Waterweg 13 Marktkooplui schakelen advocaat in Geen risico met een vakopticien. 0 'Mijn vrouw heeft nog nooit zo gelogen als nu' Q Na de brief 'is het nooit meer overgegaan' Kuwait-wachtchef was alarmnummer vergeten Waterzuivering in duinen op zestig nieter diepte Milieu-activisten roepen op tot boycot Mitsubishi Geen stort Hoge Nes Verzet tegen langere opening Holy-markt krijgt gestalte Vochtprobleem museum aangepakt Schiedammers en hun kerken Schiedammers botsen Vuilnis buiten, geld weg Amerikaanse vlag weg Botsing op Vlaardingerdijk Gokkasten leeggehaald Fietsendieven gepakt Dakbedekking gestolen Wethouders voor de klas Rotterdams Dagblad Dinsdag 26 mei 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - De DCMR Milieudienst Rijnmond maakt proces-verbaai op legen Kuwait Petrol, omdat hel bedrij f zondagavond te laat meldde dat Sr 700 ku bieke meter zwavelwaterstof vrijkwam m de zwavei- fabriek. Het incident in de zwavelfabriek gebeurde zondagavond om 18.04 uur. Kuwait Petrol heeft de wettelijke verplichting om dit binnen het kwa rtier te meiden via het Centraal Incidenten Nummer (CIN) dat rechtstreeks in verbinding staat met de politie- meldkamer. Het bedrijf informeerde de DCMR pas om kwart voor zeven. Politie en brandweer wisten pas na zevenen van het incident. Volgens de milieudienst zou de verantwoordelijke wachtchef zijn vergeten het alarmnummer te draai en. Hij deed dit pas nadat hij de situatie in de fabriek onder controle had. De wachtchef meldde vervol gens dat 1800 kubieke meter zwavelwaterstof was vrijgekomen en verbrand, maar dat bleek achteraf veel minder te zijn geweest Den Haag - Om de duinen van Zuid-Holland verder te kunnen sparen, willen drie drinkwatermaatschap pijen zo sne! mogelijk overgaan op het zuiveren van rivierwater in reservoirs op zestig meter diepte, m het gebied tussen Den Haag en Katwijk. Volgens di recteur J. Hietervan NV Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land gaat het om een grootschalige toepassing van een voor Europa nieuwe techniek, die sinds april 1990 door zijn bedrijf tot grote tevredenheid is uitge probeerd. Het systeem houdt in dat voorgezuiverd water uit de Maas of Lek op zofn zestig meter onder de grond wordt gepompt m een diepe zandlaag. Daar vindt ge durende enkele maanden een natuurlijke zuivering plaats. Volgens Hi eter kunnen op tientallen plekken tussen Den Haag en Katwijk van dergelijke diepte-reser voirs worden aangelegd, zowel in de duinen als in de strook daar vlak achter. Hij wil rond 1997 ongeveer 35 miljoen kuub drinkwater produceren via deze me thode. Dat komt neer op eenderde van de jaarlijkse behoefte in het hele distnbutiegebied van de DZH, dat Den Haag en omringde gemeenten omvat plus een groot deel van het Westland, Zoetermeer, Pijn- ackeren de B-driehoek. Rotterdam - Enige tientallen milieu-activisten heb ben gisteren tijdens een protestactie voor het kan toor van de Japanse handelsonderneming Mitsubi shi m Rotterdam opgeroepen tot ccn boy cot van pro* dukten van het concern. Volgens de Vereniging Mi lieudefensie is het concern door zijn belangen in de handel in tropisch hardhout medeverantwoordelijk voor de vernietiging van tropische regenwouden. Milieudefensie verwijl Mitsubishi ten onrechte goe de sier te maken met een milieuvriendelijk bedrijfs beleid. Volgens de vereniging presenteert het con cern zich deze week tijdens een bijeenkomst van het internationale bedrijfsleven in Rio de Janeiro ten on rechte als lichtend voorbeeld vooi andere bedrijven. Tijdens de actie deden vertegenwoordigers van bos- bewoners van Maleisië en Birma een dringend be roep op Mitsubishi te stoppen met de handel in hard hout, De directie van Mitsubishi Nederland nam tij dens de actie een petitie van de milieu-activisten in ontvangst. ïn een korte reactie ging zij inhoudelijk nauwelijks op de beschuldigingen en de oproep tot een boycot van haar produkten in. Net als af gelopen weekeinde op het Schouw burgplein zorgden de mi heu-acti visten met hun actie gisteren te gen Mitsu bishi voor veel tam tam Deac tiewordtza- terdag af gesloten Foto Paul StofK/ Zwijndrecht - Hei plan voor een stortplaats van huis vuil in de Hoge Nespolder bij Zwijndrecht is defini tief van de baan. Die conclusie kan worden getrok ken uit een discussie die gisteravond werd gevoerd in de commissie Financiën van provinciale staten. Directeur L. de Jong van de Proav, de op initiatief van Zuid-Holland opgerichte vennootschap die de vuilverwerking in de provincie coördineert, zei dat de beoogde stortportie huisvuil nu gescheiden en ge- composteerd zal worden, waarna storten mogelijk wordt in de nieuwe grote afvalberging in de Derde Merwedehaven te Dordrecht. „De Hoge Nes stort plaats komt dus als het ware in Dordrecht te liggen," sprak De Jong gisteravond. „Schitterend," reageert de Zwijndrechtse wethouder KL Boudestein. „Maar," voegt hij er aan toe. „We wil len dit ook zwart op wit zien. Want zo lang het nog niet definitiefis, blijft er in Zwijndrecht onzekerheid bestaan. We krijgen telkens signalen dat de stort in de Hoge Nespolder niet doorgaat, al is dit wei een heel duidelijk signaal." Vlaardingen De marktkooplieden in Holy pikken de verlen ging van de weekmarkt inde meest noordelijke wijk van Vlaar dingen niet. Ze hebben een advocaat in de arm genomen om hun verzet tegen de verandering van de openingstijden in goe de banen te leiden. Er is al aangekondigd dat een eventueel na delig besluitvan de gemeenteraadbij GedeputeerdeStatenvan Zuid-Holland zal worden aangevochten. Mr. D. Huisman kondigt dat ver zet aan in een brief aan de ge meente. Hij is de advocaat die de belangen van de marktkooplie den behartigt. In het schrijven wordt erop gewezen dat de belan gen van de mai ktkoopheden met goed zijn meegewogen in de be sluitvorming tot nog toe. Volgens de advocaat is een sluitingstijd van 16.00 uur (nu 13.00 uur) eer der m hel belang van de nabijge legen winkeliers Weekmarkt Hij haalt dat ook uit het rapport dat door het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf over de weekmarkt is gemaakt. Huisman noemt dat rapport een theore tisch stuk. Hij wijst erop dat de marktkooplieden in grote meer derheid legen verlenging van de markt zijn. Dat een langere ope ningstijd op de langere termijn goed voor de marktkooplieden zou zijn wijst hij van de hand. Kosten „Dat lijkt een veronderstelling, meer ingegeven door de moge lijkheid van de gemeente om de marktgelden en andere kosten te verhogen." schrijft de advocaat. Huisman constateert dat de lan gere openingstijd als een proef wordt aangekondigd, maar dat er in het feitelijke raadsbesluit niet meer over een proef wordt ge sproken. Hij sluit niet uil dat de marktkooplieden gewoon om één uur hun spullen bij elkaar zullen blijven pakken. De marktkooplie den vrezen ook meer geld kwijt te zijn aan gemeentelijke taneven, zonder dat daar meer inkomsten tegenover staan. Maassluis - Maassluis' enige overgebleven melkboer aan huis. Jaap van der Marei, heeft zijn laatste wijk gereden. Na 50 jaar m de melk te hebben gezeten gaf hij er afgelopen week de brui aan om op 62-jarige leeftijd van een wel verdiende oude dag te gaan ge meten. Het afscheid van de oor spronkelijk uit Rotterdam afkom stige, maar al weer 26 jaar in Maassluis woonachtige, melk man ging gepaard met de nodige onderscheidingen en loftuitin gen. De zilveren ere-medaille verbon den aan de orde van Oranje Nassau, die hij vrijdagmiddag kreeg opgespeld, deed hem glim men van trots maar ook het tin nen mmi-meikbusje met inhoud dat hij gisteren van enkele be woonsters van het Ferdinand Bol plein kreeg, had voor hem grote waarde. „Mijn vrouw," lachte Jaap in het bijzijn van de vrouwen, „heeft nog nooit zo gelogen als tijdens de laatste dagen." Hij doelde daarmee op de verrassingen die verschillende Maassluizers voor hem in petto hadden en die rol die zijn vrouw daarbij speelde. Ze was van alle festiviteiten op de hoogte maar hield die geheim voor haar echtgenoot. Makkelijk was dat niet want soms versprak zij zich en dan moest ze zich uit haar benarde situatie zien te red den. Om niets aan het toeval over te laten liep ze bij haar buurvrouw in en uit om telefoontjes te ple gen. „Ach, reageerde mevrouw Van der Veen. „een leugentje om best wil kan toch geen kwaad? Je komt dan toch wel in de hemel. In dit geval zetten ze de poort zelfs wagenwijd voor je open." Met een grote witte limousine werd Jaap, die ook al met een smoes in zijn beste pak werd ge praat, vrijdag naar het stadhuis gereden waar hij tot zijn stomme verbazing de ere-medaille kreeg opgespeld. En gisteren zou hij even op de koffie gaan bij één van zijn klanten Het echtpaar Van der Veen had echter enkele buurvrouwen uitgenodigd om hun melkman te verrassen. „We zullen hem missen," grapte de heer Van der Veen. „Nu moet ik naar de supermarkt en zelf met Melkboer Jaap van der Marei stopt met zonder onderschei dingen en lof tuitingen. 'Hij is ook nooit ziek ge weestzeg gen zijn klan ten. Foto Roel Dijkstra de kratten bier sjouwen. „Hij wist vaak beter wat we nodig hadden dan wij zelf," voegde één van de vrouwen er tijdens de koffie en het gebak aan toe. „En hij was er altijd. Weer of geen weer. Hij is ook nooit ziek geweest." Dat was echter niet helemaal waar want een jaar geleden werd zijn melkwagen 's nachts uit zijn pakhuis gestolen. De bus werd de volgende dag wel teruggevonden doch zijn wijk had hij niet kun nen rijden. „Dat is één van de twee diepte punten die ik in al die jaren heb meegemaakt," kon Jaap van der Marei er wel om lachen. „Dat an dere speelde zich af in 1986. Mijn spijkerstaalt]e. je weet wel, zo'n bestelbusje op drie wielen, raakte op drift en ik kon 'm niet meer houden. Dat ding reed recht op de Noordvliel af en duwde zó een man die daar op zijn gemak zat te vissen, het water in. Achteraf was hel wel lachwekkend maar ik ben toen wel geschrokken." Schiedam - „Toen we aan het verkeren waren, was het een keer heel koud. We liepen op straat en Toon zei: „Stop je hand dan in m'n jaszak." Nou dat deed ik. Maar het was zo glad dat ik uit gleed rnei die hand in zijn zak. Nou dat hele jasje gescheurd na tuurlijk. Z'n moeder was kwaad joh! Maar achterafhebben wij na tuurlijk vreselijk gelachen," ver telt de 92-jarige Martha Foist. Martha en haar 94 jaar oude echt genoot Toon hebben altijd een po sitieve levensinstelling gehad. „Wij bekeken alles altijd van de vrolijke kant. Iedereen kwam ook bij ons thuis. In de oorlog, wan neer er luchtalarm was, zat het hele huis vol. Alsof wij het tegen konden houden!" Tijdens hun trouwdag, gisteren 70 jaar na dato, haalde het bruids paar veel herinneringen op. „Weet je, dal het op onze trouwdag net zo warm was als nu? Na het trouwen gingen we naar de Kralingse Plas en daar namen we Brilaanpassing door modebewuste opticiens. Deskundig advies en voorlichting. Specialisten in Varilux en extra dunne glazen. Komplete oogmeting met oogdruk-kontrole. Optometrist OV Contactlensspecialist ANVC ROTTERDAM-OOST: Oude Dijk 141-143 - Tel. 010-412.23.27 SCHIEDAM: Passage 18 - Tel. 010-426,64.54 allemaal een duik. Nou, de man nen dan. De vrouwen bleven aan de kant omdat de meeste met konden zwemmen. Ja dat was leuk. We deden onze nette pak ken uit en koelden af' m het wa ter." Een paar jaar voor de mooie trouwdag leerden Martha Oost hoek en Toon Folst elkaar bij eer. tante van Toon kennen. „Toen ik soldaat was. kwam ik weieens bij een tante die nogal goed in de slappe was zat. Als soldaat leefde je. zal ik maar zeggen, van de wind en kon je altijd wel wat ge bruiken. Toen ik uit dienst was. ging ik weer eens op bezoek bij tante Jans. Martha kwam daar toevallig ook met haar zus op visi te. Het klikte meteen. Het was liefde op het eerste gezicht. Ik heb haar na de ontmoeting bij tante een brief geschreven en het is nooit meer overgegaan." Het echtpaar kreeg twee doch- 'Weet je dat het op onze trouwdag net zo warm was als nu?'herin neren Martha en Toon Folst Zich. Foto Roel Dijkstra ters, zes kleinkinderen en negen achterkleinkinderen. Het afgelo pen weekeinde was er een feest voor familie en vrienden. Er kwa men veel 'ouwe buurtjes' van de Gustoweg om het bruidspaar te feliciteren. Toon en Martha Folst genoten van het praten over vroeger De bruid denkt met veel plezier terug aan de tijd dat zij in de Gustostraat bij het dijkje woonde. „Toen we net in Schiedam woonden vond ik het maar een akelig gat. Na 19.00 uur zag je geen mens meer. Ik kom uit Rotterdam en was het uitgaan sleven van daar gewend. Maar toen ik eenmaal gewend was, had ik het erg naar m'n rin. In de Gustostraat zijn we altijd zo leuk met elkaar omgegaan. Iedereen stond altijd voor elkaar klaar. We deelden lief en leed. Ja, dat was, ondanks dat je ook veel geldzor gen had, een fijne tijd. Maar ja jongen, dat is vervlogen tijd." Schiedam - De trap en het bordes van het Stedelijk Museum wor den op het moment afgebroken. Over enkele weken zal ook een deel van de bestrating van de bin nenplaats worden weggehaald zo dat de kelderwand en de gewel ven onder het museum kunnen worden uitgegraven Deze ingreep is nodig om het vochtprobleem in de kelder te verhelpen. Na onderzoek is geble ken dat het vocht wordt veroor zaakt door regenwater dat door het m slechte staal verkerende metselwerk van de trap en het bordes sijpelt. De kelderwand en de geweiven worden voorzien an een bescher mende en vochtwerende laag en onder de trappen wordt een vochtwerend scherm aange bracht om het vocht tegen te gaan. Bordes, trappen en de be strating worden daarna weer met de orginele tegels hersteld. De werkzaamheden zullen tot half oktober duren en zijn geraamd op 220.000 gulden. Gedurende deze periode is de binnenplaats van het museum afgesloten voor nor maal gebruik. Schiedam Joodse muziek, een islamitisch gebed en «en lezing van de Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap. In het Ste delijk Museum heeft de ge. schiedenis van de Schiedamse kerken centraal gestaan. Tij dens de bijeenkomst, die jn het kader van Schiedammers van overal en nergens werd ge houden. werd het boekje Schiedammers en hun kerken gepresenteerd. Roel Bosch,ge reformeerd predikant in Schiedam, schreef het Het boekje vertelt over onbekende mensen die Schiedam binnen trokken en daar een plek zoch ten om hun geloof te delen met anderen. Vlaardingen - In de Aleidastraat te Schiedam zijn gistermiddag rond half één een 66-jange Schiedammer op de fiets en een 55-jarige automobihst. eveneens uit Schiedam, met elkaar in bot sing gekomen. Het is nog ondui delijk hoe dit heeft kunnen ge beuren. De oudste van de twee moest voor behandeling naar hö Schieland Ziekenhuis. Schiedam - Het buiten zetten van de vuilniszakken is de bewo ner van een woning aan de Van Dalsumlaan in Schiedam gister middag slecht bevallen. Hij had de voordeur en een tussendeur open laten staan en miste even la ter een portemonnee met inhoud uit de woonkamer. Schiedam - De gemeente Schiedam is de vlag van Amerika kwijtgeraakt. Het dundoek was zaterdag aan de Groenelaan opge hangen in verband met festivitei ten, maar bleek verdwenen bij het weghalen van de vlaggen. Schiedam - Op de Vlaardinger- dijk in Schiedam is gistermorgen rond elf uur een 80-jange fietser uit Vlaardingen in botsing geko men met een I7-jarige bromfiet ser, ook uit Vlaardingen. Eerstge noemde was onverwacht naar links gegaan, waarna de botsing ontstond. De fietser moest voor onderzoek naar het Holy-Zieken- huis. Schiedam - Tijdens een inbraak in een café aan de Grote Markt in Schiedam is wat kleingeld gesto len en zijn twee gokkasten open gebroken. Niet alleen gokkasten, maar ook auto's zijn in Schiedam opengebroken Dat gebeurde aan de Kortlandslraat, Schoolstraat Over de vesten en Marconistraat Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteren twee Schiedamse jongens van 16 eti 18 jaar aangehouden op verdenking van de diefstal van een fiets. Daar waren zij, volgens getuigen, mee bezig nabij het NS-station Gaar dingen-Oost De oudste heeft be kend. Vlaardingen - Vanaf een terrein aan de Schiedamsedijk in Gaar dingen hebben onbekenden twin tig rollen dakbedekking gestolen. Die hoeveelheid is goed voor 180 vierkante meter dak Gisteren is aangifte gedaan. Vlaardingen - Na de wethouders Agnes van Ardenne-van der Hoeven, Kees van der Windt en Ton van der Steen staat dinsdag 2 juni wethouder John Rans- huijsen voor de klas. Hij doceert aan de groepen 7 en 8 in de Dr. H. Bavinckschool één en ander over sociaal cultureel werk. De collegeleden doen dat om de schooljeugd wat bij te brengen over het functioneren van het stadsbestuur Dat moet er op 8 juli toe leiden dat er een kinder gemeenteraad is in Vlaardin gen, Eén en ander vindt plaats in het kader van het project 'Over leven in het centrum'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2