Waterweg 13 Huizen in Spaland worden verloot Twee van de drie verdachten bekennen overval WV-kantoor HABO TAPIJT Gemeente wil elke kandidaat-koper evenveel kans geven Schilder Jaap Verwey verkoopt zijn ziel niet aan de duivel Groen Links actief in de Oranjewij k Ifkiub HABO TAPUT College blijft tegen vliegveld Zeventien uur 'bussen' voor Monaco-Feyenoord Horeca-ondernemer Van Duijn overleden Poes redt familie Bovendek P R Slinge voortaan ook bewaakt Hond houdt buurt wakker EFABER srriot lor ij Rotterdams Dagblad Woensdag 1 april 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 313i BCVlaardingen tel 010-4350557/fax 4349"54 Rotterdam - Op het allerlaatste moment komt nog een supporter aanrennen. Met 'n rood aangelopen hoofd laat hij het dijkje langs de Stadionweg achter ach, slaat rechtsaf in de richting van de drie ronken de Royal Class-bussen, die naast de Kuip in een drui lerig lentebuitje staan te wachten. Hij wordt herkend door 'n roodharige supporter: ,.Zo, ben je weer eens te laat? Zeker weer in de kroeg gezeten?" „Ja." geeft de laatkomer toe,jij niet dan?" De aan gesprokene lacht en roept: „Zeker, maar da's voor mij geen probleem. Ik ga morgen met het vliegtuig. Heb toch geld zat." Vierhonderdvijftig gulden kost het reisje naar Mona co. inclusief het kaartje voor de EC 2-wedstnjd AS Monaco-Feyenoord vanavond. Da's ruim zeventien uur in de bus. dwars door België en Frankrijk, recht streeks naar het vorstendom, maar een stipje op de kaart van Europa. Driehonderd supporters van Feye- noord durfden de reis aan en vertrokken gistermid dag laat vanaf het parkeerterrein naast hetoefenveld van hun helden. De «tuk voor stuk fleurig uitgedoste supporters - overal rood-witte sjaaltjes, shirtjes, vlaggen en John de Wolf-pruiken - wrongen zich onder toeziend oog van een kleine twintig stewards in de 'slaapbussen'. Drie supporters, gefilmd door familieleden, wandel den richting bus 4. Een sporttas in de hand. Eric: „Waarom we met debus gaan? Nou, in eerste instan tie zouden we met z'n vieren gaan, omdat een vriend van ons niet durfde te vliegen. Nu is juist hij afge haakt, maar zijn wij verplicht om loch met de bus te reizen." Cock (Vak R): „Zeventien uur in de bus? Dat heb ik voor een goede club best over. Het wordt een feest." Cordon Of het ook een feest wordt voor de honderden 'op de bonnefooi' reizende Feyenoord-fans moet worden af gewacht. Met auto's, busjes, trein of gehuurde tou ringcar zijn ze dezer dagen naar Monaco gegaan, waar ze worden opgewacht door een heus cordon van Monegaskische gendarmes. „Zo luiden althans de berichten," zegt supporterscoördinator Vincent de Knegt. ..Daar is het afwachten geblazen. Wie geen kaartje heeft, komt er niet in, wordt gezegd." "'VafirnkWag"vertrokken'nog eens drie charter-vlieg tuigen naar Monaco, vanaf Schiphol, Rotterdam Air- port en BrusseD Mékoïic^er anderen Peter Holten, verkoper van allerhandeFeyenoord-artikelen, die gisteren bij De Kuip nog wat van zijn waar probeerde te slijten Hoewel 'de markt een beetje is verzadigd', verkocht hij toch wat petjes en sjaaltjes. „Morgen wordt het wel 25 graden daar. Althans, in het café." Rotterdam - De horeca-ondernemer Klaas van Duijn is gisteren op 66-jarige leeftijd overleden na een ziekbed van enkele maanden. De loopbaan van Van Duijn begon in de jaren '50 aan het Noordplein, waar toen nog een bloeiende groente- en tweedehands-au tomarkt was. In de jaren '60 ontwikkelde Var. Duijn zich tot een van de grootste horeca-ondernemers van Rotterdam. Hij liet onder meer Formentor aan de Bergse Voorpias en zaken als 't Fust en 't Schubbe- jak bouwen en nam Plasmolens over. Alle zaken waarbij hij betrokken raakte kwamen tot bloei. Veel al verkocht hij zijn ondernemingen later aan het per soneel, dat mede voor die opleving had gezorgd. Ruim tien jaar geleden trok Klaas van Duijn zich te rug uit Rotterdam. Hij vestigde zich boven restau rant Duinzicht in Ouddorp. Daar ook is morgen van 19.00 tot 21.00 uur gelegenheid tot condoleren. Vrij dag kan dat van 19.00 tot 19.45 uur in de rouwkamer san de Mathenesserlaan 486 in Rotterdam. De cre matieplechtigheid zal plaatsvinden op zaterdag 4 april omstreeks 11.50 uur in crematorium Hofwijk in Overschie. Schiedam - Een poes heeft vannacht een familie aan de Fabristraat te Schiedam gered. Het dier miauwde rond één uur onophoudelijk, omdat een droogtrom- mel vlam had gevat en er een stevig rookgordijn was ontstaan. Met zijn gekerm wekte het huisdier de 35- jarige baas. zijn echtgenote en een 8-jarige dochter. Die konden vervolgens ongedeerd de woning verla ten. De brandweer bluste het vuur daarna snel. Er ojeek aüeen rookschade te zijn. Behulpzame buren ringen de bewoners én de poes op. De stuk voor stuk fleurig uit gedost su- porters stapten gis termiddag ondertoe ziend oog van een kleine twin tig ste wards in de bussen. Foto Cor Vos Rotterdam - Op het tot nu toe gratis toegankelijke bovendek van de parkeergarage Slinge geldt bin nenkort ook het tarief van twee gulden per dag. Dit bovendek wordt voortaan wel bewaakt, wat nu niet gebeurt. De gemeente stelt dit voor omdat de huidi ge exploitatie van de garage een tekort van 150,000 gulden per jaar oplevert. Gebleken is dat sinds de proef met betaald en bewaakt parkeren veel gebrui kers uitgeweken zijn naar het bovendek, dat buiten de proef bleef. Het aantal bewakers van de garage gaat terug van 18 naar 13. Er komen weer twee arbeidsplaatsen bij zo dra bij de garage het depot voor klein chemisch afval open is. Tvvee langdurig werklozen krijgen een oplei ding om dit depot te beheren. De gemeenteraadscommissie zou zich vanmiddag over het voorstel buigen. De RET adviseert dat het project door kan gaan, als het doel op lange termijn blijft om het parkeren in deze P R-voorziening weer gratis temaken. Schiedam - Omdat de vraag het aanbod sterk overtreft, wil de gemeente Schiedam nieuwe premiekoopwoningen en vrije sectorwoningen meteen eenmalige bijdragein de wijk Spaland voortaan gaan verloten. Alleen dan heeft volgens de gemeente edereen evenveel kans om een woning te bemachtigen. De ma kelaars denken verdeeld over dit plan. De gemeente vil af van de situ- itie dat bij de verkoop van een .voningbouwproject honderden 3elangstellenden uit de boot vai- en zonder dat duidelijk wordt ge naakt waarom zij niet in aanmer king zijn gekomen. „De belang stelling is zo groot, dat het bijna onaangenaam begint te worden," schrijft de gemeente in het voor lichtingsblad Spaland Bulletin. Volgens het systeem dat de ge meente wil invoeren gaat een no taris via loting elke kandidaat-ko per een volgnummer toekennen. Daarna wordt de lijst van boven naar onderen afgewerkt. Dit sys teem biedt elke gegadigde een eerlijke kans en is bovendien voor iedereen doorzichtig, stelt de gemeente in het Spaland Bulle tin. Makelaars die regelmatig huizen in Spaland verkopen hebben zo hun bedenkingen tegen loting. „Daar zijn wij niet zo voor." zegt een woordvoerder van Atta Koop huis. ..Het lijkt ons eerlijker ais mensen, die bij ons al jaren voor een koopwoning staan ingeschre ven. voorrang krijgen. Het is veel netter om elk nieuw project te starten met mensen die een vori ge keer uit de boot zijn gevallen." „De volgorde van aanmelding aanhouden is de eerlijkste ma nier." meent ook de verkoper van makelaarskantoor Brink en Kooi- jman. „Mensen die zich lang gele den hebben opgegeven verdienen voorrang boven mensen die zich later hebben ingeschreven. Bij een loting hebben die twee groe pen allebei evenveel kans. De vraag is maar of dat rechtvaardig is." Het Bouwfonds denkt iets genu anceerder over het probleem. ..Loten kan eerlijk zijn. maar dan moet je wel eerst selecteren wie er aan mogen meedoen. Hel heeft geen ziri om ook mensen te laten meeloten die achteraf toch weer afhaken. Dat gaat veel te lang du ren." De woordvoerder van het Bouw fonds vmdl verder dat de ge meente de loting zou moeten kop pelen aan een toewijzingssys teem voor woningen. ..Zodat de meest urgente gevallen voorrang krijgen." Een dergelijke loting wordt al toegepast in Wateringen. Het is met duidelijk of de make laars zich zullen verzetten tegen het plan van de gemeente Schiedam. „Schiedam heeft nu eenmaal in dit geval een bevoor rechte positie." aldus de zegsman van Atta Koophuis. „Er is ontzet tend veel animo voor een huis in Spaland. De gemeente zal die po sitie ongetwijfeld gebruiken en Door Anneke de Bundel Schiedam - Van bescheidenheid heeft hij nog nooit gehoord. Wie zijn schilderijen gewoon leuk of mooi vindt mag wat hem betreft in de huiskamer een kopje koffie gaan drinken, want dan is hij snel uitgepraat. Maar wie bij het zien van de schilderijen van Jaap Ver wey op z'n minst gel-ver-dem-me roept, kan rekenen op de nodige reacties, want dergelijke uitlatin gen vindt hij 'lekker'. Nou is mooi ook niet meteen het eerste wat er bij je opkomt als je de veertien schilderijen van Jaap Verwey in galene/konditorei Het Spectrum in Schiedam hebt zien hangen. Buitenaards lijkende we zens met dreigende gezichten ko men uit de acrylverf gekropen, alsof ze je bij klaarlichte dag een nachtmerrie willen bezorgen. En alsof zijn visie op de mensheid nog niet somber genoeg is. heeft de schilder ook zijn natuurland schappen zo ingericht dat zelfs een atoomoorlog een lieflijker ta fereel nalaat. Verwey is echter niet de doem denker die je op grond van zijn schilderijen zou verwachten. In tegendeel, met pretogen ver klaart hij zijn visie op de schilder kunst en zijn gevatte opmerkin gen zorgen er wel voor dat nie mand het kleine mannetje over het hoofd zal zien. „Ik weet dat mensen denken dat ik wel een heel somber persoon ben als ze mijn schilderijen zien, maar zelf moet ik er altijd hartelijk om la chen." Barre fantasie Terugkerende thema's in zijn werk zijn het ontstaan en de dege neratie van de wereld. „Soms fan taseer ik over hoe de wereld eruit zal zien na een atoomoorlog. Ja ik geef toe ik heb een barre fanta sie." Die barre fantasie laat kik kers met één poot uit chemisch verontreinigde grond komen. An dere werken dragen namen als Spaland of Rijnmond. „Ik ben he lemaal niet zo'n miheu-activist maar ik denk dat als je in het Rijnmondgebied woont, zulke dingen onwillekeurig indruk op je maken. Verwey begon pas zes jaar gele den tc schilderen. Hoewel hij er van overtuigd was dat hij talent had. was het onmogelijk de hobby met een drukke baan te eombine- JSb.. ren. Na aanvankelijk met olieverf gestoeid te hebben, werd zijn gro te liefde acryl. „Fijn spul." meent hij, „want het droogt onder je fik ken." Confronteren en shockeren zijn andere geliefde bezigheden die hij bij voorkeur opzoekt. Jn zijn schilderwerk betekent dat mis schien wel slecht verkopen, maar dat is altijd beter dan je ziel aan de duivel te verkopen door schil derijen in mierzoete kleurtjes te produceren waarvoor het publiek in de rij staat. Toen hij door het Schiedamse Kunstwerk! werd benaderd voor aansluiting stuurde hij de aan meldingspapieren terug. „Omdat de ballotagecommissie voor de helft uit mensen bestaal wiens werk ik laag aansla." laat hij fyn- tje weten. Zijn eigenaardige visie op de na tuur vormt een paradox met de plaats waar hij voornamelijk zijn inspiratie op doet: het strand. Grillige stukken hout worden door hem mee naar huis gezeuld, beschilderd of nageschilderd en voorzien van eigenaardige titels waarin zijn gevoel voor humor sterk naar voren komt. 'Ik heb niks gezien, ik keek ergens an ders naar* luidt het onderschrift bij een maanlandschap waarin een heiligenbeeld zonder ogen en handen doelloos voor zich uit kijkt. Het is Vervvey's manier om de spot met moderne kunst te drijven. „Ooit zag ik een schilderij dat 'man op fiets' heette. Hoe ik ook keek ik kon het er niet in ontdek ken. Zelf heb ik toen ook eens een fiets gemaakt. Toen mij gevraagd Jaap Verweij: 'Soms fanta seer ik over hoe de wereld eruit zal zien na een atoomoorlog. Ja ik geef toe, ik heb een barre fanta sie'. Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra werd .vaar de welen zaten wees ik twee ronde dingen aan. Later zei ik over de twee rondjes dat het de ogen waren. Toen er werd gepro testeerd omdat ik eerder beweerd zou hebben dat het de wielen wa ren zei ik: dat is nou moderne kunst." Viaardingen - Groen Links voen actie in de Oranjewijk in Viaar dingen om te voorkomen dat er bomen worden gekapt. Met een folder wordt gewezen op een in spraakavond die op 2 april in de Burgerzaal wordt gehouden, waar de bewoners kunnen verklaren of ze voor het weghalen van de helft van de bomen zijn of voor het ver wijderen van alle bomen. Groen Links wijst er daarbij op dat hun variant niet wordt voorgelegd, te weten "De Oranjewijk blijft g-oen'. Van gemeentewijze wordt aange voerd dat het verwijderen van (een deel van) de bomen nodig is in verband met onder meer de aanleg van kabels. Groen Links bestrijdt dat. Nieuwe leidingen kunnen gewoon onder het weg dek komen te liggen, aldus de partij. Schiedam - Een hond heeft gis teravond de Willem Pijperstraal en omgeving wakker gehouden. Het dier zat in de achtertuin van een woning en kon niet naar bin nen. Hij blafte onophoudelijk. De politie ontdekte een deur üie niet was afgesloten, waardoor het zeer tevreden hondje toch nog naar bmnen kon. ATH<N« CAILEnBURGSTRAAT 60 VLAARDINGEN TEL 010 4343096 Nederlcndic Invtnlloiiebcdrrp Door Sander Sonnemans Altijd wekelijkse aanbiedingen extra laag geprijsd! Wij leveren alle bekende tapijtmerken zoals: Bergoss Desso Parade Heuga Intertest Silvester Bonaparte Ruime sortering karpetten en tafelkleden. Wij geven schriftelijke garantie tot 7 jaar. Echte korting, service- meten en leggen gratis. Persoonlijke adviezen, ook bij u thuis. Bel 010-4269609 voor vrijblijvende offerte. Overgordijnen en vitrage, keuze uit meer dan duizend kleuren en dessins! Dit alles laag geprijsd, inclusief opmeten en maken! Broersvest 99 - Schiedam Telefoon 010-4269609 [DONDERDAG KOOPAVOND Rotterdam - Voor officier van justitie mr.R. R. Roukema was het gisterochtend na de ruim drie uur durende zitting van de rechtbank zo klaar als een klontje. De drie verdachten, een 21-jarige Rotterdammer, zijn zes jaar oudere in Schiedam woonachtige broer en een 23-jan- ge stadgenoot, hadden op 30 december van het vorig jaar uit geldnood de gewapende overval op het WV-kantoor van Viaardingen ge pleegd. Wie het brein achter de cri minele daad is geweest en hel scenario h treil geselire ven werd niet duidelijk De uiteenlopende verklaringen van de verdachten wezen al lemaal in een andere rich ting cn zorgden voor de nodi ge verwarring. Had de jong ste van de drie slechts als chauffeur van de twee over vallers gefungeerd of was hij de maker van het plan? Was zijn broer één van de twee daders die onder bedreiging van een vuurwapen een VW-mede werk ster had ge dwongen geld af te geven of had hij met de hele zaak niets te maken? Dat waren de vragen waarop de officier maar geen duidelijk ant woord kreeg. De twee Schiedammers be kenden de hen ten laste ge legde feiten. De één gaf toe de overvallers in zijn auto te hebben vervoerd en de ander bekende met de door hem als meneer X betitelde handlan ger de overval te hebben ge pleegd. Zijn naam wilde hij met noemen uit vrees voor represailles. Maar toen hij als getuige werd opgeroepen en moest antwoorden of de derde verdachte inderdaad betrokken was geweest bij de overval, kwam er een met al te overtuigend 'nee' uit zijn mond. De jongste Schiedammer daarentegen, eveneens als getuige ge hoord, liet weten met op zijn eerdere verklaringen waarin hij had gezegd dat zijn broer wél betrokken was geweest bij de overval, te rug te willen komen. Hoewel de oudste van het tno met veel bra voure hardnekkig ontkende achtte de officier hel ten laste gelegde in alle drie de gevallen bewezen en kwam met pittige eisen voor de dag. Zowel tegen de 'chauffeur' als de andere Schiedammer eiste hij een celstraf van acht tien maanden, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De 27-jange ontkennende verdachte hoorde twee jaar cel eisen. „Hij verschaft zich geen alibi cn staal te lie gen." merkte officier mr. Roukema tijdens zijn beloog up. Bij de twee broers, van wie ue oudste wegens afpersing al eens twee jaar ach ter de tralies had ge/.elen, 'iet de officier ook de poging tot inbraak bij ecu winkel in het Hof van Spaland op 16 september 1991 meewegen. Kijkje nemen Op de dag van de oven al namen de twee Schiedammers bij de VW een kijkje en koch ten er enkele ansichtkaarten. Later die mid dag werd het plan even voor sluitingstijd uit gevoerd. Twee met bivakmutsen gemaskerde mannen betraden hel kantoor aan de Markt en sommeerden het aanwezige- personeelslid geld af te geven. De vrouw werd daarbij be dreigd mei een luchtdrukpistool en gaf de in houd van de kassa. Een van de overvallers sprong over de bali en nam een geldkistje weg. De totale buit be droeg 7 800 gulden cn werd onder de daders verdeeld. Veel plezier van het geld hadden ze overigens niet want dankzij de tip van een ge tuige. die de auto met daarin de overvallers weg had zien rijden, werd het drietal vrij vlot door de politie opgepakt. Alleen de Rotterdammer ontkende zijn aan deel m de misdaad. Dat bevreemdde officier mr. Roukema mede door liet feil dat de ver dachte bij zijn aanhouding 2.600 gulden op zak had. De werkloze man had een uitkering van 1.100 gulden per maand waarvan 400 gulden naar de huisbaas verdween. „Hoe komt u aan zoveel geld en waarom had u het op zakr" werd de verdachte gevraagd. ..Oud en nieuw kwam er aan en ik wilde kleding, drank en vuurwerk kopen. Dat geld had ik gespaard," klonk het geïrriteerd. Dubieus Ziin raadsman, advocaat mr .ITT M Crépin concludeerde in zijn uitvoerige pleitnota dat de rechtbank met tol een bewezenverklaring kan komen omdat er niet voldoende bewijs materiaal voorhanden is. Hij repte vervolgens ook nog over elkaar tegensprekende verkla ringen en noemde de verklaring van de jong ste verdachte dubieus. „Hij zou best weieens door de politie onder druk gezet kunnen zijn omdat zijn broei- blijft ontkennen," schroom de hij niet de werkwijze van het politieappa raat te kritiseren. „Bovendien vertoont het door de officier gepresenteerde bewijsmate riaal hiaten. Ik verzoek de rechtbank dan ook over te gaan tot vrijspraak," besloot hij zijn re devoering niet verrassend. Zijn collega's mr P. van Vugt en mevrouw mr. M, van Strien konden niet om de medeplich tigheid aan de overval van hun dienten heen maar cirongen wel aan om cle geeisie gevange nisstraf om te zetten in dienstverlening. Als reden gaven ze op dat de daders hun werk in de steigerbouw kunnen hervatten en oen cel straf het begin van een nieuwe toekomst dan wel eens in de weg zou kunnen staan. De uit spraken volgen dinsdag 14 april. Viaardingen - Het Vlaardingse college van B en W is tegen de aanleg van een nieuw vlieg veld in de Schievcensepoider. zoals het ook te gen het huidige vliegveld Zestienhoven is. Het college vindt het alleen de moeite waard om te onderzoeken of er mogelijkheden zijn voor een zeer beperkt vliegveld voor (semfizakelijk verkeer uit de regio. B en W schi ïjven dit in een brief aan het Rot terdamse college van B en W en de gemeente raad van die stad in een reactie op het Vooront werp structuurplan Noordrand Rotterdam. Een volwaardig vliegveld herbergt het gevaar in zich dat Rotterdam veel belangrijker wordt gevonden dan het is. Het college zegt zich te realiseren dat sluiting van Zeslienhoven verhes van arbeidsplaatsen betekent, maar acht de verbetering van het milieu in dit gebied een zaak van hoger be lang. Bovendien, aldus B en W. ligt Schiphol redelijk dichtbij. De brief is niet door burgemeester Van Lier ondertekend, maar door Iccc-bu roemee ster Ranshuijsen. Dat heeft niet te maken met de opvattingen van Van Lier over de ontwikke ling van Rijnmond. Hij was ziek toen de brief de deur uitging.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2