Waterweg 11 Gehandicapten raken in het nauw Israël eert gezin van dominee Alberts Sloot in bij uitwijkmanoeuvre Buurthuis Oost sluit met feest de deuren Schiedam maakt ernstig bezwaar tegen bezuinigingen van Den Haag Dierenbescherming tegen varkentje-tik Maasland Boos over schenden embargo Lintjesregen Sliedrecht: schors aanleg afvalstort in Dordrecht Acties bij Akzo Chaos in stad door ongeval Kooplui tegen langere markt Ernstig gewond tijdens uitstapje Leidingen in West worden doorgespuid w SS«Étlsie kMÈËÊÊÈÊÊMSStfc Veel klachten over scholieren met auto's Terrein vuil; proces-verbaal Botsing op de Maasdijk Kunsttaart gestolen Telefoonkraker opgepakt Stereotoren weg na inbraak Rotterdams Dagblad Woensdag 29 april 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Viaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Maasland - Het door de Maasiandse Oranjeveren ging als 'lachen, gieren, brullen' aangekondigde pro gramma-onderdeel varkentje-tik is de plaatselijke afdeling van de dierenbescherming volledig in het verkeerde keelgat geschoten. Inspectrice S. Vaas van de Dierenbescherming noemt dit nieuwe evene ment op Koninginnedag 'een vooroorlogse vorm van amusement'. De Dierenbescherming heeft zowel de Oranjevereniging ais het Maasiandse gemeentebe stuur, dat de vergunning voor het evenement ver leende, verzocht om het varkentje-tik te schrappen. Bij varkentje-tik wordt een varken geplaatst in een door strobeden omheinde en met modder gevulde ring van tien bij tien meter, waar het door geblind doekte deelnemers moet worden getikt. Dit gebeurt met hulp van een begeleider buiten de ring. r.Alsof ze niets anders kunnen bedenken," schampert Vaas. „Ze zijn daar weinig creatief. We zijn er zeer op tegen dat dieren worden gebruikt vcor deze vorm van ♦volksvermaak." Voorzitter W. van der Hoeven van de Maasiandse Oranjevereniging wijst de verwijten van de hand. „We willen op een diervriendelijke manier de mensen iets leuks brengen." Volgens Van der Hoeven wordt de zaak 'een beetje opgeblazen'. „De dierenarts van Maasland zit zelfs in de jury," zegt hij. Dit laatste feit wekt bevreemding bij de Dierenbescherming. Nederlek - „Het is een ramp." De reactie van woord voerder S. Veerman van de gemeente Nederlek is kort en duidelijk. De gemeente is op zijn zachtst ge zegd niet te spreken over de huis-aan-huis krant De Havenloods. De krant heeft gisteren namelijk het embargo geschonden van de lintjesregen in de ge meente. Voor het zestal burgers dat dit jaar een lintje krijgt, zou het eigenlijk een verrassing moeten zijn. „Maar ik had gisterenavond al een van hen aan de lijn die me vroeg of het klopte," zo vertelt Veerman. „Toen gisteren bekend werd dat de krant het embar go had geschonden, is er meteen een bliksemactie opgezet. We hebben er alles aan gedaan om te voor komen dat de laureaten de krant onder ogen zouden krijgen." De gemeente heeft inmiddels een brief naar net kan toor van de Havenloods gestuurd waarin ze om op heldering vraagt en excuses eist van de huis-aan- huis krant. Als hier niet op wordt gereageerd dan zal de gemeente overwegen om de krant van haar post lijst te schrappen. Op de redactie van de Havenloods wordt het schen den van het embargo achteraf betiteld als 'knap stom'. Den Haag - De aanleg van een afvalstortplaats op het industrieterrein Derde Merwedehaven in Dor drecht moet worden geschorst. Eerst dient er uitge breid onderzoek worden gedaan naar de milieueffec ten van een nieuwe stortplaats in Dordrecht. Dat zei de woordvoerder van de negenhonderd leden tellende vereniging Anti Definitieve Opslagplaats lADOP) uit Dordrecht gisteren bij de Raad van State. Daar werd het schorsingsverzoek behandeld dat de vereniging, vergezeld van de gemeente Sliedrecht, de ANWB en een aantal omwonenden van de geplan de stortplaats, had ingediend. De ADOP vindt dat het milieu op het eiland van Dordrecht al veel te zwaar is belast om een nieuwe stortplaats voor bouw en sloopafval aan te leggen. De Raad van State doet op 7 mei uitspraak. Rotterdam - Vijf milieugroeperingen hebben van middag gebruik gemaakt van hun spreekrecht en de aandeelhoudersvergadering van Ak2o in Arnhem toegesproken. De milieugroepen drongen er bij de aandeelhouders op aan geen goedkeuring te geven aan de raad van commissarissen om te investeren in de bouw van een nieuwe chloorfabriek in de Botlek. Bovendien riepen ze op te stoppen met de produktie van chloor en chloorprodukten. De groeperingen hadden spreekrecht verworven door een Akzo-aan- deel te kopen. Vertegenwoordigers van Greenpeace, de Waddenvsrenigzr.g. de Zuid-Hollandse Milieufe deratie, Milieudefensie en de vereniging Natuur en Milieu stapten halverwege de vergadering naar vo ren en probeerden de toehoorders ervan te overtui gen dat het tijd werd voor herbezinning. Volgens de woordvoerders zijn er voldoende economische signa len om de produktie van chloor stop te zetten. Een botsing tussen twee vrachtwagens op de .kruisingTjalklaan/Franselaan in Rotterdam west heeft vanmorgen gezorgd vooreen chao tisch verloop van het spitsuur. Doorhetongeval was de Tjalkiaan richting Marconipiein vanaf zeven uur ruim twee uur gestremd. Een op de Franselaan rijdende met brood geladen vracht wagen werd bij het opdraaien van de Tjalkiaan aan de achterzijde aangereden door een vrachtwagencombinatie. De aangereden vrachtwagen kwam op zijn kant tegen een licht mast tot stilstand. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Foto Roei Dijkstra Schiedam - De voorzieningen voor gehandicapten dreigen in Schiedam dramatisch te worden aangetast als de decentralisa tie doorgaat op de voorwaarden die het rijk heeft gesteld. „Het wordt dan onmogelijk een kwalitatief goed beleid te voeren," schrijft het Schiedamse gemeentebestuur verontrust in een brief aan de vaste Kamercommissie voor het gehandicaptenbe leid. De briefis verstuurd op aandrang van het Schiedam s Over leg Revalidatie en hetWAO-platform. De decentralisatie houdt tn dat hel rijk het voortaan aan de ge meenten overlaat een eigen ge handicaptenbeleid te voeren. Óp zich heeft Schiedam daar geen moeite mee. De pijn zit hem in de financiën. De budgetten worden ingekrompen, terwijl volgens de nieuwe regeling straks behalve gehandicapten, ook 65-plussers gebruik mogen maken van de voorzieningen. Meer mensen moeten straks dus minder geld gaan delen. Voor Schiedam, met zijn sterk vergrijsde bevolking, is dat een onevenredige belasting, hebben burgemeester en wethouders aan de Kamercommissie laten weten. Vermoedelijk is niet meer dan 5 procent van de Schiedamse be volking gehandicapt (landelyk gemiddelde), maar de stad telt verhoudingsgewijs zeker meer 65-plussers dan andere gemeen ten. Op grond daarvan noemt het stadsbestuur de decentralisatie „onzorgvuldig en onverstandig". Het rijk heeft gesuggereerd dat de gemeenten de financiële te korten die straks ontstaan maar moeten verhalen op de gebrui kers van de voorzieningen. Schiedam vindt dat onaanvaard baar. Heil Het gemeentebestuur ziet geen heil in het heffen van eigen bij dragen. het verhogen van de hu ren van aangepaste woningen en het korten op vergoedingen. Vol gens het rijk zou bijvoorbeeld de taxi-vergoeding moeten worden gehalveerd. „Dat is heel erg moei lijk te verkopen," zegt een mede werkster van de afdeling Maat schappelijke Aangelegenheden. Hoe het nieuwe gehandicapten budget er voor Schiedam komt uit te zien is op het standskantoor nog niet bekend. Dat is onder meer afhankelijk van het overleg dat de Vereniging van Nederland se Gemeenten momenteel voert met staatssecretaris Elske ter Veld (Sociale Zaken). De invoe ring van de nieuwe regeling, die op 1 januari 1993 zou ingaan, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Viaardingen - De verlenging van de marktijden bij winkelcentrum De Loper tn Viaardingen is voor lopig van de baan. Leken de marktkooplui aanvankelijk voor stander van een wijziging van de openingstijden, nader intern be raad heeft hen op een ander standpunt gebracht. De markt kooplieden houden nu liever de huidige tijd aan, die loopt van 08.00 tot 13.00 uur. Ze zien geen voordelen in een markt die tot vier uur duurt. Het college van burgemeester en wethouders had vandaag een be sluit over een langere marktduur willen nemen, maar gezien de re cente ontwikkelingen is dat uit gesteld. Het college heeft geoor deeld dat er nu geen draagvlak js voor andere tijden. Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft na een onderzoek onder klanten en marktkooplui geoordeeld dat een verlenging van de markt tot vier uur aanbevelenswaardig is. Ook voor de kooplui zelf, die een om- zetvermeerdenng van 25 procent zouden kunnen verwelkomen. Maar daar stonden wel hogere kraamkosten tegenover. Boven dien is een eventuele omzetver- meerdering nogal branchegevoe- hg, zodat veranderingen niet door elke koopman worden toege juicht. Het college zal zich nu nader over de zaak beraden. Lemmer/Hoek van Holland - Tij dens een uitstapje van personeel van Gist-brocades is een 25-jange vrouw uit Hoek van Holland ern stig gewond geraakt. Drie andere personeelsleden uit Delft en Viaardingen liepen lichte verwon dingen op aan hoofd en benen. Het ongeval had zaterdag plaats tijdens een zeilwedstrijd met. skütjes op het IJsselmeer, geor ganiseerd door de personeelsver eniging van Gist. Door de harde wind ramden twee van de boten elkaar kort voor de start, rond vier uur. Daarbij raakte de vrouw be klemd. Met ernstig inwendig let sel is ze overgebracht naar het zie kenhuis m Sneek. Volgens de rijkspolitie te water in Lemmer was haar toestand ernstig, maar stabiel. De zeilrace is doorgegaan, on danks het ongeval. De rijkspolitie heefteen onderzoek ingesteld. Schiedam - In Schiedam-West, in het gebied dat wordt begrensd door de Burgemeester Knappert- laan/Vlaardingerdijk en Lange Haven, worden de leidingen voor het drinkwater doorgespuid. Dat gebeurt straat voor straat en be gint maandag 11 mei. Het Open baar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) denkt de klus op 22 mei geklaard te hebben. Het drinkwaterleidingnet in Schiedam heeft stalen en gietijze ren onderdelen. Die zorgen er voor dat zich in de loop der tijd laagjes ijzershb m het eidingen- net vormen, wat bruin water tot gevolg kan hebben. Om dit te voorkomen worden de leidingen doorgespoeld. Dat gebeurt door het openzetten van een aantal brandkranen waardoor de stroomsnelheid wordt verhoogd. Hierdoor wordt het ijzerslib uit de leidingen gespoeld. De actie kan leiden tot een iets la gere waterdruk in de woningen. Mogelijk komt er ook tijdens het spuien tijdelijk bruin (roest)water uit de kraan. Dal is, volgens hei ONS, niet schadelijk voor mens en dier. De bewoners worden schriftelijk ingelicht over het exacte moment van spuien. 2 T Aan de Polderweg inSchiedam is gistermorgen een bestelbuste water geraakt. De bestuurder, een 19-jarige man uit Geervliet, verklaarde dat hij onverwacht had moeten remmen voor een te gemoetkomende auto. Hierdoor had hij de macht over het stuur verloren. Toen de politie arriveerde, bleek de man al uit de kabi- ne geklommen te zijn. De gewaarschuwde brandweer hoefde niet in actie te komen. Een takelwagen trok de bestelbus weer Op de kant. Foto Gernt de Heus/Roel Dijkstra Viaardingen - Buurthuis Oost neemt afscheid van de Oostwijk in Viaardingen. Met een groot feest, waarvoor iedereen uit de buurt is uitgenodigd, wordt een punt gezet achter de activiteiten. In een stencil, dat deze dagen ver spreid is, staat dat het buurthuis is gekraakt, maar dat is een woordspeling, zo maakt secretaris G. Doorduin van de Stichting Buurthuis Oost duidelijk. „Het is een grapje. Er wordt sinds 1 januari geen huur meer betaald en we zitten er toch nog m, dus dan zou je kunnen spreken van een kraakpand. We doen dat ook om aan te geven dat er toch wat scheef zit," aldus Doorduin. Buurthuis Oost moet de deuren sluiten vanwege gemeentelijke bezuinigingen. Men legt zich no de bij de situatie neer. Doorduin' „Er is geen geld, geen ruimte en er zijn geen mensen. Dan houdt het op. En ik heb geen zin om Don Quichotte te spelen." De verwachting is dat het gebouw voorlopig leeg zal staan. Er is het idee geweest om er een aantal mi- granteninstelhngen in onder te brengen, maar die staan daar niet allemaal te springen, ook al omdat m het verleden een derge lijke concentratie niet vlekkeloos verliep. Plan Daarnaast is er een plan om er muziekverenigingen in te huis vesten. Dat lijkt Doorduin niet echt verstandig. „Het buurthuis staat recht tegenover woningen. Ik kan hier zo bij mensen aan de overkant naar binnen kijken. Dus dat is veel te dichtbij voor mu ziek." Dan, ietwat weemoedig: „Kijk, voor de vaste groepen is de slui ting met zo'n probleem. Die vin den elders wel onderdak. Maar de jongeren en ouderen, die af en toe eens binnenwippen, die hebben straks niets meer." Het afscheidsfeest vindt plaats op 1 mei, begint om 2000 uur en wordt muzikaal omlijst docr de band Flavor. De toegang is gratis. Viaardingen - In de synagoge van de Liberaal Joodse Gemeente in Amsterdam heeft de ambassa deur van Israël M.N. Bavly van middag 29 Nederlanders onder scheiden, die tijdens de Tweede Wereldoorlog joodse medebur gers hebben helpen overleven. Onder hen de familie Alberts uit Viaardingen. waarvan de ouders en een dochter inmiddels zijn overleden. Het zes kinderen tel lende gezin van de door heel Ne derland bekende- christelijk gere formeerde dominee is voor de on derscheiding van hel Yad Vashem Instituut, een Israëlische rijksinstelling. voorgedragen door de joodse vrouw, die haar eerste levensjaren m het gezin Al berts doorbracht. Liefdevol Mal ka de Leeuw werd enkele da gen na haar geboorte in Arnhem m januari 1943 liefdevol m het ge zin van dominee Alberts aan de Emmastraat in Viaardingen opge nomen. Mevrouw C. Alberts-Rog nam in Rotterdam van haar schoonzus uit Voorburg de reis- wieg over, waarin het kindje lag dat de naam Liesje kreeg. Het joodse meisje verbleef er lot in de cember 1945 bleek dat haar ou ders de Holocaust hadden over leefd. In 1944 heeft mevrouw Al berts twee weken met het babv'tje ondergedoken gezeten op een boerderij in de Broekpolder toen er berichten waren, dal cte lamilie verraden was. Sinds 1953 heeft het Yad Vashem Instituut, dat ook dienst doet als Israëlisch Instituut voor Oorlogs documentatie. al vierduizend Ne derlanders op soortgelijke wijze gceerd onder wie meerdere Vlaar dingers. Het juiste aantal kan een woordvoerder van de ambassade niet meedelen. „Maar het zijn er velen, want wij weten dat er heel wat joodse mensen in Viaardin gen zijn geholpen. En er komen steeds meer namen naar boven omdat veel van de geredden zich nu pas tot het instituut wenden. Ze zijn gepensioneerd, verdiepen zich in hun verleden en komen achter het bestaan van de Israë lisch wet waarin staat dat men sen, die zelf niet joods zijn en met inzet van eigen leven en vaak dat ook van huisgenoten hebben ge probeerd tijdens de Holocaust joodse medeburgers te redden, geeerd moeten worden." In de Vlaardingse geschiedschrij ving kwam de familie Alberts tot nog toe niet voor op de lijst van onderduikadressen. Daarop staan 31 namen van Vlaardingers, die bij elkaar ongeveer negentig joodse onderduikers hebben ver zorgd. In 1940 hadden de Duitse bezetters 58 Vlaardingers als jood geregistreerd staan. Daarvan zijn er dertien eind 1942, begin 1943 in Auschwitz vermoord. Dominee G.W. Alberts werd op 31 januari 1886 in het Gelderse Voorst geboren en overleed op 75- jarige leeftijd op 29 maart 1961 in Zutphen. Bij zijn begrafenis in Viaardingen stonden op de be graafplaats aan het Emaus meer dan duizend mensen. Een krante- benchi uit die tijd maakt melding van de aanwezigheid van .men sen in klederdracht uit Urk, Sche- veningen en Amemuiden, boeren uit de Waarden en eenvoudige ar beiders". Zijn opvolger dominee Dnessen Een portret van dominee G. W. Alberts, dat zich in het Vlaar dingse Gemeente-archief bevindt. Repro Fotobureau Roet Dijkstra memoreerde, dat Alberts op twee collega Kolkert signaleerde, dat na in alle christelijke gerefor meerde kerken van Nederland had gepreekt en zijn hervormde „de dood van onze broeder velen van verschillende kerken samen brengt". Viaardingen - Bewoners van met name de Kamerlingb Onnes- straat en omgeving in de Vlaar dingse Westwijk hebben veei klachten over de auto's die door scholieren van de christelijke scholengemeenschap Beneden Maas worden meegenomen. Door de parkeerdruk kunnen de bewo ners vaak hun eigen auto met bij hun huis kwijt. Deze klachten komen naar voren bij de enquête die is gehouden m de 'Tramonta-wijk', een onder deel van het Westwijk-kwartier Lage Weide. Enkele enthousiaste bewoners hebben onlangs in de buurt vierhonderd enquêtefor mulieren uitgezet om te peilen wat er zoal aan wensen en ver langens leeft in de wijk. De parkeeroverlast bleek tot veel klachten te leiden, zo heeft buurt bewoner Henk Krabben gecon stateerd. Omdat er op Beneden Maas scholieren zitten die ouder dan achttien jaar zijn, zijn er ook. meer auto's in de buurt gekomen. „Soms wagens van meer dan een ton," weet Krabben. „Wij hebben ooit voor die parkeerdruk gewaar schuwd, maar zijn toen door de betreffende ambtenaar uitgela chen." Veel hinder ondervinden de buurtbewoners ook van het brom- fietsverkeer omdat scholieren zich aldus gemotoriseerd tussen dependances verplaatsen. „En je weet het," verduidelijkt Krabben, dat als de jeugd tegenwoordig dertig of veertig meter verder moet zijn, ze zich dan op de fiets of, als het even kan. de brommer, voortbewegen. Dat geeft hier ook nogalwat overlast." In de buurt zal nu gewerkt gaan worden aan de vorming van een werkgroep die de problematiek ter hand moet nemen. In mei zal daarvoor een aantal mensen bij elkaar worden geroepen. Viaardingen - Een bedrijf aan Deltaweg in Viaardingen. dat on der meer handelt in gedroogde klei, heeft gisteren van de politie een proces-verbaal gekregen omdat het even verderop een ter rein had bevuild. Dal bleek het geval te zijn bij een groothandel in betonprodukten. Daar was het terrein dusdanig verontreinigd dat werknemers hun werk met meer goed konden doen. Maassluis - Op de Maasdijk in Maassluis is gisteren een auto te gen een lantaarnpaal gebotst. De bestuurder, een 36-jarige man uit Breda, bleek te veel alcohol hou dende drank gedronken te heb ben, De man had bovendien geen rijbewijs bij zich. De auto is in be slag genomen. Maassluis - Bij een patisserie aan de Nieuwstraai in Maassluis is een etalageruit ingegooid en ver volgens een kunsttaart met daar op de afbeelding 'Ernie' gestolen Wat de dief met de zeeptaart aan moet is niet bekend. Ook bij Palet-computers aan de Rembrandtlaan is een etalageruil ingegooid. Daar verdwenen en ge, vermoedelijk lege, dozen In de Adelaarstraat is een grijze Ma2da 626 (TD-86-XH) gestolen Schiedam - Aan de 's-Graveland seweg in Schiedam heeft de poli tie gisteren rond het middaguui een 20-jarige Rotterdammer op: gepakt die had geprobeerd eer openbare telefoon te kraken. De man had aan de Broersvest in eer cel met een puntmesje in eer PTT-apparaat lopen peuteren Dankzij de oplettendheid van de bedrijfsleider van een warenhui' kon de man worden aangehou den. Hij verklaarde op het bureat dat hij geprobeerd had een kwart je uit de betaalgleuf te halen. Schiedam - Bii een inbraak n een woning aan de M.C.M. d Grootstraat in Schiedam zijn ee, stereotoren, een videorecorder een CD en geld weggenomen Gisteren werd aangifte gedaan Uit de schuur van een woning aa; de Van der Elstraat in Schiedan zijn onder meer twee fietsen e: een kinderwagen gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2