15 'Schiedam strijdt ook voor Vlaardingen en Maassluis' Jarige wandelclub DOW is één grote familie Schiedammer ontkent iets van overval te weten Langere weekmarkt 'verdient een kans' Galerie moderne kunst Zwemles voor migranten Schrijfster leest voor Sport voor 55-pIussers Het inzicht Industriewijk wordt veiliger Jeneverstad speelt prominente rol in discussie over stadsvernieuwing v. - m Ali en Dimja bij Rita Young 'Alleen scherm helpt langs Rijksweg 20' Helinium graaft middeleeuws hof op Rotterdams Dagblad Woensdag 8 april 1992 De Rotterdamse kunstenaar Frits Jansen valt de eer te beurt om met zijn expositie 'Reizen in vergelen werelden' de opening van een nieuwe galerie kracht bij te zetten. Henk Bothof, al twee jaar actief in de beeldende kunst, doet zondag 12 april om 15.00 uur voor het eerst de deuren open van, zoals hij het zelf noemt, de eerste echte galerie voor moderne kunst in Schiedam. Zijn galerie heet Bothof Modern Art, gevestigd in het gerestaureerde jeneverpakhuis aan de Schie 94. Tot 23 mei exposeert Jansen schilderijen, objecten en werken op papier. In september is daarna een overzichtstentoonstel ling te zien van grafiek van Francis Bacon. Verder wil Henk Bothof het werk van kunstenaars als Theo de Kok, Bob Kemper, Jan Appel, Walther Smeitink-Muhlbacher en Ad schouten laten tonen. Vlaardingen Migrantenvrouwen kunnen tijdens een speciaal uur op zaterdagochtend leren zwemmen in het Kolpa- bad. De kosten bedragen 25,- voor 6 lessen. Wie aan deze lessen mee wil doen, kan zich opgeven bij het Kolpabad of bij de contactpersoon van haar migrantenorganisatie. Kinderboekenschrijfster Lieneke Dijkzeul komt donderdag 9 april naar Vlaardingen om aan leerlin gen van de basisscholen De Beukenhof, De Singel en De Doorloper voor te lezen uit eigen werk. Van 10.30 tot 11.15 uur is ze te gast op De Beukenhof en van 13.30 tot 14.15 uur bezoekt ze De Doorloper, 's Middags leest ze van 14.30 tot 15.15 voor aan de kin deren van De Singel. Ouderen die op sportieve wijze meer aan lichaams beweging willen doen kunnen iedere donderdag middagvan 13.00 lot 14.30 uur terecht in de Wethou der Smithal. Daar wordt door de Maassluise Sport- en Recreatie- raad en de Stichting Ouderenwerk Maassluis weke lijks een sport- en spelmiddag georganiseerd. Kosteloos is een en ander niet. Er wordt drie gulden per persoon per keer in rekening gebracht. Info: 19111,toestel 148. Agenda SCHIEDAM woensdag 8 april Vrij dansen vanaf 35 jaar, De 4 Molens, 19.00-22.30 uur. Vesperdienst, Dorpskerk Kethel, 19.00 uur. Dansavond voor 55-plussers, wijkpost Zuid, Oude Maasstraat, 19.00 uur. PvdA-bij eenkomst, fractiekamer stadhuis, 20.00 uur. Cursus archivektuur van de twintigste eeuw, Stede lijk Museum, 20.00 uur. VLAARDINGEN woensdag 8 april De Muisjes: terug van weggeweest (toneel), Stads gehoorzaal, 20.15 uur. Max Havelaar (film). Filmzaal, 20.00 uur. Thema-avond over veiligheid op straat, vrou wenontmoetingscentrum Coerke, P.K Drossaart- straat 65,20.00 uur. donderdag 9 april Lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk, 12.45- 13.15 uur. Dinsdag 24 maart stond er een artikel in het Rotter dams Dagblad over de verpaupering van de Sluispol der ,en dus ook de Koningin Wilhelminaschool. Het artikel werd geïnspireerd door een mevrouw die van af de derde etage in de G.A. Brederolaan de wereld, haar wereld overziet. Vroeger, vroeger was alles anders, was alles beter. Maar of dat echt zo was, weet ik niet. Ik ben van na de Tweede Wereldoorlog. Wel heb ik inzicht in het leven op de Wilhelminaschool. Het plein; kinderen spelen in de pauze onder toe zicht van een leerkracht. Een leerkracht die regel matig meedoet met 'overlopie' en ook een potje knik keren niet schuwt. Het wisselt eehter net zoals sei zoenen komen en gaan. Wie goed kijkt, merkt ook dat de leerkrachten wat jonger zijn, soms niet eens opvallen tussen de grote kinderen van groep acht. Merkt ook dat Turkse, Ma rokkaanse en kinderen van Surinaamse afkomst sa menspelen met Nederlandse kinderen. Natuurlijk gaat er wel eens wat mis. Een woord van troost of een bemiddelingspoging wordt echter snel ondernomen door de pedagogisch geschoolde leerkracht. Vuil in de bosjes? Natuurlijk wordt het ook gesigna leerd door mensen van de KW-school. Jammer dat onze toeschouwer het niet ziet wanneer er weer eens een klas met prikkers de bosjes wordt ingestuurd om de zaak op te ruimen. We weten immers dat na tuuronderwijs niet alleen theorie mag blijven, maar ook omgezet moet worden in daden. Dan het uiterlijk van de school. Misschien lijkt het op de Scheveningse gevangenis. Maar kijk ook eens goed. De laatste jaren is getracht het gebouw een wat vrolijker aanzien te geven door het plaatsen van di verse stripfiguren op de ramen en ook binnen wordt er van alles aan gedaan het gebouw een wat gezelli ger aanblik te geven. De laatste creamiddag stond nog in het teken van 'versieren' van de school. Dan nog even het Wilhelmus, op de aubade wordt het misschien niet uit volle borst door iedereen meege zongen, bij ons op school proberen we vanaf groep 3 het volkslied aan te leren in april. Net zoals geoefend wordt voor de andere liedjes die op een aubade ge zongen worden. Wat ik wil zeggen met deze korte reactie is eigenlijk dit; niet alles verpaupert in de Sluispolder en wie ui ting wil geven aan gevoelens van ongenoegen, kan zich niet alleen beroepen op wat hij of zij denkt te rien zonder onderzoek tc doen. N'amens het team, Adriaan van Zanten Vlaardingen - Bedrijven op het industrieterrein Groot Vetten- oord in Gaardingen gaan zich be ter beveiligen tegen criminaliteit en vandalisme. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan een beveiligmgson- derzoek waaruit duidelijk moet worden welke maatregelen nodig zijn om een en ander daadwerke lijk te verbeteren. Het is de be doeling dit plan op 15 april te pre senteren. De aanpak van vandalisme en cri minaliteit is onderdeel van een uitgebreide face-lift voor het in dustrieterrein. Hiertoe wordt op 9 mei een vol gende stap gezet. Dan begint het schoonmaken van de wijk. In één keer moeten openbaar groen, openbare weg en particu liere terrein zijn gereinigd. De ge meente zal dat werk vervolgens vier keer per jaar op zich nemen. Wethouder Agnes van Ardenne- van der Hoeven (Verkeer) kondig de een en ander aan bij dc ope ning van de Seat-dealer in Groot Vettenoord. Ze beloofde daar ook dat een aan tal wegen zal worden opgeknapt. Eerder al werd de 4de Industries traat, zoals beloofd was door de gemeente, ontsloten. Schiedam - In de landelijke discussie over de stadsvernieu wing in naoorlogse wijken speelt Schiedamintegenstellingtot Vlaardingen en Maassluis een prominente rol. Dat blijkt onder meer uit het rapport 'Extra zorg om achterstand', dat vorige week is aangeboden aan staatssecretaris Heernia (Volkshuis vesting). De tegenstelling is opvallend, want veel meer nog dan in Schiedam wordt de volkshuisvestingjuist in Vlaardingen en Maassluis gedomineerd door naoorlogse woningbouw. Het rapport over de problemen in de na 1945 gebouwde woningen is opgesteld door 23 stadsvernieu wingsgemeenten. Naast Schiedam maken onder meer Zwolle. Haarlem, Nijmegen en Dordrecht deel uit van het over leg. De gemeenten hebben ge meen. dat er veel vooroorlogse woningen zijn. In het verleden hebben zij veel gedaan aan de stadsvernieuwing m de oudere wijken. Dat zij zich nu gezamenlijk sterk maken voor het opknappen van de jongere wijken is volgens amb tenaar Jules Peppelaar van de af deling stadsvernieuwing niet toe vallig. „Uit het rapport blijkt, dat de problemen in de naoorlogse wijken in grote lijnen overeen ko men met die in de jongere wij ken." Het gezamenlijke optrekken van de 23 gemeenten leidde in 1990 tot de presentatie van een rapport over de vooroorlogse wijken, dat destijds in Schiedam werd gepre senteerd. Toen werd geconclu deerd. dat de gemeenten te wei nig geld krijgen om de problemen structureel aan te pakken. Voordat een wijk kan worden op geknapt. moeten gemeenten mil joenen investeren in aankoop, herstel van woningen, sloop en nieuwbouw. In hel verleden zorg de het Rijk er in de 23 gcmeentc-n voor. dat de operatie geen structu rele gevolgen had voor de ge meentekas. Na verschillende be zuinigingsrondes rust de last de laatste jaren steeds nadrukkelij ker op de schouders van de ge meenten. „De staatssecretaris ziet de stads vernieuwing als een inhaalopera tie voor de vooroorlogse wijken. Nieuwere wijken hoeven volgens hem alleen te worden beheerd. Dat kan worden betaald uit de jaarlijkse huurverhoging van 5.5 procent. De 23 gemeenten stellen dat er in de naoorlogse wijken meer nodig is. De kwaliteit van veel woningen is slecht. Net als in de voorlogse wij ken is sloop, nieuwbouw en ver beteringen van deinfra-strucluur ook in de naoorlogse wijken no dig." Gezamenlijk komen de gemeen ten volgens hel rapport 3,2 mil jard gulden tekort om de ambities in de naoorlogse stadsvernieu wing te verwezenlijken. Jules Peppelaar durft met te zeggen, welk bedrag naar Schiedam zou moeten vloeien. De plannen voor een ingrijpende opknapbeurt voor Nieuwland kennen een te kort van 30 miljoen gulden. Op met al te lange termijn is er naar verwachting ook veel geld nodig voor een vergelijkbare operatie in Groenoord. .Met hun gemiddeld jongere wo ningvoorraad slaan Vlaardingen en. m relatief opzicht, ook Maas sluis voor nog grotere operaties in naoorlogse wijken. De komende vijftien jaar zijn er maatregelen nodig in enorme stadswijken als de Burgemees- terswtjk en de Sluispolder in Maassluis en Holy en de West wijk in Vlaardingen. Hun lobby om meer geld wordt m regionaal'verband verzorgd door Schiedam ..De 23 gemeenten hebben zich met het rapport op geworpen als woordvoerder van alle steden m Nederland," zegt Jules Peppelaar. 'Alleen wan delen durven de meeste mensen niet.' Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - Eerst waren er zes, nu, tien jaar later, zijn er 75. 80. En nog steeds blijft de club groei en. Geen probleem. Want bij DOW geldt: hoe meer zielen, hoe meer vreugd. „Alléén wandelen durven de meeste mensen niet," zegt Corrie Poot, samen met echtgenoot Jaap oprichter van de Dinsdag Och tend Wandelaars. „Maar met ons vinden ze het een feest. Wij zijn één grote familie." Corrie en Jaap werden gisteren bij de viering van het tweede lus trum door hun volgelingen uitge breid in het zonnetje gezet. Ze kregen bloemen, een mandje ver se paling en een mascotte voor de hele club. Plus een feestlied, dal door ieder een uit volle borst werd meege zongen. Het echtpaar Poot mag gerust tot de fervente tippelaars worden ge rekend. De afgelopen tien jaar hebben zij 10.000 kilometer vers londen. „Dat is van Rotterdam naar Athe ne, vandaar naar Venetie, dan naar Madrid, vervolgens naar We nen en weer terug naar Rotter dam," had een DOW'er uitgere kend. „Wandelen is de gezondste sport die er bestaat. De HH doktoren bevelen het van harte aan." hield Corrie het in de gele clubkleuren gestoken gezelschap voor. „Ie mand die in de put zit is er eens even helemaal uit en komt opge knapt weer thuis." DOW, gevormd door Gaardingse 50-plussers van beiderlei kunne, trekt er elke dinsdagochtend op uit. Weer of geen weer. ,.Van sneeuw trekken we ons niks aan," zegt Corrie Poot ferm. „Maar gek: dinsdags is het altijd mooi weer. In al die jaren heeft het maar twee keer geregend. Gaf niks. Onder een paraplu is het ook gezellig." Van ommetjes houden de deelne mers niet. Als ze op pad zijn kijken ze niet opeen kilometertje. Zij hebben in de loop der jaren half Nederland verkend, want al zijn ze op Gaar dingen nog lang niet uitgekeken, zij houden zich aan het gezegde dat verandering van spijs doet eten. En dus richten ze hun schre den nu eens naar Gouda, dan weer naar Delft, om een week la ter op te duiken ergens in Zeeland, in Kinderdijk of langs de Linge. Een groot aantal clubleden houdt een wandelboekje bij. Daar schrij ven ze hun belevenissen in op. verlucht met foto's en plaatjes. En ze houden er hun kilometers in bij. zodat er elk jaar medailles uit gereikt kunnen worden aan dege nen met een respectabele score. De DOW ers worden ondersteund door Nelleke den Boon en Max van der Does van de Gaard in gse Raad voor Sport en Recreatie. Zij noemen de wandelclub „een pri ma initiatief". „Tien jaar geleden dachten we. dal houden ze nooit lang vol," bekende Max van der Does gisteren op het feestje. Om zijn aanvankelijke scepsis weer goed le maken had een cadeautje meegebracht. Een bon waarop DOW bij een Gaardingse bakker een partijtje bokkepoten mag af halen. Voor onderweg. Door Carel van der Velden Rotterdam/Schiedam - De verkla ringen, gisteren voor de Rotter damse rechtbank afgelegd door een 23-jarige Schiedammer, had den veel weg van het verhaal dat zijn maat vorige maand op de zelf de plaats hield. Net als de inmid dels op vrije voeten gestelde ken nis ontkende de Schiedammer ie dere betrokkenheid bij een gewa pende overval op een juwelier in Baarle Nassau. Of zijn ontkenning eveneens tot vrijlating leidt, valt echter nog te bezien. Officier van Justitie mr. Van Beuningen achtte de actieve deelname aan de overval en de voorafgaande aankoop van vier geweren in Antwerpen wettig en overtuigend bewezen en eiste een onvoorwaardelijke celstraf van twee jaar. De bewijslast in de juwelierszaak is opgebouwd rond de verklarin gen, die een eveneens uit Schiedam afkomstige man over zijn twee vrienden heeft afgelegd. Deze Schiedammer heeft ver klaard, dat naast de inmiddels vrijgesproken man ook de 23-jari- ge Schiedammer heeft meege daan aan de op 30 juli van het vo rig jaar gepleegde overval. Een tweede aanwijzing voor de betrokkenheid van de Schiedam mer vormt de verklaring van een wapenhandelaar uit Antwemen. Op vertoon van de toeristenkaart van de verdachte werden vier wa pens gekocht van het type, dat ook is gebruikt bij de o1'- -1 >n Baarle Nassau. Ter be g van de in België legale tra...uctie werd een handtekening gezet, die zeer sterke overeenkomsten ver toont met de signatuur van de verdachte. Toch ontkende de Schiedammer gisteren de aankoop, al had hij bij het politieverhoor toegegeven dat zijn handtekening de overeen komst siert. „Dat is verkeerd op geschreven. Ik heb alleen willen zeggen dat de handtekening sterk gelijkend is. Dat is de reden dat ik het proces-verbaal niet heb ondertekend." Advocaat mr. D. J. Olie beschul digde justitie van rammelende bewijsvoering. „Het proces-ver- baal is vooringenomen en tenden tieus. Het staat vol met termen als 'het is gebleken dat' en 'de dader verklaart'. Als je door de teksten heenprikt, blijft er bar weinig over." Voor zover er al sprake is van be wijzen, zijn ze volgens de advo caat nog onrechtmatig verkregen ook. De politie heeft de Belgische autoriteiten om inlichtingen ge vraagd op een moment dat er nog geen gerechtelijk vooronderzoek liep. „Dat mag helemaal niet." Ook bij het afluisteren van de te lefoon van de verdachte zijn de autoriteiten volgens Olie hun boekje te buiten gegaan. „Ook hier werd toestemming verleend op een moment dat er nog hele maal geen gerechtelijk vooron derzoek liep. De aanpak past m het rijtje van de dubieuze strafza ken Directe bewijzen over de overval leverden de telefoonlaps niet op In een telefonisch onderhoud tus sen de verdachte en de belang rijkste bron van justitie repte de laatste wel over een schietoele ning, die de mannen voorafgaan de aan het delict m dc bossen van Chaam hadden gehouden. „Ik ben er zeer boos over dat ik ook daar van wordt beschuldigd," liet de Schiedammer weten. Op de vraag waarom zijn voormalige vriend hem er bij wilde lappen, had de Schiedammer een duide lijke visie. „Ik heb bij hem thuis spullen gestolen om mijn versla ving te kunnen betalen." In haar requisitoir beriep de offi cier van Justitie zich ook op ver klaringen van het slachtoffer. Ook de aangetroffen voetsporen wijzen volgens haar duidelijk m de richting van de drie Schiedam mers. Advocaat Olie toonde zich aller minst onder de indruk. „Het slachtoffer heeft verklaard dat de overvallers het taalgebruik van mensen uit de omgeving van Til burg en Eindhoven hadden. U weet net als ik dat dat heel anders klinkt dan het Rotterdamse en het Schiedamse accent." De uitspraak volgt uiterlijk op 21 april. Vlaardingen - Ali Gandjapour, vo rige maand winnaar van het Gaardings Songfestival, treedt zondagmiddag op in de laatste Ri ta Young Show van dit seizoen. In /.dal Middel buy se aan de Konin- ginnelaan 401 in Vlaardingen tre den eveneens op de zangeres Dunja uit Hellevoetsluis op en de zanger Wim Koopmans. Voorts Vlaardingen - De weekmarkt bij De Loper moet langer open blij ven, als het kan tot vier uur 's middags. Het ..verdient een kans" deze verruiming van de openingstijd in te voeren, des noods als proei. Tol die conclusie komt het Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf (IMK> na een ondeizoek. Met een langei durende markt wordt tegemoet gekomen aan de wen sen van de consument en wordt een tocht naar het winkelcentrum De Loper attractiever, aldus de aanbevelingen, Ook zou bekeken kunnen worden of de markt, die nu duurt van acht uur 's morgens tot één uur "s mid dags, later zou kunnen beginnen, bijvoorbeeld half negen of negen uur. zo suggereren de ondei zoe kers van het IMK. Een sluiting halverwege de middag, bijvoor beeld rond drie uur. zou ook kun nen worden overwogen, aldus de aanbevelingen. De winkeliers ergeren zich aan de huidige sluitingstijden omdat na enen de markt meteen wordt schoongemaakt, hetgeen overlast geeft, en er vooral 's morgens win kelend publiek komt. Voor de mailkhouders betekent een langere markt uiteraard lan-. ger werken, maar mogelijk ook hogere kosten. Daar staat, zo is berekend door het IMK. een stij ging van de omzet van 15 ii 25 pro cent tegenover. De markt staat in Holy sinds het begin van de jaren zeventig, steeds op donderdag. De markt telt ongeveer vijftig standplaats- houders. Het college neemt eind deze maand een standpunt in over de verlenging van de ope ningstijd. doen aan de show mee Egmond Verstift (winnaar Viaardmgen- trofeo), bandparodist Norbert Spamaay en het dansorkesl Ko zak. De show begint om half twee en wordt gepresenteerd door Danny Kandouw. De toegangs prijs is 7.50 per persoon. Inlich tingen over toegangskaarten via telefoonnummer 010-4342377. Vlaardingen - Wethouder drs. Kees van der Windt (Milieu) heeft het ambtelijk advies gekregen de geluidsoverlast langs Rijksweg 20 tegen te gaan met alleen een lang scherm. Een aarden wal of een korter scherm kunnen of voldoen niet, zo is hem door het Werkver band Milieu Vlaardingen voorge houden. Van minister Alders (Milieu) heeft Van der Windt een half mil joen gulden toegezegd gekregen om van puin een aarden wal le maken. Dat geeft echter vanwege het gewicht teveel grondverzet, zo is berekend. De bewindsman zal worden gevraagd of het geld ook voor een 1100 meter lang en drie meter hoog scherm, dat ove rigens al gauw 3.5 miljoen gulden kost, gebruikt mag worden. Vlaardingen - De archeologi sche werkgroep Helinium is vandag de opgraving gestart op het braakliggende terrein tussen het Liesveldviaduct, de Markgraaflaan, de Schepen straat en de Van Riebeeek- straat m Gaardingen met de opgraving van de restanten van de middeleeuwse grafelij ke hof Hogewerf. Eergisteren en gisteren is de bovenlaag van het terrein door de dienst Gemeentewerken verwijderd. Morgen begint Helinium met het archeologisch onderzoek. In 1991 is door de oudheidkun dig adviseur van Gaardingen J. Morree in samenwerking met Helinium in het terrein een proefsleuf gegraven en dat leverde verrassende resulta ten op. Er werd onder andere een deel van de gracht rond de hof gelokaliseerd en op een re latief geringe diepte werden vier lagen aangetroffen waar van de bovenste en onderste rijk aan vondstmateriaal zijn. De oudste vondsten dateren uit de IJstijd. Gedurende het bodemonder zoek is het verboden het afge zette terrein te betreden. Voor belangstellenden is tijdens de opgravingsperiode in de rech tervleugel van het Weeshuis een informatiecentrum inge richt. Daar kan het nu bliek kennisnemen van de achter gronden en de eerste resulta ten van de opgraving.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1