15 Grote saamhorigheid in het nieuwe Vrouwenhuis Bewolking belemmert zicht op nieuwe ster Officier eist driejaar ceï voor fraude met Mercedessen a 'Het is uniek, zoveel vrouwengroeperingen in één pand' Verstekeling spoorloos na sprong in de Waterweg CDA: vrijstelling van OGB voor kerken Buren verliezen zaak tegen Turks centrum Zeger van Asch van Wijk in directie Wegtanker Betuwelijn elektrisch Ouderen helpen buitenlanders Bankoverval Rotterdams Dagblad Zaterdag 14 maart 1992 Vlaardingen - Kerkgenootschappen moeten geen of in ieder geval minder onroerend-goedbelasting (OGB) gaan betalen, vindt het CDA in Vlaardingen. Aan de partijcollega's in de Tweede Kamer is ge vraagd om daan-oor de nodige stappen te onderne men. Het CDA is ingeschakeld door de Hen'ormde en Ge reformeerde Kerk in Vlaardingen. Beide kerkge nootschappen vinden het 'belachelijk en kinderach tig' dat ze de gemeente Vlaardingen ongeveer 50.000 gulden achterstallige OGB moeten betalen voor kerkcentrum Holy aan de Reigerlaan. De zaak speelt sinds 1985. Toen viel de eerste OGB- aanslag op de deurmat van het kerkcentrum. Daar voor was de kerk vrijgesteld, maar door de aankoop van een jeugdhonk naast de kerk. die aan het cen trum werd toegevoegd, viel het genootschap binnen de regels voor de OGB, Die regels zeggen dat een kerk belasting moet betalen als de ruimte voor min der dan zeventig procent wordt gebruikt voor de ere dienst. Door het gebruik van de vele zaaltjes voor on der meer jeugdwerk, een bejaardensoos, koorrepeli- ties en vergaderingen bleef de kerk daaronder. De kerkgenootschappen stapten daarop naar de rechten maar die stelde ze in het ongelijk. Het Ge rechtshof kwam tot de conclusie dat slechts 57 pro cent van de ruimte voor de eredienst gebruikt wordt. De Hoge Raad onderschreef dat in grote lijnen. De fiscale afdeling van de gemeente Vlaardingen houdt vast aan de uitspraak van de rechter. Daarom moet nu in Den Haag worden geprobeerd om de wet te veranderen. Met name het fiscale begrip 'openba re eredienst' zal anders moeten worden geformu leerd, aldus het Vlaardingse CDA in een brief aan de CDA-fraetie in de Tweede Kamer. Schiedam - Zeven omwonenden hebben de spoed zaak verloren, die zij hadden aangespannen tegen de vestiging van het Turks Cultureel Centrum in de Ja cob van Lennepstraat in Schiedam. Staatsraad mr. J. Btaauw van de afdeling recht spraak van de Raad van State heeft gisteren hun ver zoek om schorsing van de door burgemeester Scheeres verleende vergunning afgewezen. De ver gunning, die 11 december is ingegaan, geldt voor een -^^proefperiode van een jaar. "Se buurtbewoners lieten gisteren weten weinig ver trouwen te hebben in de exploitatie van het centrum. Eerder had de gemeente Schiedam bepaald dat het centrum dicht moest, omdat er geen vergunning was. Het centrum bleef desondanks geopend, ook toen de Raad van State de bezwaren tegen het slui tingsbevel afwees. De zeven omwonenden zijn bang dat in het pand drugs gebruikten verhandeld zullen worden. Zij vin den verder dat het centrum niet thuishoort in de smalle Jacob van Lennepstraat. Parkeeroverlast doet zich niet voor, maar er wordt erg hard gereden. Een woordvoerder van de politie liet gisteren welen dat tot nu toe geen ongeregeldheden als gokken of drugsgebruik zijn geconstateerd. Het Turks Cultu reel Centrum moei *s avonds om tien uur sluiten. De stelling van de bewoners dat de sluitingstijd meer malen is overtreden, onderschrijft de politie niet. Staatsraad Blaauw concludeerde dat de burgemees ter het besluit .,in redelijkheid" heeft genomen. Rotterdam - Zeger J.J. van Asch van Wijk (44) wordt per 1 augustus commercieel directeur bij de Neder landse Wegtanker Maatschappij (NWM) in Uithoorn. Hij vertrekt op dezelfde datum als algemeen direc teur van de haven van Seattle, de zusterhaven van Rotterdam aan de Amerikaanse westkust. De NWM, die deel uitmaakt van het Cindu-concem, doet behalve aan tankiransporten via Tankercle- aning in de Botlek ook aan schoonmaakactiviteiten. De NWM is behalve in ons iand ook actiefin België, Duitsland, Engeland, Zweden en Spanje. Zeger van Asch van Wijk was, voordat hij ruim drie jaar geleden naar Seattle ging. vieï*jaar economisch adjunct-directeur van het Gemeentelijk Havenbe drijf m Rotterdam. Daarvóór was hij directeur van Gemeentewerken in Hilversum en officier bij de Ko ninklijke Marine. „Ik heb een leuke baan in Seattle. We hebben daar in korte tijd de nettowinst met veertig procent omboog kunnen krijgen. Er is onder meer een uitgebreid te- ïemalica-netwerk opgezet. Maar ik wilde toch graag naar de private sector en dan het liefst in Neder land," zegt hij. „Het havenbestuur zoekt nog naar een opvolger voor mij." Dordrecht Eind mei zal de eerste elektrische trein op het bestaande tracé van de Betuwelijn gaan rij den. Op dit enkele spoor tussen Dordrecht en Gei- dermalsen rijden op dit moment nog dieseitreinen, maar die worden vanaf mei vervangen door de zoge naamde Sprinters. Begin juli 1989 zijn de Nederlandse Spoorwegen be gonnen met de elektrificatie van de Betuwelijn. Vol gens de planning zou het project pas 'ergens m 1993' klaar zijn, maar dit is vlugger gelukt dan verwacht. Vanaf 29 maart staat de bovenleiding al onder span- ning. Bij Capelle-SchoÜevaar wordt binnenkort voor 3,d mihoen gulden een nieuwonder?tatïnn gphouwd bovenleidingsspanning op het baanvak tussen sta tion CapeBe en Rotterdam-Alexander blijkt te laag; hierdoor kunnen tremen niet op snelheid komen. Ze lopen vertraging op. Het komt omdat veel treinen te gelijk van te weinig stroom gebruikmaken. De diesel boemeitjes bij Dordrecht worden ver vangen door echte Sprin ters. Foto Ad Molendijk w Door Lonneke Wessels Rotterdam - „Het is leuk om eindelijk eens dames én heren te ,v kunnen begroeten in het Vrouwenhuis, al zal het waarschijnlijk Edit Hallensleben rolt de lint uit door het Vrouwenhuis. Het lint symboliseert de verbintenis van de verschillende vrouwengroe pen. Hoger op de trap staat coördinator Tineke Teunen. Foto Monique Baan ook meteen de laatste keer zijn." Gerda Eewijk, bestuurslid van het Rotterdamse Vrouwenhuis, begroet het grote publiek enthou siast tijdens de opening van het nieuwe pand. Omdat de oude ves tiging aan de Van Vollenhoven- straat nogal duur was en alle sub sidie werd opgeslokt door de huur, is het Vrouwenhuis kort ge leden verhuisd. Gisteren was de officiële opening van het nieuwe onderkomen aan de Eendrachts- weg, en het leek wel of bijna alle Rotterdamse vrouwen aanwezig waren. Wethouder Edit Hallensleben (Onderwijs en Emancipatiebe leid) opende het pand met behulp van een wit-geel lint, dat ze door het drie verdiepingen tellende ge bouw spande. Jannie Hommes, eveneens bestuurslid van het Vrouwenhuis, legt uit dat de vrou wen eens wat anders wilden dan een lintje doorknippen. „Met het lint willen we alle groepen in het gebouw met elkaar verbinden," vertelt ze. De wethouder gaf in haar toe spraak aan dat ze trots was op de inventieve oplossing, die het Vrouwenhuis had gevonden voor de financiële problemen. Vooral het feit dat de vrouwen op het laatste moment r.og de brandtrap konden betalen, die ze op last van de brandweer moesten plaatsen, vond Edit Hallensleben een goed staaltje van improvisatie. Gerda Eewijk toonde zich verbaasd. „De wethouder schijnt te denken dat de brandtrap afbetaald is. Zo in ventief zijn we met ons geld toch niet geweest Op die brandtrap moeten we nog minstens twintig duizend gulden aflossen," aldus Eewijk. Tijdens de opening gaven beken de Nederlanders 'cadeautjes in natura'. zoals Eewijk dit placht te noemen. Een leuke verrassing was m dit kader de verschijning van schrijfster en Radio Rijn mond-columniste Carrie. Zij had een leuke beschrijving van de man, die volgens haar 'anders' is en verder alleen goed voor 'poe pen en piesen'. Eierstokken „Vrouwen hebben in hun buik ei leiders en eierstokken en kunnen een kind dragen. Mannen hebben m hun buik een grote leegte met hier en daar een darm," typeerde de columniste het andere ge slacht. Hilariteit alom na haar ra ke bewoordingen, zelfs de aanwe zige mannen konden een glim lach niet onderdrukken. Het Vrouwenhuis Rotterdam, dat begin januari 1977 geopend is. startte als ontmoetingscentrum. Op dit moment vei leent het on derdak aan meerdere vrouwenor ganisaties, die op verschillende manieren gebruik maken van eikaars deskundigheid en dien sten. In het Vrouwenhuis bevindt zich onder meer een vrouwenbi bliotheek en een vrouwen rechts winkel. Maar ook bijvoorbeeld de stichting Sfinx (voor lesbische vrouwen), de landelijke vereni ging tegen seksuele kindermis handeling. de Rotterdamse Vrou wenraad en Wouw. Laatstge noemde is een organisatie van vrouwen van ouder dan vijftig jaar, die maatschappij kritisch zijn. „WOUW is eigenlijk een uitroep,'1 zegt Anke Westerveld, „maar je kunt het ook zien als een afkor ting van bijvoorbeeld Wijze Oude Wijven, dat mag iedereen voor zich invullen." Westerveld is al actief binnen de club sinds de op richting, elf jaar geleden. Zij is heel blij met het nieuwe gebouw „We hebben nu eindelijk een ei gen kamer en ook nog een grote kast voor ons archief." zegt ze. „Vroeger huppelden we rond van de ene naar de andere kamer bin nen het Vrouwenhuis en als ik mensen moest ontvangen deed ik dat meestal in de stationsrestau ratie. Dat is nu gelukkig verleden tijd." Behalve voor vaste organisaties staat het Vrouwenhuis ook open voor andere vrouwenactiviteiten Zo houden bijvoorbeeld ook isla mitische wouwen hier hun bij eenkomsten. Eewijk noemt het 'uniek' dat vrouwen met verschil lende achtergronden en ideeën nog steeds in een pand zitten. „In veel andere middelgrote steden, zoals Dordrecht en Delft, vallen de vrouwenhuizen uit elkaar," constateert ze. „In Rotterdam heerst schijnbaar een grotere saamhorigheid." DoorCanis Zijlmans Rotterdam - Geen van de gisteren bij de Nationale Sterrenkijkdag m Rotterdam aanwezige amateur-astronomen heeft hem al kunnen zien. Zelfs de internationaal be kende tekenaar van sterrenkaarten, Will Tirion uit Capelle aan de IJssel, heeft de nova nog niet in de kijker gehad. De bewol king van de laatste dagen belemmert stee vast het zicht op de sterrenhemel. Achter de wolken schittert sinds enkele we ken 's avonds na zonsondergang een nieu we ster aan het firmament. Bij helder weel moet hij aan de noordelijke horizon zelfs met het bln*f- oog zijn te zien als een klem sterretje ir sterrenbeeld Zwaan. De veertienjui ige Roderick Overzier uit Ca pelle aan den IJssel zit meer dan ooit op verbetering van het weer le wachten. Hoe wel hij nog met de beschikking heeft over een sterrekijker, staal hij regelmatig 's nachts rond een uur of vier op om naar de sterren te turen. Met z n verrekijker kijkt hij dan naar de manen van Jupiter. En als het opklaart, zal hij 'de nieuweling' direct aan een nader onderzoek onderwerpen. Dubbelster De door de Amerikaan P. Collins op 19 fe bruari ontdekte nova, maakte waarschijn lijk eerst deel uil van een dubbelster. Ver ondersteld wordt, dat één hiervan in korte tijd helderder is geworden, doordat deze'de ander van zijn gas heeft 'beroofd'. Daarbij wordt de ster zo onstabiel, dal er een ont ploffing plaatsvindt, die gepaard gaat met een enorme hchtproduktie, menen de des kundigen. In het Rotterdams conservatorium aan de Pieter de Hooghweg organiseerde dé afde ling Rijnmond van de Nederlandse Vereni ging voor Weer- en Sterrenkunde (WSR) de zestiende Nationale Sterrenkijkdag. Giste ren en vandaag wordt overal in Nederland de mogelijkheid geboden om een kijkje te nemen door de telescopen van amateur sterrenwachten. In Rotterdam zou dat ge beuren bij de oude gemeentelijke Zeiss-te- lescoop met een lens van 15 centimeter, die staat opgesteld in de koepeltoren van de oude zeevaartschool. Maar het was te be wolkt. Na een klimpartij langs smalle wen teltrappen, moesten de belangstellenden genoegen nemen met een blik op de tele scoop. Een enkeling kon het niet laten en wilde toch even door de telescoop kijken. Rctelgeuze „We hadden de mensen," vertelt Hans Schipper van de WSR een beetje teleurge steld, „onder andere de maan willen laten zien. Die is nu half verlicht, waardoor de kraters en berghellingen heel goed zicht baar zijn. Dat blijft een schitterend gezicht. Of de planeten Mercurius en Jupiter en de planetoïde Vesta." Verder slaat aan het uit spansel nu een mengeling van lente- en win tersterrenbeelden als Leeuw en Orion met één van de grootste bekende sterren, Betelgeuze. Die heeft maar liefst een om trek zo groot als de baan, die de aarde om de zon maakt. In het conservatorium stonden daarnaast een lezing over de geschiedenis van de sterrenkunde in de prehistorie en films over een ruimtereis naar de maan en het ontstaan van het heelal op het program. Voor de jeugd is er volgende week zaterdag een astronomische excursie naar het mari tiem museum Prins Hendrik en sterren wacht Be Tweelingen in Spijkemsse. Be langstellenden kunnen zich opgeven op te lefoonnummer 4501000. Het was te bewolkt om sterren te kun nen zien, maar dan nog is het leuk om door een telescoop te kijken. Foto Jaap Rozema Door Jan Rozendaal Rotterdam - Bij Van Vliet Trucks in Nieuwer kerk aan den IJssel stonden de 'nieuwe' Mercedessen m de jaren 1987 tol 1989 njendik voor het uitkiezen. Dat vonden de klanten fijn, want bij de officiële dealers bedroegen de levertijden minimaal zes maanden. En aJs je een nieuwe auto van een ton of meer koopt, dan wil je erin rijden. Zo snel mogelijk. In ruim twee jaar tijd \ei kocht Van Vliet er zo'n driehonderd. Nieuwe Mercedessen? Nee, reali seerde zich een koper uit Kla- zienaveen. die al snel een boete van 150 gulden kreeg omdat hij met op tijd was voor de APK-keu- nng. Naar verloop van tijd wer den steeds meer kopers met de neus op de feiten gedrukt: hun 'nieuwe' Mercedes was soms al meer dan een jaar oud toen ze hem kochten. Had vaak al tien duizenden kilometers gereden, terwijl He teller op een maagdelij ke stand van twee- a drieduizend aanwees. En sommige waren zelfs opgeknapt van een aanrijding. „Het publiek is stelselmatig be drogen Die handelwijze is crimi neel afgewogen," zei gisteren de Rotterdamse officier van justitie mr. E.W. Koning. En daarmee formuleerde hij waarom hij niet was ingegaan op de aanbieding van het bedrijf om de strafzaak met een schikking af te doen: „Als nu alleen de douane of belas tingdienst zouden zijn benadeeld, was daar over te praten geweest. Maar nu zijn er mensen inge tuind, die zich vaak behoorlijk in de schulden hebben gestoken. Dat kan met met geld worden af gedaan, daar zijn vrijheidsstraf fen op hun plaats." Mr. Koning eiste tegen de alge meen directeur van Van Vliet, een 44-jarige man die in Turnhout woont, en tegen de jongste telg uit de familie gevangenisstraffen van drie jaar, waarvan één voor waardelijk. Tegen een oudere broer (42), die zich erover be klaagde dat het bedrijf door de vervolging inmiddels al miljoe nen schade heeft opgelopen, werd twee jaar cel geeist, waarvan acht maanden voorwaardelijk De algemeen directeur heeft twee weken geleden schoorvoetend toegegeven 350 Mercedessen te koop hebben aangeboden De meeste als nieuw, andere zo goed als nieuw, maar in ieder geval met een lagere kilometerstand en een jonger bouwjaar dan in werkelijk heid het geval was. Een verkoper zei zelfs: „Ik heb nog nooit een nieuwe auto ge zien." Mensen in de werkplaats van Van Vliet verklaarden dat zij in opdracht van de drie verdach ten Mercedessen 'op zomerstand hadden gezet': de kilometerstand teruggedraaid. Maar de twee broers, van wie de jongste (34) de leiding over de personenauto's had, wisten van niets, zeiden ze. Ook niet toen de 34-jarige direc teur met een telefoongesprek werd geconfronteerd, waarin hij tegen een medewerker zer .Als hij wordt afgestempeld" (ge keurd) „moet hij gewoon een stukkie terug." En* „Dan moet je eerst even de teller laten aanpas sen." De directeur gisteren tegen de rechtbank: „Ik zou niet weten wat ik daarmee bedoeld heb." Toch stond voor de officier van justitie vast dal het drietal wist dat zij gebruikte auto's als 'brand nieuw' verkochten. Hij baseerde dat onder meer op het feit dat kla gende klanten schadeloos werden gesteld, waarna de zaak snel in de doofpot werd gestopt. {Het onder zoek van de politie kwam pas aan het rollen toen de douane acn de bel trok. En omdat de gebruikte auto's als nieuw werden inge klaard, wat duurder is.) Ook de le verancier verklaarde dat -de broers, ervaren mensen in de au tohandel, moeten hebben gewe ten dat de auto's niet nieuw meer waren. Nieuwe auto's ruiken an ders en glimmen meer. Steekspel De verdediging, onder aanvoe ring van prof. mr. M. Wladimiroff, kwam dan ook nauwelijks terug op de feiten. Er werd een ingewik keld juridisch steekspel uitge vochten met de officier van justi tie en rechtbank. Het begon mei een appèl tegen de beslissing van de rechthank twee weken gele den. op verzoek van de verdedi ging. om de dagvaarding op twee van de drie punten nietig te ver klaren. Over de reden van dat be roep wilden mr. W.F. van der Griend en Wladimiroff gpen me dedelingen doen. tot verbazing en lichte ergernis van de rechtbank. Daardoor kon slechts één deel van de dagvaarding tegen de twee broers worden behandeld Daarna klaagde mr. E. van Liere over de misslagen bij het opspo ringsonderzoek. waarin naar zijn mening zoveel regels zijn overtre den, dat de manier waarop een deel van het bewijs is verkregen wettelijke grondslag mist en daardoor onrechtmatig is. Zo zou den douane-ambtenaren hun boekje te buiten zijn gegaan door verdachten te schaduwen en had er een rechler-commissaris aan wezig moeten zijn. toen inbeslag- genomen administratie werd on derzocht. Daardoor zou de officier van justitie met-ontvankelijk zijn en moeten de verdachten worden vrijgesproken. Ook de dagvaarding klopte vol gens de verdediging van geen kant. Volgens mr. Wladimiroff was er sprake van tegenstrijdig heid en zou slechts het oogmerk tot het plegen van misdrijven ten laste zijn gelegd, terwijl een en ander is uitgevoerd. „Technisch onmogelijk." zei de raadsman. Ook beklaagde hij zich erover dat He officier heeft Hoen voorkomen dat de hele onderneming Van Vliet crimineel was. „En daar doet u het bedrijf tekort mee. Daar is geen sprake van." De rechtbank doet op 27 maart uitspraak. Hoek van Holland - Een redding boot, een helicopter, de rivierpoli tie en de bemanning van het vrachtschip Red Sea Enterprise hebben vrijdagmiddag enkele uren gezocht naar een over boord gesprongen verstekeling. De man, een 25-jarige Ethiopiër, koos bij Hoek van Holland de vnj- beid in het kolkende water van de Nieuwe Waterweg. Hij is niet te ruggevonden. De pol itie weet met of de man verdronken is of aan tand heeft kunnen komen. De Ethiopiër kwam een week ge leden op hetzelfde schip samen met twee landgenoten als verste keling Rotterdam binnen. De drie hebben volgens de politie geen asiel aangevraagd en konden daarom niet in ons land blijven. Ze moesten terug met hetzelfde schip, omdat de Red Sea Enter prise een week in de Rotterdamse haven lag en als bestemming ha vens aan de Weslafrikaanse kust had. Rotterdam - Het Gilde wil bin nenkort een conversaliegroepje oprichten, waarin buitenlanders samen met Nederlanders over al ledaagse onderwerpen kunnen praten. Het doel is om migranten de Nederlandse taal beter te leren spreken. Om de groepen te begeleiden zoekt het Gilde mannen en wou wen, ouder dan vij ftig jaar, die het leuk vinden om met de Neder landse taal om te gaan. Het Gride maakt deel uit van het Centrum voor Dienstverlening. Het is bedoeld voor 50-plussers, die hun kennis en ervaring vrij willig beschikbaar willen stellen aan anderen. Zij brengt beide par tijen met elkaar in contact en biedt waar nodig ondersteuning. Geïnteresseerden kunnen con tact opnemen met liet Glide via telefoon 4173190 of langs komen bij Balie 12 in het Hulp- en Infor matiecentrum (HIC) in de centra le bibliotheek in Rotterdam. Hoogvliet - Twee onbekende mannen hebben gisteravond een bankoveival gepleegd in Hoog vliet. Om kwart over zeven kwam het tweetal met een nylonkous over het hoofd het bankfiliaal bin nen, gevestigd in een drogisten] in het centrum In de Fuik. Op het moment van de overval was er al leen personeel aanwezig. Drei gend met een vuurwapen kregen zij enkele duizenden guldens mee. waarna de twee er vandoor gingen. De politie vraagt geto gen van de overval contact op te nemen. Dat kan onder telefoon nummer 424 3810. Vlaa Vlai en I peat schc uur brer ten'. eenj Dei enz veel geld De spor mee

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2