Waterweg 13 m J "Hi Storm teleurgesteld over weerstand Steendijkpolder En nu als een haas naar London! 'Vergunning voor Schiedam klopt niet' Vermeer overleden 'Ambtelijk centrum naar Holy verhuizen' PAAS-STUNT 250,= Zeven keer om het stadhuis Onderzoek onveiligheid Centraal Station Freek de Jonge: het was tijd zelf te gaan kijken Bureau adviseert Raad van State negatief over gebruik Korenbeurs Twee Polen uitgewezen Jeugdige afpersers Auto's gestolen Diefstallen Poes Lotje held van de familie Harteveld Westnederland rijdt minder Beveiligings dienst opgelicht Rotterdams Dagblad Donderdag 2 april 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BCVlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 De vrijwel dagelijkse protesten bij het stadhuis tegen de Noordra ndpiannen en in hetbijzon- der tegen het vliegveld dat daarvan deel uit maakt bereikten gistermiddag hun hoogte punt. Aan de vooravond van de behandeling in de gemeenteraad gaven velen nog eens van hun verontrusting blijk. Onderdeel van de actie was een zevenvoudige rondgangrond het stad huis: een verwijzing naar het Bijbelverhaal over de muren van Jericho die ten slotte omvielen. Foto Jaap Rozema Rotterdam - Een onlangs gestarte, grootscheepse enquête moet een duidelijk beeld geven van de on veiligheid in en rond het Centraal Station in Rotter dam. Onderzoekers van het Criminologisch Insti tuut voelen via een uitgebreid vragenformulier on der anderen reizigers van de trein en de metro én be woners van de aangrenzende Provenierswijk aan de tand over de gevoelens van onveiligheid in en rond CS. Ook de drugsverslaafden die m de dmgsopvang Perron 0 aan het Delftseplein huizen komen bij deze enquête aan bod. Bedoeling is dat na verloop van tijd wederom een dergelijke steekproef wordt gehouden. Pas dan komt vast te staan of mogelijke maatregelen, die in de tussentijd worden' genomen, vrucht afwerpen. Door Anneke de Bundel Rotterdam - Freek de Jonge is gisteren, enkele uren voor het begin van zijn show 'Losse Nummers' in het Luxortheater, ingegaan op zijn bezoek aan Zuid- Afrika, de redenen voor zijn nieuwe reis naar dat land en zijn plannen om de er opgedane ervaringen te verwerken in zijn oudejaarsconference, die dit jaarweer rechtstreeks door de VPRO zal worden uit gezonden. Hij wilde niet als eon woord voerder gebruikt worden, ver klaart Freek zijn weigering om vóór zijn vertrek naar Zuid- Afrika iets over zijn beweegre denen te vertellen. Nu hij te- rug is, van een naar zijn eigen zeggen succesvolle reis, wil hij wel kwijt dat na jarenlange po- diumstrijd tegen apartheid, de tijd was aangebroken om zelf eens te kijken wat het resul taat was. Mede op uitnodiging van het ANC vertrok De Jonge naar Zuid-Afrika waar de (ovenvegen'd blanke) bevol king met zijn Engelstalige show'The One' kennismaakte. „The One is een programma dat ik in 1989 gemaakt heb in het Engels. Ik heb met opzet niet voor een Nederlandstalige show gekozen, omdat ik bang was dat het publiek dan op de cruciale mo- menten zou moeten afhaken." "Wat De Jonge opviel gedurende zijn voorstellingen was de hunkering naar cultuur van de mensen. „Cabaret is daar erg ge diefd, maar wat het publiek voorgeschoteld krijgt is - nogal moralistisch en ouderwets. Vandaar ook de verbazing van zijn publiek over de vorm en de onbe* perkthéid waarmee het programma werd gebracht, öe Engelstalige show ontleent zijn naam aan 'Het schoolreisje' uit De Bedevaart waarbij er een - 'the one' - verdwijnt. Verschillende stukken uit diverse shows werden aaneen geregen met onderwerpen uit de plaatselijke of nationale politiek. In september/oktober wil hij opnieuw voor zes we ken naar Zuid-Afrika om er een aantal shows te doen buiten het programma om te kijken of er moge- lijkheden voor workshops zijn in de zwarte town ships. „De traditie van verhalen vertellen die zij ken- pen is mij natuurlijk ook niet helemaal vreemd, dus ik wil kijken of daar iets mee te doen is. Ik heb het gevoel dat er de komende jaren veel gaat gebeuren in dat land, want het is een land met een geweldige ".potentie." De ervaringen die hij als blanke Zuid-Afrika-bezoe- ker heeft opgedaan worden verwerkt in een ander half uur durende oudejaarsshow die dit jaar na een onderbreking terug is op de avond van 31 december. De voorstellingen van Freek de Jonge in Rotter dam zijn uitverkocht. Vanaf 20 mei zijn tien extra voorstellingen in Carré ingelast, waarvoor de voor- is ijegonnenj Schiedam - De recreatievergunning die de gemeente Schiedam zichzelf heeft verleend voor het houden van evene menten en parties in De Korenbeurs deugt niet. Dit heeft het Bureau Adviseur Beroepen Milieubeheer na een onderzoek vastgesteld. Het bureau, onderdeel van het ministerie van Vrom. was door de Raad van State ingeschakeld naar aanleiding van klachten door omwonenden van De Koren beurs. Dorien Cleton, de advocaat van de buurtbewoners, vernacht dat het advies voor de Raad van State aanleiding zal zijn om de vergunning te schorsen. De ambtelijke onderzoekers zijn van mening dat de gemeente, ge zien het vermogen van de elektri sche installaties, een hinderwet vergunning voor De Korenbeurs had moeten aanvragen. De recre atievergunning is onvolledig, omdat daarin geen duidelijke voorschriften staan over het voor komen van geluidoverlast. De gemeente Schiedam, zegt Be roepen Milieubeheer in zijn rap port, wekt zelfs de indruk met twee maten te meten. In de ver gunning van de tafeltennisver eniging Noad, één van de vaste gebruikers van De Korenbeurs, wordt een maximum van 40 deci bel genoemd. De geluidsbelasting tijdens gemeentelijke evenemen ten mag 50 dB(A) bedragen. Ove rigens zou volgens het onder zoeksbureau ook Noad over een hinderwetvergunning moeten be schikken. Voor de buurtbewoners telt voor al het te verwachten lawaai van gemeentelijke parties, recepties en evenementen. Gezien de lig ging van De Korenbeurs-in het centrum van Schiedam had het onderzoeksbureau het logisch ge vonden als de gemeente in de ver gunning bepalingen over geluid- begrenzers had opgenomen. ..Tevens zou als waarborg voorde rust in de omgeving in dit geval een tijdstip kunnen worden opge nomen waarna de activiteit moet zijn gestopt. Ik denk hierbij aan een sluitingstijd van uiterlijk 24.00 uur." aldus de ambtelijk rapporteur. Maassluis - Bij een bedrijf aan Industrieweg in Maassluis wer den gisteren twee illegaal in Ne derland verblijvende Polen aan gehouden. De politie kon het tweetal oppakken na een tip van de Dienst inspectie arbeidsver houdingen (Dia). De twee man nen, beiden 44 jaar oud, waren in Maassluis op uitleenbasis tewerk gesteJd door een bedrijf in Lekkerkerk. Het tweetal zal wor den uitgewezen. Vlaardingen - Twee 11-jarige jon gens, één uit Vlaardingen en één uit Schiedam, hebben gistermid dag in winkelcentrum De Loper twee Vlaardingse jongetjes geld afgenomen. Ze maakten vier gul den buit. Het geld werd omgezet in snoepwaren. De politie wist de daders te pakken en regelde een schadevergoeding. Schiedam - Gisteren werden in Schiedam twee auto's gestolen. Aan de Nieuwe Mathenesser- straat verdween een rode Volks wagen, aan de Warande stalen on bekenden een Mercedes bestel bus, Bij de politie kwamen mel dingen binnen van opengebroken auto's aan het Emma plein en de Jan Oudegeeststraat. Gistermiddag trof de politie aan de Horvathweg een auto aan die eerder deze week in Schiedam was verdwenen. Schiedam - Een restaurant aan de Zwaluwlaan heeft in de nacht van dinsdag op woensdag dieven op bezoek gehad. Ze braken een geldkist open en namen een com plete gokautomaat mee. Uit het restaurant worden verder een CD- wisselaar en geld vermist. Poes Lotje is een echte held, zeggen vader Harteveld enzijn dochter Joyce. De kat haalde hetgezïn uit bed toen de wasdroger in brand vloog. Foto Roei Dijkstra Schiedam - In huize Harteveld draaien de wasmachine en droog- au tomaat in het vervolg alleen nog maar overdag én als er ie mand in de buurt is. Nachtstroom is goedkoper weten Cor en zijn vrouw. Maar wat het echtpaar dinsdagnacht omstreeks half twee overkwam deed hen beslui ten voorlopig maar even voor het duurdere tarief te kiezen. De in werking zijnde wasdroger in de douche had om nog ondui delijke reden vlam gevat en ver oorzaakte een hevige rookontwik keling. Lotje, de poes van de fami lie Harteveld, was de enige die on raad rook en sloeg luid miauwend alarm. Met succes, want Cor vverd wakker en slaagde er in maatre gelen te treffen zodat de schade beperkt bleef. Hij belde de brand weer en in een mum van tijd was het brandje geblust. De ochtend na het beangstigende avontuur zetten Cor en zijn vrouw opgelucht alles nog eens op een rijtje. Poes Lotje had een zonnig plekje in de huiskamer gevonden en leek het voorval al lang en breed te zijn vergeten. Gemiauw „Ik werd wakker van het aanhou dende gemiauw en zei nog tegen mijn vrouw dat die rotkat tekeer ging," kan Cor er achteraf wel om lachen. „Maar loen ik een brand lucht rook ben ik uit mijn bed ge sprongen om poolshoogte te ne men. Het hele huis was vergeven van de rook. Ik maakte mijn vrouw wakker en zei haar alles open le zetten en de brandweer te bellen. Intussen haalde ik mijn dochtertje Joyce uit bed." Het echtpaar Harteveld raakte niet in paniek, kreeg daar zelfs de lijd niet voor. „Mijn vrouw," gaat de 35-jarige Schiedammer verder, „had de hoorn nog niet neerge legd of we zagen in de verte al hel zwaailicht. Binnen drie minuten stond de brandweer binnen en na een klein kwartier was hel karwei geklaard." Na door behulpzame buren te zijn opgevangen zat de schrik het ge zin nog in de benen en werd de nachtrust overgeslagen. Gister ochtend beseften Cor en zijn vrouw dat het allemaal heel an ders had kunnen lopen als hun negen-jarige besnorde viervoeter- tje niet aan het miauwen was ge slagen. Harteveld: „Als je er over na denkt besef je dat het erger had kunnen aflopen. De douche is zwart geblakerd en het behang in de gang heeft net geen vlam ge vat. Je haalt de gekste dingen in je hoofd. Gelukkig is het dankzij Lolje met een sisser afgelopen." Hij neemt de poes op schoot voor een knuffel. Ook zijn vrouw die de schrik ei genlijk het meest te pakken had, is dolgelukkig met de goede af loop. ,.De poes," lacht ze spontaan, „wordt deze week gekroond. Ze is de absolute held van de familie." Vlaardingen - Op 56-jarige leef tijd is gisteren Maarten Ver meer. onder meer raadslid voor het CDA in Vlaardingen, overle den. Hij leed aan een slopende ziekte. Vermeer, schoenmaker van pro fessie, werd op 2 april 1980 als raadslid geïnstalleerd. Hij had zitting in vele commissies, vari ërend van personeelszaken tot verkeer. Ook was hij lid van het bestuur van de CJV, de GGD en het Holy-ziekenhuis. Kerkelijk was hij ook zeer actief. Vermeer was onder meer ouderling en kerkvoogd. Burgemeester Fred van Lier heeft gisteren de vergadering van de gemeenteraad vrijwel meteen na het bekend worden van het overlijden gesehoret. Duidelijk aangedaan roemde hij de inzet van het CDA-raadslid. „Voor iedereen die hem van dichtbij heeft meegemaakt hoef Maarten Vermeer Archieffoto ik hem niet uit te tekenen. Hij was markant genoeg én geliefd genoeg." zei de burgemeester onder meer. Maarten Vermeer laat een vtouw en twee dochters achter. Vlaardingen - Hel Holyzieken- huis, dat leeg komt als het nieuwe regio-ziekenhuis bij slation Nieuwland in Schiedam is ge bouwd. moet het ambtelijk cen trum van Vlaardingen worden. Trouwerijen en bestuurlijke za ken behoren gehandhaafd te blij ven in het oude stadhuis aan de Markt, maar alle andere gemeen telijke diensten en bedrijven, als mede hulpverleningsinstanties als het Riagg kunnen beter naar Holy verhuizen. Ze komen dan dichter bij de burgers en aan bij voorbeeld de Hoflaan komt ruim te vrij om woningen te bouwen. Die mening ventileert zegt de Vlaardingse architect Bert de Vil der in een interview in deze krant. De Vilder, die het merkwaardig vindt dat hij in eigen gemeente 'zelfs niet aan hel kleinste klusje komt' terwijl hij miljoenenkar- weien door heel Nederland ont werpt, heeft uitgesproken ideeën over de ruimtelijke ontwikkeling van zijn woonplaats. De vorige wethouder van stads ontwikkeling, Bas Goudriaan, heeft volgens hem geblunderd door kantorenbouw tussen de Burgemeester Heusdenslaan en rijksweg A20 af te wijzen en hier Gemeentewerken le vestigen. Zijn opvolger Ton van der Steen doet het ook verkeerd, meent De Vilder. „Het aanwijzen van de Ho- liërhoeksepolder voor woning bouw als vervangend uitlegge- bicd voor de Broekpolder kan niet. Daaivoor heeft ze le grote historische en landschappelijke waarde." De Broekpolder is volgens Dc Vil der de beste plek in Vlaardingen om aan te wijzen voor woning bouw. Hij vreest dat anders elke vierkante meter groen in de stad wordt bebouwd. Het Buizengat en aansluitend, na verhuizing van de gemeentelijke bedrijven naar Ho ly, de Hofrand ziet hij ook als mooie bouwiokaties. Hij vraagt zich echter af of dat voldoende is en hogere overheden niet zullen aandringen op nieuwe uitbrei dingsmogelijkheden. De Vilder, die de sneltram uit Schiedam aan de noordkant langs rijksweg 20 naar Vlaardingen wil halen, op pert voorts het idee om de Vlaar dingse bevolking per referendum te raadplegen over bebouwing van de Broekpolder. Zie verder pagina 15 Vlaardingen - Op een aantal plaatsen zal de serviceverlening van Westnederland verslechte ren. Bezuinigingen liggen hier aan ten grondslag, meldt de ver voersmaatschappij. Voor het Waterweggebied zijn de belangrijkste veranderingen de volgende: Lijn 125: 's Avonds en 's zondags vervallen de ritten tussen Maas sluis Stadsmolen en Maassluis Station. Tussen Vlaardingen en Rotterdam wordt op zaterdagen Maassluis - Jan Storm heett zijn plan om het havenslib uit de Steendijkpolder op te slaan in een heuvel aan de rand van de wijk te snel opgegeven. Dat zegt CDA- fractievoorzitter Harm Woudstra in een reactie op het bericht, dat de milieu-wethouder onvoldoen de draagvlak in de gifwijk ziet om de Steendijkpolder op de door hem voorgestelde wijze te sane ren. Woudstra vindt, dat het heu velplan een rol moet blijven spe len in de verdere besluitvorming.. Storm trok zijn conclusie op grond van het resultaat van een consultalieregeling. In de afgelo pen weken lekende» driehonderd bewoners van de Steendijkpolder bezwaar aan tegen de verleden jaar gelanceerde saneringsva riant. De meeste bewoners zijn het met Jan Storm eens, dat de tuinen en het openbaar groen in de wijk dienen te worden afgegra ven tot een diepte van 1,30 meter. De bewoners en de wethouder verschillen van mening over de verwerkingswijze van de grond. Volgens Jan Storm is de sanering alleen betaalbaar als het gif aan de rand van wijk wordt opgesla gen in een heuvel. De bewoners willen in meerderheid, dat de grond de wijk uit gaat. Met het af voeren en het opslaan van de grond buiten de wijk is een extra bedrag van ongeveer tien miljoen gulden nodig. Het beschikbare budget van 45 miljoen gulden vol staat volgens Storm niet om deze bewonerswens te honoreren. „Ik ben erg teleurgesteld over de reacties van de bewoners," zegt Jan Storm. „Ik geloof nog steeds dat het heuvelplan een milieu technisch goede oplossing vormt. Het maken van een heuvel werkt kostenbesparend, waardoor er on danks het beperkte budget toch een volwaardige sanering kan plaatsvinden." De tegen het heuvelplan inge brachte technische bezwaren zijn volgens de milieu-wethouder alle maal te weerleggen. Storm kan zich wel voorstellen, dat bewo ners van de Steendijkpolder psy chische weerstanden hebben te gen de komst van een heuvel. „Dan praat je over hoe mensen iets beleven en daartegen is wei nig in te brengen. Maar in tech nisch opzicht is het plan voor hon derd procent verantwoord." Massale steun Het in de prullenbak werpen van het zoveelste saneringsplan voor de Steendijkpolder wordt aan staande dinsdag besproken in het college van B en W. Uiteindelijk zal de gemeenteraad moeten be slissen wat er nu dient te gebeu ren. Volgens CDA'er Harm Woud stra, in het verleden voorzitter van de Commissie Bodemsane ring Steendijkpolder, is het nu zaak dat door de bewoners voor gestelde alternatieven op hun merites worden beoordeeld. In de wijk bestaat massale steun voor het plan, dat door een clubje rond de bewoners Beerenkamp en Kloet is bedacht. In hun voor stel gaat de grond na afgraving de wijk uit. Dit kost miljoenen, maar de extra kosten kunnen volgens de bedenkers worden gecompen seerd door een deel van het ha venslib te hergebruiken bij het op hoogte brengen van de wijk. Hun theorie wil, dat de bovenste 20 centimeter van het slib in de loop der jaren is schoongespoeld door het regenwater. Wethouder Storm heeft inmid dels toegezegd, dat het plan van de bewoners wordt doorgerekend en bekeken op de milieutechni sche implicaties. Met Harm Woudstra is hij echter van me ning, dat het plan er op voorhand erg kostbaar uitziet. „Het zit er dik in dat.dit plan duurder uit pakt. In de opzet voor de recre atieheuvel gaan we uit van een rijksbijdrage van 34 miljoen en een gemeentelijk aandeel van 11 miljoen. Meer geld kan de ge meente Maassluis echt niet op hoesten." Kanttekening PvdA-fractieleider' Robert Punt heeft 'respect' voor het feit dat Jan Storm goed heeft geluisterd naar de bewoners. Harm Woud stra plaatst daar een kantteke ning bij. „Vierhonderd bewoners hebben niet gereageerd. Mis schien zijn die wel voor het heu velplan. Van veel mensen die zich tegen het heuvelplan hebben ge keerd weet ik dat het plan-Storm voor hen weer in beeld komt als alle bewonersalternalieven on haalbaar zijn gebleken." Punt ziel nog een andere moge lijkheid om de impassse te door breken. „Hoe je het ook wendt of keert, als leverancier van het ha venslib is Rotterdam partij. Ik denk dat opnieuw moet worden geprobeerd om Rotterdam te overtuigen dat het billijk is dat ze meebetalen aan een goede sane ring van de Steendijkpolder." gsmïlk ^TpoLZpn^ vanaf 10.00 uur nog slechts een halfuurdienst gereden, 's avonds rijdt lijn 125 helemaal niet meer. Op zondag is er nog maar een uur- dienst tussen 10.30 en 22.00 uur. Lijn 126: Diverse rijtijden zijn aangepast. Er vervallen enkele ritten geheel of gedeeltelijk, ook in de avonduren. Lijn 132: Deze rijdt niet meer tussen Maassluis en Maasland Viaduct op zondag en in de avonduren van maandag lot en met zaterdag. Er moet worden overgestapt op lijn 126. Lijn 137: De laatste middagrit van Marconi plein naar Maassluis Stadsmolen vervalt. Lijn 138: De kwartierdienst is te ruggebracht naar een halfuur- dienst. Vlaardingen - Een Vlaardings be veiligingsbedrijf heeft bij de poli tie een aanklacht wegens oplich ting ingediend tegen een beveili gingsbedrijf uit Groningen. De Groningse onderneming zou in Vlaardingen onder meer nieuwe aansluitingen verzorgen, maar kwam die contractueel vastgeleg de verplichting niet na. Wel incas seerde de Groningse firma het af gesproken voorschot. De Vlaar dingse politie zoekt de zaak uit. Een collectie kostuums om van te watertanden... Schitterende sortering Vele kleuren Normaal 5297= - 549 Paashaasprijs Oud-Bei]erland 00SIÖI]K21 01860-1Q195 Rotterdam ieMüdeliandstraat 86-90, 010-4775558 Scmedamseweg 45, 010-4255351

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 3