r 13 Prinses Julianabrug verjoeg pont uit stadsbeeld Het bétere opticienswerk. t ZO ZOMERS U MAAR WILT qlja 'Een type burgemeestersvrouw als ik, zal wel op den duur verdwijnen' L E-Lemen-T-oneel speelt Burger Belangen te bellen Ouderen fietsen Hardlopen voor indianen Nota ter inzage De partner van de burgemeester Rotterdams Dagblad Dinsdag 14 april 1992 Vlaardingen De \eremgmg E-Lemen-T-oneel speelt vrijdagavond in zaal De Deel het toneelstuk 'Une selection de sen timents Improvises'. Dirk Tempelaar voert de regie. De toegang kostf150 en de aanvang is om 20.30 uur. De raadsfractie Burger Belangen (BB) start een tele fonisch spreekuur, elke maandagmorgen van negen tot twaalf uur (tel.. 4347938). De BB is ontstaan toen twee SP-leden die fractie verlieten, onder meer omdat zij zich stoorden aan het gedrag van Remi Poppe. De 'spreekochtend' is ingesteld omdat er veel telefoontjes binnenkomen bij BB-raadslid Joke FjaJ. Schiedam 55-PIussers die wal meer aan lichaamsbeweging wil len doen. kunnen vanavond op de fiets stappen. Dan organiseert fietsclub De Molenkrikkers een fiets tocht van maximaal vijftien kilometer. Om 19.00 uur wordt er vanaf de verzamelplaats achter de Spie- nngshockflat aan de Burgemeester Van Haarenlaan vertrokken. De tocht is geen eenmalige activiteit want er wordt tot en met september iedere dinsdag avond gefietst. Leerlingen en docenten van de scholengemeen schap Spienngshoek lopen woensdagmiddag ander half uur rondjes om de Poldervaart om zodoende geld bijeen te krijgen voor de bedreigde indianen van Zuid-Amerika. De sponsorloop, waaraan naar schatting ruim 200 leerlingen deelnemen, begint om 12.30 uur en de deelnemers die origineel verkleed met het evenement meedoen, maken kans m de prij zen ie vallen. Bij het passeren van de finishlijn worden de lopers aangemoedigd door de minder sportieve leerkrach ten die wel genegen zijn als disc-jockey op te treden. De geldinzamelingsactie voor de indianen wordt donderdag 16 apnl afgesloten met een paasviering in de aula. Maassluis In het gemeentelijk informatiecentrum van het stad huis ligt van 15 tot 30 april de concept-nota Acquisi tiebeleid voor belangstellenden ter inzage in hel ka der van een inspraakprocedure. De nota gaai m op het beleid dat Maassluis in de toekomst zal voeren om de vestiging van nieuwe bedrijven te stimuleren. Op maandag 13 apnl wordt de nota besproken in de vergadering van de commissie voor Economische Zaken en Havenbeleid en woensdag 29 april neemt de commissie voor Groot-, Midden- en Kleinbedrijf de nota onder de loep. Schiedam dinsdag 14 april Video-ochtend YOC Bum ka. L^nge Kerkstraat 62. 20 00 nut CurMih schelpen vinden en herkennen, naluurcentrum De Boshnek Churthnhseg52,20 00 uur Thema-avond 'Een tuin vol heemplanten', natuurientrum De Boshuek Chun.hil!w1g52,20 00 uur PvdA-tnjec-nkomc! fractiekamer stadhuis 20 00 uur Jam?Ljifiie Podium 21 GO uur woensdag 15 april Bloemschikken, dienstencentrum de 4Malens 13 30 uur KJu'.f-rja^tocrnoui Kiubhuis Zuid. Dwarsstraat 42.13 30 uur landschap van Laura (theater), Paswgeth eater. 14 00 uur Spreekuur CNV De Stuurhui Faassen plein 203.14 00 uur Vlaardingen dinsdag 14 april Curni^ creatief omgaan met je leeftijd. Stichting Coerke. p k. Dros-,dart-.traat 6 3 13 30 uur Inform at leavomi voor a s ouders. Eniauskerk.20 00 uur jstatieloop basisscholen atletiekbaan Fortuna, 19 CO uur woensdag 15 april Witches (film). Stadsgehoorzaal, 34.00 uur. Maassluis dinsdag 14 april Specl-o-thcek. Koningshof, 13.30 uur. Bingo. Koningshof, 2(100 uur. Door Loes Elshof Maassluis - ..Ik heb in Maassluis niet zo het gevoel dat ik in een glazen huisje leef. Ik heb altijd op het platteland gewoond, in kleine dorpen. Daar is de sociale contro le groter. Natuurlijk word ik vaak gegroet en spreken mensen mij aan. Vanmiddag nog vroeg een mevrouw: 'Hebt u het naar uw zin in uw nieuwe fiat?' In drie tellen volgt dan ook meestal wel het he le eigen levensverhaal." Akkie van Es is dit soort conver saties wel gewend. In de 28 jaar dat haar man burgemeester is, is zij als echtgenote een minstens zo ervaren 'burgemeestersvrouw'. In de loop van jaren heeft zij be- hoorlijjk wat taken op zich geno men in de sociaal-culturele en re presentatieve hoek. Meegeno men is dal ze ook zelf makkelijk een praatje maakt. Haar echtgenoot voerde het ambt eerder uit in Oud Alblas en Mid- delharnis en nu inmiddels twaalf jaar in Maassluis Akkie van Es is zondermeer zeer te spreken over haar huidige woonplaats. „Ik voel me hier thuis. Dc mensen hier zijn erg makkelijk. Ze lijden niet aan een mindenvaardigheids- complex: Maassluis, dat is het Er is geen betere plek waar je kunt wonen. Zo denken ze hier." Mevrouw van Es bezoekt op eigen initiatief de 50-jange huwelijken in Maassluis, omdat die laak een 'mooi afgebakend geheel' vormt, waarbij 'je bij mensen in alle hoe ken van de stad komt'. Ze gaat vaak mee met haar man naar (jubileum)concerten, ope ningen en dergelijke. Haar agen da is soms al drie weken van tevo ren zo goed als ingevuld. Maar iets vaker dan vroeger zegt ze ook wel eens gewoon: nee. „Ik laat mij bijvoorbeeld niet in allerlei verenigingsbestuurtjes stoppen. Ik doe alleen mee aan wal zich zo voordoet. En ik heb er altijd aan vastgehouden dat één dag m de week voor mijzelf is. Die komt niet in de agenda." Ze laat zich niet in een keurslijf gieten: „Ik bepaal zelf hoe ik leef en eruit zie. Als ik met mijn man mee ga, trek ik geen broek of een vest aan. Daarvoor heb ik natuur lijk wel een speciale garderobe." „Als bij slecht weer hier 's nachts de telefoon gaat met de medede ling: 'Er is vannacht dijkwacht', dan vertel ik dat de volgende dag niet rond. Je hoeft mensen niet onnodig ongerust te maken." Als echtgenote van cCr. burge meester moet je voorzichtig om gaan met bepaalde informatie, vindt mevrouw Van Es. In de 29 jaar dat haar man burgemeester is, heeft ze voor deze situaties naar eigen zeggen een soort twee de natuur ontwikkeld. ,.Ik vertel niet alles en houd me weieens van de domme." Hetzelfde geldt voor nieuwe vriendschappen. „Ook dan ben ik op mijn hoede." Akkie van Es beschouwt zich als een conventionele 'burgemees tersvrouw'. Haar activiteiten zijn onbetaald en ondersteunen het beroep van haar man. „In de ogen van veel jongeren ben ik een ou derwetse vrouw, van een eerdere generatie. Toen ik trouwde, was ik op dezelfde dag ontslagen," zegt zij, niet zonder zei fspot. Na de mulo - 'dat was al heel wat als je meisje was' - en een tweeja rige opleiding aan de naaischool, werkte ze tot aan haar huwelijk als telefoniste bij de PTT. „Ik vind het heerlijk dat vrouwen nu de vrijheid knjgen om te kiezen." Een type burgemeestersvrouw' zoals zij, zal op den duur wel ver dwijnen. verwacht ze. En tenslot te „komen er ook steeds meer vrouwelijke burgemeesters, met echtgenoten die hun eigen activi teiten hebben". Maar als ze had kunnen kiezen, had ze zelf zeker geen burge meester willen zijn. „Ik heb niks van leiderschap in mij. Boven dien heb ik geen affiniteit met de politiek. Ik stem, dat is alles," zegt ze onomwonden. Akkie van Els was liever geoloog geworden. „Ik ben een enorme strandjutter," zegt ze op vertrou welijke toon. In loop der jaren heeft mevrouw Van Es op vakan ties vele fossielen en bijzondere Akkie van Es: 'Er is geen betere plek waar je kunt wonen. Zo denken ze hier.' Foto Roei Dijkstra gesteenten \etzameld. Nauwkeu rig reproduceert ze vindplaatsen m Frankrijk, IJsland en aan de Hollandse kust. In het buitenland legde zij tot wanhoop van haar echtgenoot aan de ene kant grote stenen in de auto „die hij er ver volgens aan de andere kant weer uitgooide". Als 19-jarige vertrok ze voor een jaar naar Ierland om er als au pair (kinderoppas) te werken. In die tijd heeft zc goed Engels geleerd. Ze heeft de taal goed weten bij te houden, omdat zij veelvuldig in de Engelse taal is blijven lezen en schrijven. Zc heeft corresponden tievrienden over de hele wereld, zoals in India, Australië en Zwe den. Haar kennis van het Engels is dikwijls van pas gekomen. Mevrouw Van Es was de inspira tor van de Engelstalige koffie ochtenden voor buitenlandse vrouwen in Maassluis. „Ik hoorde van mijn man dat er mensen van 51 verschillende nationaliteiten in Maassluis woonden. Toen dacht ik: er zullen wel veel eenza me vrouwen zijn in Maassluis Smit Tak haalt bijvoorbeeld werknemers uit Brazilië. Zo'n jongen neemt dan een Braziliaan se vrouw mee, maar zij zit hier dan alleen. Ik heb toen een adver tentie gezet en de vrouwen rea geerden." De activiteit draait nu al zeven jaar met succes. Het Engels bleek de beste invalshoek. Er komen wekelijks zo'n twintig vrouwen bijeen van onder meer Finse. Ier se, Amerikaanse. Finse en Filip pijnse nationaliteit. Mevrouw Van Es. ..Er zijn goede vriendschappen ontstaan. Hel is erg gezellig. De meesten nemen gewoon de kinderen mee." Zes jaar lang zorgde mevrouw Van Es in de ambtswoning voor de koffie. Maar omdat haar nieuwe behui zing hiervoor te krap zou zijn, zijn de koffïe-ochlenden nu in het ac tiviteitencentrum Koningshof Tot haar grote hobbies behoort muziek. Tot vorig jaar is mevrouw Van Es zangeres en gitariste ge weest van een band, bestaande uit zes vrouwen, genaamd 'Dub bel M' (Muziek Maassluis). Zeven jaar lang speelden zij Engelstali ge evergreens voor vooral bejaar den. Akkie van Es: „We speelden op een goed niveau. Met die naoor logse liedjes slaagden we er vaak m de mensen uit hun stoel te krij gen." Op maandagochtend werd er geoefend: „Dal was wakker worden en lekker, serieus muziek maken." Burgemeesters komen en gaan Ook tri het Waterweggebied De eerste burgers ran Vtaardrngenen Maassluis vertrekken op afzien bare termijn. Maasland heeft nel een nieuwe burgemeester Zij zijn het ook die meestal de krant halen'. Hun partners verua- ven in de schaduw. Soms komen ze even in de publiciteit als erojji. ciele handelingen moeien morden verricht, maar snel duiken ze daarna weerde anonimiteit m Hoe denken ze over hun lol'' En vinden ze eigenlijk wel dat :e die hebben? In deze serie de partners van de burgemeesteis van Schiedam. Vlaardingen, Maassluis en Maas land aan het woord. Vanwege de toenemende vakan tiespreiding van de bandleden heeft Dubbel M helaas het loodje moeten leggen. Akkie van Es be treurt dit' „Ik mis hel erg." Sinds afgelopen december heeft het echtpaar Van Es de ambtswo ning-met-tuin verruild voor een appartement-met-uitzicht aan de rand van Maassluis 'met het oog op de toekomst'. In de ui niet tijd zien ze voortaan de zon opkomen m hel linkerraam, 'boven Shell", en in het rechterraam weer onder gaan Het panorama vormt een karakteristiek Waterweg-land schap: de h on zon wordt bepaald door Europoort, maar beneden hen bevinden zich nog kilometer slange groene polders met boer derijtjes, koeien, wat paaiden en rijdt, eenmaal in het kwartier, de stoptrein naar Hoek van Holland voorbij. Door Ben van Haren Vlaardingen - De Prinses Juliana brug zal de zeventig jaar net niet halen. De 'nieuwe brug', zoals ze lange lijd in de volksmond heette ter onderscheiding van de Oude- Havenbrag aan het begin van de Schiedamseweg, werd in 1923 in gebruik genomen. Binnenkort zal de gemeente haar laten slopen. Er komt een moderne fiets-/voet- brug met vlaggengalerij en res taurant voor in de plaats. De komst van de brug ter hoogte van de Parallelweg betekende destijds het definitieve einde van de pont vaart in de Oude Haven. Een halfjaar voor de brug in ge bruik werd genomen staakte pachter Maarten Hoozeman, hij was inmiddels 77 jaar, de dage lijkse overtochten tussen Ooster straat en Vetteoordskade. Vijftig jaar hebben in Vlaardingen ge meentelijke pontjes mensen, ha ringvaten en andere goederen Brilaanpassing door modebewuste opticiens. Deskundig advies en voorlichting. Specialisten in Varüux en extra dunne glazen. Komplete oogmeting met oogdruk-kontrole. Optometrist OV Contactlensspecialist ANVC ROTTERDAM-OOST: Oude Dijk 141-143 - Tel. 010-412.23.27 SCHIEDAM: Passage 18 - Tel. 010-426.64.54 van Oost- naar Westhavenkade overgezet en omgekeerd. Tot 1890 was de pontjesbaas gemeente ambtenaar, daarna waren het zelfstandige pachters. Eeuwen geleden zijn de twee oor spronkelijke Vlaering-oevers al met elkaar verbonden. De lengte van die oevers was overigens in die tijd een heel stuk korter. De stad is namelijk ter hoogte van de Markt op de westelijke oever van de Vlaering ontstaan toen de kreek nog op die plek in de grote rivier De Maas uitmondde. Het water is pas later gekanaliseerd en Oude Haven geworden. De la ger gelegen Oostwijk was toen in middels door dichtslibbing van de rivierbocht onderaan de krom ming in de dijk ontstaan. Het bui tendijkse nieuwe land kwam pas aan het eind van de vorige eeuw echt tot ontwikkeling. De am bachtsheren van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht hebben het tot die tijd aan boeren ver pachten als buitenverblijf benut. Buizengat De eerste vaste verbinding tussen de oost- en westoever dateert uit de tijd, dat de Buitenweide nog ei gendom wa& van echte adel (Van der Marck van Arenberg en De Ligne). Het was een voetbrug over het sluisje van hel Spuivva- ter/Buizengat, dat aansloot op het noordelijke pad langs de Vaart. Dit eenvoudige bruggetje is al te zien op de oudste landkaart van Vlaardingen, die Jacob van De venter in 1562 maakte Nadat de rijk geworden Amster damse kru i denier Pieter van Ruy- tenburch het adelijke bezit had gekocht en zich dus ambachts heer mocht noemen, constateer de hij, dat hij vanaf zijn bezit m 'Het Hof maar moeizaam het cen trum van de stad kon bereiken. Zijn keuze was: Rondrijden over de dijk of wandelen via het oude bruggetje. Er moest een fatsoenlijke oever verbinding komen, vond Ruvien- burch. In 1613 vraagt hij het stadsbestuur toestemming voor de aanleg van een 'waardiger' brug m het verlengde van het Toepad (nu Schiedamseweg). Het stadsbestuur, hunkerend naar uitbreidmgsgrond, geeft toeslem ming en verklaart zich zelfs be reid 500 gulden in de kosten bij te dragen als aan de oostzijde van de haven dertig huizen zijn ge bouwd. Verder neg eenzelfde bij drage als er veertig huizen staan. Er wordt een houten ophaalbrug gebouwd op de plek waar nu nog de Oude-Havenbrug ligt. Dy «ijnbdchtiheei ving vyivol gens van elke Vlaardinger. die op zijn land een huis. kantoor of pak huis bouwde behalve de erfpacht ook nog bruggeld. Eén guiden per jaar betaalden zij voor het recht De 'Kippenbrug' lag naast de oude ijzeren spoorbrug en werd veel gebruikt door visserlui en werk volk van aan de Koningin Wilhelminahaven gevestigde bedrijven. Reproductie Ane Wapenaar van overpad. Daarnaast moesten adiippyis, uie niet hun schuit ue brug wilden passeren, de beurs opentrekken. Schippers van bui ten Vlaardingen betaalden dub bel tarief. Toch moest de am bachtsheer regelmatig door het Ai ju heeft alle modische kleding in huis om u er zomers chique of zomers sportief uil te laten zien Van ruimvullende jasjes, vesten en cardigans tot comfortabele shirts cn blouses Al dan niet voorzien van aitraktieve ari-dessms of fanta sievolle sierstiksels Smalle, vlotte rokken, sportieve pantalons en bermuda's completeren het beeld. MODKIU IS Oi>k op iruantUKnuddJH en domk-rd.ig.nond geopend Ruime parkeergelegenheid t.o. ons modehuls. Broer-vest 109-lH St.hicd.tm Tel OIO h2(S04<>9 stadsbestuur herinnerd worden aan zijn plicht lui onderhoud. Ruim twee eeuwen doet dc houten brug dienst. Omstreeks 1860 komt er een ijzeren klap- brug, in 1889 een ijzeren draai brug. Ondertussen zijn dan beide havenkades aanzienlijk uitge groeid in zuidelijke richting. De Maas is bijna versmald tot haar huidige breedte. Aan het eind van de vorige en het begin van deze eeuw komt in de Oostwijk de woningbouw pas goed tot ontwikkeling. Beperkte de bouw zich voordien tot grote panden langs Schiedamseweg en Oosthavenkade voor zakelijk en pnvégebruik van reders, vaten- en haringhandelaren en de eerste margarinefabriek, honderd jaar geleden ontwikkelden aanne mers plannetjes voor koophuizen, waarin schippers, stuurlieden, kuipersbazen, kantoorpersoneel en andere middenklassers trok ken Daarmee werd de vraag naar meer oeververbindingen ook gro ter. Meer bruggen Vanaf 1887 bieden de dichte deu ren van de keersluis de mogelijk heid aan waaghalzen om dichter bij het Hoofd de haven over te ste ken en in 1889 wordt de spoor brug gelegd als onderdeel van de aanstaande treinverbinding tus sen Schiedam en Maassluis. Maar pas in 1905 komt er een officiële tweede voetgangersbrug over de haven. Het is de eertijds zeer po pulaire 'Kippenbrug'. 25 meter lang en éen meter breed, die pal naast de spoorbrug wordt gelegd. Zij verliest haar functie als acht tien jaar later de Prinses Juliana brug tol siarui konn De loeiwme van het gemotoriseerde vei keer teistert in volgende decennia de ze 'nieuwe brug' en de Oude-Ha venbrug, die al in 1925 was ver breed en in 1958 plaats maakte voor de nu nog aanwezige klap- brug tussen West havenplaats en Schiedamseweg. De Prinses Julianabrug rammel de al vete jaren voordat m 1988 di recteur Gerntze van Gemeente werken uit veiligheidsoverwegin gen besloot om definitief deze brug voor alle autoverkeei af te sluiten. Met de bouw van hel nieuwe sluizen trugproject bij de Deltaweg was toen al wel begon nen. maar het zou nog ruim Uvee jaar duren voor die overvcibin ding gereed kwam. De oude Prin ses Julianabrug bleef wel be schikbaar voor voetgangers en fietsers. Nu heeft het gemeente bestuur besloten om haar nog voor dc zomer te slopen en later op dezelfde plek een nieuwe brug te maken voor deze weggebiui- kers. Plannen om wandelaars dichter bij de stad (hoogte Willem Beu- kelszoonstraat) een ocvervet bui ding te geven, zijn geschrapt. Aan de terugkeer van een pontje heeft alleen de tekstschrijver van een revue ooit gedacht Wel zit nog in de pen het al bij het Structuur plan in 1978 geopperde idee om op de plek bij hel Bui zengat. waar de eerste Vlaardingse brug heeft gelegen, een nieuwe verbinding tussen Kortedtjk en Hoflaan te maken. Mei dank aan MatlhijsA Sliuij-- 9

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1