17 Bouw bij >i 11 itonlaan goedgekeurd Jëa&yf De reder Wethouder zegt misselijk te worden van optreden SP 'Je moet niet tegen windmolens vechten' lW»»ldil Vijfjaar succesformule New Bassy's Fashion Dartclub voor ouderen Lévi Weemoedt terug Fietsen langs kassen Jef Jansen over de rol van de Historische Vereniging Schiedam BB o'; □nmronna Markt 57 Vlaardingen Tel, 010 - 434 36 85 JB new fashion Rotterdams Dagblad Vrijdag 3 april 1992 Zeven eeuwen lang hebben Vlaardingse schepen deelgenomen aan. de visvangst op zee. Stormen zijn getrotseerd en doodsangsten doorge maakt door mannen en vrouwen in wat de Hanngstad van Nederland werd nadat de Zeeuw Willem Beukelszoon had ontdekt hoe 3e haring in zout kan eon>erveren. Vlaardingse zeeschippers. waarvan namen zijn terug te vinden in Engelse tolregisters van vóór 1300, schakelden over van koopvaardijvaart op haringvisserij. De zilveren oogst was soms karig, andere keren overvloedig. Het be staan was eeuwenlang hard. Vele weduwen en wezen telde de stad als gevolg van de tol. die de wispelturige zee eiste. Roem vergaarden geluk kige schippers en bekwame stuurlieden. De romantiek en het leed van het vissers be staan is regelmatig beschre ven. Nog steeds gaan over de balie van de gemeentebibliotheek de boe ken. die de hier geboren romanciers Arie van der Lugt cn Fenand van den Oever (Jaap Kolkman) een halve eeuw geleden schreven. Onverge telijk maakte de schrijver over sociale wanverhoudingen Herman Heijermans zich aan het begin van deze eeuw met zijn toneelstuk Op Hoop van Zegen. Hij stelde zaken aan de kaak zoals ongezond en ris kant werk. willekeur in ontslagen en zelfs het 'wegbrengen' van sche pen omwille van de verzekeringspremies. Kniertjes 'De vis wordt duur betaald" is legendarisch. In al die verhalen wordt de reder neergezet als de kapitalist voor wie de bemanning slechts een middel is om zijn buit binnen te halen De ge trouwe christen Kolkman doet het heel omzichtig, de katholiek Van der Lugt via overpeinzingen van een scheepstimmerman en de socialist Heijermans door openlijke beschuldigingen. In de periode tussen Heijermans en de twee anderen zit een groot ver schil. Er waren al veel verbeteringen afgedwongen toen Kolkman en Van der Lugt hun eerste romans afleverden. In de afgelopen decennia zijn arbeidsomstandigheden en sociale zekerheid voor iedereen en dus ook visserlui en hun verwanten verder vooruit gegaan. Maar is de in stelling van de reder wel wezenlijk veranderd? Die vraag welde op toen schipper Cor Schoonenberg van de VL 70 me vertelde hoe hij vorige week bij binnenkomst n IJmuiden door zijn baas was overrompeld met de mededeling, dat 'zijn' Astnd was ver kocht. Schoonenberg komt 'van Katwijk' maar is al 22 jaar schipper uan Vlaardingen'. Al die jaren hij dezelfde baas. Hij begon op de VL 7 Ada bij Kwakkelsiein. als directeur van Ms Astrid cv de laatste reder van Vlaardingen. BEN VAN HAREN Schiédam In dienstencentrum de 4 Molens kan door 55-pIus- sers iedere dag een potje dart gespeeld worden. Lid worden van de dartclub kost slechts twee gulden per maand. Belangstellenden (M/V) kunnen zich op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur bij de receptie op geven. Vlaardingen De naar Assen verhuisde Vlaardingse auteur Lévi Weemoedt is morgen even terug in Vlaardingen om bij Boekhuis den Draak zijn nieuwste boek 'Ken uw klassieken' te signeren. Dat doet hij van 14.30 tot 17.00 uur. Later die avond geeft Weemoedt acte de presence in de Nieuwe Salon in het Deltahotel. Maassluis Tuinbouwbedrijven en kwekers in het Westland zet ten zaterdag tijdens de manifestatie 'Kom 111 de kas' van 10.00 tot 16.00 uur nun kasdeuren weer open voor het publiek. Door de VW-Maassluis is een Fiets route uitgezet door het kassengebied. Die voert de Fietsers langs alle geopende bedrijven. Voor slechts één kwartje kan men de routebeschrijving tussen 10.00 en 14.00 uur bij de WV in het stadhuis verkrij gen. Agenda SCHIEDAM vrijdag 3 april Opus One (dans), Passage Theater. 20.15 uur. Harrie Jekkers, De Teerstoof. 20.30 uur. (uitver kocht) The unbelievable truth (film). Filmhuis, 21.30 uur. zaterdag 4 april Vlooienmarkt, Sporthal Margriet, 10.00-17.00 uur. Turtles Show, Passage Theater. 13.00 uur. Woes zoekt de zon (Rik Rikken), De Teerstoof, 14.00 uur. Inloop-concert, Smt Janskerk. Lange Kerkstraat, 15.00 uur. Harrie Jekkers. De Teerstoof, 20.30 uur. (uitver kocht) Dc C-rotc Klapband. Podium. 22.30 uur. zondag 5 april Wandeling Vijfsluizenbos, vertrek: ingang volks- tuinderscomplex, 14.00 uur. Thee-dansant, wijkcentrum de Erker. Jan van Avennesstraat 32,14.00 uur. Koffieconcert Harmonie Wilton Fijenoord. Stede lijk Museum. 11.30 uur. Het IJsselburgh Huisorkest, De 4Molens, 16.00 uur. Kaz Lux, Podium. 21.30 uur. dinsdag 7 april Cursus overlevingsz'wemmen, zwembad 17.17 uur. VLAARDINGEN vrijdag 3 april Expositie Michel Hoogervorst (tekeningen), Gale rie/Artotheek. Lebbis en Jansen (cabaret). Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Concert vocaal ensemble Mercato, Remonstrantse Kerk, Hoflaan. 20.00 uur. Sleeping with the enemy (film). Filmzaal. 21.30 uur. zaterdag 4 april Rommelmarkt, de Hoogkamer, Van Baeilestraat 252, 9.00 uur. Rommelmarkt, a.b. Cornelia in Oude Haven, 10.00- 16.00 uur. Rommelmarkt Holy-koor, zaal Middelhyse, Konin- ginnelaan 403,10.30 uur. Bassie en Adriaan, Stadsgehoorzaal, 13.00 en 16.00 14.00- Zuid, Remi. alleen op de wereld (film). Triangel, 13.30 uur en Leger des Heils. 14.30 uur. Bingo, wijkcentrum de Telder, 18.00 uur. Sleeping with the enemy (film), Filmzaal. 20.30 uur. King Ralph (film). Triangel, 18.30 en 20.45 uur. Tiener-avond, sociëteit de Sokkel, 20.00-22.30 uur. zondag 5 april Lenteconcert Rotterdams Blazers Trio, Nïvon- boerdenj, Van Baerlestraat 252,12.UÜ uur. Natuurexcursie. Broekpolder, 14.00 uur. MAASSLUIS vrijdag 3 april Postzegelruilbeurs, Koningshof, 19.00 uur. Door Peter de Lange Schiedam - Van nostalgie naar realisme. Dat is volgens Jef Jan sen in kort bestek de ontwikke ling die de Historische Vereni ging Schiedam heeft doorge maakt. Het historisch genoot schap, opgericht in 1975. werd in het begin een beetje meewarig be keken. herinnert Jansen zich. „Zo van: ach, dat zijn goedwillen de amateurs, houden zich bezig met heemschut. Laat ze maar aanrommelen. Dat image zijn wc nu wel kwijt. Gelukkig maar. want niets is zo dodelijk als niet serieus worden genomen." Jansen is tien jaar bestuurslid (waarvan negen secretaris) ge weest van de HVS. Onlangs deed hij vrijwillig een stapje terug. „Je kan wel langer aanblijven, maar dan wordt het toch meer routine. Je betrokkenheid neemt af.'' Sinds kort is hij weer gewoon lid. Het kan. denkt hij, heel verfris send zijn om de gebeurtenissen in zijn woonplaats ook eens van uit die positie te volgen. In zekere zin is de uit Uithoorn af komstige Jansen altijd een bui tenstaander geweest. Een import- Schiedammer. Frustraties heeft hij niet aan die status overgehou den. „Integendeel. Omdat ik pri vé geen gevoelens heb over oud Schiedam, heb ik ook geen last van sentimenten. Daardoor kan ik in historisch opzicht dingen misschien zuiverder beoordelen en beargumenteren." Ook in zijn dagelijks werk op het gemeente archief komt die objectiviteit hem naar zijn gevoel dikwijls ten goe de. De net aan de Rijksarchiefschool afgestudeerde Jansen kwam in 1978 naar Schiedam. Al kort na zijn verhuizing meldde hij zich aan bij de historische vereniging, want geschiedenis is zijn grootste passie. Zijn komst viel ongeveer samen met de cultuuromslag die zich op dat momeni in de stad vol trok, Voorzichtig werd gepoogd het lang verguisde en verdrongen jeneververleden van Schiedam eens vanuit een positiever per spectief te benaderen. Die trend is inmiddels VW-be!eid gewor den, er zijn een paar standbeel den voor arbeiders uit de brander- stijd gekomen en er wordt zelfs gewerkt aan een prestigieus mu seum voor het gedistilleerd. Neerbuigend Terecht, meent Jansen. Hij heeft het altijd merkwaardig gevo iden dat Schiedammers zo lang neer buigend hebben gedaan over hun eigen verleden. Zoals hij hel ook curieus vindt dat een zo oude stad pas in het laatste kwart van de 20ste eeuw een eigen historische vereniging kreeg. Hoewel hij er volledigheidshalve bij zegt dat et- kort na de oorlog een instituut werd opgericht dat zich ook min of meer met historische zaken be zighield. de - inmiddels ter ziele gegane - stichting Schiedamse Gemeenschap. „Maar toch, in vergelijkbare ste den heb je veel oudere verenigin gen Veel grotere verenigingen ook. Wij hebben 870 leden. Maas sluis. dat veel kleiner is, zit al over de 1000. En kijk eens naar Delft en Gouda. De historische vereni gingen daar zijn zeker honderd jaar oud. Misschien komt het omdat Schiedam altijd een echte arbeidersstad is geweest, met maar een betrekkelijk kleme eli te. Hoewel dan nog de vraag blijft waarom die kleine groep nooit initiatieven heeft ontplooid." Wellicht, maar een definitieve uit spraak daarover iaal de bedacht zame archivaris in de lucht han gen, heeft het te maken met het feit dat een groot deel van die eli te ook weer uit imporl-Schiedam- j Vlaardingen - Het omstreden S bouwplan voor het terrein tussen j Amboniaan, Madoeraslraal en j Bill itonlaan in Vlaardingen kan worden uitgevoerd, vindt de ge meenteraad. Tot grote teleurstel ling van de omwonenden is de realisering van het zes verdiepin gen hoge gebouw gisteravond goedgekeurd. Dat betekent met dat de raad heeft staan juichen bij dc tot standkoming van hel plan. Met name rond de inspraak zijn vele vraagtekens geplaatst, overigens niet door wethouder Ton van der Steen (D66. Stadsontwikkeling). Die vindt dat op dat punt alles pri ma is verlopen. Iedereen is uitgenodigd in le spreken, de stukken zijn opge stuurd en er is heel serieus naar de bezwaren gekeken, verdedig de de wethouder zich. ..En hel is zo langzamerhand cultuur dat als we gaan bouwen, we zelf de scher pe kanten van een plan afhalen om bezwaren te voorkomen." Arnold van Kalken (Groen Links) verweet Van der Steen op die ma nier voor bewoners uit te maken wat goed of fout is. „De bewoners mogen vervolgens alleen nog maar over wat punten en kom ma's meepraten." En Henk Rov ers (WD) bespeurde de teneur dat onderschat wordt hoe burgers over bepaalde zaken denken. Voor Bert Kandel (PvdA) was het allemaal simpel. „De bewoners willen wat en de gemeente wil wat anders. Dan moeten wij maar een besiuit nemen." Ook van de zijde van Wil van Rijn (D66) kwam geen woord van kritiek op de hui dige manier waarop inspraak wordt georganiseerd. „We zijn te vreden met het antwoord van het college," klonk het. Van der Steen, die niet echt zsjn best deed alle raadsleden te be grijpen. verklaarde nog wel en passant „misselijk te worden van de act van Remi Poppe" (SP), die de bewoners op alle punten zon der enige terughoudendheid ge- lijk had gegeven. Hij noemde dal „bewoners naar de mond praten, dus erg goedkoop". Waarop Poppe opmerkte: „Als de wethouder misselijk wordt, dan gun ik hem dat." mers bestond. Uit Duitse bran dersknechten die zich tot distilla teur hadden opgewerkt. Zij had den nog onvoldoende wortel ge schoten in hun nieuwe woon plaats om daar een historisch ge nootschap te slichten. Vissersdorp Voortfiiosoferend. zegt Jansen dat er een sterk vertekend beeld van de geschiedenis van Schiedam bestaat. Nog steeds wordt bij het noemen van de naam Schiedam allereerst aan je never gedacht. „De jenevcrindus- tne heeft misschien 180 jaar een stempel op de stad gedrukt. Maar Schiedam is natuurlijk veel ou der. Daarvóór was de visserij van groot belang. Schiedam is, net als Vlaardingen. heel lang een calvi nistisch vissersdorp geweest. Daar hoor je nooit iemand over." De schaamte voor het jeneverver leden heeft er toe geleid dat er veel panden die aan de branders industrie herinnerden, zijn afge broken. „Een absoluut verkeerd beleid," vindt ook Jef Jansen. „In die vernieuwingsdrift zijn dingen verdwenen die nooit gesloopt hadden mogen worden." Hij noemt als schrijnend voorbeeld de sloop van de Dralle-fabriek aan de Korte Haven in het begin van de tachtiger jaren. Veel Schiedammers beschouwen de afbraak van die mooie gevel nog steeds als een groot verlies. De historische vereniging heeft zich vaak bitter uitgelaten over de voortvarendheid waarmee het stadsbestuur de slopershamer hanteerde. Dat wilde nogal eens tot gepikeerde brieven en harde woorden leiden. Maar in de loop der jaren zijn beide partijen genu anceerder over eikaars standpun ten gaan denken, meent Jansen. De gemeente benadert de histori sche vereniging met meer respect dan vroeger, en omgekeerd pro beert de vereniging meer begrip op te brengen voor de motieven van de bestuurders. De aange kondigde sloop van een monu mentaal herenhuis in de Lange Kerkstraat is daarvan het meest recente bewijs. Belangen Het bewuste pand staat op de mo numentenlijst. Het moet wijken voor de bouw van een warenhuis van Albert Hcijr., Blokker cn C &A. De HVS heeft serieuze pogin gen ondernomen het 18de eeuwse pand te redden, maar zich uitein delijk neergelegd bij het sloopbe- sluit. „We hebben hier te maken met afwegingen van belangen," zegt Jansen nuchter. „De ge meente wil uit economisch oog punt de binnenstad ontwikkelen. Dat valt te begrijpen. „Wij hebben onze argumenten daar tegenover gesteld en gezegd: de Lange Kerkstraat is een kwets baar historisch gebied, daar moet je zorgvuldig mee omspringen. Veel meer dan je eigen integriteit inzetten kun je toch niet doen? Je moet niet tegen windmolens gaan vechten. En een bom leggen on der het stadskantoor lijkt me ook geen oplossing." Daar komt nog bij, vervolgt Jansen, dat het pand aan de Lange Kerkstraat geen kostbaar unicum is. „Er staan meer van zulke herenhuizen in Schiedam. Aan de Lange Haven vind je er verschillende, en die zijn nog beter onderhouden ook." Dat de gemeente de sloop gewoon doorzet, wil volgens Jansen nog niet zeggen dat het stadsbestuur lak heeft aan de historische ver eniging. „De gemeente ziet ons wel degelijk staan. Wij worden 1 e- gelmatig ontboden om plans :en in te zien en er commentaar op te le veren. En men doet soms ook zijn best een waardevol pand te be houden. Toen wij be/waai maak ten tegen de voorgenomen sloop van een monument aan de Schie heeft de gemeente ons door dik en dun gesteund." 'Over de ge schiedenis van Schiedam be staat een ver tekend beeld. Het is net als Vlaardingen een calvinis tisch vissers dorp ge weest,' zegt JefJansen, archivaris en voormalig se cretaris van de histori sche vereni ging in Schiedam. Foto Roel Dijkstra Design: 0sien Krisliansson Een ZWEEDS GRENEN eethoek voor mensen die van stoer, maar toch elegante meubelen houden. Uitgevoerd in verschillende schitterende stoffen en verkrijgbaar als fauteuil, 2 zits- en 3 zitsbank. Een tijdloos model dat al meer dan 25 jaar geproduceerd wordt. D SBB BBBB6 Op 24 apni 1992 viert New Bassy's Fashion, gevestigd aan de 1e Middellancstraat 7a, haar eerste lustrum. Dit eerste lustrum zal voor personeel en klanten zeker met ongemerkt voorbijaaan De maand april zal geheel in het teken staan van dit jubileum met wekelijks speciale aanbiedingen voor de vertrouwde klantenkring. Hiervoor verschijnen onder meer in het Rotterdams Dagblad speciale advertenties, waann New Bassy's Fashion haar unieke winkelformule opnieuw bevestigd. De historie van New Bassy's Fashion kan met anders beginnen dan bij de huidige eigenaar Bas Koster, die zijn sporen in het modevak reeds meer dan verdiend heeft. Bas Koster komt uit een gezm van elf kinderen en kreeg de liefde voor het detailhandelvak reeds met de paplepel ingegoten. Zijn ouders hadden een groente- en fruitzaak m Barendrecht en toen bleek dat Bas Koster na twee jaar Mulo toch liever ging werken, kwam hij op 14-jange leeftijd inde zaak van vader en moeder Koster. Op zijn 20ste solliciteert hij bij schoenhandel Hendrikse, waar hij na verloop van tijd filiaalleider wordt. Daar werd de basis gelegd voor zijn overstap naar de mode. Een van zijn klanten was namelijk de vroegere eigenaar van de modezaak Milano, gevestigd, jawel, aan de 1e Middellandstraat. Met zijn 23 jaren startte de heer Koster m het modevak en heeft daar tot op de dag van vandaag geen spijt van. Start Bassy's Fashion Door de grote concurrentie in de modebranche moest de vorige eigenaar, ng vijf jaar geleden, het faillissement aanvragen en zou Bas Koster uit moeten kijken naar een andere baan. Op dat moment nam hij een belangrijke stap in zijn leven door de zaak over te nemen en voor zichzelf te beginnen. Met groot enthous.asme startte hij Bassy's Fashion en wist snel het vertrouwen van leveranciers en klanten terug te winnen. Zijn klanten komen niet alleen uit Rotterdam maar ook uit de wijde omgeving. In de loop van de jaren werd Bassy's Fashion een begrip, dat staat voor goed advies, uitstekende bediening en goede servce. Zijn medewerkers Joop en Rien werken reeds vijf jaar in de 2aak en Daniélle zo'n anderhalf jaar Duidelijker bewijs voor de prettige onderlinge sfeer is haast met re geven. Eigen inkoop De heer Koster gaat wekelijks op maandag naar het Confectie-centrum m AmsJeroam om kleding in te kopen. Daar ligt ook eigenlijk het geheim van zijn unieke verkoopsucces. "Winkel dochters kennen we eigenlijk met. Alles wat ik inkoop wordt feitelijk verkocht", aldus Bas Koster. Naast de wekelijkse inkoop in het Confectiecentrum bezoekt de heer Koster regelmatig Beurzen in Parijs, Keulen en Dusseldorf. Bassy's Fashion richt zich tot de modebewuste groep tussen de 20 en de 40 laar. Jeans, vrije tijdskleding, kostuums, overhemden, truien enz.. Bekende merken als Club de France, Pépé, Panmo, Levi's, News, Stadium, Big John, Chevy en andere vormen de basis voor een uitgebreide collectie, waaruit de vele klanten kunnen kiezen. Na een rigoureuze verbouwing in 1990 is de naam terecht veranderd in New Bassy's Fashion. In een eigentijdse, maar vooral sfeervolle "ambiance" vindt de klant een uitgebreid pakket prettig gepnjsae jonge mode, iedere week aangevuld met "hot items", a'dus Bas Koster. Da leveranciers en de omgeving vindr het geweldig wat de heer Koster heet gepresteerd. In een tijd waann de ene na de andere zaak verdwijnt omdat- men het hoofd met meer boven water kon houden, is de omzet van Bassy's ieder jaar sterk gegroeid Eerst was de zaak onbekend, maar iw is de succesformule ook bij "collega's" terdege doorgedrongen Men praat met bewondering over.ee voor hen soms on voorstelbar aanbiedingen. Aanbiedingen waarvar de klanten regelmatig kunne' profiteren. Vooral m de feestmaanc april zal men zich daarvan opnieuw fl? de hoogte kunnen stellen. Het is daarom alleszins de moeite waard om m deze maand een bezoe* te brengen aan New Bassy's FaslaiT en te profiteren van de jubi!eumaa> biedingen. De zaak is gevestigd aan d£ 1e Middellandstraat 7a te Rotterdam. ta Middellandstraai 7a Rotterdam Tel: 010 - 413 46 68

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1