Waterweg 11 Reinigingsheffing moet fors omhoog 'Geheim houden van vernielingen op kerkhof Maassluis helpt niet' mm Ophalen van huisvuil gaat mogelijk terug naar één keer per week Petten worden bij de familie Van der Knaap niet gedragen 'Bakkerij moet worden afgebroken' m 'Geen stijl om kind van school te halen' Schiedammertje leent gedicht en wint prijs Toch proef inzameling kunststofafval in Brielle Eén jaaropname voor bomgooier Bromfiets in brand gestoken Brandstofdieven Mishandeling; getuige gezocht Bromfiets kwijt na proefrit Rotterdams Dagblad Dinsdag 24 maart 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Dordrecht - 'Geen stijl' noemt Dordtenaar «Tan Ocht- man de manier waarop de politie gisteren zijn 4-jarig dochtertje Samantha heeft weggehaald. Het kina, inzet van een juridische procedure tussen haar vader en moeder, verblijft nu op een onbekende plaats. ..We hebben niet eens de kans gehad om afscheid te nemen. Het kind gaat naar Indonesië," zegt Ocht- man. „We hebben hier een hele dag zitten huilen." Volgens de vader had de politie hem op zijn minst de mogelijkheid moeten geven om zijn dochter vaarwel te zeggen. „Dit was helemaal onnodig. We hadden het kind ook echt wel afgestaan," zegt een geëmotio neerde vader. De president van de rechtbank in Dor drecht heeft gisteren beslist dat het kind weer naar haar moeder in Indonesië moet. De moeder heeft de voogdij over Samantha. Met het kind is al veel gesold. Toen de Nederlandse vader en de Indonesische moeder in 1990 scheidden, wees de rechter het kind aan de moeder toe, die het meenam naar een klein dorpje bij Bandoeng in Indo nesië. Maar vorig jaar werd Samantha uitgewezen naar Nederland omdat haar toeristenvisum was ver lopen. Op 17 maart 1991 ging de Samantha's groot moeder haar kleindochter halen in Indonesië. Maar de moeder liet het er niet bij zitten en spande tegen de vader een procedure aan, die ze gisteroch tend heeft gewonnen. De president van de Dordtse rechtbank besliste dat Samantha in afwachting van de reis naar Indonesië in een pleeggezin wordt on dergebracht Directeur mr. G. Zuur van de Raad van de Kinderbe scherming in Dordrecht zegt dat er niets anders op zat dan het kind van schooi af te plukken. „We heb ben eerst voorgesteld om Samantha in een pleegge zin onder te brengen, totdal haar moeder haar komt ophalen. Maar daaraan wilden de vader en de oma niet vrijwillig meewerken." Over de handelwijze van de oma, die na tussen komstvan een privé-detective - het kind in Indone sië heeft opgehaald, zegt Zuur: „Dit lijkt op kinder-, ontvoering." Volgens de advocaat van de familie Ochtman, mr. J. P. van Maurik, is het niet in het be lang van het kind om n »ar een ontwikkelingsland als Indonesië te gaan. Schiedam ,-r- .Uit twintigduizend gedichten kreeg de inzending van het 8-jarige Schiedammertje Stef* n de Koning het afgelopen weekeinde tijdens de We relddag voor kinderen en poëzie een eerste prijs toe bedeeld. Stefan kwam op radio en televisie, maar met zijn snelle roem als dichter is het inmiddels ge daan. Het door hem ingezonden gedicht 'Varen' blijkt te zijn geschreven door Nannie Kuiper. Zij pu bliceerde het gedicht in 1984. Voorzitter Mieke Westbroek van de organiserende stichting zit lelijk met de affaire in haar maag. Ste fan is intussen gesommeerd om zijn oorkonde en het pakket boeken weer in te leveren. Ook mag hij de ko mende jaren niet meer aan de onder auspiciën van Unicef gehouden wedstrijd deelnemen. „Het is ontzettend vervelend," zegt Mieke West broek. „Maar we hebben hier natuurlijk wel te ma ken met een heel jong kind, De jury is zeer alert op het overschrijven van gedichten. Dergelijke inzen dingen worden bijna altijd herkend. Nu is er toch één door geslipt." Ook op de Schiedam se basisschool De Notekraker had aanvankelijk niemand door dat de leerling een bekend versje ciieerde. De leerlingen moesten aan de slag met het thema 'dromen'. Het werkstuk van Nannie Kuiper, dat met een Gouden Griffel werd on derscheiden. blijkt prima in deze opzet te passen. „De gedichtjes zijn in de klas gemaakt," zegt direc teur Van de Water van De Notekraker. „De beste hebben we ingestuurd. Ik sta er paf van dat dit is ge beurd." De moeder van Stephan vermoedt dat hij het gedicht thuis uit het hoofd heeft geleerd en in de les heeft op geschreven. Westbroek sluit echter niet uit dat het gedicht letterlijk is overgeschreven. ..Alle komma's stonden op de goede plaats. Misschien kan hij net als ik vroeger heel goed spieken." De citeerdrift van het jongetje uit Schiedam kan voor de organisatie nog een vervelend staartje krij gen. De beste dromengedichten zijn in gebundelde vorm uitgegeven. De rechten van het gedicht Waren' berusten bij Nannie Kuiper ca haar Haagse uitgever Leopold. „Ik ga de schrijfster snel benaderen," zegt voorzitter Mieke Bioemendaal van de organiserende stichting. „Gelukkig ken ik haar persoonlijk goed. We hopen haar duidelijk te maken dat we er alles aan hebben gedaan om dit te voorkomen Ik ga er vanuit dat dat voldoende is om gerechtelijke stappen te voorkomen." Brielle - Hoewel er geen zicht is op verwerkingsmo gelijkheden van kunststofafval gaat de gemeente Brielle op verzoek van de Afval Verwerking Rijn mond (AVR) voorlopig door met het inzamelen er van. Dit huishoudelijk afval is nodig voor experi menten. TNO onderzoekt namelijk mogelijkheden óm het afval opnieuw te gebruiken. Omdat Brielle de enige gemeente in Zuid-Holland is waar nog gescheiden kunststofafval wordt ingeza meld, is de AVR bereid mee te betalen aan het pro ject Eerder dit jaar zijn in Dordrecht de plannen voor de bouw van een fab "iek i r kunststofafval geschikt zou worden gemaakt voor hergebruik, in de ijskast gezet. Dat gebeurde nadat een voorstudie had uitgewezen dat zo'n fabriek ook op de lange termijn economisch, niet rendabel zou zijn. Jan Ocht man: 'we hebben niet eens de kans gehad om af scheid te nemen. Foto Roel DyKstfa Schiedam - De zorg vooreen schonermilieu gaat de Schiedam se burger veel geld kosten. De gemeente heeft becijferd dat er tussen 1993 en 1995 jaarlijks bedragen van circa één tot 1.6 mil joen gulden uit de eigen kas nodig zijn om het vandaag gepre senteerde milieubeleidsplan uit te voeren. Daarom wordt de reinigingsheffing (nu 90 gulden) verhoogd tot minstens 199 gul den, maar mogelijk zelfs tot 332 gulden. De gemeente wil het gescheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinafval versneld invoeren voor de hele stad, liefst voor 1995. en tegelijkertijd de bestrijding van zwerfvuil aanpakken. Vanwege de hoge kosten wordt het ophalen van huisvuil mogelijk beperkt tot één keer per week. Burgemeester en wethouders denken jaarlijks enkele tonnen bovenop de rijksbijdragen nodig te hebben om de doelstellingen uit het milieuplan te halen. Voor dat geld wordt extra personeel aangetrokken en nieuwe appara tuur aangeschaft. Dekking voor dit tekort op de begroting is nog niet gevonden. Nijmegen In het plan. opgesteld door amb tenaren eri Bureau SME uit Nij megen, wordt het milieubeleid dat Schiedam al jaren voert ver der aangescherpt. De gemeente zei er de lijnen in uit voor het be reiken van een schonere leefom geving omstreeks het jaar 2000. De gemeente wil een brede aan pak van alle soorten vervuiling. De bedoeling is de verontreini ging van water, bodem en lucht tot staan te brengen, terwijl tege lijkertijd de rommel uit het verle den wordt opgeruimd. Aan bedrijven die zich in Schiedam willen vestigen zullen strengere milieu-eisen worden gesteld. Ze moeten niet alleen schoner werken, maar ook goed per openbaar vervoer bereikbaar zijn. Van dit beleid moeten kan toorparken bij NS-station Schiedam/Rotterdam-West en het toekomstige station Kethe! de vi sitekaartjes worden. Grote bedrij ven die al in Schiedam zijn geves tigd, zullen in 1995 moeten be schikken over een intern milieu zorgsysteem. In datzelfde jaar wil de gemeente alle hinderwetver gunningen en lozingsverordenin gen up-to-date hebben. Milieu-vriendelijker Het plan kondigt verder verscher ping van de bouwverordening aan. Aannemers worden verplicht zoveel mogelijk gebruik te maken van milieu-vriendelijke maten- alen en ze moeten huizen bouwen die minder aardgas verstokea Andere opvallende punten uit het plan zijn: aandringen bij de pro vincie op versneld saneren van zes plaatsen met ernstige bodem verontreiniging, en het isoleren van 3.100 woningen die hinder ondervinden van lawaai van au to's en fabrieken. Door Sander Sonnemans Maassluis - „Laat ik voorop stel len dat ik me ontzettend kwaad kan maken over alle soorten van vernielingen. Of het nu om mijn eigen spullen gaat of die van een ander. Maar wat ze op de begraaf plaats hebben uitgevreten maakt me echt ziedend. En de manier waarop met de hele zaak wordt omgesprongen, bevalt me ook niet." Gerard van Ardenne is boos. Niet alleen op de vandalen die de laat ste maanden regelmatig huishou den op de rooms-katholieke be graafplaats van de Petrus-, Paulus- en Andreas-parochie aan het Reviusplein in Maassluis, maar ook op het kerkbestuur en de Maassluise politie. In alie drie de gevallen dal er op de begraaf plaats een ravage werd aange richt - eind vorig jaar, februari en anderhalve week geleden - werd door het kerkbestuur en de politie besloten niets over de ver nielingen naar buiten te brengen. Men wilde de zaak liever eerst op orde brengen voordat nabestaan den werden geconfronteerd met de trieste aanblik. „Wat is dat voor onzin," vraagt de in Maassluis geboren maar al 30 jaar in Schiedam woonachtige Gerard Van Ardenne (57) zich hardop af. „Zo los je het natuur lijk nooit op. Er is geen sprake meer van een incident. Nee, ik vind het heel erg dat het steeds weer de doofpot ingaat. Als men sen er thuis over in de krant le zen, komt het in de gezinnen wel licht ter sprake en wie weet ge beurt dat ook wel bij de -daders thuis. Hoort zo'n ventje dan zeg gen dat die dingen gewoon niet door de beugel kunnen, dan komt 'ie misschien tot bezinning. En als ze weten wat zich daar soms afspeelt, houden ze misschien wel een oogje in het zeil en bellen ze de politie als ze iets verdachts ho ren." De Schiedamse bouwkundig op zichter heeft een bijzondere bin ding met het kerkhof. Zijn ouders liggen er én hij heeft, toen hij als technisch lid deel uitmaakte van de beheerscomissie, hel ontwerp Gerard van Ardenne wijst naarde puntkammen die op het hek van de begraafpfaatszijn aangebracht. Ze blijken hard riodigmaarzijn de Schiedammer een doorn in het oog. Foto Roei Dijkstra van de begraafplaats gemaakt. Sinds de graven van zijn ouders in februari werden vernield, loopt Van Ardenne nog altijd met opge kropte woede. Trots „Ik heb altijd zielsveel van mijn ouders gehouden en ben nog steeds erg trots op hen," legt hij uit. „Ze hebben altijd goed vcor anderen geleefd. Daarom hebben ze recht op een Wiste rustplaats die in ere wordt gehouden. Maar toen ik vonge maand werd gecon fronteerd met de kapot gehapte grafzerken was het alsof mijn ou ders voor de tweede keer waren overleden. Een gevoel van machteloosheid bekroop mij. Het is een zinloze daad waarbij de nabestaanden het hardst worden getroffen. Ie mand die steelt zal wel ei'1 - taal de dingen verlege- 'aar wat zet iemand er r aan te gaan vernielen? L ,im op een begraafplaats?" Inmiddels zijn er op de omhei ning van de begraafplaats zoge- Maria er» Da niel van der Knaap: rijtuig gehuurd en 'teil' bier ge kocht. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - „Ik zag hem op de Hoogstraat lopen. Hij had een pet op terwijl hij een bos krullen had. Ik nep: 'Hé, die pet moet af." ver- lelt Maria A. Dobbelstein over de ontmoeting met haarman. Daniel Franciscus van der Knaap was de man met de krullen. Ook hij kan zich de kennismaking met zijn vrouw nog goed herinne ren. „Het was Sinterklaasavond 1925. Ik was op weg naar de kroeg. Ja, in die tijd was Sinterklaas heel gezellig. We hosten over de Hoog straat van het ene naar het andere café. Die avond bracht ik met haar door. Wc hebben elkaar nooit meer Iom 'aten en ik heb nooit meer een pet gedragen," Gisteren vierde het echtpaar Van der Knaap-Dobbelstein hun 60-ja- rige bruidsdag. De 81-jarige bruid vertelt dat zij samen rr°t ucar nu 86-jarige echtgenoot een groot feest heeft gegeven in 1932. „We hadden een rijtuig gehuurd en een teil bier gekocht. Het was een gezellig feest. Ja. wij gingen al ze venjaar met eikaar om en we had den alles. We moesten trouwens hardlopen hoor! Maar ja. dat is toch geen schande. We gingen al zeven jaar met elkaar om." Er kwamen vier kinderen: drie zonen en een dochter. Inmiddels is de familie Van der Knaap uitge breid met 8 kleinkinderen bn 3 achterkleinkinderen. Vader Van der Knaap verdiende 48 jaar lang de kost bij de melkfabriek. „Ik deed daar van alles. Ik was kraan machinist en steriliseerden Tij dens de oorlog heb ik er zelfs een half jaar ondergedoken gezeten. Samen met nog vijf anderen ble ven wij 's nachts achter in de fa briek." In zijn vrije tijd richtte hij samen met zijn broers de voetbalclub De Hollandiaan op. Tot en met zijn vijftigste jaar bleef hij de sport be oefenen. Mevrouw Van der Knaap was altijd druk in de weer met haar stofdoek. „Bij mijn moeder thuis moest ik altijd al veel m de huishouding doen Ik heb dat nog niet afge leerd Wericen is mijn hobby. Ik woon al 53 jaar in dit huis en heb het altijd netjes schoongehou- den." De bruidegom lacht: ..Joh, als ik 's morgens de slaapkamer uitkom, zie ik eerst een stofdoek en dan pas m'n vrouw." naamde puntkammen aange bracht die de vernielers in het vervolg merten weren. Misschien een afdoende maatregel. Van Ar denne heeft er toch zo zijn beden kingen over. „Die puntkammen doen mij den ken aan een concentratiekamp," klinkt zijn slem licht geëmotio neerd. „Ik vind het Vreselijke din gen. Ik vind het heel triest dat die dingen er moesten kernen. Het zal wel met de huidige tijd te ma ken hebben." Tot op heden tast de Maassluise politie nog volledig in het duister. Van Ardenne: „Als ze de daders, en ik denk aan een stel zich ver velende knapen, ooit nog eens te pakken krijgen is er volgens mij maar één straf mogelijk om hen duidelijk te maken wal ze hebben aangericht. Laat ze dan een jaar lang iedere zaterdagochtend wer ken op de begraafplaats. Mis schien dat ze dan eerbied voor de overledenen krijgen." Maassluis - De 35-jarige Maas- sluizer die vorig jaar een bom gooide in een snackbar in winkel centrum Koningshoek is door de Rotterdamse rechtbank veroor deeld tot verblijf van een jaar in een psychiatrisch ziekenhuis. Het vonnis is conform de eis. Bij de rechtszitting op 10 maart stem de mr. H. K Jap-A-Joe. de raads man van de verdachte, volledig in met de eis. De "óórdeelde Maassluizer kwam tot zijn daad vanwege een onbeantwoorde liefde voor een personeelslid van de snackbar. Voordat hij het explosief gooide, had de man de bedrijfsleider met een bijl bedreigd, diens auto be krast en in de zaak een weeg schaal vernield. Maassluis - Uit een kelderbox aan de Vincent van Goghlaan in Maassluis is een brommer gesto len. die later onder hel viaduct aan de Zuidbuurt is teruggevon den. De bromfiets was in brand gesloken. Een brommer is ook ge stolen uit een schuur aan de Nieu we Kerkstraat. Bij de Prinses Christinaschool is met een tegel een ruit ingegooid en een computer weggenomen. Uit het wijkcentrum van de kruis vereniging aan de Dr. Jan Schou tenlaan verdween een videorecor der. Op het vrachtwagenterrein aan de Industrieweg is een reser vewiel (waarde ƒ1800,-) wegge haald bij een vrachtauto. Vlaardingen/Maassluis - Uit een graafmachine, die stond Jangs Rijksweg 20 nabij Vlaardingen, is 300 liter gasolie gestolen. Daarbij is ook een hoeveelheid olie ge morst. zodat de grond daar moet worden gesaneerd. De Maassluise politie heeft giste ren een 23-jarige Vlaardinger aan gehouden op verdenking van diefstal van benzine uit een auto. Een getuige had hem bezig ge zien aan de Merellaan. Schiedam - De Schiedamse poli tie zoekt getuigen van een mis handeling, die afgelopen zater dagnacht m de omgeving van de Laan van Spieringshoek heeft plaatsgevonden. Toen is een 48* jarige Schiedammer door twee a vier onbekende personen zwaar mishandeld. De toedracht blijft vooralsnog duister. Schiedam - Een 25-jarige Schiedammer is gisteren zijn brommer kwijtgeraakt nadat hij deze voor een proefrit had afge staan. De man had zijn vervoer- middeld in een krantje te koop aangeboden. De kandidaat-ko per ga. een vaise naam en een vals adres op, verzocht om het proefritje en kwam niet meer te- Vlaardingen - „We hebben geen vertrouwen meer in hem. Keer op keer is hij de gemaakte afspraken niet na gekomen. We geloven niet dat als de bakkerij daadwerkelijk draait, hij zich wel aan de regels zal houden," is de sombere ver wachting van een bewoonster uit de Vetteoordsepolder in Vlaardin gen. De bouw van een bakkerij in deze buurt vormt inzet van in middels fors opgelopen spannin gen tussen omwonenden en de ei genaar van de nieuwe bakkerij annex winkel, U. Dasdelen. De voormalige tuin van het winkel hoekpand aan de Valeriusstraat is in beslag genomen door een ste nen uitbouw, waar eigenaar Das- delen eind deze maand het brood bakken wil starten. Enkele omwonenden overhan digden gisteren een handteke ningen! ijst en een bnef met een 'bloe1 nt de klachten aan weth n van der Steen (Stadsontwikkeling), maar die denkt niets te kunnen doen omdat er voor de buurt geen be stemmingsplan is. De wethouder beaamde dat Dasdelen het „niet aliemaal even netjes heeft ge speeld." Hoewel eenmaal de werkzaamheden zijn stilgelegd, stond de gemeente verder mach teloos. Van der Steen: „We kun nen er niet dag en nacht een poli tieagent bijzetten." De irritatie van de buren is ont staan tijdens de bouw, van sep tember vorig jaar tot maart van dit jaar. Buren uit aangrenzende panden zeggen in deze periode 'het ene conflict na het andere' met Dasdelen te hebben gehad. Een greep uit de klachten. Dasde len heeft zonder overleg vooraf een heg 'vernield*. Zonder toe stemming vooraf verwijderde hij afvoerpijpenen haalde een steun- muur onder het huis van één van zijn buren vandaan. (Deze schade is wel inmiddels hersteld). Door metaalslijpen moeten nu de ruiten van een naburig pand wor den vervangen. Tijdens de bouw was er veel geluidsoverlast. Dasdelen maakte met zijn buren ettelijke malen afspraken over de omvang en de aard van de bouw activiteiten, maar kwam het me rendeel niet of nauwelijks na. zo hebben de buren vastgesteld. Daarnaast vrezen omwonenden dat de waarde van hun huizen ernstig is gedaald door het zicht op twee nieuwe, enkele meters hoge stalen buizen, die als rookaf voer dienen. Afbreken De briefschrijvers eisen dat de bakkerij wordt afgebroken. Maar zij maken weinig kans. Volgens \v &thoudWin dei Steen L de ge meente Vlaardingen niet bij machte de komst van de bakkerij tegen te houden „En dat terwijl de gemeente zich juist tot doel stelt industrie uit de woonwijken te weren," reageert een omwo nende bitter. De enige manie* voor de bewo ners om hun recht te halen is het aanspannen van een privaatrech telijke procedure. „Daar zijn we al voor aan het sparen," zucht één van de buren. Van der Steen, die zich de afgelo pen tijd over de kwestie boog, ze' de inhoud van de brief niet an ders te kunnen zien dan „een stuk frustratie achteraf," „Nou ja, achteraf?" brieste een omwonen de. „Niemand hoeft bang van mij te zijn," reageert ondernemer U Dasdelen. Hij legt de argumenten uit de brief grotendeels naast zien neer. „Tijdens de bouw was er ge luidsoverlast, maar hoe kun je an ders bouwen? Ik ben niet tegen de voorschriften ingegaan. Ik wu zeker geen ruzie. Voorafheb ik ie dereen voorgelicht over wat ik ging doen. Ik heb alles verteld. IK heb het zw ft op wit dat ze hel met me ef as waren. Nu ineens zeggen ze at ze het niet goed vin den. Nee, ik heb die schade aan die ruiten niet veroorzaakt. Bo vendien komen ze daar nu pas mee, na acht maanc m." Dasdelen, die var. Turkse af- komst is, meent dat zijn buren j hem om deze reden discrimine ren. Dit ontkennen de onderteke naars met kracht: „Dat heeft er echt niets mee te maken."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2