Rotterdam 13 Echtpaar bedreigd door taxi-chauffeurs Blijvend baken tegen racisme op Kop van Zuid 'We hebben echt geen pretvergunning' Nieuwe aanhoudingen Turkse moordzaak Taxi als speerpunt Man gewond bij overval Nieuwe aanpak van moslimsbesnijdenis Bewoners Voorne willen opheldering over brand GS denkt aan bedrijfsterrein Nieuw-Reijerwaard Cobie Frank laatste overlevende van joods deportatiedrama Geen oponthoud door RET-controle Rotterdams Dagblad Zaterdag 25 april 1992 Rotterdam - Moslimbesnijdenissen moeten in de toekomst worden verricht door huisartsen die daar toe een aanvullende opleiding krijgen, of door spe- ciaal opgeleide medische studenten uit de moslim gemeenschap. Dit stelt het Centrum voor Gezond heidszorg en Maatschappelijke Dienstverlening '(CGM). Deze stichting presenteerde vandaag in buurthuis 1tLispunt in Rotterdam-Noordeen project voor een nieuwe aanpak van moslimbesmjdenissen. Volgens het CGM moet voor een besnijdenis een koppeling worden gelegd tussen medische zorg ën maatschappelijke en culturele aspecten die bij ditri- tueel horen. Die koppeling is er tot nu toe nooit ge feest en een nieuwe aanpak moet dat veranderen, 'aldus het CGM. Het project startte in 't Lispunt met de besnijdenis van meer dan twintig Marokkaanse, Turkse en Suri naamse jongens. De ingreep werd verricht door een specialist van het Schiedamse Schielandziekenhuis. De rituelen en feestelijkheden die daarbij horen wer den geregeld door ouders en familie van de jongens. Het project is het gevolg van onderzoek door het CGM en het ministerie van WVC. Daaruit is geble- ken dat veel ouders van moslimjongens problemen .hebben met de huidige manier waarop de besnijde nis plaatsvindt. Daarom moet er een speciale oplei- ,ding komen voor besnijders, aldus het CGM en WVC. Het CGM vindt ook dat de besnijdenis een eenvoudi ge medische ingreep is, die jongens niet in het zie kenhuis moeten ondergaan. Het CGM concludeert verder dat de besnijdenis in 'óns land slecht is geregeld. Soms wordt de ingreep in een ziekenhuis uitgevoerd (compleet met opname i&n narcose) of wordt er helemaal niet ingegaan op dit verzoek. Als de ingreep toch in het ziekenhuis wordt verricht, betekent dit een hoge kostenpost (ongeveer 3.500 gulden) voor een moslimfamilie. Ook biedt een ziekenhuis geen ruimte voor de religieuze kanten en de culturele en rituele gebruiken die horen bij een besnijdenis. Daarnaast zijn er voor dc ingreep lange wachttijden. Volgens het CGM gaan ouders dan kij ken naar alternatieven. Ze zoeken in eigen moslim kring een zogenoemde 'kapper', een medisch niet- erkende besnijder. Het gevolg is dat veel jongens als gevolg van deze ondeskundige en onhygiënische be- handeling alsnog in het ziekenhuis belanden. Westvoorne - De Werkgroep Verontruste Bewoners Voorne wil zekerheid over de veiligheid van het zo genaamde C2-deponie op de Maasvlkate. In de op slag voor chemisch afval woedde vorige week brand. In een brief aan elf overheids- en milieu-instanties waagt de werkgroep om opheldering over het ge- beurde. Zo willen de verontruste bewoners weten of er schadelijke gassen zijn vrijgekomen bij de brand, of het verantwoord was met wate r te blussen en of de deponie na de brand nog wel bruikbaar is. De werkgroep wil ook inzicht-in de resultaten van v metingen, die de DCMR tijdens en na de brand heeft uitgevoerd. De verontruste bewoners'zeggen de in- 'druk te hebben de.t er nooit rekening ingehouden met de mogelijkheid van brand in het opslagdepot.' „Is er wel voldoende onderzoek en controle geweest en voldoen de gestorte stoffen wel aan de voorwaar- den." zo vraagt de werkgroep zich af. Door Gert Onnink Barendrecht - Het provinciebe stuur gaat een studie verrichten naar de mogelijkhe den van de aanleg van een bedrijfsterrein in polder Nieuw-Reijerwaard in Ridderkerk. Volgens woord voerder EA Hinborch van de provincie maakt het onderzoek deel uit van de studie, die gedeputeerde staten op dit moment uitvoeren in het kader van de nota Verstedelijking Zuidvleugel. In de ogen van Hinborch is het nu nog agrarische ge bied uitstekend geschikt voor ondernemingen die een bin ding hebben met de Rotterdamse haven. „Ze ker als de aanleg van rijksweg A4 zuid niet zou door gaan, maakt Nieuw-Reijerwaard een goede kans," al- dus de provincie-woordvoerder, die ook mogelijkhe- den ziet voor aan de groente- en fruitveiling Holland Zeeland in Barendrecht verwante bedrijven. Volgens de plannen van de I-andinrichtingscommis- sie Usselmonde zou de ongeveer 250 hectare grote polder ten zuid-westen van de bebouwing van de ge meente Ridderkerk bestemd moeten worden voor hervestiging of intensivering van glastuinbouw. Ook het gemeentebestuur van Ridderkerk staat op dat standpunt. Overigens zal de Heidemij binnenkort een studie gaan uitvoeren naar de haalbaarheid van de aanleg van een nieuwe toegangsweg door polder Nieuw-Reijerwaard. Aan die studie wordt door de ge meente Ridderkerk en het agrarische bedrijfsleven meebetaald. Provincie-woordvoerder E.A Hinborch verwacht dat het onderzoek naar de mogelijkheden voor bebou wing van de Zuidvleugel van de Randstad eind dit jaar klaar zal zijn. In de ogen van de ambtenaar gaat hel daarbij tussen het zogeheten compact-model, waarbij de uitbreiding van Barendrecht centraal staat, cf het hoefijzer-model, dat groei van Oud-Beij- erland, Spijkenisse en Hoogvliet inhoudt. „Het kan best zo zijn dat er een mengvorm uit komt rollen," zegt Hinborch. „De Zuidvleugel omvat meer dan al leen Usselmonde. En er zal heel wat moeten gebeu ren wil Usselmonde volgebouwd worden. Een ge deelte maakt immers toch deel uit van de bufferzó- ne." Bezorgd De agrariërs op Usselmonde zijn nog altijd bezorgd over de verdere uitwerking van de herinrichtings plannen voor het eiland. „Straks schiet er niets meer voor ons over," stelt J. Los, woordvoerder van de landbouworganisaties. Zijn collega L.W. Pons wijst daarbij op he: deze week door het kabinet vastgestel de tracé voor de Betuwespoorlijn door de polder Am bacht en Sophiapolder. „Waar blijven die vierdui zend woningen die voor dat gebied gepland staan? Wij zullen straks wel weer moeten inleveren," vreest de Ridderkerker. Volgens voorzitter S. Overwater van de Landinrich- t'ngscommisric IJcscLmcr.dc is cr nog altijd niets be slist en moeten de leden van de commissie optimis tisch blijven. „Al zal het nog heel moeilijk worden." Het zogeheten voorontwerp-plan voor de definitieve berinrichting van het eiland zal waarschijnlijk hal verwege dit jaar worden vastgesteld. RL SN SZ RY Door Peter Louwerse Rotterdam - „Zoals het nu gaat, kan het niet langer.'' Taxi-on dernemers Jan en Corrie Verwater zijn totaal wanhopig over de bedreigingen door collega's. „Ik rijd niet meer met mijn dop- iichtjeop.wantze hebben gedreigd om mijn wagen onderstebo ven te gooien," zegt Jan. De reden voor alle commotie rond het bedrijfje van Verwater: Ande re chauffeurs beschuldigen hem van broodroof. Een pretvergun ning' noemen de ontevreden taxi chauffeurs het document van de provincie Zuid Holland dat geldig is voor één van de twee taxi's van Verwater. Maar Corrie Verwater springt zowat uit haar vel als ze hel woord 'pretvergunning' nog maar hoort. „Laat het nu voor eens en altijd duidelijk zijn: wij hebben geen pretvergunning. Ze maken ons verwijten van dingen waar we niks mee te maken heb ben. Waar die andere chauffeurs mee bezig zijn, interesseert mij niet. Mogen wij alstublieft ook ademhalen?" Geëmotioneerd toont ze de taxi vergunning die de provincie Zuid Holland op 31 juli 1990 heeft ver leend. En inderdaad, daar staat het zwart op wit, ondertekend door de griffier en de Commissa ris van de Koningin. Geen speld tussen te krijgen: De vergunning voor de tweede taxi wordt afgege ven op voorwaarde dat het bedrijf binnen twee jaar 25.000 kilometer haalt. „En als je daar niet aan vol doet, trekt de provincie je vergun ning in," zegt Corrie. Ook met de andere papieren zit het wel goed, zo blijkt uit de diploma's die Jan uit de kluis haalt. Maar intussen gaan de bedreigingen door de col lega's gewoon door, zegt Jan. Want de discussie over de zoge naamde prei- nep- of fop-vergun- ningen is buitengewoon troebel. Niemand weet wat het precies in houdt, dus tegen zo'n beschuldi ging kun je je eigenlijk niet ver weren. Jan en Corrie Verwater startten in 1985 een taxi-bedrijf, omdat ze al lebei werkloos waren geworden. Eerst begonnen ze met één taxi, met een vergunning waar ze toen tertijd 27.000 gulden voor betaal den. Ze concentreerden zich snel op het vervoer van bejaarden, in validen en zieken. „We zaten eerst bij de TTC. en later bij de RTC, maar daar zijn we uitge gaan, omdat we geen zin hadden om onze eigen klanten af te sto ten." Doodziek „Onze eigen klanten bellen ons, we hebben een goede naam bij de bejaardentehuizen," zegt Jan. Tn de dode uren pikt hij een ritje mee bij station Alexander, Cen traal Station, de Bijenkorf. En zo groeide het bedrijf gestaag: er kwam teveel werk voor één taxi. Met een tweede taxi en een chauf feur in loondienst kunnen ze het werk goed aan. „Kijk," zegt Corrie. „Die andere chauffeurs vinden dat wij niet mogen rijden. Ze stellen zich bo ven de wet. Maar wat moet ik doen? Mijn winkel sluiten soms? En waarvan moeten die gezinnen aan leven?" „De chauffeurs denken dat wij een bedreiging voor hen zijn. Maar dat is niet zo. Wij willen he lemaal niet uitbreiden, want dat zou ten koste gaan van het karak ter van ons bedrijf. Wij werken voor een heel andere doelgroep. Wij brengen doodzieke mensen nog naar de afdeling van het zie kenhuis. Wij gaan nog met bejaar den winkelen in de Oosterhof, omdat ze anders geen kleren kun nen kopen. Ze bellen ons als de afstandbediening van de TV ka pot is, als de klok op de zomertijd gezet moet worden. En dat willen die taxichauffeurs ons afpakken. Wij willen alleen maar met rust gelaten worden. Dat is alles wat ik vraag. Verder niks." Represailles De intimidaties begonnen dins dagochtend op het Centraal Sta tion, waar Verwaters loonchauf- feur van opgewonden collega's te horen kreeg dat hij maar beter verstandig kon zijn en vertrek ken, omdat anders zijn wagen er aan zou gaan. Die bedreigingen Utrecht De Vervoersbond FNV gaat zich meer toeleggen op de 15.000 werknemers in de taxibranche. Door de ontwik kelingen die het taxivervoer momenteel doormaakt, dreigt volgens de bond het werk voor veel chauffeurs ernstig te ver slechteren. Tot nu toe heeft de Vervoers bond weinig kunnen uitrich ten in de taxibranche. De orga nisatiegraad ligt rond de tien procent, waardoor de bond weinig geld en menskracht in deze bedrijfstak heeft gestopt. Maar nu het zo roerig is in de branche, hoopt de bond daar verandering in te brengen. „De taxi is een speerpunt ge worden," benadrukt FNV-be- stuurder D. van der Heem. Jan Verwater: 'Zoals het nu gaat, kan het niet langer', foto Fred Ernst/Cor Vos, hebben zich meermaals herhaald, zegt Verwater. Door schade en schande wijs geworden ('Ik ben bij Hilton ook al eens in elkaar ge slagen door een collega') neemt hij de bedreigingen serieus. Aan gifte bij de politie heeft-ie niet ge daan. „Uit angst voor represail les," zegt Jan. Navraag bij de bejaardenhuizen Schutse, Oldenoord en Laurens- huisin Ommoord leert dat Venva- ter daar bekend staat als zeer be hulpzaam en vriendelijk. Door Rein Wolters Rotterdam - Plein Loods 24, Jo nas Frankstraat en het Rabbijn Vorstplantsoen. Op de Kop van Zuid zal met straatnamen de her innering aan de deportatie van twaalfduizend joden vanaf die plaats levend worden gehouden. Op 30 juli 1942 zijn de eerste twaalfhonderd joden vanuit ver zamelplaats Loods 24 wegge voerd. Onder hen waren tiendui zend Rotterdammers. Slechts tweeduizend van keerden uit de oorlog terug. Het Comité Loods 24, bestaande uit ambtenaren, organisaties en de 75-jarige Cobie Jonas, weet zich in haar streven voor realise ren van een blijvend baken tegen racisme en discriminatie, ge steund door het gemeentebestuur van Rotterdam. Maandagmiddag worden de plannen wereldkundig gemaakt. Cobie Frank zal er niet bij aanwezig zijn. De auteur van tientallen brochures en boeken tegen racisme en fascisme suk kelt met zijn gezondheid. Weinigen weten dat hij de laatste overlevende is van het drama dat zich op die dag bij Loods 24 voor deed. Daar gaat Frank niet prat op en allemaal niet op zijn werk bij de ondergrondse beweging tij dens de Tweede Wereldoorlog en ook niet op zijn pennevruchten als redacteur van de illegale ver- zetskrant Het Parool. De zoon van de eigenaar van Ma gazijn De Ooievaar aan het Stroveer (op 14 mei 1940 wegge bombardeerd) wist al aan het be gin van de jaren '30 dat het Duitse nazisme desastreuze gevolgen zou hebben. Nog maar nauwelijks de korte broek ontgroeid besefte Cobie Frank: „Hier op de Kop van Zuid komt een blij vend baken tegen racis me en diseri minatie enter nagedachte nis aan de de portatie van joden vanuit Loods 24. het nieuwsgierige Rotterdam- mertie het gevaar van de Duitse dreiging jegens het jodendom. Met bokslraining en ju jitsu ver rijkte hij zijn gevechtstechnie ken. Later, in het verzetswerk, kwam hem dat uitstekend van pas bij wapentransporten en an dere sabottage-activiteiten. Op transport „Eigenlijk had ik maar weinig contacten in joodse kringen. Ik was nogal vrijwzinnig ingesteld," vertelt Cobie Frank in zijn woon kamer op de negende verdieping op de grens met Rotterdam. „Mijn broer Alex onderhield con tacten met de Joodse Raad. Hij was het ook die mij vroeg om te helpen bij de deportatie van joden naar Westerbork. Het ging erom de mensen te helpen, op hun ge mak te stellen en ook te zeggen dat het allemaal wel zou meeval len. Bovendien moesten we voed selpakketten samenstellen. Mijn verloofde Selma, nog steeds mijn vrouw, had ook een oproep. Na het inwinnen van informatie, kwam het me allemaal vreemd voor. Mijn ingebakken wantrou wen jegens de Duitsers sprak. Eenmaal buiten heb ik Selma als de donderd laten onderduiken in het Witte Dorp. Zelf woonde ik thuis bij mijn ouders in de Van Beuningenstraat." Op 30 juli 1942 was het eerste transport gepland. Ruim tweedui zendjoden hadden een oproep ge kregen. Cobie, zijn broer en een mevrouw moesten de opvang ver zorgen. Als de dag van gisteren herinnert Cobie Frank zich: „'s Middags hebben we eerst de toi letten in Loods 24 schoonge maakt. lts de schemer stond een wachtende trein te wachten op jo den voor transport naar de dood. En daar kwamen ze. het joodse proletariaat uit de Helmerstraat en Ammanstraat. Eerst druppels gewijs. De armsten van de arm- sten. Gezinnen met kinderen, met manden, koffers en speel goed voor de kleuters. Daarna be gon de toestroming. Daar waren ook Duitse militairen, rustig maar met vuurwapens over de schou ders. Gelaten stonden de slachtoffers te wachten. Mannen spraken op gedempte toon, vrouwen wiegden de baby's en oudere jongens knikkerden en de meisjes lieten eikaar hun poppen bewonderen. In dat decor deelde ik minieme voedsel pakketjes uit, twijfelach- foto Frod ErnsVCor Vos tig gedekt door een vrijstelling op Gestapochef „Intussen was het donker en de schelle lichten in het midden van de loods floepten aan. Buiten piepten de remmen van een stop pende auto bij de buitendeur. Ge stapochef Simon steeg uit samen met twee SS-officieren. Onder luide bevelen aan de soldaten tra den ze de loods binnen. Die dre ven de mensen van de duistere zijkanten onder de felle lampen. Paniek, kinderen zochten hun ou ders. Met geweerkolven werd ge slagen, het moest snel gaan. Jon ge joodse mannen gebruikten hun vuisten tegen hun drijvers naar de treinwagons. De vrouw met de vrijstelling protesteerde bij Sturmfürer Simon en sloeg hem. Hij verscheurde de vrijstel ling, greep haar lange haren en smeet de vrouw in de vechtende menigte. Een pandemonium was losgebroken; men werd letterlijk de loods uitgetrapt en naar de wa gons gedrukt. Wij doken weg in een donkere hoek van de loods en daarna on der het stro op een ladderhoge vlonder. De geluiden verstom den, buiten bleven twee schild wachten. Later bleek er nog een te zijn en die heb ik onsehade' jk gemaakt. Definitief. Onze weg naar huis was vrij." Vanuit Loods 24 zijn acht deporta ties naar Westerbork geweest. Overigens van steeds kleinere omvang, want steeds meer joden doken onder. Cobie Frank heeft na de eerste keer niet meer mee gewerkt. Na een inval thuis, die zijn vader en moeder het leven hebben gekost, dook hij onder bij een vrouw in de Sehiebaanlaan. Zij leed aan een ongeneeslijke en besmettelijke ziekte en was daar om een goede schuilplaats. In haar woning, waar ook een zieke dochter was, luisterde Frank de rad_io a 1' en deed zij n werk al s j our- „Veel van mijn ervaringen heb ik van mij kunnen afschrijven. Ik heb het alleen nooit kunnen ver kroppen dat maar zo weinig aan dacht is geschonken aan de affai re Loods 24. Daarom ben ik juist nu zo blij dat mijn aanklacht weerklank heeft gevonden." Cobie Frank heeft verzocht een straat naar zijn vader te vernoe men. „Hij was enorm sociaal be wogen en verzette samen met Theo Moens van het bekende vooroorlogse uitgaanscentrum Pschorr veel goed werk voor de wekiadigshéidsorganisatie 'Ten bate van armen'." Rotterdam - De Rotterdamse po litie heeft gisteren twee mannen aangehouden, die worden ver dacht van betrokkenheid bij de moord op drie Turkse mannen in de Portugesestraat begin maart. De slachtoffers werden na on enigheid over een drugsdeal door messteken om het leven ge bracht. De arrestanten zijn een 34-jarige Rotterdammer en een 23-jarige man uit Capelle aan den lJssel. In deze zaak zijn al eerder drie verdachten aangehouden, die echter nog geen bekentenis hebben afgelegd. Naar aanleiding van een televisie- oproep zijn gisteren in de loop van de dag in een andere-Rotter- damse drievoudige moordzaak nog enkele tips binnen gekomen. Direct na de uitzending meldden zich vijftig mensen die zeiden iets meer te weten over de gruwelijke liquidatie in een restaurant aan de Glashaven eind februari. Daar werden drie Turkse mannen doodgeschoten, later onthoofd en naar Oostvoorne gebracht. Het moordwapen werd vlak na de vondst van de slachtoffers in een sporttas in een meertje aangetrof fen. De woordvoerder van het al met enkele politiemensen ingekrom pen rechercheteam betreurt het dat er nauwelijks tips uit de Turk se gemeenschap zijn binnengeko men. „Misschien logisch dat de mensen die er meer vanaf weten de kaken stijf op elkaar houden. Het is tenslotte een linke zaak," zegt hij. De drie slachtoffers wa ren volgens de politie zware cri minelen, die zich bezighielden met drugshandel, oplichting en afpersing. Tankstation Het rechercheteam denkt dat hel natrekken van de tips enige tijd in beslag zal nemen, Een tipgever zegt de later vermoorde Turkse mannen even voor de liquidatie te hebben gezien bij een tankstation aan de Groene Kruisweg. Ze re den volgens de getuige op dat mo ment in een bestelbusje. De politie moest onlangs de enige verdachte in deze zaak laten gaan. Bij het speuren naar de da ders kwam de politie onder meer in Turkije terecht, waar in samen werking met andere opsporings diensten diepgravend onderzoek werd verricht. Volgens de politie woordvoerder gaat dat speurwerk nog steeds door. Het vermoeden bestaat dat de liquidatie is ge pleegd in opdracht van een mach tige Turkse heroïnebaas, die 'schoon schip' wide maken in Rotterdam. Die drugskoning zou weer familie zijn van een eerder in Charlois vermoorde Turkse man. Rotterdam - Netjes betalende Iramreizigers hoeven voortaan geen last meer te hebben van op onthoud door grootscheepse RET-conlroles op zwartrijden. Bij de meest recente aktie van de RET-controleurs tegen zwart- of grijsrijden worden niet-betalers meteen 'apart' genomen in een meerijdende bus, waar zij nader aan de tand worden gevoeld. Wachten op de politie is er op die manier niet meer bij. zegt een R ET-woord voerder. Het vervoersbedrijf controleert momenteel intensief op met na me de tramlijnen om zwartrijders te onderscheppen. De RET hoopt nauwkeurig te kunnen vaststel len of het aantal reizigers zonder geldig plaatsbewijs - bij de laat ste steekproef zo'n drie procent - toeneemt. Als dat het geval is. moet de controle mogelijk wor den aangescherpt, zegt de woord voerder. Rotterdam - Een gewapende overvaller heeft gisterochtend in een postagentschap aan de Vliet- laan een schot gelost om zijn eis om geld kracht bij te zetten. De kogel ketste af tegen een kogel werende ruit, waarbij de mede werker van het postkantoor licht gewond raakte door rondvliegen de glassplinters. De crimineel, die eerder een klant had bedreigd, maakte zich daarna snel uit de voeten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1