Waterweg 13 Markt-winkeliers in tegenaanval Jeugd gebruikt vakantie om te werken SP wil andere betaling voor groenvoorzieningen Groep middenstanders woedend over compromis met gemeente I 'Veiligheid is bij Cindu Key Kramer in orde' Vrouw tientallen malen seksueel misbruikt Vijftig tips over Brielse moorden Provincie stimuleert milieu-veehouderij Bedrijfsterreinen verkopen nog goed Overleden na val met fiets Staking bij Edah WÊÊÊÊm m .JML_ Bijna 20.000 gulden voor Oost-Turkije 'Houders van strandtenten lijden verlies door slagboom' Granaat aan Waterwegstraat Was van lijn gestolen Auto's botsen op Kethelplein Even passen; geld weg Autoradio en auto gestolen Rotterdams Dagblad Vrijdag 24 april 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Gaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - De twintig rechercheurs die de moord onderzoeken op de drie Turken die op 6 maart in het natuurgebied bij Oostvoume werden gevonden, heb ben naar aanleiding van een uitzending van het tele visieprogramma Opsporing Verzocht gisteravond ■vijftig tips ontvangen. Het gaat daarbij vooral om aanwijzingen van mensen die het drietal nog hebben gezien op de avond, dat zij in het restaurant Sato aan de Glashaven in Rotterdam zijn geliquideerd met een groot aantal schoten. Daarna zijn de stoffelijke overschotten zwaar verminkt (ontdaan van ledema ten en hoofd), overgebracht naar Oostvoome en daar inbrand gestoken. De tips worden de komende dagen nagetrokken. Woordvoerder W, de Rooij is enigszins teleurgesteld dat er weinig reacties (slechts twee) uit de Turkse wereld zijn gekomen. Juist om uit die kringen aan wijzingen te krijgen was het item in Opsporing Ver zocht in hel Turks ondertiteld. Het telefoonnummer voor tips <010-4243456) blijft nog enkele dagen open. De vermoorde Turken - de politie gaat nog steeds uit van een afrekening in de onderwereld - zijn Ka- run Akin (26), Hurriyet Karacagun (32) en Huseyin Feyzi Erik (28), die alledrie aan de Mathenesserweg woonden. Twee van hen woonden boven een pizzeria en de derde exploiteerde daar tot voor kort een kap perszaak. Volgens de politie was het drietal 'behoor lijk actief in de onderwereld'. De politie heeft gisteravond bekend gemaakt dat in de buurt van de verkoolde lijken een witte hand schoen en een rode sporttas met daarin onder meer een Palestijnse doek is gevonden. De drie slachtof fers zijn op de avond van 5 maart rond zes uur van de Mathenesserweg vertrokken in een witte Toyota Co- roila. De wagen met het kenteken LJ-92-PR is nog steeds niet teruggevonden. Den Haag - De provincie Zuid-Holland trekt dit jaar 425.000 gulden uit voor het stimuleren van milieu vriendelijke melkveehouderij in bodembescher- mingsgebieden in de veenweidestreek. Deze gebie den hebben natuur- en landschapswaarden waarvan de bodem extra bescherming nodig heeft. Hel gaat •om maatregelen die vermesting, verspreiding van verontreiniging en verdroging door grondwateront trekking tegengaan. Er komen negen mineralenpraktijkgroepen, waarin veehouders via een mineraalboekhouding het ge bruik van mest en kunstmest proberen te verklei nen, en drie voorbeeldbedrijven 'melkveehouderij en milieu'. Hét geld gaat naar bedrijven in de veen weidestreek (onder meer Krimpenerwaard), de Kop van Goeree, de duinzoom ten noorden van Katwijk en het ^andvvallehgebied tussen Den Haag en Lei- den.- v- Den Haag - Ér is vorig jaar door alle Zuidhollandse gemeenten gezamenlijk .157 hectare bedrijfsterrein verkocht (of in erfpacht uitgegeven). Daarnaast wist Rotterdam nog eens 53 hectare zeehaventerrein aan de man te brengen. Dat is in totaal 30 procent minder dan in het topjaar 1990, toen het bij elkaar om 305 hectare ging. Toch ligt de 157 hectare 'droog' terrein nog beduidend bo ven het gemiddelde van 118 hectare in de afgelopen tien jaar, ondanks de zeer hoge de grondprijzen in Zuid-Holland op dit moment. Vooral Rijnmond (59 hectare verkocht) en het westen van de provincie (37 hectare) waren vorig jaar in trek bij het bedrijfsle ven. Dit blijkt uit gisteren bekend gemaakte provinciecy- fers. Voorlopig is er nog voor vele jaren bedrijfster rein beschikbaar in Zuid-Holland. Van het aanbod van 1065 hectare is zo'n 512 hectare direct te gebrui ken. De grootste krapte doet zich voor in het Westiand en de regio Pijnacker. In het Groene Hart zal de ontwik- keling van bedrijfsterreinen vanuit politiek beleid moeien worden beperkt. Rotterdam - Het personeel van de Edah-vesiigingen aan de Slotboomstraat en de Spinozaweg in Rotter dam staakt vandaag. De ongeveer 25 werknemers nemen deel aan dé: landelijke actiedag van de Voe dingsbond FNV in Zwolle. De geplande actiedag voor werknemers in super markten in de regio Den Haag is mislukt. Volgens actieleider G, van Hees van de Dienstenbond FNV zijn pogingen om een staking uit te roepen bij fili alen en liet distributiecentrum van Jac. Hermans ge- stuit op onwil van de werknemers: In supermarkten in het hele land. worden vanaf eind maart actie ge voerd voor een hoger loonbod (nu vier procent) en te gen inlevering van vakantiedagen bij ziekte. Maassluis - Onder leiding van fo tograaf Piet er 't Hart gaat een groep winkeliers uit het centrum van Maassluis bij de rechter op nieuw de terugkeer van de vrij dagse weekmarkt op het histori sche Marktplein eisen. De mid denstanders zijn woedend over het compromis, dat de Onderne mersfederatie Maassluis (OFM.) mei de gemeente heeft afgeslo ten. Volgens 't Hart heeft de OFM geen ruggespraak gehouden met haar leden. Met het akkoord willen de OFM en wethouder Timmermans de strijdbijl begraven. Verleden jaar stonden de partijen lijnrecht te genover elkaar toen het gemeen tebestuur zijn belofte brak dat de weekmarkt na de herbest rating van de Markt op de historische plaats zou terugkeren. Tot onge noegen van de winkeliers bleef de weekmarkt op hel parkeerterrein achter de Nieuwstraat. Het conflict leidde tot twee juridi sche procedures. De Raad van State vernietigde uiteindelijk een gemeenteraadsbesluit, waarin werd bepaald dat de weekmarkt in het vervolg op hel parkeerter rein zou plaatsvinden. Het rechts college gedoogde het beleid van de gemeente tijdelijk onder de voorwaarde dat er een onderzoek zou worden ingesteld naar de ge volgen van de verplaatsing op de omzetcijfers van de winkeliers. In onderhandelingen met de OFM heeft de gemeente voor elkaar gekregen dal de overkoe pelende vereniging van de mid denstand niet langer aandringt op uitvoering van het vonnis. In het compromis blijft de week markt op het parkeerterrein ach ter de Nieuwstraat. De winke liersvereniging wordt levieden gesteld met een opknapbeurt. An tiek ogende lantaarnpalen, bloembakken en dertig nieuwe parkeerplaatsen zijn bedoeld om de klandizie in het stadshart op peil te houden. „Ze gooien alle resultaten zo in het water," concludeert Pi eter 't Hart. eigenaar van Folohuset op de hoek van de Nieuwstraat en de Zuidvliet. „De OFM suggereert dat er niks meer aan te doen is omdat het standpunt van de ge meente over de markt onwrik baar is. Er ligt echter een bindend vonnis van de Raad van State. De zaak was dus allerminst verlo ren." Calamiteiten Uit een snelle peiling onder colle ga's is Pieter 't Hart gebleken dat zeker vijftien winkeliers verder willen procederen. „De week markt mag niet terugkeren in verband met de brandvoorschrif ten. Maar ook achter de Nieuw straat zou de brandweer er in ge val van calamiteiten niet door- kunnen. Verleden jaar beloofde de gemeente dat ook het Markt- plusscenario zou worden onder zocht. In dal voorstel wordt de markt verspeid over de Markt en een andere lokatie. Daar hebben we nooit meer iets over gehoord." Volgens 't Hart lijden de winke liers in de omgeving van de Markt en de Nieuwstraat een tl ink om zetverlies als gevolg van de ver plaatsing van de weekmarkt. „Er zijn zelfs al ontslagen gevallen." In het vervolg van de rechtsgang gaan de winkeliers hun eisen on dersteunen met accountantsver klaringen, waarin de omzetont wikkeling van een groot aantal winkeliers op een rijtje wordt ge zet. Volgens "t Hart is duidelijk aantoonbaar, dat veel winkeliers met een flinke omzetderving wor den geconfronteerd. ..En dat ver lies compenseer je niet met een paar nieuwe lantaarnpalen." Advocaat JAM. van der Saride, die verleden jaar namens de win keliers tegen de gemeente proce deerde. wil nog niet vooruitlopen op de komende ontwikkelingen. ..De gemeenteraad heeft nog geen beslissing genomen. Pas daarna kunnnen de winkeliers hun standpunt bepalen." Van der Sande is tegenwoordig ook actief als secretaris van de Onderne mersfederatie Maassluis. Toch sluit hij op voorhand niet uit. dat hij in de verdere procesgang na mens de rebellerende winkeliers gaat optreden. Een 42-jarige vrouw uit Rotterdam Is gistermiddag op de Bergweg verongelukt. Rijdend op een fiets moest zij een ge parkeerde vrachtwagen voorbij en daarbij raakte ze met haar achterwiel in de tramrails. De vrouw kwam ten vat en op het moment dat van de andere kant een bus van de RET passeer de, dieook moest uitwijken vooreen iangsde kant vande weg staande vrachtauto, De vrouw kwam onder een achterwiel van de bus terecht en tiep zwaar hersenletsel op. Onderweg naar het ziekenhuis Dijkzigt is ze overleden. Fato Niels vsn der Hoeven In het voorjaarszon netjegaan deze kin deren er flink tegen aan. Met echt ge reedschap maken zij hutten op de bouwspeelplaats, gebruiken hun va kantie om te bouwen dus, in te genstelling de ech te bouwvakkers. De werkplaats is te vin den naast kinder boerderij Holywood en is deze week open. Kinderen kunnen er hutten bouwen, kleuren, kleien en ook tex tielverven. Tussen de bezigheden door kunnen zij jn een winkeltje op het ter rein, snoepjes en li monade kopen, in de paasvakantie en op andere ope ningstijden kunnen kinderen voor 1,50 gulden tussen 10.00 en 16.00 uur terecht bij de bouw speelplaats. Met een lidmaatschaps kaart, die tien gul den kost, kunnen kinderen het hele jaar tijdens de ope ningstijden naar de bouwspeelplaats. Foto Roel Dijkstra M?iËÉI mê. Maassluis - Cindu Key Kramer De brandschade treft volgens de ziel geen reden om de bewaking op haar opslagterrein langs de Waterweg op te voeren. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf gisteren laten weten. Er zijn twij fels over de veiligheid van het ter rein gerezen naar aanleiding van de brand, die woensdagavond een flink deel van de handelsvoorraad in de as legde. De brand is ver moedelijk door buitenstaanders aangestoken. Bij Cindu Key Kramer Coating. dat in het verleden ook is getrof fen door een 11 kse brand, wordt de vuurzee gezien als een incident. „We zijn afdoende beveiligd," zegt de woordvoerder, die niet in wilde gaan op de opmerking dat het terrein in het Lickebaertge- bied erg gemakkelijk toeganke lijk is voor buitenstaanders. „Daar doe ik geen uitspraken over." woordvoerder niet de portemon nee van het Maassluise bedrijf. De met bitumen bewerkte stalen pijpen waren reeds aangekocht door de opdrachtgever. In af wachting van transport werden de pijpen op verzoek van de klant op liet door Cindu Key Kramer gehuurde terrein opgeslagen. ..Verzekeringsexperts moeten nu bekijken wat er met. de pijpen gaat gebeuren. Als het staal niet is beschadigd, kunnen de pijpen wellicht opnieuw worden gecoat." De woordvoerder wil niet zeggen of de klant vee! bedrijfsschade heeft opgelopen als gevolg van de brand. De door Cindu Key Kra mer bewerkte pijpen worden doorgaans gebruikt in de off shore-industrie. De produkten worden ook benul bij het aanleg gen van gas- en olienetwerken op het land. Maassluis - Bijna twintigduizend gulden is in Maassluis vergaard voor de slachtoffers van de aard bevingsramp in Oost-Turkije. Het geld is naar het Rode Kruis ge woon lp het "etroffsn ''ebicd helpt. Symbolisch is het geld al aan de ambassadeur van Turkije over handigd. Hij heeft de Maassluise bevolking daarvoor hartelijk be dankt. In Maassluis wonen veel Turken met familie in het gebied dat met de aardbevingen te ma ken heeft gehad. Tot de inzamelingsacties behoor de een sponsorloop van ambtena ren. Die bracht zo'n 9000 gulden op. Met collectes en een speciaal bankrekeningnummer is daar nog eens 10.000 gulden aan toege- Schiedam - Zeker enige tiental len malen heeft de 23-jarige vrouw, die kort geleden bij de Sehiedamse politie aangifte deed van verkrachting en mishande ling. zich moeten laten misbrui ken op gezag van haar 26-jarige vriend uit Schiedam. Die nam dan Vrienden' mee die haar ook mochten verkrachten, steeds on der toeziend oog van de Schiedammer. De vrouw woonde vanaf midden 1988, ze was toen 19 jaar, tot eind 1989 in Schiedam samen met haar 26-jarige vriend. Daarna ver huisde ze naar een plek buiten de stad. De politie wil in belang van de privacy niet vertellen waar dat is. De mishandelingen en ver krachtingen hielden overigens niet op. Die gingen nog twee jaar door tot oktober 1991. De vrouw is in die vier jaar door verschillende mannen misbruikt. Of dat steeds dezelfden waren, dan wel constant anderen, is nog niet bekend- Er moeten nog meerdere mensen worden ver huurd in de zaak. Wei staat vast dat geld geen rol heeft gespeeld bij de seksuele mishandelingen die de vrouw moest ondergaan. De 26-jarige Schiedammer is al op 14 april aangehouden. Later is hij voorgeleid aan de officier van Justitie, waarna directe opname in het Huis van Bewaring volgde. De aanklacht luidde verkrachting en mishandeling en het toelaten van ontucht door anderen. Onduidelijk is nog waarom de vrouw gewacht heeft met de aan gifte. Evenmin wil de politie mee delen of de vrouw nu onder be handeling van een arts staat. Vlaardingen - Huurders van het Gemeentelijk Woningbedrijf be talen meer voor de groenvoorzie ning dan mensen die bij een wo ningbouwcorporatie huren. Dat verschil is er al zo'n vijfenveertig jaar. Sinds 1990 zijn er echter klachten van huurders van gemeentewo ningen. De klachten kwamen na dat de jaarafrekening van de ser vicekosten voor het eerst per complex woningen werd gespeci ficeerd. Voorheen werden de kos ten van het onderhoud van ge meenschappelijke groen^ verre- teitsprineipe: iedereen betaalde evenveel. Het maakte dus niet uit oi' het ene complex in verhouding veel meer of minder groenvoorzieningen had dan een ander woningcom plex. Door de speciftcering van 1989 moesten sommige huurders meer dan het dubbele van het be drag, dat zij per maand gewend waren te betalen, op tafel leggen en anderen gingen er juist op vooruit. Op zich was de specificering per complex eerlijk, maar de verde ling binnen een complex was niet eerlijk, aldus de SP. Niet iedere woning heeft evenveel profijt van het groen rondom een complex terwijl de huurders toch hetzelfde bedrag moeten betalen. De Socia listic se Partij vond de berekenin gen een beetje vreemd en ging op Remi Poppe van de Socialistische Partij vindt het betalen voor de groenvoorziening, oi" het nu over het totaal van de woningen van hel Gemeentelijk Woningbedrijf, per complex of per woning gaat. sowieso onredelijk. „Mensen met' een woning van het Gemeentelijk Woningbedrijf betalen veel meer dan mensen die huren van een woningbouwcorporatie. Zij moe ten bijvoorbeeld per maand 2.75 betalen voor ophogingskosten. Wanneer de grond rondom wo ningen van woningbouwcorpora ties moet worden opgehoogd, be taalt de huurder daar niets voor. Bovendien is het verschil tussen gemeenschappelijke tuinen en openbaar groen lang niet altijd duidelijk. Er zijn plaatsen, bij voorbeeld in de Indische buurt, waar gemeenschappelijke tuinen als openbaar groen worden ge bruikt. Het is toch niet redelijk om een deel van de Vlaardingers voor de groenvoorziening te laten opdraaien? Solidair is het wan neer de gemeente de onderhouds kosten voor de groenvoorziening betaalt. Dan betaalt iedere Vïaar- dinger eraan mee." Poppe presenteerde gisteren na mens zijn jioriij de nota 'Groen wordt duur betaald' aan wethou der Ton van der Steen (Stadsont wikkeling). In de nota wordt voor gesteld de onderhoudskosten van de groenvoorziening bij het Ge meentelijk Woningbedrijf in overeenstemming te brengen met de kosten die woningbouwcorpo raties aan hun huurders doorbe rekenen. Verder zou een deel van de groenvoorzieningen ais open baar groen moeten worden onder houden en worden gefinancierd en giundophugiug zou gratis moeten zijn. Van der Steen reageerde positief op het onderzoek van de Socialis- tiese Partij. ..We hebben een raar systeem voor wat betreft de on derhoudskosten van de groen voorziening. Ik weet dat mevrouw Theissen, directeur van het Ge meentelijk Woningbedrijf, het daar mee eens is. Het Woningbe drijf betaalt voor een gedeelte ook mee aan de onderhoudskosten van de groenvoorziening en uil dat geld liever voor bijvoorbeeld het onderhoud van de woningen gebruiken. Zij heeft de intentie van een heleboel grond af te ko men." Remi Poppe was niet ontevreden met zijn reactie maar hij wil wel dat er snel iets aan deze onredelij ke heffingen wordt gedaan. „De volgende maand krijgen de huur ders ue afrekening over 1991. Dit is het laatste jaar dat zij voor de ophogingskosten moeten betalen en dat de kosten voor het onder houd groenvoorziening zo hoog zijn. Wanneer er dit jaar niets aan wordt gedaan, stappen we met de huurders naar de kantonrechter." Hoek van Holland - De strandex- ploitanten op het Hoekse strand zien hun omzet belangrijk dalen doordat de parkeertarieven zijn opgetrokken naar vijf gulden en omdat de slagboom vanaf 1 april tot 1 oktober permanent gesloten is. „Het is echt waanzin dat zelfs met slecht weer die bomen gesloten zijn en dat automobilisten vijf gulden moeten betalen om een plaatsje op het parkeerterrein of bij het strand te vinden," zegt Ben Bakker, eigenaar van restau rant De Blaasbalg en voorzitter van de vereniging van strandex- ploitanten. ..Als het mooi weer is en mensen komen de hele dag naar het strand, dan willen ze daar best wat voor betalen. Maar de tarie ven zijn nu weer opgetrokken van vier naar vijf gulden per dag. Dat kan op zichzelf al een belemme ring vormen. Maar wanneer het minder goed weer is, dan is men natuurlijk helemaal niet bereid om dat bedrag te betalen om een half uurtje op het strand te wan delen of om een kopje koffie te drinken. Op deze manier worden de mensen weggejaagd. Ze zoe ken nu de restaurants verder van het strand die niet gehinderd wor den dooreen slagboom. „Bakker is van mening dat het deelraadsbestuur zich te star op stelt en daardoor de exploitanten in hun omzet treft. „Er moeteen flexibel beleid gevoerd worden." vindt hij. „Als het minder goed weer is, dan moet die slagboom gewoon open blijven, zodat de mensen kunnen doorrijden en niet vijf gulden parkeergeld moe ten betalen op de toch al zo hoge autokosten.'' Hij is trouwens ook sterk gekant tegen het feit dat exploitanten zelf ook 141,00 per seizoen moe ten betalen voor een sleutel van de slagboom. „Wij betalen dui zenden guldens pacht. Om or.s bedrijf en in een aantal gevallen onze woning te kunnen bereiken, moeten we dan nog eens extra be talen," zegt Bakker, die zelf by zijn restaurant woont. Hij vreest dat toeristen steeds Hoekse strand gaan mijden. Hij noemt Kijkduin met zijn winkel galerij en vrij parkeren als een voorbeeld van goed beleid van de overheid. Schiedam - Aan de Nieuwe Wa terwegstraat. is gistermiddag rond half drie een artillerie-granaat ge vonden. De granaat kwam bloot te liggen tijdens de loswerkzaam- heden van een vrachtauto net grond. Een gedeelte van het be drijf is afgezet na overleg met de Explosieven Opruimingsdienst. Er zijn maatregelen genomen om te voorkomen dat de granaat kan ontploffen. De EOD zal het explo sief binnenkort opruimen. Vlaardingen - Bewoners van de Zeemanstraat, in Vlaardingen zijn van verschillende waslijnen kle ding kwijtgeraakt die hing te dro gen. Schiedam - Op het Kethelplein in Schiedam zijn gisteravond rond negen uur een personenauto en een vrachtwagen op elkaar ge botst. De toedracht is nog niet be kend. Wel dat de bestuurders, een 28-jarige Delftenaar en een 72-ja- rige vrouw uit Oosterhout, met de schrik zijn vrijgekomen. Schiedam - Een 20-jarige vrouw uit Schiedam is gistermiddag rond half twee haar portemonnee kwijtgeraakt toen zij even kle ding stond te passen in een win kel aan de Lange Kerkstraat in Schiedam. In de portemonnee za ten geld, pasjes en sleutels. Schiedam - Aan de Van Deven- terstraat in Schiedam is een witte Opel (XB-30-NY) gestolen. Giste ren werd aangifte gedaan. Aan de Vonöeliaan is een auto opengebroken. Er is een radio uit ontvreemd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2