Waterweg 11 OGB en hondenbelasting weer hoger Tippelaars al zestig jaar getrouwd Woningbezetting stijgt weer m Voordeel van half miljoen door achterblijven van investeringen Brandschade bij Electron loopt in de miljoenen Stichting de Molenwiek voelt zich gedwarsboomd door politie Vijfjaar cel voor doodslag Makelaarsfusie ontstond in het hockey-clubhuis Tankopslagbedrijvea blijven in staking Mishandeld door autodief Eerlijk handwerk in dynamisch Rotterdam Gewond bij bedrijfsongeval Nitroglycerine zoekgeraakt Veertig auto's rijden te hard Benzine weg Brandje in huiskamer Rotterdams Dagblad Dinsdag 7 apnl 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - De Rotterdamse rechtbank heeft van ochtend een 25-jarige man uit Zoetermeer veroor deeld tot vijfjaar gevangenisstraf wegens doodslag. De rechtbank achtte bewezen dat hij op 22 december in Rotterdam zijn vriendin Indra Sewatran op gru welijke wijze om het leven heeft gebracht. De daad zou zijn gepleegd onder invloed van drank en zwarte magie. Rotterdam - De makelaars Gemako BV (met kanto ren in Rotterdam en Den Haag) gaat samen met de Haagse makelaar Nieboer Van Kuijen BV. Dit jaar nog zullen beide organisaties worden samengevoegd onder de naam 'Nieboer Gemako', Er werken bij beide kantoren totaal 150 mensen. Door de fusie gaan geen banen verloren. Nieboer Van Kuijen en Gemako beschikken sa men over vijf kantoren in de Rotterdamse en Haagse regio. Ze hebben onroerend goed in portefeuille met een waarde van vier tot vijf miljard gulden. Door het samengaan wordt het kantoor de derde makelaarsor- ganisatie van Nederland. Directeur L. X Tettero van Gemako onthulde giste ren dat het idee voor de fusie in november vorig jaar onder het genot van een goed glas bier ontstond op het hockeyveld van HDM in Den Haag. Tettero en een ander HDM-lid, H. E. Schouten (directeur van Nieboer Van.Kuijen), kwamen tot de conclusie dat de twee bedrijven heel goed samen konden gaan. De activiteiten van de twee makelaarskantoren sluiten namelijk goed op elkaar aan. Doe] van de bundeling is door schaalvergroting tot een nog breder aanbod van diensten te komen. Hier mee wordt ingehaakt op de wens van de grote beleg gers om het beheer van onroerend goed te centralise ren. Rotterdam - Bij de tankopslagbedrijven Paktank en 'Matex in het Rotterdamse havengebied is gisteren opnieuw gestaakt. Bij de vestiging van Paktank in Pemis legde een complete ploeg van acht man gis termiddag de installaties stil. Bij Matex in de Botlek werd voor de derde keer sinds de 24 uurs*actie van vrijdag gestaakt. Daar ging het om 125 man. Van morgen werd niet gestaakt. De estafette-stakingen zijn volgens bestuurder K. Marges van de Vervoersbond FNV een 'groot succes. Dat twee bedrijven tegelijk-zijn stilgelegd, hadden de werkgevers volgens hen niet verwacht. Door het stilleggen van de pompinstallaties kunnen tankers die hun produkten bij de bedrijven willen af leveren, niet worden gelost. Bij Matex lagen gister middag twee tankers voor de kant met respectieve lijk 46.000 ton stookolie en 22.000 ton benzine. De directies van beide bedrijven tonen zich nog be reid hun laatste bod bij te stellen. Zij menen dat de aangeboden loonsverhoging van tweemaal twee pro cent bij Matex en de twee keer anderhalf procent bij Paktank bovenop de prijscompensatie ruimschoots voldoende is. De Vervoersbond CNV heeft bij Matex wel een CAO-akkoord gesloten. De Vervoersbond FNV eist naast loonsverhoging verdere arbeidstijd verkorting en uitbreiding van werkgelegenheid. Als dit niet kan worden gerealiseerd, moet er extra geld op tafel komen. Rotterdam - Een 49-jarige Rotterdammer is gisteren mishandeld door een onbekende man die zijn auto wRde stelen. Het .slachtoffer was op de Abram van Kijckevorselweg zonder benzine komen te staan. Toen hij met een jerrycan weer bij zijn bestelwagen kwam zat er een vreemde man in. Bij de vechtpartij, liep de eigenaar van de auto verwondingen op aan de ribbenkast en een scheenbeen. De moderne hoogbouw aan het Weena In het centrum van Rotterdam staat symbool voor de dynamiek van de stad. Maar, gelukkig is ertus sen al die torenhoge gebouwen ook nog aan dacht voor het eerlijke handwerk. Op het enige nog braakliggende terrein, pal voor het post kantoor. legt deze arbeider een afvoerput blfoot. Hij heeft geen hulp nodig van moderne, brullende graafmachines, hij heeft aan zijn schop voldoende. Foto raap Rozeme Vlaardingen - De onroerend goedbelasting (OGB) en de hon denbelasting gaan evenals de ge meentelijke tarieven de komende jaren steeds met 3.5 procent om hoog. Het college van B en W heeft tot deze verhogingen onder meer besloten om de begroting m ieder geval tot 1996 sluitend te kunnen houden, zo heeft wethou der John Ranshuijsen (Finan cien) gisteren gezegd in een toe lichting op de Voorjaarsnota. Daarin wordt uit de doeken ge daan hoe de uitgaven van de ge meente zich in het lopende jaar ontwikkelen. Vlaardingen blijkt een aantal forse tegenvallers te moeten verwerken. De vut-kos- ten vallen vijna vier ton hoger uit, er is een kwart miljoen teveel uit gegeven aan het maken van be stemmingsplannen, het schoon maken van gebouwen valt twee ton hoger uit dan gedacht en het tijdelijke onderkomen van de GGD in het Cincinnati-gebouw vergt een niet begrote investering van 470.000 gulden. Van dit be drag moet Vlaardingen 190.000 gulden op tafel leggen. Schiedam en Maassluis de rest. Het is steeds de bedoeling dat dit tijdelijke onderkomen gefinan cierd wordt uit de bestaande huis vestingsgelden van de GGD. Er is onvoldoende rekening gehouden met deze extra kosten, aldus Ranshuijsen. Vlaardingen heeft dit jaar ook een aantal financiële meevallers. Omdat het parkeerbeleid maar niet van de grond wil komen, wordt daar een half miljoen aan overgehouden. Ranshuijsen wijst de suggestie dat het bedrag te snel is opgevoerd in de begroting van de hand. Verder zijn er vorig jaar investe ringen achtergebleven bij de planning, 'waardoor de rentelas ten bijna een half miljoen gulden minder hoog zijn dan begroot. Zo wordt de begroting dit jaar toch weer sluitend. De wethouder constateert met ge noegen dat er op welzijnsgebied geen bezuinigingen meer zijn doorgevoerd. „En dat behoort ook tot mijn portefeuille," aldus de wethouder. De gemeente hield vorig jaar twee ton over op de begroting. Boven dien kon er nog eens anderhalf miljoen gulden in de pot Bodem sanering worden gestopt. Maar Ranshuijsen ontkent dat er te ruim wrordt begroot, ook al hield de gemeente in voorgaande jaren steeds geld over. „We begroten re- eel, op sommige posten zelfs krap. Gelukkig komt het steeds positief uit." Gisteren is al gemeld dat achter stallig onderhoud bij gemeentelij ke gebouwen moet worden inge haald. Hiervoor wordt voorlopig, zo is aangekondigd, een miljoen gulden gereserveerd. Schiedam - In 1927 leerden Wil lem Kalkhoven en Jannetje van Tilborg elkaar kennen tijdens de dagelijkse avondwandeling in de Groenelaan. Gisteren vierde het Schiedamse stel zijn zestigjarige bruiloft. Wandelen doen zij nog steeds. Wanneer het een beetje weer is, maken de twee een om metje. „We wandelen een uur of anderhalf uur. Ja, we zijn echte tippelaars," vertelt de bruidegom. De familie Kalkhoven houdt van afwisseling. Het bruidspaar heeft in alle wijken van Schiedam ge woond en Willem Kalkhoven heeft voor meer dan twintig ba zen gewerkt. „Ik hield het nooit zo lang uit. Ik was lasser en die waren overal wel nodig. Ik kon dus altijd makkelijk weer weg gaan." Zijn echtgenote vult hem aan: „Als het niet naar zijn zin was, ging 'ie weer weg." Terwijl haar wispelturige man van de ene naar de andere baas overstapte, voedde zij haar zes zo nen en een dochter op. Veel tijd voor hobby's was er niet bij. Wil lem Kalkhoven legt uit dat de huisvrouwen van vroeger niet te vergelijken zijn met de huisvrou wen van tegenwoordig: „Tegen woordig is het in als je een gat in je broek hebt. vroeger was dat een schande. Dat moest natuurlijk al lemaal worden gemaakt. En je had nog niet zoveel hulpmidde len als nu in huis." Nu heeft het echtpaar tijd genoeg. De dagen worden doorgebracht met wandelen, puzzelen, hand werken en lezen. Natuurlijk heb ben zij het nog steeds druk met hun zeven kinderen, en inmid dels ook met hun tien kleinkinde ren en vijf achterkleinkinderen. Gisteren gaf het bruidspaar al een feest in de Rank, volgende week wordt het nog eens overgedaan. De hele familie, inclusief achter kleinkinderen, gaat een week endje uit. Opa Willem had bijna een harnas aangeschaft voor het uitje: „Voor ons is het nog een verrassing wat er gaat gebeuren. Ze hebben ons wel gezegd dat we naar een soort kasteel gaan. Nou, dan moet je toch als ridder ge kleed? Ik wilde alvast een harnas kopen. Ik hou m'n hart vast voor volgende week, want je maakt wat mee hoor met zo'n stel." Wandelen doen zij nog steeds. Wanneer het een beetje weer is, maken detwee een ommet je. Foto Gerrit de Heu&'Roel Dijkstra ECHTfiHAH Schiedam - Bij een bedrijf aan de Westfrankelandsedijk is een 54- jarige man uit Leiden gisteren ge wond geraakt. De man bestuurde een vorkheftruck toen hij inreed op een groot aantal metalen bin ten. Hij raakte bekneld tussen de binten, zijn stoel en het stuur. De werknemer werd met zware ver wondingen en een wond in de rechterzij naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij met spoed werd geopereerd. Er was geen levens gevaar. De toestand van het slachtoffer is volgens de politie stabiel. Schiedam - Na een woningin braak in de Lange Singelstraat zondagnacht is een voor kinderen gevaarlijke spray zoekgeraakt. De spray maakte deel uit van een hoeveelheid medicijnen die bij de inbraak werd gestolen. De mond- spray, die nitroglycerine bevat, heet Nitrolinguaal en wordt ge bruikt bij hartklachten. Gebruik door kinderen kan levensgevaar lijk zijn. De politie beveelt de vin der aan het spul direct naar het bureau of een apotheek te bren gen. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermorgen tijdens een anderhalf uur durende snel heidscontrole op Rijksweg 20, richting Schiedam, veertig te hard rijdende auto's geteld. De hoogste snelheid bij een perso nenauto was 156 kilometer per uur, die bij een vrachtwagen 97 kilometer. Vlaardingen - Uit de tank van een auto aan de Hazelaardreef in Vlaardingen is twintig liter benzi ne gestolen. Uit auto's aan de Wil- helminastraat, Kortedijk, Mara- thonweg en Piet Heinplein zijn radio's ontweernd. Schiedam - Aan de Beierlandse- straat in Schiedam is vanmorgen rond zes uur brand geweest in een huiskamer. Die brandde geheel uit. Door Ben van Haren Vlaardingen - De dalmg van de gemiddelde woningbezetting is vorig jaar, behalve in Schiedam ook in Vlaardingen opgehouden. Uit de meest recente cijfers over woningvoorraad en bevolkings aantal blijkt zelfs, dat in Vlaardin gen sprake is van een stijging. Gemiddeld 2,24 personen zijn hier momenteel in een woning ge huisvest. Eind 1990 was dat cijfer nog 2,23. De laatste cijfers in de gemeente-administratie geven aan, dat op 1 januari 1992 de wo ningvoorraad 32.995 bedroeg en het inwonertal 73.905. De gemiddelde woningbezetting, in Schiedam op 2,17 gestabili seerd, speelt in Vlaardingen een belangrijke rol bij de beoordeling van de vraag hoeveel woningen in de komende jaren nog gebouwd moeten worden. De Vlaardingse gemeenteraad heeft enkele jaren geleden bepaald, dat omwille van het draagvlak van de gemeentelij ke, winkel-, onderwijs- en andere voorzieningen gestreefd moet worden naar een inwonertal van ongeveer 75.000. Dit aantal werd in 1988 al niet meer bereikt, hoe wel het aantal woningen in voor gaande jaren toch alsmaar was ge groeid. Tussen 1980 en 1990 kwa men er 3.500 woningen bij in Vlaardingen. Pas vorig jaar kwam een einde aan de twintig jaar du rende terugloop van het inwoner tal. Belangrijkste oorzaak van de da ling was in de afgelopen jaren de constante vermindering van het aantal bewoners per huis. In 1976 was het gemiddelde in Vlaardin gen nog 2,85, maar via 2,60 in 1982 en 2,35 in 1987 was het een jaar geleden naar 2,23 gezakt. In het Volkshuisvestingsplan, waarover zoveel te doen is in Vlaardingen omdat hierin voor de bebouwing van de Broekpolder wordt gepleit, gaan de rekenmeesters uit van een voortgaande daling en een gemiddelde van minder dan twee personen per woning (1,91 in 2005). De PvdA heeft onlangs in haar nota 'Bouwen in dp Broek polder is niet nodig' die bereke ning in twijfel getrokken en ver wijst daarbij naar meer optimisti sche rekenmodellen van de pro vincie. Maassluis - De schade die de brand bij Electron Maassluis gis ternacht heeft aangericht, loopt in de miljoenen guldens. Twee kantoorverdiepingen en enkele werkplaatsen van het complex op de hoek van de Elektraweg en de Nijverheidsstraat werden in de as gelegd. Hel produktiebedrijf liep zware schade op Het gedeelte van het gebouw dat gespaard bleef voor de vuurzee heeft zwaar te lijden gehad van bluswater, roet en rook. ,.Het is een heel droevige ravage," be schrijft een woordvoerder van Door Sander Sonnemans Schiedam - „In de afgelopen drie jaar hebben we 5000 gulden opge haald voor het Koningin Wilhel- mina Fonds en 40.000 piek voor het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. We hebben dus wel bewezen goed georganiseerde ac ties op poten te kunnen zetten. Ik begrijp dan ook niet dat de Vlaar dingse politie zo vervelend doet en ons imago een flinke deuk heeft bezorgd." Bij Wil de Regt. coördinator van de stichting de Molenwiek, is het bericht, dat vorige week door de politie in Vlaardingen naar buiten werd gebracht, in het verkeerde keelgat geschoten. Er werd een persbericht verstuurd waarin werd gemeld dat twee mannen namens de stichting Molenwiek onder andere m De Loper hadden gecollecteerd voor het Sophia Kinderziekenhuis. Omdat de ac tie niet officieel was aangemeld sprak de politie van onrechtmati ge werving. „Ik begrijp niet," zegt De Regt, „dat er eerst iemand van de Vlaar dingse politie opbelt om te wagen wie we zijn en wat onze actie in houdt en er na dat gesprek zo'n stukje aan de krant wordt doorge geven. De zaak was opgehelderd en het advies om onze actie aan te melden bij het centraal Bureau Fondsenwerving m Amsterdam hebben we opgevolgd. Onze acti viteiten worden in Vlaardingen Michel van der Stek (links) en Wil de Regt van stichting De Molenwiek met de fooi enbusop het plein voor het cafe waar straks de ac tiviteiten plaatsvinden. 'We zijn zo le gaal als wat Zelfs de dicht fooienbus wordt door de notaris ge opena Roel Dijkstra gedwarsboomd. De benodigde vergunning krijgen we ook niet. Waarom? Al sla je me dood, ik weet het niet." De stichting Molenwiek werd in september 1989 door een aantal stamgasten van het gelijknamige café aan de Vlaardingerdijk in het kantoor van de Schiedamse nota ris C. F. J. van der Valk in het le ven geroepen. Met de eerste offi ciële inzamelingsactie werd 5000 gulden voor de kankerbestrijding binnengehaald. De actie voor het Sophia Kinderziekenhuis werd een klapper en leverde 40.000 gul den op. Of de landelijke actie 'Spreken is goud' waarin de Mo lenwiek participeert ook in een dergelijk succes uitmondt, durft Wil de Regt nog niet te zeggen. De Regt: „Van die winkeliers en bedrijven die zijn benaderd heb ben we nu in totaal 5250 gulden toegezegd gekregen. Verder gaan we natuurlijk ook zelf nog het een en ander op touw zetten. Er komt een dartmarathon, een voetbal toernooi, een zwem-zeskamp, een braderie en rommelmarkt met ar tiesten op het plein voor het café, een modeshow, een bingo-avond en we gaan zeevissen. De braderie die we op Koninginnedag organi seren, wordt geopend door voor malig tv-presentator Eddy Becker. Hij is de ambassadeur van de actie die onder auspiciën van het Prinses Beatrix Fonds wordt gehouden." Een streefbedrag wil De Regt ook niet noemen. Het gaat er om dat er na afloop van de actie commu- nicatie-apparatuur met spraak- uitvoer (vanerend van 15UÜ tot 15.000 gulden) voor motorisch ge handicapten kinderen kan wor den aangeschaft. „We maken nooit geld over naar de betreffende instanties," legt de Schiedammer uit. „We kopen zelf het materiaal en overhandigen dat aan het fonds. De apparaten waar we nu geld voor inzamelen gaan naar de Adriaan-stiehting in Rotterdam, een revalidatiecen trum voor kinderen. Zo weetje in elk geval waar het geld blijft. Het Sophia ziekenhuis bijvoorbeeld heeft infuuspompen van ons ge kregen. Zelfs de fooienbus op de bat van het café is dicht gesol deerd en wordt aan het eind van de actie opengemaakt door de no taris. Ik snap niet dat Vlaardin gen zo raar doet. In Schiedam krijgen we van alle instanties de volledige medewerking en wor den ons de vergunningen zó ver strekt. Bij de voorgaande twee dartmarathons heeft burgemees ter Scheeres zelfs een pijltje mee- gegooid." Hoofdagent M. van Unen van de Vlaardingse politie vindt dat De Regt de zaak opblaast. „Er zijn twee mensen van de Molenwiek bij ons op het bureau geweest en ze hebben toegegeven dat hun ac tie niet bij ons is aangemeld. Er is bij hen een fout in de organisatie gemaakt want er zijn drie leden van de stichting separaat opgetre den waardoor er wat communica tiestoornissen zijn ontstaan. Met het collecteren, of beter gezegd het benaderen van sponsors, zijn ze in overtreding geweest." Electron de situatie. Marmer groothandel Gunco en installa teur Van Kessel, twee huurders van Electron, zagen hun bedrijfs ruimten ook in vlammen opgaan. Het vermoeden bestaat dat de brand bij een van de huurders is ontstaan. De oorzaak werd gister middag onderzocht. De brandweer heeft in de nacht van zondag op maandag bijna twaalf uur nodig gehad om het hardnekkige, telkens weer op laaiende vuur te doven. Daarbij moest de assistentie worden inge roepen van de korpsen uit Vlaar dingen en Schiedam. Brandweer lieden uit Hoek van Holland en Rotterdam waren stand by. Het blussingswerk begon omstreeks half één 's nachts en duurde voort tot maandagochtend kwart voor twaalf. Er waren volgens com mandant J.J.M. Claessen twee oorzaken voor het feit dat de brandweer het vuur moeilijk on der controle kon krijgen: de gi gantische hoeveelheid brandend archiefmateriaal en het verlaagde dak. „Bij het nablussingswerk moes ten de archiefkasten één voor één worden opengebroken. Ze waren ondergebracht op de bovenste verdieping, tegen het dak aan. Het archiefmateriaal heeft ons de das om gedaan. Tijdens de brand liep het vuur onder het verlaagde dak door voor ons uit. Daardoor konden we er lastig greep op krij gen," aldus Claessen. Terwijl een deel van het complex nog nasmeulde, werden gister ochtend met grote spoed de com puters uit het niet afgebrande ge deelte verwijderd. Hiermee wilde het bedrijf voorkomen dat de ge voelige apparatuur zou worden aangetast door giftige dampen en verloren zou gaan. „Ieder uur dat we verliezen verdubbelt de scha de," waarschuwde Claessen. De omvang van de brand riep her inneringen op aan de vuurzee die in 1987 woedde bij Elementum. Claessen merkte ironisch op dat het in Maassluis traditie begint te worden dat er om de vijf jaar een bedrijf in vlammen opgaat. Vijf jaar voor de brand bij Elementum werd De Ploeg door een laaiende vuurzee in de as gelegd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2