17 Frontale aanval CDA op college VOORLOPIG IS GELD HET ENIGE MEDICIJN TEGEN AIDS. Tandarts verkoopt bloemen voor kansarmen Kindergemeenteraad gaat favoriete speelplaats kiezen m Pand brandt aan Oosthavenkade iPF en PvdA willen n Klimaatverbond Poepzuiger in aantocht Serv ice Team aan wandel fachtprobleem in nuseum aangepakt B en W Schiedam verweten te weinig te doen aan bestrijding werkloosheid Kopstoot op Westhavenkade Verbazing over extraatjes wethouders Vernielingen in café Motorolie in berm gegooid Dronken man tegen lichtmast Bekeuringen voor lichtseinen Politie pakt dief in Rotterdams Dagblad Vrijdag 1 mei 1992 Maassluis - In navolging van Schiedam en Vlaardin- <en overweegt ook de gemeente Maassluis toe te tre- ien tot het Klimaatverbond. Deze internationale iub van steden wil zich inzetten voor het behoud aardatmosfeer. Volgens het verbond is hiervoor fï\ rigoureuze beperking van het energiegebruik en uitstoot van C02 en CFK-drijfgassen noodzake- Het initiatief voor de aanmelding is gekomen ,-aii de raadsleden Martin Burger, Pieter Kromdijk beide PvdA) en Herman van Hoeven (RPF/SGP) Volgens de volksvertegenwoordigers is het belang- ijk dat veel steden lid worden van het verbond. Op leze wijze kan de druk op de regering worden ver- jroot om van haar kant alle mogelijke inspanningen verrichten die voor het bereiken van de doelstel- ingen noodzakelijk zijn. Tn Maassluis is nog niet in .;sart gebracht in welke mate de gemeente aan de to- ale doelstelling een bijdrage kan leveren. Voor de tie raadsleden staat wel vast, dat de toetreding tot iet Klimaatverbond een belangrijke bijdrage kan ijn bij het nastreven van concrete gemeentelijke be- ïidsdoelstellingen. Verder ziet het drietal een om- adsfunctie voor de gemeente weggelegd. Burgers urmen worden gestimuleerd als zij zien dat het de smeente en. sl is met haar milieubeleid. Naast het leptii.en van het energiegebruik verwachten RPF GP en PvdA van het gemeentebestuur maatregelen iie gericht zijn op een beperking van het gemotori- eerd verkeer in de gemeente. Verder worden het be vorderen van afvalpreventie en het tegengaan van jnnodig gebruik van tropisch hardhout als "^odza- ;elijke maatregelen in Maassluis genoemd. De ge meenteraad stemt op donderdag 7 mei over het ini- iatiefvoorstel. Ais het wordt aangenomen, gaat het allege van B W de gemeenteraad jaarlijks infor meren over de geboekte vorderingen. Schiedam - De gemeente Schiedam is van plan een lieuw wapen in de strijd tegen de hondenpoep te verpen: de Puvac. Dit mobiele apparaat, dat poep op- uigt, zal volgens de planning voorlopig eerst in !clüedam-Oost worden ingezet. Die wijk heeft vol lens het Openbaar Nutsbedrijf de meeste met poep 'ervuilde straten en pleinen van Schiedam. >ver de aanschaf van de hygiënische driewieler rardt deze dagen gepraat in twee raadscommissies, le Puvac wordt gezien als een belangrijke aanvul- tng op het pakket anti-hondenpoep maatregelen dat lalverwege de maand mei in Schiedam van kracht rordt. Volgens de nieuwe regelingen moeten hon- tenbezitters als zij hun viervoeter uitlaten voortaan -en zakje of schepje bij zich hebben om de uitwerp selen op le ruimen. jfi gemeente hoopt op dc loyale medewerking van ie hondenvrienden, maar verwacht desondanks niet lat Schiedam in mei van de ene dag op de andere loepvrij zal worden. Van de Puvac zal naar verwach- ing regelmatig gebruik moeten worden gemaakt. 'We hopen alleen niet dat de hondenbezitters nu lenken dat ze de rotzooi niet hoeven op te ruimen fflidat de Puvac dat wel zal doen,'* zegt een woord voerder van de gemeente. Als stok achter de deur is *n de nieuwe regels opgenomen dat al le nonchalante aasjes een bekeuring kunnen krijgen als ze de poep fan hun dier niet opruimen, jlet de aanschaf van de poepzuiger is een kleine Q.OOO gulden gemoeid. De exploitatiekosten worden lEschal op circa 7Ü.Ö00 gulden per jaar. De gemeente vil de poepzuiger bemannen met een banenpooler, iet apparaat zal op z'n vroegst over een halfjaar op ■kaal verschijnen. Voor de Puvac geldt een levertijd zes maanden. 'laardingen - Het Service Team Vlaardingen start "hjciagavond zijn eerste rondwandeling door het his- orische centrum van Vlaardingen. Het team beslaat lit circa 20 Vlaardingers die bij de WV de cursus tën uw stad hebben gevolgd. Ie wandeling, die voortaan elke tweede vrijdag- 'vond van de maand wordt gehouden, zal ongeveer wee uur duren. ,.En het zal hard lopen worden, wil je n die korte lijd alles lalen zien," voorspelt Aad Ou dendijk, secretaris van het Service Team. ..Alleen al >rdcMarkL heb je zeker drie kwartier nodig, start van de wandeling is om kwart over zeven 's v°nds bij de WV. Het Service Team gaat ook cultu urhistorische activiteiten als de Open Monumen- sndag begeleiden en hand- en spandiensten ver- Khten in de plaatselijke musea. De Vlaar- dingse brand weer is gister nacht rond kwart over twee uitge rukt voor een brand aan de Oosthaven kade. Daar sloegen de vlammen uit een leeg staand pand. De brandweer bluste het vuur. Omdat er instor tingsgevaar was ont staan, werd het hele pand plat gegooid. Het verkeer werd al die tijd omgeleid. Foto Roel Dijkstra ichiedam - Het Stedelijk Museum in Schiedam loopt volgend jaar voorgoed verlost te zijn van ern- itige vochlproblemen in de kelder. Half mei begint lemeentewerken met het afbreken van de trap en iel bordes van het monument aan de Hoogstraat, let karwei, dat uit twee fases bestaat, zal in 1993 rarden voltooid. De kelder van het museum wordt al aren geteisterd door vocht. Onderzoek heeft uitge rezen dat dit veroorzaakt wordt door regenwater dat ioor het metselwerk van de trap en het bordes sij- elt. In overleg met de Rijksdienst voor Monumen- enzorg heeft Gemeentewerken een plan opgesteld an dit probleem aan te pakken. Eerst worden de ;ardstenen bekleding en de tegels van hel -ordes erwijderd. Daarna wordt de bestrating van hel bin- lenplein voor een deel opgebroken en worden de ;elderwand en de gewelven uilgegraven. Ze worden corzlen van een beschermende en vochtwerende iag. Bovendien wordt onder de trappen een vocht werend scherm aangebracht. Trap, bordes en bin- lenplaats worden daarna hersteld. De operatie kost n totaal 220.000 gulden. Schiedam - Laks optreden van het college van burgemeester en wethouders is er mede debet aan dat de aanpak van de werkloos heid in Schiedam geen noemens waardige resultaten oplevert. Die frontale aanval op het college doet het CDA in de notitie 'Samen werken in Schiedam'. Het stuk is vanmorgen bij de afzonderlijke wethouders in de brievenbus gegleden. Het CDA constateert dat er ener zijds veel moeilijk vervulbare va catures zijn en anderzijds veel werkzoekenden die niet aan bod komen. „Ook in Schiedam mani festeert zich dat in volle omvang," staat in de notitie. In Schiedam komt daar „als twee de knelpunt een bestuurlijk te kort" bij, meent de CDA-fractie uit de gemeenteraad. „Adequate beleidsuitvoering van het college om vraag en aanbod op de ar beidsmarkt te stimuleren blijft achterwege." De confessionelen wijzen erop dat het college mooie plannen en voornemens heeft geuit, maar dat die 'volstrekt onvo'doende' tot ontwikkeling zijn gekoro.n. „De daadwerkelijke actie is minimaal. In de diverse relevante raadscom- missies is totnutoe zelfs nauwe lijks aandacht besteed aan de in breng van Schiedam op het ge bied van de regionale arbeids voorziening." Eilandencultuur Het CDA vreest dat er op het stadskantoor teveel een eilanden cultuur heerst, die een adequate aanpak in de weg staat. Dat moet worden doorbroken, wordt ge steld. Voor de afstemming van vraag en aanbod op de arbeids markt is een 'vernieuwende en onorthodoxe aanpak' nodig. Gesteld wordt dat de contacten tussen arbeidsbureau en sociale dienst onvoldoende zijn en geïn tensiveerd moeten worden. „Voorkomen moet worden dan de werkzoekenden door deze twee instellingen afzonderlijk worden benaderd," aldus de notitie. Het CDA meent verder dat er meer gebruik moet worden ge maakt van het geld dat het Regio naal Bestuur voor de Arbeids voorziening klaar heeft liggen voor de bestrijding van de werk loosheid. „Dat gebeurt nu nog te weinig," wordt gemeld. Voor de confessionelen moeten gehandicapten, langdurig werk lozen, allochtonen, herintredende vrouwen en gedeeltelijk arbeids- geschikten als eersten in aanmer king komen voor een baan. Tot de concrete acties, die vol gens het CDA moeten worden on dernomen, behoort onder meer het snel starten van een informa tiecentrum van arbeidsbureau en sociale dienst tezamen in hel cen trum van de stad. Verder moet de samenwerking tussen uitzendbu reaus. arbeidsbureau en sociale dienst worden bevorderd. Ook moeten bedrijven, die zich in Schiedam willen vestigen, erop worden geattendeerd dat er extra inspanningen worden gedaan om bepaalde groepen weer aan het werk te krijgen. Vlaardingen - Een 21-jarige Vlaar- dinger heeft gistermiddag rond vijf uur op de Westhavenkade een kopstoot gekregen van een voor bijganger. De man liep een wond je boven zijn oog op. Volgens zijn verklaring was er geen enkele aanleiding voor de kopstoot. „Tulpen, mevrouw?" vraagt tandarts Martin de Jong uit Vlaardingen op de vrijmarkt in het Schiedamse Kethel aan een voorbijgangster. De tand arts probeert zo geld in te za melen voor de service-club 'Kiwanis', een organisatie die in deze regio geld inzamelt voor onder meer de verstan delijk gehandicapten van de Stichting Schievaart. Op Ko ninginnedag haalde de ser vice-club een bedrag op van 700 a 800 gulden. Geld kwam er ook binnen op het Liesveld in Vlaardingen waar met name kinderen al lerlei prullaria aan de man/ vrouw brachten. Het centrum van Vlaardingen was op som mige momenten overvol. Zeer, zeer druk was het ook in Maasland waar duizenden mensen waren afgekomen op het spelletje 'varkentje-tik'. Ze kwamen tevergeefs. Van wege de veie protesten had de plaatselijke oranjevereniging dit onderdeel op het laatste moment uit het programma geschrapt- Er bleek slechts een als varken verklede man gebruikt te worden voor het spelletje, waarop de meeste mensen huiswaarts keerden. Foto's Roel Dijkstra Er is nog geen medicijn tegen aids. Maar er wordt naar stig naar gezocht. In een race tegen de klok. En tegen de dood. Een race die we moeten winnen. En waarin geld tijd betekent. Pak uw pen en geef het onderzoek naar aids FQNDS: GIRO 8957 een financiële injectie. 3wten op bankrekeningnummer 70.70.70.228 kan ook.) Vlaardingen - De extra onkosten vergoedingen die de Vlaardingse wethouders zichzelf willen toe kennen roepen bezwaren op. Groen Links-er Ben van der Vel de maakt zich zeer boos over deze extra 'verdiensten'. In een brief aan het college spreekt hij zijn verbazing uit over de nieuwe ver goedingen, die binnenkort dooi de gemeenteraad moeten worden goedgekeurd. Van der Velde, die op 7 mei als raadslid wordt geïnstalleerd als opvolger van Arnold van Kalken, trekt in zijn schrijven een verge lijking met de strijd die momen teel in de regeringscoalitie woedt over de minima. Hij schrijft: „Juist in deze tijd, waarin het gonst van geruchten van de op handen zijnde koopkracht ver slechtering van de minima, pres teert u het om te komen met een voorstel dat voorziet in een niet onbelangrijke loonsverhoging voor de wethouders van Vlaardin gen." Van der Velde rekent voor dat voor de extra onkostenvergoedin gen de post wethouderssalarissen in de begroting moet worden ver hoogd met zeventienduizend gul den. „Dat is per wethouder een belastingvrije loonsverhoging van 3400,-- per jaar." De Groen Links-er wijst erop dat de wethouders ook nog de onkos ten voor zakelijk gebruikte maal tijden en kosten voor overnach tingen willen kunnen declareren en dat een integrale vergoeding wordt voorgesteld van de kosten die verband houden met cursus sen, seminars, symposia, congres sen en excursies. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteravond rond elf uur een 38-jarige man uit Middel burg aangehouden omdat hij met flessen, apparatuur en meubilaar had gegoodi in een horecagele genheid aan de Groen van Prin- stererslraat. Bovendien had hij de eigenaar van de zaak in zijn ge zicht gestompt. Vlaardingen - Mi lieu vandalen hebben woensdag twee vaten met afgewerkte motorolie in de berm van de Maassluissedijk gegooid, ter hoogte van De Groote Lucht. De politie was er snel bij en con stateerde dat er nog geen olie was weggelopen. De vaten zijn bij het depot van de gemeentelijke reini- gingsdienst afgeleverd. De politie zoekt getuigen. Vlaardingen - Een 23-jarige be schonken Rotterdammer is gis termorgen vroeg op de Mr. L.A. Kesperweg in Vlaardingen met zijn auto tegen twee lichtms.r -n gebotst en enkele malen over de kop geslagen. Hij kwam tegen een betonnen pilaar van het spoorwegviaduct tot stilstand. Hij liep slechts een snijwondje aan zijn pink op. Dronken bestuurders zijn ook aangehouden op de Oosthaven kade en de Maassluissedijk. In de Koninginnelaan reed een 56-jari- ge Vlaardinger dronken tegen een muur. Vlaardingen - Twee automobilis ten zijn in Vlaardingen-Holy be keurd omdat zij, op een plaats waar de politie een snelheidscon trole hield, tegenliggers waar schuwden met lichtseinen. De controle vond woensdagmiddag plaats op de Zwanensingel en de Holy singel. Tien bestuurders kre gen een boete voor te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid was 79 kilomeier per uur. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft een 28-jarige Schiedam mer aangehouden op verdenking van diefstal uit een winkel aan de Mgr. Nolenslaan. Hij ging ervan door toen de gewaarschuwde poli tie kwam, maar kon in de Van Hallstraat worden aangehouden. Door Carel van der Velden Schiedam - Schoolkinderen dro men nog steeds niet van een carri ère in de politiek, maar de leden van de Schiedamse kinderge meenteraad zijn er op dit moment toch in verzeild geraakt. Het draait om 32 kinderen die volgen de week uit drie voorstellen hun favoriete speelplaats kiezen. Vooreven zijn het op 7 mei echte politici, want net als in de praktijk van die mensensoort betekent een keuze voor het mooiste plan direct het afwijzen van de twee andere speeltuinen. En dat is sneu, want de drie mooie plannen zijn door de kinderen zelf ontwor pen. „Helaas kun je het niet iedereen naar de zin maken," hoorden de kinderen van een man uit de praktijk. Het was burgemeester Reinier Scheer es, die de eerste zitting van de kindergemeente raad gaat voorzitten. Deze week kon een deel van de leden van de kindergemeenteraad reeds ken nis maken met de 'baas van de stad'. Het instellen van de kinderge meenteraad is gebeurd op initia- lief van het Comité Schiedam mers van Overal en Nergens. Het idee om kinderen over hun eigen speelplaatsen te laten beslissen, is ontleend aan een Turks ge bruik. In dal land beslaat een feest, waarop kinderen hei voor een dag voor het zeggen hebben. In Schiedam bleek het vrij een voudig om 32 kinderen te vinden die over hun eigen lot willen be slissen. Ze komen van 24 over de stad verspreide scholen. Over de reden waarom ze meedoen blij ken ze heel wat eerlijker te zijn dan echter politici. „Ik hou wel van kletsen," zegt de 9-jarige Ivo, leerling van basis school het Windas in Kethel. „Op woensdagmiddag had ik nog niks te doen," vertelt Marieke, leerlin ge van de Willibrordusschool. „Maar de echte politiek lijkt me niks. Dan heb je veel te weinig vrij. Ik wordt liever verpleegster." Een eerste beslissing heeft de kindergemeenteraad reeds geno men. De volwassenen hadden be dacht dat de competitie zou gaan lussen een speelplaats in Woud- hoek, in Nieuwland en in de Gor zen. Niets daarvan, bepaalde de meerderheid van de kinderen, in Woudhoek zijn al speelplaatsen genoeg. De gemeentelijke autoriteiten be zweken voor de druk. met als ge volg dat de kinderen nu drie plan nen voor twee plekken hebben gemaakt. Twee ontwerpen zijn gemaakt voor een lot 't Kooren- veldje omgedoopt terrein naast molen De Drie Koornbloemen in Nieuwland. Als het derde plan wint, verschijnt de nieuwe speel plek op het Dikkertje Dapplein genoemde Rozenburgerplein Net als in de echte politiek verde digen de plan ma kers hun voor stel le vuur en te zwaard. Twee grote giraffen vormen in het plan van onder meer Ivo en Marike het fundament voor twee hele lange glijbanen. „Verder hebben we een doolhof en een wildrooster ont worpen. Het is geschikt voor jon ge en oudere kinderen." Op 't Koorenveldje is de competi tie hard. Volgens Shanon is het mede door haar ontworpen plan met een doolhof in een schip, een stuurhut en eer klimrek net mooist. Het concurrerende plan vindt zij niks. „Zr hebben een ka belbaan, een hal'pipe en een bas ketbalveld getekend. Dat is echt iets voor jongens van 16. Kleine kinderen komen er niet aan te pas." Volgens wethouder Bart de Leede is het de bedoeling dat het door de kinderen gekozen ontwerp daad werkelijk wordt uitgevoerd. Er is 30.000 gulden beschikbaar. De be- drijfsschool van Wilton-Fijenoord is bereid het winnende ontwerp te bouwen. De kinderen zijn zeer benieuwd hoe het er bij de stemming aan tne zal gaan Stemt de burge meester ook mee? Seheeres schudde driftig nee op de door een van de kinderen gestelde vraag. „Ik mag alleen de stem men tellen. Jullie bepalen wat er gebeurt."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1