13 'Spreiding van allochtonen mooi maar niet te verplichten' Houtsnip heeft het geld van olietanker Borcea hard nodig rapi Première stadslied op finale songfestival 'Woningdeal' Maasland en provincie mislukt g&'Q95\ Amnesty bij de Hema Scheherazade in De Rank Stoffeer stoel zelf Vrouwen administreren Buiten sterren kijken Oude foto's in museum Kluisheulbrug dicht Waterweggemeenten erkennen problemen Rotterdam, maar vinden Rotor-advies eenzijdig -^^STU Rotterdams Dagblad Donderdag 5 maart 1992 Schiedam .Amnesty International heeft zaterdag 7 maart vanaf *12.00 uur een stand op het plein bij de Hema en be steedt dan aandacht aan de Internationale Vrouwen dag. die zondag is. Vrouwen zijn vaker dan mannen slachtoffer van schendingen van mensenrechten, al dus Amnesty. De organisatie gebruikt de zaterdag om aandacht le vragen voor concrete gevallen in de Filippijnen. Peru, Oeganda en Griekenland. Tevens kan men een petitie ondertekenen die is gericht op de schending van de mensenrechten in Guinee. Met onder anderen Scheherazade (van Libelle), een buikdanseres, een musical, een borreluur met hap jes en theater viert de Stichting Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie (SVO) maandag 9 maart de internationale vrouwendag. Dat doen ze vanaf half één 's middags in gebouw De Rank aan de Schiedamseweg 122. De bezoeksters worden welkom geheten met zoge naamde wenskoekjes, gebakken door de mannen ran de kookcursus van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting. Er is tol vijf uur kinderopvang in het nabijgeleden Het Schooltje. Info: 4709522. De viering van vrouwendag is op maandag omdat het op de eigenlijke dag, 8 maart, een zondag is, al dus de Stichting SVO. In het M.C.M. de Groothuis (Stadhouderslaan 30) start 11 maart een cursus stoelen stofferen, die ƒ95,- kost en op zes woensdagavonden wordt gegeven. Voor informatie: Stichting Huishoudelijke Voorlich ting, telefoon 4264781. Vlaardingen De Stichting Coerke begint 19 maart een cursus ad ministratieve vaardigheden voor wouwen in het Vrouwen Ontmoetings Centrum aan de P.K. Dros- saarlstraat 65. De cursus is bedoeld om vrouwen di verse administratieve vaardigheden te leren op het gebied van administratie en financiën, zodat zij daarvoor niet afhankelijk zijn van anderen. De cur sus telt vier lessen die op donderdagochtend worden gegeven. De kosten bedragen ƒ25,-. Informatie: 4351280 of 4341934. Op 24 april wordt er door de Stichting Coerke in de zelfde ruimte gestart met een cursus geheugentrai ning voor vrouwen. Die kost ƒ50,--, inclusief lesboek, omvat vij flessen en is steeds op vrijdagochtend. In formatie is op bovengenoemde twee telefoonnum mers verkrijgbaar. Tijdens de Nationale Sterrenkijkdagen op vrijdag 13 en zaterdag 14 maart kan er bij de free golfbaan op het park Schmkelshoek (Zuidbuurt 79) met deskun digen worden gekeken naar de sterren. Dat gebeurt vanaf half acht. Mocht hei te bewolkt zijn dat wordt er in het gebouw een dialezing verzorgd over hetzelf de onderwerp. Er is genoeg parkeerruimte aanwezig. Informatie bij P.Santema, telefoon 4345829 (over dag) of4703566 ('s avonds). In de hal van hel gemeentemuseum hangen tot en met 15 maart copieën van foto's uit het historisch fo- to-archief van de gemeente. Jaarlijks wordt een groot aantal foto's uit dit archief gecopieerd en opge slagen in het museum. Hetïal nog enige jaren duren voor het gehele archief in het museum beschikbaar is. De originelen worden bewaard in de kluis van het stadhuis. Het is mogelijk om tegen geringe kosten een afdruk te krijgen van een historische opname. De Kluisheulbrug in Maasland wordt gesloten voor autoverkeer. De brug verkeert in slechte staat. De gemeente vindt het niet verantwoord er nog auto's overheen te laten rijden. Er wordt gewerkt aan een plan om de brug op te knappen en geschikt te maken voor fietsers en voet gangers. Het verkeer van en naar de woningen van De Barch en de Kluiskade zal dan een ontsluiting krijgen op de Hofsingel. Verder wordt op het kruis punt Hofsingel-Hammerdreef een verkeersdrempel aangebracht om de situatie daar veiliger te maken. Op 9 maart wordt er over de maatregelen rond de Kluisheulbrug een hoorzitting gehouden. Problemen rond bruggen zijn in Maasland schering en inslag. Dat komt doordat hel dorp in twee stuk ken wordt gesneden door het riviertje de Gaag. De gemeenteraad moet geregeld geld beschikbaar stel len om de verbindingen tussen de twee delen in goe de staat te houden. De Doelstraatbrug is enkele jaren terug gerenoveerd en weer draaibaar gemaakt. Veel zal de brug niet meer open gaan, zeker niet nu er tus sen de Kerkweg en de Burgemeester Groot Ense- rinksingel een vaste brug wordt gebouwd. Agenda SCHIEDAM donderdag 5 maart Lost Lovers (muziek). Theatercafé De Tender, 22.00 uur. vrijdag 6 maart Harry Sacksioni, Passage, 20.15 uur. Jaap Mulder (Cabaret), De Teerstoof, 20.30 uur. Delicatessen (film), Filmhuis, 21.30 uur. vlaardingen donderdag 5 maart Stills/photographs (dans), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Terminator II (film), Filmzaal, 14.00 en 20.30 uur. wijdag 6 maart Terminator II (film). Filmzaal. 14.00 en 21.30 uur. Opening expositie Kees Vollemans (schilderijen). Hollöiiuid, öuslhavenkaae 42. De Troefkaart (toneel). Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. Albert West, bar dancing La Bastille. 24.00 uur. -MAASSLUIS vrijdag 6 maart Kindergarten Cop (film), Schuurkerk, 14.00 en 20.30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaar dingen Telefoon 4343229, 4353066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredactie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Ben van Haren Vlaardingen - In het Water weggebied heeft men wel be grip voor de problemen van grote broer Rotterdam met de aanhoudende instroom van allochtonen, maar weinig waarde wordt gehecht aan het advies van Rotor om buiten landse nieuwkomers meer over de Rijnmondregio te spreiden. „De vraag is hoe," reageert de Schiedamse wethouder De Leede. „Beperken tot allochtonen vind ik slecht," zegt Van Arden- ne-van der Hoeven in Vlaardin gen. „We moeten Nederland niet direct tot immigratieland uitroe pen," vindt Timmermans uit Maassluis. Mahir Engin, een in Turkije geboren moslim, die voor de PvdA raadslid is in Schiedam en werkt bij de Stichting Buiten landse Werknemers Rijnmond, noemt het advies kernachtig „on zin". De regionale adviesraad Rotor heeft gisteren meegedeeld, dat buurgemeenten Rotterdam moe ten helpen de problemen van toe nemende concentraties van bui tenlanders in enkele wijken op te lossen. Daarvoor zou een regio- naai volkshuisvestingsbeleid no dig zijn, waarin nieuw ons land binnenkomende buitenlanders naar woningen worden gediri geerd in gemeenten zonder of met weinig buitenlandse inwo ners. Wethouder minderhedenzaken in Vlaardingen, m vrouw Agnes van Ardenne-van der Hoeven (CDA) zegt begrip te hebben voor de pro blemen van Rotterdam, maar wijst het advies van Rotor af. „Zo'n advies voor spreiding moet je niet beperken tot allochtonen maar over de gehele linie aanpak ken. De eenzijdige samenstelling van sommige wijken knelt inder daad. maar dan alleen naar bui tenlanders wijzen is slecht. Het advies om Nederland direct te er kennen als immigratieland kan ik wel waarderen. Hierop moet ook een beleid van integratie ont wikkeld worden." In Vlaardingen staan momenteel ongeveer 4.300 buitenlanders als inwoner geregistreerd. Dat is minder dan zes procent van de ge hele bevolking. Van Ardenne: „Wij hebben het op dit punt aan zienlijk minder moeilijk dan Rot terdam en onze goede buur Schiedam. Bij ons hebben we te maken met een jaarlijkse in stroom van slechts 150 tot 200 nieuwe allochtonen.1' In Rotterdam, zo berekende Ro tor, is nu al een vijfde van de be volking allochtoon en komen er per jaar tien- tot twaalfduizend immigranten bij. In 2000 is een kwart van de Rotterdammers uit het buitenland afkomstig, aldus Rotor. Schiedam, dat met 8.5 procent in het Waterweggebied de meeste buitenlandse inwoners telt. heeft onlangs ook enkele berekeningen gemaakt. Ze staan in een binnen kort te publiceren minderheden- nota, waaraan wij de volgende ge gevens ontlenen. Momenteel wonen er bijna zes duizend buitenlanders in Schiedam. In 1981 was het de helft minder. De groei heeft uit sluitend plaatsgevonden onder Turken en Marokkanen, waarvan de eerste veruit de grootste groep is. Op het stadskantoor wordt er rekening meegehouden. dat bij de eeuwwisseling het aantal Schiedammers met deze twee na tionaliteiten met dertig procent zal zijn toegenomen. De grootste stijging verwacht men in de leef tijden 0 tot 4 en 30 tot 39 jaar. De groei van het aantal Turken is de laatste tien jaar in Schiedam redelijk constant en bedraagt ruim tweehonderd per jaar. Het aantal Marokkanen nam vooral toe tussen 1983 en 1987. In 1990 hebben zich 700 buitenlanders le gaal in Schiedam gevestigd onder wie 270 Turken, 168 andere Euro peanen, 46 Marokkanen, 58 rijks genoten met een Surinaams pas poort en 146 mensen uit Afrika en Azie. „De gedachte te bekijken of men sen van buitenlandse alkomsl meer terecht zouden kunnen ko men in gemeenten waar hun aan tal nu niet zo talrijk is, vind ik een Agnes van Ardenne, Vlaardingen: 'Hoe?' Archieffoto Cees Kuiper goede zaak," reageert wethouder Bart de Leede (GL) op het Rotor- advies. Hij voegt er echter meteen aan toe: „De vraag is hoe je dat doet. Waar mensen gaan wonen is hun eigen keuze. Het streven van de adviesraad lijkt nie niet haal baar. De hoofdmoot van de nieu we instroom is een gevolg van hereniging van het gezin van ie mand, die al ergens woont in deze buurt. De enige oplossing is men sen le motiveren om te verhui zen." Het Schiedamse PvdA-raadslid Mahir Engin gelooft evenmin in de haalbaarheid van dit sprei dingsadvies. „In het verleden is dat al gebleken. Verplichten kan men niemand, want in Holland heeft ieder de vrijheid om zijn woonplaats te kiezen. De enige mogelijkheid is een stimulerings beleid. Vast staat natuurlijk, dat er concentratiegebieden zijn met problemen. In Schiedam kennen we dat ook, in Nieuwland. Ook daar verzuchten Turkse mensen dat ze liever in andere delen van Schiedam zouden wonen, maar ze zoeken toch naar goedkope wo ningen. Met subsidie zou mis schien iets bereikt kunnen wor den." De Leede vraagt zich nog af of verdere verspreiding over kleine gemeenten in het Rijnmondge bied niet leidt tot een verslechte ring van de opvang en begelei ding van immigranten. „In bij voorbeeld Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen reageert het on derwijs alert op toename van het aantal buitenlanders. Het Project Integratie Nieuwkomers is een goed voorbeeld. De vraag is of je dat op kleinere schaal ook kan be reiken." De minderhedenwethouder van Schiedam heeft meer fiducie in maatregelen, die het voor de hier opgegroeide tweede generatie buitenlanders aantrekkelijk ma ken om elders in Rijnmond te Ruud Timmermans, Maassluis: 'Eerst conse quenties overzien.' Archieffoto Harry Verkuylen gaan wonen. De Leede noemt als grote waarde van het advies de er kenning van Nederland als immi gratieland. „Het is nuttig dat overheid en allochtonen beide af rekenen met de illusie, dat ze ooit een keer naar hun land van oor sprong zullen terugkeren." Ruud Timmermans, de Maasslui- se minderhedenwethouder (van het CDA), zegt positief te staan te genover een ruimere spreiding. „Rotterdam zit er nu natuurlijk verschrikkelijk mee en een gelij ke verdeling van het probleem past natuurlijk binnen het den ken van alle OOR-gemeenlen." Om nu al direct Nederland tol im migratieland uit te roepen, gaat 1 ïmraermans echter te ver. „We moeten eerst de consequenties overzien," zegt hij. In Maassluis wonen ongeveer 2.300 met-Nederlanders. Er is vol gens een woordvoerder van de af deling Burgerzaken geen sprake van een opvallende toename. Door Leen van Ooijen Hoek van Holland - Een tiental zeekoeten, een zwarte zwaan en enkele eenden snateren en kwek ken het uit. Ze hebben helemaal geen zin te verkassen. Maar Piet Rensen zet door. De vogels moe ten hun bassin uit, want dat moet worden schoongemaakt. „Ze hebben het hier best naar hun zin," weet Rensen, die de zwaan uiteindelijk te pakken krijgt en builen de deur zet. De andere vogels worden met een fors uitgevallen schepnet gevan gen. „Het schoonmaken van de ruim ten is het belangrijkste deel van het werk," zegt Piet Rensen, op richter en beheerder van het vo gelasiel aan de Rondgang. Als je de zaak niet zindelijk houdt, dan kunnen er allerlei ziekten uitbre ken en dan is al het werk voor niets geweest." Het heeft er even naar uitgezien dat de ambitieuze uitbreidings plannen moesten worden stil ge legd. De geldpot was namelijk leeg. Maar vorige maand kreeg Rensen bericht dat hij kan reke nen op een bedrag van f 18.500 als vergoeding na de ramp met de olietanker Borcea. De olie, die in zee en op de stranden terecht kwam, kostte duizenden vogels het leven. Maar er konden er ook veel worden gered. De Houtsnip alleen al behandelde duizend olievogels met succes. Voor alle instanties samen kwam uiteinde lijk honderdduizend gulden be schikbaar en daarvan kreeg ook De Houtsnip kreeg z'n deel. „Dat is voor ons een heleboel geld," berekent Rensen. „Wij wer ken met hele kleine budgetten. Alle aankopen worden tot op de laatste cent berekend. Gelukkig krijgen we regelmatig aardige partijen hout en andere materi alen aangeboden of we kunnen ze kopen met flinke kortingen. Het werk zelf wordt helemaal door vrijwilligers gedaan en daar be sparen we een heleboel geld mee. Dankzij deze vergoeding kunnen we nu de verbouwing van de tweede loods afmaken en dan blijft er ook nog geld over om een flinke buitenvolière te plaatsen. Maar dan moeten we wel iemand vinden die bereid is om de beton nen voeten voor de fundering voor niets of heel goedkoop te plaatsen," zo gaat de vogelvriend alvast weer op de wervende toer. Tienjarig bestaan De Houisnip viert dit jaar net tienjarig bestaan. Het ziet ernaar uit dat in dit jubileumjaar ook de 50.000ste vogel zal worden bin nengebracht. Deze winter is rus tig verlopen. Het aantal olievo gels is vrij klein, maar toch ko- men ze nog regelmatig binnen. Vogels die met olie besmeurd zijn omdat schepen op zee toch nog steeds kleine hoeveelheden olie illegaal lozen. Het schoonmaken van de vogels is met behulp van moderne mid delen eigenlijk routinewerk ge worden. De meeste gevleugelde dieren kunnen worden gered, mits ze tijdig worden gevonden en binnengebracht. „Maar veel vogels worden niet ge vonden. Ze zinken doordat hun verenpak de beschermende laag verliest en verdrinken in zee," zegt Piet Rensen met spijt in zijn stem. Troetelkind Wanneer de vijftigduizendste wordt binnengebracht valt moei lijk te voorspellen. Het aanbod van vogels kan plotseling toene men, maar het kan ook maanden lang heel laag blijven. Maar Ren sen verwacht in ieder geval dit jaar het twijfelachtige genoegen te hebben dit jubileum mee te maken. Overigens vindt men in De Hout snip niet alleen olievogels of ge wonde zeevogels. Ook andere vo gels vinden er een lijdelijke toe vlucht. Een prachtige ransuil is thans het troetelkind van de me dewerkers. De vogel werd ge wond binnengebracht, maar kan binnenkort weer in de natuur worden teruggezet. Ook de bui zerd die m een aparte ruimte op verhaal komt, mag over enige tijd weer op jacht. De landvogels kunnen meestal gewoon worden vrijlaten, maar met de zeevogels ligt. dat vaak moeilijker. Rensen maakt regel matig tochtjes naar zee met een van de loodslenders om daar een aantal aalscholvers los le laten. ..Gelukkig krijgen we steeds meer donateurs en mensen die eenmalig een bijdrage leveren want geld is een doorlopende bron van zorg in het vogelasiel. Kustgemeenten zijn wel snel met hel afleveren van olievogels wan neer die op de stranden worden aangetroffen, maar met subsidies zijn ze vaak nunde'" scheutig." Elke laatste zondag van de maand houden de medewerkers van De Houtsnip een open dag van één tot vijl' uur. Daar komen vrij veel mensen op af. niet alleen uit Hoek van Hofland, maar ook uit andere Westlandse gemeenten. „We hebben daar toch al weer en kele vrijwilligers aan over gehou den." 2egt Rensen. „Het is met medewerkers net als met geid. Je hebt er nooit genoeg van." Piet Rensen van De Hout snip is bin nenkortaan een triest re cord toe: de 50.000ste vogel die moet worden opgevangen. Vlaardingen - Vlaardingen heeft vanaf zaterdag een eigen stads lied. Het product van (vader) Henk en (zoon) Jack van der Lee wordt gezongen door Rita Young. Zaterdagavond, tijdens de finale van het Groot Vlaardings Song festival, gaat het stedetied in pre mière in de Stadsgehoorzaal van Vlaardingen. De kwaliteit van de acht finalis ten van hel festival heeft onver wacht een positief gevolg gehad voor de prijzen pot. De winnaar of winnares krijgt nu een geheel verzorgde driedaagse reis voor twee personen naar Euro-Disney in Frankrijk. Om de pols zal dan een schitterend horloge ter waar de van 250 gulden zitten en in één van de zijzakken ongetwijfeld de platendemo die dan opgenomen is in de Prime-Studio m Rotter dam. De tweede prijs, een zevendaagse reis voor twee personen naar Luxemburg, is eveneens aange boden door Koopmans Travelser vice. Voor deze kandidaat is eveneens een horloge beschikbaar en voorts gaat ook nog een slereo- midiset mee naar huis. De derde prijs is een meubelcheque van 250 gulden en ook een horloge. Aan de finale vooraf gaan de acht finalisten van het Vlaardings mi ni-playback festival. Tijdens het om acht uur beginnende evene ment (er zijn nog toegangsbewij zen a 15.00 aan de zaal verkrijg baar) treedt ook Denme Christian op. Maasland - De gemeente Maas land en de provincie Zuid-Hol- land zijn het nog steeds niet eens over de bestemming van een stuk van de Commandeurspolder. Maasland wil huizen bouwen in het gebied, de provincie ziet er liever een bos. Overleg tussen beide partijen heeft tot nu toe weinig opgeleverd. Maasland heeft alleen de toezegging gekre gen dat de provincie een nota zal opstellen die kan dienen als uit gangspunt voor een eventuele wijziging van het streekplan. In dat plan staat dat er bomen wor den geplant in de Comman deurspolder. Het beleid van Maasland is altijd op verdere uitbreiding van wo ningbouw in het betrokken deel van de polder gericht geweest. De afgelopen jaren is e: voor enkele miljoenen aan grondaankopen geïnvesteerd. In het kader van de reconstructie van Midden-Delf land heeft de provincie m een Ia- ter stadium een bosplan voor hel gebied aangegeven. Dp door Maasland beoogde Vleal' om akkoord te gaan met de aan leg van een transportcentrum in de Oude Campspolder-Zuid m ruil voor woningbouw in de Com mandeurspolder heeft, is geble ken, geen enkele kans van slagen. Burgemeester Kokxhoorn noemt trouwens de vooral door haar ei gen partij (CDA) voorgestane link tussen het transportcentrum en de woningbouw in de Comman deurspolder „een oneigenlijke koppeling". Desondanks is de kans dat er hui zen komen m plaats van bomen nog met helemaal verkeken. Bur gemeester Kokxhoorn: „Het maximum haalbare uit het over leg is tot dusverre die nota. Die moet dienen als bouwsteen voor wijziging van het streekplan." :QTU0i0 Hoogstraat 175 Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1