15 Bewoners sceptisch over sloopplannen u DISC smr=. =sm [asasreHMi WEEKEND VOORDEEL m WEG MET VETERS I B 299. VOOS 99." Verdere verpaupering Nieuwland desastreus voor heel Schiedam' WÖLFffiÖTl gSsaari 5%^ Wt? \0mf Prijs voor pijpenbewerker Natuurzijde in Teerstoof 'Historie tussen boeken' Max Havelaar in filmzaal Bridgen voor goed doel 't Hoofd tegen hondepoep Brandweer 65 jaar Duizend vogels gekooid Verkeer omgeleid Wethouder slaat weer SYSTEM TURN IT ON BIESHEUVEL SPORT IMPALA SPORT 500 wolf R+L draaiend Klopboor -j VAN 139.- Jliil 1305° Rotterdams Dagblad Donderdag 19 maart 1992 P!k r' Tjs 'Z-^Vv. rM ifs avf- *w*2Sfl.V Schiedam Pijpenbewerker Asim Aydin (22) krijgt donderdag 26 maart de Maas Geesteranusprijs wegens veelbelo vend vakmanschap. Asim Aydm is opgeleid in het leerlingstelsel en werkt by Wilton-Fijenoord. De prijs bestaat uit een legpenning met inscriptie, een oorkonde en een geldbedrag van ƒ500,-. Asim Aydm kreeg zijn prijs mede voor zijn collegialiteit en zijn motivatie. Beeldend kunstenares Méry Breure exposeert van 25 maart tot 10 mei werk in De Teerstoof. Ze gebruikt opgespannen pure natuurzijde, waarmee en waarop diverse werkmethoden, onder meer verf- en aquarel- technieken. -'ijn toegepast. Volgens het persbericht toont het werk een diversiteit van kleurgebruik en expressie, waardoor men zich waant, en kan kijken m imaginaire tijd- en eindloze ruimten. Omdat honderd jaar geleden de eerste openbare bi bliotheek in Nederland de deuren opende worden er in het bibliotheekfiliaal m de West wijk op drie woensdagochtenden lezingen gehouden, in samen werking met hel stadsarchief en de archeologische werkgroep Helimum. De thema's zijn achtereenvol gens '2000 jaar Vlaardingen in 60 minuten' op 8 april, 'Stamboomonderzoek' op 29 april en 'Opgravingen in de Westwijk' op 20 mei. Kaarten moeten in de bi bliotheek aan de Dirk de Derdelaan worden afge haald. Het Platform Ander Vlaardingen houdt op de woens dagen 1.8 en 15 april een filmdriedaagse m verband met het Columbusjaar. Vertoond worden The Mis sion van Roland Joffe, Max Havelaar van Fons Rade makers en El Norte van Gregory Nava. Per film moet een tientje worden betaald Maassluis De Rotary Club Maassluis houdt zaterdag 28 maart een bridge-toernooi, waarvan de opbrengst is be stemd voor de stichting Tussen Wal en Schip, het fonds waarmee de Rotary Club goede doelen steunt. Deelnemen aan het bridgen kost ƒ20.- per paai Info: JA. Voortmeijer 01899-13358. Burgemeester Van Es heeft gisteren het startsein ge geven voor een actie tegen overlast van hondepoep op 't Hoofd. Daarbij gaf de Viaardingse honden school Woef een demonstratie hondetraining en brachten kinderen uit de wijk een lied ten gehore. Verder was er een mini-kermis in het wijkgebouw. In de wijk wordt een informatiebulleton over de over last verspreid. De actie duurt tot 25 maart. In die tijd zal de politie extra controleren op onder meer loslo pende honden. De Maassluise Vrijwillige Brandweervereniging be staat zaterdag 21 maart op de kop af 65 jaar en houdt ter gelegenheid van het jubileum van 15.00 tot 17.00 uur een receptie in de kazerne. De leden en oud-le den krijgen die dag een feestavond aangeboden en m de loop van het jaar worden er nog andere activi teiten georganiseerd. De brandweeruedstrijd van za terdag 25 april waaraan diverse korpsen uit Zuid- Holland deelnemen, is er een van. De Westlandse Vogelvrienden houden zaterdag in partycentrum Bos en Duin in Hoek van Holland een oeurs. De beurs is geopend van hen tot een uur. Ei 'a orden ongeveer duizend vogels in velerlei soor ten aangeboden. Ook is gedacht aan allerhande za ken voor de vogel. Agenda SCHIEDAM donderdag 19 maart De Romantico's (smartlappen), Tender. 22.00 uur. vrijdag 20 maart Kofiie-inloop Vrouwen ontmoetingscentrum Bam- ka. Lange KerksLraat 62.10.30 uur. 9 Kleding- en speelgoedbeurs, de Erker, Jan van Avertneausat ,>2,11.00 uui. VLAARDINGEN donderdag 19 maart Raadscie. Verkeer, stadhuis, 19.30 uur. Meeting Venus (film), Stadsgehoorzaal, 20 30 uur. Tineke Schouten, Stadsgehoorzaal. 20.15 uur Elkie Deaman (Theater), Stadsgehoorzaal, 20.30 Door Care! van der Velden Schiedam - Het schuimende water spat de stoffige ramen van het portiek aan de Cort van der Lindenlaan schoon. Het flatge bouw in Nieuwland oogt grauw, maar met zijn gepoets geeft be woner G.A Uitenbroek het blok een proper aanzien. Enkele dagen geleden werd hij opgeschrikt door de medede ling dat zijn woning over enkelejaren wordt gesloopt. „Voor mij gebeurt dat dus nooit. Ik woon hier 37 jaar en ik ga op mijn tach tigste niet nog een keer verhuizen." In verband met een door de dienst Gemeentewerken uit te voeren inspectie aan de Westerhavenbrug, is deze verbinding tussen de Stadhouderslaan en de Wülemskade dinsdag 24 tnaart tussen 8.00 en 12.00 uur afgesloten voor auto's. Die worden omgeleid via de Willem de Zwijgerlaan, Havendijk en Lekstraat. Vanaf woensdag 25 maart tot 16 april moeten ook de automobilisten die de Spoelingbrug over de Noord- vestgrachl tussen de Parkweg en bet Spinhuispad over willen, omrijden. Ten gevolge van werkzaamhe den aan de brug is deze in bovengenoemde periode slechts toegankelijk voor fietsers en voetgangers. Vlaardingen Wethouder Ton van der Steen slaat met alleen deze maand enkele eerste palen, ook op 8 april doet hij dat. Dan is het voor de bouw van J8 halfvrijstaande villa's en 38 luxe appartementen in het plan De Vaart. De ontwerpen zijn van Zavrel Architecten BV. De bouwer is Van Geest Bouw, die werkt in opdracht van Peter Stok Rotterdam BV. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat S 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Uilenbroek woont in het buurtje tussen het Wibautplein en de Vlaardingerdijk. In de plannen van het projectteam worden de tien flatgebouwen m het gebied met de grond gelijk gemaakt. De 320 woningen in het gebied moe ten tussen 1995 en 1997 plaatsma ken voor 130 eengezinswoningen en 40 onderkomens voor ouderen. „Da's je reinste kapitaalvernieti ging," meent de Nieuwlander- van-het-eerste-uur. .,Ze zouden de boel hier alleen een keer moe ten opknappen. De gemeente doet niks, ze voeren alleen maar huurverhogingen door. De bouw kosten bedroegen destijds 12.000 gulden. Dat bedrag heb ik al ze ven keer aan huur betaald. Ze hebben ooit het granieten aan recht vervangen, maar voor de rest is er nooit iets gebeurd." Hongerput Uitenbroek vestigde zich in 1954 in de nieuwe wijk. Nieuwland had op dat moment de modernste hui zen van de stad. Uitenbroek ging het voor toenmalige begrippen astronomische huurbedrag van 45 gulden per maand betalen. Schiedammers aan de andere kant van de Vlaardingerdijk noemden het laaggelegen stads deel smalend de 'hongerput'. Stadsbestuurders en ontwerpers kwamen destijds van heinde en verre kijken naar naar het ver nieuwende wijkontwerp van de stedebouwkundige Horvath. In de afgelopen drie decennia zag Uitenbroek Nieuwland langzaam maar zeker afglijden van een ui terst moderne stadswijk tot een verpauperende verzamelplaats van kansarme bewoners. Het afglijden van zijn voor sloop genomineerde buurt is volgens Uitenbroek vooral te wijlen aan het gemeentelijk beleid. „Je kijkt hier uit op de Idenburgstraat," zegt hij. „Toen ik hier kwam wo nen liepen daar nog de koeien. Die huizen zijn tien jaar later ge bouwd, maar ze hebben ondertus sen wel een grote opknapbeurt gehad. Aan deze woningen heeft de gemeente nooit een sodemie ter gedaan." De bewoners zelfwa ren actiever. Zo verbouwde buurvrouw Van Dijke, sinds 27 jaar woonachtig aan de Cort van der Lindenlaan, haar huis ingrij pend. De woonkamer werd door gebroken en er kwam een nieuwe keuken en badkamer. „Je creëert toch je eigen sfeer, hè,"meent de vrouw, die haar kostbare verbou- wingscentjes in het geval van sloop vermoedelijk op niemand kan verhalen. Het gemeentelijk toewijzingsbeleid heeft de wijk volgens bewoner Uilenbroek ook geen goed gedaan. „De gemeente heeft alle migranten hier op een kluitje gezet. Het was natuurlijk veel beter geweest als deze men sen over de hele stad waren ver spreid. De winkels zijn alle klan ten kwijt. Op het Wibautplein zie je niemand meer." Honkvast Uitenbroek mag fel gekant zijn tegen de sloop, volgens het uit winkeliers, gemeente-ambtena ren en vertegenwoordigers van bewonersvereniging Wonen Leven bestaande projectteam moet het buurtje worden geofferd voor de doelstellingen van het Be- heerplan Nieuwland. De planmakers menen, dal de wijk nieuw leven kan worden in geblazen als het eenzijdige karak- - ter van Nieuwland wordt doorbro ken. Een deel van de 6700 portiek woningen moet wijken voor de bouw van eengezinswoningen en onderkomens voor bejaarden. De eerste jaren spitst de operatie zich toe op het gebied ten zuiden van het Dl". Wibautplein. Het ongeveer zes hectare meten de gebied kan volgens het pro jectteam worden omgetoverd in een aantrekkelijke woonomge ving voor gezinnen. Ook project ontwikkelaars hebben zich al po sitief over de plannen uitgelaten. Als de wijk over de hele linie op de schop wordt genomen, zijn de midden- en hogere inkomens best bereid zich in de wijk te ves tigen. Volgens hoofd Stadsontwikke ling Frans Griffioen van de ge meente Schiedam moet de opera tie in eerste instantie worden ge zien ais een signaal in de richting van de bewoners van Nieuwland zelf. „Het gaat er om dat je de huurders een toekomstperspec tief biedt. Veel bewoners verlaten nu als zij de kans hebben de wijk. Als we niets doen, loopt de wijk langzaam maar zeker leeg. Er is sprake van een heel voorzichtig proces dat moet worden ge keerd." Het belang van de operatie stijgt volgens Griffioen echter boven het niveau van de wijk uit. „Nieuwland heeft een zeer strate gische ligging in het midden van de stad. Een kwart van alle huizen in de stad bevindt zich hier. Als het slecht gaat met Nieuwland, heeft dat zeer negatieve effecten voor de gehele stad." Burgerzin Ook projectleider Ferdinand Vreugdenhii meent dat het be trekken van een woning in Nieuwland met meer als een posi tieve keuze wordt gezien. Omdat Peter Fed- dema, geflan keerd door zijn buurvrouw, mevrouw A. Koek: 'Vroeger was het een hele drukte bij de winkels op het Wibaut plein. Nu komt er bijna niemand meer.' Familie De Wit uit de Savornin Lohmanlaan: 'Willen ze hier gaan Slopen?' Foto's Gernt de Heus veel mensen hun portiekwoning zien als een opstap naar een moo ier huis, zouden zij nu ook weinig betrokken zijn bij het wel en wee in hun leefomgeving. Met het opzetten van gezamenlij ke binnenplaatsen en een tuimje- sproject worden reeds voorzichti ge pogingen ondernomen om de burgerzin van de Nieuwlanders te vergroten. In het Beheerpian Nieuwland worden deze ontwik kelingen nader uitgewerkt. Het is de overtuiging van de pianma- kers dat deze uit de sociale ver nieuwing voortvloeiende initia tieven pas echt vruchten gaan af werpen als de bewoners voor zich zelf weer een toekomst in de wijk zien weggelegd. Frans Griffioen neemt de term 'wooncarrière' in de mond. De in grijpende vernieuwing moet er toe leiden dat de wijk in de toe komst niet langer het domein is Een revolutionair systeem met schijfsluitmg De schoen neemt perfect de vorm van je voer aan. Modellen Running en Tennis. Anne de Vriesstraat 6-8 lei. 01899-16475 Zuidvliet 6, Maassluis. Tel. 01899-27544 van minderheden, minima en starters op de woningmarkt. Mei name de laatste groep moet aan de wijk worden gebonden door de bouw van eengezinswoningen. Verhuizen zij nu doorgaans na een paar jaar naar een nieuw bouwwijk als Spaland, in de toe komst zouden de jonge portiekbe woners moeten doorstromen naar een eengezinswoning in de eigen wijk. Maar willen de jonge Nieuwlan ders wel een wooncarrière? Twin tiger Peter Feddema bewoont sa men met zijn vriendin een vierka merwoning op de vierde verdie ping aan het Dr. Wibautplein. Op de plaats van zijn fiat worden m het voorstel van het projectteam eengezinswoningen gebouwd. Het stel is tweeverdiener en be hoort tol de doelgroep. Toch is Peter Feddema niet en thousiast over de nieuwbouw- plannen. „Ik verwoon nu 291 gul den per maand voor een vierka merwoning. Vanaf de vierde ver dieping heb je hier een prachtig uitzicht op het Wibautplein. Mijn zus woont in een huis van 600 gul den. Dat is niks voor mij. Ik heb weinig zin om alleen voor mijn huis te gaan werken." Feddema bevindt zich in ieder ge val in de luxe positie dat hij kan kiezen tussen het wonen in een goedkope portiekwoning en een veel duurder nieuwbouwhuis. Het leeuwedeel van de 320 huur ders in de tien blokken tussen het Dr. Wibautplein en de Dr. de Vis serlaan heeft die keuze volgens zijn buurvrouw A. Koek echter niet. „Ik kan met geen mogelijkheid 6 of 700 gulden huur gaan-verwo nen en dat geldt voor de meeste mensen hier. Velen hebben een sociale uitkering, zijn gepensio neerd of WAO'er. Ik vind het vooral sneu voor de mensen die hier al 35 jaar wonen. Die mensen zijn erg gehecht aan hun eigen flatje." Zelf woont mevrouw Koek sinds 1986 in Nieuwland. In de relatief korte periode sinds haar komst heeft zij de wijk flink achteruit zien gaan. „Toen ik hier kwam was het nog een hele drukte bij de winkels op hel Wibautplein. Nu komt er bijna niemand meer." Koek zou het liefst zien dat de voor sloop voorgedragen flats worden gerenoveerd. „Een buurvrouw is een paar jaar gele den verhuisd naar de gerenoveer de flats aan de andere kant van de Troelstralaan. Zelf had ik daar met zon behoefte aan. Ik dacht dat ze binnen 2 of 3 jaar hier ook wel zouden beginnen. Toen er verleden week een brief kwam, dacht ik dat het eindelijk zo ver was. Maar nu ligt er een plan om te slopen." Feddema en Cock hebben nog geen idee waar zij naar toe moe ten als de sloopplannen door gaan. „Ik heb weinig zin om in zo'n smal straatje te gaan wonen," zegt Peter Feddema. „Daar zit je op eikaars bord te kijken." Ingrijpend De gemeentelijke plannenma kers geven toe, dat het ingrijpen de karakter van hun voorstellen mede wordt veroorzaakt door de ryksbezuinigingen. Tot verleden jaar was de keus tussen sloop of renovatie bij naoorlogse wonin gen meestal niet moeilijk. In ver gelijking met een nieuwbouw huis viel de huur na een renovatie meestal een stuk lager uit. Door het wegvallen van de subsi dies voor het herstel van naoor logse woningen is dit voordeel voor de huurders vrijwel verdwe nen. Ook vier jaar geleden werd er in de ambtelijke studie 'Nieuw land m Perspectief al gerept over sloop van flatgebouwen. Toen was echter het enige motief dat er ruimte moeste komen voor de bouw van eengezinswoningen. Nu is er als argument bijgekoJ men, dat sloop voor een andere deel van de wijk noodzakelijk is omdat ingrijpende renovaties ou-. betaalbaar zijn geworden. „Sloop kennen we al jaren in de stad," zegt wethouder Adii Reijn- bout, die zich onlangs overigens fel verzette tegen sloop van voor oorlogse volkshuisvestingscom- plexen van de Woningbouwver eniging Schiedam in de Fabris-^ traat en de Gorzen „We moetenj alleen wennen aan het idee dat dit, nu ook in een naoorlogse wijk aan1 de orde is. Voor deze wijk is dit noodzakelijk." 4 De plan makers vinden een fana* tiek medestandster in een be-r woonster van de Dr. Beslaan „Sloop is prima. Het is hier tochk maar een verpauperde boel. Je- hebt er natuurlijk altijd van diej Harderwijkers bij die metwegwik len, maar van mij mogen ze zo be ginnen." s Of zij aanmerking wil komen voorc een eengezinswoning? „Ik ben maar alleen," zegt de vrouw, die' moet rondkomen van een mini mum-inkomen. Het liefst ver-' huist zij naar een mooi gereno veerd huis. Over een forse huur-,' stijging zit zij niet in. „Je hebt toch huursubsidie?" Bewoonster de Wit uit de Savom-, in Lohmanlaan is nog niet op de' hoogte van de ingrijpende plan-' nen voor de wijk. „Ik heb hei liefst dat ze de huizen gaan renfr veren. Willen ze gaan slopen?, vraagt de sinds een jaar m Nieuw land woonachtige vrouw. „Nou ja, ik sta reeds ingeschreven in Al-" blasserdam, want daar woont- mijn moeder. Mijn dochter woont in Stellendam, dus echt gebon-s den ben ik niet. Misschien zou ik weer het liefst tussen het groen; willen wonen. Vroeger woonde ik aan de Polderweg m Kethel." In tegenstelling tot De Wit kan, mevrouw A.E. de Zwart wel terug*, zien op een lange wooncarrière in Nieuwland. Aan de Dr. Kuyper-^ laan kijkt zij uit op de Opstand dmgskerk en de Vlaardingerdijk. Ze wil voor geen goud weg. „We moeten maar afwachten wat er gaat gebeuren. Ik wil in ieder ge-,k val niet van mijn stekkie weg. Ik heb begrepen dat ze ook ouderen woningen gaan bouwen Die moe-- ten ze dan maar on deze plek neerzetten." PIONEER ZAAGTAFEL WERKBANK Electr, Heggeschaar 50 cm dubbel snijdend 400 WAÏÏ JAAR GARANTIE «WWH BWWl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1