15 Steden zijn In alle tijden bezongen het waaigat /P 50 ■TA Veiling Elementum levert 1 miljoen op Stadskunde Bellen voor warm eten Zangdag in Holy Bingo voor Derde Wereld maassluis maasland De Jori relax aan FL 2.950,- Een voordelige zaak waarvan u jarenlang kan nagenieten. OöAa A/V\i Uu° OU 000 BOS BB J □zmanmiHiaail WONEN Markt 57 Vlaardingen Tel. OIO - 434 36 85 Rotterdams Dagblad Vrijdag 13 maart 1992 Een nieuw leervak trekt in deze regio grote belangstelling. Het staat met op het rooster by gewone scholen. Het is helemaal geen uitvinding van Wallage of Ritzen of één van hun ambtenaren. Evenmin komt het via de educatie-bevorderende organisaties PEC of ECV tot ons. Zelfs na het bewust mijden van publiciteit siaan leerlingen in een rij, verzekert me mevrouw Karin Hollegien-Jorna. Er zijn liefst vijftig cursisten, die bijna allemaal een jaar op de wachtlijst hebben gestaan. Aan het eind lonkt een certificaat. Hollegien, directrice van de VW in Ylaardingen is direct bij de organi satie betrokken. Uit de afgestudeerden hoopt zij hulpkrachten te reeru- teren voor haar krap bevrouwde VW. Het idee voor de cursus is ook uit de koker van haar organisatie voortgekomen. Het gaat om de cursus 'Vlaardingenkunde', die drie maanden lang door heel Vlaardingen heen in middag- en avonduren wordt gegeven. Wel of 'niet gestudeerde kenners van de stad of bepaalde onderdelen van haar geschiedenis geven les. Bouwstijlen, archeologie, de wederopbouw, het bedrijfsleven, monumenten, de taal, legenden, beeldende kunst en mu ziek komen aan de orde. Ook krijgen de cursisten van de leidinggeven de mensen van Archief, Visserijmuseum, Streekmuseum en VW te ho ren wat die instanties doen. Vutters en gepensioneerden laten zich vooral overdag onderwijzen, 's avonds komen er dertigers, veertigers en vijftigers. Inmiddels heeft zich uit de geslaagden van de vorige cursus al een serviceteam gevormd onder leiding van Arie Ouwendijk, dat belangstellenden deskundige toelichting wil geven bij rondleidingen. In Schiedam nemen WV-hostesses of directeur Ruud Pillard toeristi sche groepen op sleeptouw. Pillard meldt, dat hij bij zijn VW ook niet aan het starten van zo'n curus Stadskunde denkt. Wel probeert hij via de Historische Vereniging Vutters en gepensioneerden in te schakelen voor deskundige begeleiding van bezoekers. BEN VAN HAREN ,A1 enkele jaren biedt de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk aan ouderen, die niet in staat zijn zelf .te kóken, de gelegenheid warme maaltijden aan huis je laten bezorgen. De maaltijden kosten 6,75 gulden en worden door vrijwilligers bezorgd. Ouderen die van deze service gebruik willen maken, moeten zich telefonisch opgeven bij de stichting. Vanaf 12 maart is het telefoonnummer ten behoeve van informatie over de maaltijden en het bestellen ervan gewijzigd. Het nieuwe nummer is 4271992. Vlaardingen De Federatie van Vlaardingse Zangverenigingen houdt zaterdag 21 maart in Kerkcentrum Holy een de Reigerlaan een zangdag voor zowel mensen die lid zijn van een koor als zangers en zangeressen die met in groepsverband zingen. De deelnemers begin nen die dag om 10.00 uur met repeteren, krijgen rond 12.00 uur een lunch aangeboden en verzorgen na de middagrepetities om 16.00 uur de officiële uitvoe ring. Deelname kost een tientje en toegang tot de uitvoe ring is gratis. Veer meer info.: Gerard Groeneveld 143463170). In hel kader van de Dag tegen Racisme wordt op 21 maart 's avonds vanaf half negen in De Groene Stip, het wijkgebouw van de Dijkpolder, een bingo gehou den met prijzen uil de Derde Wereldwinkel. De op brengst gaat naar Unicef. SCHIEDAM wijdag 13 maart Ockhams Scheermes (Theaterdialoog), Passage, 20.15 uur. Lezing over consistoriekamer Grote Kerk, Voorhof Grote Kerk. 20.00 uur. Astrid van Helden (sopraan), Teerstoof. 20.30 uur. zaterdag 14 maart Computerdag, Computer Club Schiedam, Filmhuis en Teerstoof, 10.00-13.00 uur. Clown Addie, De Teerstoof, 14.00 uur. 'Vriend aan huis (komedie). Passage, 20.15 uur. Astrid van Helden (sopraan), Teerstoof, 20.30 uur. zondag 15 maart Kattententoonstelling, Margriethal, 10.00 uur. NOF Orgelconcert, Passagetheater, 11.00 uur 'Rommelmarkt, wijkcentrum de Erker, 12.00 uur. "The-dansant, 4Molens. 13.30 uur. maandag 16 maart Informatie-avond over verkeersregels, de Woud- hoek, Faassenplein 199,20.00 uur. VLAARDINGEN wijdag 13 maart Postcards from the edge (film). Stadsgehoorzaal, 21.30 uur. zaterdag 14 maart Vlooienmarkt. Lijnbaanhal, 09.00-17.00 uur. Vogelbeurs Icarus, wijkgebouw Indische Buurt, 10.00 uur. Robin Hood (tekenfilm), Triangel. 13.30 uur. Robin Hood (tekenfilm), Leger des Heils, 14.30 uur. Opening tentoonstelling 'Geen geluid en toch mu ziek', muziekcentrum Ton Stolk, 16.00 uur. Switch (film), Triangel, 18.30 en 20.45 uur. Postcards from the edge (film), Stadsgehoorzaal. -20.30 uur. André Manuel (cabaret), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Concert Gemengd Rijnmondkoor (Mozart), Grote Kerk, 20.00 uur. zondag 15 maart Verzamelaarsbeurs (glas- en aardewerk). Lijnbaan hal. 10.00-17.00 uur. *Thé-dansant, De Bijenkorf, 14.00 uur. Big Band, bar dancing La Bastille, 18.00 uur. maandag 16 maart Jaarvergadering CDA, Bethelkerk, Burgemeester Verkadesingel 26,20.00 uur. 'dinsdag 17 maart Informatiedag Inspectie der direkte belastingen, buurthuis de Haven, 10.00-14.00 uur. zaterdag 14 maart Cabaret Lebbis en Jansen, Schuurkerk, 20.30 uur. maandag 16 maart Senioren bridge Koningshof, 13 30 uur *CDA-Vrouwenberaad. Koningshof, 13.30 uur. vrijdag 13 maart Opening expositie Willy Reppel (weefsels en vouw- sals), expositieruimte Tavenu, Diepenburchstraat 2, 20.00 uur. Door Ben van Haren Vlaardingen - De Vlaardingse loco-burgemeester John Rans- huijsen heeft zich vorig weekend aardig vergaloppeerd door te genover Rita Young en anderen op de finale-avond van het plaatselijke songfestival te suggereren, dat zij hun stad einde lijk verrijkten meteen stadslied. „Hetofficiële stedelied is van CorDonen is al vele jaren oud." corrigeerde hem zangpedagoge Janka M. Verhoeff, die bij de doop van het lied in 1950 betrok ken was als zangeres. Later maakten leden van het Vlaardings Vissersvrouwenkoor duidelijk, dat zij clat officiële stedelied van Vlaardingen bij elk concert zingen. „Deze week weer bij ons optreden in de Heipaal en volgende week in bejaardencentrum De Meer paal," liet ons het koorlid mevrouw Van de Berg weten. „Wij hebben twee vaste punten in ons programma. Dat zijn het ste delied Ylaardingen Bovenal!' en het lied 'Wij Vlaardingse vrou wen'. Cor Don. die als muziekleraar, dichter en beiaardier door hel le ven ging, was in 1950 buitenge woon actief. Gesteund door de spaarbanken van Schiedam (An no 1920) en Vlaardingen en in sa menwerking met de van gemeen tewege gestuurde cultuurorgani saties, Schiedamse en Vlaar dingse Gemeenschap, heeft hij dat jaar de aandacht op de stede liederen gevestigd. „Onder auspi ciën." zoals het toen zo kort na dc Bevrijding heette, van die ge meenschappen liet Cor Don de bladmuziek verschijnen van 'Schiedams Stedelied' en 'Vlaar dingen Bovenal!' Dat Vlaardingse lied was splinter nieuw en geheel ontsproten aan het muzikale en dichterlijke brein van Don. Hij beschreef de liefde voor zijn geboorte- en woonplaats en verwijst naar de band met het watei en de groei in die wederopbouwperiode: „Van vissersdorp tot derde haven plaats." De band met het water komt ook tot uitdrukking m de eerste zin van het lied, dat de onderwijzer Arie Baan volgens Aad de Voogi van Straten, chef van het Ge meente-archief in Schiedam ver voor de oorlog moet hebben ge schreven. Baan was de vaste diri gent bij de volkszang, die regel matig in het Volkspark in Schiedam plaatsvond. Op 4 ja nuari 1950. toen Schiedam 275 jaar bestond en de plaatselijke Spaarbank 130 jaar, verscheen het Schiedams Stedelied met bladmuziek voor piano, orgel en accordeon waarbij de toevoeging „Begeleiding van- Cor Don." Bedragje Op de achterzijde van de met een tekening van Sjef Henderickx versierde omslag staat voorts een lied dat kinderen aanspoort om bij de jubilerende spaarbank 'elke week een klein bedragje' in le leggen. Hetzelfde tied, m de eerste twee zinnen aangepast op de Vlaar dingse toestand („Meer dan hon derdvijfentwintig jaren staat in Vlaardmg's binnenstad"), is terug te vinden op de achterkant van de bladmuziek van Cor Dons Vlaar dingse stede bed. Don. die ook in beide steden beiaardier was. is waarschijnlijk ook de maker van die spaar-hymne. Maassluis heeft enkele jaren gele den pas een stede)ied gekregen, van de vrouw van burgemeester Van Es. Akke van Es-Hamoen schreef zowel muziek als tekst voor het 'Lied van Maassluis', dat sinsdien elk jaar tijdens de auba de ter gelegenheid van Koningin nedag wordt gezongen. Behalve die officiële lofzangen zijn er in de loop der jaren ook an dere iiedeien over de verschillen de steden verschenen. Vlaardin gen heeft nu dus weer een door Rotterdammers geschreven nieuw stadslied, wat volgens oog getuigen bij hel publiek van het songfestival in goede aarde is ge vallen. Dat deinde in ieder geval mee toen Rita Young 'Vlaardin gen...mijn stad' zong. De tekst is vnj algemeeft, maar Rita zegt zelf: „Het geeft precies weer zoals ik me ais Vlaardinger voel." 'Amuseur' Joop Vos heeft twintig jaar geleden ook het gevoel over zijn geboorte- en woonplaats in liedjes uitgedrukt. Vier zingt hij er op een plaatje, dat Disc Thiel omstreeks 1970 uitgaf. „Aan de Vlaardingse Vaart bleef de rust nog bewaard," klinkt liefelijk op muziek van Hans Punt. Somber is het 'Windmill of your minds', waarvoor hij muziek van Michel Legrand gebruikte. Op de ander zijde bezingt hij 'VIaar- en andere dingen' op eigen muziek. Hoogtepunt is zijn 'Vivat Vlaar dingen'. waarin hij een mooi beeld schept van het toenmalige Vlaardingen en trefzeker zijn stadgenoten typeert. „Zonder kri tiek en een beetje sacherijn zou het geen Vlaardingen zijn," zingt Joop Vos bijvoorbeeld op dal plaatje. Hij leverde in de loop der jaren voor de verschillende re vue's meer teksten, waarin zijn stad wordt bezongen. !J 1 l Zelden tal u het meer verdiend hebben om eens lekker languit te relaxen Nu heelt u immers de unieke kans om voor een eenmalige voordeelprt|S de betaamde Jort-rulix JR-7650 m prachtig Konta- leder de uwe te noemen Befaamd mei alleen omwille van ii|B uniek zitcomfmi, maar zeker ook door zi|n revolutionair mechanisme Met een eenvoudig hendeltfe DE PROMOTIE LOOPT VAN T5 MAABTiTOT 15 WEL zet u doze Jon immers precies in do positie die perlecl aan uw relax-wensen beantwoordt En welke jiosilie u ook verkiest, steeds zorgt deie Jon voor een volledigs, weldoende relaxatie Span u dus even in, en ga tussen 15 maart en 15 met langs uw dichtstbij- ?iIn de Jonde alee En gun u zelf een voordelige zaak waarvan u nog ng kan nagemeten De kunstenaar Sjef Henderickx maakte een te kening voor het omslag van de nieuwe uitgave van het Schiedamse stedelied in 1950. VIVAT VLAARDINGEN Vlaardingen stad. Is al dikwijls beklad Door die donkere wolken daarboven. Vlaardingen is. Wèleens zoek in de mist, En dan vind je het terug door de lucht. Vlaardingen bouwt, En het wordt volgestouwd. 't Gaat zo hardhet is niet te geloven. Vlaardingen blijft, Ook al wordt het bekijft, En al wordt er ook heel wat gezucht. Refrein: Vlaardingen leeftais er te leven valt Vlaardingen geeftwaar wat te geven valt. 't Lacht ondanks zwavel en ander venijn, Anders zou het geen Vlaardingen zijn. Waardingen groeit. Nog altijd ongeremd. Vlaardingen bloeit. Al is het wat onstemd. Zonder kritiek en een beetje sachanjn, Zou het geen Vlaardingen zijn. Vlaardingen oud Nog voor velen vertrouwd. Wordt nu langzaam gesloopt en begraven. Vlaa rdingse vis, Haast niet meer op de dis, En de kuiper heeft amper nog werk. Vlaardingse heer, Loopt wat droef heen en weer. Kijkt vol heimwee teat over de haven. Vlaardingen groot, Lijkt warempel wel dood. Ach het heimwee bij hem is zo sterk. Refrein: (Tekst Joop Vos. muziek Hans Punl, 1970» Maassluis - De firma Van Beusekom uit Meerkerk, die de gehele inboedel van de in november 1991 fail liet verklaarde Maassluise betonelementenfabnek Elementum BV op 19 en 20 februari in de Konings hofonder de hamer bracht, is zeer tevreden over het resultaat van de veiling. De openbare verkoop van de industriële bouwmaat schappij leverde één miljoen gulden op. De sluiting had met name voor de werknemers, die vanaf het eerste uur werkzaam waren bij het bijna 30-jarige bedrijf aan de Industrieweg, een trieste af loop omdat ze vanwege hun leeftijd elders niet aan de slag kunnen. Hel resultaat van de veiling daarentegen wordt door Frank Hennebercke van veilinghuis Van Beusekom, een groot succes genoemd. „Werkelijk alles is verkocht. We bleven alleen met oen beetje puin zitten. Automatische belonmortel- centrales, stellingen, betonelementen, gereedschap pen. Alles ging eruit. Zelfs de sene kruiwagens is verkocht. Vooral de han delaren die op beide veihngdagen zijn geweest," ver telt Hennebercke, „hebben hun slag geslagen." Volgens Hennebercke was er op de tweede veiling dag in ontmoetingscentrum Koningshof opvallend veel animo voor de kantoormeubelen- en artikelen en computers die hoofdzakelijk werden aangeschaft door particulieren en startende ondernemers uit de omgeving van Maassluis. „Iedereen wilde blijkbaar een graantje meepikken, want ook de plaatselijke bibliotheek heelt een com puter met bijbehorende printer weggehaald." aldus de zegsman van Van Beusekom. VLAARDINGEN BOVENAL! Met dankbaar kart wil ik mijn stad bezingen. En uit mijn keelweltjubelendde klanfcyanira- re vreugd, Die zich niet laat bedwingen, Daar ik aan haar een goede woonplaats dank. Want groei en bloei ligt in zoveel besloten: In industrie, in scheepvaart buitengaats. Door nijver werken is zij opgegescholen, Van vissersdorp tot derde havenplaats. Zou ik tevredenernog elders toeven, Dan aan de Maas waarover 't zonlicht schiet Of in het Hof waarvoor wie rust behoeven, De merels zingend praten in hun lied? Hoe weeld'rig strekken zich de landerijen, Zo aan de Noordkant als in Oost en West, Doorkruist met dijken die in storm getijen Bewakers waren over eigen nest. Mijn haringstad, jouw roemrijke verleden. Rechtvaardigt trotsis grote steun: staalt kracht. Wat tijdsgewoel jouw opkomst heeft bestreden. Jij hield je koers; boog ?iiet voor overmacht. Want onweerhoudbaar bleef ons aller streven. Gericht op voorspoed, zelfs bij zwaar verval Jouw welvaart tochbepaalt ons aller leven Daarom mijn Vlaardingen, ga bovenal' f Stedelied van Vlaardingen, woorden en mu/iek van C - non) 1950 VLAARDINGEN....MIJN STAD Op de Westhavenkade, Daar ruik je het nog...de geur van haring en taan. Elke toerist die kan er raden, Waarde Visbank zaken heeft gedaan. Die mensen Dan ooit en nog zo'n paar, Die komen je weer voor de geest. Sluit even je ogen en dan is het daar. Zoals heter toen is geweest. Refrein: Want iedereen heeft wel een band met z'n stad, Dut is gewoon, en tocli zo apart. Zo'n plek die je lief hebt. dat doetje toch wat Die koester je diep in je hart. Het is er vertrouwd en er is zoveel sfeer. Ik voel meer thuis, ik voel me er fijn. Want Vlaardingen heeft 't, en ook nog veel meer. Ik wil er altijd.... blijven en zijn Het verzetsmonument en bij de kerk, Op de Markt slaan ook de Geuzen in brons. De eersten in het verzet, dat waren jongens ....van ons Die keien van kerels, zo hard als van steen, Die stelden een voorbeeld, een doel. Dus als ik er langsloop ben ik niet aiieen, Heb ik dat Vlaardingse gevoel. Refrein: (Tekst Henk van der Lee, muziek Jack van der Lee. 1992.) WAAR DE MAAS STROOMT Waar de Maas-stroom, breed en krachtig, Lar zijn oevers zeewaarts vliedt, Lig- .jn stede, die ik liepieb, Diet; ie ileum mtnijn lied. Ieder minne eigen plekje, Roei'ie eigen stede vrij! Maar Schiedam is ons een parel, In Oud-Hollands steden rij! Bronzen stem uit d'oude toren, Zingt ons van je grijs verleen, En de kloeke durf van 't heden, Wijst naar lichter toekomst heen! Wantje bruggen en je havens, In hun wonderschone pracht. Spreken van je monter streven. Van je moed en van je kracht! Lusthof, waar rond klare vijvers, Rijke kleuren weelde lacht, Waar in't lommer van je lanen. Rust den nijvren werker wacht. Mocht mijn levensweg ook eenmaal. Voeren mij naar andre steè, 'k Neem dan voor mijn oude veste, Diep in't hart mijn liefde mee. (Stedelied van Schiedam, teksten melodie van A Baan. plm 1930) LIED VAN MAASSLUIS Als ik bij de pont op 't Havenhoofd de schepen langs zie gaan, En 'k draai me om en zie de oude toren voor me staan, Met de zeewind in m'n haren loop ik naar de Koepaardbrag, Over Schanseiland in het oude hart terug. Refrein: Maasstuis mijn thuis aan de Waterweg Denk het water weg en Maassluis is nergens. Maassluis mijn thuis aan de Waterweg, zonder Waterweg geen Maassluis. De Furie en de Rigel liggen aan de Kaai ge meerd, Daarna wordt het Stadhuisje met een trotse blik geëerd, De Wip, de Markt, de Goudsteen zijn het hart van oud Maassluis, En met de Vlietjes vormen zij ons aller thuis. Re/rein: Van Boo?ieroliet tot Steendijk tuil ik zingen in dit lied. Va?i fiats en nieuwe wijken in een langegerekt gebied. Maar altijd zal het water en de toren nart de stad Ons/tart verwannen want zij zijn de bakermat. Refrein: (Stedelied van Maassluis, tekst en muziek van Akke van Es-Ha moen, 1985)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1