13 'Ik kijk naar de boten om mijn ogen te testen' Strijd tegen rijksweg 19 gaat door' 'Het is 60 jaar lang altijd goed gegaan' Chromoroc want chroom is de trend! Uitzicht Hoop nu gevestigd op aantal bestemmingsplan-procedures Wachten Molenlepeltje is er Novib zoekt collectanten Pandabus ook in Spaland Klaverjassers gevraagd Kattententoonstelling Geen doorsteek vanuit Nieuwland seduinweg Het Bestrijdings middelen de lucht in j Rotterdams Dagblad Dinsdag 25 februari 1992 Een mens wacht wat af. Miljoenen uren gaan ermee verloren, zo heeft professor Heertje ooit eens berekend. Bij de dokter, de tand arts, in de winkel en op straat, als het stoplicht op rood staat. Over dit laatste heeft de gemeente Vlaardingen zich gebogen. Want, zo wordt in de nota Verkeerslichtenbeleid gemeld, veel weggebrui kers welen niet waarom ze moeten wachten. We lezen zelfs letterlijk: 'De wijze waarop de gemeente met de aanwezige verkeerslichten omgaat is ook voor de verkeersdeelnemers vaak niet duidelijk'. Duidelijke taal. Taal die ik begrijp. Ons, weggebruikers, moet maar eens haarfijn worden uitgelegd waarom rood rood is, oranje oranje en groen groen. Maar notaschrijvers blijven een apart ras. Ze schrikken snel van hun eigen duidelijkheid en gaan steevast prompt in de fout. Ik bedoel, wat moet iemand, die nooit met nota's temaken heeft, nou met 'func tionele kwaliteit', 'de subjectief bepaalde ergernis', 'een optie van de actualisering' en 'roodlichtnegatie'? Om van deze zin maar te zwijgen: 'Beleidsmatig verdient het voor dit soort complexe processen de voorkeur om, wanneer het streefbeeld voor een van de aspekten min of meer is bereikt, geleidelijk te gaan bijsturen op de andere aspecten totdat zichtbare wijzigingen gaan optreden in het streefbeeld.' Hebt u 'm? Vasthouden dan, want u kunt er anderen nog een plezier mee doen. Mij bijvoorbeeld, want ik denk: gooi maar in mijn pet. Ho- geschool-onzin. Vroeger wilde ik nog weieens zachtjes, binnensmonds, tekeer gaan als ik dit soort schandelijke taal onder ogen kreeg. Tegenwoordig laat ik die duidelijkheid maar achterwege, want ik heb het opgege ven: ik geloof niet meer dat het ooit nogeens lukt dit soort taal uit no ta's te krijgen. Ook al lees ik nog ergens: 'Uitgangspunt blijft dat de aanwezige ver keerslichteninstallaties zijn geplaatst om in werking te zijn'. JAN BOOISTER De Stichting Schiedamse Molens heeft, omdat er veel vraag naar is, een molenlepeltje laten ontwer pen en op de markt gebracht. Vanaf heden is het zil veren souvenir verkrijgbaar in het onderkomen van de Werkgroep Havenmuzick- en Molenfestival aan de Kethelstraat 16. Het molenlepeltje, inclusief de fraaie plastic cassette, kost 9,95 gulden. De Novib zoekt collectanten voorde actieweek die de organisatie houdt van 8 tot 14 maart met als doel geld in te zamelen voor Indianen-projecten. De bedoeling is voor deze groepen de gezondheidszorg te verbete ren. evenals de voedselvoorziening, kleinschalige bedrijven, scholing en landbouwverbetering. Mel den. graag voor 1 maart, bij Martin Swart (470.96.46), Tinnengieterhof 9, Schiedam. Staat de Panda Natuurbus van het Wereld Natuur Fonds woensdag 26 februari bij de basisschool Sint Willibrordus aan de Afrol in Vlaardingen, donderdag 27 februari is het de beurt aan de leerlingen van 't Windas in Spaland. De hele dag kunnen de scholie ren in de tentoonstellingsbus ervaren dat werken in en met de natuur ieuk kan zijn. De bus zit vol met na tuur- en milieuzaken en de bezoekertjes mogen ac tief aan diverse kleine evenementen deelnemen, 't Windas aan de Nachtegaallaan zet in de school zelf ook een natuurproject op. Klubhuis Zuid houdt iedere woensdag vanaf 13.30 uur een klaverjasmiddag waaraan voor 4,25 gulden per maand aan deelgenomen kan worden. Maande lijks worden er prijzen uitgeloofd aan de beste kaar- Iers en aan het eind van het seizoen is er zelfs een wisselbeker beschikbaar. Voor die klaverjasmidda- gen zoekt men nog enkele liefhebbers die al kaarten willen strijden om de prijzen. Mensen die willen jo keren zijn ook welkom in Klubhuis Zuid. Vlaardingen De Lijnbaan hallen vormen zondag 8 maart voor het decor van de zevende internationale kattententoon stelling die door de Nederlandse kattenvereniging wordt georganiseerd. Op deze tentoonstelling wor den 350 katten uit binnen- en buitenland door hun fokkers Gepresenteerd. Alle katten worden op schoonheid gekeurd door erkende internationale keurmeesters uit onder andere Frankrijk, Duitsland en Nederland. De expositie begint om 10.00 uur en om binnen te komen betalen volwassenen vijf gul den. Kinderen lot twaalf jaar en 65-pIussers dienen slechts een rijksdaalder neer te leggen. Hoek van Holland Er komt geen nieuwe doorsteek vanuit de Nieuw- landseduinweg naar de Dirk van der Burgweg, zo vindt de deelraadscommissie. Diverse kwekers had den bij de commissie aangedrongen op het in de ou de staat terugbrengen van de doorsteek. Volgens hen is de situatie die nu, na de reconstructie van de kruising Dirk van der Burgweg/Schelpweg, is ont staan levensgevaarlijk. Woordvoerder Wierkx van de Hoekse politie stelt dat de politie verschillende ma len heeft staan te posten op het betreffende stuk weg en er naar zijn mening geen reden is te veronderstel len dat er binnenkort ongevallen zouden gebeuren. In de periode van 1 januari 1990 tot en met 6 augus tus 1991 zijn er geen ongevallen tussen (brom)fiets- verkeer en vrachtverkeer gemeld. Er is naar zijn me ning dan ook geen sprake van een verkeersonveilige situatie. SCHIEDAM dinsdag 25 februari 'Jamsessie, Podium, 21.00 uur. Dingo, Kluphuis Oost. Galileïstraat. 20.00 uur. VLAARDINGEN woensdag 26 februari De onvoorstelbare tocht (jeugdfilm), Stadsgehoor zaal. 14.00 uur. Maassluis dinsdag 25 februari Gemeenteraad, stadhuis, 20.00 uur. Bingo, Koningshof, 20.00 uur. - Truus Verver woont op de ne gende verdieping van de WH- helminaflat aan de Vlaardin- gerdijk in Schiedam. Ze kijkt uit op het havengebied aan de Nieuwe Maas. Door Sander Sonnemans Foto Gerrit de Heus „Soms liggen er wel 'drie boten naast elkaar. Dan is de overkant 's avonds door al die lampjes heel sfeervol verlicht. Zo rond de kerstdagen heb ik altijd een kerstboom in huis maar eigenlijk heb ik dat ding helemaal niet no dig, want dan heb ik toch lichtjes genoeg. Vraag mij niet wat ze daar bij Wilton Fijenoord alle maal uitspoken want in de scheepvaart ben ik totaal niet ge ïnteresseerd. Als er helemaal geen schip ligt is er weinig aan. Dan doet het uitzicht doods en kaal aan. Maar met die verlichting is het stukken mooier dan een stadsge zicht of een straatbeeld. In een straat zou ik sowieso niet meer willen wonen. Dan kijk je con stant tegen hetzelfde aan. Van daag woon ik hier precies twaalf jaar. Ik woon hier zo mooi dat ik er nooit weg hoef. Nu ligt er maar één zon joekel voor de deur. Vori ge week lag er nog zo eentje naast. Altijd als er een nieuw schip bij is gekomen, kijk ik of ik de naam op de boeg kan lezen. Zo test ik mijn ogen. Het is wel jammer dat die fabriek hier wordt gebouwd. Ze maken er geloof ik camping-artikelen en tentdoeken. Dat gebouw hebben ze zó uit de grond gestampt. Over dag ben ik weinig thuis en iedere keer als ik 's avonds thuiskom zie ik dat ze weer een heel stuk zijn opgeschoten. Toch had ik er lie ver een parkje gehad. Het is nu aan de overkant nog wei een rommeltje maar als alles straks klaar is. zal het best wel opge knapt zijn. Als ik vanaf de galerij aan de ach terkant naar beneden kijk zie ik een grote rotzooi. Daar heeft het slachthuis gestaan. Ik heb ge hoord dat er een parkje zou ko men. Tot op heden is het nog steeds een kale vlakte. Als je het mij vraagt zetten ze er een grote supermarkt neer, maar dat schijn geen haalbare kaart te zijn. Waar om weet ik niet want er wonen hier in de buurt zat mensen. Zoals het er daar nu bijligt vind ik het maar armoedig. Het is mij een doorn in het oog. Ook daar lijkt een groenvoorziening mij wel aar dig. Het nadeel is wel dat het er 's avonds dan zo donker is. En ik vind het hier 's avonds al zo lugu ber. Ik ben altijd weer blij dat ik de deur achter me dicht kan trek ken. Bij helder weer heb ik op de gale rij echt een weids uitzicht. Als ik dan de molens, torentjes en de Grote Kerk zie, is het net Oosten rijk." Schiedam/Delft - De werkgroep 'Stop Rijksweg 19' blijft zich voor lopig verzetten tegen de aanleg van de omstreden snelweg door Midden-Delfland. Dit ondanks de uitspraak van de Raad van State, die vorige week bezwaren van de werkgroep tegen de aanleg onge grond heeft verklaard. Woordvoerder H. Tetteroo van de werkgroep geeft toe dat tegen standers van de rijksweg met de uitspraak van de Raad van State een belangrijk wapen tegen de aanleg hebben verloren. Hij geeft zich echter nog niet gewonnen. „Er loopt nog een aantal bestem mingsplan-procedures. Daar is nog steeds geen uitspraak over. Bovendien loopt een procedure tegen de bouw van het aquaduct bij Den Hoorn, dat wij in mei 1991 aan de orde hebben gesteld. Daar over komt nog een zitting van de Raad van State." De kans dat de werkgroep daar mee de aanleg van de rijksweg 19 - de A 4 tussen Schiedam en Rijswijk - kan tegenhouden, acht Tetteroo echter gering. „Het ziet er, na de uitspraak van de Raad van State, echt heel slecht uit." Uit de overwegingen van de Raad van State blijkt dat de werkgroep tijdens de zitting, eind vorig jaar. niet duidelijk genoeg zou hebben aangetoond dat de geplande rijks weg op het gedeelte tussen Den Duider en de Gaag meer ver keerslawaai zal veroorzaken dan naar voren komt uit de cijfers van Rijkswaterstaat. Bovendien meent de Raad van State dal Rijkswaterstaat het be nodigde akoestisch onderzoek goed heeft uitgevoerd. Kritiek van de werkgroep dat Rijkswater staat bewust niet verder heeft ge keken dan het jaar 1995, en daar mee de groei van het autoverkeer buiten beschouwing heeft gela ten. wordt niet gedeeld door de staatsraden. Volgens de Raad van State waren die cijfers niet voor handen, en is een prognose tot '95 daarom voldoende. Daarmee gaat men voorbij aan prof.ir. P.H. Hak- kesteegt van de TU, die namens de werkgroep heeft betoogd dat enkele jaren geleden al een voor spelling was te maken van de ver keersdrukte rond het jaar 2010. Maassluis - Zij was huishoudster bij een boer, hij zat in de tuin bouw. In de kerk van hun geboor teplaats leerden zij elkaar ken nen. Hoewel Maasland niet erg groot is, had Johannes van der Kaaden Maria Steintje Valst nog nooit gezien. „Ik kende haar fa milie wel. Ik ging bijvoorbeeld weleens met haar zus om, maar haar kende ik nog niet en ik vond dat ik ook met Marie maar eens kennis moest gaan maken." De liefde was in het begin niet we derzijds. Marie voelde niet direct wat voor Jan. Maar zij ging over stag en trouwde op 24 februari 1932 met hem. Nu. 60 jaar later, blijkt dat het geen verkeerde zet is geweest. „Het is GOjaar lang al tijd goed gegaan," zegt het echt paar stralend. De bruidegom kan het zich niet meer zo goed herin neren, maar de bruid ziet haar trouwdag nog voor zich als de dag van gisteren. „Het was reuze ge zellig, maar erg koud. Ze hebben de bus waar wij in zaten, moeten duwen, want er lag sneeuw. Na de plechtigheid was er een groot feest beneden in het huis van mijn ouders. Ja, zij hadden een groot huis, dus daar kon wel een feest worden gegeven." Het echtpaar had een druk bezet leven. Er kwamen zeven kinde ren. De opvoeding was vooral in handen van Marie. Jan, die na de oorlog als chauffeur bij de ge meente Maassluis in dienst trad, had het buiten zijn werktijden druk met het regisseren van to neelstukken. „Dat heb ik 25 jaar lang gedaan voor de jongensver eniging in Maasland. Later, toen wij in Maassluis woonden, heb ik dat daar ook nog een aantal jaren gedaan. Ik deed het regisseren al tijd graag. Maar het was nou ook weer niet zo dat ik me helemaal aan het toneel wijdde. Ik deed dan wel regie voor het amateurto neel, maar ik ging daarnaast niet vaak naar andere toneelstukken kijken." Over haar kinderen ver telt mevrouw Van der Kaaden: „Ik kon ze altijd aardig onder de duim houden. Ik heb inmiddels dertien kleinkinderen en vijf ach terkleinkinderen en ze komen al lemaal regelmatig langs. Geluk kig hebben wij een leuk contact met elkaar. Ook met onze doch ter, die 18 jaar geleden naar Zuid- Afrika verhuisde, hebberwij nog steeds een hechte band. Wij heb ben haar meerdere keren opge zocht in Afrika en zij komt regel matig naar Nederland. Met ons 60-jarige huwelijksfeest is zij er natuurlijk ook bij." Marie en Jan van der Kaaden zijn geen mensen die zich snel vervelen. Jan, die gisteren tegelijk met het 60-jari- ge huwelijksfeest zijn 85-jarige verjaardag vierde, fietst, puzzelt en wandeit graag. De 82-jarige Marie breit en haakt en leest veel. Zestigjarig bruidspaar: Onze trouwdag was reuze gezel lig, maar erg koud.' Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra Vlaardingen - Vazen, broodroos ters, klokken, wijnrekken, asbak ken, fluitketels, lampen, tafels, stoelen, kaarsenhouders; je kan het zo gek niet opnoemen of het is te koop bij Chromoroc. Er zijn wel meer winkels die veel interieur-accessoires verkopen, maar er is er niet één in Neder land die alleen gebruiks- en sier voorwerpen van chroom of roest- vrij-staal verkoopt. Binnenhuis- archïtecte Joyce van Grondel opende de bijzondere winkel tij dens het Haring- en Bierfeest in september vorig jaar. Het bleek dat zij een gat in de markt had ontdekt want al direct vanaf de onenin<T$da<T werd er veel ver kocht. „Het slaat aan. Ook op de binnen- huisbeurs waar ik met chroom stond merkte ik dat er veel vraag is naar chroom. De afgelopen maanden is de collectie dan ook alleen maar uitgebreid. Sinds ja nuari heb ik er alweer een etalage bij. Ik blijf op zoek naar meer en exclusiever chroom. Ik moet wel want de mensen vragen steeds meer," vertelt Joyce van Grondel. De artikelen die de binnenhuisar- chitecte verkoopt zijn allemaal nieuw. Er is geen tweedehands bij, hoewel de vormgeving van bijvoorbeeld de broodroosters en spuitflessen daar wel aan doen denken. De architecte: „Je ziet hier niet zoveel tweedehands meer in chroom. In Engeland nog wel. Ik liep daar laatst over een rommelmarkt en ik keek m'n ogen uit. chroom is gebeurd. Of het is alle maal weggegooid, of het staat op zolders of zo. In ieder geval is al les wal in de winkel te koop is, nieuw. Tegenwoordig wordt het weer allemaal nagemaakt. Je ziet Joyce van Grondel: Chroom blijkt een gat in de markt. Foto Gernt de Heus/ Roel Dijkstra inderdaad dat wij veel uit de jaren '60 verkopen. Bijvoorbeeld de Amerikaanse prullenbakken, de het goed. De zestiger jaren zijn op het moment wel de trend." Veel voorwerpen die in de winkel van Joyce te koop zijn, zijn onder hevig aan het modebeeld. Toch is zij er riet bang voor dat zij na de ze 'zestiger jaren trend' haar win kel kan opheffen. „Ik verkoop niet alleen maar trendy cadeau artikelen. Ik hel» bijvoorbeeld ook vee! keukenartikelen. Chroom en roestvrij-staa! zijn duurzame ma terialen. In keukens worden pro- dukten van deze materialen veel gebruikt. Je kan er veel kanten mee op. Eigenlijk kan je van alles Maassluis - De glastuinbouw in het Westland stoot op jaarbasis ongeveer 80.000 kilo aan bestrij dingsmiddelen uit in de lucht. Dit is een kwart van het totaal ge schatte gebruik van 320.000 kilo in deze streek. Eén en ander blijkt uit informatie van het ministerie van VROM en berekeningen op grond van het meerjarenplan gewasbescher ming van het ministerie van Landbouw. Volgens een woord voerder van Landbouw is het in 1990 opgemaakte rapport nog steeds actueel. De verbruikscij fers in het meerjarenplan zijn echter gebaseerd op schattingen. In hel meerjarenplan staal dat de glastuinbouw ruwweg honderd kilo bestrijdingsmiddelen per hectare gebruikt: 106 voor de glasgroente- en 96 voor de glas bloementeelt. Het Westland heeft een glasluinbouw-oppervlakte van 3200 hectare. Binnenkort, op 6 april, komt het meerjarenplan ter sprake in een uitgebreide comm is s ie vergade ring van de Tweede Kamer. Het plan stuurt onder meer aan op een sterke verlaging van het ge bruik van bestrijdingsmiddelen. De 80.000 kilo 'luchtuitstoot' is overigens een stuk lager dan het cijfer, waarmee de Initiatiefgroep Milieubeheer Delft enige tijd ge leden naar buiten kwam. De sa menwerkende milieubewegingen beweerden dat in het Westland jaarlijks 300.000 kilo aan bestrij dingsmiddelen in de lucht wer den uitgestoten. Dit zou hebben betekend dat nagenoeg alle in het Westland gebruikte bestrijdings middelen in de lucht verdwijnen. van chroom hebben. Zo krijg ik ook wel eens opdrachten om bumpers van auto's te laten ver chromen. Dat kan. Alles kan wor den verchroomd, zolang het pro- dukt maar gaaf en glad is." Voor degenen die van chroom houden is er altijd wel iets te vin den bij Chromoroc. Je kan er een trendy cadeau kopen, of een de gelijk gebruiksvoorwerp. Je kan er een citroenknijpertje of een een lepeltje van drie gulden ko pen, maar ook een duurdere ver- chroomde fiets of meubelen. En wal er niet te koop is, kan worden j besteld. Wanneer een voorwerp helemaal niet in de handel blijkt j te zijn, weet Joyce van Grondel er altiju wei een oplossing voor te vinden. „Uiteindelijk is alles te verchromen," zegt zij. De exclusieve voorwerpen zijn tij dens werkdagen en op zaterdag vanaf 12.00 uur te koop aan de Westhavenknde 26,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1