Rotterdam 13 Massaal verzet middenstand tegen plan voor Beursplein Verplegers staken werk dat ze niet mogen doen Vogelklas redt zoekende zwaluw Afpersen bedrijfsleider bioscoop weer mislukt RTC: Kijk of chauffeurs aan hun kilometers komen fegtr;- Trucker kijkt niet uit Nieuwe aanhoudingen in Brielse moordzaak Margarinefabriek schrapt 70 banen Advocaat verdenkt politie van afluisteren telefoon Twee extra rijstroken Van Brienenoordbrug Verwarring bij brand in Botlek Dode door steekpartij Arrestatie voor dodelijk schot Drie broers verdacht van moord Man rijdt door na aanrijding Overval op bank Honden vergiftigd Meisje dood na ongeval Rotterdams Dagblad Zaterdag 16 mei 1992 Rotterdam - Bij een ongeval op de Van Brienenoord- brug is gisteravond om half acht een 56-jarige man uit Rotterdam ernstig gewond geraakt. Hij is met een slagaderlijke bloeding, een kneuzing en een schaafwond met spoed naar het ziekenhuis Dijkzigt gebracht, Het ongeluk ontstond nadat een chauffeur van een truck met oplegger niet goed uitkeek terwijl hij de rechter rijstrook opreed. Daardoor raakte hij een personenwagen die daardoor over de kop sloeg. De chauffeur van deze auto kwam met de schrik vrij, maar de 56-jarige inzittende werd uit de auto geslin gerd. Rotterdam - De Turkse politie heeft twee mannen aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de 'Brielse moorden'. Zij werden gearresteerd in verband met verboden wapenbezit en handel in verdovende middelen. Eerder deze week arresteerde het rechercheteam van de politie drie Rotterdammers en een man uit Leidsehendam op verdenking van betrokkenheid bij de drievoudige moord. Die zijn vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie. Uit het onderzoek is volgens de politie geble ken dat meer mensen bij de moorden betrokken 2ijn geweest. De lijken van de drie vermoorde mannen, allen met de Turkse nationaliteit, werden vrijdag 6 maart verbrand en verminkt aangetroffen in een re creatiegebied langs de Brielse Strekdam. Zij bleken te zijn vermoord in het Turkse restaurant Sato aan de Glashaven in Rotterdam en vervolgens gedumpt in het recreatiegebeied. De politie gaat uit van een afrekening in de criminele wereld. Het onderzoek wordt voortgezet. Rotterdam - De margarinefabriek Van den Bergh en Jurgens in Rotterdam stopt met de bewerking, ver edeling en raffinage van oliën en vetten. Daardoor gaan de komende twee jaar zeventig arbeidsplaatsen verloren. De uitbreiding van de produktie in Zwijn- drecht levert daar naar verwachting tien nieuwe ar beidsplaatsen op. Van den Bergh en Jurgens, onderdeel van Unilever, heeft uitgerekend dat het voordeliger is het gehele taffïnageproces onder te brengen by zusterbedrijf Unimills in Zwijndrecht. Daarnaast zullen geraffi neerde oliën van derden worden ingekocht. De reor ganisatie is volgens het bedrijf nodig om te zorgen dat het rendement op de verwerking van oliën en vetten structureel verbetert. De plannen zullen in 1994 hun beslag krijgen. Over een sociaal plan wordt overleg gepleegd met de ondernemingsraad en de bonden. UniMills is gespecialiseerd in veredeling en bewer king van oliën en vetten. Van den Bergh en Jurgens wil door produktiespecialisatie in zijn fabriek, in combinatie met uitbreiding van leveringen aan bui tenlandse zusterbedrijven, de basis voor de toe komst versterken. Rotterdam - Advocaat mr. P. Doedens wil dat agen ten uit Botterdam en Eindhoven volgende week don derdag als getuigen worden gehoord tijdens een strafzaak bij de rechtbank in Den Bosch, Doedens heeft sterke vermoedens dat zijn telefoon in zijn Utrechtse kantoor door de politie is afgetapt. Dat schrijft de advocaat in een brief aan het Openbaar Ministerie in Den Bosch. Volgens Doedens werd zijn cliënt in februari gear resteerd kort nadat hij uit drie telefooncellen in Rot terdam met Doedens' kantoor had getelefoneerd. Maar de advocaat zegt dat de Rotterdamse politie niet kon weten dat de man, hoofdverdachte in de zaak van een grote Brabantse XTC-bende, samen met een medeverdachte in Rotterdam was. Doedens vraagt de procureur-generaal behalve de politieagenten tijdens de rechtszitting ook twee PTT-medewerkers uit Rotterdam te horen. Eén van hen heeft eerder in een strafzaak in Amsterdam, die raakvlakken heeft met de Bossche zaak, als getuige tegen de reehter-commissaris verklaard dat bij PTT- Telcom BV in Rotterdam illegaal wordt afgetapt. Doedens vraagt zich af of zijn telefoon ook door tus senkomst van de Rotterdamse politie is afgeluisterd en of de rechter de daaruit verkregen informatie als rechtmatig mag beschouwen. Rotterdam - De Van Brienenoordbrug krijgt er vol gend weekeinde twee extra rijstroken bij voor het verkeer in noordelijke richting. Dat betekent dat er op en om de brug in totaal elf rijstroken beschikbaar zullen zijn. In de nacht van vrijdag 22 mei op zater dag 23 mei zullen de nieuwe rijbanen, waaraan nu de laatste hand wordt gelegd, in gebruik worden geno men. Daarbij zal voor het verkeer enige vertraging optreden. Volgens Rijkswaterstaat betekent dit niet dat het knelpunt dat de Van Brienenoordbrug al jaren is - de noordkant stond nummer één in de file-Top 20 die Rijkswaterstaat eind februari dit jaar bekend maak te - direct tot hel verleden behoort. Door de gefa seerde ingebruikstelling van extra rijstroken zal dat nog tot het eind van dit jaar op zich laten wachten. Het doorgaande verkeer naar het Terbregseplein zal voortaan gebruik moeten maken van een hoofdbaan 'net twee rijstroken. Afslaan kan alleen nog via een paralleibaan met drie rijstroken. Automobilisten zul len daarom tijdig, ter hoogte van het verkeersplein Ridderkerk, een keuze moeten maken. Politiemen sen tillen het wrak overeind dat gister avond over bleef na een aanrij ding met een vracht wagen. Foto Robert Vos/John de Pater Rotterdam - De plannen die pro jectontwikkelaar Multi Vastgoed heeft ontwikkeld voor het Beurs plein stuiten op fel verzet bij de in de directe omgeving hun nering doende middenstand. Er zijn ruim dertig bezwaarschriften in gediend, die dinsdag tijdens een hoorzitting worden besproken. De plannen, die een groot dee! van het centrum een injectie moe ten geven, voorzien onder meer in een ondergronds winkelcentrum, nieuwe vestigingen voor C A en Kreymborg, een toren met ruim honderd woningen en een par keergarage. Tot de reclamanten behoren groo twinkelbedrijven als Hema en Bijenkorf, diverse kleinere win keliers, de banken ABN-Amro en Van Lanschot, de stichting City Rotterdam, enkele sieraden ver kopende standplaatshouders en omwonenden. Een aantal middenstanders zal door de plannen gedwongen zijn te verkassen naar een andere plek in de binnenstad. Zij. die wel kunnen blijven vrezen enorme overlast, en daarmee gepaard gaand inkomstendervingen tij dens hel werk aan het plein. Daar naast voorzien zij een, voor hen nadelige, wijziging in de voetgan gersstromen en bestaat grote angst voor verkeers- en parkeer problemen. De omwonenden vre zen door de bouw van de toren be lemmering van uitzicht, een afna me van het daglicht en een in breuk op de privacy. Directeur Bakker van de dienst Stedebouw -1- Volkshuisvesting adviseert de raadscommissie Ruimtelijke Ordening en Econo mische Ontwikkeling, die er dins dag een hoorzitting aan wijdt, om alle bezwaarschriften ongegrond te verklaren. Volgens haar heb ben het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam en Multi Vastgoed al les wat redelijkerwijs van hen mag worden verlangd gedaan om de middenstanders goede alter natieven te bieden. Ook voor in komstenderving hoeft volgens haar niet te worden gevreesd omdat niet te verwachten is. dat de toeloop van het publiek zal af nemen. Het treffen van financiële compensatieregelingen wijst zij daarom van de hand. Aan de om wonenden heeft de projectont wikkelaar al toegezegd op haar kosten de ramen aan te willen passen. Rotterdam - Het conflict tussen de afdeling Overschie varrhet Ge meentelijk Woningbedrijf Rotter dam (GWR) en Koos van Donk van de Vogelklas Karei Schot is gisteren opgelost. Van Donk was woedend op het GWR toen in april bij een onderhoudsbeurt aan flats in onder meer de Van Beu- ningen straat ventilatiegaten wer den afgesloten. Omdat in de ga ten veel vogelnesten zaten die on bereikbaar werden konden de 'ouders' niet meer bij de eieren. Volgens Van Donk sneuvelden daardoor honderden vogels. Gisteren huurde hij een hoogwer ker om samen met Jan Dijksma de ventilatiegaten weer open te maken. In eerste instantie buiten het GWR om, later in goed over leg. Van Donk, die voor het eerst van zijn leven op een hoogwerker stond en wat benauwde ogenblik ken doormaakte, heeft toestem ming zoveel mogelijk gaten open te maken. „Voorlopig wordt de eerste nood verholpen," zegt GWR-woord- voerster Elly Verblauw. „En met resultaat, want zodra een gat open is vliegt er direct een zwaluw op af. Bouwtechnisch gezien is het geen enkel probleem als die gaten open zijn. En de bewoners onder vinden ook geen enkele hinder van de nestjes, omdat het alteen maar om een zwaluw gaat. Die vo gels vliegen alleen maar en rus- Koos van Donk (reohts) schroeft een ventilatiegat open, terwijl Jan Dijksma goedkeurend toekijkt. Ze beleefden angstige mo menten, Foto Niels van der Hoeven Rozenburg - Een brand bij het opslagbedrijf Handelsveem aan de Tynestraat bij de Thee- msweg in het Botlekgebied heeft, gisteren voor de nodige verwarring gezorgd. Volgens officier van dienst J. de Vos van de brandweer was er de zelfde spraakverwarring als vorig jaar december bij de ramp bij DSM. „Achteraf ge zien is onze reactie misschien een beetje overdreven ge weest, maar we willen geen en kel risico nemen." Het bleek om drie pallets met zakken benzoëzuur, een con serveringsmiddel voor levens middelen, te gaan. Omdat in het begin niet duidelijk was wat er in de brand stond - er was sprake van dat een loods met chemicaliën had vlamge- vat - sloeg de brandweer mid delalarm en rukte met veertig man uit. Binnen een kwartier hadden de brandweerlieden uit Rozen burg en Hoogvliet het vuur on der controle. Hoewel de brand een enorme rookontwikkeling tot gevolg had zijn er geen ge vaarlijke stoffen vrijgekomen, De oorzaak van de brand was nog niet bekend. ten nergens. Bovendien zorgen ze dat het ongedierte wegblijft. Nog maals, waarom die gaten dichtge maakt zijn weet ik niet. Wel hoor de ik dat de zwaluwen zich te plet ter vlogen tegen de muur, op zoek naar hun nest. Gelukkig komt daar nu snel een einde aan." Rotterdam - De acties in de zorg sector krijgen aanstaande maan dag in het Rotterdamse St. Fran- ciscus Gasthuis een merkwaardig vervolg: verpleegkundigen zullen de hele dag werkzaamheden sta ken die zij in het geheel niet mó gen doen. Het gaat om een twee mediseh-technische handelingen die door artsen horen te worden uitgevoerd, maar door de grote werkdruk bijna altijd aan verple gers worden overgelaten: medicij ninjecties in spieren en het aan brengen van infusen. De verpleegkundigen voeren ac tie van 's ochtends half acht tot rijf uur 's middags. Hun gewone werk zullen de zusters en broe ders van St. Franciscus in die pe riode stipt uitvoeren, waardoor vertragingen worden verwacht. Ook in verpleeghuis Antonius in IJsselmonde wordt maandag ac tie gevoerd. Bij zorgeenheid 3 geldt 24 uur iang een opna mestop. Dinsdag wordt hetzelfde actiemiddel toegepast bij St. Franciscus. Heibel In het Rotterdamse speerpunt in de acties in de bejaardenzorg, Wa- elestein aan het Schulpplein, is inmiddels heibel uitgebroken. De afgelopen week werden verschei dene acties gevoerd in dit bejaar dencentrum, waaronder een sta king van het keukenpersoneel af gelopen donderdag. Hoewel di recteur Hofman steeds de acties steunde, heeft hij gisteren vol gens de AbvaKabo alle werkne mers tegen zich in het harnas ge jaagd door eigenhandig al het ac tiemateriaal te verwijderen. Bo vendien maakte hij het actiecomi té schriftelijk duidelijk dat hij het zo welletjes vond. AbvaKabo-bestuurder Frans Kra mer is nijdig over die gang van za ken: „Wij hebben de directeur meegedeeld dat niet hij. maar de actievoerenden bepalen of de ac ties al of niet worden beëindigd. Bovendien hebben we hem ver teld dat we een passend antwoord aan het voorbereiden zijn op zijn actie." Volgende week vrijdag wordt door de actievoerders in de zorg sector een grote protestmanifes tatie gehouden in De Doelen. Daarbij zullen ook de mensen uit het kruiswerk aanwezig zijn. als de onderhandelingen over een nieuwe CAO voor deze beroeps groep (20.000 werknemers) maan dag niet lot resultaat leiden. Arnhem - Drie keer heeft een 31- jarige Rotterdammer geprobeerd de bedrijfsleider van een Arn hemse bioscooponderneming te dwingen 10.000 gulden af te staan. Telkens dreigde hij het complex in brand te steken, als niet aan zijn wensen werd vol daan. De rechtbank in Arnhem heeft hem daarvoor al twee keer veroordeeld tot vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk, „Ik dacht: drie keer is scheeps recht." verklaarde de verdachte gisteren op de zitting. Hij hoorde officier van justitie mr. W. Weer- kamp ditmaal achttien maanden cel eisen. De meest recente poging tol af persing was 12 februari. De werk wijze van de verdachte kwam vol ledig overeen met die van de twee keer daarvoor. Vandaar ook dat de politie weinig moeite had de man op het spoor te komen. Eerst kreeg de bedrijfsleider van het filmtheater een briefje dat hij het bedrag moest neerleggen bii een loopbrug in een park in Arnnem. Toen dat niet gebeurde, luidde de opdracht dat het geld achter de bi bliotheek moest worden neerge legd. Daaraan werd voldaan, zij het dat de politie ook van de partij was. Een nietsvermoedende passant, die het pakje mee wilde nemen, werd tot zijn grote schrik opge pakt. maar kwam later weer op vrije voeten. De Rotterdammer bleek het tafereel binnen in de bi bliotheek nauwlettend in de ga ten te houden en werd ter plekke aangehouden. Hij ontkende giste ren dat zijn doorzichtige her nieuwde poging in feite een schreeuw om hulp was. „Ik had gewoon geld nodig. Probeer jij maar een rond te komen van een uitkering van 1100 gulden in de maand", vertelde hij rechtbank president mevrouw mr. A. Dik. „Op zo'n moment kun je van alles doen. Ik had ook iemand dood kunnen schieten". De conclusie van een psychiater is dat de man enigszins verminderd toereke ningsvatbaar is. Zelf zei hij daar over: ,,lk weet donders goed wat ik doe". De rechtbank doet op 26 mei uit spraak. Door Peter Louwerse Rotterdam - De overheid moet nauwkeuriger bekijken of taxi ondernemingen wel voldoen aan de capaciteitseisen die bij de ver gunning horen. Dal is de mening van president-commissaris N. Reith en directeur J. A. Reedijk van de RTC. „Er worden wel ver gunningen uitgegeven, maar niet ingetrokken. Zo kun je geen ca paciteitsbeleid voeren," zegt Reith. die benadrukt dat de pro vincie Zuid-Holland niet de juisle instantie is voor het taxi-beieid. Juristen van de gemeente Rotter dam bekijken of er mogelijkhe den zijn om het taxi-beieid terug te halen naar de gemeente. Verder moeten laxi-ondernemers binnen de RTC, die bij provincie vergunningen aanvragen, eerst met de aandeelhoudersvergade ring van de centrales overleggen of er wel plaats is voor meer taxi's. „Als die ondernemers eerder naar ons waren toegestapt, was de el lende van nu nooit gebeurd," zegt Reith. De RTC zal nog even geduld moe ten hebben met de wens tot in trekking: „We hebben nog geen tijd gehad voor intrekkingsbe- leïd. Pas in september kunnen we daarmee beginnen." zegt woord voerster Eües Leusink van de provincie Zuid-Holland. Ambte naren in het provinciehuis zijn ja ren bezig geweest met het ont wikkelen van criteria voor de le vensvatbaarheid van taxi-bedrij ven. „De medewerking vanuit de taxi-wereld was ook niet opti maal," zegt Leusink. „Misschien waren chauffeurs bang om hun vergunning kwijt te raken." Concurreren Na veel geharrewar is het mini mum-kilometeraantal op 15.000 gesteld. In september raken alle chauffeurs die niet aan dit aantal komen, hun vergunning kwijt. Daarvoor moeten de taxi-onder- nemers eerst gegevens aanleve ren aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Wie geen informa tie geeft, raakt zijn vergunning kwijt. Toen het taxi-beieid in 1988 werd overgeheveld van de gemeente naar de provincie, is er binnen de RTC afgesproken dat de nieuwe vergunningen niet binnen de taxicentrale zouden warden toe gelaten. „We hadden toen 400 ver gunningen binnen de RTC en dat was genoeg," zegt Reith. Toen on dernemingen als Nov eta en Stuif- flux later toch provincie-vergun ningen gingen aanvragen, ont stond de vreemde situatie dat on dernemers voor sommige vergun ningen gebruik kunnen maken van de RTC en voor andere niet. „Kijk," zegt Reith, „Ik kan me best voorstellen dat de overheid het wel prima \indt op die ma nier. maar als branche moet je daar niet in meegaan. Je moot het in goede banen leiden. Daarom pleiten we voor een regionaal taxi-beieid, met elk jaar een toet sing of de vraag en het aanbod wel op elkaar zijn afgestemd. Mocht er later meer ruimte zijn, dan is er altijd plaats voor die provinciale vergunningen. Maar wal er nu ge beurt is onverstandig. De pretnj- ders concurreren als hel ware met zichzelf." Regio-taxi Die tijd voor de pretvergunnin- gen zal heus wel komen, voor spelt Reith. „De vraag naar taxi vervoer daalt nu tijdelijk, maar in de toekomst is voldoende per spectief. Er komt allerlei vervoer op ons af: regio-taxi, treintaxi. Het autogebruik wordt teruggedron gen, daar kan de taxi wereld van profiteren." Na het kort geding van afgelopen donderdag (pretrij- ders tegen de RTC) benadrukt Reedijk nog eens dat de RTC er met op uit is om de pretrijders uit de centrale te werken. „Nee, wij zijn ook hun centrale. Er is maar één manier om uit dit conflict te komen: iedereen moet water in de wijn doen." Reith erkent dat het huidige taxi conflict kwalijk is voor het imago van de taxi-branche. „Maar daar voor is de overheid zelf medever antwoordelijk." meent hij. „Door het afschaffen van de chauffeurs vergunning springt Jan en Alle man op de taxi." Op 26 mei vergaderen de aandeel houders van de RTC over de taxi problemen in Rotterdam. Groot aandeelhouder John van Dijk heeft met 80 vergunningen een grote vinger in de pap. De chef van de taxi-afdeling van Van Dijk, Sander Klefkens. zegt dat het ge dwongen inleveren van nrct-vcr- gunningen geen oplossing is. „Die mensen hebben geïnves teerd in auto's. Je zult hen toch schadeloos moeten stellen." vindt Klefkens. Rotterdam - Een 28-jange man is vrijdagmiddag dooreen steekpar tij in Rotterdam om het leven ge komen. Aanleiding tot de steek partij is volgens de politie een langlopende ruzie tussen kennis sen. Het slachtoffer wilde samen met een vrouw een bezoek bren gen aan een 43-jarige kennis m de Aegidiusstraat m de wijk Kralin gen. Die weigerde het stel echter de toegang. Na een woordenwisseling kwam uit de woning een vrouw die de bezoekers wegjoeg. Vervolgens kwam het op straat tot een hand gemeen waarbij een 43-jange man het slachtoffer doodstak. De politie heeft hem ter plaatse aan gehouden. Het is nog niet bekend waarover de langslepende ruzie gmg. Rotterdam - De Franse politic- heeft gisteren in Parijs een 43-ja- rige Rotterdammer opgepakt voor betrokkenheid bij een schietpartij in een café aan de Proveniersstraat in Rotterdam, waarbij een dodelijk slachtoffer viel. De man is inmiddels overge dragen aan de Rotterdamse poli tie. Het is nog duidelijk of de ver dachte zelfheeft geschoten. Delfzijl - De politie van Delfzijl heeft in samenwerking met de Rotterdamse politie drie broers uit de Maasstad aangehouden die worden verdacht van de moord, afgelopen maandag op een 27-ja- rige inwoner van Delfzijl. De drie verdachten (31,28 en 23 jaar) zou den het slachtoffer met messte ken om het leven te hebben ge bracht. De man werd verscheide ne keren - vermoedelijk door alle verdachten - in borst en rug gesto ken. De man overleed na aan komst in het aan zijn verwondingen. Het motief voor de steekpartij zou onenigheid over verdovende middelen zijn. Rotterdam - De politie heeft gis termiddag een 42-jarige Rotter damse automobilist gearresteerd voor doorrijden na een aanrij ding. De man sloeg in Charlois op de Pleinweg rechtsaf naar de Wol- phaertsbocht en schepte toen een fietser die ten val kwam. Hoewel omstanders de automobilist we zen op het ongeval, reed de man door. Later werd hij door de poli tie opgepakt. Hij zei dat hij niets had gemerkt van de botsing. De 30-jarige fietser is met een her senschudding behandeld in het Zuiderziekenhuis. Rotterdam - Een gemaskerde man heeft gistermiddag om tien voor vijf een overval gepleegd op een bank aan het Binnenhof in Ommoord. Hij bedreigde eerst twee klanten en ging er later van door met enkele duizenden gul dens. Niemand raakte gewond. Spijkenisse - De twee honden die donderdag dood zijn aangetroffen in een geparkeerde auto in Spij kenisse zijn niet door de hitte, maar door vergiftiging om het le ven gekomen. Dit is vastgesteld door een dierenarts. Een onbe kende heeft door de geopende ra men van de auto de Mechelse her der en boxer een spuit met een giftige stof toegediend. Oud-Beijerland - De 5—jarige Susanna van Pelt uit Oud-Beijer- land is gistermiddag bij een aan rijding op de Randweg in haar woonplaats dodelijk verongelukt. Het meisje stak met haar fiets ter hoogte van de Zoomwijcklaan plotseling over voor een passe rende vrachtauto. De chauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen en het meisje kwam onder de wielen van de wagen te recht. Zij overleed ter plaatse. De politie onderzoekt nog of de chauffeur van de vrachtwagen, een inwoner van Üud-Alblas, zich aan de maximsnelheid heeft ge houden. Op de Randweg geldt een snelheidslimiet van vijftig ki lometer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1