9 Schiedam vecht schorsing aan In de rij voor oude films van Dries de Voogt Overleg over bestemmingsplan Bijdorp voorlopig opgeschort Van 16de eeuwse prenten tot Anton Heijboer in prentenkabinet 'Wie luistert er nou naar strijkje in De Korenbeurs?' h 'Strijd tegen Rijksweg 19 is opgegeven' Motoragent gewond Bomen om voor bos Geld gebowld voor Sofia Martin Pronk net niet eerste bij 'Soundmix' Café-actie voor de Filipijnen Agressieve automobilist Matroos gewond Inbreker gepakt Doorgereden Auto's bekrast Paard en wagen botst met hondje Containerbrand Zakkenrollers Auto's gekraakt Auto's gestolen Rotterdams Dagblad Maandag 2 maart 1992 Vlaardingen - Groen Links in Vlaardingen beschul digt de gemeente ervan de strijd tegen de komst van Rijksweg 19 (A 4) te hebben opgegeven. De politieke ;virtij baseert dat verwijt op het enthousiasme waar mee is gereageerd op de plannen voor een tweede Beneluxtunnel. Die maakt weliswaar een metro- en een fïetstunnel naar Spijkenisse mogelijk, maar kondigt ook voor het autoverkeer de uitbreiding van het aantal wegen met vijf stroken aan. En wie da .rmee ak koord gaat, aldus Groen Links, is het ook eens met de komst van Rijksweg 19. want Rijksweg 20 kan al dat verkeer niet verwerken. Groen Links zegt te hopen dat Schiedam door zal strijden en constateert daarbij dat het gelukkig is dat die wegen op Schiedams grondgebied komen te lig gen. „Want Schiedam heeft zich tot nu toe echt ver zet tegen Rijksweg 19." aldus Ben van der Velde, die binnenkort als raadslid voor Groen Links za! worden geïnstalleerd, in een verklaring. „Vlaardingen lijkt met open ogen in de val te lopen en beseft nog steeds niet dat nieuwe wegen op den duur dood lopen." Een agent van de Vlaardingse politie heeft zaterdag nacht zijn dienstmotorfiets total loss gereden De agent botste op het Schravendijkplein op een auto die hem geen voorrang verleende. De botsing ging gepaard met een luide klap. De agent brak bij het on geval een hand en liep enkele lichte kneuzingen op. Foto Roe! Dijkstra Maassluis - In het Staelduinse Bos in 's-Gravenzan- de wordt deze winter een aantal populieren omge zaagd. Het gaat om bomen die ongeveer veertig jaar geleden langs het fietspad aan de zuidkant van het bos zijn aangeplant. De gekweekte populieren zijn door de vorige beheerder van het bos speciaal neer gezet als productiehout. Deze rand van hoge bomen (sommige meer dan 35 meter hoog) werkt nadelig op het overige deel van het bos. De bomen staan zeer dicht op elkaar en ontwikkelen daardoor bijna geen zijtakken. Ze hebben alleen blad m de top. De popu lierenbeplanting neemt veel licht weg, waardoor de onderliggende struiklaag daardoor niet kan groeien. De bomen worden bovendien niet veel ouder dan ze nu al zijn, waardoor ieder jaar meer bomen dood zul len gaan en omvallen. Het kapwerk wordt uitge voerd door de stichting Zuidhollands Landschap. Strike! Het applaus in bowling De Walvis te Schiedam klonk gisteravond luider dan anders. Geestdrift alom toen een kleine honderd spelers s »- men maar liefst 10.000 gulden op tafel legden voor het nieuwe Sofia-kinderziekenhuis. Het geld werd de afgelopen twee maanden bijeengekegeld tijdens een bowlingmara thon. Sponsors stelden 1 cent beschikbaar voor iedere om vergeworpen kegel. Aanvan kelijk gmg or ganisator Nico van der Ree er vanuit dat de actie 3000 gul den zou op brengen. „Kaar er kwamen steeds meer sponsors bij. zodat w ten slotte ruim dne keer zo hoog scoorden." Het feestje in De Walvis kreeg een extra feestelijk tintje door de aanwezigheid van Prins Har ry de Eerste van de Rietzeilers. De carnavalsprins en zijn gevolg had ien het eigen bal in de Blauwe brug even in de steek gelaten om de prijsuitreiking op de bowlingbaan bij te wonen, foio Roef Dijwra Maassluis - Martin Pronk uit Maassluis is maar net de eerste prijs misgelopen van de eerste soundmix- show, die zaterdagavond in het Oudbeijerlandse zwemparadijs De Boogerd werd gehouden. De jury waardeerde 'Thinking about your love* van Skip Wander Turner, van John Menders uit Rotterdam net iets hoger. Martin Pronk zong 'Just say hello' van Rene Froger. Derde werd Aerlinda Lima uit Spijkenisse. De van de Kaapverdische eilanden afkomstige zangeres ver raste iedereen met de vertolking van het Braziliaan se lied 'Bediu ja daku pau'. Directrice Anneke Admiraal van vrijetijdscentrum De Boogerd, zelf ook in de jury wegens haar kwalitei ten als zangpedagoge, heeft het plan om drie of vier keer per jaar zon soundmixshow in het zwembad te organiseren. De meeste soundmixers hadden duidelijk ol dc nodi ge podiumervaring. De jury, die onder leiding stond van Piet van den Ende (broer van televisieproducent Joop van den Ende), oordeelde dan ook dat de win nende nummers van hoog gehalte waren. Enkele 'ar tiesten' kregen zelfs betaalde optredens aangebo den, tot in Arnhem toe. Schiedam - In een procedure bij de Raad van State gaat de ge meente Schiedam alsnog pogen goedkeuring te krijgen voor het nieuwe bestemmingsplan Bijdorp. In december slaagde de in Bijdorp werkzame meubelmaker Kappelhof erin enkele be langrijke onderdelen van het bestemmingsplan te torpederen in een bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aangespan nen beroepszaak. Volgens Kappelhof betekent het nieuwe be stemmingsplan een belemmering voor de ontplooiing van zijn bedrijf. De gemeente beschouwt het nieu we bestemmingsplan als een afre kening met de in de jaren '60 ont wikkelde visie op het langs de spoorlijn Schiedam-Hoek van Holland gelegen buurtschap. Destijds wilde de gemeente het buurtje tussen het spoor en rijks weg 20 platwalsen voor de aanleg van een groot verkeersknoop punt. Met de nieuwe ruimtelijke schets voor Bijdorp wil de ge meente de bestaande situatie con serveren. Naast de bestaande be bouwing zouden ook de groene zones in het gebied behouden moeten blijven. Volgens meubelmaker Kappelhof aan de Schiedamseweg is dit in strijd met zijn bedrijfsbelang De ondernemer speelt met het plan zijn meubelfabriek in de richting van de Poldervaart uit te breiden. Dit westelijke deel van zijn erf is nu groengebied en dat moet vol gens de gemeente zo blijven. In de door Kappelhof aangespan nen beroepszaak bleken Gedepu teerde Staten gevoelig voor de ar gumenten van de meubelmaker. Volgens GS is Schiedam aller minst consequent geweest bij het bereiken van haar doelstellingen in Bijdorp. De provincie erkent dat de gemeente de macht heeft om middels een bestemmings plan een ondernemer m zijn ont plooiingsmogelijkheden te hinde- Bij het uitvaardigen van een be stemmingsplan heeft de gemeen te echter ook verplichtingen. CS stelt dat de gemeente in het geval van Kapp^hof pogingen had moeten ondernemen om het wes telijk deel van het erf van de meu belmaker aan te kopen. Dit ge beurde niet. Volgens de provincie duidt dit op een 'onzorgvuldige voorbereiding van het plan'. Daarmee is de door de gemeente vastgestelde bestemming van het terrein voor de provincie niet aan- De gemeente denkt bij monde van chef M. Smit van de afdeling Ruimtelijke Ordening in de kroonprocedure het nodige af te kunnen dingen op deze redene ring „In een vroegtijdig stadium heeft een concept-plan ter inzage gelegen. Toen is er geen enkel protest tegen onze voorstellen ge komen. Wij konden dus niets af weten van de uitbreidingsplan nen van de meubelmaker. Daar om is er bij de verdere uitwerking van het bestemmingsplan ook geen rekening mee gehouden." De woordvoerder stelt dat de ge meente de door de provincie ge schetste procedure zou hebben gevolgd als men in een vroegtij dig stadium over de plannen was ingelicht. „In een dergelijk situ atie wordt altijd onderhandeld over schadevergoeding en even tuele onteigening." Molenstom p Naast de eventuele uitbreiding van het bedrijfspand is ook de toekomst van de molenstomp langs de Poldervaart onderdeel van het conflict tussen Kappelhof en de gemeente Schiedam. In de molen wonen op dit moment twee huishoudens. Kappelhof wil zijn bezit op termijn slopen en op de zelfde plaats twee nieuwe wonin gen laten bouwen. De gemeente ziet het liefst dat het water staatkundig monument behou den blijft. Ook in dit onderdeel van de plan vorming heeft de gemeente vol gens de provincie fouten ge maakt. Zo bleek de gemeente eind verleden jaar ondanks een inspectie van het terrein er niei van op de hoogte dat de molen wordt bewoond door twee gezin nen en slooprijp is. Door de molen te willen behouden benadeelt de gemeente volgens de provincie opnieuw de belangen van Kappel hof. De kroonprocedure wordt naar verwachting over enkele maan den behandeld. De provincie raadde de strijdende partijen in december aan om met elkaar rond de tafel te gaan zitten. Han gende de ni tik'psprocedure zijn de gesprek t opgeschort. WALVIS Vlaardingen „Het is een soort droom die is uitgekomen. Ik heb al jaren gewacht op een plekje op de Markt," zegt Peet Verhoeven eigenaar van het dit weekeind ge opende prentenkabinet op de Markt in Vlaardingen. Tot voor kort had de antiquair een winkel aan het Burgemeester de Bordesplein in de Babberspolder. Hij vond dat hij daar te geïsoleerd zat en besloot een plek in de bin nenstad te zoeken. Na een paar jaar op een geschikte locatie te hebben gewacht, kreeg hij de kans te verhuizen naar de Markt 7a18 waar voorheen een bedden zaak was gevestigd. Peet Verhoe ven liet het pand renoveren en opende dit weekeind zijn galerie en atelier. De prenten en schilde rijen die in de galerie hangen zijn niet onder te brengen in een stijl. „Ik verkoop van 16de eeuwse prenten tot de vier bruiden van Anton Heyboer. Het is niet zo dat ik me beperk tot een stijl of een periode. Er is voor ieder wat wils. De werken die hier te koop zijn hebben wel één ding gemeen: ze zijn allemaal origineel. Ik ver koop uitsluitend originele wer ken van bekende schilders. Ik ge loof dat ik daar in de regio wel uniek mee ben. De meeste kunst handels verkopen ook reproduk- ties." Veel tijd Het is niet gemakkelijk om origi nele prenten en schilderijen van bekende schilders te vinden. Het kost Verhoeven heel wat tijd om zijn collectie in stand te houden. „Een paar dagen per week rij ik kilometers in de rondte om mijn verzameling op pe:l te houden. Je komt overal. Bij verzamelaars thuis, op veilingen, in kunsthan- Peet Verhoeven jn zijn prentenkabinet. „Op de gekste plaatsen kun je dingen vinden." Foto Roei Dijkstra dels, maar ook in een ach ter a f- schuurtje vind ik weieens wat. Op de gekste plaatsen kun je dingen vinden. Het belangrijkste is datje altijd in beweging blijft." In de loop der jaren heeft de anti quair geleerd hoe hij schilderijen moet schoonmaken en hoe kunst werken gerestaureerd worden. Samen met zijn zoon, die in zijn voetsporen moet treden, restau reert hij veel in opdracht. „Ik ben eigenlijk een autodidact. Door goed om me heen te kijken heb ik het vak geleerd," vertelt Peet Ver hoeven. „De spoeling is dun waar het om restaurateurs gaat. Wij krijgen veel werk vanuit het hele land binnen. Zo heb ik nu iets van het Haags Gemeente Museum liggen, werken van particulieren en van de kunstuitleen uit Drent he. Als men je eenmaal weet te vinden is er werk genoeg." Door Ben van Haren Vlaardingen - „Als we dat hadden geweten, hadden we het anders aangepakt." Een vermoeide Jan Anderson zei dit gistermiddag na dat de laatste van de ongeveer vijfhonderd liefhebbers voor de Films van de vorig jaar overleden fotograaf Dries de Voogt het Streekmuseum aan de Kethelweg had verlaten. De belangstelling voor het onbekende Vlaardingse filmwerk was zo overweldigend, dat om alle belangstellenden de kans te geven er kennis van te ne men werd besloten een verkorte voorstelling te geven. „In april zullen we de mensen nogmaals een mogelijkheid bieden," beloof de Anderson. Dries de Voogt heeft jarenlang een fotostudio gerund vanuit een winkel aan de Goudsesinge':, op de hoek van de Lusthofstraat. Hij is daar na het bombardement van Rotterdam terechtgekomen Gis teren en zaterdag werd in het Streekmuseum duidelijk, dat hij zich tot een zeer populaire bruids fotograaf heeft ontwikkeld. Bij hem lieten velen ook in de na oorlogse jaren pasfoto's en fa- milieplaatjes maken. De Voogt zelf, bleek na zijn dood, was tevens een verwoed Filmer die verschillende hoogtepunten in de Vlaardingse geschiedenis heeft vastgelegd. In de periode na de bevrijding, toen buurtfeesten populair waren en allerlei particu liere initiatieven van de grond kwamen, heeft De Voogt zich toe gelegd op het Filmen van straatta fereeltjes, gezinsuitjes en buurt feesten. Daarnaast maakte hij be drijfsfilms, wat in die periode zeer modern was. In zijn nalatenschap werd een he le serie filmopnamen aangetrof fen, die aan het Streekmuseum is geschonken en afgelopen week eind werd getoond. Een treinreis van het geheel verwoeste Rotter damse station DP (Deiftsche Poort) naar station Vlaardingen- Oost, een uitje naar het strand van Rockanje, een reclamefilm voor de 'opbouwpepermunt Calci um 10' van Tirlemont (Van Tie nen) en een modeshow in zaal De Harmonie zijn er onder. Maar ook optredens van de Fr- avo's (later Etona's) en een voet balwedstrijd van 'Babberspolder 2' met doelman Van Herk op het Schuttersveld m Rotterdam. Een bezoek van koningin Wilhelmina, die in 1948 afstand deed van de troon, staal uitgebreid op het cel luloid. Evenals de bevrijdingsop tocht van 1945, een zwemwed strijd m de Oude Haven en straat taferelen in het gesloopte stads centrum. Het Van Leydens Hofje en de oude Dijksteeg spelen hier in een prominente rol. Opvallend zijn ook dc beelden van het productieproces van de ga* fabriek aan de Hoflaan, die m de grond een giftige erfenis heeft achterlaten. Over het werk van Dries de Voogt zal mogelnk later door het Streek museum nog meer geopenbaard worden. In ieder geval heeft Jan Anderson van dochter Ditta, het enige kind van De Voogt, giste ren, toen zij zich met haar kinde ren ook bij het museum vervoeg de, de toezegging gekregen, dat het Streekmuseum nog meer ma teriaal zal krijgen. Het begin van een rijke collectie met levende beelden van Vlaardingen van kort na de bevrijding: volgens kenners een unieke verzameling. Vlaardingen - Bezoekers van Café Centraal aan de Westhavenkade in "Vlaardingen drinken donder dagavond op de gezondheid van Filippijnse kinderen die worden geholpen door de Stichting Kin derhulp Pinatubo. Meer concreet is de opbrengst van die avond be stemd voor de bouw van een me disch kinderopvangcentrum. De baropbrengst van de avond is voor dit project. Om een en ander aantrekkelijk te maken is er veel live-muziek, gratis verzorgd door de optredende artiesten. Café Centraal zelf stelt, samen met Wemka Drankenhandel, het bier ter beschikking. Giften zijn mo gelijk op gironummer 14.00.44. l.n.v. Stichting Kinderhulp Pina tubo. De avond begint om negen uur. Schiedam - Het is staatsraad mr, M. van Wolferen een raadsel waarom geen verbod op levende muziek is opgenomen in de ver gunning die de gemeente Schiedam zichzelf voor de exploi tatie van De Korenbeurs heeft verleend. Aan de verklaring dat dan ook geen strijkjes meer kun nen spelen tijdens bijvoorbeeld de nieuwjaarsreceptie hecht mr. Van Wolferen weinig waarde. Strijkjes, meent hij, kunnen op recepties net zo goed achterwege blijven. Er luistert toch niemand. Het woord 'strijkjes' ontlokte de centrumbewoners uit Schiedam die vrijdag een zitting van de Raad van State bijwoonden hoon gelach. De bewoners, verenigd in het Actiecomité Korenbeurs, ei sen dat de gemeentelijke exploi tatievergunning wordt vernie tigd. Zij komen niet in opstand te gen zoetgevooisde violen, maar vrezen dat er ook wel eens house muziek gedraaid kan worden in het monument aan de Lange Ha ven. En dan doen ze 's nachts he lemaal geen oog meer dicht. Het verzet van het actiecomité gaat verder dan tegen muziek al leen. De bewoners dulden geen enkel evenement meer in De Ko renbeurs De gemeente moet. af zien van wat voor exploitatieplan nen ook. „Er is al te veel overlast van horeca in de binnenstad," venvoord de mr. Dorien Cleton de ongenoegens van de buurtbewo ners. De gemeente Schiedam lijkt die mening te delen. Want, zei mevrouw Cleton, in het bestem mingsplan voor Schienoko, het gebied waar De Korenbeurs in ligt, staat dat uitbreiding van de horeca ongewenst is. Namens de gemeente benadruk ten Raymond Vredebregt en Ilse Poortvliet dat het maar om een beperkte exploitatie gaat. De ge meente wil het pand aan de Lan ge Haven 'slechts' één week in het voorjaar, één week in het na jaar en dan nog eens tienmaal per jaar voor feestelijkheden gebrui ken. Als het even kan wordt eerst de mening van de buurt ge vraagd. Lawaai hoeven de omwo nenden niet te vrezen: huurders van De Korenbeurs krijgen een aantal decibellen voorgeschreven wat zij niet mogen overschrijden. Het actiecomité vindt die belofte niet erg geruststellend. Ook au to's van af- en aanrijdende reeep- tiegangers maken herrie. Daar naast vragen zij zich achterdoch tig af waarom het aantal decibel len in de vergunning dan is vast gesteld op circa 60. De tafelten nisvereniging die De Korenbeurs al jaren huurt mag niet meer dan 40 DbA produceren. Mr. Van Wolferen nam ruim de tijd om de standpunten van beide partijen aan te horen. Hij haalde er de kaart van de Schiedamse binnenstad bij, informeerde naar de ligging van het omstreden par tycentrum en wilde ook precies weten wat de Brandersfeesten, waarbij De Korenbeurs fungeert als ontvangstruimte voor schip pers. inhouden. Toen de staats raad hoorde dat dit volksfeest in september acht dagen duurt, keek hij verrast op uil zijn stuk ken: „Een volle week? Dan is Schiedam een veel leukere ge meente dan ik dacht." Morgen doet hij uitspraak. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie zoekt getuigen van een ruzie die zich vrijdagmiddag rond vier uur afspeelde tussen twee auto mobilisten op de Burgemeester Pruissingel, Daarbij liep een be stuurder kneuzingen op. De man raakte gewond toen zijn tegenstander achteruit op hem inreed. Het tweetal had op de kruising met de Westlandseweg woorden gekregen over een ver meende stuurfout van een van beiden op de A 20. De dader is spoorloos. Vlaardingen - Een matroos van een schip uit Honduras is afgelo pen weekeinde gewond geraakt bij werkzaamheden aan dek. Zijn arm werd verbrijzeld toen de man bekneld raakte tussen een trom mel en een lier. Het ongeluk ge beurde aan de steiger van Hydro Agri. Vlaardingen - Dankzij de oplet tendheid van een bewoner van de Valeriusstraat in Vlaardingen, is vorige week door de Schiedamse politie een inbreker opgepakt. De bewoner verjoeg de man dinsdag nacht uit de straat, nadat hij hem had betrapt op het morrelen aan deuren van auto's en woningen. Dezelfde nacht werd ingebroken in een huis in de Sweelinckstraat. Een man die beantwoordde aan het signalement werd m Schiedam aéngebouden. Hij was in het bezit van de cheques die in Vlaardingen waren gestolen. Maassluis - In Naaldwijk is een 19-jarige Maassluizer aangehou den die vrijdagmiddag in Maas sluis met een auto een 50-jange vrouw op de fiets had aangere den. De vrouw brak beide polsen en de man reed door. Maassluis - Op vier plaatsen in Maassluis zijn in het afgelopen weekeinde auto's bekrast. Dat ge beurde aan de G. A. Brederolaan. de Van Goghlaan. het Populieren dal en de Berliozstraat. In de afge lopen weken zijn al tientallen au to's bekrast. Schiedam - Op de Parkweg in Schiedam is zaterdagmiddag te gen vijf uur een hondje aangere den door paard-en-wagen. Het aangelijnde dier wrerd over zijn achterlijf gereden. De dierenam bulance heeft het naar de dieren arts gebracht. Een dag eerder werd een fietser op de Schiedamseweg frontaal aangereden door een tractor. De fietser, een 17-jarige Schiedamse jogen, moet vier tanden missen, heeft een duim gebroken en liep een wond aan zijn been op. Schiedam - Aan dc Dr. Wibaut- straat in Schiedam is zondag avond brand ontstaan in een con tainer. De brandweer bluste het vuurtje. Schiedam - In het Hof van Spa- land te Schiedam is dit weekein de een 79-jarige Schiedamse vrouw bestolen van haar porte monnee met bejaardenpas. Die werden uit haar tas gehaald. In een winkel aan de Borodinlaan werd de portemonnee gehaald uit de tas van een 52-jarige Schiedamse vrouw. Zo verdwe nen geld, een giropas, een bank pas, een rijbewijs en sleutels. Schiedam - Autokrakers hebben dit weekeinde auto's opengebro ken aan de Horvathweg, Kreupel- straat, Hovenierstraat, AJ.de Haasplein, J. W. Boezemanstraat, Baan, Kreupelstraat, Verbrande Erven, Perzikengaarde, Appel markt, Van Karnebeekstraat en Ruys de Beerenbroucklaan. Meestentijds was de autoradio de buit. Schiedam - Op het Bachplein is dit weekeinde een blauwe Opel (TN-02-XB) gestolen. Op de Schiedamseweg werd een blauwe Mazda (XP-20-LN) gestolen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1