar april en is nu vastgesteld op 1 ju ni. De GGD i toch naar hel leegstaande Cincinnati-gc-bouw aan de Schiedamsedijk. Aanvan kelijk werd deze optie afgewezen omdat ue ei humden. aanne mingsbedrijf Van der Waal. als voorwaarde stelde het nieuwe GGD-complex te mogen bouwen. Maassluis - Drie jaar na dato heeft Anton Wustrow toch nog zijn zin. Destijds verdedigde de bestuurder te vuur en te zwaard een plan voor een cirkelvormig woningbouwproject van architec tenbureau TK aan het Dennen dal. Destijds stak de gemeente raad een stokje voor zijn plan, maar deze week krijgt Wustrow genoegdoening. In de Steendijk polder overhandigt de wethouder op 26 februari de laatste sleutel van een woningproject dat zeer grote overeenkomsten vertoont met bet destijds afgeketste plan. Voor het stukje grond tussen ver zorgingstehuis DrieMaasHave en de Dr. Albert Schweitzerdreef ontwierpen de Maaslandse archi tecten van TK m totaal 41 wonin gen. 27 "Viüjgui in de vnje sec tor zijn gegroepeerd in de destijds zo omstreden halve cirkel. Aan de zijde van de Houtzaagmolen wordt het wijkje gecompleteerd Het cirkelvor mige project met vrije see- tor-enandere koopwonin gen, vindt gretig aftrek bij huizenko pers. i door 14 koopwoningen met een eenmalige bijdrage. De woningen, in prijs variërend van 172.000 tot 245.000 gulden, zijn gebouwd in opdratfïtvan pro jectontwikkelingsmaatschappij Amstelland Vastgoed. Ze onder scheiden zich door het gebruik van lichtgekleurde bouwmateri alen en het veelvuldig gebruik van glaa. De buuv\ \<ah de huize O is gestart in april 1991. Reeds een maand later was de makelaar er in geslaagd alle 41 langs een wa terpartij gelegen woningen van de hand te doen. Ook dat zal Wustrow tevreden stemmen, want in 1988 werd hel stede'oouwkundige concept van het project onverkoopbaar ge acht. Met name het CDA en de VVD vreesden, dat gefortuneerde belangstellenden zich door de moderne architectuur zouden la ten afschrikken. En hoewel de W Grillig en ui dc Steel idijkpuiuci iets goedkoper zijn uitgevallen dan destijds hel geval zou zijn ge weest. blijkt deze vrees achteraf onterecht. Vlaardingen - De Vlaardingse brandweer is zaterdagavond rond half zeven tevergeefs uitgerukt om een poes te redden. Het dier was aan de Van Beethovensingel van het balkon op de vierde etage naar dat van de derde verdieping gesprongen en kon daar niet meer weg. Toen een brandweerman de lad der opklom sprong de poes zon der problemen over hem heen op de grond. Het dier is weer terug bij het baasje. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft zaterdagmiddag twee Rozenburgse jongens van 17 jaar aangehouden en overgedragen aan de Spoorwegpolitie, onder meer omdat ze in de trein Hoek van Holland-Rotterdam de NS- conducteur hadden mishandeld. Het tweetal reisde zonder kaart jes en één van hen gaf een valse naam op. Vlaardingen - Twee Vlaardingse jongens van 13 jaar zijn vrijdag door de politie opgepakt omdat ze met een luchtdrukwapen op een den aan het schieten waren. Dat deden ze aan de Broekkade. De jongens zijn overgedragen aan bureau-Halt om een alternatieve straf te ondergaan. Schiedam - Op Rijksweg 26 is gistermiddag rond half een ter hoogte van het Kethelplein een auto tegen de vangrail gebotst. Er vielen geen gewonden. De schade was wel groot. Schade ontstond er zaterdagmid dag ook aan de Sportlaan waar een auto grondig vernield werd. Aan de Louis Raemaekersstraat werd een auto, rode Opel Kadett, gestolen. Later is die teruggevon den. Aan de Parkweg werd een wille Opel Kadett (PG-66-NZ) ge stolen. Aan de Nijverheidsstraat verdween een blauwe Mercedes (DH-DS-56). Aan de Parkweg werd een auto opengebroken. Vlaardingen - Op de Wesllandse- weg in Vlaardingen is zaterdag morgen rond negen uur de motor van een auto in brand geraakt Waarschijnlijk is er kortsluiting in de bedrading ontstaan. Vlaardingen - Uit een winkel aan de Hoogstraat zijn vannacht twee videocamera's gestolen. Men kwam binnen door een ruit in te gooien. Zaterdagmorgen rond vier uur werd ook een ruit inge gooid van een kaaswinkel aan de Van Hogendorplaan. Er werden kaas en alcoholische dranken meegenomen. Met een gestolen fles sherry werd vervolgens de ruit van een schoenenwinkel in gegooid. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft zondagochtend vroeg een 17-jarige Schiedamse jongen aangehouden die op de AnnaPau- lownalaan de linkerbuitenspiegd van een Fiat had afgebroken. Hij kreeg een proces-verbaal. Zijn va der trof een schade-regeling met de autobezitter. Maassluis - In twee woningen aan de Nobeldreef in Maassluis is dit weekeinde ingebroken. Uit de ene woning verdwenen sieraden en uit de andere niets. Ingebro ken werd er in Maassluis ook in een kelder aan de Burgemeester Schwartzlaan en bij een bedrijf aan de Industrieweg. Verder werden tien auto s open gebroken met meestentijds een autoradio als doelwit van de dief stal. Schiedam - In een garage aan de Boter straat in Schiedam is vrij dagmiddag een binnenbrandje ontstaan, omdat een wasdroger tijdens het drogen oververhit raakte. Er ging ook een vrieskist in de vlammen op. De bovenwo ning liep rookschade op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1