15 Huiver voor sloop in Nieuwland GhkkiKinq MODE BIJ H£J WAAIGAT 4 waaigat MOOI ALLE SEATS OP 'N PRESENTEERBLAADJE AUTO CARMADA Maassluis niet blij met verhuizing GGD Kipspeciailteiten Moet sk zeven jaar vechten voor andere put?' SBfeg: ■?:i 1 - ill Kinderen Nieirvvland-plan te zien 's-Herenstraat op schop 'Verhuizingen zouden van Groenoord probleemwijk kunnen maken' IBS1 Va ok^yvuon. ü^ke IT V'Q°Wnn Pie- van J e o. Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85 tsSEsspK'* '.dreven Door Ambitie r looftdcriistront 15.J1SI (T/Klserd Irtorterdams üagtrtact vrijdag ia apru lwa EB68H In Schiedam komen kinderen aardig aan hun trekken. Het is een van de weinige steden, die nog een echte gemeentelijke oom' heb ben. Dat is de immer lachende Joop van Broekhoven. Van oudsher trekt hij in de schoolvakanties de wijken door met Jeugdland. Overal haait hij allerlei leuke spelen vandaan. In de loop der jaren heeft hij zijn keuze keurig aangepast aan de wensen van zijn voortdurend wij zigende doelgroep. In de meeste gemeenten zijn dergelijke jeugd- ambtenaren op een zijspoor gezet in achtereenvolgende bezuini gingsrondes. Ook van oudsher heeft Schiedam zijn poppen- en andere kinder theatervoorstellingen in De Teerstoof. Ik weet van nabij hoe volwas senen van nu zoete herinneringen kunnen ophalen aan de keren, dat ze daar op woensdag of zaterdag aan het handje van oma naar toe gingen. Verder zijn de kunstklassen befaamd van het momenteel ook met een kinderkunstroute verrijkte Stedelijk Museum. Activi teiten die nog steeds plaatsvinden. Deze maand krijgen kinderen in Schiedam opeen ander vlak specia le aandacht Het gemeentebestuur heeft schoolkinderen gevraagd ontwerpen te maken voor een speelplaats in een van de wijken van de stad. Ze wezen drie terreinen ter inrichting aan, maar de kinderen hebben zich uiteindelijk beperkt tot het Rozenburgerplein en de Marconistraat. Voor een terreintje in het nieuwe noordelijke stads deel hadden ze geen interesse. De ontwerpen zijn tot eind van deze maand nog te zien in de Jeugdbieb aan de Korte Haven. Maar het mooiste komt eigenlijk pas volgende maand. Dan heeft Schiedam zijn eerste kinderdag. Dit naar Turks voorbeeld en in het kader van de actie 'Schiedammers van overal en nergens'. Op die dag zal een kindergemeenteraad beslissen welke van de twee speel- plaatsontvverpen tot uitvoering zullen worden gebracht. BEN VAN HAREN Bewoners van de wijk Nieuwland kunnen tot maan dag 27 april in de openbare bibliotheek aan hel Dr, Wibautpiein 163 een expositie bezichtigen over de plannen die onlangs voor de wijk zijn gepresenteerd. Hel projectteam Nieuwland heeft een beheerplan opgesteld waarin ingrijpende maatregelen worden voorgesteld om het woon- en leefklimaat in de wijk te verbeteren. Er wordt gedacht aan de bouw van nieuwbouwwoningen op de plaats van de te slopen schoolgebouwen en flatbiokken, verbetering van de groenvoorzieningen, opknappen van binnenterrei- i nen en maatregelen om het winkclbesland op peil te houden. De tentoonstelling geeft door middel van foto's, tekst en tekeningen een beeld van het pakket van maatregelen dat voor Nieuwland wordt voorgesteld. Met een vertraging van zes weken heeft de Maas- landse gemeenteraad het Jicht voor de eerste fase van de reconstructie van de 's-Herenstraat op groen gezet. Tijdens de raadsvergadering van 25 februari verdween het voorstel van de agenda. De voer raadsfracties namen het burgemeester M. Kokxhoorn toen kwalijk dat het benodigde krediet van bijna anderhalve ton niet door de raadscommis sie voor de Financiën was behandeld. De portcfcuil- lehoudster van Financien had dat niet nodig gevon den, omdat de reservering al in de begroting voor dit jaar was aangegeven. SchiedamDe PvdA-fractie in de Sehiedamse gemeente raad heeft grote moeite met de voorgenomen sloop van 520 goedkope huurwoningen in Nieuwland. De partij wil eerst de bevolking uit de wijk raadplegen, voordat ze een definitief standpunt inneemt over hel stadsvernieuwings planvan D66-wethouder Adri Reijnhout Reijnhout, gesteund door het Pro jectteam Nieuwland, wil de mono tone bebouwing in Nieuwland doorbreken en door het slopen van een flink aantal portiekllats ruimte scheppen voor eengezins woningen. Daardoor zou de wijk een gevarieerder bevolkingsop bouw krijgen. Nu wonen er veel ouderen, migranten en uitke ringsgerechtigden. Maar sloop ligt bij coalitiepartner PvdA heel gevoelig. „Het bete kent een forse aanslag op het goedkope woningbestand," zegt raadslid Gé Brouwer bezorgd. ..In ons partijprogramma staat dat we daar uiterst voorzichtig mee om moeten springen." De fractie vreest dat de sloop- maatregel een averechts effect zal hebben. De bedoeling is een ver dere verpaupering van Nieuw land te voorkomen, maar omdat mensen met lage inkomens de wijk uit worden gejaagd werkt de gemeente misschien elders ghett- ovorming in de hand. „Een flink deel zal richting Groe noord gaan. De vraag is of dat wel zo wenselijk is. Groenoord is mo menteel nog geen probleemwijk, maar zou dat binnen redelijk kor te termijn wel kunnen worden." waarschuwt Brouwers partijge noot Jan-Willem Mennink in de PvdA-krant Voorwaarts. Men nink betwijfelt overigens of er veel belangstelling zal bestaan voor de nieuw te bouwen eenge zinswoningen in Nieuwland: „Ik vrees dat de beoogde kopers hun huis met tuin in de buurt van een tennisbaan niet willen verruilen met een nieuw onderkomen in een volkswijk." Brouwer benadrukt dat de PvdA niet in absolute zin tegen sloop is Agenda Schiedam j vrijdag 10 april I., Juk. Decider, i'assagetheater, 20.15 uur. Cabaret Klundcr en Co. De Teerstoof, 20,30 uur. - Modern Times (film). Filmhuis. 21.30 uur. zaterdag U april Cursus W'P, De Teerstoof, 3.00 uur. Fany-fair en rommelmarkt. Domintcus Savioschool, 1Ö.OO-M.OO Open dag Sint Janskerk, binge Kerkstraat. 10.00-H> 00 uur. Kiitvui jas marathon, Buurthuis Nieuwland. 11.00-23.00 uur. Fancy-fair. De Ark, Hargplein. 10.30 uur. Computer-ochtend, Filmhuis en de Teerstoof Nieuwslraat 12. ,10,00 uur. Indonesische dag stichting Bungu Majang. de -I Mol ens. 12.00- 21.00 uur, Alice en Carol (jeugdvoorst). De Teerstoof. M.U0 uur. Orgelconcert. Stedelijk Mu- a-urn. 15.00 uur. Niet uit hot raam (Sprukke- bars); De Teerstoof. 20.30 uur. 'Concert Rijnmond band. Pas- sagetheater. 20.00 uur. The Virgins. Podium. 22.30 zondag 12 april Gezongen Dienst. Sint Jans- kerk. 10.0U uur. Orgelconcert David Lowe. Piissageilwater, 11,00 uur. Ruilbeurs munten.'postze- gels. De 4Mu]ens. 13.30-16.00 uur. 'Peter de Vries, Podium. 21.30 maandag 13 april Informatiebijeenkomst voor a.s. ouders. Magna lia Deïkerk, 20,0u uur. PvdA-hijeeiikomsl. fractie- kamer stadhuis, 20.00 uur. Vlaardingen vrijdag 10 april De Provincie tfilm), Stadsge- hoorzaal'Tilmzaal. 20.30 uur. Hotel Spourzichl (cabaret). Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. J..zaterdag II april Computerclub Hoiv in Cen- v Irate Bibliotheek. 100-13.00 uur. Parcours-vaardag Model Boot Club VIaardingen, vaar- vijver a.d. Maassluisedijk en George Stephensonweg, JI.0D- 16.00 uur. Open huis Triangel. Fran senstraat. 10.30 uur. Paasmarkt. OBS De Kring. Stadhouderslaan 1.11.00-16.0» uur. 1 Robin Ilood (film). Vredes werk. 10.311 en 14.00 uur en Ichthuskerk, 13.01) uur. maandag 13 april Bloemschikken, buurthuis de Pijpelaar. Willem Pijper- straat 10.20,00 uur. dinsdag 14 april Cursus creatief omgaan met "je leeftijd. Stichting Coerke. P.K. Drossaartstraat 6a, 13.30 Uur. Maassluis zaterdag tl april Speel-o-theek. Koningshof. 10.00 uur. Post zegel ruilbeurs. Ko ningshof. 13.00 uur. De Types (cabaret). Schuur- kerk, 20.30 uur. maandag 13 april Spreekuur gemeente Maas sluis. Koningshoek. ö,0(l uur. Vlaardingen - De gemeenteraad van Maassluis is niet erg onder de indruk van het bestuurlijk niveau in Vlaardingen. Dat viel deze week op te maken uit de raadsdis- eussie over de verhuizing van de hoofdvestiging van de regionale GGD in Vlaardingen. Deze ver huizing is nodig omdat Vlaardin gen het GGD-onderkomen aan de Soendalaan laat wijken voor een zorgcentrum. Volgens Maassluis had Vlaardingen eerst moeten zorgen voor een goed alternatief. Maassluis is belanghebbende omdat het een forse bijdrage le vert in de exploitatiekosten. Dat de GGD voor een periode van maximaal twee jaar naar het voor malige bedrijfspand van Cincin nati moet verhuizen, heeft vol gens de Maassluizers veel nade len. Binnen korte tijd moet de dienst nu twee keer verhuizen. Voor de aanslaande verhuizing heeft de GGD de drie gemeenten reeds een garantstelling van 470.000 gulden gevraagd. Het tijdelijk onderkomen aan de mr. L.A. Kesperweg is niet ge makkelijk ie bereiken. De bus uit Maassluis stopt weliswaar voor de deur, maar treinpassagiers moe ten vanaf station Vlaardingen - Oost nog een aardige tippel ma ken. „We gaan met pijn in ons hart met de verhuizing akkoord," verwoordde DGG'er John van Baarle de stemming in de raad. „Een harde voorwaarde is dat de exploitatielasten niet mogen stij gen. Ik vind dat er een boze brief moet worden gestuurd in de rich ting van de veroorzaker van de problemen." Verantwoordelijk wethouder Ruud Timmermans zegde toe dat het Maassluise gemeentebestuur haar misnoegen zal uiten. Vlaar dingen moet de hoogste prioriteit geeft aan de nieuwbouw pal naast NS-station VI aardingen-Oost. Handelstraat 1 131 EK Vlaardingen - Tel. 010-4355983 fried chicken grill kip hamburgers spare ribs div. snacks maaltijden Iedere dag geopend van 12.QG-23.00 uur. n V°0rJjQrsn Behrn BBBBE HHEBU QIvq ,fnoöe k h. h^bben er> Finn f Var> °e^von Jaf*ierp °na- 1/6 kleair —oing gekant. ..Maar 52C huizen is wel wat veel van het goede." De frac tie heeft de zaak afgelopen week besproken en is tot de conclusie gekomen dat allereerst de betrok ken bewoners gehoord moeten worden. ..Niemand weet nog wat zij van het plan vinden." aldus Gé Brouwer. De PvdA overweegt nog ruim voor de zomervakantie een wijkbezoek aan Nieuwland te or ganiseren. of bij wijze van steek proef de bewoners van enkele portiektlats uii het «loopgebied te li oren. De PvdA is er een beetje huiverig voor ergens in een zaaltje een bij eenkomst voor de bewoners te or ganiseren. De gemeente heeft, is Brouwers indruk, in de wijk veel goodwill verspeeld door onlangs tijdens de Dag van Nieuwland maar mondjesmaat bewoners toe te laten. De discussie-dag in De Vier Molens bleek toch voorna melijk een onderonsje van ambte naren en raadsleden. Voor ande ren zat de deur op slot. Zelfs Brouwer had grote moeite tot het zaaltje door te dringen. Bij de bushalte voor de deur trof hij i wee buu rtbewoonsters die on- verrichterzake naar huis keerden omdat zij niet tot de bijeenkomst werden toegelaten, verteil. Gé Brouwer in de Voorwaarts. Een afwijkend standpunt m de fractie wordt ingenomen door Arie van Loenen. Hij schrijft in de partij krant: .Als je tegen het plan bent kun je natuurlijk tot in de eeuwigheid blijven doorzeuren over de woningen die gesloopt moeten worden. Maar je kunt ook zeggen dat sloop noodzaak is Wil ie komen tot een echt ver nieuwd Nieuwland mc-t een ge mêleerd woningaanbod, dan zul je ais politieke parti j toch een ma te van politieke moed moeten (durven) kunnen opbrengen." Q jrr4-Ipgf Door Carel van der Velden Maassluis - Zijn foto's van alle winkelpanden in de Nieuwstraat heeft hij aan de halve gemeente raad laten zien. Pieter 't Hart toont er mee aan dat de meeste winkeliers de traditionele ven sters hebben vervangen door een moderne kunststof pui. Als laat ste wil 't Hart zijn Foto hu set ook een moderner aanzien geven. Verleden week besliste de be- zwaarschrifteneommissie echter dat de fotograaf zijn plannen voorlopig kan vergeten. Toch streeft de winkelier geen wereldschokkende veranderin gen na. In vergelijking met de huidige etalage wil 't Hart er aan beide kanten een metertje bij. Dat is andere koek dan bij pakweg de firma Blokker, die op steenworp afstand een glazen kolos van vijf tien meter in haar voorpui aan de Nieuwslraat ramde. ..Hier is duidelijk sprake van dis criminatie," meent de winkelier, die intussen bij de Raad van State beroep heeft aangetekend tegen de blokkade voor zijn verbou wingsplannen. „In een goed ge sprek zou dit probleem binnen een half uur op te lossen zijn." 't Hart: ..De gemeente zwijgt ech ter in alle talen als ik vraag hoe het dan wel mag. Ik ga nu proce deren, maar door de lange wacht tijden bij de Raad van State ben ik straks zeven jaar bezig voordat ik mijn nieuwe voorpui heb. Ik voel mij het slachtoffer van amb telijke tegenwerking." Indruk De nieuwe voorpui van 't Hart heeft een lange voorgeschiedenis. .Architect ir. C.F. de Bas legde het verbouwingsplan op 28 mei 1990 voor aan de afdeling bouw- en wo ningtoezicht van de gemeente Maassluis. De architect hield aan de discussie over het bouwplan de indruk over dat het plan zou wor den goedgekeurd. De discussie draaide om de zicht lijnen in de pui. De gemeentelijke vertegenwoordigers zagen het liefst dat de nieuwe etalage loodrecht onder de kozijnen op de eerste verdieping van het 350 jaar oude pand zou vallen. De Bas stel de toen dat de Nieuwstraat een bonte verzameling puien bevat. Naar zijn indruk waren de ge meentelij ke vertegenwoordigers sa.sa De Maassluise fotograaf Pieter 't Hart: 'Hi gevoelig voor het argument dal der resultaat duidelijk sprake van discriminatie'. Fo:u Roei rostri de nieuwe gevel van Fotohuset een rustpunt in de winkelstraat zou vormen. Maar Welstand stel de dat het plan moest worden aangepast. ..Welstand weigerde toe te lichten wat er aan het plan zou moeten worden veranderd. 'Dat doen we wel voor de recht bank', werd mij verteld." Ambtenaar Groen raadde de win kelier aan een nieuwe tekening in te dienen. „Dat kost mij 2500 gul den. Als ik niet weet wat zij wil len, kan ik wel elke week een nieuw plan indienen. Daarna heb ik negen brieven gestuurd. Maai de gemeente bleef in alle talen zwijgen." Boos „Uiteindelijk kwam er opeen vrij dagmiddag een bode van hel stadhuis met de mededeling dat ik op maandag bij wethouder Wustrow werd verwacht. Ik heb hem een brietje geschreven met de vraag of ik een bouwvergun ning kon krijgen. Ik kon er niet heen omdat de winkel open moest. Toen was hij boos." Ook de door 't Hart in de arm ge nomen advocaat mr. J.A.M. van der San de ondernam pogingen om het stempeltje op het bouw plan te verkrijgen. Eveneens zon- 'olgens woordvoer der Ype Kramer van de gemeente heeft 't Hart de problemen aan zichzelf te wijten. De bezwaarschri ftencom mi ssie oordeelde verleden week. dat T Hart niet heeft gehandeld vol gens de voorschriften van de bouwverordening. „Hij heeft niet alle benodigde formulieren inge leverd. Er is dus slechts in fictieve zin sprake van een aanvraag voor een bouwvergunning. Pas als hij die formulieren indient, kan het plan inhoudelijk worden ge- tuetsl." Advocaat J.A.M. van der San de noemt deze opstelling als 'ge meentelijk pesterij'. „In Maas sluis is het gebruikelijk dat de ge meente bij kleine verbouwingen een vergunning verstrekt na een mondelinge toelichting op de te keningen." 't Hart: „Dit is vol strekt ongeloofwaardig. A die lijd is ei* nooit over deze formulieren gerept. Dat wordt nu ineens uit de hoge hoed getoverd." Formeel Toch is er volgens een woordvoer der van de afdeling Bouw- en Wo ningtoezicht niets vreemds aan de hand met de 'zaak Fotohuset.' „Het klopt dat er geen vergun ning nodig is als er sprake is van een verbouwing die van hou1' kundig en esthetisch onderge schikt belang is. Maar de zaak verandert als Welstand aanvul lende eisen stelt. Dut is hier ge beurd en daarom moet Fotohuset een formele aanvraag indienen." 't Hart beschouwt het conflict rond de pui ais een 'ambtelijke wraak oefening'. Tegen de zin van de gemeente plaatste de winke lier in het verleden een grote lichtreclame aan de zijde van de Zuidviiet. In een later stadium ontstond getouwtrek rond twee luifels. „Ik heb sterk het idee dat ze mij nu een lesje willen leren." 't Hart stoelt zijn mening mede op de ontwikkelingen in de directe omgeving van zijn winkel. De fo to's van de panden in de Nieuw straat tonen volgens hern aan dal de gemeente in het algemeen juist cen tolerant beleid voert bij verbouwingen van winkels. „Ik verwacht dat ik de nieuwe pui toch wel zal mogen plaatsen," zegt 't Hart zelfverzekerd. „Ik vind het alleen jammer dal het op deze manier moet. Het lijkt wei alsof de gemeente er vanuit gaat dat zo'n winkeliertje als ik het ge vecht wel zai opgeven. Dat ge beurt niet. al is het natuurlijk be lachelijk dat je jaren moet proce deren vooreen iets grotere pui." IjSfS |'ff VhLmmm.V'f v-;,- - Volkswagen Groep

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1