Rotterdam 13 Voorstanders nieuwe luchthaven zeer ingenomen met resultaten onderzoek Hoezo een heet hangijzer? 'De vraag is watje als meerderheid de minderheid mag aandoen' Onderzoek Jeugdbende sloeg voor de kick en uit geldzucht AVR-uitstoot leidt niet tot meer meerlingen Drumles voor kinderen Bewoners willen schorsing bouw Rotterdams Dagblad Dramatisch verlies dreigt voor PvdA Een greep uit de vragen IZ Rotterdams Dagblad Zaterdag 29 februari 1992 Rotterdam - Vier jongens uit Rotterdam hebben be kend dat zij begin deze week een 56-jarige fietser op brute wijze hebben mishandeld. Deze Rotterdam mer werd aan de Plaszoom zo ernstig toegetakeld met stokken, dat hij later overleed aan zijn verwon dingen. Dit heeft de Rotterdamse politie vrijdag meegedeeld. De jongens, 14,16,17 en 18 jaar oud, zijn dinsdag avond aangehouden. Zij hadden omstreeks negen uur die avond een 35-jarige vrouw mishandeld met een stok toen zij langs de Abram van Rijckevorsel* weg fietste. Het slachtoffer wist echter te ontsnap pen en de politie te waarschuwen, die aan de hand van duidelijke signalementen de jongens kon op pakken. Tijdens het verhoor van de jongens bleek dat ze ook hadden toegeslagen aan de Plaszoom. De verdach ten hebben bekend uit geldzucht en om de „kick" te hebben gehandeld. De politie verdenkt de jongens ervan de afgelopen tijd nog meer mensen te hebben mishandeld. Een speciaal rechercheteam onder zoekt de zaak. Politiewoordvoerder Hans Stoop noemt het gedrag van de jongeren 'onvoorstelbaar'. „Als je leest hoe ze die man aan de Plaszoom te lijf zijn gegaan, ver schrikkelijk," aldus Stoop. „Ze hadden een taakver deling: de een viel van achteren aan, de ander maak te het af. Het was allemaal van te voren uitgekiend. Ze gebruikten knotsen waarmee ze die man echt in elkaar hebben geramd." „Ik begrijp hei ?rtwoon niet," vervolgt Stoop. „Ze slaan die man dood, en de volgende dag gaan ze weer vrolijk verder." De politie pakt het onderzoek groot aan, omdat de jongeren zelfs zaken hebben bekend, waarvan niet eens aangifte is gedaan. Zo ontsnapten twee mensen op dinsdag op de Abram van Rijckevor- selweg op het nippertje aan de bende. De politie ver denkt de jongens van een serie berovingen in en,bui ten de wijk Kralingen. Over de achtergrond van de jongens wil de politie niets zeggen. Bekend is wel dat de jongens van school spijbelden en overdag over straat zwierven. Alle vier de jongeren zijn door de rechter-commissa ris in bewaring gesteld. Twee van hen hebben be kend. De mishandelingszaak vertoont opvallende gelijke nissen met de geruchtmakende moord op de ver pleegster G. Stilkenboom, die op zondag 22 mei 1988 in het Kralingse Bos op gruwelijke wijze werd ver moord door vier jongens, die verder ook een serie brute geweldsmisdrijven op hun geweten hadden. Twee broers kregen in 1989 twaalf jaar cel. De dove hoofddader werd veroordeeld tot een jaar celstraf en terbeschikkingstelling met dwangverpleging, Vlaardingen - De uitstoot van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) leidt niet tot de geboorte van meer meerlingen in de nabijheid van de verbrandings ovens. De GGD van Rotterdam concludeert dat na onderzoek. De Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied vestigde in 1989 de aan dacht van hetVlaardingse college van B en W op we tenschappelijke publicaties die daar wel op wezen. Mede omdat het aantal in Vlaardingen geboren meerlingen in het voorafgaande jaar (1988) aanmer kelijk hoger was dan het landelijke gemiddelde (4,7 tegen 2,6 procent) werd door burgemeester en wet houders om een onderzoek gevraagd. Geconcludeerd is dat 1989 een toevallige uitschieter kende. Over de gehele periode wijkt het aantal meer lingen in Vlaardingen niet af van het gemiddelde. Een mogelijk verband tussen de AVR-uitstoot en de geboorte van meerlingen is dus niet te leggen. Rotterdam - Inwoners van Oud-IJsselmonde heb ben gisteren bij de Raad van State geprobeerd een stokje te steken voor de bouw van zes woningen langs het Graze Weitje. De bewoners vinden dat de geplande (moderne) woningbouw qua architectuur niet in de bestaande bebouwing past, aldus woord voerder J. Piaisier. Namens de bezwaar makende Oud-IJsselmonders verzocht Piaisier staatsraad C. van Zeben, waar nemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, de bouwvergunning te schorsen. De bewoners vinden dat de nieuwbouw, die overwe gend uit drie bouwlagen bestaat, te hoog wordt. Daardoor zou de lichtinval in de woningen tegenover de le bebouwen locatie ontoelaatbaar afnemen. Ver der vrezen de bewoners dat de bodem onder de bouwplaats verontreinigd is. Zij hebben geen ver trouwen in de conclusies van het reeds uitgevoérde bodemonderzoek, waaruit bleek dat van verontreini ging geen sprake is. Het aan de woningbouwlocatie grenzende bedrijf Vos BV wil ook dat de bouwvergunning wordt ge schorst. Vos vreest dat de bedrijfsvoering door de komst van de woningen wordt belemmerd, fn het bestemmingsplan heeft het terrein aan het Graze Weitje een bedrijfsbestemming. De deelge meente heeft die bestemming, met gebruik van de in het plan opgenomen wijzigingsbevoegdheid, gewij zigd in woningbouw. John <Je Pater Rotterdam - De voorstanders van de aanleg van een nieuwe luchthaven hebben tevreden gereageerd op de resultaten van het opinie-onderzoek, dat in opdracht van het Rotter dam Dagblad is uitgevoerd. Het is een argument, zeggen zij, dat zeker kan worden ge bruikt tegenover het PvdA- gewest. Zoals bekend sprak dit orgaan zich eerder deze week uit tegen een nieuw vliegveld in de polder Schieveen. WD-fractievoorziUer mr. H.C. ter Kuile-Van der Hoe ven: „Het is bijzonder verheu gend. dat de mensen toch verder kijken dan hun neus lang is. Vooral het grote aantal voorstan ders onder de PvdA-aanhang doet me deugd." Verantwoordelijk wethouder dr. J.M. Linthorst (PvdA) ziet zich ge steund door de uitkomsten van het onderzoek. „Het is een beves tiging van het college-standpunt, maar dat beeld was bij ons al be kend," meent de wethouder. Hij constateert met genoegen dat er onder kiezers van PvdA en D66 een duidelijke meerderheid is te vinden voor steun aan een nieuw vliegveld. „Juist D66 hecht veel aan publieksonderzoeken," aldus de wethouder. Ook de tegenstan ders binnen zijn eigen PvdA moe ten na het bekend worden van dit onderzoek maar eens bij zichzelf te rade gaan, meent Linthorst. De wethouder wil zich niet wagen aan een voorspelling over de in vloed die de enquête zal hebben op de fractie. Voor E.H.P. Swarte van het Comi té Anti-Bulderbaaius het onder zoek geen aanleiding om zijn standpunt te wijzigen. „Waarde-* loos," noemt hij de opinie-peiling. „De doorsnee burger kan zich geen enkel idee vormen van de economische noodzaak van een vliegveld." Verder vindt hij hel niet zinvol om de mening te wa gen van inwoners van Helle- voetsluis of Cromstrijen: „Ze heb ben daar geen benul van ge luidhinder." Volgens Swarte was de vraagstelling verkeerd gefor muleerd: „Men had moeten vra gen wat de mensen vinden van een vliegveld voor slechts zakelij- Het onderzoek over het vernieuw de vliegveld voor Rotterdam is uitgevoerd in opdracht van het Rotterdams Dagblad door het on afhankelijke bureau voor kwalita tief en kwantitatief marktonder zoek Wemar Marktonderzoek. De representatieve steekproef werd a-select uitgevoerd onder 513 in woners van Rotterdam en Maas sluis, Vlaardingen, Schiedam, Berkel en Rodenrijs, Bergschen- hoek, Bleiswijk, Capelle aan den IJssel, Krimpen aan den IJssel, Ridderkerk, Barendrecht, Al- brandswaard, Rozenburg, West- voome, Hellevoetsluis, Geervliet/ Heenvliet, Brielle, Strijen, 's-Gra- vendeel, Binnenmaas, Korendijk en Cromstrijen. De verdeling over de plaatsen is gedaan op grond van inwonersaantallen. Op die manier is ook een onderdeling tussen de linker- en rechteroever in de Maasstad gemaakt. Van de ondervraagden was 55 procent afkomstig uit Rotterdam en de rest uit genoemde omlig gende gemeenten. Bij het opinie onderzoek zijn vragen gesteld aan 265 vrouwen en aan 248 man nen. Daarbij is een opsplitsing ge maakt in drie leeftijdgroepen: van 18 tot 34 jaar, van 35 tot 54 en van 55 jaar en ouder. Op grond van de steekproefgroot- te en een betrouwbaarheidsfactor van 95 procent is de maximaal mogelijke marge in de uitkom sten 4,3 procent. Exmplaren van het volledige rap port kunnen worden aangevraagd bij WEMAR Marktonderzoek, Parklaan 8,3016 BB Rotterdam. Copyright Rotterdams Dagblad/ Wemar Marktonderzoek. Overna me toegestaan met bronvermel ding. Rotterdam Airport, deze week weer volop onderwerp van gesprek. Slechts elf procent van de bevolking is van mening dat de Rijn mond zonder vliegveld beier af is. Foto Roei Dijkstra ke doeleinden. Moet een vlieg veld drijven op vakantiechaners? Dat een meerderheid van de PvdA-stemmers in Rotterdam pro-vliegveld is, wil er bij Swarte gewoon niet in. Hij bestrijdt dat het onderzoek representatief is. Stemgedrag Fractievoorzitter J. Janse van de PvdA is verrast door de, uitkom sten. „Het verbaast me dat de me ning van de bevolking niet syn chroon loopt met die van de poli tiek, maar dat zegt misschien meer over de politiek. Ik ben qua uitslag vooral verbaasd over het gegeven dat de vliegvelddiscus sie geen invloed heeft op het stemgedrag, in tegenstelling tot wat wij dachten en denken." „Het resultaat van de enquête is op zich duidelijk," vervolgt hij. „Maar u hoort mij nu niet zeggen 'zie je wel dat wij gelijk hebben'. Het blijft zo dat wij binnen de Rotterdam - Wanneer er morgen gemeenteraadsverkiezingen wor den gehouden zou de PvdA in Rotterdam en in de omliggende ge meenten een dramatisch verlies lijden, zo blijkt uit de antwoorden nn een vraag in het opinie-onderzoek dat het bureau Wemar Markt onderzoek heeft uitgevoerd in opdracht van het Rotterdams Dag blad. Stemde van de ondervraagde^ £ij de laatste i^dsyerkiezingen nog 26 procent op de PvdA: wanneer ^r morg^n-verkiezingen zouden zijn is daar nog rhaar 12 procent van óver. DaTstaaf los vanHeyfkag 'wel of geen nieuw vliegveld', omdat de meningsvorming daarover' onder de kiezers niet of nauwelijks is gewijzigd. Slechts 35 procent van de PvdA-stemmers ïn 1989 weel nu al zeker opnieuw voor deze partij te zullen kiezen. Bij andere partijen ligt dat percentage gemid deld twee keer zo hoog. Met die slechts 12 procent aan 'zekere stemmen' in Rotterdam en omgeving blijft de PvdA ver achter bij de drie andere grote partijen: CDA (17 procent), WD (20) en D66 (22). Daarbij moet wel worden aangetekend, dat er een relatief grote groep is. ongeveer een kwart, die het nog niet weet of niet wil zeggen. PvdA in Rotterdam een probleem hebben dat wij eerst intern willen bespreken. Tot het moment van besluitvorming in de raad zullen we alle ontwikkelingen meene men en meewegen. We zuigen al les op." Herman Meijer (Groen Links), wiens partij faliekant tegen hei vliegveld is. zegt dat de uitslag van de enquête hem nog meevalt. „Bij vliegvelden hebben mensen nog een heel prettige eerste asso ciatie: vakantie, vliegen, werkge legenheid," zegt Meijer. „Maar langzamerhand dringt ook hei be- sefdoór dat vliegen slecht is voor "het milieu. Niet alleen geluids hinder en smog. maar ook de aan tasting van de ozonlaag. Het is no dig om deze zaken.beter onder de aandach! te brengen." De mening van de bevolking hoeft in dit ge val niet zaligmakend te zijn, zegt Meijer. „Dat kan nooit een argu ment zijn om de bevolking van SchLebroek en Hillegersberg op te zadelen met een luchthaven. De vraag is wat je als meerder heid de minderheid mag aan doen." Directeur mr. J. Biemond van Rotterdam Airport wil slechts kort reageren op de uitkomsten. Rotterdam - Geen lofzangen op een vernieuwd vliegveld, maar ook geen verwensingen. De men sen die benaderd worden voor een telefonische enquête van het Rotterdams Dagblad reageren alsof de discussie om het ver nieuwde vliegveld een alledaags gesprekspunt is. Hoezo een heet hangijzer, waar politici wakker van liggen? De enquêteurs van het Rotter damse onderzoeksbureau Wemar aan de Parklaan zitten al een aan tal uren achter de telefoon. Felle voor- of tegenstanders hebben ze nog niet aan de lijn gehad. De mensen reageren nogal gematigd en voorspelbaar op de vragen. „Laat maar komen dat vliegveld," roepen de voorstanders. „Want dat levert extra werkgelegenheid op." De tegenstanders van het vernieuwde vliegveld gebruiken de geringe afstand met vliegha- ven Schiphol als argument om al les bij het oude te laten. „Als ik naar Mexico vlieg, maakt het mij echt niet uit of ik vanaf Amster dam of Rotterdam opstijg." is een van de reacties van een telefo nisch geïnterviewde. De mensen in Rotterdam-Noord blijken het best geïnformeerd over de eventuele consquenties van een vernieuwd Zestienhoven. In de wijken Overschie, Hille gersberg, Schiebroek en 110 Mor gen leeft de discussie over het vliegveld sterk onder de bevol king. In Zuid is de belangstelling al een stuk minder en in een aan tal kleinere gemeentes rondom Rotterdam leeft het dilemma al helemaal niet. „Het is een beetje een ver-van- me-bed-show voor die mensen." verklaart een onderzoeker de mindere belangstelling van de mensen uit de regio. „Zolang mensen zelf geen overlast heb ben, snappen ze niet waar andere mensen zich druk om maken Vrijwel alle ondervraagden (81 procent) zijn er van overtuigd, dal een vernieuwd vliegveld voor de stad en regio werkgelegenheid oplevert. Elf procent gelooft daar niet in. Bijna de helft vindt dat een nieuw Rotterdam Airport ten noorden van de stad onaanvaard bare milieuschade oplevert. De groep die meent dat dit nog wel aanvaardbaar is blijkt ongeveer even groot: 46 om 45 procent. Een onaanvaardbare schade aan het milieu is voor een aantal on dervraagden overigens geen re den om tegen de aanleg van een nieuw vliegveld te zijn. Mensen uit de Rotterdamse regio zijn be zorgder over de milieu-gevolgen dan inwoners van de Maasstad. Dal onderscheid is ook tussen mannen en vrouwen te maken. Laatstgenoemde groep blijkt be duidend meer met het milieu be gaan en is om die reden ook min der overtuigd van de noodzaak van een vernieuwde luchthaven. Van hen is 43 procent voor, terwijl dit bij de mannen op 60 procent ligt. Opvallend is de verdeeldheid in Overschie, een van de wijken die de meeste overlast heeft en zal krijgen van hel vliegveld. De Overschiërs staan in dubio. Aan dc ene kant vinden re het onaan vaardbaar voor het milieu. Maar aan de andere kant is bet. wel een economische injectie voor Rotter dam. „Ze zijn er nog niet hele maal uit welke van de twee moge lijkheden de minst kwade is," al dus een onderzoeker van Wemar. De 'enquêlemoeheid' bij de bena derde mensen is gering. Slechts 15,5 procent van de ondervraag den vindt het onderwerp 'gezeur' worden en weigert mee te wer ken. „Een bijzonder laag aantal voor zo'n onderzoek,*' aldus We mar. De onderzoe kers van We mar onder vroegen tele fonisch 513 mensen. De enquêtemoe heid was ge ring. FotoCorVos Hij wenst zich niet te mengen in de interne politieke discussie in Rotterdam. Over de enquête-re sultaten zegt hij: „Ik ben niet erg verbaasd. De uitkomsten wijken niet af van eerdere onderzoeken." Prognoses Oppositieleidster F. Ravestein (D66) concludeert uit de uitkom sten dat bijna iedereen vindt dat een nieuw vliegveld schade aan het milieu oplevert. Opvallend noemt zij dat veel voorstanders hun mening baseren op de ver wachte gunstige invloed op de werkgelegenheid. Ravestein: „Wat wij ook beslissen, we zullen het besluit goed moeten uitleg gen, want de prognoses uit de Economische Effect Rapportage zijn bepaald niet indrukwekkend. Maar goed, ook deze uitkomsten, dit signaal, zullen wij bij de be sluitvorming laten meewegen." CDA-fractievoorzitter D.C. Dek ker: „De enquête-uitkomsten sporen redelijk met het voorlopi ge CDA-standpunt. Ik ben toch verrast door de duidelijkheid die er uit spreekt. Het was in de stad toch niet helemaal duidelijk hoe iedereen over het nieuwe vlieg veld dacht. Persoonlijk hecht ik veel waarde aan dit s art onder zoeken en dus ook aai. Je conclu sies. Maar, het meest heeft het mij verbaasd dat het met de weer stand tegen het plan wel mee valt." En: „Juist ook de uitsplitsing per partij is erg interessant. Het is leuk om te zien dat juist de PvdA bij de voorstanders zowel in als buiten Rotterdam hoog scoort. Dat moet die partij aan het den ken zetten." Levert een vernieuwd vliegveld werkgelegenheid op voor stad en regio Rotterdam? Ja81% Nee11% Geen mening8% Levert een nieuw vliegveld scha de op voor het milieu? Onaanvaardbare schade46% Aanvaardbare schade45% Weet niet/geen mening9% Heeft Rotterdam een nieuw vliegveld nodig? Ja52% Nee, er is al een vliegveld25% Nee, er is helemaal geen vliegveld nodig11% Weet niet/geen mening12% Heeft Rotterdam een nieuw vliegveld nodig? Antwoorden in de stad: Ja56% Nee, er is al een vliegveld23% Nee, er is helemaal geen vliegveld nodig9% Weet niet/geen mening13% Heeft Rotterdam een nieuw vliegveld nodig? Antwoorden in omliggende ge meenten: Ja47% Nee, er is al een vliegveld27% Nee, er is helemaal geen vliegveld nodig13% Weet niet/geen mening14% Heeft Rotterdam een nieuw vliegveld nodig? Antwoorden op de noordelijke Maasoever van de stad: Ja53% Nee, er is al een vliegveld26% Nee, er is helemaal geen vliegveld nodig9% Weet niet/geen mening13% Heeft Rotterdam een nieuw vliegveld nodig? Antwoorden op de zuidelijke Maasoever van de stad: Ja62% Nee, er is al een vliegveld16% Nee. er is helemaal geen vliegveld nodig10% Weet niet/geen mening12% Nu bestaande behoefte in Rot terdam en regio aan een ver nieuwd vliegveld, onderverdeeld in voorkeur politieke partij: PvdA55% CDA51% WD68% D66 53% Groen Links30%

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1