15'is Nieuw natuurgebied op Maasvlakte Bokken brengen kraan weg 'Ik beschuldig de gemeente Rotterdam. Platform Rotterdam: vliegveldbesluit wordt lachertje Havenbedrijf stelt 4 miljoen beschikbaar als compensatie voor Sluftermeer Noordrand en vliegveld krijgen groen licht Telefoonaansluiting ook via particulier Radio Boezeroen op bres voor gedupeerd zangduo Interactieve computer helpt studenten economie Aanhouding na vermeende zelfmoord Krijttekening wordt affiche tegen racisme 'Zoveel servetten hoeft nu ook weer niet...' Rotterdams Dagblad Dinsdag 31 maart 1992 RW RV RZ Rotterdam - Als alles volgens plan verloopt, gaan eerstejaars studenten economie van de Erasmus Universiteit in Rotterdam hun statistiekvraagstuk ken maken met behulp van een interactief compu tersysteem. Nieuw aan dit systeem, Pro Stat, is dat het de student niet alleen corrigeert, maar ook na élke gemaakte fout een gerichte uitleg geeft. ProStal is onlangs in gebruik genomen bij een groep van 250 studenten. Zij zijn in meerderheid tevreden over het systeem dat hen, meer dan in de collegezaal moge lijk is, individueel begeleidt en aanzet tot een actieve werkhouding. Het systeem kent drie niveaus van uitleg. Het eerste niveau is bedoeld voor de student die de stof goed be heerst. Die kan in zeer korte tijd een vraagstuk ma ken. Studenten die een fout maken, vallen terug naar het tweede niveau. Hier krijgen zij een korte uitleg. Zodra blijkt dat ze weer op het juiste spoor zit ten, dan keren ze terug naar het eerste niveau. Het derde niveau is bedoeld voor studenten van wie de kennis nog de nodige hiaten vertoont. Zij krijgen een uitgebreide uitleg over het onderwerp. Het com putersysteem confronteert hen bovendien met een aantal eenvoudiger vragen. Een speciale projectgroep voor computerondersteu nend onderwijs houdt zich al een paar jaar bezig met üe ontwikkeling van ProStat, in nauwe samenwer king met de onderwijsmedewerkers van de vak- froep statistiek. Het programma onthoudt alle door de studenten ingevoerde antwoorden. Hiervan wor den periodiek overzichten gemaakt, zodat de vak groep kan nagaan welke fouten studenten maken. Met die kennis wordt het systeem steeds verbeterd en uitgebreid. Rotterdam - Achter de wolken schijnt altijd de zon. Onder dit motto bereidt het Rotterdamse radiosta tion Jan Boezeroen (dagelijks van 8 tot 12 uur op de kabel) een actie voor op 1 mei voor het bejaarde zang duo Chris en Co. „Chris en zijn vrouw Co staan al ja ren voor alles en iedereen klaar," zegt Jan Boe zeroen, naar wie het station is genoemd. ..Nu zij in de penarie zitten, willen wij hen graag helpen." Chris geniet landelijke bekendheid als 'Rotterdamse Johnnie Jordaan'. Voor goede doelen treden Chris en Co graag belangeloos op. Collega's doen dat nu eens voor hen. Niet om Chris' banksaldo te spekken, maar als genoegdoening voor een inbraak waarbij onlangs voor duizenden guldens werd meegenomen. Co is nog steeds in verwarring door haar confrontatie melde drie insluipers. „Chris en ik waren 's morgens naar de winkel voor boodschappen. Omdat de auto een lekke band had, zette hij me voor de deur af. Eenmaal boven stond ik oog in oog met twee man nen. Van schrik heb ik hevig gegild en daardoor sloe gen die gasten op de vlucht. Maar er was nog een der de indringer. Hij spoot me traangas in het gezicht en koos vervolgens ook het hazepad." Later ontdekte ket echtpaar, dat sieraden, geld, DAT-recorder en een zendmicrofoon waren verdwenen. ,.Voor duizen den guldens is gejat," vertelt Chris ontdaan. „Maar het ergste is de vermissing var, de Jordaanirofee. Die is met geen verzekeringspenning te vervangen." Voor Jan Boezeroen was het incident reden tot het opzetten van een hulpactie in de vorm van een bene- iiet voorstel ling op vrijdagavond 1 mei in het zalen- en partycentrum Jansen aan de Vijverhofstraat in Rotterdam. ..Hans Somers presenteert de happening '•vaar bij uuk Jaap Va ik huff, tante Leen en Henk Nu- rneijer zullen aantreden." Kaarten kosten tien gui de. „-n zijn te bestellen bij Radio Boezeroen, Virulv- Plein 2b. of telefonisch: (010) 4258D10 en 4650476. De twee grootste bokken van SmitTak hebben gisteren een zwaar onderdeel van een containerkraan van het Nelcon-bedrijf aan de Maashaven naar de Maasvlakte gebracht. Het transport was één van de schakels ïn de opbouw van het kranenpark voor de contai- nerterminal van de Amerikaanse rederij Sea-Land, die aansluitend op de De ita-terminal van Europe Combined Terminus (ECT) wordt aa ngelegd. Foto Robert Vos/John de Pater Rotterdam - Over het nieuwe vliegveld kan di? gemeenteraad donderdag niet zorgvuldig be slissen. omdat de essentiële ge gevens over de exploitatie ont breken, meent de stichting Plat form Rotterdam. De anti-vlieg veldstichting maakte zich afgelo pen week bekend met grote ad vertenties in de dagbladen. Plat form Rotterdam heeft het college van burgemeester en wethou ders officieel gesommeerd de fi nanciële exploitatiegegevens op tafel te leggen. De stichting deed hierbij een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur. Het college van B en W heeft daaraan niet kunnen voldoen, omdat het zelf ook niet over de gevraagde gegevens beschikt. Platform Rotterdam trekt hieruit de conclusie dat de raadsbeslis- sing donderdag niet anders dan 'een lachertje' kan worden, omdat immers ook de raadsleden niet over de cijfers beschikken. „Gemeenteraadsleden die zon der deze cruciale informatie stemmen voor de luchthaven ne men niet de zorgvuldigheid in acht die bij een dergelijke zwaar wegende beslissing moet worden betracht." B en W schrijven aan Platform Rotterdam dat de gegevens die het Platform vraagt behoren aan opdrachtgever Ontwikkelings maatschappij Nieuw-Rotterdam Airport (Onra). Het college kan de cijfers dus niet zelf overleg gen. De stichting vindt dit een Rauw argument, omdat de ge meente voor 40 procent eigenaar is van Onra (de rest is eigendom van Schiphol). Het platform heeft bij Onra al vergeefs aange klopt: „Een particuliere maat schappij legt nu eenmaal haar exploitatiecijfers niet op tafel," zegt Platform-woordvoerder Jan Hagendijk. Het Rotterdamse college geeft in de brief aan Platform Rotterdam toe dat de exploitatieverkennin gen voor het vliegveld die tot nu toe wel openbaar geworden zijn, slechts veronderstellingen en verwachte uitkomsten van het fi- nancieel-economisch onderzoek naar dc exploitatie van een nieuw vliegveld zijn. Als het col lege wel over de gevraagde gege vens had beschikt, was de Wet Openbaarheid van Bestuur ove rigens niet van toepassing ge weest, schrijft burgemeester Pe per, omdat de cijfers staan in een rapport van een particuliere on derneming en niet in een advies aan het gemeentebestuur. De advertenties van Platform Rotterdam hebben volgens Ha gendijk vele honderden reacties opgeleverd, waarvan slechts en kele negatieve. Hij spreekt over een 'olievlekje dat zich uit breidt'. „Het regent bijschrijvin gen op onze rekening. Dat ge plande vliegveld komt er niet, dat weten we inmiddels zeker. Als de gemeenteraad donderdag toch 'ja' zegt tegen het plan, is er nog niets aan de hand. Dan is er nog een lange weg te gaan en ge durende dat proces zal blijken dat het onmogelijk is om in het dichtstbevolkte gebied van West- Europa zo'n vliegveld aan te leg gen." Rotterdam - Een hele reeks aan klagers beklom gisteravond het podium van het Bibliotheekthea ter. in een ludieke maar felle ma nifestatie tegen het Rotterdamse gemeentebestuur. Een eeuw gele den schreef de Franse naturalist Emile Zola zijn befaamde J'ac- cuse: een stuk waarin hij de over heid beschuldigde van manipula tie in de Dreyf us-affaire. Honderd jaar later traden tientallen actie voerders in de voetsporen van Zo- la. De één na de ander beschul digde gisteravond het gemeente bestuur van manipulatie met de gegevens, die een nieuw vlieg veld moeten rechtvaardigen. Op de olijke, maar ook grimmige happening viel vooral het J'ae- cuse van Schiedams wethouder Chris Zijdeveld op. „Ik beschul dig de gemeente Rotterdam van blind egoïsme en zelfzucht, omdat zij, juist in een tijd waarin de vernietigende invloed op het milieu van verplaatsingen per vliegtuig bekend begint te wor den, étrn eigen luchthaven wil aanleggen, terwijl Schiphol als Randstad Airport ook Rotterdam uitstekend kan bedienen. Ik be schuldig de gemeente Rotterdam van kortzichtigheid; van onbe trouwbaarheid, omdat zij, na de eigen uitspraak dat nachtvluch ten de volksgezondheid bedrei gen. toch bereid is nachtvluchten te overwegen, Ik beschuldig de gemeente Rotterdam van spil zucht; van lafheid» omdat de ei gen mogelijkheden om een slui tingsprocedure te beginnen voor Zestienhoven niet worden ge bruikt." Ten slotte beschuldigde Zijde veld de gemeente Rotterdam van eigenwijsheid, omdat tegenstan ders van een nieuw vliegveld geen inhoudelijke reacties meer krijgen, maar in diskrediet wor den gebracht. De toespraak van de Schiedamse wethouder maakte van alle bij dragen de meeste indruk, hoewel de andere aanklagers ook niet mals waren in hun publieke be schuldigingen. Zo eiste Ineke Deurloo, voorzitter van het Zweth-Kandelaar-front, hel aftre den van CDA-wethouder Smit, omdat deze een paar jaar geleden een motie indiende tegen nacht vluchten, waarmee het nu door hem ondersteunde plan Noord rand in strijd is. „Smit moet zijn zetel donderdag ter beschikking stellen," sprak Deurloo. Een an der eiste het aftreden van CDA- wethouder Van der Schalk, omdat deze zijn GGD-directeur Roscam Abbing niet in bescherming heeft genomen tegen een uitval van 'Noordrand-wethouder' Lint horst. Voormalig milieu-officier van Justitie mr. Schoonaard nam de klachten als forumvoorzitter in ontvangst en zag onder anderen Desiderius Erasmus en Emile Zo- la aan zich voorbijtrekken, al thans, mensen in vermomming die scherpe tirades hielden in de stijl van deze filosofen. Er was op de manifestatie maar één ge meenteraadslid aanwezig: Helen Bader van de PvdA, die tegen het nieuwe vliegveld is. Ernst Swarte van hel comité Anti- Bulderbaan werd speciaal in het zonnetje gezet, omdat hij ai 23 jaar onophoudelijk actie voert en zijn vrouw Ans hem onieibare uren Voor het goede doel' heeft moeten missen. Het bloemetje was daarom vooral voor mevrouw Swarte bedoeld. De nieuwe gene ratie actievoerders staat al klaar, zei actievoerder Bert Kruyne. die de scholiere Annemieke Welsing feliciteerde met de door haar op gehaalde handtekeningen tegen de Noordrand. Swarte hield een krachtige toe spraak: „Wij zijn de Kurden van Rotterdam. Een hele bevolkings groep, die compleet genegeerd wordt door dc overheid." Hij riep de zaal vol geestverwanten op om niet bij de pakken neer te zitten als de gemeenteraad donderdag toch vóór het nieuwe vliegveld kiest, want: „Dat besluit is alleen maar een papieren tijger. Een ga tenkaas. Luchtfietsen! Dan gaan de strijd pas echt beginnen. En la ten we over twee jaar een ander college neerzetten. Desnoods be ginnen we zelf een politieke par tij." De gemeente Schiedam heeft al een ervaren advocaat uit Limburg in de arm genomen om in beroep te gaan, als de Rotterdamse raad overmorgen voor het vliegveld kiest. Rotterdam - Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam heeft vier miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een aan te leggen na tuurgebied op de Maasvlakte. Het gebied is bedoeld als compensatie voor het Sluftermeer. Dit leef- en broedgebied voor veel vogels moet worden ingepolderd om het Rotterdamse havengebied uit te kunnen breiden. Het Havenbedrijf heeft dat giste ren samen met de provincie Zuid- Holland en de Stichting Duinbe houd bekendgemaakt. Deze stichting heeft met Kritisch Fau- anabeheer steeds geprotesteerd tegen het opspuiten van het bin nenmeer met zand, maar is nu ak koord gegaan met de compensa tie. Er wordt binnenkort een stuurgroep ingesteld, die de mo gelijkheden moet onderzoeken voor een nieuw en duurzaam broed- en leefgebied voor vogels. Een van de mogelijkheden is het opnieuw inrichten van een vogel eiland voor de kust van Voorne. Het Havenbedrijf heeft inmiddels bij de provincie een verklaring van geen bezwaar gevraagd voor het opspuiten van het binnen meer met zand, dat vrijkomt bij de aanleg van een kademuur bij het containeroverslagbedrijf ECT/Sea Terminal. Deze volledig geautomatiseerde terminal moet 1 januari volgend jaar in bedrijf zijn. Rotterdam wil in Rijnmond een derde distributiecentrum vestigen. Als plaats daarvoor is het binnenmeer en het gebied di rect ten oosten daarvan gekozen. Er kan échter pas een definitief besluit worden genomen als de uitkomsten van de milieu-effect rapportage (MER) bekend zijn. Vandaag dient bij de Raad van State het beroep dat de Werk groep Verontruste Burgers van Voorne heeft ingesteld tegen een beschikking van minister Alders van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieu. Daarbij werd het college van B en W van Rotterdam en de hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat vergunning verleend voor het sa men met baggerspecie bergen van zuiveringsslib in de Slufter. Rotterdam - De Rotterdamse po litie heeft een 33-jarige vrouw aangehouden, die ervan wordt verdacht vorig jaar haar echtge noot om hel leven te hebben ge bracht. Op 26 juni 1991 werd in een wo ning aan de Mijnsheerenlaan het stoffelijk overschot van de toen 29-jarige bewoner gevonden. De politie ging loen uit van zelf moord. Maar later rezen allerlei twijfels en dat heeft nu geresul teerd in de aanhouding van de weduwe. Zij heeft tot nu toe ontkend. Rotterdam - PTT Telecom heeft een overeenkomst ondertekend met twee leveranciers die vanaf mor gen ook telefoonaansluitingen verkopen. Tot nu toe kon alleen bij de Primafoon, de telefoonwinkel van de PTT, een aansluiting worden aangevraagd. De winkels, in Ridderkerk en Spijkenisse, zijn de eerste twee in Nederland die namens PTT Telecom aanslui tingen verkopen. Als de proef slaagt, zal het systeem in het hele land worden ingevoerd. Elko Telekom uit Spijkenisse en Kampman BV Communicatie Apparatuur uit Ridderkerk nemen een deel van het werk van de Primafoon over. De winkels gaan aansluitingen verkopen, geven wijzi gingen zoals verhuizingen door aan de PTT en verle nen diensten zoals reparaties. Het doorsluizen van werk naafr particuliere leveranciers is een proef. De Telecomregio Europoort, waar het Rijnmondgebied onder valt, is de eerste. Binnenkort zal de proef ook in Hengelo en Nijmegen beginnen. Het is de bedoe ling dat in alle 32 regio's dergelijke dealers komen, naast cle Primafoon die gewoon blijft bestaan. Een gekantelde vrachtwagen metais ladingpa piersnippers heeft gistermiddag op de Mara- thonweg in Rotterdam-Zuid langdurig voor stremming gezorgd. Omstreeks het middaguur nam de chauffeur de bocht met te grote snel heid en sloeg de vrachtwagencombinatie om. De chauffeu r kwam met de schrik vrij. Een klant van een aangrenzend hamburgerrestaurant zaghetongeval gebeuren en mompelde: „Nou, nou, zoveel servetten hoeft nu ook weer niet." Het opruimen van de lading en het weer op de wielen hijsen van de vrachtwagen heeft enige uren geduurd. Foto Robert vos/John de Pater Rotterdam - Twee leerlingen van het St. Montfort College in de Rotterdamse wijk Charlois heb ben met hun krijttekening 'Bah, racisme' de publieksprijs gewon nen van de wedstrijd 'Bouwen aan een beter Wereldland'. Nathalie de Lange en Desirée Lo- pulisa maakten een affiche met een zwart-wit gekleurde mond waar groen braaksel uitloopt dat de tekst 'racisme' vormt. Het publiek koos het werkstuk uit negentig ontwerpen van leer lingen uit het voortgezet onder wijs in Charlois die eind maart tij dens een tentoonstelling in land huis De Oliphant te zien waren. Het winnende werkstuk zal die nen als ontwerp voor een affiche dat door TREF Charlois, het plat- form tegen racisme en fascisme in de wijk, in een grote oplage zal worden uitgegeven. Rotterdam - Ook na de laatste discussieronde in de politieke fracties krijgt het plan Noordrand inclusief het nieuwe vliegveld het groene licht van de gemeente raad. In de CDA-fractie is twijfelaar Rob Becqué tegenstander gewor den. Zijn fractiegenoot Ellen Buijs was dat al, maar de andere zeven CD A-er s stemmen vóór. De WD-fractie is unaniem voor, hoewel cle liberalen nachtvluch ten onaanvaardbaar vinden. Maar ze gaan cr van uit dat tegen de tijd dat het nieuwe vliegveld open kan, voor alle regionale vliegvel den in Nederland een wettelijk nachtvluchtverbod geldt. In de PvdA-fractie zijn de verhou dingen ongewijzigd sinds een week geleden: 12 voor en 6 tegen. Zoals bekend veroordeelt de meerderheid van de Rotterdamse PvdA-kaderleden dit standpunt van de fractie. Vanavond spreken zij zich opnieuw uil hoe dit inter ne partijconflict tol een oplossing moet komen. De wethouders Ankie Verbeek (WD) en Johan Henderson (PvdA), beiden voorstanders van het vliegveld plan. zijn ziek en zullen donderdag niet aanwezig zijn als de gemeenteraad beslist. Hun afwezigheid zal, gezien de huidige meerderheid aan voor standers, de einduitslag niet be slissend beïnvloeden. Niet alleen de 'bekende' actievoerders tegen het nieuwe vlieg veld lieten gisteravond van zich horen. Zelfs Desiderius Eras mus deed er zijn zegje. Foto Robert Vos/John de Pater

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1