15 'Tele-shoppenbij gemeente nog ver weg5 Ineke Versteeg vraagt elke visite een piek Vlaardingen heeft al miljoenen guldens geïnvesteerd in automatisering Beren in de bieb PvdA weer wijk in Mandolineorkest in aula Kinderkoor op komst Gedeputeerde bij Soenda Andantino zingt Reinigingsrechten terug Burger Belangen vzc; Schiedamse helpt bij leggen van fundamenten voor kindertehuis in Brazilië Rotterdams Dagblad Woensdag 4 maart 1992 Schiedam Beroemde boeken- en knuffelberen als Olivier B. Bommel en Winnie the Pooh staan deze maand cen traal in de jeugdbibliotheek aan de Korte Haven. Daar valt niet alleen de berententoonstelling te zien want bovendien houdt men elke woensdagmiddag vanaf 14.00 uur allerlei activiteiten die met beren hebben te maken. Woensdag 4 maart worden er beren video's gedraaid, een week later wordt er voorgelezen en kunnen de Kinderen berenboekenleggers maken en woensdag 18 maart wordt er een verrassingsmiddag gehouden. De kinderen moeten dan wel een lege jampot mee brengen. De laatste middag, die op woensdag 25 maart, mag iedereen zijn knuffelberen meebrengen. De beren mogen een nachtje in de bieb doorbrengen en wanneer 2e de volgende dag worden opgehaald krygen de eigenaartjes een leuk aandenken. De gemeenteraadsfractie van de PvdA brengt dins dag 10 maart een-wijkbezoek aan De Gorzen. De raadsleden willen met bewoners praten over proble men en ontwikkelingen in de wijk. Met dat doe! wordt tussen drie uur 's middags en zeven uur 's avonds een open instuif gehouden in de Bethelka- pel Daarnaast bezoeken e'nkele PvdA'ers een aantal wijkbewoners, die daarom hebben gevraagd, thuis Het mandolineorkest ONI geeft zaterdag 7 maart een concert in de aula van het Stedelijk Museum Schiedam aan de Hoogstraat 112. Het optreden is gratis en begint om 11.30 uur. Vlaardingen Ip.'Vlaardingen wordt hard gewerkt aan de oprich ting van een kinderkoor, dat Jong Vlaardingen moet gSan heten. Aan de gemeente is een startsubsidie ge vraagd. De Culturele Raad moet daarover eerst ad vies uitbrengen. Gedeputeerde J.Pool (Ouderenbeleid) van de provin cie Zuid-Holland brengt vrijdag 8 maart een werkbe zoek aan Vlaardingen. Dat gebeurt op uitnodiging van wethouder A. Kool en op initiatief van het Stede lijk Management Vlaardingse Zorgcentra. De provincie-bestuurder zal zich uitgebreid laten in formeren over onder meer net project Billiton/Soen- Het Vlaardings gemengd koor Andantino 2ingt 21 maart in Maassluis in gebouw De Koningshof. Dat gebeurt tijdens een optreden waaraan nog drie ande re koren deelnemen. Andantino is ontstaan in de woontoren De Bolder. Aanvankelijk als het Bolderkoor, maar sinds diri gent Dick Borst van de ongeveer 75 zangers en zan geressen een gesmeerd lopende zangmachine maak te, als Andantino. Het optreden begint acht uur en de entreeprijs be draagt ƒ7.50. Kaarten zijn onder meer bij de VW Maassluis verkrijgbaar. Bij de afdeling Belastingen in het stadhuis zijn for mulieren verkrijgbaar waarmee reinigingsrechten kunnen worden teruggekregen. Die mogelijkheid bestaat voormensen met een laag jaarinkomen. Men kan ook telefonisch om een formulier verzoeken (tel. 19111tst 161Een aanvraag moet vóór 31 maart zijn ingediend. Hiermee wil ik graag reageren op het stukje in uw krant van 20 februari: 'Fractie schenkt geld aan Wat voor partij is Burger Belangen? En heeft die par tij wel een achterban? Want hoeveel mensen hebben er op deze partij gestemd? Ik heb de uitslag van de laatste raadsverkiezingen er op nageslagen. Er deed helemaal geen partij genaamd Burger Belangen mee. De stemmen die zij kregen waren voor de So- cialistiese Partij. Voor een plaats in de gemeenteraad waren ongeveer 1000 stemmen nodig. De twee raadsleden van Bur ger Belangen hadden samen 300 stemmen. Dus zij zitten op zetels die eigenlijk aan de SP toebehoren. Deleden van Burger Belangen zijn uit de SP gestapt, maar wel in de raad blijven zitten. Terwijl ieder ge kozen raadslid van de SP een verklaring tekent dat als hij of zij opstapt, de open plaats door een andere SP'er moei worden bezet. Alle SP-raadsleden staan hun vergoeding (ongeveer 1500 gulden per maand) ai' aan de partij. Ook daar voor hadden deze twee getekend. Nu ontvangen zij hel raadsgeld zelf en wel tweeënhalf jaar lang, tot de volgende verkiezingen. Het is makkelijk om met de veren van de SP te pronken. Ik vind dit stemmen ko- pem Schandelijk dat dit zomaar kan. Lenij AJleblas SCHIEDAM woensdag 4 maart Carnaval 55-plussers. Oude Maasstraat 22, 19.00 uur Info-avond heemtuinen, KNNV. De Boshoek, 20.00 uur. öonderdag 5 maart Lost Lovers (muziek), Theatercafé De Tender, 22.00 uur. VLAARDINGEN donderdag 5 maart Lunchconcert Grote Kerk. 12/15-13.15 uur. Bi ngo, Drieë n huysen, 1400 uur. Stills/photographs (dans), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Terminator II (film), Filmzaal, 14.00 en 20.30 uur. Door Jan Booister Vlaardingen - „Hoeverde gemeente Vlaardingen is met zijn au tomatisering? Ik denk dat we, van de gemeenten van 50.000 tot 100,000 inwoners, koploper zijn van de tweede groep, het pelo ton. Geen slecht resultaat." Peter Koornneef, informatie-co- ordinator van de gemeente Vlaar dingen, ziet in die constatering geen reden om tevreden achter over te leunen. Allereerst zegt hij niet alles over de ontwikkelingen bij andere gemeenten te weten en bovendien ligt het niet in zijn aard om zich op de borst te klop pen. „Ik v/eet," verduidelijkt hij, „dat wij ooit eens een glasvezelkabel hebben aangelegd hier in Vlaar dingen. Daar hebben we toen over gezwegen. Maar een half jaar la ter stond de gemeente Nijkerk trots in de pers met ook zo'n glas vezelkabel. Zij vertelden de eer ste te zijn. En wij hadden het stil gehouden." Op andere punten kan Vlaardin gen weer achter liggen, weet ook Koornneef. Maar niet met het laatste project waaraan wordt ge werkt. „Uniek daarbij is," licht de infor matie-coördinatortoe, „dat Bouw en Woningtoezicht wordt gekop peld aan de digitale kaart van Vlaardingen, dat informatie van het gemeentelijk kadaster daar ook op komt. De eerste aanzet daarvoor is in 1987 gegeven." Peter Koornneef wijst op het werk van de landmeters. „Die be palen de exacte maten van brug gen, sloten, gebouwen en derge lijke. Die informatie werd op kaart getekend. Plus dat er topo grafische kaarten waren voor de PTT, de nutsbedrijven enzo voort." Vlaardingen pioniert niet hele maal. Er is een relatie met een landelijke ontwikkeling. Heel Ne derland wordt namelijk op dezelf de wijze in kaart gebracht. Dezelf de schaal, formaten, noem maar op. Vlaardingen loopt wel voorop. ..Het automatiseren van dat soort kaarten heeft grote voordelen, weet Peter Koornneef. ,.Je kunt gemakkelijk wijzigingen aan brengen. Er hoeft niet meer te worden uitgelakt en opnieuw ge tekend. Het is ook eenvoudiger te 'verschalen'. Als je vroeger een kaart op een andere schaal wilde hebben, moest je die opnieuw gaan tekenen. Nu vergroot of ver kleint de computer." „Je kan een heleboel lagen over elkaar heen leggen. In het verle den had je weliswaar ook die in formatie, getekend op transpa rante vellen, bijvoorbeeld over putdeksels, bomen en zo, en die kon je dan ook over elkaar heen schuiven, maar op de computer gaal het veel gemakkelijker, pre ciezer en sneller. Bovendien kan je dat simpel vergroten of verklei nen tot het gewenste formaat en printen." Die digitale (computer)kaart van Vlaardingen wordt gekoppeld aan kadastrale gegevens. Dat moet dit jaar gebeuren. Dan kan bijvoor beeld worden opgeroepen welke materialen bij een woning zijn ge bruikt, welke sterkteberekenin gen er waren; die zaken. De vernieuwingen worden niet al leen ingevoerd omdat het ver nieuwingen zijn. Deze zomer wordt een nieuwe Woningwet van kracht die de zaken strakker aan haalt. Als bijvoorbeeld met tijdig genoeg is gereageered door de ge meente op de aanvraag voor een vergunning dan wordt er straks van uitgegaan dat die vergunning dan is verleend. Dat betekent dat de gemeente op tijd moet gaan reageren, snel en strakker moet kunnen handelen. Daarvoor is die automatisering ook nodig. „Hoe ingewikkeld dat allemaal is?" Peter Koornneef en met hem zijn collega Henk de Kort, die meer met de projectcoördinatie is belast, verzekeren dat het zeer in gewikkeld is. „Het complexe zit 'm in de koppeling van de ka dastrale gegevens aan de infor matie van Bouw- en Woningtoe zicht. Ook technisch is het inge wikkeld, want er wordt mei ver schillende computers gewend." Henk de Kort: „Het complexe komt door het werken met ver schillende lagen. Wat een volgete- kend transparant vel was. is straks een laag informatie die in de computer op de plattegrond kan worden gelegd en zichtbaar gemaakt. Dus je neemt de platte grond en als je wilt welen waar al le leidingen lopen laatje dat zo op het beeldscherm zien. Daaraan kan je desgewenst ook informatie over andere zaken als brandkra- nen en rioleringen toevoegen Plus administratieve bestanden, zaken die met geluidhinder te maken hebben, isolatie, de wo ningwet. En hele boekwerken met informatie over waaraan we ons moeten houden. Dat kan je al lemaal koppelen en daarmee zijn we voorzichtig begonnen." De eerste 'lagen' zijn gecreëerd. Nu moeten de diensten hun eigen Peter Koorn neef buigt nog even over een oude plattegrond: 'Het automa tiseren van dat soort kaarten heeft grote voorde len', verze kert hij. Foro Gerrit de He US/Roel Dijkstra iagen invullen Bouw- en Woning toezicht is daar al mee bezig. „Wat wij doen is uniek, verzekert Peter Koornneef. „Voor zover wij weten bestaat er zoiets nog met in Nederland. Maar. toegegeven, daar moet je voorzichtig mee zijn." Er is in de afgelopen jaren wel flink in automatisering geïnves teerd bij de gemeente. Er is na tuurlijk de vervaardiging van die plattegrond geweest, wat 1,6 mil joen gulden kostte. Er is een net werk aangelegd om alle belangrij ke gebouwen van de gemeente te koppelen. Daarbij zijn zo'n zes- a zevenhonderd aansluitingen ge- creeerd, waarvan er overigens 350 a 400 worden gebruikt. Zo is al vast met uitbreidingen rekening gehouden. In totaal bedroegen die investeringen ook nogeens anderhalf miljoen gulden. jGekoppeld Daarnaast is de bevolkingsadmi nistratie geautomatiseerd. Er wordt in enkele gevallen nog wel met kaarten gewerkt, maar in de toekomst gaat alles electronisch. Alle gemeenten worden overi gens op dezelfde manier geauto matiseerd. waarna al die plaatsen ook allemaal aan elkaar worden gekoppeld. Dat is al gaande, met zo'n 30 a 40 gemeenten per maand. Eind dit jaar komt Vlaar dingen aan de beurt om aan dat landelijke net te worden gekop peld. Peter Koornneef: ,.Dat betekent dat informatie over bijvoorbeeld verhuizingen via computerver bindingen kunnen worden door gegeven Al dat soort gegevens wordt uitwisselbaar." Bang voor computerkrakers is de informatie-coordmator niet. „Nee. want we werken met een gesloten netwerk. De enige ma nier om ergens in te komen is te werken op een computer m één van de gemeentegebouwen. Maar dan moet je wel weer allerlei co des kennen." Voor de mogelijke invoering van het zogenoemde 'tele-shoppen' bij de gemeente is Peter Koorn neef wel wat beducht. „Daar zijn we huiverig voor. Omdat je dan wel een deel van je informatie voorde buitenwacht toegankelijk maakt. Ja, we hebben er weieens over nagedacht, over informatie verstrekking via PC's, maar daar van wordt voorlopig afgezien. Maar als je futuristisch denkt, kan je je voorstellen datje metter tijd met een pasje een uittreksel uit je geboortenregister via je PC kan binnenhalen. Maar dat is nog erg ver weg." Door Sander Sonnemans Schiedam - Wie bij Ineke Ver steeg en haar gezin op visite komt moet de knip trekken. 'Moeten' is eigenlijk het juiste woord niet en dat er voor genoten drankjes en hapjes geld moet worden neerge legd is evenmin het geval. Toch is er de laatste maanden geen fami lielid of kennis bij Ineke de deur uitgegaan zonder te betalen. Ongeacht het aantal verbruikte kopjes koffie, borreltjes, stukjes kaas of worst houdt de Schiedam- se huisvrouw na het aangeven van de jassen bij de deur haar hand op. Eén gulden, dat is alles wat ze vraagt. Meer niet. En elke gulden wordt keurig overge maakt naar een gironummer in Laren. Want daar wordt de op brengst verzameld op de bankre kening van de Stichting Kinder tehuis Pinokkio. „Ik vertegenwoordig geen grote organisatie en ben ook geen be kende Nederlander die makkelijk geld loskrijgt van anderen. En omdat men een tientje ai gauw te veel vindt, vraag ik maar een gul den." Het doel van Inekes ludieke inza melingsactie is duidelijk. Ze tracht voldoende financiële mid delen bijeen te krijgen om kans arme kinderen in Brazilië een be tere toekomst le bieden. Daartoe heeft een uit Brazilië afkomstige vriendin van haar beslag gelegd op een gebouw dat binnen een halfjaar dienstmoet doen als kin dertehuis. „Ik noem het liever een kindert- huis," vertelt de rap van de tong riem gesneden Schiedamse. „Het moet een plek worden waar de kinderen opgevangen, opgevoed en geschoold kunnen worden. Ze moeten zich er thuis voelen. We denken daarbij aan een centrale ruimte met daar omheen slaapge- bouwen voor de kinderen. Maar alles staat en valt met de finan ciën." Vrijwilligerswerk Ineke Versteeg en haar vriendin Lucia Schulman zijr. beiden zeer begaan met hel lot van ouderloze en dakloze kindertjes en ont moetten elkaar dan nnk tijdens het vrijwilligerswerk dat ze voor de Stichting Europa Kinderhulp verrichten. Die stichting biedt kansarme kinderen in bijna geheel Europa de mogelijkheid drie weken per jaar vakantie te vieren bij gastgezinnen elders in het werelddeel. Lucia Schulman vertegenwoor digt de stichting in de provincie Utrecht, Ineke Versteeg heeft Zuid-Holland onder haar hoede. Zelfheeft Ineke gedurende de zo mer- en kerstvakantie de drie door haar gezin financieel ge adopteerde kinderen enkele we ken over de vloer. Tijdens haar eerste ontmoeting met Lucia in Frankrijk bleek dat beider ideeen met elkaar overeen kwamen en al gauw werden de handen ineen ge slagen. De Stichting Kinderte huis Pinokkio was in januari van dit jaar een feit. „We waren alletwee in Frankrijk bij hetzelfde project en raakten al gauw aan de praat," beschrijft In eke de kennismaking met haar huidige 'compagnon'. „Lucia ver telde dat er in Brazilië ook veel ar moede was en voor we het wisten rolde het idee voor het kinderte huis uit de bus." Lucia is van Braziliaanse afkomst en en is met een Nederlander ge trouwd. Al dertig jaar woont ze hier. Via allerlei wegen heeft ze in haar thuisland beslag kunnen leggen op een leegstaand gebouw dat geschikt is om er een tehuis van te maken. Ze is nu in Brazilië om de formaliteiten af te hande len en binnenkort vestigen zij en haar man zich daar definitief. Lucia gaat het tehuis leiden en krijgt de hulp van daar levende dakloze vrijwilligers. „Volgens de planning kunnen we er strakjes 100 kinderen onder brengen maar voorlopig is er al leen geld voor de opvang van tien kinderen. Het betreft kinderen die door Nederlandse gezinnen voor 30 gulden per maand per persoon zijn geadopteerd. Het is natuurlijk wel makkelijk om die arme zielen van de straat te hou den maar je moet ze ook iets kun nen bieden. De kleintjes over wie ik het heb, worden zo jong moge lijk in het tehuis opgenomen. Ze worden daar opgevoed en ge schoold totdat ze zichzelf in de maatschappij staande kunnen houden." Actie Om het inmiddels gevorderde plan te doen slagen is veel geld nodig. Daarom heeft Ineke Ver steeg een actie op touw gezet maar vreemd genoeg spoort ze Ineke Versteeg met beelden bij haar schommel in haar achtertuin: 'Of die schommel er komt weet ik nog niet. Maar dat die beelden mee gaan naar Brazilië is zeker'. Foto Roei Dijkstra niemand aan tot het schenken van grote giften. Dat is volgens haar alleen weggelegd voor televi siesterren en organisaties die bij het grote pubhek bekend /ijn Overal waar ze komt vertelt ze over het kindertehuis in Brazilië om zodoende geld los te peuteren Vf-vir Wit- trW,| \fiOt V'™!. ".'tmt zc vraagt slechts een gulden. Ineke: „Kom je om een tientje of 25 gulden, dan zie je de mensen hun wenkbrauwen fronsen Een gulden haalt iedereen zó uil zijn zak. Natuurlijk zijn er ook men sen bij die spontaan een tientje of zelfs meer geven. Dal moeien ze dan natuurlijk zelf weten. Laatst was er iemand die mij zo 100 gul den mee wilde geven. Dat heb ik geweigerd De viouw handelde volgens mij m een opwelling en geld voor het tehuis over straal. Na mijn vraag or eens goed over na te denken en de gift dan even tueel op de girorekening te stor ten. werd er enkele weken later inderdaad een bedrag overge maakt. Ik vraag echter nooit meer dan een guiden en heb me lot op he den beperkt tot mijn familie- en kennissenkring. Zo heb ik toch al 1.700gulden opgehaald. Niet veel. maar het is een begin en ik heb forsere bedragen binnen te sle pen wil ik een wekelijkse tweede- handsmarkt op poten zetten." Dat streven van de Schiedamse wordt echter gedwarsboomd omdat ze geen plek kan vinden waar ze de handel in gebruikte spullen kan opzetten. Voorlopig heeft ze daar iets op gevonden. De spullen die ze van mensen krijgt biedt ze te koop aan in de Particu lier, een blad waarin gratis kan worden geadverteerd. „Laatst heb ik via de Particulier nog een kostuum verkocht vqo; 75 piek," lacht ze vergenoegd. „De opbrengst is natuurlijk mooi meegenomen maar het betekent wel dat ik al de spullen in mijn ei gen huis moet opslaan," wijst ze naar de naaimachine, twee pla tenspelers en het bed met matras die bij haar in de hal staan. „Een tweedehands-markt - en daar bedoel ik geen rommel markt mee want het moet natuur lijk wel bruikbaar materiaal zijn - zou voor mij dé uitkomst zijn. Daarom ben ik op zoek naar een ruimte waarvan ik eenmaal per week gratis gebruik mag ma ken. Een plekje in een buurthuis, bejaardentehuis, schoolgebouw of bedrijfspand. Het is mij om het even waar ik terecht kom. Als ik de handel, volkomen legaal overi gens, maar op poten kan zetten. Want daarmee kan ik vc-el geld in huis halen." Jan en Kaat Met de nodige bezieling werkt de Schiedamse aan het welslagen van het avontuur en om het voor lopige resultaat zelf te kunnen aanschouwen reist ze binnen en kele maanden af naar Brazilië. Omdat ze de reis zelf betaalt („Na tuurlijk! Het is vrijwilligers werk.") heeft 2e de geplande trip naar Canada, waar binnenkort een nicht van haar trouwt, laten schieten. Tenslotte heeft ze het geld niet op haar rug groeien. En eenmaal in Brazilië zorgt Ineke er voor dat het tehuis een Hollands tintje krijgt. „Een familielid van mij maakt schitterende beelden," glundert ze. terwijl ze er twee voor de dag haalt. „Ze zijn vrij zwaar omdat er een koperlaag overheen zit. Hij heeft van de beeltenissen van Jan en Kaat, die boven de poort van het oude Weeshuis aan de Lange Achterweg staan, een cupie ge maakt. Die gaan mee naar het te huis en krijgen daar een fraai plekje. Om aan te geven dat alle kinderen welkom zijn en er een thuis kunnen vinden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1