Rotterdam 13 Kantoren omgebouwd tot kleine wooneenheden I L UIDT DÉ Sencopdtr De noodklok luidt en Rotterdam piekert over chauffeurs- vergunningen Jacht op valse huurcontracten Geen proef met auto op stroom t NS beveiligt havengebied Zo heerlijk rustig bij 'conducteur' Ophof Twee jaar voor 'kappersmoord' Zuid-Holland het best af met één tv-station Wethouder Vermeulen: 'jongeren huisvesten én de stad verbeteren' Rotterdamse inbreng Madurodam Pop-opleiding ook na '94 door ■SËBf mam Rotterdams Dagblad Zaterdag 9 mei 1992 Rotterdam - De Neder landse Spoorwegen gaan dit na jaar zes over- wegen in het Rotterdamse havengebied beveiligen met zogehe ten havio's, half-automa- tische ver keerslichtin stallaties. Vijf daarvan komen in het Botlekgebied en eentje aan de Moezelweg. De plaatsing van havio's. waarvoor in eerste instan tie 650.000 gulden is uitgetrokken, wordt noodzake lijk geacht door de sterke toename van het verkeer in het havengebied. Dit heeft al diverse aanrijdingen tot gevolg gehad, waarvan één zelfs met dodelijke af loop. Een inventarisatie heeft geleerd dat de haven veertien gevaarlijke kruisingen telt. Sommige daar van vervallen echter binnen afzienbare tijd, of wor den gewijzigd. Over andere overgangen wordt nog overleg gevoerd tussen NS en de wegbeheerder, het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam. Rotterdam - En stil dat het was, gisteren bij. het hoorcollege bedrijfskunde van de Rotterdamse pro fessor P. Ophof... Streng waakt de zaalwacht bij de deuren van de als collegezaal dienst doende aula van de Erasmus Universiteit/Een laatkomer wordt Iinea recta teruggestuurd: de wacht is onvermurwbaar. Binnen in de zaal kun je een speld horen vallen. He- lemaal in zijn element brengt Ophof de eerstejaars van de studie bedrijfskunde de juridische grondsla gen bij. Niks geroezemoes, geen heen en weer ge loop. 'Conducteur' Ophof heeft de orde hersteld. Conducteur? „Daar vergelijk ik het maar even mee," zegt de professor na het college. „In het verleden be taalde iedereen braaf zijn tramkaartje. Ojndat alle i reizigers dat deden, werd de conducteur overbodig en verdween hij van de tram. Na een tijdje liep het spaak. En nu is de conducteur weer terug om zwart rijders op hun vingers te tikken. Toen ik nog stu deerde, haalden we het niet ons hoofd om met grote groepen tijdens colleges te gaan zitten pratenEr was sociale controle en dat probeer ik hu terug te krij gen." Be aanwezigheid van de zaalwacht en de commotie rond Ophofs actie werpt vruchten af. De eerstejaars houden keurig hun mond. Hun aantal is echter be hoorlijk afgenomen: normaal volgen zo'n vierhon derd studenten Ophofs colleges, vandaag komen krap honderd eerstejaars op de les af. „Nee, mijn col lege wordt niet geboycot," weet de professor, „Er moet vanmiddag om vier uur een essay worden inge leverd. Ik weet zeker dat heel wat studenten er nu de laatste hand aan leggen." Er volgt nog een college, het laatste van dit semester, waar de zaalwacht bij aanwezig zal zijn. Volgend stu diejaar krijgt Ophof een verse groep eerstejaars voor zich. Hij is van plan om meteen paal en perk te stel len. „Ik zal tijdens het eerste college uitleggen wat de regels zijn. Als de studenten zich daar niet aan houden, vertrek ik." Ophofs collega's hebben inmid dels verheugd gereageerd op de actie van Erasmus' meest favoriete hoogleraar. Een enkeling zou al overwegen eveneens zaalwachten aan te vragen. Rotterdam - De rechtbank in Middelburg heeft gis- then een 30-jarige inwoner van deze stad veroor deeld tot twee jaar cel plus tbs wegens de zogenaam de 'kappersmoord' op een 21-jarige plaatsgenoot. De officier had twee jaar meer geëist. Na de moord ver minkte hij het lijk en dumpte het enige dagen later op de Maasvlakte. Eind vorig jaar had de Middelburger het slachtoffer m een café ontmoet. Later ging het tweetal naar zijn Woning om nog wat na te praten. Daar gaf hij toe aan zijn seksuele afwijking en het hoofd- en schaamhaar -Van het slachtoffer te scheren. Toen deze tegenspar telde en dreigde met het openbaar maken van deze gebeurtenis werd hij om het leven gebracht Bij zes spoorweg overgan gen in het Rotterdam se haven gebied wor den nog dit jaarver- keersticht- ïnstallaties geplaatst. Foto Ptm Ras/ CorVos Rotterdam - Mocht het komen tot regionale tv-uit- zendingen, dan kunnen Radio West en Radio Rijn mond het best de krachten bundelen in één Zuidhol lands televisiestation. Alleen tijdens de nieuwsspits, in de vooravond, zouden Den Haag en Rotterdam elk hun eigen programma kunnen verzorgen. Dit beeld komt naar voren uit een onderzoek dat de afgelopen maanden is verricht door bureau Wemar. Zowel het publiek als de reclamebureaus blijken de voorkeur te geven aan één provinciaal tv-neti De be volking verwacht dat dit professioneler zal werken, de reclamewereld acht de exploitatie-mogelijkheden dan het grootst. De belangstelling voor Zuidhollandse tv-program* ma's is in Rotterdam forser dan in de Haagse en Goudse regio, zo blijkt uit de enquête. Het publiek bestaat vermoedelijk vooral uit huisvrouwen en ou deren. Leden van Provinciale Staten praten donderdag in het kantoor van Radio West over de uitkomsten van het onderzoek. Directeur Jack Kroes geeft vooraf met zijn collega Nico Haasbroek (Radio Rijnmond) een video-impressie van de mogelijkheden van Zuidholland-TV. Het provinciebestuur besloot in december 1991 de kosten te betalen van de nu gehouden enquête en. een voorbeeldshow (180,000 gulden), teneinde meer inzicht te krijgen in de behoefte aan regionale televi sie. Maar of dat fenomeen er inderdaad komt, is nog de vraag. De meeste politieke partijen in Zuid-Hol- iand zeiden vorig jaar dat het de kijkers geen cent mag kosten. Volgens het Wemar-onderzoek is een derde van de ondervraagden het daarmee eens, ter- vijl 43 procent er toch vijf gulden per maand vóórwil betalen. Het onderzoek geeft geen scherp antwoord op de waag wat de inkomsten uit reclame kunnen zijn. De helft van de ondervraagde reclamebureaus heeft geen hoge verwachtingen van regionale tv. Een kwart van hen denkt maximaal twintig procent van hun budget eraan te kunnen besteden. Rotterdam - Vrijkomende kantoorgebouwen zijn bij uitstek ge schikt voor de huisvesting van jongeren. Na verbouwing kun nen hier kleine wooneenheden van worden gemaakt, die ook heel goed kunnen worden gebruikt door een andere specifieke doelgroep, de ouderen. Plannen daarvoor zijn reeds in ontwik keling. „Het zit al in het vat," zei de Rot terdamse wethouder Vermeulen (Stadsvernieuwing en Volkshuis vesting) gisteren bij de ingebruik name van een Union-nieuwbouw- project voor jongeren in de Prove nierswijk. Daar zijn op een 'lege plek', tussen een aantal gereno veerde panden in, achttien jon genskamers' gebouwd. De stad kent circa duizend van dergelijke plekken, die door tal van oorza ken bij de stadsvernieuwing zijn overgeslagen. Gat in de markt Volgens Vermeulen is met dit door Patrimonium Woningstich ting uitgevoerde experiment een gat in de markt aangeboord. Er is immers nog volop subsidie op te krijgen. „De rijksbijdrage is na melijk afgestemd op het aantal wooneenheden en niet op de grootte van de woning." „Wat mij betreft," vervolgde hij. „hoeft het niet bij dit ene experi ment te blijven. Al pleit ik niet voor een aanpak waardoor vanaf nu allerlei open plekjes met klei ne wooneenheden worden opge vuld. We moeten ook de andere mogelijkheden blijven bekijken en zoeken naar alternatieve tech nieken." Aanbod Hij deed in dit verband een drin gend beroep op de woningcorpo raties, en ook eventuele andere partijen, om extra initiatieven op Rotterdam - Burgemeester Bram 11 1 A 1 1 A Peper en Neelie Kroes, nog steeds AA WF |7A11 AQ O B 1 f* ïl Rotterdams meest besproken l/UI\ IVv U- JVC JLJL jlUill Ulvlll paar. treden zondagavond laat sa- G? men op in De Vierde Kamer, de parlementaire televisierubriek van RTL 4. Ze gaan in op hun per soonlijke relatie en laten, met Ton Eiias en Catherine Keyl als de vragenstellers, ook hun licht schijnen over het besturen, de verschillen tussen politiek en be drijfsleven, wouwen op topposi ties en de malaise in de Partij van de Arbeid. De Vierde Kamer is te zien van elf uur tot tien voor twaalf. Rotterdam - Madurodam gaat met het Rotterdamse architecten bureau Kuiper Compagnons in zee bij de uitbreiding van de Haagse miniatuurstad. Het ont- wèrp van het bureau heeft de voorkeur gekregen boven drie an dere inzendingen. Het concept-ontwerp 'The truth behind the dikes' voorziet onder meer in de bouw van twee dijken, met daarin een nieuwe entree voor het publiek. Madurodam wil met 10.000 vierkante meter uit breiden en daarin moderne archi tectuur, de Deltawerken en de IJsselmeerpolders opnemen. Rotterdam - De pop-opleiding aan het Rotterdamse conservato rium waar muzikanten tot docent popmuziek worden opgeleid, blijft in de huidige vorm in ieder geval tot en met 1994 gehand haafd. Daarna zal de studie een ei gen plek krijgen binnen de sector lichte muziek van het conservato rium. Dat is het resultaat van overleg tussen de directie, personeel en studenten van het conservatori um, dat gisteren werd afgerond. (Aankomende) Studenten had den gedreigd met juridische stap pen als de opleiding zou verdwij nen. De acht docenten van de oplei ding die per 1 mei ontslag was aangezegd, mogen nu blijven, volgens directeur Floore. Hun tij delijke contract dat per I augustus afliep, wordt omgezet in een vaste baan. Volgens Floore was het ont slag aanvankelijk noodzakelijk omdat nog niet zeker was hoe de opleiding er in de toekomst moest uitzien. Den Haag - De provincie Zuid- Holland ziet toch af van de aankoop van een eigen elektri sche auto. In de verkeerscom- missie van Provinciale Staten waren gisteren alleen de woordvoerders van D66, PvdA, Groen Links en GPV/RPF (sa men 40 van de 83 zetels) bereid om geld te steken in een proef exemplaar. De andere partijen, het CDA voorop, verklaarden zeker geïnteresseerd te zijn in auto's die op stroom-accu's rij den, maar zij kijken liever naar de ervaringen die daar mee worden opgedaan in Noord-Holland en in het be drijfsleven. "lit Rotterdam - De acties voor verbete ring van de arbeidsvoorwaarden in de bejaardenzorg (80.000 werknemers) beginnen maandagochtend in Rotter dam bij De Leeuwenhoek aan de West-Kruiskade. Daar vindt tussen tien en elf een werkonderbreking plaats. Dergelijke acties staan vanaf dinsdag ook op stapel in de bejaarde noorden Waelestein, Zuidwijk, Den Hoogenban, De Harg (Schiedam), Ru- broek en De Wetering (Vlaardingen) De AbvaKabo stelt dat bij de acties de nodige zorgvuldigheid tegenover de bewoners in acht wordt genomen. Het actie-overzicht van de bonden meldt voor volgende week in totaal 27 in de provincies Noord- en Zuid-Hol land. Zeeland en Noord-Brabant. Naast werkonderbrekingen zulten er ook in de keukens van diverse instel lingen stakingen worden gehouden, onder meer donderdag bij Waele stein. Werkgevers zijn daardoor ge dwongen maaltijden buiten de deur te bestellen. Het conflict in de bejaardenoorden kent grote gelijkenissen met dal in het ziekenhuiswezen. In de gezond heids- en ziekenhuissector gaan de acties ook volgende week door. In Rotterdam is er dinsdag in het St. Clara Ziekenhuis een opnamestop. woensdag zijn er werkonderbrekin gen bij de Bouman Stichting en is er een opnamestop bij Antonius IJssel- monde. donderdag is er een werkon derbreking in het IJssellandzieken- huis in Canelle aan den ÏJssel en wordt er gestaakt in de keuken, bij de technische dienst en de instrumen tenmakerij van Dr. Daniel den Hoed. Ook gisteren is weer op diverse plaatsen actie gevoerd. In het IJssellandziekenhuis werd ook daadwerkelijk de nood klok geluid. Waar het allemaal om draait laat een werkneemster van het Sint Franciscus Gasthuis duidelijk zien: de portemonnee. Foto's Jaap Rozema het gebied van de jongerenhuis vesting te ontplooien. „Want het aanbod van heel goedkope wonin gen wordt, vooral door de stads vernieuwing. steeds minder. We moeten dus gezamenlijk op zoek naar alternatieven." De door verhuizingen naar nieu we complexen vrijkomende kan toorgebouwen ziet hij heel na drukkelijk als zo'n mogelijkheid, waarbij het mes aan twee kanten snijdt. „Door verbouwingen kun je daar heel goed kleine en goed kope woonruimten van maken. Op die manier ontwikkel je een sterk koppel: er worden jongeren gehuisvest en de stad wordt ver beterd." Door Marcel Potters Rotterdam - De gemeente Rotterdam heeft de hoop op een regionaal taxi-beleid nog niet opgegeven. Binnen twee weken moet er een plan op ta fel komen, waarmee de huidi ge impasse in het taxi-conflict kan worden doorbroken. Cen traal in het plan staan de door bijna iedereen gewenste regio nalisering van het taxi-beleid, een betere spreiding van taxi's 'naar tijd en plaats' en de in voering van de zogenoemde chauffeursvergunning. Die vergunning is gekoppeld aan een speciale stoomcursus, zegt voorzitter T. Geerts van het regionaal taxi-overleg, waaraan in eerste instantie de nieuwe chauffeurs moeten deelnemen. Tijdens de oplei ding leert de chauffeur onder meer hoe hij moet omgaan met stress, sociale vaardigheden en wordt de stratenkennis bij gespijkerd. Akkoord De raad van commissarissen van de Rotterdamse Taxi Cen trale (RTC) ging in februari al akkoord met de invoering van de cursus. Op dit moment pro beren de voorstanders van de opleiding de taxi-bedrijven, die sceptisch staan tegenover het plan, over de streep te trek ken. De chauffeursvergunning werd in 1988, bij de invoering van de Wet Personenvervoer, afgeschaft. Geerts: „Er wordt door de chauffeurs zelf om zo'n vergunning gewaagd, Het is in de eerste plaats goed voor de consument, die weet dat als hij in een Rotterdamse taxi stapt, de chauffeur zijn vak verstaat. Aan de andere kant kan een chauffeur, die zijn boekje te buiten is gegaan, de vergunning worden afgeno- De chauffeursvergunning, er kent Geerts, zal de huidige problemen in met name de Rotterdamse taxi-wereld slechts voor een deel oplossen. „De bedrijven kunnen nog slechts werken met mensen die een vergunning hebben. En het wordt moeilijk om bij voorbeeld je buurman nog een tijdje met je taxi te laten rij den. Ik besef dat de behoefte aan zo'n vergunning in Rotter dam groter is dat in de regio." Gemeenschappelijk Juist die regio moet door de plannen van de gemeente Rot terdam worden bewogen om deel te nemen aan een ge meenschappelijke regeling, die regionale uitgifte van taxi vergunningen mogelijk maakt. Het merendeel van de gemeenten in de Rijnmond is nog tegen. „We willen de regio graag van or.s gelijk overtui gen, al zijn er natuurlijk tegen strijdige belangen," zegt woordvoerder Dolf van de Winckel van de gemeente Rot terdam. „Sommige dingen moeten eerst door de afdeling juridische zaken uitgezocht worden. Voor wat de chauf feurs willen, is een wetswijzi ging nodig, en dat zal heel moeilijk worden. Dat duurt veel te lang. De burgemeester wil het probleem sneller oplos sen." Cruciaal wordt een betere af stemming van 'vraag en aan bod op de taxi-markt', inclu sief eventuele maatregelen om dit evenwicht terug le bren gen. Doordat de provincie Zuid-Holland te veel vergun ningen heeft afgegeven, luidt de meest gebruikte redenatie, en de vraag naar taxi's in Rot terdam is afgenomen, rijden nu te veel taxi's in de stad rond. „Zijn er teveel taxi's in Rotterdam, moet daarvoor een voor de branche zo min moge lijk pijnlijke oplossing worden gevonden," weet Geerts. „De taxibranche," gaat hij ver der, „moet daar zelf naar kij ken. Het hoeft er niet per se toe te leiden dat er taxi's aan de kant moeten. Misschien dat het werkt als taxi's op andere tijdstippen worden ingezet. Nu is het zo dat er op de meest in teressante tijdstippen, 's avonds bijvoorbeeld, het aan bod op sommige punten in de stad enorm is. Een beter sprei ding naar tijd en plaats zou een goede oplossing kunnen zijn." Rotterdam - De vreemdelingen dienst van de Rotterdamse politie is de laatste tijd extra alert op de handel in valse huurcontracten. Vanwege de woningnood onder jonge allochtonen kopen sommi gen van hen valse huurcontracten voor bedragen tot zesduizend gul den. Ze hebben dat nodig om de echtgenoot naar Nederland te kunnen halen. Volgens woordvoerder G. Ripha- gen van het ministerie van Justi tie werd de nep-huurder vaak be trapt omdat hij niet eens wist waar het bewuste adres was. „In Rotterdam is er een tijd extra op de huurcontracten gelet," zegt Riphagen. „Dan ging de vreem delingenpolitie met de allochtoon naar buiten en bleek hij het adres op het huurcontract niet eens te kunnen vinden. Maar dal kreeg men in het circuit zo door. Nu wordt er vooraf gerepeteerd. Dan krijg je allochtonen met briefjes in hun zak waarop de route naar het adres op het huurcontract staat." De vreemdelingenpolitie kan door gebrek aan mensen weinig doen aan de handel in valse huur contracten onder jonge allochto nen die hun echtgenoot naar Ne derland willen halen, „Er is dom weg te weinig mankracht om alles te controleren," zegt woordvoer der Riphagen van Justitie. Inkomen Hij zegt verder dat er inmiddels een ambtelijk voorstel ligt bij het kabinet om de komst van buiten landse echtgenoten naar Neder land verder te belemmeren door het stellen van een eis aan het in komen. Als het voorstel doorgaat, zal de in Nederland wonende partner naast eigen woonruimte een bepaald minimum-inkomen, dat betekent in de praktijk werk, moeien aantonen. De belangrijkste voorwaarde die vreemdelingenpolitie in Neder land stelt aan instemming met de komst van de partner uit het moe derland is dat de jonggehuwde hier eon zelfstandige woon rui mie heeft. Dat moet met een huur- of koopcontract kunnen worden aangetoond. Voor buitenlanders die hier niet zijn geboren of opge groeid. zijn de voorwaarden nog strikter. De woningnood onder jonge allochtonen is relatief hoog omdat deze bevolkingsgroep veelal dezelfde huizen wenst: gro te eengezinswoningen met lage huurprijzen. Ali Ihsan Ünal van de Stichting platform islamitische organisa ties Rotterdam (Spior) ziet geen heil in de oplossingen van Justi tie. „Nu is het al zo dat de mensen gedwongen worden te kiezen voor valsheid in geschrifte. Want je kan toch niet verbieden dat een man en vrouw die getrouwd zijn bij elkaar gaan wonen? Waar blij ven de mensenrechten dan?' waagt Ünal zich af. Veranderen De wetgeving moet wel verande ren, maar niet op de wijze die Jus titie voorslaat, vindt Ünal: „Er wordt nu geëist dat iemand vijf jaar in Nederland moet zijn én een eigen woning moet hebben om zijn vrouw hierheen te halen. Om aan die laatste eis te voldoen bestaat het probleem van de wo ningnood. waaraan als eerste iets zou moeten gebeuren. Maar voor al bij Turkse gezinnen is het nor maal dat zij met de hele familie in één woning bij elkaar blijven wo nen. In een vijf- of zeskamerwo ning kunnen best twee gezinnen wonen. Zeker als je dat gewend bent. Maar Justitie accepteert dat niet, dus worden deze mensen ge dwongen om valsheid in geschrif te te plegen. Al raden wij het altijd af om een vergunning voor 6000 gulden te kopen. Maar het minis terie lokt het uit dat dit gebeurt." Bovendien denkt Ünal niet dat de strengere voorstellen van Justitie dit tegen zullen houden. „Dat houd je niet tegen. De mensen worden alleen maar gedwongen tot ernstigere overtredingen van de wet. Ze zullen dan illegaal naar Nederland moeten komen," zegt Ünal. „Met alle problemen van dien. Ook psychische problemen, want die vrouwen lopen constant met de gedachte rond dat ze kun nen worden opgepakt. De proble men zullen dus alleen maar gro ter worden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1