Wat 15 Brandlucht en dierengeluiden in museum Ambtenaren tonen creativiteit m f Schrappen Expositie in Stedelijk over regenwoud: 'Het lijkt wel of je een dooie ziet' Dieven op heterdaad gesnapt 'Gemeente verdient niet extra aan aanslagen' 'Saneren Steendijkpolder mogelijk van de baan' "MATHENESSE" Keuken en Tegelhal „MATHENESSE" Popschool een succes Speelplek vernieuwd Concert in orgelloods Reünie speelgroep fel P Rotterdams Dagblad Vnjdagojum 1992 5? 'S' Staat SW straks nou wel of niet elke zondagavond op het televisie scherm vermeld? Over die vraag ging de discussie, die ik deze week mocht aanhoren in een gezellige Schiedamse kroeg. Zelfs een ver woed biljarter als Feyenoordfan Henk liet er even zijn kans op een winnend twintigje voor lopen. Overtuigd van zijn eigen kwaliteit liet hij, met het getal 80 op het telbord. even de na een misser van Joop gunstig terecht gekomen speelbal onberoerd om de in twee kampen verdeelde bezoekers aan de bar zijn mening te geven. Het stond allang vast dat John van Dijk bij Feyenoord zijn financiën zou veilig stellen door een massale verkoop. Anders had hij Wimpie Jansen destijds toch nooit zo makkelijk laten gaan. Met Cees den Braven had hij al afspraken gemaakt bij de oprichting van SW/ Dordt. Het was een voorgekookte zaak met als belangrijkste doelen: Van Dijk eervol terug op de Kuiptribune zonder geldverlies en Den Braven in Dordrecht op een ere-divisietribune. Zo redeneerde Henk. Vijf van de discussiërende mannen waren het met hem eens. A3 op perde een van hen, dat Van Dijk natuurlijk ook niet vooraf zeker was van handhaving van de fusiedub in de hoogste voetbalklasse van ons land. En riep een andere twijfelaar, dat penningmeester Van Herik van Feyenoord natuurlijk ook niet gek is. De vertegenwoordigers uit het ongeveer even grote andere kamp ge loofden niet in deze complottheorie. Feyenoord heeft voor 'een koopie' vijf jonge talenten binnengehaald, die Wim Jansen en Dick Advocaat destijds hebben uitgezocht voor het Schiedamse SW. Jan sen kent de kwaliteiten van die gasten op z'n duimpje én, zo werd na drukkelijk toegevoegd, hij weet ook wat Van Dijk er voor betaald heeft. Het schrappen van SW uit de fusienaam en daarmee van het televi siescherm verdeelden de meningen opnieuw, We hebben er eigen lijk van begin af aan al niks meer mee te maken, was een redenering met de zelfde conclusie als de andere, die erop neerkwam dat alle toestanden van het afgelopen seizoen al een jaar te lang het fraaie blazoen van de echte Schiedamse Voetbal Vereniging heeft bezoe deld. Toch jammer als Jansma, Smeets en vooral de oud-stadgeno ten Schellevis en Deconinck voortaan niet meer vol nostalgie naar de successen van SW verwijzen, verzuchtten anderen. Oh ja, Henk miste voor open doel. Hij ketste de speelbal, omdat hij was vergeten te krijten. De directie van de Streekmuziekschool Nieuwe Wa terweg Noord kan in volle tevredenheid terugkijken op hel resultaat dat de in oktober 1991 opgezette pop- school in haar eerste jaar heeft geboekt. Ruim 35 en thousiaste muzikanten volgden de allround training en formeerden goed klinkende popbands. Na een eerste informele presentatie tijdens het Schiedamse Havenmuziekfestival treden de bands op 10 juli op in café Podium aan de Lange Haven. Ze verzorgen daar een avondvullend programma. De cursisten die het eerste jaar hebben gedaan kun nen volgend seizoen deelnemen aan de vervolgoplei ding en daarnaast biedt de Popschool nieuwe muzi kanten de gelegenheid de eerstejaars-cursus te vol gen. De kosten bedragen 47,40 gulden pir maand voor cursisten tot 18 jaar. Volwassenen betalen 63 gulden per maand. De inschrijving is inmiddels al begonnen en belangstellenden kunnen op werkda gen tussen 14 00 en 17.00 uur contact opnemen met de popschool, tel.: 0104269680. De Dienst Gemeentewerken start dinsdag 9 juni met de werkzaamheden aan de speelplek in het Marco- mplantsoen in Schiedam-Oosl. Door hondepoep. zweifvuil, onvoldoende zitgelegenheid en beperkte speelmogelijkheden functioneerde de speelplaats met optimaal meer. Rond het plantsoen worden een één meter hoog gaaswerk, beplanting en zogenoem de wildroosters aangebracht zodat de speelplaats ge vrijwaard blijft van hondepoep. Verder worden er nieuwe speelattnbuten en zitbankjes geplaatst. Vlaardingen Op Tweede Pmsterdag wordt in de orgelloods van J. van de Ende een orgelconcert gegeven. De jonge Delftse organist Arjen Leistra brengt vanaf 15.00 uur weken van Bach, Mendelssohn en Sweelinck ten ge- horen en er is een samenzang. Een toegangskaartje kost vijf gulden, koffie inbegrepen. De orgelloods ligt op de grens van Vlaardingen en Schipluiden aan de WiHemsoordseweg 3. Het schoolgebouw van de Van Egmond-Mavo aan de Burgemeester van Reesstraat vormt zaterdag 27 juni het decor voor de reünie van de Speelgroep Tele- mann die haar tienjarig bestaan viert. Leden en oud leden zijn daar van 15.00 tot 18.00 uur welkom en worden verzocht hun instrument mee te nemen. De bijeenkomst wordt 's avonds afgesloten met een con cert van de huidige speelgroep in het Schuurkerkje onder leiding van Eric van Dalum. Agenda Schiedam vnjdagSjuni Rolling Stones-avond, Podium, 21 00 uur uierdag 6 juni Inloop-concert. Grote Kerk, 15 00 uur 4 Timbuktoe (Jungle Funk), Podium, 22.30 uur dinsdag 9 juni 4 Bmgo, KÏuphuis Oost, Galüeistraat 66,20 00 uur. 1 Jamsessie. Podium. 2100 uur woensdag 10 juni Bmgo. dienstencentrum de 4Molens. 13 30-16 00 uur Concert, Schiedams Mandoline-orkest, de Harg, Hargplein 1945 uur Vlaardingen vrijdag 5 juni Opening tentoonstelling Joeke de longh (kleurpotloodteker.m- gen>. Cultureel Centrum Hollandia (tot en met 2?,juni) dinsdag 9 juni 4 Informatie-avond voor instaande ouders, Emauskerk, 20 00 uur. Maassluis vrijdag 5 juni 4 Spreekuur Ziekenfonds. Koningshof, 14 00 uur 4 Postzegelruilbeurs. Koningshof, 19 00 uur zaterdag 6 juni Speel-o-theek. Koningshof. 10 00 uur 4 Caribische feestavond. Koningshof, 20 00 uur. dinsdag? juni Speel-o-theek. Koningshof 13 30 uur 4 Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14 00 uur 4 Bingo, Koningshof. 20 00 uur woensdag 10 juni Roberto Ducios (De moderne indiaan, kindervoorstelling), Schuurkerktheater. 14 00 uur Informatie-avond voor aanstaande ouders, zaal de Sluis, GA Bre- derolaan 49.20 00 uur Door Sander Sonnemans Schiedam - Dekrakende houten vloer van de gang in het Stede lijk Museum die naar de aula leidt, heeft dat typische dat bij een museum hoort. De bijna serene stilte waardoor de museumza len worden beheerst wordt nu en dan alleen verbroken door het geluid van voetstappen. Vanaf vrijdag valt er voorlopig niets van die rustieke sfeer op te snuiven. Met de nieuwe tentoonstelling, die gisteren werd gepresenteerd, valt de bezoeker van de ene ver bazing in de andere. Zó loopt men in een steriele expositieruimte met schilderijen en zó waant men zich midden in een oerwoud dat weer een zaal verder tot de grond toe is afgebrand. De oerwoud geluiden in de ene en de brand lucht in de andere zaal benadruk ken de tegenstellingen. Het tropisch regenwoud. Daar over gaat de tentoonstelling die vanaf morgen tot en met 19 juli in het 'Stedelijk' valt te aanschou wen. Schitterend, maar aan de an dere kant toch ook oerlelijk. En dat heeft mets met de kwaliteit van de expositie te maken. Een werkelijk adembenemende fotoserie van de Amsterdamse na tuurfotograaf Fred Hoogervorst en een indrukwekkende reeks fo to's gemaakt door de Braziliaanse kunstenaar Frans Krajcberg, die de desolate indruk van het ont- boste regenwoud weergeven. Het museumpersoneel heeft op per fecte wijze ingespeeld op de sfeer die beide fotoseries scheppen. In de zaal met vitrines waarin onder meer een kameleon, buideldier, koiibn. krokodil, papegaaien en een luiaard zijn opgezet en de kleurrijke platen van Hooger vorst draait een band met oer woudgeluiden. Een deur verder wordt de op de muur geprojec teerde bosbrand begeleid door ge luiden van een om zich heen grij pende brand. De verkoolde boom stronken op de vloer zorgen voor een brandlucht die hel geheel compleet maakt. Traumatisch „Het is gewoon traumatisch om die overgang van het gezonde naar het doodzieke regenwoud te zien." legt Fred Hoogervorst zijn gevoelens bloot. „Mijn foto's hier in de aula laten zien hoe mooi het oerwoud is geweest en hoe het zou moeten zijn. maar als je na het bekijken van al die pracht de andere zaal inloopt, lijkt het alsof je een dooie ziet. Vreselijk om te zien, maar zo worden de bezoe kers wel met de neus op de feiten gedrukt." Dat is ook de bedoeling van mu seumdirecteur Pieter Tjaobes en het Wereld Natuur Fonds die de expositie naar Schiedam hebben gehaaid. Aan de indrukwekkende tentoonstelling is een educatief project verbonden, bestemd voor de basisscholen in Schiedam. Naast de expositie en de speciale lessen op school krijgen de leer lingen ook een film van het We reld Natuur Fonds over de tro pische bossen voorgeschoteld. Het commentaar is ingesproken door Antonie Kamerling, beter bekend als Peter Kelder uit de te levisie-serie Goede tijden, slechte tijden. Als een rode draad laat hij de titel van de soap-serie door de film heenlopen en de bijna kin derlijke wijze waarop hij vertelt zal de scholieren zeker aanspre ken. ..Voor zover ik het kan over zien," zegt AÜard Stapel, »uor- lichter van het Wereld Natuur Fonds, ..is dit een unieke exposi tie. Het Stedelijk Museum is vol gens mij het enige museum m Nederland dat is gevuld met die rengeluiden, brandlucht en een mini-oerwoud," doelt hij op de kas met de reconstructie van hel regenwoud „De tentoonstelling geeft twee ui tersten weer. Het belang van het in stand houden van het woud, hoe je dat in stand houdt en de wijze waarop er momenteel mee wordt omgesprongen. De mensen die er niet bij stilstaan worden hier ongetwijfeld wakker ge schud." Aquarelvogels van André van Rossen: veel gevraagd, maar niet te koop. Repro Roei Dijkstra Door Jan Booister Natuurlijk, de grap is gauw gemaakt. Over de luiheid van ambtenaren die aldus thuis energie overhouden om prachtige schilderijen te maken. Maar dat is niet terecht omdat het eerste natuurlijk met waar is. Het tweede overigens wel. Vlaardingen kent een aantal uiterst creatieve ambtenaren, zo is tot en met 19 juni te zien in het Zonnehuis te Vlaardingen. Daar hangen onder meer aquarellen, olieverfschilderijen, foto's en potloodtekeningen, afkomstig van zeven tien ambtenaren, een enkeling van de vut genietend. Er zit flink wat werk van behoorlijke kwaliteit bij. Neem de bloemen van Henk van Rossen, sterk, origi neel en fraai vastgelegd. Geen hele bossen, die al snel fouten verhullen, maar één a twee bloemen, die er vervolgens des te beter uitspringen. Of de vogels van André van Rossen (geen familie), ook een absolute topper. Daar» an wordt het vaakst gevraagd of ze te koop zijn, wat niet het geval is. Ge detailleerd werk is het, met geduid en liefde voor de natuur gemaakt. De foto's van Paul de Jongh zijn ook van niveau. Zeer origineel, ongewone kleuren, ongewone opna mes. Zoals ook de paalwoningen m olieverf van Ge rard Bosman krachtig zijn. Natuurlijk, er zit ook werk bij dat er minder uit springt, maar dat dan nog altijd beter is dan wat bij tijd en wijle m Visserijmuseum of Gemeentebiblio theek aan de Waalstraat hangt. Want van dat laatste werk kan soms de vraag gesteld worden met welk recht het is ingelijst. Dat is niet het geval met de aquarellen van Anneke Visser-Zandvliet. Ruw en boeiend werk. Of de sfeer vol geschilderde pastorie van Willem Verschoor, ook werk van kwaliteit, evenals de olieverfschilderijen van Rob de Vries (tweemaal Charley Chaplin). De reacties op de tentoonstelling zijn ook overwe gend positief, weet Leen van 't Hoff, een van de orga nisatoren. Zo positief zelfs dat deze week op het stad huis is geapioken uvei een idee van burgemeester Van Lier. Die opperde de oprichting van een kunst kring van ambtenaren. Voorlopig is het plan om in het voorjaar van '94 weer een expositie te houden, maar dan met een bepaald thema. Schiedam - Twee dieven zijn gis teravond in Schiedam op heler daad betrapt. In een kledingzaak aan hetBroersveld nam een 34-ja- rige vrouw uit Rotterdam dne t- shirts weg, waarop zij werd aange houden door het winkelpersoneel en overgebracht naar het politie bureau. In een platenzaak op de Hoogs- liaal piubeeiue een 36-jange Rot terdammer er op koopavond met een tiental CD's vandoor te gaan Ook deze winkeldief werd onrmd- delijk in de kraag gevat. Vervolg van voorpagina Waterweg Vlaardingen - Hoofd sector Belastingen van de gemeente Vlaardingen, Piet van der Touw, ontzenuwt, dat de nieuwe waardebepaling in het voordeel van de gemeente zou uitvallen. „Een hogere waarde van het onroerend goed maakt voor het totaalbedrag, dat in de ge meentekas vloeit niets uit. Zoals in de bijslui ter bij de aanslag ook staat, is de totale op brengst voor 1992 geraamd op 17,2 miljoen gulden, door een gemiddelde tariefstijging van 8,2 procent. Aan de hand van dat bedrag wordt bepaald hoe hoog het tarief per eenheid van 3000 gulden wordt voor eigenaren en be woners. Dus hoe hoger de totale economische waarde van alle onroerend goed in Vlaardingen, hoe lager het tarief per eenheid wordt. Wel ont staan onderling verschuivingen door de bewe gingen op de onroerend goedmarkt en het ver kleinen van de verhouding tussen de tarieven voor eigenaren en gebruikers van de panden. Maar het totaalopbrengst voor de gemeente blijft dus hetzelfde Het tarief voor 1992 is 12,50 per 3000 gulden aan economische waarde per pand, verdeeld in het deel voor de eigenaar van 7,30 en voor de gebruiker van ƒ5,20. ïn '91 betaalde de ei- genaai 9,40 en de gebruiker 6,25, samen dus 15,65. In 1990 was dat respectievelijk 9,15 en ƒ5,75 14,90. Dit totaalbedrag per 3000 gulden gold ook voor 1989, toen de wet verandering bepaalde, maar daarvan betaalde de eigenaar toen nog 9,40 en de gebruiker 5,50. De nieuwe aanpak betekent, dat riante, veel gevraagde woningen die meer waard wor den dus ook meer aan OGB kosten dan slechte huizen, die in waarde en dus OGB teruglopen Niet gelukkig In 1988 bij de officiële vaststelling van de nieu we tarievenverordening voor de OGB het de gemeenteraad zelf weten niet gelukkig te zijn met de wetswijzigingen, die van rijkswege werden voorgeschreven. Omdat de economi sche waarde van de panden bepalend moest worden en aan eigenaren slechts een kwart meer dan gebruikers ^huurders mag worden berekend zou uiteindelijk twee-derde van alle Vlaardingers meer gaan betalen dan voor heen. In een paar honderd gevallen, zo is berekend, zal het in 1994 bijna een verdubbeling beteke nen en voor ongeveer zesduizend gezinnen een stijging van 50 tot 80 procent. Een kleine tienduizend gaat een derde meer betalen. Daartegenover staan ook zo'n tienduizend ge zinnen, die het voordeel van verlagingen heb ben. De volledige aanpassing van de oude Vlaar- dingse regeling, met een aanzienlijk groter aandeel van eigenaren in het tarief, aan de nieuwe wettelijke regels moet in 1994 zijn be reikt. Vong jaar was de verhouding eigenaar: gebruiker nog 1,5:1, dit jaar is ze terugge bracht tot 1,4:1. Dat veel Vlaardingers van de nieuwe aanslag zijn geschrokken, kan ambtenaar Van der Touw zich wel voorstellen. Hoewel hy consta teert dat er op het gemeentehuis met opval lend veel meer wagen en klachten zijn bin nengekomen dan in andere jaren. Dat alleen maar mensen met klachten over stijgingen zijn te horen, vindt hij lo gisch. „Wie minder gaat be talen, hoor je niet." Hij geeft wel toe, dat de vast gestelde economische waar de in het algemeen fors is ge slegen. „Bij de eerste toepas sing van de nieuwe tanetbe rekening is uitgegaan van een taxatie per 1987. Achter af, zo hebben we kunnen constateren, hebben er toen vrij lage waardebepalingen plaats gevonden. Deze keer is van een reele waarde uit gegaan, waardoor de mensen een forse stijging constate ren," erkent Van der Touw. „Mensen moeten eerst zich zelf maar afvragen of die waarde overeenkomt met wat ze zelf vinden. Als dat zo is en ze zien een grote afwij king met de vorige aanslag dan moeten ze maar denken1 Tot nog toe zijn we er goed van afgekomen. En wie denkt dat hij te hoog wordt aangeslagen, moet gewoon een bezwaarschrift indie nen." Door Carel van der Velden Maassluis - Soms werkt de tijd in het voordeel van een bestuurder. Maar in het geval van de discussie over de sanering van de Steen dijkpolder beseft wethouder Jan Storm terdege dat een omge keerd proces gaande is. De kloof tussen de wensen van de bewoners en het beschikbare budget is door de excessieve stij ging van de storttaneven voor het giftige afval in de loop der jaren alleen maar groter geworden. „Misschien gebeurt er helemaal niets meer in de wijk," zegt de wethouder berustend na het af vallen van de zoveelste sanerings variant. In de raadscommissie voor Milieu en Financiën mag Storm woens dag de rapportage van een onder zijn voorzitterschap staande werkgroep Sanering Baggerspe- cielokatie Steendijkpolder-Zuid toelichten. De groep brengt een sombere boodschap, want zowel de gemeenteraad als de bewoners knjgen te horen dat de door hen als minimaal omschreven sane ring tot een diepte van 1,30 meter niet haalbaar is. „We hebben twee jaar keihard ge werkt," zegt de wethouder. Al leen van de gemeente hebben al twee ambtenaren full-time aan een goede oplossing gewerkt. He laas zit een goed resultaat er nu met meer in. De kans is groot dat we onze opdracht aan de minister moeten teruggeven." In het rapport worden alle in de afgelopen jaren gelanceerde sa- neringsvananten onder de loep genomen en om verschillende re denen van de hand gewezen. Het laatste plan was afkomstig van een bewonersgroep en vormde een reactie op het befaamde Heu- vjlplan. Dit voorstel om het afge graven gif aan de rand van de wijk op te slaan, werd enkele maanden geleden getorpedeerd door de buurtbewoners. „Het alternatief van de bewoners blijkt nu ook onhaalbaar," zegt Jan Storm. „In hun voorstel wordt een deel van het havensiib hergebruikt bij het opnieuw op hogen van de wijk. Dat is uit mi lieutechnisch oogpunt onaan vaardbaar. Een ander struikel blok vormen de kosten. Met het plan van de bewoners zou 62 mil joen gulden zijn gemoeid. De be nodigde gemeentelijke bijdrage van 22,5 miljoen gulden is niet op te brengen." Onhaalbaar De stijgende verwerkingskosten van hel havensiib maken ook de andere m de loop der jaren ont wikkelde plannen voor het schoonmaken van de wijk onhaal baar. Met het oorspronkelijke Jan Storm; keihard. Archieffoto plan van wethouder Storm en mi lieu-gedeputeerde Hans van der Vlist zou nu zelfs 65 miljoen gul den zijn gemoeid. Dit voorstel om de grond na het afgraven tot een diepte van 1,30 meter af te voeren naar een stort plaats was door de hoge kosten al eerder afgevallen. Milieu-mi nis ter Hans Alders beperkt zijn bij drage in de kosten na een aanpas sing tot 41,5 miljoen gulden. Met het uitvoeren van de heuvel- variant zou nu 50 miljoen gulden zijn gemoeid. Die heeft de voor keur van Storm, omdat het vol gens hem het enige betaalbare plan is waarbij 1,30 meter wordt afgegraven. Volgens vee! experts is dit in milieutechnisch opzicht het minimaal noodzakelijke. De keerzijde is voor de bewoners echter onaanvaardbaar. Zij pik ken niet dat na hel afgraven een 'gifmonument' in de wijk wordt opgericht. „Ik heb er begrip voor dat de be woners dit als stigmatiserend er varen. We zijn terug bij af. Het enige dat nu rest is het plan van de minister. In dit voorstel wordt de wijk afgegraven en opgehoogd met 70 centimeter schone grond.' Door de patstelling is er na negen jaar nog geen gulden uitgegeven aan de sanering. Dat ligt anders voor de voorbereidende onder zoeken De kosten hiervan zijn in tussen opgelopen tot 4 miljoen gulden. Als het aan Storm ligt, komen daar nog enkele tienduizenden guldens bij De wethouder wil be kijken of dankzij een creatieve aanpak meer grond kan worden afgegraven binnen een financieel haalbaar kader. „Misschien dat 80 of 90 centimeter afgraven haal baar is," zegt de wethouder. Of de politiek voor dit plan voelt, is vooralsnog sterk de vraag. Pas en kele maanden geleden zwakte de raad haar eis voor een sanering van 1.75 meter af tot 1,30 meter. RUIME KEUZE IN: PROFITEER NU BIJ Reserveer nu en neem later af! Wandtegels Vloertegels Keukens Keukenapparatuur OOK HEBBEN WIJ SANITAIR Ook verzorgen wij uw vloerverwarming Nw. Mathenesserstraat 32 - Schiedam - 010-4731170 Donderdags koopavond t/o Formido

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1