13 Exotische invloed op oerhollands festijn h. Expositie 'Walvis op het droge' in Schiedam am Ji*0* 59: .179.» 79.' 'Dankzij zwaan-kleef-aan effect gebeurt er steeds meer' 1987 APRIL 1992 Stampei van niveau Plastic Koeienmelken in bieb Rijnmond-fietsvierdaagse Markt op Koninginnedag Ambtenaren exposeren Sloopfoto's te kijk Cafés langer open Dirigent 'Zeesterren' Schiedam NEW BASSY'S FASHION SHIRTS JEANS Stadium Elders 739.90 OO 90 KOLBERTS bekende merken De nieuwste kleur. 90 fashion 90 Pinnige brief van raadslid Bouw van deelgemeente huis valt iets duurder uit IJslandse bridge- kampioenen bezoeken het Fort Rotterdams Dagblad Woensdag 29 april 1992 Henk Post is een café-baas die niet bij de pakken gaat neerzitten. Twee weken geleden legde een brandje zijn nering in Het Weeshuis droog, maar creatief als hij is bedient hij de dorstige Schiedammers nu gewoon op een andere plek. Als vaste cateraar van het Stedelijk Museum mag hij tijdelijk zijn tafels en stoeltjes op het statige bin nenplein van de culturele instelling neerzetten. Afgelopen zaterdag tracteerdePost zijn gasten, naast de gebruikelij ke Belgische biertjes, op Stroopwafels. „Ik ben geen man, want ik ben nooit in dienst gewéést*, zong Vlaardings belangrijkste export- produkt. waarvan de kern van oudsher wordt gevormd door Wim Kerkhof en Rini de Bruijn. Het zorgde voor een gezellige ambiance op het terras, al was de re ceptioniste van het museum niet blij met het initiatief. „Ik kan niet eens horen wie er aan de telefoon is,*1 klaagde zij. Een cuituurmin- naar had ook zijn bedenkingen. Zijn ogen spuwden vuur toen hij het café-tafereel op zijn geliefde museumplein ontwaarde. Toch valt hel initiatief van Post best te rijmen met het streven van het museum om een breder publiek aan zich te binden. Al bleek za terdag reeds, dat veel Schiedammers er na het ontwaren van een bierpomp niet meer toe komen om de verheven kunst van bijvoor beeld een André van der Vossen tot zich te nemen. Post zelf komt wel eens binnen, al lijkt hij op het verkeerde been ge zet door de moderne tentoonstellingen die er bij tijd en wijle worden gehouden. Ooit was er een uit 48 plastic emmertjes bestaand sculp tuur te zien. Wellicht liet hij er zich door inspireren, maar toch is dit een onvoldoende rechtvaardiging om hetneo-klassieke plein te ont sieren met degelijke, maar o zo lelijke bordeauxrode piastic stoelen. Er moet sprake zijn vrni een vergissing, want smaak heeft Post vol gens mij wel. Neem zijn zwierige, marmeren tafels. Ze lijken zo weg gerukt uit het rijke Parïjse terrasleven. Als Henk er eens gaat kijken, zal hij zien dat ze gecombineerd met rieten stoelen een mooie verle vendiging van het historische straatbeeld vormen. CAREL van der VELDEN r Schiedam De openbare bibliotheek in Sehiedam-Noord staat van 6 tot en met 27 mei in het teken van de koe. Een tentoonstelling laai zien hoeveel melk een koe per dag produceert, hoe een oormerk wordt aangebracht en hoe een koeievlaai eruitziet. Mensen kunnen ook leren koeienmelken. Er is een koemobiel met een kunstuier en een koeiehuid. Op 13 mei kunnen kin deren koeiemaskers maken en op 27 mei kunnen zij hun eigen vrille t-shirt in koeiekleuren verven en meehelpen bij het bereiden van yoghurt. Schiedam - Niets is zo Hollands als molens, maar toch groeit het Schiedamse Haven muziek- en Molenfestival dit jaar uit tot een manifestatie waarin vele nationaliteiten hun inbreng heb ben. Onder invloed van de campagne 'Schiedammers Van Overal en Nergens' wordt het ambachtelijke feest opgevrolijkt met culturele en gastronomische verrassingen uit tal van lan den. Toerclub Rijnmond houdt van maandag 18 mei tot en met donderdag 21 mei bij wijze van proef de eer ste Rijnmond-fietsvierdaagse die in Schiedam en Vlaardingen wordt gehouden. Tijdens dit evene ment kan worden gestart bij de atletiekvereniging Fortuna aan de Marathonweg in Vlaardingen en bij Wielerbaan Schiedam in sportpark Harga. De routes zijn 25 tot 30 kilometer per avond lang. Vlaardingen Op Koninginnedag wordt in Vlaardingen normaal markt gehouden. Daarentegen wordt het huisvuil een dag later opgehaald. Kunstwerken van Vlaardingse ambtenaren zijn van af 12 mei in het Zonnehuis te bezichtigen. Zeventien creatieve ambtenaren van allerlei afdelingen laten dan zien wat zij na hun werkdag produceren. Zij to nen schilderijen, tekeningen, aquarellen en foto's die zij in hun vrije tijd maakten. De tentoonstelling is lot en met 19 juni in het Zonnehuis aan de Dilien- burgsingel te bezichtigen. Maassluis In het binnenbad van zwembad Dol-fijn en de hal van het stadhuis zijn tot en met vrijdag 5 juni foto's van de sloopwerkzaamheden van het zwembad te zien. De reportage geeft een duidelijk beeldverslag van de sloop van de kleedaccommodatie en het bui tenbad. De bouw van het nieuwe zwembad is inmid dels van start gegaan en duurt ongeveer veertien maanden In verscheidene delen van de stad vinden donderdag 30 april allerlei activiteiten en evenementen plaats. De Vertowijk, Oranjewijk, de wijk '1 Hoofd, het sport complex Wipperspark, de Sperwerstraat, Konings hoek-Noord en Schietvereniging Prins Hendrik staan die dag allemaal in hel teken van de viering van koninginnedag. Maar ook 's avonds is er nog ge noeg te beleven want evenals voorgaande jaren mo gen de cafés en buurthuizen langer open blijven. Tot vier uur in de nacht mag er worden geschonken. Hoek van Holland Het jongenskoor De Zeesterren heeft een nieuwe di rigent. Mark Schaap is het koor gaan leiden. Hij is al dirigent van de kathedrale koren in Rotterdam en hij is organist. Mede hierdoor krijgen De Zeesterren een samenwer kingsrelatie met de kathedraal. Mgr. Ph. Bar, bis schop van Rotterdam, wil graag dat een jongenskoor medewerking gaat verlenen aan de liturgie in de Ka thedraal. Daarmee wordt een oude traditie hersteld. Vanaf 8 mei zal ook worden gestart met een meisjes koor als aparte zanggroep. In de opleiding worden jongens en meisjes gecombineerd. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 434S754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Het achtste molenfestival vindt dit jaar plaats op 17 en 18 mei. In de loop van de jaren is hel feest gekrompen van een over een maand verspreide happening tot een anderhalve dag durende ge beurtenis. Ondanks de sanering heeft het evenement, volgens burgemeester Rei nier Scheeres, aan kwaliteit gewonnen. „Dank zij het zwaan-kleef-aan effect ge beurt er steeds meer tijdens het molenfestival." aldus de burge meester, die optreedt als voorzit ter van het organiserend comité. „Verleden jaar kwam het muziek festival in de Lange Haven erbij. Dit jaar wordt het evenement voorzien van een multicultureel tintje." De tot juni lopende cam pagne Schiedammers van Overal en Nergens vormt dit jaar een be langrijke sponsor voor het molen festival. De verbroeden ngs cam pagne, die het onderling begrip tussen de 71 in Schiedam woon achtige nationaliteiten wil vergro ten. steekt 25.000 gulden in het publieksevenement. Dankzij deze bijdrage worden in de nabijheid van molen De Vrij heid aan de Noordvest onder meer een gastronomisch evene ment georganiseerd. In de open lucht wordt het Turks koffie-cere- monieel opgevoerd. Bijzondere hapjes en drankjes zijn ook ver krijgbaar in het Marokkaanse theepaviljoen Het eet- en drink- festijn. waar ook specialiteiten worden geserveerd uil Belgie, Spanje, Italië, Griekenland. Indo nesië en de Antillen, wordt opge luisterd door toepasselijke mu ziek. Spaanse cultuur Tot de attracties behoort onder meer een door de Spaanse cultu rele vereniging verzorgde dans- demonstratie. In het jaar van de Olympische Spelen in Barcelona is wat extra aandacht voor de Spaanse cultuur, volgens mede organisator Rob Wark, best op zijn plaats. Spanjaarden hebben bovendien iets met molens, zo bhjkt uit bet verhaal van Don Quicnotte, De ambachtelijke attracties zijn gebleven. Als vanouds kunnen belangstellenden drie Schiedam se molens in bedrijf zien. De mo lenaars van De Noord. De Vrij heid en De Walvisch geven uitleg over hun werk. Bij de laatste mo len vindt een vrijmarkt plaats. Particulieren en verenigingen kunnen hier hun spulletjes van zolder verkopen Ook bij de andere molens viert de nostalgie hoogtij. Toch zal er, 1 Een bezoeker bekijkt de enorme kaak van een wal vis. Foto Roet Dijkstra Door Canis Zijlmans Schiedam - Sommigen hebben ze in het echt gezien. Een enkele keer spoelt er een walvis aan op de kust, die dan meteen zorgt voor een grote volksoploop. In 1937 vond men twee dode potvis sen in de Westerschelde, die han gend in bokken naar Rotterdam werden gesleept om op de Parkkade te worden tentoonge steld aan het nieuwsgierige pu bliek. Pas toen er te veel klachten kwamen over de stank, werden ze weer afgevoerd. „Eigenlijk zijn het bijzonder in telligente en sociale beesten," zegt de vormgever van tentoon stellingen Leo Man in 't Veld, die als vrijwilliger betrokken is bij het Natuurcentrum De Boshoek in Schiedam. De Vlaardinger is één van de samenstellers van de tentoonstelling 'Walvis op het droge' van de Koninklijke Neder landse Natuur-historische Ver eniging (KNNV), afdeling Water weg-Noord, die m het afgelopen weekeinde zo'n duizend bezoe kers trok. „Met name de kleinere soorten tandwalvissen hebben bijzonder grote hersenen. Dolfijnen zijn voorzien van een goed ontwik keld geheugen voor geluiden en kunnen zelfs, weliswaar op kleine schaal, informatie aan soortgeno ten doorgeven," vertelt Man m 't Veld, „Tot voor kort was er geen goede verklaring voor het tegelijk aanspoelen van grote aantallen walvissen. Maar inmiddels wordt algemeen aangenomen, dat het om dieren gaat. die geen afscheid kunnen nemen van een aange spoelde dode soortgenoot. Ze zijn heel sociaal. Agenda woensdag 29 april Cursus levensreddend handelen, Kluphuis Zuid. 20 OU uur donderdag 30 april Rotfie-oehU-nd, dienstencentrum de IMolens. 10 00-14 00 uur. nummelmarkt wijkcentrum De Erker, jan van Avennesstraat iz. 10 00 uur Popfestival, mu/iek- en eetcafe Try Out. Passage 12 00-22.00 uur. Vlaardingen woensdag 29 april Historie tussen de boeken (lezing), bibliotheek Westwyk, 10.00- 1130 uur. Maassluis Woensdag 29 april 'Vergadering DGG, Koningshof, 20 00 uur 5 JAARJONG SPECTACULAIRE LUSTRUMAANBIEDINGEN! De nieuwe voorjaarskoilaktie KOSTUUMS sokonde mar kan Elders 498.- 598.-698 FEESTPRIJS 198.- 249.» o.a. Sally Dog, News, Stadium 1 00% viscose 100% katoen en jeans shirts Elders 89.90 109.- 90 90 FEESTPRUSJE Mn M O FEESTPRUSJE w7l Elders 249.- FEESTPRIJSJE ren!! RICHY JEANSJACK Elders 129,- FEESTPRIJSJE GRATIS T-SHIRT new 1" Middellandstraat 7a - Rotterdam RICHY JEANS Elders 98.- FEESTPR/JSJE GRATIS T-SHIRT Telefoon 010-4134668 De acht meter lange Grienden, bijvoorbeeld, leven in groepen van honderden dieren bij elkaar. Ze hebben 'kraamvrouwen', die zich speciaal over de jongen ont fermen. De jonge water-zoogdie ren mogen mee op jacht om de kunst onder de knie te krijgen. Van het voor ons schokkende ge sol door orka's met gevangen zee honden. wordt ook aangenomen, dat het gebeurt om de jongen met het prooidier vertrouwd te ma ken." Sociaal Maar volgens Man in 't Veld zijn er meer tekenen, die wijzen op de sociale levenswijze van walvis sen. „Ter bevordering van de stroomlijn van het lichaam, zijn bij deze beesten de geslachtsorga nen verborgen in een huidplooi Is bij sommige zoogdieren de pa ring voor het vrouwtje een onaan gename bezigheid, walvissen hebben er duidelijk lol in. Ze pa ren verticaal met de buiken tegen elkaar. En dat kan alleen als ze het beide willen." Ondanks het vangstverbod, dat een aantal landen overeen is ge komen, worden sommige soorten met uitsterven bedreigd Van de Blauwe Vinvis, die met zijn lengte van dertig meter het predikaat 'grootste zoogdier aller tijden' be zit, zijn er nog maar zo'n driehon derd exemplaren. „Extra pro bleem bij de voortplanting." legt Man in 't Veld uit. „is dat de Blau we Vinvis nogal precies is in de partnerkeuze. Voordat m de ze ventiende eeuw de grootschalige walvisvangst begon, waren er nog meer dan een miljoen. Doordal ze nu nog maar schaars zijn, hebben ze steeds minder kans om een soortgenoot tegen te komen." Vroeger, voor de komst van de te levisie en de "on denvater fil me rij', hadden de mensen vreemde beel den van walvissen. Een school plaat op de tentoonstelling toont een logge GiuenLmuse Wdh is, uie als een dikke dobber vorm! <os op het water drijft. „De en:_< voor beelden, die men had." -laart Man in 't Veld, „waren de dode slappe dieren aan boord van sche pen en op het strand. Maar in het echt zijn het prachtig gestroom lijnde beesten." Naast een groot aantal afbeeldin gen en beschrijvingen van tand en balemwalvissen. bevat de ten toongestelde collectie, die afkom stig is uit privé-bezit en uit de na- tuui musea van Rotterdam en Lei den. veel 'onderdelen' van de beesten. Zo zijn er twee rugge- wervels van de Groenland walvis, die in Rotterdam boven de grond kwamen bij het graven van de Maastunnel. Vissers op de Noord zee troffen in hun nel de vier me ter lange onderkaak van een pot vis, die zich voedt met reusachti ge inktvissen. Uit onderzoek is bekend geworden, dal hij ze kan opduiken van een diepte van maar liefst 2000 meter. Bijzonder zijn ook de foetussen op sterk wa tervan de 'lachende' tuimelaar en bruinvis, die veertig kilometer uit de Nederlandse kust nog een ge regelde verschijning vormen. Voorzitter Wout van der Schalie van de KNNV. afdeling Water weg-Noord, is erg blij met 'zijn' tentoonstelling. „IIij is heel sim pel. toegankelijk en geeft veel in formatie en uitleg," vertelt hij. „Daarnaast draaien we hier een film over de laatste Nederlandse walvisvaarder Willem Barentz en een medewerker van onze club geeft uitleg over het onderwater leven. Voorde plantenliefhebbers is er bovendien op de zondagen een markt met wilde inheemse gewassen." Komende zondag en die daarop is de tentoonstelling nog te be zichtigen in. het Schiedamse Na tuurcentrum De Boshoek achter fiat 5 aan het Bachplein van 11.00 tot 17.00 uur. Op woensdag en vrijdag is het centrum ge opend vanaf 12.30 uur. Niet feilloos, maar wel van ni veau. Dat was de première van de musical 'Stampei in de abdij', gisteren in de Stadsgehoorzaal. De uitvoerende amateurs waren achteraf zelf tevreden en de - grotendeels genodigde - toe schouwers gaven van hun waar dering blijk door zeer vele open doekjes onder en een staande ovatie aan het eind van de voor stelling. Duidelijk werd in de (40-)jarige Stadsgehoorzaal gisteravond, dat het Vlaardings Musicalgezel schap behalve een leuke club van creatievdingen ook een groep mensen is, die op het ge bied van zang, muziek en toneel veel in zijn mars heeft. Een uit glijdende vinger van maestro Dick Borst op het orgel, een ge miste wissel van een van die door hem vervaardigde prachti ge decors van Jan van Ginneken, te lange pauzes bij changemen ten, geluidsprobleempjes en wat haperingen in gesproken tek sten. Die kleine feilen horen bij de risico's en zenuwen van een première. Het door Chris Bezoofjen en Joop Vos geschreven verhaal van de musical over het noodge dwongen verblijf van een da meskoor in een monnikenkloos ter in de Alpen bevat drama, hu mor, sfeerelementen en roman ce. Het prikkelt het stadschauvi- nisme, maar roept tevens op tot vredige samenwerking. Vertederend is het optreden van Ukkie (de zesjarige Marlies Seholtes), indrukwekkend de kapelscene met vierstemmige zang van de gehele cast en solo's van Martha Uopie Vons) en Min- ny (Frieda van Os), meeslepend de 'Herringtown blues' met Eva (Linda Keur), gevoelig de solo's van Marco Luvendi (Frits Stem) en humorvol het 'Gode zij dank' van de bedronken broeders Am- brosius (Raymond van Baaien), Neelarius (Leonard van den Berg) en Cantarus (Frits Rieken) en het dwarse optreden van broeder Theodoras (Eric van der Ende). Ronduit knap zijn de massa choreografie van Anneke van Geldern, de decors en de kostu mering. 'Stampei in de abdij' is een bezoek aan de binnenkort te verbouwen Stadsgehoorzaal dubbel en dwars waard. BEN VAN HAREN naar verwachting, opnieuw veel aandacht uitgaan naar de activi teiten in en rondom de Lange Ha ven. Hier meert m de dagen voor het festival een groot aantal histo rische schepen af. Tegenvallers Hier vindt ook een groot deei van de muzikale activiteiten plaats. Nadat fanfare Harpe Davids om half twaalf het feest heeft ge opend bij de balie van de herre zen molen de Nieuwe Palmboom, wordt er op de Vismarkt gemusi ceerd. Afgewisseld door muziek uit andere culturen treden hier de verschillende Schiedamse har monie-orkesten op. Verspreid over de stad vertonen ook hon derd leerlingen van de muziek school hun kunsten. Het festival kent twee tegenval lers. Hangende de beroepszaak tegen de door de gemeente ver strekte horeca-vergunning voor De Korenbeurs mogen er geen publieksactiviteiten in het ge bouw plaatsvinden. De mensen achter het in de beurs geplande Koren festival zijn nu naarstig op zoek naar een andere plek. Aan de tweede tegenvaller voor de festivalbezoeker heeft de orga nisatie ook geen schuld. In tegen stelling tot vroeger krijgt het eve nement 's avonds en 's nachts geen vervolg m de vorm van een jazzfestival. In de ingeslapen Schiedamse horeca wordt 's avonds alleen gemusiceerd in De Unie en Podium. Vlaardingen - Het Vlaardingse college van burgemeester en wet houders gaat er ten onrechte van uit dat het raadslid Joke Fial-van Wingherden (Burger Belangen) haar licht niet heeft opgestoken bij de Algemene Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB) voor zij haar schriftelijk vragen stelde over de vergoedingen aan bejaarden. In een pinnig briefje meldt het raadslid aan het college wel dege lijk eerst informatie te hebben in gewonnen bij de ASHVB. Maar daar kon men haar vragen niet beantwoorden, aldus Joke Fial- van Wingerden op haar beurt. Het Burger Belangen-raadslid had vragen gesteld over de ver goedingdie bejaarden moeten be talen voor onder meer het wassen van kleren. B en W hebben geant woord dat daar mets mee mis is. Hoek van Holland - De bouw van het deelgemeentehuis in Hoek van Holland is 80.000,- duurder uitgekomen dan aanvankelijk was begroot. Voor de bouw was een bedrag van 1.550.000,-- uit getrokken en volgens tie dienst Gemeentelijke Gebouwen komt de totale afrekening op 1.630.000.-. Ruim veertig pro cent van het overschreden bedrag is een gevolg van een telfout. De sloopkosten van de oude secreta rie, ruim ƒ34.000.- waren name lijk niet in de begroting opgeno men. De bouw zelf kwam ruim 36.000,- duurder uit, terwijl er ook nog eens 10.000,-- nodig was voor zaken die niet in hel bouw plan waren voorzien, zoals meer kosten voor de vloerafwerking, voorzieningen voor de computers en het aanbrengen van extra energievoorzieningen. Hoek van Holland - De wereld kampioenen bridge uit IJsland zijn in Hoek van Holland op be zoek geweest. De kampioenen verloren hun wedstrijd in Oud- Beijerland tegen de Nederlandse kampioenen weliswaar nipt, maal ais troost had organisator Jacques Oomen een tripje naar het Fort in Hoek van Holland in petto. Daar kregen de IJslanders een rondleiding en een koud buffet aangeboden- Ze hadden alle be- wuitdeling woj liet werk dat in het oude verdedigingsbastion is gedaan. Captain Bjom Eynsteins- son en topspeler Jon Baldursson hebben met hun vijf teamgenoten inmiddels hun bezoek aan Neder land afgesloten. De IJslanders maakten in De Hoek kennis met andere verdedi gingstactieken dan in het bridgen gebruikelijk is. JOB

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1