9 Wijkmarkt Holy toch langer open Ontwerp voor nieuwe Liesveld is klaar College van B en W honoreert hernieuwd verzet van kooplui niet Met bim-bam-klok naar Haven- en Molenfestival Kinderen zetten straat af om ongestoord te spelen - NK-zwemmen voor gehandicapten Porta Musica geopend 'Koopwaar op stoep hindert invaliden' Migranten krijgen geld voor eigen podiumkunst 'Formulier woonruimte schept grote verwarring' at 'Gehandicapten moeten maar naar bijzondere bijstand' Jongen in knie geschoten Nathalie vast in de blubber Auto botst tegen jongen Muziekspeler afgepakt Gokautomaat weggehaald Inbreker valt in slaap Auto gestolen Inbraak in snackbar Auto dwars door ruit heen Motor en auto verdwenen Rotterdams Dagblad Maandag 18 mei 1992 Vlaardingen - De nationale kampioenschappen (NK) voor mensen mei een verstandelijke handicap wor den dit jaar m het Vlaardmgse Kolpabad gehouden. Het is de tweede keer dat het sportevenement in Ne derland wordt gehouden. Zaterdag 23 mei klinkt om 10.00 uur het eerste startschot. De laatste baantjes moeten zeven uur later gelrokken zijn. De organisatie van het NKis in handen van de Stich ting Gespecialiseerd Jeugd- en Volwassenenwerk (GJY\V) te Schiedam in samenwerking met de Ne derlandse Sportbond voor mensen met een verstan delijke handicap (NSG) en de Koninklijke Neder landse Zwem Bond (KNZB). Uit diverse delen van het land nemen ongeveer 150 deelnemers hel op de verschillende onderdelen legen elkaar op. De wedstrijden zijn toegankelijk voor hel publiek en de kampioenschappen worden officieel geopend door de Schiedamse wethouder van sportzaken Bart de Leede. De prijsuitreiking is in handen van direc teur sport en recreatie Schiedam Jan van Vugt, bijge staan door Lee Towers en schaakgrootmeester Hans Böhm. Maassluis - Bij de opening van een clubgebouw van een drumfanfare hoort natuurlijk muziek. Die klonk dan ook rijkelijk, afgelopen zaterdag aan de Jac. Boeïemanstraal in Maassluis waar het splinternieu we onderkomen van de drumfanfare en majoretten- peloton Hel Wapen van Maassluis officieel werd ge opend. De Rijnmondband zorgde voor de feestelijke klanken, burgemeester Van Es verrichtte de officiële handelingen en Het Wapen van Maassluis, toevallig precies twintig jaar oud, speelde zelf natuurlijk ook. Aan het gebouw, dat de naam Porta Musica kreeg, is twee jaar door de leden gewerkt. Het was oorspron kelijk een kleuterschool. De opening van Porta Mu sica gmg ge paard met veel muziek. Foto Gerfit de Heus/ Roel Dijkstra Vlaardingen - In de Algemene Politie Verordening van Vlaardingen moet een regeltje worden opgeno men dat winkeliers hun koopwaar alleen op straat mogen uitstallen als ze voldoende loopruimte overla ten voor invaliden en slechtzienden. Dat stelt de fractie van Burger Belangen voor in schriftelijke vra gen aan burgemeester en wethouders. De fractie, af splitsing van de Socialistiese Partij, zegt dat veel ge handicapten moeite hebben hun weg te vinden tus sen de koopwaarop de stoep van winkelcentra. B en W hebben onlangs de winkeliers aan de Van Ho- gendorplaan per brief gevraagd rekening te houden met blinden en slechtzienden als ze hun spullen bui ten zetten. Volgens Burger Belangen hebben ook rol stoelgebruikers en mensen die slecht ter been zijn last van koopwaar op de stoep en doet dit probleem zich niet alleen aan de Van Hogen dorplaan voor. Aangedrongen wordt op een stedelijke regeling voor alle winkelcentra. Schiedam - Met het verstrekken van een subsidie van 20.000 gulden heeft de gemeente het doorgaan van een groot multicultureel festival in het Beatnx- park verzekerd. Het feest, dat het einde vormt van de goodwill-campagne Schiedammers Van Overal En Nergens, wordt gehouden op 21 juni. Er wordt aan dacht besteed aan dans, poëzie, theater, muziek, lite ratuur en straattoneel. De subsidie is niet inciden teel. Het bedrag van 20.000 gulden zal jaarlijks be steed worden aan het stimuleren van professionele multiculturele podiumkunsten. Du jaar wordt het in één keer besteed, maar de komende jaren is denk baar dat hel bedrag wordt aangewend voor een ver breding van het aanbod in de Schiedamse theaters en tijdens grote volksfeesten in Schiedam. Wethouder Chris Zijdeveld (cultuur) constateert dat er op dit moment in Schiedam weinig multi-cullure- le podiumkunsten te zien zijn. Bij de gemiddelde cultuurliefhebber is de belangstelling op dit moment gering. Pe gemeente vindt dat spijtig, omdat er veel allochtonen in Schiedam wonen. Gevolg van de vi cieuze cirkel is, dat Schiedammers van buitenlandse origine met of nauwelijks van het culturele aanbod in de stad gebruik maken. Het geringe bezoek aan voorstellingen heeft vermoedelijk echter ook te ma ken met de zwakke sociaal-economische positie van de meeste migranten. Uit onderzoeken blijkt dat met name de hogere inkomensgroepen cultureel actief zijn. Het festival in het Beatrixpark moet een eerste aanzet zijn om dit beeld te doorbreken. Vlaardingen - 'Eén vraag in het aanmeldingsformu lier voor woningzoekenden schept zoveel venvar- ring, dat het beter is die regel te schrappen. Anders ^lijven woningzoekenden ten onrechte in de veron derstelling dat zij snel een huis krijgen aangeboden.' Volgens de Socialistiese Partij, die dit opmerkt m schriftelijke vragen aan het college, verkeren wo ningzoekenden soms in de verwachting dat zij zelf invloed hebben op de verhuistermijn. Dat komt doordat op het formulier gevraagd wordt op welke termijn men een woning zoekt: zo spoedig mogetijk. binnen zes maanden, binnen een jaar. of langer. Het is verschillende keren voorgekomen dat wo ningzoekenden zich helemaal hadden voorbereid op verhuizing, omdat ze elk moment eon seintje van het woningbureau verwachtten. Dat seintje kwam niet, doordat er voorlopig nog geen uitzicht op een nieuwe woning was. Door Ben van Haren Vlaardingen - Het definitieve ont werp voor het nieuwe Liesveld is getekend. Op en langs het - van af zijn bouw bijna dertig jaar gele den omstreden - viaduct zullen komende twee jaar een overdekte winkelboulevard, drie woonto rens, een centrumparkje, een par keergarage. een lunchroom en twee woningcomplexen worden verwezenlijkt. Burgemeester en wethouders hebben hun keuze over de vormgeving vorige week gemaakt. Het wordt een zeer ingrijpende operatie, waarbij het hele gebied langs het viaduct op de schop gaat. Er zijn veel partijen bij be trokken. Veel binnensteden zul len volgens projectontwikkelaar MulliVastgoed de komende jaren een dergelijke modernisering moeten ondergaan om meer te kunnen worden dan een leven loos koopcentrum. Ook in Rotter dam werkt deze ontwikkelaar aan een grondige herziening van het centrum in de omgeving van het Beursplein, het gebied tussen de Bijenkorf en V&D. „Het is een ingewikkelde toe stand, omdat je te maken krijgt mei allerlei belangen. De ge meente. winkelbedrijven, kanto ren en bewoners zijn er direct en veel anderen indirect bij betrok ken. Maar steeds meer steden ko men erachter, dat ze iets aan hun binnenstad moeten doen. Dat er meer nodig is dan mogelijkheden om te winkelen. Middenstanders zien soms spoken en in het alge meen kost het tijd om iedereen aan het idee te laten wennen, dat het gewoon nodig is," vertelt di recteur G. Hendriks van Mulli Vastgoed. In Vlaardingen rekent hij op een spoedige start nu men het over de uiteindelijke inrich ting en winkel verdeling eens is geworden. Vanavond krijgen ge meenteraadsleden in een uitge breide commissievergadering op tekeningen en dia's te zien wat ar chitect Jan Decker van AGS in Heerlen aan nieuwe kantoren, winkels en woontorens heeft ont worpen. Daarna komen centrum winkeliers en andere omwonen den aan de beurt. In het najaar willen woningbouwvereniging Samenwerking'77, de gemeente en de nog onbekende belegger de eerste paal de grond injagen. De meeste aandacht gaat momen teel uit naar het laatste ontwerp van de woon- en kantorentoren, die als beeldbepalend gebouw verrijst aan de noordkant van het Veerplein en met zestig meter het hoogste gebouw in het centrum zal worden. Gekozen is uiteinde lijk voor zeventien woonlagen op een kantorencentrum van drie verdiepingen bovenop de winkels aan het Veerplein. Voorts komen in een centrumparkje lussen Hoogstraat en Veerplein twee, aan de zuidkant smal toelopende, woontorens van elk zes verdiepin gen met twee appartementen on der een penthouse, die op via ductniveau tevens de laad- en los- stations bevatten voor de winkels aan het te overdekken Liesveld. Het gemeentebestuur wil volgens een woordvoerder van de afdeling Stadsontwikkeling de herbouw van het centrum aan de Markgraaflaan laten beginnen met de bouw van het woningen complex van Samenwerking'77 aan beide zijden van het Liesveld viaduct en de gemeentelijke par keergarage aan de Joubertstraat. De lunchroom van Cor en Jet Huisman moet ook nog dit jaar van het Liesveld naar het Veer plein verhuizen. Op verzoek van de winkeliers zal echter pas na de feestmaand december, dus in 1993, de sloop en nieuwbouw ter hand genomen worden. Een zestig meter hoge en twee lagere appartementengebouwen markeren straks de nieuwbouw. Tekening AGS. Architecten en Planners Na een dagtroep verkopen, weet je wel wat handelen is. En dat erveel verschillendetypeszijn die op de rommelmarktsnuffelen! Foto Gemt de Heus/Roel Dijkstra Schiedam - „Wat moet dat kosten?" „Vijfentwintig gulden." „Ik geef er vijftien piek voor, want ik weet niet eens of'ie het doet," „Nou vooruit, voor twintig gulden mag je dat tv-tje meenemen." Op de rommelmarkt staan is handel drijven. Het is het spel van loven en bieden, van geven en nemen, weten ook wij nu uit ervaring. De lessen zijn opgedaan tijdens het Havenmuziek- en Molenfestival op de rom melmarkt bij molen De Walvisch in Schiedam. Na een dag troep verkopen, weetje wel wat handelen is. En dat er veel verschillende types zijn die op de rommelmarkt snuffelen! De begin nende verkoper leert snel onderscheid in het koopgrage publiek te ma ken. Er zijn de echte handelaren, mensen die zomaar eens een prulletje kopen en mensen die alles wat ze maar denken te kunnen gebruiken overnemen. Van de eerste categorie kun je nog weieens wat opsteken. Hoewel de handelaren zo ongeïnteresseerd mogelijk proberen over te komen, zie je vaak aan hun glinsterende ogen dat ze iets waardevols hebben ont dekt. Zo stapt op zeker moment een man een beetje hebberig op onze rommeikraam af. Hij grist een paardje op wieltjes van de tafel. Zelf had den wij ooit de illusie dat het antiek was, maar een kunstkenner heeft ons verzekerd dat het een souvenir is zonder enige waarde. De handelaar blijkt niet zeker van zijn zaak. Hij pakt het paardje nog eens en houdt het een tijdje in zijn handen geklemd. Als wij hem vragen waarom hij dat doet, vertelt hij: „Ik dacht dat dit een bronzen beeldje was. Om erachter te komen of iets brons of koper is, kun je het voorwerp even in je handen nemen. Koper geleidt en wordt na een tijdje warm door de warmte van je handen. Brons niet. Maar ik kan je vertellen dat dit van koper is." Hij zet het paardje terug en loopt verder, op zoek naar handel. Als verkoper van oude troep hoef je je niet te vervelen. Mensen vragen van alles en nog wat over je handel. „Heb je soms on]- groene flessen met een wijde hals?" en „Hoe weet ik nou zeker nf die telefoon het doet?" Een door het publiek genoemde 'bim-bam-klok' krijgt de meeste aan dacht. Bijna iedere voorbijganger moet wel even aan de klok zitten of vragen hoe duur 'ie is. Tot onze grote verbazing is de klok aan het eind van de rommelmarkt nog steeds niet verkocht. Als de spullen weer wor den ingepakt, komt de zoveelste twijfelaar. We laten de klok 'bim-bam- men' om de vrouw ervan te overtuigen dat de klok het doet. Zij laat zich overhaien en stopt de bim-bam-kiok in haar fietstas. Zij is tevreden, want haar man wist te vertellen dat zo'n klok wei zeshonderd gulden kost in de winkel. Wij zijn ook blij dat we eindelijk van die lelijke klok af zijn. We moeten er niet aan denken we dat ding weer mee moeten nemen. Het is een gezellige dag geweest. Jammer dat weinig tijd over is ge bleven om aan de rest van de acti viteiten in en rond de Schiedam se molens en havens deel te ne men. Een Grieks hapje, vers mo lenbrood. koffie in een Turkse tent, een Steelband, een klassiek concert; er was voor ieder wat wils. Slenterend langs de havens van de ene molen naar de andere kon je de dag wel doorkomen. Vlaardingen - De wijkmarkt in Vlaardingen-Holy gcat toch langer open, is het voor nemen van het college van B en W. Daarmee wordt voorbij gegaan aan de bezwaren van een aantal marktkooplieden, die tegen het plan zijn. Burgemeester en wethouders wil len tijdens de proef van een jaar de markltijd verlengen van 's middags één naar vier uur. De marktkooplui denken echter niet méér omzet te zullen maken en wel meer kosten (marktgelden) te zullen hebben. Zij voeren hierbij aan dat de markt in Holy een wijkmarkt is. De centrum markt bii de Broekweg zou zich in dit verband beter lenen voor langere openingstijden. Tussen het college en een aantal marktkooplieden bestaat al flinke tijd onenigheid over een langer durende markt. Dat was reden om het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf als onafhankelijk in stantie naar het plan te laten kij ken. Die enquêteerde naast de marktlieden zelf ook de consu menten en de winkeliers. De aan beveling luidde een proef van een jaar te nemen met een markt die tot drie of vier uur open is. Ook daar rezen weer bezwaren te gen. Volgens de 48 kooplieden zijn 33 van hen tegen een verlen ging van de markt op dit moment. Ze hebben gezegd dat hier na drukkelijk rekening mee moet worden gehouden. Dat vinden WD en Burger Belan gen ook. Die hebben zich in de raadscommissie Economische Zaken verzet legen de verlen ging. CDA en SGP/GPV/RPF ver klaarden zich voor. De PvdA was niet aanwezig, zodat die partij mogelijk doorslaggevend is bij een eventuele stemming Het college heeft verklaard dat de proef de marktkooplui voorlopig niets kost Mogel'jk worden de nieuwe tijdens dit najaar inge- Schiedam - Gehandicapten die door de bezuinigingen bij het rijk m financiële problemen komen als zij thuis speciale voorzienin gen laten aanbrengen, moeten maar een beroep doen op de bij zondere bijstand. Aankloppen voor steun bij de Sociale Dienst is de enige mogelijkheid. Het Rijk en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten overleg gen momenteel over de decentra lisatie van het gehandicaptenbe leid. die voor de doelgroep bijzon der onaangename gevolgen dreigt te krijgen. Het Rijk wil het beleid overhevelen naar de ge meenten en tegelijk de bestaande regels ook van toepassing verkla ren voor 65-plussers. zonder dat het budget wordt verhoogd. Dat betekent dat voorzieningen voor meer mensen straks betaald moe ien worden van een gelijkblij vend bedrag. Ondertussen blijkt de situatie al behoorlijk verslechterd door een vorige bezuiniging. Dat ontdekte onlangs mevrouw Bijloo, een Schiedamse reumapatiënte die in haar flat een speciale drempel en een aangepaste badkamerkraan wil laten aanbrengen. De ge meente adviseerde contact op te nemen met de huisbaas, maar liet in dezelfde brief weten dat zij hoe dan ook een eigen bijdrage van 500 gulden zal moeten betalen. Alleen voor meerkosten kan sub sidie worden verleend. Die koele mededeling schoot mevrouw Bijloo in het verkeerde keelgat. Zij had juist in de krant gelezen dat Schiedam bij de Tweede Kamer heeft geprotes teerd tegen de toekomstige rege ling, omdat die er op neer komt dat gehandicapten een hoge ei gen bijdrage moeten betalen. Volgens een woordvoerder van de gemeente gaat het om twee ver schillende regelingen. Volgens de regeling Geldelijk steun huisves ting gehandicapten moet sinds 10 juni 1991 standaard een eigen bij drage worden betaald voor aange paste voorzieningen. Ook in de nieuwe regeling, zal een eigen bij drage worden verlangd. Schiedam/Vlaardlngen - In di verse delen van Schiedam en Vlaardingen worden de straten woensdag geblokkeerd door kinderen. Op veel plaatsen el ders in Nederland vinden de zelfde acties plaats om gewoon buiten te kunnen spelen zonder dat rekening gehouden moet worden met het verkeer. Dal ge beurt in het kader van de vierde Nationale Straatspeeldag, een initiatief van de stichting pres siegroep Stop de Kindermoord. Tijdens de laatste straatspeel dag (1990) namen ongeveer 60.000 kinderen deel aan de massale protest-actie, overigens zonder dat de situatie voor spe lende kinderen er aanzienlijk beter op werd. Het aantal auto's steeg tot 5,5 miljoen. Daardoor wordt het in veel straten steeds gevaarlijker om te spelen. Ook in Schiedam en Vlaardin gen wordt woensdag onbezorgd en demonstratief buiten ge speeld op voor het verkeer afge sloten stralen. Buurt- en bewo- nersgrocpen, speeltuinvereni gingen en scholen zijn al druk in de weer met de voorbereidin gen. In Schiedam worden de Dwars straat, Jan van Avenuesstraat, Scheepvaartstraat, Schrijnwer kerstraat, het Gimbergenpad, Bachplein en de Akkers bezet door het personeel van buurt huizen, bewonersorganisaties en scholieren. Voordat de spelle tjes van start gaan krijgt wet houder Chris Zijdeveld in de Stuurhut aan het Faassenplein een overzicht van de speelknel- punten van de wijk. In Vlaardingen neemt de werk groep 'Ambacht is er ook voorde kinderen' de Vogelbuurt in be zit. Daar wordt de straatspeel dag om 14.00 uur officieel door wethouder Agnes van Ardenne geopend. Ook zij krijgt een knelpuntenoverzicht. Met name de Sportlaan wordt voor de ruim 10Q kinderen die er wonen als 'gevaarlijk terrein' betiteld. Er wordt veel te hard gereden en er is sprake van veel sluipverkeer. Volwassenen uit de buurt en schoolpersoneet alsmede de vrij williger» van u uui Ihuiien zullen de kinderen massaal bij staan tijdens de Straatspeeldag. Vlaardingen - Een 13-jarige jon gen is zaterdagmiddag ;.n de Vos- siusstraat te Vlaardingen in zijn knie geschoten. Het projectiel was afkomstig uit de luchtbuks van een 16-jarige jongen, die niet opzettelijk had geschoten. Het kogeltje drong anderhalve centi meter de huid in en moest polikli nisch worden verwijderd. Schiedam - Met zes mannen van de brandweer, met katrollen, planken en met stokken is Natha lie, een Schiedams paard, vrijdag gered uit een sloot aan de Van der Duyn van Maasdamstraat. Het dier zat helemaal in de blubber. Het gevecht om haar op de kant te krijgen duurde anderhalf uur. Maassluis - Op de Westlandse- weg is gistermiddag tegen zes uur een 11-jarige jongen uit Maassluis ernstig gewond geraakt toen hij aangereden werd door een auto. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Kwartel laan. De jongen was de weg overgestoken toen de auto met hoge snelheid aan kwam rijden. Maassluis - Een bewoner van de Frederik Hendrikstraat in Maas sluis is dit weekeinde zijn geluid sapparatuur kwijtgeraakt aan de politie. Die nam de spullen mee omdat er herhaaldelijk klachten over lawaai waren gekomen. Vlaardingen - Op de braderie op het Liesveld in Vlaardingen is za terdag een gokautomaat wegge haald door de politie. Het appa raat werd te koop aangeboden en deed het nog, zo bleek, want het was op elektriciteit aangesloten. Er was echter geen vergunning voor. Vlaardingen - Een inbreker is za terdagmorgen vroeg in slaap ge vallen tijdens zijn 'werk'. De Vlaardingse politie hield hem aan. De man bleek te behoren tot een groep van drie inbrekers van wie twee al eerder waren opge pakt. na een poging in te breken in een woning aan de Sportlaan. Eerder was ingebroken in een wo ning aan de Lobeliastraat. Inbre kers waren ook actief in een win kel aan het Veerplein en een win kel aan de Korte Hoogstraat. Vlaardingen - Aan de Meerkoet straat in Vlaardingen is in de nacht van zaterdag op zondag een Opel Kadett (NP-94-LR) gestolen. In die nacht is nog een auto open gebroken aan deWestlandseweg. Schiedam - In een snackbar aan de 's-Gravelandseweg in Schiedam is gistermorgen rond tien uur ingebroken. De inbre kers kwamen niet ver. Nog in de zelfde straal werden ze aangehou den door de politie. De dieven. 20 en 18 jaar jong en afkomstig uit Almere en Raalte. hadden etens- en drinkwaren, een telefoon en een radio gestolen. Schiedam - Uit een bedrijf aan de Nieuwe Haven te Schiedam is m de nacht van vrijdag op zaterdag een auto gestolen. Daarmee werd dwars door een etalageruit gere den om buiten te kunnen komen. De vierwieler werd later terugge vonden aan de Iepenlaan. Schiedam - Aan de ZaJmstraatte Schiedam is in de nacht van vrij dag op zaterdag een motor (ZU- 64-50). een witte Yamaha gesto len. Vanaf de Zwaluwlaan ver dween in dezelfde nacht een blau we VW-auto (SY-76-VF).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1