13 'Als ik iets heb, gaat mijn vrouw ook met mij mee' f Video nieuw wapen tegen wegpiraien; I J Tippelaars aan de wandel partnerstedenconcert Delfiandseweg viert feest Schoolactie een succes Poppen- en berenbeurs Brons voor Noordhoek Kermisterrein gaat open Westlander vaart weer Op Sleeptouw JHs&s De partner van de burgemeester 'Heel veel mensen schudden je na afloop ook de hand' Rotterdams Dagblad Woensdag 22 april 1992 Wandelsportvereniging de Schiedamse Tippelaars houdt zaterdag 25 en zondag 26 april voor de 15e keer een wandel mars door Schiedam en omstreken. Er kan worden gekozen uit 5,10,15.25,35 en 45 kilome ter en er moet worden gestart tussen 8.00 en 14.00 uur bi] het clubgebouw aan de Warande 150. Het in schrijfgeld varieert van 1,50 tot 4,50 gulden. Informatie: A. Krommenhoek (4712412). Matha's sportartikelen (4268811), of I. Huiskens (4732107). Het Neath and Distnct Ladies Choir uit Neath (Wa les) en het gemengd koor Svoboda uit Velenje/So- stanj nemen zaterdagavond deel aan het Partnerste denconcert dat onder auspiciën van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus wordt gegeven in kerkgebouw De Ark. Het concert maakt deel uit van de 125-jange jubileumviering van Orpheus en omvat werken Gaüus, Bruckner. Vivaldi en Gounod. Toegangsbewijzen voor de uitvoering die om 20.00 uur begint, kosten vijf gulden en zijn verkrijgbaar bij de VW of te reserveren door te bellen met (010) 4267067. De bewoners van de Delfiandseweg vieren zaterdag het feit dat de drie flatgebouwen waarin ze wonen 25 jaar geleden werden gebouwd. Uitslapen is er die dag niet bij want om acht uur moeten ze allemaal te gelijk de speciaal voor het feest vervaardigde vlag gen uithangen. Een uur later luidt wethouder Bart deLeede het feest in. Tussen 12.00 en 13.00 uur verzorgt de Jeugd Rijn mondband een optreden en krijgen alle leden van de bewonersvereniging een verrassing. Vlaardingen De inzamelingsactie die de vijf rooms-katholieke ba sisscholen voor de San Antonio-school in de Chileen se stad Taica hebben gehouden, is een succes gewor den. In de afgelopen vier weken hebben de leerlin gen. hun ouders en leerkrachten met een sponsor loop, vrijmarkt en het doen van klusjes 8000 gulden bijeen gehaald. De opbrengst wordt via de Broeders van Maastricht overgemaakt naar de school in Chili. Daar wordt het geld gebruikt voor de aanschaf van lesmateriaal. Het Ibis hotel aan de Westlandseweg vormt zaterdag het decor van de poppen- en berenbeurs die er van 10 30 tot 16.30 uur wordt gehouden. Verzamelaars kunnen er volledig aan hun trekken komen want er is van alles te zien en te koop: poppen, beren, pop penhui smeubeltjes, antieke poppenjurkjes, oud speelgoed, serviesjes en nog veel meer. Oude pop pen en beren kunnen worden getaxeerd, gerepa- reeid en men kan ook ouderwets speelgoed laten taxeren. Er is ook een tentoonstelling van de Vlaar* dingers Adne Knops en mevrouw De Man die hun poppencollectie exposeren. Vlaardmger Henk Noordhoek heeft gistermiddag de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, gekregen vanwege zijn 40-jarig dienstverband bij Panocean Tank Storage. Noord hoek is als all-round operator onder meer belast met het rangeren van tankwagons. Burgemeester Van Lier opent vrijdagmiddag het kermisterrein aan de Hoflaan. Enkele parachutisten van de Flying Dutchmen uit Rotterdam overhandi gen de burgemeester rond drie uur een schaar voor de officiële handeling. Maassluis Geheel volgens de traditie verzorgt de heer J. Ver meer uit Maasland ook dit jaar weer boottochten met zijn Westlander over de Maaslandse vlieten. Liefheb bers die mee willen varen, kunnen zich voor één van de twee boottochten van woensdag 3 en 10 juni aan melden door acht gulden over te maken op de post bankrekening 715058. De op-en afstapplaats is bij de Wippersmolen aan de Wipperskade en tijdens de tocht vertelt secretaris F. van Ooststroom van de historische vereniging Mid den-Delfland, over de flora, fauna en geschiedenis van het unieke gebied. Onder de titel 'Op Sleeptouw' begint zaterdag in het Nationale Sleepvaartmuseum een nieuwe wisselten toonstelling. De ex-positie geeft een beeld van het geen er door de jaren heen door Nederlandse sleep boten is verscheept. Behalve de honderd foto's die de evolutie van de gesleepte objecten laten zien, zijn er veel bijzondere scheepsmodellen in de tentoonstel ling opgenomen. Dat zijn dit keer niet alleen model len van sleepboten maar ook van een baggermolen, een drijvende kraan, een vrachtschip in oorlogsuit rusting en een zuiger. De expositie valt tot 25 okto ber op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag te be kijken. Agenda Schiedam woensdag 22 april Aquarel- en gouache-expositie Renee Roubos-PIugge, Schieland Galerie, Sladhouderslaan 98, tol en mei 15 mei Demonstratives Kyokushinkai karate, wijkcentrum de Erker. Jar. van Aven nesstraat 32,18 00 uur •Vrij dansen vanaf35 jaar. De4Molens, 19 00-22 30uur Vlaardingen woensdag 22 april «"*»6 Ujd tioneen, Slddsgehoui «wa», 20.15 itUi. i donderdag 23 april 1 1 Vervolgcursus geheugentraining voor vrouwen, Stichting Coer- 1 ke P K. Drossaartstraat, 10 00 uur 'En dit is negen' (gi oep Purper), Stadsgehoorzaal, 14 00 en 20.15 Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Loes Elshof Den Haag/Maasland - In hei be gin vroegen ze op zijn werk of hij voortaan ook zou meedoen aan het 'ladies-programm'. Jan Kokx- hoorn <49) kreeg aanvankelijk door zijn collega's wel wat plage rijen toegeworpen toen zijn vrouw, Mary Kokxhoorn, in het afgelopen jaar burgemeester werd van Maasland. „Daar ging ik natuurlijk nooit serieus op in," zegt hij wijs. Tenslotte bestaan dergelijke uitstapjes, zoals voor echtgenotes van hoogwaardig heidsbekleders, niet eens in bur gemeesterskringen. Inmiddels zijn de plagerijtjes wel opgehou den, verzekert hij. Jan Kokxhoorn is al geruime tijd chef financiële administratie bij de SER (Sociaal Economische Raad) in Den Haag. Uit de reac ties van zijn collega's leidde hij af dat sommigen het toch wel 'iets bijzonders' vonden, een vrouwe lijk burgemeester. Hij beseft dat vrouwen in dit ambt nog een gro te minderheid vormen, maar be schouwt het desalniettemin als 'een gewone job met verplichtin gen'. Het zou bovendien vermoei end zijn hier voortdurend bij stil te staan: „Mijn vrouw is er zich ook niet ieder moment van de dag bewust van dat zij burgemeester Toch is het nieuwe ambt van zijn vrouw niet ongemerkt voorbijge gaan aan het gezin Kokxhoorn. „Mijn vrouw is full-time gaan werken, we moeten dus thuis iets meer de handen uit de mouwen steken," Ook is sinds vorig jaar zijn agenda duidelijk voller ge worden. 's Avonds en in de week einden staat vaker dan vroeger wat op het programma. Af en toe neemt hij een vrije dag, bijvoor beeld voor de installatie van de nieuwe burgemeester van Mon ster. „Voordat mijn vrouw het ambt aanvaardde, hebben we het er sa men over gehad. Dat is in goed overleg gegaan. Op ev~ gegeven moment hebben we geztgd. we staan er allebei volledig achter. Het vergt enige aanpassing, maar dat heb je te accepteren omdat dat nu eenmaal hoort bij zo'n openbaar ambt." Kokxhoorn waagt zich niet aan een uitspraak over wat hij niet leuk vindt aan die bijkomstighe den. Hij zegt plezier te hebben in de bijeenkomsten van de 'burge meesterskring', een groep burge meesters uit een bepaalde regio die af en toe bij elkaar komen 'met partners'. Het is heel nor maal dat hij meegaat, vindt hij, want „ook in het bedrijfsleven zijn er van dit soort informele bij eenkomsten. Als ik zoiets zou hebben, zou mijn vrouw ook met mij meegaan." Hij heeft zijn vrouw vergezeld naar de nieuwjaarsreceptie van de gemeente en bezocht de ope ning van het nieuwe clubgebouw van een korfbalvereniging. Hij was ook aanwezig bij een actie van de plaatselijke voetbalclub. Bijeenkomsten in de sportsfeer hebben zijn voorkeur, bekent hij. Hij heeft al deze bijeenkomsten tot nu toe niet als vervelend erva ren: „Het is een plezierige manier om met mensen in contact te ko men. Je komt in allerlei verschil lende circuitjes terecht." Jan Kokxhoorn bestrijdt het idee dat hij als 'burgemeestersman' minder verplichtingen heeft dan een 'burgemeestersvrouw'. Dit heeft volgens hem evenmin iets te maken met het feit dat hij een volledige baan heeft, maar eerder met de tijdgeest. „Vroeger beslis te de burgemeester alles. Nu is het iemand die boven de partijen staat, die een bemiddelende rol heeft." Dit verklaart volgens hem dat hij als echtgenoot minder re presentatieve verplichtingen heeft. „Er is een heel ander beeld van het burgemeesterschap dan bij voorbeeld vijftig jaar geleden. Vroeger had het beroep een be paald aureool." In de moderne, ambtelijk geregelde gemeenten zijn burgemeesters meer anonie me figuren, meent Kokxhoorn. In kleine dorpen, waar de lijnen kor ter zijn tussen burgers en notabe len, kan dit beeld volgens hem nog wel langer stand houden. Maar het feit dat erop dit moment nog steeds veel belangstellenden zijn voor dit ambt, bewijst vol gens hem wel dat het beroep 'een bepaalde uitstraling heeft behou den'. Hij ambieert zelf allerminst een carrière als burgemeester. „Het «X vraagt veel tijd en je moet over be paalde eigenschappen en vaar digheden beschikken." Kokx hoorn vindt het een heel veelzij dig beroep. „Een belangrijke ei genschap van een burgemeester is dat deze 'team-leider'is en goed naar mensen moet kunnen luiste- Kokxhoorn interesseert zich voor de politiek, maar voelt er niet veel voor zelf politiek actief te zijn. „Mijn belangstelling en vaardig heden liggen meer op een ander terrein," antwoordt hij diploma tiek. Hij beschouwt zichzelf als „specialist met aanleg op het fi- nancieel-administratieve ter rein". Het echtpaar Kokxhoorn heeft zich in augustus definitief geves tigd in Maasland. Naar eigen zeg gen heeft Kokxhoorn nauwelijks hoeven wennen: hij verlangt er al- u Burgemeester kornen en gaans» Ook in het Waterweggebied. eerste burgers van Vlaardingen* en Maassluis vertrekken op afjï zienbare termijn. Maasland heeft net een nieuwe burgemeester. Zij zijn het ook die meestal 'de krant halen'. Hun partners ver toeven in de schaduw. Soms ko men ze even in de publiciteit als er officiële handelingen moeten worden verricht, maar snel dui ken ze daarna weer de anonimi teit in. Hoe denken ze over hun rol'? En vinden ze eigenlijk wei dal ze die hebben? j In deze serie de partners van des burgemeesters van Schiedam^ Vlaardingen, Maassluis en Maas»-* land aan het woord. j j Na Akkie van Es en Ineke van* Lier ditmaal Jan Kokxhoorn. Jan Kokxhoorn: 'Mijn vrouw is zich er ook niet ieder moment van de dag bewust van dat zij burgemeester is.' Foto Roei Dijkstra leen nog naar binnenkort samen met zijn dochter hun hobby's paardrijden weer op te vatten. J j „Maasland is een heel mooi dorp» s met een echte historische kern erj J toch ook een landelijk karakter. Als je vanuit Delft over de weg Maasland binnenrijdt, zie je die gigantisch zware hijskranen op de achtergrond. Dat accentueert nog eens extra hoe landelijk Maasland is." Door Hans van Alphen Vlaardingen - Ook ter hoogte van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis toert sinds enige tyd een wonderwagen van de politie om verkeers- overtreders metvideobeeldenophun fouten te wijzen. Ze worden achternagezeten tot op de afrit van de Van Brienenoordbrug richting Dordrecht aan toe. Daar heeft de rijdende 'underc over1 van het korps Rijkspolitie ook ineens beet. Op de meest linkse baan duikt met een fantas tische snelheid een oude Merce des op. „Cees, daar komt er eentje aanbuffelen," waarschuwt wacht meester Thijs van der Wel (35) de chauffeur. Maar surveillant Cees Keultjes (32) zag de wegpiraat al aankomen en heeft de achtervol ging ingezet. Terstond heeft de Nissan Primera waarin wij ons bevinden niets meer van de gezapige midden klasser die even daarvoor nog braaf met 100 kilometer over 's heren wegen sukkelde. Nee, nu zitten wij samen met Batman en het schrandere knaapje Robin in de Batmobiel die plankgas achter een schelm op vier wielen jaagt. Wachtmeester Thijs program meert de 40.000 gulden kostende computerapparatuur die 'Police Pilote' heet en draait de achter de voorruit gemaskeerde video-ca mera in stelling, terwijl chauffeur Kees de donkere Japanner van de Algemene Verkeersdienst Drie bergen (AVD) op zijn staart trapt. Regels zijn er voor de sukkels, blijkt. Want wanneer even later de Heinenoordtunnel opdoemt, neemt de Batmobiei met 200 kilo meter de doorgang onder het wa ter. Angstig weggedoken op de achterbank Ieren wij dat de over trederwaarop wordt gejaagd niets in de gaten heeft. Slaiommend door het drukke verkeer geraken wij steeds dichterbij. Maar bij de afslag richting provinciale weg dreigen stoplichten roet in het eten te gooien. De asfaltridder voor ons die links en rechts in haalt, vindt groen op zijn weg. Wij ïootl. „Doorrijden, Cees," zegt wachtmeester Thijs, „anders zijn we hem kwijt." Dus racen wij via de vluchtstrook en met drietonige hoorn door. Een paar honderd meter verder De automobi list wordt nu ook gecon fronteerd met zijn rijgedrag. Al z*n fouten zijn haar scherp vast gelegd. De meeste be stuurders zijn de politie er nog dankbaar voor ook. Foto Maurice Nelwan eindigt de kamikazetocht. De chauffeur van de Mercedes, tij dens zijn rit sigaretje nonchalant in de mondhoek en nog altijd in de waan heerser op de weg te zijn, ziet zich opeens voorbijgestoken door een autootje waarop - och hemel - opeens een bordje 'Stop Politie' vanaf de hoedenplank op licht. De verrassing blijkt te veel, volle dig uit het veld geslagen stapt de midtwintiger uit zijn wagen en blikt verbijsterd m het rond. „Hij bleef maar trillen. Zijn haast ver- klaarde-ie door een koeriersklus je. Ja, hij had ons wel gezien, zei- ie. Nee. geen moment gedacht dat het weieens politie kon zijn," merkt Thijs van der Wel een stief kwartiertje later op. In de tussentijd heeft de verbali seerde automobilist via de terug gespeelde videoband geleerd op vier overtredingen te zijn betrapt. „Kom maar in de stoel, net ais bij Mies." krijgt hij te horen, en leert dan dat hij niet alleen veel te hard reed, maar ook rechts inhaalde, geen autogordel om had en bij herhaling te dicht op zijn voor gangers reed „Das toch gauw duizend gulden boete en drie maanden rijontzegging," rekent Cees Keultjes hardop voor. „En dan hebben wij 'm nog gematst ook, want z'n kenteken deel III was verlopen en de spoorverbre- ders op z'n banden waren ook niet zoals het hoort. Maar je moet de nuance blijven zoeken. Wij heb ben hem aangepakt op die zaken waarin hij gruwelijk fout zat. En ik zeg je. die mijnheer heeft zijn lesje wel geleerd." Schatkist De videowagen, het nieuwste middel in de strijd van de over heid tegen de notoire verkeer s- overtreder, laat zich die dag niet alleen als een voor de meeste au tomobilisten onbekend fenomeen kennen, maar ook als een regel rechte aanwinst voor Rijks schat kist. Binnen anderhalf uur wor den nog eens drie snelheidsover- treders staande gehouden; alles bij elkaar goed voor een kleine duizend gulden. Echt schik hebben de beide sur veillanten wanneer een naar de vluchtstrook gedirigeerde auto rijder laat weten geshockeerd te zijn, omdat de pront op zijn dash board gemonteerde radardetector hem een ongestoorde rit had moe ien waarborgen. „Ik ga onmiddel lijk mijn geld terughalen. Dat ding heeft mij 990 gulden gekort Ik had de garantie van de winke lier dat ik nooit meer gepakt zou worden." Van de twee wachtmeesters leert de man dan dat er, in weerwil van de gewekte suggestie, geen ade quate apparatuur voorhanden die het mogelijk maakt de police tieradar te traceren. Thijs van der! Wel: „Wij hebben bij de Rijkspoli tie alles uitgeprobeerd wat er op de markt is. En ik zeg je dat het troep is, het begint al te piepen als je voorbij een pompstation rijdt. Soms willen wij een vent met zo'n apparaatje in de auto weieens dol len. Dan rijden wij pal achter 'm en geven met de seinsleutel van onze radioapparatuur een sig naal, waardoor zijn alarm afgaaij.) Horendol worden die lui daarvan,* want overal zien zij spoken, teij-J wijl wij onzichtbaar blijven. Zo'n* radardetector is echt blikken rot}-* zooi. En dan moet je zien wat er in« de winkel voor wordt gevraagcj* steevast 999 gulden. Blijkbaar* precies de prijs die de fantasip van de mensen prikkelt, want je struikelt over die krengen." Meerwaarde De inzet van de videowagen brengt naar de mening van de rijkspolitiemensen op praktische wijze het iik-op-stuk-beleid van de overheid in de praktijk. Via de,, in het dashboard verwerkte monij-* tor, die is aangesloten op de wJ deo, wordt voor iedere verbalP seerde aanschouwelijk gemaakt» wat er precies aan scheelde. Van der Wel: „Het is anders dan. radar. Dat gaat van pats. tachtig gulden. Gortdroog, eigenlijk. Hier geef je aan de geconstateer de overtreding een meerwaarde mee. Heel veel mensen schudden je na afloop ook de hand. Sommi gen lijken het diep in hun hart ook wel mooi te vinden op die maj nier betrapt te zijn. Praten erover in hun kennissenkring. En dat i$ precies de 'mond-tot-mond-recla-i me' die wij nastreven." j j „Er rijdt nu zo'n tiental van dezo wagens door Nederland. De autcj-J mobilisten weten van ons be-ri staan, de autobladen hebben onzb? nummerplaten afgedrukt. Maar de praktijk wijst uit dat niemand er rekening mee houdt dat een doorsnee wagen zó vol zit met hoogwaardige politieapparatuur. Overigens wil ik nog één misver stand uit de weg ruimen. Wij zijn er niet op uit de automobilist een zo hoog mogelijk boete aan te naaien. Wij werken niet op pi«i mie-basis. Of ik nu veel of weinig boetes uitschrijf; ik verdien eis geen cent meer of minder doojj Wij zijn relatief erg machtig, ma as houden ons in het belang van h<jf publiek goed aan de regels." -* I EÖSa

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1