17 'Melk heeft niet eeuwige leven' 'Schiedam en Vlaardingen moeten fietspaden op elkaar afstemmen' Hamsterwoede slechts in enkele supermarkten beantwoord Zeventien tegen elf of wie maakt dienst uit in nieuw regiobestuur Ambtenaren op de fiets Vrije dag vuilnisman Eieren rapen in zwembad Bouwspeelplaats open Vijftig jaar getrouwd Niet betaald parkeren op kermisterrein 'Labyrinth doet geen goede spullen weg' Veerpont zonder 'ferryman' Populieren gerooid Rotterdams Dagblad Woensdag 15 april 1992 De fietstoerclub Rijnmond houdt op Goede Vrijdag voor de derde maal een fietstocht voor ambtenaren die op 17 april toch vrij zijn. De 115 kilometer lange Ambtenaren tocht voert over de Zuidhollandse eilan den en Goeree-Overflakkee en start om tien uur bij de kantine van wielerbaan op sportpark Harga. inschrijven moet gebeuren tussen 9.30 en 9 50 uur en deelnemen kost 4.50 gulden. Verder is het ver plicht gebruik te maken van een tnm- of racef-.ets. Omdat ook de vuilophalers van het ONS maandag 20 april {tweede paasdag') niet werken, wordt er die dag in Schiedam geen huisvuil ingezameld. Mensen die normaliter hun vuilniszakken op maandag buiten zetten, moeten die bewaren tot donderdag. Voor het melden van storingen in de levering van energie, drinkwater, radio- en televisiesignalen blijft het ONS bereikbaar onder telefoonnummer 4622222. vlaardmgen Ook dit jaar kunnen kinderen tot twaalf jaar weer deelnemen aan het eieren rapen in het Kolpa-bad. Na afloop van de eieren-zoektocht die vrijdag 17 april om 9.00 uur begint, wordt er in het binnenbad een zwemin stuif gehouden en deelt de paashaas ver rassingen uit. Kinderen die nog niet kunnen zwemmen, zijn even eens welkom want ook in het kleine bad worden spelletjes gedaan waarmee mooie prijzen te winnen zijn. Een toegangskaartje kost vier gulden en het evenement duurt tot 11.30 uur. Voor Vlaardingse kinderen die niet goed weten wat ze in de paasvakantie moeten gaan doen. biedt de bouvvpspeelplaats aan het Boerderijpad 5 in de Holy- wijk wellicht uitkomst. Van dinsdag 21 to'. en met vrijdag 24 april kan er op de speelplaats tussen tien en vier uur weer naar hartelust gespeeld en gebouwd worden. Kinderen die lid zijn of dat voor tien gulden per jaar worden, kunnen gratis aan ai te activiteiten deelne men. Niet-leden betalen 1,50 gulden per middag. Mensen die als vrijwilliger een handje willen helpen, kunnen zich dagelijks na 18.00 uur aanmelden bij Bea de Leeuvve. Maassluis Mevrouw Van Es is vandaag op visite geweest bij de heer en mevrouw Eikerbout die hun 50-jarige huwe lijk vieren. Het echtpaar, woonachtig aan de Merel laan C03. is getrouwd in Den Haag en kreeg drie kin deren. Namens het gemeentebestuur overhandigde mevrouw van Es hel gouden paar de gebruikelijke attenties. Morgen krijgt c'^burgemeestersvrouw weer koffie met gebak, want dan bezoekt ze het echtpaar Van Dijk dat dan ook een halve eeuw getrouwd is. De heer en mevrouw Van Dijk werden in Schiedam ge boren en zetten negen kinderen op de wereld. Ook zij krijgen enkele geschenken aangeboden. Agenda Schiedam woen&dug 15 april Expositie kunstwerken leerlingen, basisschool De Singel. Singel 5 18 30-19 3U uur Paas-bridge-drive, clubhuis Excelsior'20. sportpark Thuilede. 20110 uur donderdag 16 april T Paa^-kldverjastuernoui. dienstencentrum de IMoIens. 13 30 uur Vlaardingen woensdag 15 april IniomlOtie üUi'id o\er dslma en allergie. Zalencentrum Prikke- v, oter. Weslhdvtn kade 80.20 00 uur H.ur (Musical'. Stadsgehoorzaal 20 15 uur El Nnrte Ui lm i Film/aal StddsgehoorzUdl, 20 30 uur donderdag 16 april J Orgelconcert .Aid Zou tend uk. Grote Kerk, 12 45 uur Maassluis woensdag 15 april 1 nternationale rou* enavo.nd De Sehuurkerk. 20 00 uur Zuid-Afrika Dal hel mei eenvoudig is citaten van mensen juist weer ie geven, blijkt maar weer uit het artikel met als kop 'Pretoria gaal iets te snel voor de Waterweg' in het Rotterdams Dagblad van 24 maart. Laat ik voor op stellen dat ik de manier waarop het artikel gecon cipieerd is. niet goed vind. Er zijn telefonische inter views afgenomen, zonder dat van tevoren overlegd is. Dat is op zich niet zo erg, maar als vervolgens uit spraken van mensen tegenover elkaar worden gezet, worden tegenstellingen gesuggereerd, waarvan het zeer de vraag is of die juist zijn. Jk doel hierop de te genstelling die zou bestaan tussen Martin Burger en mij. Ik zou. volgens het artikel, gezegd hebben dat de groep 'Vlaardingen tegen Apartheid' is omgeturnd tot een pro-Zuid-Afrikagrocp. Dat is grote onzin. Tij dens het interview is gesproken over de toekomst en over de vraag of de werkgroep zichzelf dan zou op heffen. Welnu, indien apartheid echt zou zijn afgeschaft, dan is het voorstelbaar dal de werkgroep zich om vormt tot een landengroep zoals de Nicaraguagroep of de Fihppijnengroep. Er gebeurt op dit moment echter nog teveel in Zuid-Afrika om een dergelijke stap zelfs maar te overwegen. Daar waar ik kritiek heb uitgeoefend op het CDA be trof du alleen de CDA-fractie. Met het CDA-bestuur zijn nooit botsingen geweest. De zanggroep "Vlaardingen legen apartheid' heeft diverse malen m zowel Maassluis als Schiedam op getreden. De opmerking over Schiedam 'daar geen kooi of platform tegen de apartheid, wel daden' is dan ook nogal insinuerend. Dat laatste geldt zeker voor de omschrijving 'hijgende pressiegroep' waar mee het artikel eindigt. De werkgroep 'Vlaardingen tegen Apartheid' pro beert op serieuze en deskundige wijze haar werk te doen en zolang de situatie in Zuid-Afrika dat vereist, zal ze Ud<u zekei mee douiguaiu Namens VTA Ineke Nieuwstraten Door Jan Booister Vlaardingen - De Vlaardingse wethouder Agnes van Ardenne- Van der Hoeven CVerkeerlwn bin nenkort eens met haar Schiedam- se collega Chris Zijdeveld om de tafel gaan zitten om de aanleg van fietspaden op elkaar af te stem men. De wethouder wil daarmee maar gezegd hebben dat het best mogelijk is om regionaal samen te werken. Maar of dat ook voor grotere zaken als de aanleg van tunnels opgaat is nog maai' de vraag. In hel Vlaardingse stadhuis, waar de Schiedamse. Vlaardingse. Maassluise en Maaslandse ge meenteraadsleden die over het verkeer 'gaan' bijeen waren, bleek daar gisteravond mei direct veel van. Want moet die Bi anken- burglunnel er wel komen? En komt er dan ook met later nog- eens een Oranjetunnel? Boven- dien. wie bepaalt wanneer het openbaar vervoer voorrang krijgt en wanneer het particuliere en vrachtverkeer? Vragen te over dus. Antwoorden kwamen er niet altijd, maar dat was ook niet de bedoeling van de avond De opzet was de raadsleden te in formeren over het regionale ver- keers- en vervoersplan dat m de maak is voor dit gebied. Dat (amb telijke) plan is in voorbereiding, onder meer omdat de minister het prettig vindt met een regiona le club bestuurders (gesproken wordt van een 'vervoerskamer') te overleggen. Dat gaal sneller en gemakkelijker dan mei gemeen ten apart. Over de noodzaak van meer over leg is iedereen het eens. Neem bij voorbeeld de ontwikkeling van het verkeer. Dat heeft in de afge lopen paar jaren al het niveau be reikt dat was gedacht voor het jaar 2000. Op alle fronten moeten de handen dus uit de mouwen. Maar hoe? En waar? En waar het eerst? In een conceptplan heeft de Ver- voerregio Oude en Nieuwe Maas daarvoor een aanzet gegeven. Het zegt. voor het Waterweggebied, globaal: zorg voor een metrover binding van het Marconiplein via Schiedam naar de Beneluxtun- nel. regel een tramlijn naar Spa- land/Kethel en neem in studie een hoogwaardige ontsluiting {metro/tramj van Gaardingen- Noord via het centrum naar Vijf- sluizen Wijsheid Bestudeer ook. zegt het concept plan, de aanleg van een tum.ci ten westen van de Beneluxtun- nel. En daar loopt hel spaak, want de meningen botsen op dat punt al jaren. Rozenburg wil die tunnel dolgraag, Gaardingen en Maas sluis zijn mordicus tegen. Wat is dan wijsheid? En moet zo'n nieuwe haven tus sen Maassluis en Hoek van Hol land wel aan de noordzijde van de Nieuwe Waterweg komen, luidde een vraag? Waarom kan dal niet op de zuidelijke oever? Want ook het concept-vervoersplan voor dit gebied, zo viel te beluisteren, is er voornamelijk ter meerdere glorie van de mainport-functie van de Rotterdamse haven. Men was wel zo verstandig om het met elkaar eens te zijn om eerst kleinere projecten aan te pakken. Daar is ook geld voor. Want sinds een paar jaar geleden elke auto mobilist 25 gulden betaalt voor openbaar vervoersvoorzieningen is dat geld nog nooit opgegaan. Wat niet wil zeggen dat er geen geld is voor echt grote uitgaven. De minister van Verkeer heeft een miljard klaar liggen en de verwachting is dat er na 1995 uit extra aardgasbaten nog meergeld komt voor een betere regulering van hel verkeer. Van Ardenne constateerde tot slot optimistisch dat er toch steeds meer regionaal wordt gedacht. De vraag is of dat in alle gevallen vrij willig gebeurt. Door Peter de Lange en Sander Sonnemans Waterweg- Vooral de klanten van Albert Heijn moeten het door de staking bij diens vaste leverancier Melkunie al een paar dagen zonder melk stel len. Maar ook andere super markten in de regio zien de le verantie van het witte vocht stagneren of zelfs helemaal opdrogen. De klanten die niet hebben gehamsterd, lopen stad en land af om nog ergens een litertje te bemachtigen. In de Gaardingsc filialen van Ahold stortte het publiek zich maandagmiddag massaal op de laatste voorraden. Klanten die met 25 pakken melk de deur uit gingen, waren geen uitzondering. De melk werd niet per klant ge rantsoeneerd. -,Dat heeft geen zin,*' aldus een bedrijfsleider. ,.AIs je dat zou doen, staat dezelf de klant vijf minuten later met weer een aantal pakken bij een andere kassa." De drie AH-filialen in Schiedam moesten het gisteren ook met le ge schappen stellen. Maandag werd er nog wel normaal geleverd maar de voorraad was in een mum van tijd op. Ook in de vesti ging in de Gorzen, waar de klan ten niet meer dan drie pakken melk in hun boodsehappenwa- gentje mochten gooien. Dinsdag was er geen druppel ver se melk meer bij AH verkrijgbaar. De vraag verlegde zich prompt naar de langdurig houdbare ge steriliseerde melk in plastic fles sen. De blikken met melkpoeder bleven voorlopig onaangeroerd in de schappen staan. Een filiaal- chef: „Daar is nooit veel vraag naar. Misschien straks, als de plastic flessen ook op zijn." Bas van der Heijden hoefde op melk beluste klanten in Gaardin gen gisteren nog geen nee te ver kopen. De supermarkt aan de Ge dempte Bi er sloot werd 's mor gens normaal bevoorraad. De be drijfsleider: „Een paar chauffeurs van de Melkunie rijden nog. Of ze morgen ook langs komen, moeten we maar afwachten. Ze kunnen niet iedereen helpen. Het is een lot uit de loterij." In Schiedam was 'Bas' aan het Broersveld giste u-n leegver- kocht. ..Voor melk zult u naar de boerderij moeten." Maandag sig naleerden de Bas van der Heij- den-winkels al een run op melk- produkten. „Sommige mensen kochten tien pakken tegelijk. Melk hamsteren is in onze ogen toch een beetje raar. Er staat ten slotte een houdbaarheidsdatum op. Melk heeft niet het eeuwige leven." Edah-bedrijfsleider Willem de Klerk m Schiedam betrekt de zuj- velarlikelen van Menken van Grieken. Omdat dat bedrijf met staakt, kunnen iedere morgen de koelcellen van de winkel aan de 's-Graven lands weg worden ge vuld. Lang blijven ze met vol want de pakken melk worden met tientallen tegelijk ingeslagen. De Klerk: „Maandagmiddag was het echt een gekkenhuis. Ik kwam winkelwagentjes te kort en moest extra kassa's draaien." Maar ook gisteren was het nog met gedaan met de hamstenvoe- de. „Opeen dag als dinsdag wordt ongeveer 400 liter aangeleverd maar oor gisteren had ik 1000 li ter besteld. Ik kreeg cr maar 320 en dat was voor de middag al ver dwenen. De fabrikant kan hel ge woon niet bijbenen," aldus de Klerk. „Dat is niet helemaal waar," rea geert Menken van Grieken-direc teur M. Dielvorst. „We leveren volgens de normale normen en produceren ook niet meer dan ge bruikelijk. Dat is zo afgesproken met de bonden." De Kon mar in Maassluis had tot gisteren ook geen gevolgen van de staking in de zuivelindustrie ondervonden. „Volop melk," meldde de filiaalleiding. „We merken niks van wat voor staking ook." Jacq Hermans, een andere supermarktgigant in Maassluis, werd ook norrmal bevoorraad door Menken van Grieken. In de winkel werd wel een verhoogde melkomzel genoteerd. Goed raak fn de zuivel boerderij van Piet en Imke Sonneveld m Maasland heerste gisteren een meer dan ge wone drukte. Tussen de vaste klanten doken veel nieuwe ge zichten op. „Maandag waren we als gewoonlijk dicht en hebben we niets van de problemen ge merkt. maar vandaag is het goed raak. Hoewel er zaterdag al een beetje werd gehamsterd." vertel de Imke Sonneveld. Sonneveld heeft 75 koeien die da gelijks 1500 tot 1700 liter melk produceren. Een deel daarvan wordt in de winkel verkocht, een deel gaat naar de Melkunie in Rotterdam. ,,Ook tijdens de sta king wordt de melk gewoon opge haald." aldus Sonneveld. Normaal is de vraag m de winkel al behoorlijk groot, vanwege de versheid van de melk en de prijs van één gulden per liter. Gisteren sloegen veel klanten voor alle ze kerheid wal extra litertjes in. Maandag beklaagde een vrouw zich telefonisch dal de winkel was gesloten. „Dan drinkt u toch voor één dag limonade." zei Imke Son neveld. De vrouw, ontdaan: maar. mijn man moet elke dag zijn bordje havermout." Even voordat gisteren het laatste pak in een Schiedamse winkel uit de koeiing werd gehaald, vulde een echtpaar zijn winkelwagentje met tw itig pakken. „Hamste ren? Nee, hoor. We halen iedere week een voorraadje. We zouden ons geen raad weten zonder melk. We moeten het gewoon iedere dag hebben." Een andere klant die gisteroch tend 'slechts' één liter meenam, vond het inslaan van grote hoe veelheden maar kolder. „Larie koek is het. Als de mensen gaan lopen hamsteren, zijn anderen die te laat komen er de dupe van. Maandagmiddag leek het hier wel oorlog. De klanten stonden elkaar zowat weg te duwen. Ik haal iede re dag de melk die ik nodig heb. Als het een keer op is, heb ik pech gehad." Normaal is de vraag in de winkel Piet en Imke Sonne veld in Maas land al be hoorlijk groot, vanwe ge de vers- ïeid van de nelk en de prijs van één gulden per li- te'. Gisteren slotgen veel klanten voor alle zeker heid wat extra litertjes in. FotoGerritde Heus/ Roel Dijkstra Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Kor Kegel Als we Rotterdam even niet meerekenen, zijn er veertien Rijnmondgemeenten en daar komen binnenkort Bergschen- hoek, Berkel-Rodenrijs en al licht ook Bleiswijk bij. Dat brengt ons met de B-driehoek op zeventien. Als we even alleen naar Rotter dam kijken, tellen we negen deelgemeenten en daar komen West en Zuid or er twee jaar bij. Elf. Moet ik meer zeggen? Zeventien is meer dan elf. Wie denkt u dat straks de dienst uitmaakt in het regiobestuur? Het voormalige Rotterdam, waarvan de deelgemeenten dan echte gemeenten zijn gewor den? Of de buurgemeenten, die altijd een beetje onder de plak van de grote stad hebben geze ten? P; ^chreef zatcdu^ a! de ge en laatste burgemeester van Rotterdam, Bram Peper, zal het met zo ver willen laten komen dat een Berkeitje-Rodenrijs hetvlieg- veldconflict wint van grote broer Rotterdam. In dat geval zal Peper gewoon minder trek hebben in het OOR: het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten. Want over leg is leuk. maar je moet wel een redelijke kans hebben om je zin te krijgen. Maar Rotterdam in z'n uppie, con tra de Verenigde Steden van de Rijnmond, dat leidt ook nergens toe. Dus Peper zal het OOR villen optuigen tot het er op en lop uit ziet. Hij moet wel. Hij steekt er zelfs landelijk zijn nek voor uit. Maar hoe? Het punt is dat in het toekomstige regiohes1 uur niet 2Heen Rotter dammers zitting zullen hebben. Ook de inwoners van de randge meenten stemmen mee en kiezen mee. Dat geeft niets. Vroeger zag je met het openbaar lichaam Rijn mond ook aldat het wat voorzich tiger wilde omgaan met natuur en milieu dan het altijd expansieve Rotjeknor. Het nieuwe regiobestuur zal een tikkeltje minder grootstedelijke aspiraties hebben dan de huidige gemeente Rotterdam, die zich desalniettemin bereid toonde om zich ten behoeve van het regio proces op te heffen. Da1 zou het big brother-syndroorr -.unnen doorbreken. En indera d. Als een Peper nu de rr wikkeling kan voorzien, dat het i in de toe komst iets minder voortvarend met tunnels en rijk wegen en vliegvelden en havens aan toe gaat dan Rotterdam thans wil, dan kun je van hem nog een heel spel verwachten om het Rotter dam-gevoel toch zo sterk moge lijk overeind te houden in de toe komstige koepel van Rijnmond gemeenten. Het kan zo: De dichtstbevolkte gemeenten krijgen de meeste vertegenwoor digers in het regiobestuur. Dat zullen de ex-deelgemeenten zijn. Het kan ook zo: De elf deelgemeenten fuseren tot er pakweg vijf, zes over zijn. Die gedachte heeft CDA-wethouder Jan van der Schalk al geuit. Tege lijk fuseren alle omliggende ge meenten tot er pakweg vier, vijf over zijn. Dat idee was van de Gaard ing^p PvdA-wethouder John Ranshuijsen. iemand die sterk Rotterdams kan denken... Het kan ook nog zo: Er komen regiobestuurders die niet aan een bepaalde gemeente gebonden zijn. maar die op grond van hun kennis {van de agglomeratie, de regionale be hoeften en de internationale ontwikkelingen) worden geko zen. Het één sluit het ander niet uit. Het laatste is veruit liet han digst en verstandigst, want dan zijn ingewikkelde verdeelsleu tels en fusies niet nodig, al zeg ik daarmee niet dal fusies ook overbodig zijn. Complexe re kensommetjes zijn dat wel. U moet voor de grap eens kijken welke algebraïsche formules er aan te pas komen om de ge meentelijke afvaardigingen bij het Milieubeheer Rijnmond vast te stellen. Dat gepuzzel heeft niets weg van modern be stuur. Hoe zal Peper proberen te berei ken, dat ook hef regmbesiuur straks een vliegveld wil? Daar ben ik heel benieuwd naar. Vlaardingen - Het evenementen terrein aan de Hoflaan te Gaar dingen krijgt geen bestemming voor betaald parkeren. Het colle ge van B en W voelt hier niets voor, omdat uitvoering van een dergelijk plan te duur is en het bovendien twijfelachtig is of het terrein door automobilisten ge bruikt zal worden. De suggestie om het terrein, waar onder meer de kermis gehouden moet gaan worden, ook voor par keren te gebruiken, is afkomstig' van het PvdA-raadshd Peter Roovers. Hij diende rond de jaar wisseling tijdens een raadsverga-! dering een motie in waarin ge-1 vraagd werd zijn ideeen nader te onderzoeken, mede omdat er par keerruimte verloren gaat achter V D in verband met de vernieu wing van het stadshart. Maar het college vindt dat er nog genoeg parkeerruimte is m hei centrum van Gaardingen, onder meer in de parkeergarage Afrol die een gemiddelde bezetting kent van twaalf procent. Boven dien kost de aanleg van parkeer-' vakken op hel evenemententer rein en de plaatsing van parkeer- meters weer extra geld. Daar naast is er in de omgeving veel gratis parkeerruimte zodat het nog maar de vraag is of het terrein wel gebruikt zal gaan worden. Vlaardingen - Bij het voormalige jongerencentrum Labyrinth zijn geen spullen van waarde wegge- gooid, antwoordt het college van B en W op schriftelijke vragen van de CDA-raadsIeden WilBaris- Hoogerwerf en Klaas van Netten. Jets meer dan een maand geleden werd Gaardingen opgeschrikt door een artikel in een plaatselijk advertentieblad waarin werd ge meld dat allerlei waardevolle spullen in een container waren gegooid. De beschuldigende vin ger ging richting Labyrinth. De meeste spullen, zo blijkt nu uit nader onderzoek, lagen al in de container toen deze voor de deur van Labyrinth werd neergezet. Ze waren afkomstig van een ander adres. Er zijn ook spullen vanuit Laby-, rtnth in de container terecht ge komen, bevestigen B en W, maar deze waren onbruikbaar. Het be trof on dei meer een keramische oven. die door een ongelukje on bruikbaar was geworden, een al vier jaar kapotte offsetpers die niemand wilde hebben, een reeds kapot televisietoestel en wal m slechte staat verkerend meubi lair, aldus het college. Deze spul-I len zijn nog aan het Klingloop" centrum aangeboden, maar dat] toonde er geen belangstelling' voor. u Labyrinth moest in die tijd onbj ruimd worden aangezien het pand in de verkoop ging. Maasland - Net op hel moment dat is besloten dat de veerpont lussen de Kwakcivveg en de Broekpolder ook dit jaar in de vaart blijft, moet het recreatie schap op zoek naar een meuwg veerman. De huidige veerman,; bekend als Joop dc ferryman, is wegens ziekte een aantal maan den uitgeschakeld. Het recreatieschap Midden-Delf land is nu op zoek naar een tijde lijke vervanger voor de periode tot I juni. Er wordt dagelijks ge varen, behalve op maandag. Gegadigden voor de functie, waaraan geen vergoeding is ver; bonden, kunnen zich melden bij hel Recratieschap, Zuidbuurt 85, 3132 KA in Gaardingen, onder vermelding van "sollicitatie tijde lijke veerman'. Schiedam - Gemeentewerken Schiedam is gisteren begonnen met het rooien van 33 balsumpo- pulieren in Groenoord. In het noordelijk deel van de wijk kla gen bewoners al geruime tijd over zaadpluis dal van de bomen komi. In de zomermaanden waaien de witte vlokken overal heen. De buurt ervaart dat als overlast. Vol-, gend jaar zullen nog eens 26 po pulieren in Groenoord worden ge rooid. De verwijderde bomen wor den vervangen door andere soor ten. Zaadpluis van wilgen en balsum- populieren is overigens een nor maal verschijnsel, maar volgens PictnlsuelitrhuieliSl d^Ot ZlC.. -%i de bomen in Groenoord de laatste jaren een meer dan gemiddelde zaadproduktievoor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1