15 'Bemiddelingsbureau is uit op grof winstbejag Scheherazade keert terug naar geboorteplaats Schiedam KBM Gatenfeest Verdacht' woningbureau onder drukj nnrfAÏif 'A -SÊM STAATSLOTEN Huurders betalen 3000 gulden voor vieze vloerbedekking en aftandse gordijnen Vakantie met Jeugdland Teruggave reinigingsrechten Muziekweek 000 Dü 0E][] aasB 0 prrrianrnnunmaf Markt 57 VlaarctinQsn T©1. 010 - 434 36 85 i: ete ilisl. enai in wa npar. an hr ie met wilde arte- oster igeer Rotterdams Dagblad Vrijdag 28 februari 1992 Hatsiekidee, Iaat de klok maar luiden, moederdag, de vlag in top, Oxanje boven, wereldcup, hand in hand, van Nederland, hoezee! De volgorde van de woorden deugt niet helemaal, maar dat hoort. Ook in de echte versie van Adèle Bloemendaal gaat het daar niet om. juist het onsamenhangende van de kretologie, in de deinende toon zetting, heeft ervan gemaakt waarop het een parodie is: een regel rechte camavalshit. De mooiste, die ik ooit gehoord heb. Het is weer carnavalstijd en dat betekent feesten, onzin zingen en hossen op vele plaatsen. De tijd dat alleen beneden de rivieren en in katholieke kring de nadering van de beproeving in de roomse vas tentijd wordt gevierd, is voorbij. Trouwens, die vastentijd ook en daarmee het in kinderhanden brandende snoepblikje, wat in dertig dagen alleen geopend mocht worden om de voorraad aan te vullen. Het zal wel aan die roomse achtergrond liggen dat in deze streek Schiedam er het meeste werk van maakt om in deze tijd een beetje op Brabantse en Limburgse plaatsen te lijken. Felgekleurde span doeken aan de gemeentegrenzen van Schiedam laten sinds enige tijd bijvoorbeeld weten, datje Brandersgat in rijdt. En fraaie borden op de Blauwe Brug in Groenoord maken duidelijk dat daar een Prins Carnaval resideert. Afgelopen zaterdag vond in het centrum van Brandersgat ook weer een optocht plaats. Volgens de redactie van het clubblad van de ook om zijn carnaval bekende (rk-)sportclub Ex- celsior'20 stelde ze weinig voor en had de bonte stoet beter elders het verkeer kunnen ontregelen. Een andere kenner, een vaste medewer ker aan die optocht heeft me deze week echter verzekerd, dat het - mede door de verkorte route - dit jaar een succes was ondanks het gure weer. In het door de carnavalsvereniging Buizengat genoemde Vlaardin- gen heeft Prins Walter van Ginneken, meen ik, ook eens zo'n optocht geleid. Het resultaat was te gering om te herhalen. En, laten we eer lijk zijn, ook wat in Schiedam gebeurt, kan natuurlijk geen vergelij king met de optocht in welk dorp in het Zuiden ook doorstaan. Maar dat hoeft natuurlijk ook niet, want in Brandersgat en Buizengat zijn de Rietzeilers en Leutloggers gewoon gezelligheidsclubs waar men sen in de weekenden voorafgaand aan het echte carnaval plezier be ieven. Kaar een van de vele andere gaten, het Bergen op Zoomse Krabbe- gat, gaan al vele jaren talloze Schiedammers voor die echte viering. Ook de echte burgemeester. BEN VAN HAREN Ook in de Krokusvakantie zet Jeugdland in diverse delen van de stad weer tal van activiteiten op poten. Kindertheater Sim Sala Bim (woensdag 4 maart, 14 00 uur, wijkcentrum Nieuwland), het Limburgse Jeugdtoneel (donderdag 5 maart, Passagetheater, 14.00 uur) en de Joppie Pret Parade (vrijdag 6 maart, 14.00 uur, de Blauwe Brug) vormen de komende week de grote trekpleisters voor de jeugd. Op alle dagen kunnen de kinderen terecht in de ver schillende wijken waar deelgenomen kan worden aan de spellencircuits en kreatieve bezigheden. Voor een volledig programma kan men bellen naar Jeugd land. telefonnummer 4732111, toestel 273. ebe- Inwoners van Maassluis met een laag inkomen ko men in principe in aanmerking voor teruggave van reiningingsrechten. Een ieder die meent op grond van het inkomen recht te hebben op terugbetaling van het reinigingsrecht over het jaar 1991 moet een speciaal aanvraagformulier invullen. Het formulier alsmede een informatiefolder zijn ver krijgbaar bij de afdeling belastingen in kamer 306 van het stadhuis. Eeventueel kan men ook telefo nisch (tel. 19111, toestel 161) om toezending van de papieren vragen. De aanvraag moet vóór 31 maart zijn ingediend bij het college van burgemeester en wethouders, post bus 55,3140 AB Maassluis. Voor de Maassluise Muziekweek, die tussen 2 en 6 maart wordt gehouden in de Schuur kerk, hebben zich een record aantal deelnemers ingeschreven. Er zijn 194 muzikanten ingeschreven. Hun muzikale prestaties worden beoordeeld door A. Kalmthout. di recteur van een muziekschool in Wagenburg, en A. Tauberman, muziekleraar uit Bavel. Donderdag reikt wethouder Ruud Timmermans de prijzen uit. De slotavond is een dag later in de Ko ningshof. De presentatie is in handen van Jopie Vons. de begeleiding wordt verzorgd door Koos Bons enMeeuwis Rebel. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaar dingen Telefoon 4343229. 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredactie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Peter de Lange Schiedam - Parasieten. Een vriendelijker woord heeft de medewerker van het gemeen telijk Bureau Huisvesting niet voor de personen die het bemiddelingsbureau De Sprong hebben opgezet. Veel woningzoekenden hebben spijt als haren op hun hoofd dat ze ooit met dit particuliere bureau in zee zijn gegaan. Het heeft hen een hoop geld ge kost. En de verhouding tus sen de gemaakte kosten en de aangeboden huisvesting was dikwijls ver te zoeken. Zowel Bureau Huisvesting ais het Buro voor Rechtshulp hebben dikke klachtendossiers liggen over de handel en wandel van De Sprong. De naam komt ook voor in de archieven van het Schiedamse advocatenkantoor Habets Van Leeuwen. Bij de Schiedamse politie en het Open baar Nutsbedrijf is De Sprong ook al geen onbekende. En in de stuk ken van de begeleidingscommis sie van het Instituut sociaal raadslieden wordt hel bureau aangeduid als 'malafide'. De Sprong heeft die negatieve re putatie te danken aan de weinig klantvriendelijke wijze waarop de ingeschrevenen worden behan deld. De bemiddelaar let in de eerste en laatste plaats op zijn ei gen portemonnee, en de client is niet meer dan een middel om die portemonnee te spekken, zo wordt gezegd. ..Er is zonder meer sprake van grof winstbejag." vat de zegsman van Bureau Huisves ting de bedrijfsfilosofdie van de particuliere concurrent samen. Sleutelgeld Een willekeurige greep uit het klachtenlijstje van Huisvesting levert het beeld op van een be middelaar die woningzoekenden tegen een buitengewoon hoge vergoeding aan een vaak krakke mikkig onderkomen in een ver pauperde buurt helpt. Daar blijft het echter niet bij. Soms worden cliënten die de huur niet tijdig kunnen of willen betalen geïnti mideerd. bedreigd of met geweld op straat gezet. De woorvoerder van Bureau Huisvesting: „Behalve het in schrijfgeld van 50 gulden moet er vaak een hoog bedrag aan sleutel- geld worden betaald. Ik heb een geval gehoord van 1200 gulden. De huur is vaak buiten alle pro porties. honderd gulden per week voor een kamer zonder badgele genheid en zonder gebruik van keuken, om maar een laag bedrag te noemen. En er worden geen kwitanties uitgeschreven. De huurder heeft geen enkel papier, en dus juridisch geen been om op te staan. Hij is overgeleverd aan de grillen van de verhuurder. Die kan hem zo op straat zetten. Wat trouwens ook is voorgekomen." Mr. Maarten Koster, medewerker ^College Schiedam eist nog deze week aanvraag voor vergunning gügjgt Inde editie Waterweg van het Rotterdams Dagblad werd gisteren al gemeld dat het woningbemid delingsbureau De Sprong de duimschroeven worden aangedraaid, illustratie Rotterdams Dagblad van het Buro voor Rechtshulp, schat dat hij de afgelopen twee jaar zeker 25 slachtoffers van De Sprong en Direckt. een vroegere werk naam van dezelfde onderne ming, op zijn spreekuur heeft ge had „Stuk voor stuk schrijnende gevallen," zegt Koster, die niet al leen alle door Huisvesting opge somde klachten kent, maar daar moeiteloos nog een hele serie wantoestanden aan kan toevoe gen. Pressiemiddel „Een inschrijfgeld vragen, dat mag," zegt de jurist, „Een huur contract opstellen is ook heel ge woon. Al zijn de kosten wel hoog: 350 gulden Ook een waarborg som vragen, of drie maanden huur vooruit laten betalen is niet verboden. Maar de huur is vaak buitensporig hoog. zodat het to taal bedrag dat van tevoren moet worden voldaan enorm kan oplo pen. Een huur die volgens het pun ten stelsel van de gemeente ongeveer 300 gulden zou bedra gen, kost bij De Sprong 600 of 700 gulden." Tenslotte worden vaak ook nog eens overnamekosten berekend. Koster: „Voor vieze vloerbedek king en aftandse gordijnen wordt glashard 2000 of 3000 gulden ge vraagd. Dat slaat natuurlijk ner gens op." Koster kent ook een ge val van een huurder die het con tract ondertekende, en die vervol gens tot de ontdekking kwam dat het aan hem toegewezen huis al door een ander werd bewoond. De Sprong heeft ook een onaan gename manier om geschillen met huurders op te lossen. Ont staan er problemen, dan wordt het contract met de nutsbedrijven opgezegd, zodat de huurder zon der gas en licht komt te zitten. Want de contracten met de ONS staan niet zelden op naam van het bemiddelingsbureau, in plaats van op die van de bewoner. „Een enorm pressiemiddel natuurlijk" zegt Koster. Tot nu toe heeft niet meer dan een handjevol gedupeerden het aangedurfd actie tegen het bu reau te ondernemen. Dat resul teerde. aldus het Buro voor Rechtshulp, in gerechtelijke von nissen waarin De Sprong werd ge sommeerd het teveel betaalde te rug te storten. In een paar geval len werd de Huurcommissie inge schakeld. Die oordeelde dat de huren te hoog waren voor het ge- bodene en schreef huurverlagmg voor. „Maar zeker de helft van de mensen die hier met klachten ko men zie ik na één keer nooit meer terug. Ze zoeken liever andere woonruimte dan dat ze een proce dure beginnen. Want oat kost geld, en het is maar helemaal af hankelijk van de vordering of je een rechtszaak de moeite waard vindt." Probleemgevallen De huurders van De Sprong zijn over het algemeen sociale pro bleemgevallen. Mensen met een laag inkomen en een wat Koster noemt 'onduidelijk huurverle- den'. Bij Bureau Huisvesting ma ken ze geen kans op een woning omdat zc onvoldoende punten hebben en bij erkende makelaars worden ze afgewezen wegens het ontbreken van een vast inkomen. Op zoek naar een dak boven hun hoofd, komen ze terecht in het on officiële circuit. Bij De Sprong, dat op de kabelkrant adverteert met de sluwe slogan 'Geen urgen- tiepunten. maar slagroompun- ten'. Het bevreemdt mr. Koster dat de gemeente Schiedam pas in zo'n laat stadium de Verordening op de woning- en kamerbemidde- lingsbureau's uit de kast heeft ge haald De verordening ligt er al sinds 1979, maar op de naleving ervan is nooit toezicht gehouden. De gemeente heeft bureau De Sprong pas op 6 februari van dit jaar schriftelijk laten welen dat het een vergunning moet aanvra gen. De klachten waren echter al veel langer bekend. De woordvoerder van Bureau Huisvesting zegt dat er in het ver leden nooit aanleiding is geweest om de verordening toe te passen* „Dit is de eerste keer in al die ja ren dat we met een dergelijk be middelingsbureau worden gecon fronteerd. Daarnaast heeft het i enige tijd geduurd om uit te zoe ken of de verordening wel van toepassing was op dit bedrijf. We wilden bij dat onderzoek zorgvul dig te werk gaan." Bij De Sprong is niemand voor commentaar bereikbaar. Op het kantoor aan de Nieuwe Haven worden bellers middels een ant woordapparaat verzocht zich in verbinding te stellen met een au- tolelefoon. Vervolgens meldt de telefoniste dat met dit nummer op dat moment niet kan worden gecommuniceerd. Door Peter de Lange Schiedam - Voor een 77-jarige heeft ze een ongewoon druk le ven. Ze is nog maar net terug van een reportage over de koffieboe ren in Zuid-Amerika, of ze staat alweer op het punt om naar Ma rokko te vertrekken. En ze kan niet te lang wegblijven, anders mist ze op 9 maart de presentatie van haar 24e boek in zaal de Rank in Schiedam-Kethel. Voor die turbulente bezigheden op hoge leeftijd heeft ze een sim pele verklaring. „Ik ben een laatbloeier," zegt Miep Racké-Noordijk, beter be kend als Maria Oomkens, en nog veel beter bekend als Scheheraza de. De gevierde Libelle-columniste, in 1914 in Schiedam als Willemi- na Noordijk geboren, was er in derdaad Iaat bij. Haar eerste korte verhaal publiceerde ze op haar 34e levensjaar, haar eerste boek verscheen pas toen ze 58 was. In 1951 lekende ze een contract met het damesblad waarbij ze zich verplichtte elke week een stuk aan te leveren. „Vandaar ook de naam Schehe razade, die figuur uit de Duizend en één nacht. Ze moest elke avond een sprookje vertellen, an ders ging haar kop eraf. Door dat contract zat ik in hetzelfde schuit je." Aanvankelijk vreesde ze dal haar laat ingezette carrière maar van korte duur zou zijn. „Toen ik zes- De schrijfster propte de 100.000 gul den meen portefeuille, stapte in een vliegtuigen reisde in tien dagen de we reld rond. Platzak kwam ze weer thuis. khad o vera een paar van die lapjes weggegeven. Foto Jan Doets tig werd dacht ik: nu zullen ze wel zeggen dat 't mooi is geweest. Maar ze zeiden niks. En toen ik 65 werd zeiden ze nog niks. Ik blijf nu maar gewoon doorschrijven, ik hoor wel wanneer ik moet ophou den." Fanmail Vermoedelijk zal de Libel le-re- dactie die mededeling nog wel een poosje opschorten. Schehe razade is zo'n beetje het gezicht van het damesblad. En ze is een grote klantenbinder. Op de bure len van Libelle in Haarlem arrive ren dagelijks ladingen fanmail voor de schrijfster van de populai re Cocktail-pagina. Ook na een grondige schifting blijven er sta pels brieven over die een persoon lijke reactie van de columniste vereisen. „Ik vloek er wel eens op." zegt Scheherazade goedmoedig. „Het beantwoorden van de post kost me drie ochtenden per week. Aan de andere kant ben ik natuurlijk heel dankbaar. Die brieven vormen het bewijs dat de lezers van me houden. Ze stellen een on begrensd vertrouwen in me. Soms word ik daar wel eens bang van. Het gebeurt regelmatig dat SCHIEDAM yrijdag28 februari 'Trio dp Janeiro 1 muziek theater), de Teerstoof, 20 30 uur Letter toBrehznev (film). Filmhuis, 21 30 uur. Fïairck (liedjesprogramma), Passagtheater. 20 15 uur taterdag29 februari Poppentheater Jacobus Wieman, Teerstoof. 14.00 uur. Children of a lesser God (film). Filmhuis, 2130 uur Second Nature ifunk-rock). Podium. 22 30 uur Theaterdiner, Passage, t8 00 uur. 'Hoog tijd (komedie), Passagetheater. 20.15 uur 'Tnr de Janeiro (muziektheater), de Teerstoof. 20 30 uur 'Children of a lesser God (film), Filmhuis. 21 30 uur Vlooienmarkt, Margnethal, 10.00-18 00 uur. tondag 1 maart Openmgstocht Fietstoerdub Rijnmand. vertrek Wielerbaan Schiedam, Olympiaweg 10 00 uur. |Hob Boer (gospel-blues), Juijn-cafe. Hoofdstraat 311.17 00 uur jD» Singing Birds (zang. humor). De 4MoIens. 14 00 uur 't Natuurwandeling, start heemtum Beatnxpark, U 00 uur Concert Carlos Mejia Godoy (Nicaragua), Magnaha Dei-kerki, aOOuur dinsdag 3 maart Voorliehtmgsmiddag nieuwe verkeersregels, dienstencentrum «Woudhoek. 14.U0 uur vlaardingen wijdag 28 februari Theater van de lach (John Laming). Stadsgehoorzaal. 2015 uur Silverado (filmt. Stadsgehoorzaal. 2130 uur 'vincent Bijlo (liedjes en conferences). Stadsgehoorzaal, 20 30 uur aterdag 29 februari Rommelmarkt, wijkgebouw De Teldcr, 10.00-15 00 uur Vlooienmarkt De Verzamelaar. Lyribaanhai. 01) 00*17 00 uur. Silverado (film). Stadsgehoorzaal. 20 30 uur. MrEinstein (muzikaal theaterprogramma). Stadsgehoorzaal, a ja uur. viaardingen in de jaren 1945-1950 (film). Streekmuseum Jan An derson, 14 00 uur 'Vincent Bijlo (liedjes en conferences), Stadsgehoorzaal, 20 30 uur wndag 1 maart „Oudeprenten- boeken beurs. Lijnbaanhal. 1000-17 00 uur. vlaardingen m de jaren 1945-1950 (film). Streekmuseum Jan An- «rson, 14 oo uur Culturele middag over Vincent van Gogh, de Bijenkorf, 14 00 uur Big Band, bar dancing La Bastille. 18.00 uur Spreekuur GSD. De Bijenkorf. 14 (10 uur >USSLUIS 28 februari Seance, Koningshof. 20 00 uur. Stichting Searabee. Koningshof. 20 00 uur Room Hood (film) Sehuurkerk 20 30 uur ®aandag2maart Voorlichting voormalig verzet. Koningshof, 10 00 uur Stichting Searabee. Koningshof, 20 00 uur. Design: Osten Kristiansson Een ZWEEDS GRENEN eethoek voor mensen die van stoer, maar toch elegante meubelen houden. Uitgevoerd in verschillende schitterende stoffen en verkrijgbaar als faufeuil, 2 zits- en 3 zitsbank. Een tijdloos mode! dat al meer dan n a Lm. A A 25 iaar geproduceerd wordt. mensen me geld sturen of een spaarbrief met het verzoek dat aan de leprabestrijding te geven. Of aan een ander goed doel. Ik zou veel liever zien dat ze dat zelf deden." Jubileum Waarschijnlijk zijn die donaties nog een gevolg van de spraakma kende actie rond haar 25-jarig ju bileum bij de 'krant'. Na een kwart eeuw stukjes schrijven kreeg Scheherazade van haar le zers 100.000 gulden cadeau. Niet om haar eigen leven te veraange namen, maar om de nood in de Derde Wereld te helpen lenigen De schrijfster propte het geld m een portefeuille, stapte in een vliegtuig en reisde in tien dagen de wereld rond. Platzak kwam ze weer thuis. „Ik had overal een paar van die lapjes weggegeven. Aan een kindertehuis op Sri Lanka, een kindertehuis in India. De leprabestrijding. Ik weet waar achtig niet meer waar ik toen alle maal ben geweest. Ik weel we) dat ik toen heel wat rotte plekken op de wereld heb gezien." Vanwege haar kennis van verre landen en vreemde volken en haar reputatie als weldoener en 'ontwikkelingswerker' werd Scheherazade gevraagd mee te doen aan de campagne Schiedammers van overal en ner gens. Het doel van die actie, die door het gemeentebestuur werd opgezet, is meer begrip kweken voor de buitenlandse inwoners van Schiedam. Speciaal voor de campagne stelde de schrijfster een verhalenbundel samen. 'In Schiedam ben ik geboren'. De bundel bestaat uit eerder gepubli ceerde verhalen, die nog nooit in een boek werden samengebracht. Waterstoker Alle verhalen spelen zich af in Schiedam, al wordt de naam van de stad soms niet expliciet ge noemd. Of alle gebeurtenissen ook werkelijk zo hebben plaatsge vonden als Maria Oomkens ze be schrijft, durft Miep Racké niet te garanderen. „Die verhalen zijn indertijd op een rare manier ont staan Er is alti'd allemachti0 veel over Schiedam in m'n hoofd blij ven hangen, dingen die mijn moeder, mijn grootmoeder en mijn tantes aan elkaar vertelden. Het merendeel had betrekking op gebeurtenissen rond de eeuwwis seling. Ik heb opgeschreven wat ik destijds heb gehoord. Dat zal ongeveer driekwart van het boek zijn. Het laatste kwart is vermoe delijk fictie." Het boek maakt, geheel in de stijl van de campagne, duidelijk dat Schiedam ook m die tijd al veel buitenlandse inwoners telde. „Mijn moeder had een Italiaanse waterstoker en mijn vader had veel buitenlandse kennissen. Ik herinner me dat veel mensen een vreemde naam hadden." Accent De schrijfster heeft een ijzersterk geheugen en kent Schiedam op haar duimpje. Ze woonde er van haar geboorte tot haar trouwen in 1936. Haar jeugd speelde zich af rond de Lange Kerkstraat, waar haar vader een fietsenmakerij had. Ze zat op school in een ge bouw achter de Grote Kerk. Het gebouw is inmiddels afgebroken en de naam van de school kan ze zich niet meer herinneren. „Ik ge loof zeifs dat die school niet eens een naam had." Na een verblijf van een paar jaar in Rotterdam verhuisde het echt paar Racké in 1940 naar Den Haag. Daarna werd het toch weer Schiedam. „Want dat is mijn stad, ik kan er maar moeilijk afscheid van nemen." In de Libelle beken de Scheherazade onlangs dat ze. wanneer ze in Schiedam loopt, wel eens teder met een hand langs een gevel strijkt en mom pelt: „Hier woonde rmjn groot moeder." Sinds een aantal jaren woner de schrijfster en haar echtgenoot in een boerderij in de Achterhoek. Maar Schiedam, zegt Scheheraza de, is nooit uit haar gedachten. „Dat kan je trouwens goed heften. Ondanks al die jaren in Den Haag spreek ik nog steeds met een Schiedams accent. En ik ben er nog trots op ook." VERKOOPADRESSEN Hoek van Holland De Boekelier Prins Hendrikstraat 386, tel. 01747-6327 Hoek van Holland P. Vervenne Prins Hendrikstraat 265, tel. 01747-2516 Maassluis Sig.magazijn Hartelust Rembrandtlaan 1, tel. 01899-13184 Schiedam De Blocktrent Groenelaan 99a, tel. 010-4730525 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodlnlaan 58, tel. 010-4703768 Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraal 55, tel. 010-4267613 Schiedam B. P. H. Janse Broersvest 8a. tel. 010-4268804 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek p. j. Troelstralaan 31, tel. 010-4703037 Vlaardingen Fa. Berco Liesveld 161. tel. 010-4349911 Vlaardingen Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek De Loper 82. tel. 010-4742997

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1