13 Spaland omsingelt oude dorp Kethel De Spiegel van Pandora AKKERMAN B.V. li=U Boekje werpt weinig nieuw licht op Schiedamse kerken i*fc DE KICK VAN PEUGEOT Waterweg Sportuitwisseling Wandelweekend Andere huisvuildiensten Carillon te kijk Extra busrit ZWN Vaarexcursie Naambordjes bij rijksweg Op kamp naar Biesbosch Gouden bruidspaar TECHNISCH INSTALLATIEBEDRIJF ukkcriiiün bv CYCLECENTER JOS VAN GENT PIET HORDIJK B.V. aart de Nieuw zwembad plan voor Hoek Rotterdams Dagblad Woensdag 27 mei 1992 De gemeente Schiedam organiseert tussen donder dag 28 en zondag 31 mei een internationale jeugd- sportuitwisseling met twee van haar partnersteden: Esslingen (Duitsland) en Velenje (Slovenië). Op het programma staan wedstrijden voetbal, handbal, ta feltennis en hockey. In totaal doen er 180 jongens en meisjes mee. Dankzij de financiële steun van een aantal Schiedamse bedrijven krijgen de deelnemers ook nog een avondje uit aangeboden. Morgen gaan ze naar de concertfilm 'The Rollings Stones at the Max' in het Rotterdamse Imax-theater. Het toernooi wordt zaterdagavond afgesloten met een barbecue op het terrein van HBSS. De Rotterdamse Wandelsportvereniging houdt za terdag 30 mei verschillende wandeltochten in en rond Schiedam. De startplaats is de kantine van SFC aan de Parkweg in sportpark Thurlede. Deelnemers hebben de keuze uit afstanden van 5,10,15,25 en 40 kilometer. Gestart kan worden tussen 9.00 en 13.00 In verband met de komende feestdagen wordt het ophalen van het huisvuil verschoven naar andere da gen. De GFT-ophaa!diensten van donderdag 28 mei verhuizen naar woensdag 27 mei en het 'normale' huisvuil dat op Hemelvaartsdag opgehaald zou wor den, wordt op maandag 1 juni weggehaald. De huis vuildiensten van vrijdag 29 mei verschuiven naar dinsdag 2 juni en die van maandag 8 juni gaan naar donderdag 11 juni. vlaardingen Stadsbeiaardier Addie de Jong geeft in de zomer maanden een aantal carillon-concerten in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat. Op de zaterdagen 30 mei. 27 juni, 25 juli en 29 augustus is hij van 15.00 tot 15.45 uur te beluisteren. Aansluitend op de concer ten verzorgt De Jong een rondleiding in de toren waarbij de oude carillonklokken en het uurwerk be zichtigd wordt. De streekvervoersmaatschappjj ZWN zet met ingang van de nieuwe dienstregeling een extra bus in van Vlaardingen naar Spijkenisse. De bus rijdt tijdens de spits. Hij vertrekt om 17.14 uur vanuit Vlaardingen. De nieuwe dienstregling van de ZWN gaat in op 1 ju ni. Eén dag eerder wordt een landelijk 06-nummer in gebruik genomen waar de reiziger informatie kan krijgen over het openbaar vervoer van straat naar straat in heel Nederland. Vanaf die dag hoeft niet meer met verschillende nummers te worden gebeld voor informatie over trein, metro, tram en bus. Het nummer is 06-9292. De laatste vaarexcursies van dit seizoen van Natuur monumenten door de vlietlanden bij Vlaardingen vinden plaats op 30 mei en 3 en 6 juni. Ze worden ge volgd door een excursie naar de eendenkooi Aalkeet- buiten tussen Vlaardingen en Maassluis (op 6 juni). Voor beide soorten excursies is opgave vooraf nood zakelijk. Dat kan bij de familie Hofman, telefoon 4741032. De twee ontspanningsplaatsen aan de rijksweg A20 vlakbij Vlaardingen krijgen namen. Het gemeente bestuur heeft geadviseerd de plaats aan de noord kant van de snelweg 'Rijskade' te noemen en de plaats aan de zuidkant van de rijksweg de naam 'Aal keet' te geven. Het voorstel voor de benamingen is geopperd door de Historische Vereniging Vlaardin gen en doorgestuurd naar Rijkswaterstaat. Die in stantie zorgt dat de naambordjes worden aange bracht. De zeeverkenners De Geuzen en de Zeekadetten gaan het komende weekeinde op kamp naar de Bies bosch. Beide verenigingen gaan er met hun schepen de Assam II en de Cornelia naar toe en doen er roei- wedstrijden, een nachtelijke dropping in sloepen en een oriëntatietocht. Het weekend wordt afgesloten met een disco-avond. Voor informatie over de verenigingen kan men bel len naar 4604308 (zeeverkenners) en 4743250 (zeeka detten). De heer en mevrouw Inpijn-Droog hebben vanoch tend koffievisite gehad van de burgemeestersvrouw. Mevrouw Van Es-Hamoen bezocht het echtpaar van wege de viering van hun 50-jarige huwelijk en over handigde namens het gemeentebestuur de geschen ken die bij het bereiken van een dergelijke mijlpaal gebruikelijk zijn. De heer des huizes is 70 jaar, zijn vrouw een jaartje jonger en ze kregen acht kinderen. Schiedam woensdag 27 mei Dubbel Dwars (cabarei), Passage Theater, 20.15 uur. Gophers en Hot and Thirsty. Podium, 22.00 uur. donderdag 28 raei Dirty Work, Podium. 22.30 uur. Vlaardingen woensdag 27 mei Carillon-concert Addiede Jong, Grote Kerk.20.15 uur. vrijdag 29 mei Weekmarkt, plein van de Loper, Maassluis woensdag 27 mei Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof. 14.00 uur. vrijdag 29 mei Spreekuur Ziekenfonds. Koningshof, 14.00 uur. door Kor Kegel Pandora is een stichting van (ex-) psychiatrische patiënten, die een kleine twintig jaar geleden een spiegelend affiche uitbracht met als tekst: „Ooit een normaal mens ontmoet? En, beviel 't?'" De grap was natuurlijk datje aan je eigen zelfingenomenheid ging twijfelen en meer begrip kreeg voor het getob van anderen. Wie op die vraag ja antwoordde, zag meteen z'n eigen gekke kop in die spiegel, zodat schuddebuikend toch een gang langs het Riagg werd overwogen. De herinnering aan die spiegel van Pandora kwam op, toen begin van de week het Rotterdamse en nu ook Schiedamse projectbu reau Sociale Vernieuwing een boekje presenteerde, dat alle ge meentebestuurders en ambtena ren een spiegel voorhoudt. Ooit normaal werk gedaan? Ooit een normale ambtenaar ontmoet? Ooit een normale vergadering meegemaakt? En of 't beviel. Dat soort vragen. Ze stonden er niet letterlijk zo, maar het heeft toch veel gemeen met dat mini-zelfon- derzoekje van Pandora. De multiple ehoice-vragen, die de sociale vernieuwers op de duizen den ambtenaren en honderden bestuurders van Rotterdam en Schiedam afvuren, zullen door ouderwetse regelneven als onzin nig worden afgedaan. De ambte- naarste ambtenaren gaan er waar schijnlijk schouderophalend aan voorbij. Korter vergaderen? Dat kan toch niet? Zomaar weglopen uit een vergadering die te lang duurt? Dan krijg ik toch van de chef op mijn kop? De onverbeterlijke bureaucraten zullen dus aan die Spiegel van de Sociale Vernieuwing niet mee doen. Voor hen zal gelden dat er een doos van Pandora is geopend, waaruit alleen onheil en ellende komt, een flinke shot anarchie die Rotterdam en Schiedam in het verderf zal storten. De verstokte ambtenaren zullen sociale ver nieuwing beschouwen als een rondedans van zevenmaal rond hel stadhuis, tot het instort. Zo niet de hoogste ambtenaar van Rotterdam, gemeentesecretaris mr. Nico van Eek. Hij heeft geen betere daad kunnen stellen dan op een persconferentie eens hard op te zeggen dat hij projectleider Gerard de Kleijn een plezierige luis in de pels vindt, omdat er veel creativiteit van uitgaat die de ge meente beter in contact kan bren gen met de Rotterdamse burgerij. Datopstekertje van Van Eek kun nen de sociale vernieuwers wel gebruiken, want hoewel het vol tallige gemeentebestuur de socia le vernieuwing predikt, zijn er op tal van afdelingen nog ambtena ren die het er dik mee eens zijn. maar toch hun nek uitsteken als ze er gehoor aan geven, want dan hebben ze chefs die nog niet zo ver zijn. Van Eek vindt dat ze dan gerust naar hun chef kunnen toe stappen, om te vragen: heb je al eens in de spiegel gekeken? De Spiegel van de Sociale Ver nieuwing is een kritisch zelfon derzoek. dat tot gedragsverande ring bij moeilijke ambtenaren moet aanzetten. Ook gemeente raadsleden mogen wel eens in de spiegel kijken. Wanneer ze voor het laatst contact met een burger hebben gehad: hoe ze reageren als iemand sceptisch doet over so ciale vernieuwing; of ze soms een keer met de Roteb mee willen gaan, om de voor- en achterkant van Rotterdam te zien - als ze durven, kunnen ze de ingevulde vragenlijst aan De Kleijn terug sturen. die ze van een op maat ge sneden advies zal voorzien. De Spiegel is er ook voor de vijftig procent ambtenaren die wel in Rotterdam werkt, maar er niet woont. „Draagt u in uw vrije tijd een steentje bij aan de leefbaar heid van Rotterdam?" Als ze nee invullen, kan dat zijn omdat ze geen tijd hebben of de stad onvol doende kennen. Ook in dat geval beeft De Kleijn handige wenken. Laat de televisie uit. Of vergader korter. Dan blijft er tijd over voor nuttig vrijwilligerswerk. Nog een heel aardige: neem een postabonnement op het Rotter dams Dagblad, „zodat u op de hoogte blijft en u zich meer be trokken gaat voelen bij die stad'.' De krant is tenslotte de spiegel van de samenleving. Vóór de annexatie door Schiedam in de Tweede Wereldoorlog heette de platte landsgemeente Kethel en Spaland. De ze historische namen bestaan in Schiedam-Noord nog steeds, maar met name de laatste jaren heeft de naam Spaland een geheel eigen lading gekre gen. Stond Spaland vroeger voor het uitge breide weilandengebied rond de dorps kern van Kethel, zoals op deze luchtfoto is te zien maakt dit groengebied lang zaam plaats voor een grote nieuwbouw wijk. Sprak je vroeger iemand uit Spa land, dan woonde hij steevast op een boerderij. Spalanders van nu wonen op een enkele uitzondering na in een rijtjes huis, waarvan alleen het grasperkje in de tuin nog een vage echo van het verle den geeft. Rechtsonder op de foto is de oude dorpskern van Kethel te zien. Het stads- park Kethel vormt het grensgebied tus sen het dorp en de in rap tempo uitbrei dende nieuwbouwwijk. Van beneden naar boven zijn links op de foto respec tievelijk de pyramidewoningen aan het Faassenplein, De Akkers en de Viinder- buurt te zien. De eerste tekenen van de verdere uit breidingzijn links op de foto reeds zicht baar. Daar worden enkele nieuweappar- tementenblokken gebouwd. De komende jaren zullen ook de nog res terende weilanden eri het bovenin de fo to gesitueerde Kerkdorp worden volge bouwd. In plaats van een tiental boerde rijen vroeger staan er in Spaland dan vijfduizend huizen. Luchtfoto Roei Dijkstra Door Nathalie Lans Schiedam - „Weinig jaren in de geschiedenis van Schiedam waren zo roerig als die rond het jaar 1572, Politiekegodsdienstige en persoonlijke spanningen beheer sten het wel en wee van de stad met haar burgers, maar ook de boeren in Kethel waren voortdu rend betrokken bij gebeurtenissen waar ze geen vat op hadden. Dit is een citaat uit het boekje 'Schiedammers en hun kerken dat 21 mei tijdens een thema avond van de campagne Schiedammers van overal en ner gens werd gepresenteerd. Roel Bosch, predikant van de Gerefor meerde Kerk van Schiedam schreef het werk. In de inleiding legt hij uit dat hij de mensen volgt die de poorten van Schiedam bin nentrokken en daar voor zichzelf een plek wilden vinden waar ze hun geloof konden beleven. Toch geeft het boekje weinig in formatie over de migranten en hun geloof in Schiedam. Het is meer een algemeen geschiedenis boekje waarin de verschillende geloven de revue passeren. Daar waar het over Schiedam en mi granten gaat, houdt het door gaans op. Het is interessant en nuttig om een geloof in een bre der kader te plaatsen, maar een boekje als dit schept de verwach ting dat de inhoud in de eerste plaats over de kerken en mensen in Schiedam gaat. Zo vertelt het hoofdstuk 'De pro testanten van Schiedam en hun Vlaamse medestanders' over de beeldenstorm in Schiedam en Vlaanderen. Hoe de beelden storm er hier aan toeging, wordt in één regel afgedaan met „De beelden in de Grote Kerk werden vernield maar optreden van de overheid tegen de daders bleef tril". Daar waar je venvacht dal na een algemene inleiding de ge beurtenissen in Schiedam wor den besproken, houdt de tekst op of wordt de geschiedenis over een bepaald geloof weer voortgezet. Aan het eind van het genoemde hoofdstuk wordt bijvoorbeeld vermeld dat Vlamingen onder an dere naar Schiedam trokken. ,Ook Schiedam iverd verrijkt met deze immigranten. Zij speelden een rol in de opbouw en groei van de gereformeerde kerk van Schiedam. De wijze waarop in de Grote Kerk de eredienst werd inge richt en de manier waarop de jon ge kerk toezicht hield op haar le den werd. mede door hen bepaald." Als Schiedamse lezer wil je weten wal de rol van de Vlamingen is ge weest en hoe zij de 'jonge kerk' bepaalden. Op deze plaats eindigt echter het hoofdstuk. Het boekje kan aardig zijn voor degenen die geïnteresseerd zijn in een samen vatting van een aantal stromin gen in het geloof. Lezers die iets willen leren over de geloven in Schiedam vissen achter het net. Bovendien is het een gebrek dat niet aile religies in het boekje worden vertegenwoordigd. Hindoestaanse gelovigen en Je hova-getuigen komen bijvoor beeld niet aan bod. De schrijver geeft daarvoor ais reden dat het niet altijd even makkelijk was om informatie te krijgen en dat een verband tussen een groep en de komst van mensen van overal en nergens naar Schiedam moeilijk is aan te wijzen. Roel Bosch geeft in zijn boekje 65 pagina's infor matie over Schiedammers en hun kerken. Hij heeft daarbij geen keuze willen maken. Wanneer hel boekje öfalle kerken in Schiedam had omschreven of de gewoontes en gebruiken van de verschillen de geloven nader had toegelicht, was het waarschijnlijk een over zichtelijker en vollediger geheel geworden. U ziet van ons regelmatig advertenties voor gasverwarming en sanitair, maar wist u dat wij u ook van dienst kunnen zijn bij onderhoud en/of renovatiewerkzaamheden zoals: lood- en zinkwerken, uiteraard ook in authentieke stijl aanleg of reparatie van gas- en waterleidingen ontstoppen en vernieuwen van rioleringen aanleg en onderhoud van cv-installaties aanleg en onderhoud van sanitaire artikelen zoals badkamerverbouwing etc. vernieuwingen van dakbedekking, waarin wij diverse kwaliteiten dakbedekkingsmaterialen verwerken, al naar gelang uw wens electrotechnische installaties Al ons werk wordt uitgevoerd door goede vakbekwame mensen. Onder toezicht van de plaatselijke energiebedrijven en wij hanteren alleen materialen welke zijn goedgekeurd door de KIWA, GIVEG en KEMA instituut. I I I O I I warming dokbtdakVIn'l Energieweg 11 12 J133 PB Vlaardingen rel 010 4342400 Fa* 010 4358141 Met een Peugeot brom- of snor fiets mag je gezien worden. Opvallende styling, flitsende kleur stellingen en een vooruitstrevende technologie zorgen ervoor dat jij met je Peugeot de toon aangeeft. Jaloerse blikken en nieuwsgierige Maar ja, je hebt er zelf voor geko zen om op de voorgrond te treden. Maak een keuze uit de vele ver schillende modellen en de evenzo- vele kleurstellingen. De fraaie folder ligt klaar! Verkrijgbaar bij: Bergweg 220, Rotterdam. Tei. 010-4668283 Terbregseweg 18 t/m 25, Rotterdam. Tel. 010-4201528 Wieg Naam: Gerrit Wagner Geboren: 21 oktober 1916 te Maassluis Beroep: voormalig president-di recteur Koninklijke/Shell Groep Woonplaats: Wassenaar „lk ben geboren aan de Noord- vliet, op nummer 51, in een huis dat inmiddels is afgebroken. Mijn allereerste herinnering is dat er op zolder een badkamer werd ge bouwd. Het kamertje werd ge maakt door timmerman Kap. Ik ben zijn naam nooit vergelen. Wat ik als kind ook heel bijzonder en indrukwekkend vond was het ge weer van mijn vader. Hij was lid van de Burgerwacht en deed soms mee aan schietoefeningen. Hoewel wij Nederlands Her vormd waren, kwam ik om de een of andere reden niet op een chris telijke, maar op een openbare kleuterschool terecht. Ik had er geen plezier in. Je moest er hand- arbeiden, dingen doen als matjes vlechten - en ik ben ontzettend onhandig. Alleen de zandbak vond ik leuk. Ik weet nog dat vader mij op de fiets naar de lagere school heeft gebracht, die eerste dag. Dat was de Minister de Visserschool. Omdat de schooi aan de Fenacoli- u slaan nog gebouwd moest wor den, heb ik het eerste jaar in een nood lokaliteit gezeten aan de Zuiddijk, waar nu het Gemeente museum is gevestigd. In 1923 mocht ik met de hele klas naar de eerste steenlegging van het nieu we gebouw. De lagere school was wél leuk. Na de vijfde klas ben ik naar de mulo gegaan. De zesde klas sloeg ik over, want mijn va der was voorzitter van het school bestuur en de nieuwe mulo had leerlingen nodig. Ik zat in de klas bij mijn zusje, die wel de zesde had gedaan. Later ging ik naar de HBS in Vlaardingen. Met de trein was het zeven minuten. Het Maassluise stationnetje was destijds klein en intiem. Na de latere verbouwing vond tk het groot en lelijk. Ik ging niet zo vaak op de fiets naar school, al kon ik rond mijn tiende al fietsen. Dat had ik geleerd op de Stationsweg, een mooie laan met bomen aan weerszijden. Ie dere Maassluizer leerde daar fiet sen. Vanwege de veiligheid. Je had er de ruimte en er was weinig verkeer. Maassluis was natuurlijk een heel protestantse stad. Je mocht op zondag niet veel. Zondag was echt de rustdag. Wij gingen vaak wandelen langs het Kaatje naar Maasland. Een beroemd plekje, dat ooit nog is geschilderd door Jongkind. Les patineurseen win terlandschap met schaatsers. Ook het Wippersmolentje staat op dat schilderij. Lang geleden heb ik het eens zien hangen in een gale rie in Düsseldorf. Het kostte toen 100.000 gulden. Nee, ik heb het niet gekocht. Daar heb ik later we! eens spijt van gehad." Hoek van Holland - De deelraads fracties van PvdA en CDA hebben een nieuw plan ontwikkeld om het behoud van een openlucht zwembad in Hoek van Holland te garanderen. Ter vervanging van het huidige bad moet voor een be drag van anderhalf miljoen gul den een nieuw zwembad worden aangelegd. Dit zal geen overdekt bad worden, want alle betrokke nen vinden dat financieel niet haalbaar. Het nieuwe plan is opgesteld door de fractieleiders A. Bras (PvdA) en P. van der Wel (CDA). Een be langrijk uitgangspunt is dat de hele bevolking van Hoek van Hol land ook metterdaad bereid is om zich in te zetten voor het behoud en de exploitatie van een open lucht zwembad. Wanneer er in Hoek van Holland een zwembad komt. dan zal zowel de bevolking als het bedrijfsleven een aanzienlijke financïele bij drage moeten leveren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1