15 'Marktkoopman heeft hier niks te vertellen' Opknappen wegen Hoek van Holland kost miljoenen De Leede opent dag van waterrecreatie Computercursus in Erker Zingen in De Woudhoek Fietstocht door duinen Stof tot nadenken Laatste lezing Havenbrug bijna klaar Gouden huwelijk Welzijnsprogramma Langdurig politiek gekrakeel bezorgt politici schaamrood op de kaken Week lang Okay Festival in tent in Broekpolder Zadkine College start 3 nieuwe opleidingen gezondheidszorg Komst van chemoboxen iets vertraagd Rotterdams Dagblad Woensdag 13 mei 1992 Schiedam Wethouder Bart de Leede geeft zaterdag 30 mei in Schiedam het startsein voor de open dag voor de wa- terrecreatie. Dat gebeurt bij watersportvereniging De Vrije Ltggers. die een eigen onderkomen hebben aandeSchie. Belangstellenden kunnen op deze dag uitgebreid kennis maken met de watersport. Leden van de Vrije Liggers verzorgen tussen de Appelmarkt en het on derkomen in de 's Gravenlandsepolder een boot- dienst. Voorzitter Goof Hendriks vermaakt zijn gas ten met een rommelmarkt en een expositie van schilderijen en keramiek. Verder is er een boten- show en worden er accessoires voor de plezieivaart verkocht. Het festijn wordt opgeluisterd door de drumbands OBK en Juliana. Bij de Vrije Liggers worden spelletjes gespeeld als sjofellopen, vissen, zeilen, roeien en fleshengelen. Ook is er een duikde- monstratie. In de buurt van het verenigingsgebouw gaan verschillende historische schepen voor anker. Omdat de zomervakantie dit jaar pas aan het eind van de maand juli begint, wordt ook in de laatste schoolmaand nog een computercuisus gegeven in wijkcentrum De Erker. Het betreft de cursus Word Perfect 5.1 voor beginners die bestaat uit acht lessen van anderhalf uur. De kosten bedragen 110 gulden (inclusieflesboek). Voor meer informatie en/of aanmeldingen kan men contact opnemen met de Erker, Jan van Aver.nes- straat 32, tel.: 4267767. In dienstencentrum De Woudhoek belooft het woensdagmiddag 20 mei een gezellige boel te wor den. Vanaf 13.30 uur verzorgt zangkoor Oase daar een optreden waarbij de aanwezigen de Neder landstalige liedjes mee mogen zingen. De toegang is gratis. Zangtalenten die toe willen treden tot het koor kunnen zich aanmelden tijdens de repetities die op woensdagmiddagen tussen 13.00 en 14.00 uur m De Woudhoek worden gehouden. De fietstoerclub Rijnmond houdt zondag 17 mei de Katwijkse Duinentocht, een 125 meter lange fiets tocht waaraan bezitters van een trim- of racefiets kunnen deelnemen. Na de start gaan de fietsers naar Hoek van Holland en wordt over fraaie fietspaden de kustlijn gevolgd. De tocht voert dan naar Katwijk en door het Delfland weer terug naar het eindpunt. De start vindt om 9.00 uur plaats bij de kantine van de Wielerbaan Schiedam aan de Olympiaweg in sportpark Harga. Deelname kost 4,50 gulden en er kan worden inge schreven tussen 8.30 en 8.50 uur. Vlaardingen 'Stof tot nadenken' is de slogan van de campagne waarmee de Wereldwinkel op dinsdag 19 mei in zaal De Triangel middels een diavoorstelling informatie wil geven over de wantoestanden in de eonfectie-in- dustrie. Daarna volgt een modeshow die toont hoe modieus 'eeilijke' kleding kan zijn. Enkele dames van de textieiwerkplaats 'Sari' showen kledingstuk ken die ook gekocht kunnen worden. Belangstellen den moeten wel op tijd uil de veren want de ochtend begint al om 9.30 uur. Voor een toegangskaartje en de eerste consumptie betaalt men 3,50 gulden. Expressionisten staan morgenavond centraal in de Vnje Academie aan de Oosthaven kade 42. De Am sterdamse kunsthistorica Geraa van Ham houdt een lezing over het ontstaan van expressionistische stro mingen en vertoont er dia's bij. De lezing begint om 20.00 uur en is de laatste van dit seizoen. In oktober start een nieuwe serie over beeldende kunst, archi tectuur en vormgeving. De renovatiewerkzaamheden aan de Havenbrug waarmee m januari werd begonnen, vorderen ge staag en bereiken zo langzamerhand het eindpunt. Op dinsdag 19 en woensdag 20 mei worden de brug- dekdelen voor de vrijliggende voet- en fietspaden bevestigd. Omdat de brug voor dat karwei in hori zontale stand gebracht moet worden, is ervan 19 mei 17.00 uur tot 20 mei 19.00 uur geen scheepvaartver keer mogelijk. Volgens de verwachtingen is de Havenbrug eind juni weer voor alle verkeer bruikbaar. Ter ere van hun 50-jarig huwelijk zijn de heer en mevrouw Wijnhorst vanochtend door mevrouw Van Es-Hamoen in het zonnetje gezet. De burgemees tersvrouw dronk gezellig een kopje koffie mee en overhandigde het echtpaar de gebruikelijke ge schenken. De heer des huizes en zijn echtgenote zijn beicle 81 jaar en geboren en getogen in Maassluis. Binnenkort gaat de jaarlijkse inspraakronde voor het. Maassluise Welzijnsprogramma weer van start. Het programma bevat een lijst van voorzieningen die in 1993 in aanmerking komen voor gemeentelij ke subsidie. Belangstellenden die inspraak willen hebben op de ontwerp-stukken voor het Welzijnspro- framma kunnen zich tot 8 juni melden bij de ge meentelijke afdeling sociaal-cultureel werk (19111, toestel 219) in het stadhuis. Vlaardingen donderdag 14 mei Lunchconcert Aad Zoutendijk. Grote Kerk, Maassluis donderdag 14mei Bndge. Koningshof 19 45 uur Hoek vaa Holland - Het onder houd aan wegen en straten in Hoek van Holland heeft te kam pen met een schrikbarende ach terstand. Om het achterstallig onderhoud enigszins weg te wer ken, is al 2 miljoen gulden nodig. Maar om weer helemaal bij de tijd te zijn, is er voor het we- genonderhoud 7 miljoen gulden nodig. Het totale jaarlijkse bud get van de deelgemeente be draagt ruim 6 miljoen. Als De Hoek in de komende ja ren wat wegenonderhoud betreft niet met een onoverkomelijke fi nanciële strop wil komen te zit ten, zal er snel actie moeten wor den ondernomen. Dat stellen de diverse instanties die belast zijn met het beheer en onderhoud van de wegen. Portefeuillehou der C. van der Pol (verkeer, open bare werken en groen), be leidsmedewerker R. de Wilde, chef afdeling wegen C. Kapteïn en J, Houbeke (afdeling wegen Rotterdam} laten er geen misver standen over bestaan dat het de hoogste tijd is voor actie. In 1982 werden in Rotterdam voorbereidingen getroffen om de deelgemeentes voor een aantal gebieden een eigen budget te ge ven, waaronder ook de wegen. Er is toen uitgegaan van een tijds bestek van drie tot vijf jaar. De verdeelsleutel werd gevormd door de kwaliteit en hoeveelheid wegen binnen een bepaalde deel gemeente. Tot die tijd is men met de toegewezen gelden uitge komen. Vanaf 1987 is er echter een ken tering ontstaan. Na dat jaar moest er met de beschikbare gel den binner, de deelgemeente het onderhoud worden gepleegd. In principe werd hetzelfde systeem gehanteerd. Uit het deelgemeen tefonds werd zowel groot als klein onderhoud bekostigd. Onderhoud De lengte aan wegen in Hoek van Holland nam door de aanleg van nieuwe wijken en straten be hoorlijk toe. Groot onderhoud werd daarbij meer en meer naar de achtergrond geschoven, ter wijl het klein onderhoud de over hand nam. Vanuit het binnenkort in te stel len Wijkgericht Overleg in zake Beheer (WOB) zal hard gewerkt moeien worden aan de verbete ring van de wegen in Hoek van Holland. Als het a-n De Wilde ligt moeten daarbij de projecten over meer jaren worden uitge spreid. Anders zou de bevolking het beeld krijgen, dat Gemeente werken een jaar in een straat be zig is en dat er in andere straten niets gebeurt. De spreiding zou er ook voor zorgen dat proble men binnen bepaalde objecten dan sneller herkend worden. De Wilde wil dat het een normale zaak moet worden, dat mensen bij klachten de afdeling wegen van Gemeentewerken kunnen bellen. Het bestuur moet daarbij op afstand blijven, zodat de prak tijkmensen de kans krijgen aan de slag te gaan. Zij kunnen, ge wapend met ervariig en de nodi ge kennis, zeer snel en doelmatig problemen aanpakken; sneller dan nu het geval is. Een voorbeeld van langzaam werk is het dichttegeien van een strook bij de kinderboerderij. Door alle papieren rompslomp en doordat het eerst door een commissie, daarna door het da gelijks bestuur en dan nog door de deelraad moest worden goed gekeurd, duurde het ruim vier maanden voordat de opdracht bij gemeentewerken op het bureau Een echte oplossing voor het fi nanciële probleem zal vanuit Hoek van Holland niet kunnen worden aangedragen. Die moet met de budgettenoverdracht uit Rotterdam komen. Door Carel van der Velden Maassluis - De aardbeien van Bianca van de Burg glinste ren in de zon. Het is een aan lokkelijk gezicht, maar de marktkoopvrouw is er niet ge lukkig mee. Op elke markt krijgen de venters van beder felijke waar een plekje in de schaduw, maar op het markt terrein achter de Nieuwstraat in Maassluis is alles anders. „Ik heb deze plek geaccep teerd omdat we na zes weken zouden terugkeren naar de Markt. We staan hier nu al ruim een jaar." Het is klein leed in de onvervalste soap-opera, die al sinds het voor jaar van 1991 in Maassluis wordt opgevoerd. De klanten reageren verdeeld op de vernuizing van de markt en de plaatselijke politici hebben last van plaatsvervangen de schaamte. In de rol van slacht offer dringen de winkeliers uit het centrum en de marktkooplui om voorrang. Sinds de vrijdagse weekmarkt vanaf de historische Markt is ver plaatst, kampen veel winkeliers volgens eigen zeggen met een fiink omzetverlies. De markt kooplui hebben vergelijkbare er varingen. „Het trekt nu een beet je aan, maar in het afgelopen jaar heb ik hier veel minder geld ver diend," zégt Bianca van de Burg. De blonde verkoopster van groen te en fruit is allerminst te spreken over de gang van zaken rond de markt in Maassluis. In april vorig jaar vertrokken de marktkooplui naar het parkeerterrein achter de Nieuwstraat, gelokt in de stellige overtuiging dat men binnen zes weken op de oude plek zou terug keren. „Tussen Pasen en Pinksteren zou de reconstructie van de Markt worden geklaard," herinnert Bi anca van de Burg zich. „Daarom heeft iedereen zonder morren hier een plaatsje geaccepteerd. Er is hier geen toilet, er zijn geen goede stroomvoorzieningen en bij een storm kun je de kraam niet verankeren. Dat soort onge makken accepteer je voor zes we ken. Het is fijn dat ik nu van u moet horen dat we definitief op dit terrein blijven." Schouderophalend pakt ze onder tussen nog maar een zakje witlof in. „Er zijn zoveel zaken hier die niet kloppen. Toen duidelijk werd dat het langer zou gaan duren, neb ik gevraagd of ik van plaats kan ruilen met mijn over buurman. Dan ligt in ieder geval mijn waar in de schaduw. Maar daar beginnen ze niet aan. Intus sen hebben ze wel het marktgeld met dertig procent verhoogd." Gebeten hond Tussen de salmiak, de toffees en de bitterkoekjes deelt markkoop man André van der Velden in gro te lijnen de visie van zijn collega. „Be zaken zijn votstrekt met eer lijk gespeeld. Het gemeentebe stuur had recht voor zijn raap moeten zeggen dat de verplaat sing definitief was. „Nu zitten we met allerlei noodvoorzieningen, zoals haspeltjes voor de elektrici teit. Laatst was het hele zooitje weer overbelast. Toen kon ik mijn weegschalen niet meer gebrui ken. Wij zijn wel aan tobben ge wend, maar dit is echt niet no dig." Dat een verhuizing wel ordelijk kan verlopen, weet Van der Vel den uit de eigen praktijk. Het fa miliebedrijf, sinds 1957 van de partij in Maassluis, werd enige tijd geleden m Nieuwerkerk met een verhuizing van de markt ge confronteerd. „Dat liep als een trein. De ge meente en een commissie van de marktkooplui hebben de zaken goed doorgesproken. Op de nieu we plek waren direct alle voorzie ningen aanwezig." In tegenstel ling tot Maassluis werd er in Nieuwerkerk wel rekening ge houden met een ongeschreven jwsotx-. <r-; «4.' V SB8r«VV.W Op de nieuwe plek achter de Nieuwstraat kent de markt meer ruimte tussen de rijen met kraampjes, maar vereiste vier meter wordt niet gehaald. Foto Gerrit de Heus/Roet Dijkstra wet in het marktwezen. „Diegene met de oudste rechten krijgt de mooiste plek," legt André van der Velden uit. En verder zorgt men ervoor dat mensen met bederfelij ke waar uit de zon staan. Hier is daar niks van terecht gekomen." Het echtpaar Mouthaan behoort al jaren tot de vaste cliènlele van de Van der Veldens. Zij vinden het jammer dat de markt van het knusse plein naar de op deze dag winderige parkeerplaats is ver huisd. „Het oude plein was veel gezelliger, veel kneuteriger," zegt mevrouw Mouthaan. Voor haar vormt de verhuizing van de markt echter geen reden om weg te blijven. „We komen in de eer ste plaats om boodschappen te doen. De service is goed en bij on ze vaste adresjes zijn de spullen uitstekend. Een voordeel is. dat de wandelpaden wat breder zijn geworden." De grotere ruimte op het terrein achter de Nieuwstraat vormde verleden jaar voor wethouder Ruud Timmermans de belang rijkste reden om de als tijdelijk aangekondigde verplaatsing in een definitieve om te zetten. Hij baseerde zich daarbij op een rap port van de brandweercomman dant, waarin wordt gesteld dat de Markt op marktdagen voor de brandweer onbereikbaar is. Op basis van dit rapport besloot de wethouder de terugkeer van de markt naar de historische plaats uit te stellen. In september 1991 bepaalde de gemeenteraad uit eindelijk dat de markt op het par keerterrein zou blijven. Dit be sluit werd aangevochten door de Ondernemersfederatie Maassluis (OFM), die beweerde dat de ver huizing op marktdagen tot een enorm koopkrachtverlies bij de middenstand had geleid. De Raad van State schorste het besluit van de gemeenteraad, omdat het onzorgvuldig was voor bereid en slecht was gemotiveerd. Intussen heef! de OFM h'Jt nn een akkoordje met de gemeente ge gooid. In het compromis blijft de markt achter de Nieuwstraat en betaalt de gemeente mee aan een opknapbeurt voor het centrum. Even leek dit het einde van een langdurige geschiedenis, maar net als in soap-opera's op televisie leidt een ontwikkeling in dit dra ma direct tot nieuwe verwikkelin gen. Onder leiding van fotograaf Pieter 't Hart heeft een groepje winkeliers nieuwe juridische stappen tegen de gemeente aan gekondigd. De belangrijkste be trokkenen, de marktkooplui, is al die tijd niks gevraagd. Brandveiligheid Bloemist Flip Jansen beseft dat hij cn zijn collega's weinig in vloed op het politieke gekrakeel hebben. Vanuit de dagelijkse praktijk heeft hij wel een mening over de argumenten, waarvan wethouder Timmermans en an dere 'huiskamergeleerden' zich bedienen. „Ze praten maar over brandvei ligheid, maar ik ken in Nederland geen enkele markt waar de paden de vereiste breedte van vier meter hebben." Volgens Jansen is dat minder erg dan het lijkt. „Brand heb ik nog nooit meegemaakt, maar wel een brandoefening. Toen reed de brandweer dwars door de marktkramen heen. Da's geen enkel probleem." Ook de nieuwe marktlokatie vol doet volgens Jansen, wens vader kort na de oorlog als bloemist zijn opwachting maakte in Maassluis, niet aan de normen. „Die vier me ter wordt ook hier niet gehaald." Voor hem persoonlijk kunnen de paden overigens met krap genoeg zijn. „Bloemen worden impulsief gekocht. Voor mij is het goed als de mensen langs de kraam moe ten schuifelen." Over zijn nieuwe stek is hij niet tevreden. „Mijn omzet is met eenderde teruggelo pen. Ik hoop dat ik een betere plek kan bemachtigen." Jansen verzuimt op deze vrijdag zijn wens kracht bij te zetten Ver moedelijk zonder dat hij het weet verkoopt hi1 een bos'e bloemen aan de echtgenote van een plaat selijke notabel, WD-fractievoor- zitter John Scheerstra. Een half etmaal nadat hij tegen de ge wraakte verplaatsing van de markt had gestemd, doet het echtpaar er doodleuk inkopen. Scheerstra is allerminst trots op de prestaties van het gemeente bestuur in de marktzaak. „In een grotere gemeente wordt een wet houder voor heel wat minder naar huis gestuurd," veronderstelt de WD er tussen de marktkramen. „Maar ja, we zijn hier in Maas sluis hè." Toch draagt ook Scheerstra een deel van de verantwoordelijkheid in de Marktzaak. Ten eerste is zijn partij vertegenwoordigd in het college. Verder werd hij en kele maanden geleden persoon lijk op de hoogte gesteld van de ontwikkelingen. Met de andere fractievoorzitters gaf hij wethou der Timmermans toen 'voorwaar delijk groen licht' om hel conflict rond de markt te bezweren mid dels het inmiddels door de ge meenteraad geaccepteerde com promis. Uiteindelijk ging de WD niet ak koord Onder meer omdat niet duidelijk is of de individuele win keliers met het akkoord kunnen leven. Hel eerste, inmiddels ver stuurde beroepschrift geeft Scheerstra op dat punt reeds ge lijk. De WD'er vindt het vreemd, dat Timmermans heeft verzuimd de onder meer door de WD aan gedragen alternatieven te onder zoeken. „De krappe ruimte op de oude Markt kun je ondervangen door de markt uil te laten waaieren. We hebben gevraagd om de kosten te berekenen, maar men wil er ge woon met aan Ik vmd dat je pas een afgewogen besluit kunt ne men als je alle alternatieven hebt onderzocht." Politici in Maassluis lijken ter de- ge te beseffen, dat het schier ein deloze gekrakeel rond de Markt slecht is voor het aanzien van de plaatselijke politiek. Maasslui- zers, die vinden dat het plaatselij ke bestuur uit wcmig doortasten de klungelaars bestaat, hebben aan de affaire in ieder geval een nieuw argument ontleend. De volksvertegenwoordigers, die over hel algemeen nooit te be roerd om op het grote belang van plaatselijke politieke besluitvor ming te wijzen, kiezen nu voor een andere invalshoek. PvdA'er Robert Punt zette verleden jaar de toon toen hij gelouterd van va kantie terugkeerde. Op zijn vakantiebestemming had hij de enerverende gebeurtenis sen rond de coup tegen Gorbat- sjov met spanning gevolgd. Terug in Maassluis werd hij direct ge confronteerd met de nietigheid van het eigen bestaan in dp laat ste stad aan de Boonervliet „Er wc dt wereldgeschiedenis ge schreven. maar in Maassluis zit ten we nog steeds te mekkeren over de verplaatsing van een paar marktkramen." liet hij aan de koffietafel weten. „Waar hebben we het eigenlijk over." John Scheerstra is bijna een jaar later gedwongen naar een andere vergelijking te zoeken, want in de loop van de plaatselijke discussie is de Sovjet Unie opgeheven en is Gorbatsjov van het politieke to neel verdwenen. Hij haalt de he vige onlusten in Los Angeles van stal. In vergelijking daarmee is de discussie rond de markt volgens hem al even pietluttig. Het zijn inderdaad onvergelijkba re grootheden, maar in Maassluis zijn ongetwijfeld winkeliers te vinden die op een parallel kun nen wijzen. In het grote Amerika zijn talloze winkeliers door de vernielingen beroofd van hun in komsten. In Maassluis is het alle maal minder dramatisch, maar volgens de winkeliers onderschat het gemeentebestuur de proble men schromelijk. Zij maken melding van een flinke omzetdaling en dat zou in de Nieuwstraat reeds tot ontslagen hebben geleid. Maar net als de PvdA, het CDA en D66 is een ou der echtpaar op de markt niet on der de indruk van de bezwaren te gen de verplaatsing van de kra men Haai hei paikeerlenem. „Wij vinden het hier geweldig. Op die oude markt was het maar een rommeltje." Vlaardingen - Na het Haring- en Bierfeest is het dit jaar het groot ste evenement van Vlaardingen. Aldus prijst Corinne Tettelaar het Okay Festival aan. Het festival dankt zijn naam aan het Rotterdamse entertain- mentbureau Okay en vindt tus sen 30 mei en 6 juni plaats in een grote feesttent nabij voetbalver eniging Deltasport in de Broek polder. Op het programma staan namen van bekende artiesten en forma ties als Koos Alberts, De Dijk, The Clarks en de Teenage Mutant He ro Turtles. Directe aanleiding voor het over zeven dagen uitgesmeerde festi val is het Vlaardings Voetba1 Gala dat op zaterdag 30 mei wordt ge houden. De huur van de tent voor dit feestavondje liep zo in de pa pieren dat het entertainmentbu- reau besloot te proberen met ex tra activiteiten de kosten terugte verdienen. „De tent staat er toch, dus waar om er niet wat meer mee gedaan," aldus Corinne Tettelaar. Om zoveel mogelijk publiekje trekken, is een gevarieerd pro gramma opgesteld waarin dlle leeftijdsgroepen iets van hun ga ding kunnen vinden, De Dijk is er voor de liefhebbers van vader landse pop, de Turtles komen het hoofd van kinderen rond de tien op hol brengen. Koos Alberts en Martin Eden zingen voor een wat belegener publiek en het Roya! Dance Circus is er voor iedereen die van swingen houdt. Okay verwacht een grote toeloop. De tent biedt plaats aan duizend personen. Het enige probleem zou de loka- tie voor de feestweek kunnen zijn. De Broekpolder is slecht be reikbaar met het openbaar ver voer, Daarom had de organisatie liever het nieuwe evenementen terrein aan het Buizengat ge huurd. „Maar daar maakte de gemeente wegens de te verwachten geluids overlast bezwaren tegen," aldus Corinne Tettelaar. Als de hooggespannen verwach tingen van de organisatie uitko men en het evenement aanslaat, dan wordt het Oaky Festival een jaarlijks terugkerend gebeuren in Vlaardingen. Schiedam - Het Zadkine College start bij het begin van het nieuwe schooljaar in september in Schiedam drie opleidingen in de gezondheidszorg. Het gaat om de driejarige dagop leiding MDGO-verplegen, de eveneens driejarige opleiding MDGO-verzorgen en de tweejari ge opleiding kort-verzorging voor leerlingen die niet aan de voorop leidingseis voor de twee eerste richtingen voldoen. De lessen worden gegeven in een schoolgebouw aan de Willem Pas toorstraat in Nieuwland. Omdat de school slechts op enkele minu ten loopafstand van het station ligt, wordt de MDGO-vcrzor- gingsopleiding in Vlaardtngen verplaatst naar Nieuwland. Het schoolbestuur zegt mei het nieuwe pakket het aanbod van zorgopleidingen in de regio Wa terweg-Noord te hebben gecom pleteerd. Het bestuur verwacht dat de school in Schiedam zoveel leerlingen zal trekken, dat het te kort aan verplegenden en verzor genden binnen enkele jaren is op gelost. De school aan de Willem Pastoor straat is onderdeel van het Zadki ne College, dat al vestigingen heeft m Rotterdam en Spijkenis- se. Het college telt in totaal ongeveer 10.000 leerlingen cn ruim 900 per soneelsleden. Maasland - De komst van de che moboxen in Maasland is ver traagd. De aanvankelijk geplande termijn in april is niet haalbaar gebleken. De Maaslandse bevolking kan nu deze maand de chemobox tege moet zien. Het uitdelen gebeurt tot aan 23 mei. Voorbeelden van klein chemisch afval (KCA) die in de box gedepo neerd kunnen worden, zijn ace- ton, ammonia, cosmetica, koper poets, kamferspiritus, medicij nen, terpentine en wasbenzine.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1