15 Composities genoeg voor Viaardingse Muziekdag 5RB0 L Waterweg Zwemmen Stones in Artotheek CJV naar Leusden Politieke vereniging Jeugdfestijn succes FAGUS mrjuaiimmnaai Markt 57 Vlaardingen Tel, 010 - 434 36 85 Alstublieft, SABO- kwaliteit voor een vriendenprijs! G.A.van der WAAL fe.v. aan de Inbraak aan de Wattstraat Rotterdams Dagblad Vrijdag 15 mei 1992 De zomer heeft zijn intrede gedaan, beweren alle weersvoorspellers. Als het goed is. nadert dus ook de tijd voor een duik in verkoelend zwemwater. Maassluizers en Schiedammers kunnen dat deze zomer in eigen siad mooi vergeten. Want daar js geen veilig bezwembaar water in de openlucht meer beschikbaar. In de afgelopen decennia is de kwaliteit van het vrije buitenwater van havens, vlieten, singels en vaatten al zodanig aangetast, dat ge zondheids functionarissen een duik daarin ten sterkste moeten afra den. Nu nekt u de kwaliteit van de voorzieningen. De sportwethouders Bart de Leede (Schiedam) en Liesbeth Snoeck- Schuüer (Maassluis) en hun collega's laten hun stadgenoten mooi op het droge zwemmen. Slopers, en in Schiedam misschien ook nog 'n deskundige van wat eens de mijnopruimingsdienst heette, laten zij dit jaar als enige bezoekers toe in Groenoord en Dot-Fijn. Dat is het beleid van de hedendaagse politici. Binnenbanen bieden ze wel. waaronder nog steeds het oude, gam mele Sportfondsenbad achter de woningen aan de BK-laan in Schiedam waar eens Dries Peute de zwemster Cocky Gasteiaars klaarstoomde voor vele titels en een Olympische plak. De onderhand historische constructie om daarvan het dak opzij te schuiven bestaat nog wel. meen ik, maar zij is als meer daar al vele jaren te gevaarlijk om nog te gebruiken. Schiedammers als u een baantje onder de blote hemel wil trekken, zult u dus westwaarts naar Kolpa of (als Shellwerknemer) naar Vijf- sluizen in Gaardingen moeten gaan of naar de zee in Hoek van Hol land. Op een warme zomerzondag za) dat we! file rijden betekenen. Geen leuk vooruitzicht en in strijd met het groene beleid van uw stad. De Leede trekt dit weekeinde zelf al r.aar Gaardingen om in het Kol- pabad de door een zeer actieve Schiedamse club georganiseerde na tionale zwemkam pioenseh appe n voor verstandelijk gehandicapten officieel te laten starten. Of Snoeck ook nog deze kant opkomt voor bijvoorbeeld de zwem vierdaagse, weet ik niet. In Gaardingen ziet het er overigens ook met zo hoopvol uit. Volgens mij heeft de sportwethouder van deïe stad, Agnes van Ardenne-Van der Hoeven, zelfs al met haar collega's overlegd, dat zij over een en kel jaar naar hun nieuwe baden kan uitwijken. Immers ook haar plannen voor een nieuw zwembad, op de Moermantuintjes langs de Gaard in gse Vaart, komen maar niet van de grond. De eerste twee jaar zal er zeker nog geen nieuw bad verrijzen. Ondertussen dreigen wel de afstoting van de bestaande gemeentelijke zwembaden en voe ren de plaatselijke stadsontwikkelaars de druk op voor de bebou wing van de speelweide bij het Kolpabad. Gaardingen vil immers 'vernieuwend verder' met vooral meer koophuizen, waarin dan iets gedaan moet worden aan de groei van het zo heilig verklaarde inwo nertal. Of zou. wie weet, de Shell Gaardingen een zomertje willen helpen? Moderne politici gunnen hun kiezers kennelijk graag een onzekere duik. Zo maar liet diepe in. Ze laten iedereen dus gewoon zwemmen. BEN VAN HAREN De Schiedamse kunstenaar Joop Schaftenaar expo seert van zondag 17 mei lot donderdag 11 juni met een serie collages over de Rolling Stones in de arto theek van ontmoetingscentrum De Blauwe Brug. Schafthuizen combineerde platenhoezen en foto's ran de n^ociatief gekozen afbeeldin gen of materialen en suggereei t daarmee een per soonlijke, soms erotische fascinat ie voor de Stones. De artotheek is tijdens de open dag van de openbare bibliotheek op zondag 17 mei van 12.00 tot 17.00 uur geopend. De normale openingstijden zijn dinsdagen donderdag van 17.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 10 00 lot 13.00 uur. Ook dit jaar gaat de Schiedamse Christelijke Jonge ren Vereniging (CJV) weer op zomerkamp naar Leus den. Het kamp wordt gehouden van 15 lot en met 22 augustus en is er voor kinderen vanaf zeven tot en met vijftien jaar die in drie leeftijdsgroepen worden ingedeeld. Er wordt gekampeerd in de bossen. Meedoen kost 147,50 gulden. Voor elk tweede kind uit het zelfde gezin moet 125 gulden worden betaald. Info: Jan van do Most, tel.: 4620112. Vlaardingen De fractie Burger Belangen gaat binnenkort, onder dezelfde naam, een politieke vereniging oprichten die de fractie niet alleen ondersteunt maar ook con troleert en advies geeft. Daartoe willen zowel de frac tie als de vereniging open staan en aanspreekbaar zijn voor alle lagen van de bevolking. Iedereen die lid of donateur wil worden, kan zich schriftelijk aanmelden bij Joke Fial. Eykmanstraat 22,3132SJ, Gaardingen. Belangstellenden die eerst meer informatie over de politieke vereniging willen hebben, kunnen contact opnemen met Arnold van Wezel (4358231) of Joke Fial (4347938). Dankzij hel geslaagde jeugdfestijn dat de CJV Gaar dingen op koninginnedag heeft georganiseerd, en de opbrengst van. heeft de CJV een spelcomputer aan kunnen schaffen. De computer komt ten goede aan de lienersocieteitTecns-Run die elke vrijdagmiddag tussen drie en vijf uur wordt gehouden in de The Harbour, boven Triangel. Agenda Schiedam vrijdag lo mei Tont vhooi stelling Apcllo Teuistnof. 2ü 30 uur Ik de slpLh.t-.te jller vrouwen olim), Filmhuis. 21 311 uur 'Hagüaivlbcn Flow eis for naricis. Podium. 22 00 uur zaterdag Ui mei TLnpnmu 'U Ic- en rrïotentc'stiv al.enlriim.. 10 00 uui Rnnnelmarkt '.vjtei sports ide Nieuwe 5 lav en Nieuw e t laven. 10 00-IK (i(| uui 'Rommelmarkt -.lichting Eigenwerk OuTsehieseatitw" 44.11 00- H 00 uur Oi feekoiKert \udie de Jong, Steriel ij! Museum 1.1 i)(l uijf 'Toneelvoorstelling ApuIlo.Teerstool, 20 00 uur 'The Boot li 111 Undertakers. Podium. 22 30 uur zondag 1* mei 'Oryeleoncen Martin Hanis. Passage Theate:. 11 00 uur Gaodw ill -co neen militaire ni u/ iekka| jp! Meht-.-iPlantagepo dium. 13 00 uur 'LTtilag UThaltTVeii strijd, Filmhuis. 13 00 uur Vlaardingen zaterdag 16 mei Rommelmarkt. Buurthuis Oost. OS 00-16 00 uur 'Bingo Triangel. 1330uur. t Bingo. Leger de.s IleiU 14 30 :ur. Don't tell mom tile bahvsitter's dead ifilrn) Triangel, 13.30 en 20 4j uur Maassluis >"jdag 13 mei Concert .Maassluise Muziekschool. Koningshol, 20 00 uur zaterdag lGmci Spc-vl-o-in.eck. Koningshof. 10 00 uur «aamfag 18 mei Spvekuur Ziekenlunds, Koningshof 14 00 uur rateurs van de toren de bei- i 1 1 i i i aard niet hebben uitgeschut- Veel stukken niet aan bod bij gebrek aan uitvoerende koren en musici Door Ben van Haren Vlaardingen - Het carillon van de Grote Kerk moet de stad alvast in de stemming brengen. Om het kwartier kan een melodie van een Viaardingse componist klin ken als tenminste de restau- keld. Het muziekboek in de automaat telt vier composi ties en die geven een aardige doorsnee van het totale Viaar dingse oeuvre, dat op de Viaardingse Muziekdag van volgende week zaterdag te ho ren zal zijn. De titelsong van de Nederlandse film 'Sterren stralen overal' van Dolf van der Linden is de bekend ste van allemaal de titelsong van de musical 'Stampei in de abdij' van Dick Borst de meest recente en 'De Eer der Vlag van Neder land' uit 1872 van Abraham Brui- ning van den Bergh de oudste. Het melodietje van 'Hé. dat is ook toevallig', wat op elk eerste kwar tier is geprogrammeerd, ont sproot aan het muziekgevoel van Ton Stolk, die inmiddels slapelo ze nachten heeft gehad voor de organisatie van de muziekdag Deze 60-jarige ras-Vlaardinger heeft in zijn 'Muziekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk' aan de Weslhavenkade in middels composities verzameld van 58 verschillende Vlaardin- gers. ..Dat hel er zoveel zijn, was voor mij de belangrijkste ontdek king. En nu zeg ik zelfs, dat het me niet zal verbazen als er nog meer Gaardingsc muziek is. Ster ker nog, ik weet al zeker dal er meer componisten hier vandaan komen. In Duitsland bijvoorbeeld is een bekend muziekstuk geba seerd op de oude legende van De Kaltenbeker. Die componist moet dus uit Gaardingen komen want hier en nergens anders speelt de ze legende. Waarschijnlijk is het een musicus, die de stad uitge jaagd is." Zaterdag 23 mei zal op de in ver band niet hel 25-jarig jubileum van de Historische Vereniging Vlaardingen te houden (eerste) Gaardingse Muziekdag in dertig optredens van ongeveer drie kwartier uitsluitend werk van nu achterhaalde Viaardingse compo nisten ten gehore worden ge bracht. Ongeveer driehonderd vrouwen en mannen spelen en zingen de gehele zaterdag. In de Grote Kerk en de Johannes de Doperkerk, op de daartussen lig gende Hoogstraat, in de Pniel- kerk. in het stadhuis en aan de Hoflaan. Overweldigd Toonkunstenaar Ton Stolk hoopt dat het met by deze ene keer blijft. Hij is overweldigd door het enthousiasme waarmee het idee voor zo'n dag tegemoet is getre den. En het muziekaanbod is groot en gevarieerd genoeg om meer programma's te vullen. De jubilerende HW had Ton Stolk benaderd als musicus en kenner van de Gaardingsc muziekge schiedenis met het idee van de muziekdag. Een oproep in ver schillende media leverde een keur aan informatie op. „Opval lend was wel dat sommige namen vele keren werden genoemd voor soms matige composities maar van mensen, die in het plaatselijk verenigingsleven zeer actief zijn geweest." Stolk ging met al die informatie enthousiast aan het werk en ont dekte dus dat in de loop der jaren veel meer stadgenoten dan hij wist muziekwerken hebben ge schreven. Veel van de aangemel- denen kon hij traceren, maar in sommige gevallen liep het spoor dood. Het begeleidend boekje zal echter informatie geven over 58 Gaardingers, die muziekstukken hebben gemaakt. „Daaronder zit ook een niet meer terug te vinden groot-producent. Ene Jan Anton van Hoek. die van beroep fluitist is. m 1968 in Holy woonde en toen al meer dan dui zend muziekstukken had ge maakt. Waar hij is gebleven, heb ik echter niet kunnen achterha len. Wel meerdere van zijn wer ken. waarvan er zaterdag twee ge speeld worden Een grote bijdrage levert voorts de familie Vranken. Vijf leden van verschillende generaties van deze (katholieke) muzikale fami lie hebben door geheel Nederland faam verworven op het gebied van klassieke en kerkmuziek. De jongste generatie Vranken is nog actief als beroepsmusicus en drijft tevens een zaak in piano's aan de Hoogstraat. Smoezen Hel vinden van door Gaardingers geschreven muziekstukken is na tuurlijk nog geen garantie voor de weergave op de Viaardingse Mu ziekdag. Daarvoor zijn ook uil voerenden nodig. Musici en ko ren. Het zoeken daarnaar en het samenstellen van een redelijk ge varieerd programma heeft vele hoofdbrekens gekost. „Ik heb er echt slapeloze nachten van ge had." vertelt Stolk zittend in het woongedeelte van het voormalige Reedershuys. dat hij als werk ruimte en museum benut. „Tweeen halve maand nadat ik de verschillende stukken had uitge zet. lieten verschillende gezel schappen weten maar weinig of zelfs helemaal niks uit te willen voeren. Het waren volgens mij soms gewoon smoezen. 'Hel past met helemaal bij ons, we zouden liever iets anders doen of alleen dat lijkt ons wat' zeiden ze dan van het lulligste stuk. dat ze had den gevonden tussen alles wat ik had gegeven. De laatste oude jaarsavond zal ik niet gauw verge ten. Op die dag werd van een paar duidelijk, dat ze met zouden mee doen. Dat was een enorme teleur stelling." Stolk, opnieuw aangeslagen: „Het is gewoon bloedgebonden. blijkt. De koren die met door Gaardingers worden geleid, haakten bijvoorbeeld af. Hierdoor komt dc uitvoering van voor man nenkoren geschreven stukken in de knel. Een speciaal voor Orp heus geschreven stuk wordt nu gelukkig gezongen door hel Maassluis mannenkoor, dankzij Dick Borst, hun dirigent." Een andere handicap vormt de beperkte financiële armslag. Een heuse big band op de been bren gen, is onmogelijk. Dus geen Me- tropole-orkest om composities van hun oude leider Dolf van der Linden te spelen, zoals bijvoor beeld de 'Parklane Serenade' of 'De wonderen zijn de wereld nog niet uit' uit de film 'Het wonderlij ke leven van Willem Parel'. Ook werk van enkele eigentijdse muziekschrijvers als Cornelis Pons, Wim Kerkhof en Ben van der Linden sneuvelt. „De betrok ken musici ko.nen met eisen, die niet te betalen zijn uit hel kleine budget. En het gaat in die geval len om .nuziek, die alleen de ma kers zelf goed kunnen vertol ken.'1 Teleurgesteld, maar niet teneer- geslagen is Stolk door die ervarin gen. „Het is nu eenmaal zo, dat toonkunstenaars niet zoals beel dend kunstenaars in een of ande re regeling vallen waardoor ze ge garandeerd zijn van een behoor lijke vergoeding bij het afleveren van een muziekstuk. Eigenlijk zou de gemeente dat ook eens in zijn beleid moeten venverken en gewoon iemand opdracht moeten geven om een muziekstuk te ma ken." In het verre verleden is dat wel gebeurd. Zo is de oudst bekende Gaardingse componist, de op 24 augustus 1811 als zoon van zilver smid Van de Berg op de Markt ge boren Abraham Bruin mg van den Bergh. maker van het 'Volkslied Nederland aan Oranje'. Hij schreef het in opdracht ter gele genheid van het zilveren jubi leum van Koning Willem III in 1874. Deze muziekleraar was tot op hoge leeftijd actief en heeft on der meer les gegeven aan de eind COLLECTION Beleef de natuurlijke uitstraling van massief beuken Q[! 030 Ö0BBB Ton Stolk aan de Bösendor- fer-vleugel uit 1896. het meest gelief de uit zijn ver- zameli ng van zevenhon derd instru menten, die hij in het oude Reedershuys aan de West- havenkade koestert. Foto Gernt de Heus' Roe! Dijkstra vorige eeuw wereldberoemde sn- prane Ti ha Hill, die in Gaardin gen is geboren onder de naam Jo- hanne Elisabeth van Linden van den Heu veil. Kees van Eersel Anderzijds is Stolk ook gestuit op prettige verrassingen. ..Zo staan ze momenteel in Goes al weken te oefenen op een stuk. dat jk jaren geleden heb geschreven en nog nooit heb gehoord. Dal komt omdat Kees van Eersel daar nu behalve organist en beiaardier ook dirigent is. Hij is een echte Vlaard]nger. maar daarheen ver trokken toen hij de baan als orga nist hier in de Grote Kerk niet kreeg. Hij zal op de muziekdag heel vaak optreden. Eerst als bei aardier m een heel bijzonder stuk voor koor en carillon. Verder als organist en als dirigent dus." Een ander die het druk krijgt, is Dick Borst. Hij speelt piano en leidt Van Dijks Amusements Or- De SABO 43-4 TH een 4 takt en een maaibreedte van 43 cm De Duitse SABO gazonmaaiers zijn befaamd om hun kwaliteit, gebruikskomfort en duur zaamheid. Deze fantastische machine is daarvan een duidelijk voorbeeld. En dat maakt onze SABO-voordeelaktïe zo aantrekkelijk. Want nu heeft u een échte SABO voor de prijs van een gewone gazonmaaier! een goed gazon verdient een SABO Rijksstraatweg 102, 2988 BK Ridderkerk tel. 01804 -21399 Ons filiaal vindt u in Geuzen straat 3, 3023 PG Rotterdam kest. het Maassluis Mannenkoor, het koor van de bewoners van De Bolder 'Andantino' en het Vlaar- dmgs Musicalgezelschap. Ton Stolk is zelf waarschijnlijk de meest gespeelde componist met twintig stukken Reden hiervoor is dat van /ijn hand vele soorten werken zijn. Hij is in 1956 afge studeerd aan het conservatorium van Antwerpen op piano en koor- direct ie. maar heeft nadien erg veel geschreven. Zangstukken en mu/iek voor verschillende instru menten. Zelf speelt hij op de Gaardingse Muziekdag alleen een quatre-mam pianostuk, maar anderen spelen composities van hem op orgel, clarinet, fluit, piano en trompet De jongste Viaardingse compo nist. dte op 23 mei aan bod komt. u Jurnaan Govaavl. Hij is diri gent van het koor van het li. Geestkerk aan de Van Hogendor- plaan. Vele soorten muziek komen aan bod. Kamermuziek, lichte mu ziek, ja/.z. kerkmuziek, koorwer ken. solo's etc. Niet echter een van de talloze kinderliederen, die de ve rm a a rel e VI aa rd ingse Cath a- rina Verhoeff-Torn heeft geschre ven „We hebben er geen kinder koor bij." luidt dc verklaring van Stolk. „Jammer, maar helaas kan zoiets voorkomen in Vlaardin gen." Zelf heeft het hem altijd verwonderd dal de kind er-ope rette die hij eens schreef honder den keren elders m Nederland is opgevoerd maar nooit in zijn ge boortestad. Er blijft dus na 23 mei nog genoeg aanbod met kwaliteit over om een programma voor een volgende Gaardingse Muziekdag samen te stellen. Naam: Ton van Duinhoven Geboren: 12 mei.'jaar niet be langrijk'. te Schiedam. Beroep: acteur Woonplaats: Amsterdam „Je had in Schiedam het Sterren bos. Ik weel met of het er nog staat, maar in die tijd was het een groot bos. Hel lag aan de Maas. Het Sterrenbos was de playground van ons allemaal. Er gebeurde allerlei avontuurlijks. Wij verrichtten daar ons cowboy- en indianen werk. En we groeven er hutten in de giond. wat heel ge vaarlijk was want de boel stortte voortdurend in. In hel bos waren twee uitsparin gen. Die heetten Privé 1 en Privé 2. Afhankelijk van het tijdstip van de dag vonden daar alle mogelij ke activiteiten plaats. Als kind sloeg je daar met een eind hout op een blikkie m. Later wisselde je daar je eerste kus. In zo'n Privé begon je amoureuze ervaringswe reld. Een heel pregnante herinnering aan het Sterrenbos is die keer dat we weer zo'n avontuurlijk spel speelden. Spoorzoeken. Hei was zoals de meeste spelletjes gericht op de strijd tussen twee groepen. We moesten ons verdekt opstel len en om me goed te verstoppen, klom ik in een boom. Dat waren met van die kinderachtige boom pjes. maar dingen van vijftien meter hoog Tk was net een jonge kat, ik klom steeds hoger. Tot ik helemaal boven in de kruin zat. Ik kon het hele Sterrenbos overzien en ik keek tot over de Maas. Vanonder af was ik door het dich te bladerdek niet meer te zien. Ik schat dat ik zo'n twaalf meter de diepte in keek en alles wat ik zag was dat er heel af en toe iemand beneden voorbijschuifelde. vruchteloos zoekend naarTon- me. Op een gegeven moment werd het tijd orn naar huis te gaan. Maar ik kon de boom met meer uit. Ik heb er uren ingezeten. De avond begon reeds te vallen. Roe pen hielp met, als iemand me al had gehoord was hij toch nooit die boom ingeklauterd. Ik dacht: ik zal er toch uit moeten, als ik te laat ben voor hel eten krijg ik op m'n lazer. Uiteindelijk heb ik me laten val len. Na een meter of drie bleet'ik hangen aan een dikke tak T.uas met veel meer aan me heel, ai m'n kleren waren kapot en zaten on der hel bloed. Dankzij die dikke tak slaagde ik ei in naar beneden te klimmen Ik ben m één ruk door naar huis gerend. Dat was een peMomd. want wij woonden op de Hoogstraat, op nummer 178. waar de NV Arbeiderspers was gevestigd - mijn vader werk te voor dc Voorwaarts. Ik kreeg geen schrobbering. Ze waren veel te blij dat tk heelhuids thuis was gekomen Deze herin nering is me altijd bijgebleven, want hel was de eerste keer in mijn leven dat ik belette wal hoogte eigenlijk is Ik heb er een flinke hoogtevrees aan overge houden." Schiedam - In een woning aan de Watt straat in Schiedam is inge broken. De deur werd geforceerd. eindelijk werd er uit de slaapka mer geld weggenomen. Gisteren werd aangifte gedaan van de in braak. De politie onderzoekt de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1