15 'Koningin zou goede Sinterklaas zijn' 'Leuke zwaluwen in betoog van Nouwen' Week Oudbeijerlandse Oranjevereniging nog steeds laaiend enthousiast over bezoek in 1989 De SiedeblSno^ Grote belangstelling allochtonen voor baan in de gezondheidszorg Verrassingsactie in Antonius IJsselmonde Protest tegen rijvergunningen Koninginnedag V^MPL - - - V Rotterdams Dagblad Zaterdag 11 april 1992 RL SN SZ RY ■4 GESPROKEN' Rotterdam - Het Allochtonen Project Arbeidsvoor ziening Gezondheidszorg (APAGe) is gisteren voort varend van start gegaan..Nog voor de officiële ope ning was verricht door R. Lubbers (RBA) en M. Rab- I bae (Nederlands Centrum Buitenlanders), kon pro jectleider S. Taymaz 240 inschrijvingen melden. Voor slechts tachtig van hen is er een plaatsje binnen het project. Zij beginnen in september aan een oplei- ding voor een baan in de gezondheidszorg. In de gezondheidssector heerst nog steeds een per- soneelslekort. Het project APAGe probeert Turkse en Marokkaanse werklozen warm te maken voor ver- schillende vacatures in zieken- er. verpleeghuizen. Omdat de doelgroep tot nu toe moeilijk bereikbaar was via reguliere onderwijsinstellingen, hanteert APAGe een andere aanpak. Potentiële kandidaten worden in de eigen taal benaderd. Bij de werving worden onder andere wijkcentra, culturele organisa ties en sleutelinformanten uit de doelgroep en de ou ders betrokken. Deze gerichte aanpak moet leiden tot een zo breed mogelijk bereik van werkloze mi- granten. Tijdens het opleidingstraject vindt intensieve bege leiding plaats om mogelijke knelpunten op het ge- bied van taal, opleidingsachterstand, cultuur of reli gie op te lossen, Dit gebeurt in nauw contact met de opleidingsinstituten, zieken- en verpleeghuizen. Op die manier moet het aantal uitvallers zo laag moge lijk blijven. Rotterdam - Personeelsleden en bewoners van hel verpleeghuis en reactiveringscentrum Antonius IJs selmonde hebben gistermiddag de feestelijke voor- opening van het gerenoveerde complex aangegre pen om een verrassingsactie te voeren. Met de actie wil het actiecomité in verband met de komende ,..GAO-on.derhandelingen de aandacht vestigen op de r,-slechte arbeidsomstandigheden in de gezondheids zorg. Nadat voorzitter J.J.A. Wassing van de Stich ting Katholieke Verpleeg- en Verzorgingstehuizen Rotterdam (KW) het woord had gevoerd op de voor opening vroeg het actiecomité om spreektijd om op die manier haar ongenoegen over de grote werkdruk kenbaar te maken. Het actiecomité riep de aanwezi gen vervolgens op om een vuist te maken voor een goede CAO en overhandigde 745 handtekeningen van bewoners en hun familieleden aan voorzitter Wassing. Wassing bleek positief tegenover de actie Van de personeelsleden te staan en vroeg de aanwe- zigen de actie te ondersteunen door ook bun handte kening te zetten. Den Haag - De taxi-óndernemers in Den Haag en Rotterdam zullen protest aantekenen tegen de eer ste de beste vergunning die de provincie Zuid-Hol land straks weer uitgeeft. Dat kondigden hun woord voerders Van Tongeren en Passenier gistermiddag aan, na een vergadering waarin de verkeerscommis- sie van Provinciale Staten royale steun verleende aan hel nieuwe capaciteitsplan van gedeputeerde T.F.J. Jansen (WD). „Door hogere eisen te stellen aan taxibedrijven die een extra auto willen, denkt Jansen nog maar weinig 'nieuwe vergunningen te hoeven uitschrijven. Ook wil hij aan de hand van ritlijsten en accountantsver- .-klaringen nauwgezetter gaan controleren of de taxi ondernemers voldoen aan de voorwaarden. Indien dat niet zo is, wil hij een vergunning kunnen intrek ken. Gedeputeerde Jansen deed een beroep op de onder- nemers in Rotterdam en Den Haag om de kalmte te bewaren. Nieuwe onrust komt cok het imago van de branche niet ten goede, stelde hij. Taxi-woordvoer der Van Tongeren zei echter niet te kunnen instaan voor de reactie van zijn achterban. Door Joke van Eek Oud-Beijerland - Jezelf zijn en ruimte laten voor spontaniteit. Dat zijn de belangrijkste tips van Oranjevereniging Prinses Ju liana uit Oud-Beijerland aan de organisatie die het feest voor 30 april in Rotterdam organiseert. En de Oudbeijerlanders kun nen het weten. Op 29 april 1989 bracht koningin Beatrix met haar familie een bezoek aan de Hoekschewaardse gemeente. Eén groot volksfeest werd het. „Een vriend van mij snapte maar nietwaar wij zo'n drukte over maakten. Maar op het moment dat de koningin de kerk bin nenkwam, en hij met zijn koor moest zingen, kreeg hij geen noot meer uit zijn keel," lacht Arie van Pelt niet door zou gaan," lacht Adri. Verbazing Op 14 december 1988. 's avonds om tien uur, werd de rest van de Oranjevereniging ingelicht. Tota le verbazing was het gevolg. „Het leek wel alsof ik net had verteld dat de monarchie was afge schaft," schatert Arie. Maar al snel sloeg de verbazing om in laaiend enthousiasme. En toen was het werken geblazen, want al op 10 januari moest het kant en klare programma voor koningin- Soms Is het een klein berichtje in de krant. Soms zelfs dat niet. Er gebeurt nu eenmaal zoveel in de wereld. Maar op zaterdag is dat ene kleine nieuwtje of die ene minuscule gebeurtenis voor het Rotter dams Dagblad aanleiding om de man, vrouw of kind achter dat berichtje aan het woord te laten. Omdat begrippen als 'groot'- en 'klein nieuws' nogal betrekkelijk zijn. Vraag maar aan de betrokkene. Vandaag een flinke uitbreiding van het au toverkeer door de nieuwe tunnel bij moeten slikken." Een uurtje voor de ANWB-verga- dering liep hij, toch lichtelijk ge spannen, de vergaderzaal van En gels binnen, begroette enkele an dere 'verontrusten' en raakte meteen in een discussie verzeild. Zou de spoorwegstaking in hun voordeel werken, of in dat van de autolobby? „Nou, wat denken jul lie? Wie komen er met de auto en wie met het openbaar vervoer?" vroeg Zijdeveld retorisch. Aanvoelen Later op de avond zou blijken dat hij, als doorgewinterd politicus, de sfeer voortreffelijk had aange voeld. De stemverhoudingen ia- gen ongeveer vier op één in het voordeel van de 'bondsgetrou- wen'. „Jongens," pepte Zijdeveld zijn al snel naar pessimisme nei gende medestanders op, ..het gaat niet in de eerste plaats om die ze tel in de Bondsraad. Dat we een kritisch geluid laten horen, heeft op zich al invloed op de koers van de ANWB. Dat is minstens zo nut tig als een zetel." Ook die voorspelling bleek juist. „Eigenlijk was het leuk zoals de vergadering verliep," blikt Zijde veld terug. „Directeur Nouven deed een serieuze poging uit te leggen hoe de ANWB werkt en hoe hij aankijkt tegen het conflict auto versus milieu. Nu staat Nou- wen niet bekend als een radicaal. Maar hij zei waarachtig dat hij het Alsof de koningin gisteren op be zoek is geweest. Zo groot is het enthousiasme van Arie van Pelt en Adri de Groot, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Oudbeyerlandse Oranjevereni ging. „Nog steeds word ik door de mensen aangesproken over dat grandioze feest," vervolgt Van Pelt. „En ook de gemeente profi teert van die gigantische promo tie van ons dorp. Elke week ko men hier zeker twee bussen met toeristen, die Oud-Beijerland al lemaal kennen van het bezoek van de koningin. En net na het bezoek waren het vooral Duitsers die met eigen ogen ons dorp eens wilden bekijken." Voordat het verrassende telefoon tje over het bezoek van de konin gin Van Pelt bereikte, had de uit nodiging van de Oranjevereni ging al ruim vijf jaar bij het Hof in de kast gelegen. „De belangrijk ste aanleiding voor die uitnodi ging was eigenlijk dat wij ais Oranjevereniging de bevolking wilden laten zien wat voor een ge weldige koningin wij hebben." verklaart Arie van Pelt. „En ei genlijk hadden wij de hoop dat ze zou komen al opgegeven," vult Adri de Groot aan. „Want iedere Oranjevereniging wil natuurlijk de koningin graag op bezoek heb ben," is zijn overtuiging. Het bewuste telefoontje kwam op het moment dat Oranjevereni ging Prinses Juliana heel andere zaken aan haar hoofd had. Het was half november en de intocht van Sinterklaas stond voor de deur. Bovendien was het pro gramma voor koninginnedag 1989 al grotendeels klaar. Van Pelt: „En toen werd ik gebeld door de burgemeester, die weer was ingelicht door de commissa ris van de koningin. Prachtig nieuws natuurlijk, maar je krijgt er we) bij te horen dat je voorlopig je mond moet houden. Dat heb ik gedaan, al heb ik het grote nieuws wel verteld aan Adri. Ik vond dat hij het ook moest weten en daar heb ik toestemming voor gekre gen." Toch vonden de twee het razend moeilijk om het nieuws voor zich te houden. De vastgestelde verga dering over koninginnedag werd door de twee dan ook afgelast. „Onder het mom dat we het te druk hadden met de voorberei ding voor sinterklaas. Het was voor ons natuurlijk ondoenlijk over een programma te praten waarvan wij wisten dat het toch 'Het was de hele dag één groot feest in ons dorp', herinnert secretaris Adri de Groot (rechts) 2ïch. Koningin Beatrix bedankte voorzitter Arie van Pelt (midden) en secretaris Adri de Groot (rechts) hartelijk na afloop van het Oranje- feestïn Oud-Beijerland. Foto's Joris Buitendijk nedag bij het Hof in de bus liggen. Het thema voor het Oranjefeest was snel gekozen: de 430-jarige geschiedenis van het dorp Oud- Beijerland. De koningin en haar gevolg zouden door de voorzitter en secretaris van de Oranjever eniging langs alle mijlpalen in de historie van het Spuidorp worden geleid. Een tocht die begon bij de 'stichters' van Oud-Beijerland, Sabina van Beijeren en Lamoraal van Egmond, en die eindigde bij de hedendaagse kunst in 1989. Voorafgaand aan de vele uren, da gen, nachten en maanden werk, kreeg de Oranjevereniging van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) het verzoek zo min moge lijk van het programma bekend te maken. De verrassing voor het publiek zou anders als groten deels weg zijn. Toch moesten alle verenigingen en instellingen die aan het feest meewerkten, wor den ingelicht over hun taak. Perfect Adri de Groot: „Die samenwer king ging echt perfect. Iedereen was enthousiast en niemand heeft aan de andere verenigingen verteld wat zij moesten doen. Nog steeds is er een grote verbonden heid tussen de verenigingen in Oud-Beijerland en dat stamt uit die lijd. Voor die tijd kenden ze elkaar nauwelijks en hadden ze in ieder geval niet met elkaar sa mengewerkt." De grote dag, 29 april 1989, begon uitstekend met prachtig weer. Nadat de laatste klussen waren geklaard, kon het hoge bezoek komen. Eerst een korte rijtoer door het dorp en daarna werden dc koninklijke gasten bij de ha ven ontvangen door Van Pelt en De Groot. En vanaf dat moment begon het werk voor de voorzitter. „De koningin genoot oprecht van alle activiteiten. Dat kon je zó goed aan haar zien. Zelf moest ik natuurlijk in de gaten houden of alles wel volgens het draaiboek verliep en ondertussen aan de ko ningin vertellen wat er allemaal te zien was," verhaalt Arie. Op een gegeven moment ging het bijnamis. De jubilerende muziek vereniging De Bazuin zou een fles wijn aanbieden aan de koningin en aan prinses Margriet. De muzi kanten waren echter zo druk aan het blazen dat ze het onderdeel helemaal vergalen. „Ik stond te gebaren en te doen, maar ze be grepen het niet. De koningin vroeg toen 'Dreigt er iels mis te gaan, meneer Van Pelt?' Dus ik zeg 'Nee hoor majesteit'. Maar op dat moment boog ik voorover en riep 'De wijn!' Toen ik mij omdraaide, stond de koningin te schaterlachen," vertelt Arie la chend over het voorval. Voor de rest verliep alles uitstekend en het programma liep zelfs behoor lijk uit. Ontspannen Secretaris Adri de Groot had tij dens het koninklijke bezoek de taak om prinses Margriet alles te vertellen over de activiteiten. En dat deed hij ook, geen moment week hij van haar zijde, ondertus sen druk pratend en heel ont spannen. „Ja. waarom ook niet. Je moet dat nuchter bekijken. Zij zijn zichzelf geweest en dan moet ik dat ook doen," vindt Adri. Goede herinneringen hebben ze aan het feest waarvoor de konin gin en prins Claus hen nadrukke lijk hebben bedankt. Maar ook het feest waar voor het eerst in de geschiedenis van de koninklijke bezoeken de hele Oranje-familie acte de presence gaf. Arie herin nert zich vooral dat de koningin 'zo echt genoot van alle activitei ten'. „Het was zo oprecht wat zij deed. En ze was ontzettend spon taan tegen alle mensen langs de route: kinderen, ouderen en vol wassenen." Groot feest Adri de Groot denkt vooral terug aan het feit dat het de hele dag één groot feest was in het dorp. „Natuurlijk tijdens het bezoek, maar ook daarna zijn we nog vol op doorgegaan. Dat moet ook wel, je mag het niet laten doodbloe den, Wat mij ook erg is opgeval len. is de verbondenheid tussen alle groepen. En tegelijkertijd de eenvoud van alles." Nog steeds zijn de Oudbeijer landers volop actief binnen de Oranjevereniging. Dat betekent dat zij donderdag 30 april niet in Rotterdam kunnen zijn. „Anders waren we gegarandeerd gegaan," verzekeren Arie en Adri. Zouden ze herkend worden door de ko ningin? „Vast wel," glimlacht Arie. „Het is zo'n fantastische vrouw! Ze is zo geïnteresseerd in mensen en heeft zo veel kennis. Wij hebben al eens tegen elkaar gezegd: de koningin zou een goe de sinterklaas zijn." Door Peter de Lange Sinds kort staat hij bekend als 'de groenste wethouder van Neder land'. Maar reeds lang voordat hij een paar weken geleden deze on derscheiding kreeg van de ecolo gische beweging De Kleine Aar de, preekte Chris Zijdeveld alom in den lande voor een beter mi lieu. Afgelopen maandag deed milieufreak Zijdeveld voor de tweede maai een vergeefse po ging als verontrust lid een plaats in de Bondsraad van de ANWB te bemachtigen. In zaal Engels moest de Schiedam se wethouder het an dermaal afleggen tegen een meer derheid van blijde rijders. Toch kwam hij niet met een kater thuis. Hij had opmerkelijk frisse geluiden bespeurd uit de hoek van de autolobby. De dag was heel symbolisch be gonnen. „Ik kwam 's morgens uit Brighton, waar ik een congres over 'sustainable cities' had bijge woond - zeg maar steden geba seerd op duurzame ontwikkeling - en wat bleek in Hoek van Hol land? De treinen reden niet. Mijn vader moest ons met de auto ko men ophalen." 's Middags kon Zijdeveld zijn ge dwongen knieval voor de auto weer goedmaken tijdens een be stuurlijk overleg over het nieuwe Beneluxtracé. Hij benadrukte nog eens het belang van een tun nelbuis voor een metroverbin ding tussen Schiedam en Spijke- nisse. „Alle betrokkenen zijn het daar inmiddels over eens. Alleen jammer dat we er tegelijkertijd een schande vindt dat Nederland nog niet de strenge normen van California voorde uitstoot van au- togassen heeft overgenomen." van op dat er een vorm van sa menwerking komt met de fiet sersbond ENFB en met de NS. Hé, leuk, zegje dan. Er zitten een paar leuke zwaluwen in die man zijn betoog. Het lijkt toch dat de zomer er aan zit te komen." Een paar aanhangers van de 'groene stroming'waren teleurge steld dat de coup wederom was mislukt. Zo niet Zijdeveld. „We hebben toch winst geboekt," vi. dl de Schiedamse wethouder. „Ik hoorde dat er sinds kort een ANWB'er in de reconstructiecom missie Midden-Delfland zit. Die- man heeft op ons verzoek uitge legd hoe hij zich da*-v opstelt inza ke rijksweg 19. Hij zei dat hij zijn standpunt zal laten afhangen van dc belangen van de recreatie in het gebied. Dat is toch mooi mee genomen?" Dat betekent toch dat de gedach ten binnen de ANWB een andere kant beginnen op te gaan, conclu deert Zijdeveld, „Ik hoorde er ook Blauwtje Ook al heeft hij nu twee keer een blauwtje gelopen, Zijdeveld blijft proberen tot het bondspariement door te dringen. „Ik heb begrepen dat je je ook kunt aanmelden als kandidaat die door de ANWB zelf naar wren wordt geschoven. Die uitnodiging wil ik wel aannemen, denk ik.'' Want, blijft de groene bestuurder uit Schiedam van mening, wie lid is van de ANWB, is dat vooral om praktische redenen. ,.De Wegen wacht en de reis- en kredietbrief zijn prima zaken. Maar ik baal er nog steeds van dat de ANWB sa men met de RAI en de Bovag me de uit mijn naam destijds actie heeft gevoerd tegen het benzine kwartje van Kok."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1