17 'Afkicken of opsluiten, and 5 mmz Wijkbewoner: ?ïk hou de ramen nu Siever dicht' Goedkope premiewoningen nogal krap maar populair Politie trekt lering uit anti-inbraakproject in Spaland Toerclub fietst 100 km Zonnewijzer onthuld 'Avondmuziek' in Kethei Ptantenkenners gezocht Eerste paal voor Vaart Milieuzorg-symposium Concert Jongenskoor Alles over voeten DE INFORMATiEBUS VAN ZUID-BELG.c, DE ARDENNEN EN BRUSSEL KOMT IN VLAARDINGEN Terreinwagens naar 't Scheur Rotterdams Dagblad Woensdag 18 maart 1992 Schiedam De Fietstoerclub Rijnmond houdt op zondag 29 maart De Vlisttocht, een tocht over 100 kilometer die onder meer langs de Rottemeren en het Zuidhol landse rivierengebied voert. De start vindt om (19.00 uur plaats bij de kantine van de Wielerbaan Schiedam aan de Olympiaweg. De deelnemers wor den circa 14.00 uur terugverwacht. Deelnemen kost ƒ4,50. Info: 4107084 of 4742883. Wethouder Zijdeveld onthu't zaterdag 21 maart op het terrein van De Kleine Aarde in Boxtel een sym bolische zonnewijzer, die verwijst naar zonne-ener- gie. De wijzer is ontworpen door de kunstenares Jes sica Helsloot. De wethouder krijgt die dag nog de Groene Fluim van De Kleine Aarde. In de serie 'Avondmuziek' treedt het Wassenaars Ka merkoor. onder leiding van Marijke van Klaveren, op zondagavond 22 maart op in de Dorpskerk te Ke thei; Er worden van 19.00 tot 20.00 uur onder meer werken van Batten, Da Vittoria en Buil gezongen. Evenals in vorig jaar doet de afdeling Waterweg- Noord van de Koninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging ook dit keer weer mee aan het lan delijk onderzoek naar het. voorkomen van zon hon derd makkelijk herkenbare plantensoorten. Het wel of niet voorkomen van plantensoorten in be haalde milieus is vaak een indicatie van hoe de na tuur er voorstaat en kan daarom goed worden ge- bnïiKt om de verscheidenheid van de natuur in kaart ie brengen. De in Schiedam aan de Churchill weg 52 (Boshoek) gevestigde KNW neemt het gebied tussen Hoek van Holland en Rotterdam, ongeveer 130 vierkante kilo meter. voor haar rekening. Om het gebied dal wordt verdeeld in blokken van één vierkante kilometer, te kunnen onderzoeken vraagt de KNNV afdeling Wa terweg-Noord medewerkers die in hun leefomgeving willen opereren. Een gedegen plantenkennis is niet vereist maar óp zijn minst wordt interesse voor planten verwacht. De deelnemers wordt liet een en ander over planten en de werkzaamheden verteld tijdens een excursie die voorafgaat aan het onderzoek. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Wim de Ruiter, tel.: 4340813. Vlaardiiigen Wethouder ton van der Steen slaat 26 maart de eer ste paakvoör een complex van. 38 eengezinswonin gen en 22 geschakelde villa's-I behorende tot het plan De Vaart. Met de verkoop - er is al een derde deel van dé hand gedaan - is onder meer Makelaardij De Witte belast. Rehorst Bouw BV bouwt de huizen. De Industriële Kring Vlaardingen en de Rabobank organiseren donderdag 26 maart een symposium over milieuzorg. Onder andere worden het milieube leidsplan van de gemeente Vlaardingen en de rech ten en plichten met betrekking tot tot de milieuwet geving in de praktijk aan kritische beschouwingen onderworpen. Wethouder drs. K. van de; Wind: ;j één van de gast sprekers er. tijdens de pauze presenteren de Be- drijfsraiiieudienst RijndeÜa uit Barendrecht en de gemeentelijke Milieudienst Vlaardingen zich aan de aanwezigen. De avond wordt besloten me', een fo rumdiscussie. Hét symposium vindt plaats in het hoofdkantoor van jdejRabotank Schiedam-Ylaardingen. Veerplein 106 én (begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Hel Maassluis' Jongenskoor dat vorig jaar werd op gericht presenteert zich zaïeraas 21 maart om 20.00 uur door middel van een optreden aar. het Maasslui- Se publiek dat het Lenteconcert in de Koningshof bijwoont. Het Maassluis' Mannenkoor heeft de orga nisatie van het traditionele concert in handen en ver borgt zelf ook een optreden. Naast het mannen- en jongenskoor brengen ook het Vlaardingse gemengd koor Andantino en het senio renkoor Ons Genoegen enkele liederen ten gehore. Plaatskaarien zijn verkrijgbaar bij de VVV en kosten 7,50 gulden per sl uk. CJP-houders en mensen met een 65-f -pas betalen vijf gulden. Wie last heeft van vergroeide lenen of teennagels, is nel vermoeide benei, of problemen mei het aan schaffen van maatschoenen heeft en alles over die tjveriast te welen wil komen, kan zaterdag 21 maart In de praktijk van de Maassluise podotherapeut Sas- kia Egmond op alle vragen een antwoord krijgen, pie dag wordt de landelijke open dag van podothera- ipeuten ofwel voetverzorgers gehouden en Saskia Egmond is één van de deelnemers die van 10.00 tot 16.00 uur allerhande kosteloze informatie geeft aan de bezoekers. Belangstellenden die zaterdag a.s. niet in de gele genheid zijn de praktijk te bezoeken kunnen eventu eel ook bellen met Saskia Egmond (01988-17837). Agenda SCHIEDAM woensdag 18 maart Politieke discussie-avond, café "t Spul. Hoogstraat. 20.00 uur. Dialezing Zweden. KNNV. Boshoek, Churchilhveg 52,20.00 uur. VLAARDINGEN woensdag 18 maart Raadscie.Milieu, stadhuis, 19.3(1 uur. donderdag 19 maart Lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote kerk, 12.45 uur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343239, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Peter de Lange Schiedam - De afgelopen weken heeft de Schiedamse politie veel meer post ontvangen dan anders. Er werden opeens opval lend veel brieven uit Spaland bezorgd. Bedankjes, voorname lijk. De bewoners van de nieuwbouwwijk blijken zeer content met de 'inbraak-ontmoedigende' actie van wijkteam 1. De laagbouw in Spaland is maandenlang een geliefd werkter rein geweest van inbrekende drugsverslaafden. Gemiddeld kwamen er vier aangiften per week binnen. Voor de politie was dat aanleiding de buurt eens grondig onder de loep te nemen en op zoek te gaan naar de oorzaken. Resultaat: een drastische da ling van het aantal inbraken. Eerst werd gedurende een week intensief gesurveilleerd door poli tiemensen in burger. Daarbij werd vooral gelet op de 'inbraak aantrekkelijkheid' van woningen. Schoven de bewoners de gordij nen dicht, of konden voorbijgan gers op hun gemak bekijken waar de video en de stereotoren ston den? Ging in bepaalde huizen al tijd op hetzelfde tijdstip het licht aan? Daarna volgde een periode van drie weken waarin de politie in uniform surveilleerde en her en der standaardformulieren in de bus deed. Daarop stonden de zwakke punten aangekruist: „U maakt het inbrekers wel erg ge makkelijk, want u laat altijd het bovenlicht openstaan."' Tegelijkertijd zat er bijna elke avond een agent in burger in het tramhokje aan de Scheepvaart weg, bij het eindpunt van lijn 1. Zijn taak: uitstappende passa giers in de gaten houden en ver dachte personen volgen. Lijn 1 is het meest favoriete vervoermid del van Rotterdamse junks die in de buurgemeente gaan scoren. Slecht geschoren De surveillance in de wijk leverde meer resultaat op dan de actie bij de keerlus. Brigadier Max Schep, die de trampassagiers een poosje observeerde: ,.Je richt je op inte ressante types. Junks herken je meestal snel. Maar ze in de gaten blijven houden is een tweede, je bent ze zo kwijt. Het kwam ook voor dat je je vergiste en achter een buurtbewoner aan liep die zich slecht had geschoren." De operatie Tram leverde geen arres taties op. Ondertussen was de actie in Spa land wel degelijk een succes. Het aantal inbraken daalde tot nage noeg nul. Deels was dat te danken aan de prominente aanwezigheid van de politie in de wijk. deels aan de verscherpte waakzaamheid van de bewoners. „Uiteraard was het de opzet dat de mensen zelf beter gaan opletten." aldus Schep. „Wij kunnen niet voortdu rend door die straat lopen, daar voor is de Schiedamse politie te Brigadier Max Schep bi] lijn 1, het favorie te vervoer middel van Rotterdamse junks die in Schiedam ko* men scoren. 1 „Het ge beurde ook wel datje ach- ter een slecht geschoren -i buurtbewo ner aanzat." Foto Roel Dijkstra dunbevolkt." In wijkteam 1 geldt de heilige re gel dat er na iedere woningin braak een buurtonderzoek wordt ingesteld. Schep: „Dan blijkt vaak dat iemand iets heeft gezien, maar het niet de moeite waard vond om het te melden. Iedere keer weer hameren wij erop dat de mensen ons moeten bellen als ze vinden dat er iets niet in de haak is. Zie je een onbekende vijf o F zes keer door de straat lopen? Pak de telefoon." Van dat besef, zo blijkt uit de post, is men in Spaland nu goed door drongen. De preventie-actie mag dus ais geslaagd worden be schouwd. Maar dat wil. zeker niet zeggen dat nu ook het inbraak- probleem voorgoed is opgelost De dieven hebben gewoon hun werkterrein verlegd naar andere delen van Schiedam. Afkicken De golf inbraken die zich momen teel voordoet in de hoogbouw in Schiedam-Noord - in flats zoals aan het Van Beethovenplein en Door Wessel Penning Maassluis - De bewoners van de Maassluise Dijkpoïder kunnen best als milieubewust wórden be stempeld. Het experiment -met het gescheiden ophalen van huis vuil lijkt aan te slaan. Ondanks klachten van verschillende buurt bewoners over de te gebruiken 'groenbakken' - 'ze zijn te groot, staan in de weg en stinken' - wor den de bakken met groente:. tuin en fruitafval door de meesten we kelijks klaargezet voor de ophaal dienst. Vooral dat laatste zal ook de ge meente Vlaardingen - waar bin nenkort een soortgelijk experi ment start - tevreden stemmen. Vanuit die gemeente wordt met grote belangstelling gekeken naar Maassluis. Want als deMaas- sluizers de GFT-bakken (of ge woon: groenbakken) accepteren, wat zal de Vlaardingers dan nog weerhouden van het scheiden van hun huisvuil. Lelia van der Tak van de gemeen te Maassluis: „De cijfers blijken gunstig. Heel veel mensen zijn bereid de groenbakken te gebrui ken. Zo'n houding van de burgers valt ons erg mee. De klachten? Nou ja. dat hoert bij een experi ment. Wij willen graag een sig naal krijgen van de bewoners. Om die reden staat op iedere bak daarom een speciaal telefoon nummer." Buurtbewo ner O. Baas: „Stelt u zich eensvoorhoe etensresten ruiken als ze een paar da gen in de zon hebben ge staan..." Foto Roei OijKstra Maar nog niet veel mensen ma ken van die mogelijkheid tot kla gen gebruik. Ook buurtbewoner O. Baas uit het Elzendal draaide dal nummer nog niet. Terwijl hij zich af en toe flink ergert aan de „veel te grote groenbakken". Ook op deze donderdagmorgen, de bakken zijn net geleegd. „Kijk eens om je heen. Overal bakken. Als je je auto wilt parkeren, moet je eerst die bak uit de parkeerha ven zetten. En nu - het is winter - valt het neg mee. Maar in de zo mer zullen hier overal nog veel meer van die groene dingen staan." Dat vindt Baas nou ook weer niet het allerergste. Meer moeite heeft hij met de stank. „Stelt u zich eens voor hoe etensresten ruiken als ze een paar dagen in de zon hebben gestaan... Dat ruik ik in mijn tuin. als die groentebak even wordt geopend. Ik houd de ramen tegenwoordig liever dicht." Maar hij blijft de groenbak ge bruiken. ,,Ik hield mijn afval toch al gescheiden. In m'n schuur heb ik aparte doosjes voor oud papier en hout en in m'n garage heb ik een vaatje waar al m'n oude ge bruikte olie heengaat." Zijn buurvrouw: „Het initiatief is natuurlijk goed. Maar waarom is niet gekozen voor een verzamel punt per buurt. Dan ging ik daar trouw iedere dag met een emmer tje naar toe." Compüsthoop Maar bij de flats in de wijk werkt dat systeem juist weer allesbehal ve perfect. Bewoners-op-vijf-hoog lopen over het algemeen niet met het allergrootste plezier dagelijks naar de grote groenbakken bene den. Baas: „Ik kan best begrijpen als iemand zijn aardappelschillen dan liever bij zijn andere huisvuil doet." Verder zouden de etensresten in die grote bakken ook weer regel matig voor een onprettige geur in de wijk zorgen. Volgens veel be woners komt dat doordat de op- haaldienst af en:toe weieens een ba'k 'vergeet'. Inderdaad blijkt dat die morgen slechts twee van de vijf groenbakken bij de flat aan het Elzendal zijn geleegd. „En dat is natuurlijk niet de be doeling," zegt Lelia van der Tak. Maar dat valt op te lossen. Wat be- treft de. andere klachten van de bewoners ligt dat even iets moei lijker. „Die stank is nog een pro bleem." En: „Te groot? We heb ben deze afmetingen gekozen op grond van de ervaringen in ande re gemeenten." Overigens kun nen de bewoners van de Dijkpoï der binnenkort nog meer bakken in hun wijk verwachten. Zwarte bakken - voor het andere huisvuil - moeten de vuilniszakken gaan vervangen. En het experimentele gebied zal worden uitgebreid. Buurtbewoner Van Brero is alle experimenten al jaren voor. „Ik houd al jaren een composthoop. Meestal spuit ik die steeds na een maand of vier over m'n tuin." zegt hij. „Dat geeft structuur aan de grond en brengt bacteriën met zich mee, die de grond los en vruchtbaar houden." Hij blijkt een kenner en heel milieubewust: „Bruikbaar huisvuil mag je niet zomaar verbranden. Als je dat weer nuttig kunt hergebruiken, dan doe je dat toch!" het Bachplein - is daar geen g£ volg van, gelooft brigadier Schepi. „Dat is een heel ander type dader- In Spaland gaat het duidelijk om' junks die uit zijn op buit die ze makkelijk in de tram mee kun:; nen nemen: cheques, sieraden, een videorecorder. In de hoog bouw worden dingen gestolen die je niet even onder je jas mee neemt. Kleurentv's, volle bood schappentassen. Wij vermoeden dat hier jongeren aan het werk zijn. Dat vereist weer een heel an dere aanpak." De Schiedamse politie bepleit sinds kort een hardere aanpak van stelende drugsverslaafden. In principe zijn er maar twee mo gelijkheden om het probleem op te lossen, zegi Max Schep: afkick en of opsluiten. „Wat wij in toene mende matedoen» is tijdens-ver- horen proberen dé junks ervan'te overtuigen dat ze verkeerd bezig zijn. Ik heb hier verschillende ke-1 ren een meisje gehad, van 20 jaar, met twee.kinderen. Je probeert zo iemand dan aan haar verstand te brengen dat ze zo niet kan door gaan. Soms zie je dat je ze aan het denken zet. Zetje een netwerk op met de sociale dienst, het arbeids bureau en een afkickcentrum, dan kun je die mensen misschien van hun verslaving afhelpen en een baan bezorgen." Spijkerharde gevallen die niets voor zo'n behandeling voeler, kunnen maar het beste worden opgesloten, vindt Schep. „Haal die jongens uit het circuit, anders blijft het voor ons dweilen met de kraan open." Dat is ook de les vc-j het project in Spaland. „Als je op de oude manier blijft voortgaan; heeft zo'n preventie-actie geqó enkele zin. Dan jaag je de dadenr- gewoon naar een andere wijk. vrij in heel Schiedam harder gaan;-..; lopen, zitten de junken binnen;;; een mum van tijd allemaal in,', Vlaardingen. Zo blijft je modder ren. Dit probleem moet je regio; naai aanpakken, anders span je het paard achter de wagen." ■IIBBIlKRIHiBIIHIBBaHBBHIlBBBeiBBBBBI donderdag 19 maart (13-18 uur) Veerplein (V&D) vrijdag 20 maart (10-18 uur) Veerplein (V&D) zaterdag 21 maart (10-17 uur) Veerplein (V&D) JV De toeristische inlormatiebus van ZUID-BELGIE, de ARDENNEN en BRUSSEL staat drie dagen lang in uw stad. Dé IDEALE gelegenheid om boordevol IDEEEN op te doen en veel GRATIS INFORMATIE mee te nemen. ZUID-BELGIE, de ARDENNEN en BRUSSEL liggen tenslotte zo dichtbij en vormen de ideale bestemming voor ai uw DAGTRIPS er) TUSSEN-DOOR- VAKANTJES, 1001 mogelijkheden voor leuke bezienswaardigheden, overnachting, sport, lekker eten, enz. Kom even bij ons binnen. Onze hostessen maker» u wegwijs in onze streek. Kunt u nie» komen Stort 5 gld op rek. nr 57S559434 NMBS Maastricht t.n.v. Ardennen en Maas, metverm. PRBUS U krijgt dan een pakketje algemene intormate thuisgestuurd. IBBBBBIlfllBII IBBBBBBHBBBBBBSBBIBBBii Schiedam - Burgemeester en wethouders van Schiedam zijn niet van plan de bouw van goed kope premiekoopwoningen te staken, ook al worden de huizen in die categorie steeds kleiner omdat de rijkssubsidie geen gelij ke tred houdt met de stijgende kosten. Dit hebben B en W laten weten aan de Vrouwen Adviescommis sie voor de Woningbouw. De VAC uitte onlangs onlangs kritiek op de uiterst krappe maatvoering van veel woningen in de nieuwe wijk Spaland, en vroeg zich af of het niet beter was. dit type wonin gen voortaan maar niet meer te bouwen. De VAC staat niet alleen. Ook DG6-raadslid Vincent Broeke vindt de bouw van de goedkoop ste premiewoningen zo langza merhand niet meer verantwoord. Er wordt zo veel beknibbeld op de budgetten, dal er volgens Broeke sprake is van ar moe-bouw. Volgens B en W van Schiedam is er echter een zeer grote vraag naar goedkope premiewoningen. deren prefereren een eigen een gezinswoning nog allijd boven een flat of een bovenhuis. „Als we 30 premiewoningen bouwen, heb ben we 900 gegadigden, zo onge veer liggen de verhoudingen," al dus wethouder Chris Zijdeveld. B en W zijn het ook niet eens met de opmerking van de VAC dat veel huizen in Spaland te dicht bij elkaar zijn gebouwd. Schiedam heeft per hectare juist minder huizen gebouwd dan landelijk ge bruikelijk is. Elders in Nederland bedraagt het aantal vierkante me ters per woning gemiddeld 120 a 130, in Spaland ligt dat soms 10 tot 20 vierkante meters hoger. Van de doelstelling om van Spa land een 'tuindorp' te maken is volgens de Vrouwen Adviescom missie niet veel terecht gekomen. De gemeente vindt dat een voor barige conclusie. Het groen moet nog tijd krijgen om tot ontwikke ling te komen. Het zijn eerder de bewoners die afbreuk doen aan het tuin-achtige karakter, door „met vele soorten schuttingen aan de gang te gaan, die veel eer der hel beeld van krappe maat voering oproepen", aldus B en W. De discussie lussen het gemeen tebestuur en de VAC dreigde deze week tijdens een vergadering van wikkeling een grimmig karakter te krijgen. Vincent Broeke steur de zich aan enkele negatieve pas sages in de ontwerp-antwoord- brief van B en W en eiste een vriendelijker formulering. Twee VAC-vrouwen hadden - volgens wethouder Zijdeveld ten onrech te - do indruk gekregen dat Ben W zich de kritiek op de woning bouw in Spaland persoonlijk had: den aangetrokken. Vlaardingen - Het spectaculaire lerreinrijden mei zogenaamde 4x4-wagens vindt dit jaar op Ko ninginnedag plaats op een braak liggend terrein aan de Nieuwe Waterweg, om precies te zijn op het industrieterrein 't Scheur. De organisatie van de feestelijkhe den op Koninginnedag heeft die lokatie gevonden nadat Holy* Noord moest worden verlaten in verband met n ieuwbouwplannen. De wedstrijden op 't Scheur wor den samen met de Algemene Ver eniging van Terreinwagens geor ganiseerd. Op het terrein mag maximaal vijf kilometer per uur worden gereden. Do deelnemers laten hun banden lot ongeveer de helft leeglopen om betere grip op de ondergrond te krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1