13 Oeverafslag Vlietlanden problematisch Pleziervaart bedreiging voor mooi natuurgebied dat bescherming nodig heeft Romantisch boottochtje Waterweg -f è#Ji? 'Havenmeester nu ridder Verkleed naar filmfeest Milieu centraal op school Tekenleraar exposeert Stadswandeling Afscheid directeur Fietstocht Westland Gouden huwelijken Poppe: scherpere regels verwerken asbestcement aan de Geen subsidie dure huizen Rotterdams Dagblad Woensdag 10 juni 1992 Xa 31 jaar in dienst te zijn geweest bij de gemeente Schiedam maakt Theo Sabel per 1 augustus gebruik van de VUT-regeling en neemt hij afscheid als ha venmeester. Naast zijn werk is en was Sabel actief m het sociaal- en kerkelijk leven in Schiedam. Hij fungeerde als penningmeester van de Schiedam se zwemclub SZC. was kerkvoogd bij de Nederland- je Heno/mde Gemeente, is sinds 1982 secretaris van de Stichting Zeekadetkorps Jacob van Heems kerk en stopt menig vrij uurtje in de telefonische hulpdienst Stichting Nieuwe Waterweg Noord. In \erband met zijn enorme staat van dienst heeft de koningin hem bij de gelegenheid van zijn vertrek be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De ze koninklijke onderscheiding werd hem vanmid dag m de aula van het Stedelijk Museum door burge meester Rei nier Scheeres overhandigd. Meteen grote verkleedpartij, Zuidamerikaanse mu ziek en lekkere hapjes wordt zaterdag 13 juni het tweede lustrum van het Filmhuis aan de Nieuw- straat gevierd. Alle bezoekers die het feest willen bij wonen zijn min of meer verplicht zich uit te dossen als bekende filmfiguren. Hei festijn begint om 21.00 uur en toegangskaarten, mits nog voorradig, kosten 15 gulden In de Woudhoekschool wordt tot en met 20 juni bij zonder veel aandacht besteed aan het milieu en alles wat er mee te maken heeft. De leerlingen houden zich onder meer bezig met thema's als lucht-, water en bodemvervuiling, bedreigde diersoorten en la waaioverlast. Met medewerkers van het ONS hou den ze veeg- en papierprikacties rondom het lesge- bnuv en in de school staan de tentoonstellingen 'Kieskeurig met kunststoffen' en 'Afval inzamelen nieuwe stijl". Het geheel wordt zaterdag 20 juni afge sloten met een milieu-doe-dag, inclusief een fancy- fair voor de ouders en de kinderen. Vlaardingen Gedurende de maand juni is in bibiiothcekfiliaal de .Loper een tentoonstelling te zien van de Vlaardingse 'tekenleraar André Pelgrim. Hij exposeert een aantal prenten en werken in gemengde techniek. Het bij zondere daaraan is de grafische techniek linoleum snede m kleur waarbij de voorstelling wordt gesne den in de plaat. jpe werken in gemengde techniek zijn proefdrukken ®f details daaruit die zijn overgeschilderd en herbe- ^rukt of als collages bewerkt. Inmiddels is het werk Evan André Pelgrim opgenomen in de verzameling jyan de artotheken van Schiedam, Vlaardingen en (Maassluis. Ook de gemeente Vlaardingen en het Stadsarchief kochten werk van hem. iVan de reeks stadswandelingen door het historisch 'centrum van Vlaardingen, die dit jaar wordt georga niseerd, vindt de eerstvolgende plaats op vrijdag avond 12 juni. Het ServiceTeam Vlaardingen, be staande uit enthousiaste Vlaardingers die zich na de VW-cursus 'Ken uw stad' hebben verenigd in een groep die zich wil inzetten voor het organiseren van cultuur-historische activiteiten, leidt de wandeling die op 10 juli, 7 augustus en 11 september wordt her haald. De wandeling begint om 19.15 uur en het vertrek punt r, het VW-kantoor op de Markt. De tocht duurt circa twee uur en onderweg wordt er koffie gedron ken. Belangstellenden moeten vooraf een deelname bewijs a twee gulden bij de VW of de familie Ouwen- dijk (Korlcdijk 16) afhalen. In verband met zijn afscheid als directeur van Ge meentebedrijven (gas, water, licht, cai) krijgt G. J. de iKrosse morgen door burgemeester en wethouders sen receptie aangeboden, In de foyer van het stad huis kan van 16.30 tot 18.00 uur hem de hand worden geschud. De Krosse maakt gebruik van de regeling Vervroegd Vrijwillige Uittreding. Agenda Schiedam *«*nsdag 10 juni Concert. Schiedams Mjndoline-or.kest. de Harg. Margplcm 19.45 iur donderdag 11 juni Jamsessie Podium. 211)0 uur. Maassluis ^oeihdag 10 juni fojbrmalic-dvond voor aanstaande ouders, zaal de Sluis, G.A. Btedcrolaan 49,20.00 uur, JnnderdagUjuni fe Zoir.erbridge. Koningshof, li) 45 uur Vlietlanden is met zijn ruim 65 hectare een uniek ge bied. Het is eeuwenlang nagenoeg on gerept geble ven. De twee hoogheem raadschap pen, die het beheren, hadden wei nig zin dit las-_ tige stukje 'slap veen'in te polderen. De natuur heeft dus al die tijd vrij spel gehad en laat dat zien ook. Archieffoto Sijthoff Pers Door Kees Bos Maasland/Viaardingen - Degroenehooilandenzijnverrijktmet de roze en gele kleuren van de koekoeksbloem, de grote ratelaar en de breedbladige orchis. In de drassige weiden en langs de rietkragen aan de oevers broeden talrijke vogels. Veel van hen zijn redelijk bijzondere gasten in ons land. ■De Vlaardingse afdeling van het Nivon houdt zater dag 13 juni een fietstocht door het Westland die ui termate geschikt is voor deelname van kinderen. Re' traject is 35 kilometer lang en de tocht begint bij de kampeerboerderij De Hoogkamer aan de Van iBaerlestraat 252 die tevens als eindpunt dient. Om •mee te mogen fietsen betalen volwassenen 2,50 gul den en kinderen tot 14 jaar één gulden. Bij terug komst krijgen de deelnemers een pannekoek met koffie of een frisdrankje naar keuze. Er kan worden gestart lussen 10.00 en 11.00 uur. In Maassluis worden morgen twee gouden huwelij ken gevierd. De echtparen Pons-Slootheer en Hol laar-Smoor zijn die dag 50 jaar getrouwd en krijgen ter ere van die mijlpaal bezoek van mevrouw Van Es- Ramoen. De burgemeestersvrouw gaat om 10.00 uur op de koffie bij dc familie Pons en drinkt een uur ia- ter een kopje mee bij de heer en mevouw Hollaar. Namens het gemeentebestuur biedt ze de jubileren de echtelieden, die allen in Maassluis werden gebo ren, de gebruikelijke cadeaus aan. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans CareJ van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 :^rti?tC^^iata»rgeibied Vhsf-r* landen, óp dé grens van Vlaardin gen, Maasland en Schipluiden, wemelt van de flora en fauna. Ze ker nu, in het voorjaar, groeit en bloeit de natuur in al haar pracht. Om het de planten en dieren naar de zin te maken, moet er hard worden gewerkt. Medewerkers van Natuurmonumenten hebben met voorlopig succes de strijd aangebonden tegen afkalving van de oevers en verzuring van de grond. Een unieke strijd, want de hooilanden van Vlietlanden heb ben geen gewone ondergrond. De bodem van Vlietlanden bestaat uit slap veen, een dikke drijvende laag dode plantenresten. Het gras en de planten hebben wortel ge schoten in de afgestorven resten van hun voorgangers. Wie een polsstok in de bodem priemt, kan soms wel enkele meiers diep ste ken. Een mens kan op de laag lo pen. al zakt men steeds een beetje weg in de drassige grond. De laag golft voor iemand uit, als die in dezelfde richting doorstapt. Een bijzondere structuur dus. Maar wel één die bescherming be hoeft tegen oeverafslag. Langs de vaarten tussen de landerijen zorgen harde wind en de talrijke motor- en zeiljachten bij enige snelheid voor golfslag. De hogere golven tasten de drijvende veen laag aan. die begint af te kalven. De graspollen aan de oevers bre ken af en drijven weg. Bij een on beschermd stuk land is al tien meter afgescheurd. Het is een stuk grond van een boer die nog twijfelt of hij het perceel aan Na tuurmonumenten zal verkopen. Ondertussen scheurt steeds meer grond van de oevers af. Takkenrand In het perceel ernaast, is het be houd van de walkant wel gere geld. De grondeigenaar, de ver eniging Natuurmonumenten, heeft langs de oevers palen gesla gen. waartussen takkenbossen zijn gelegd. Zo wordt de golfslag gebroken en worden ook de wa tervogels niet geïsoleerd van het water. De takkenrand is voor hen geen belemmering om de nesten aan de oever te bereiken, zelfs niet voor de piepkleine jongen. Die gebruiken het randje als een handige springplank voor een duik in het water. De hooilanden werden al heel vroeg door boeren bemaaid. In een droge periode werd het grondwaterpeil waarschijnlijk iets verlaagd. De veertig boeren die de ruim 65 hectare grond in de Vlietlanden in gebruik hadden, gingen vervolgens met de hand het gras zeisen. Het hooi werd weer met bootjes afgevoerd naar hooibergen elders. Ook tegenwoordig wordt het gras jaarlijks gemaaid. Niet met een grote tractor, want die zou me tersdiep wegzakken in de drassi ge bodem. Met een tweewielige machine wordt het gras gemaaid en langs de oevers gelegd, ter ver sterking van de walkant. Voor verkoop heeft het hooi wei nig waarde, want daarvoor is de bodem te arm aan voedsel. Wel zinvol is het maaien van het riet. Langs de oevers liggen op meer dere plaatsen (linke stapels riet- bossen. Het is de voorraad van de Schipluidense rietdekker S. Voogt. Geregeld komt de rietdek ker met enkele aan elkaar gebon den bootjes, om weer een paar bossen op te halen. Naast het gras en riet is de veelzij dige plantengroei vooral hel ge volg van de schrale grond in de Vlietlanden. De grond bevat wei nig voedsel voor de planten. Daar door worden veel bijzondere plan ten niet verdrongen door de agressievere distels, lisdoddes of snel opschietende elzen. Een probleem is de verzuring van de bodem en daarom moet de op zichter bij tijd en wijle ingrijpen. Op een stuk grond is geëxperi menteerd met het strooien van kalk. Dat blijkt te helpen. Bij een soort 'Head en Shoulders-lest' is een duidelijke afscheiding te zien van een deel mét kalk (waar de koekoeksbloem weer welig tiert) en zonder kalk (waar de begroei ing duidelijk eentonig is geble ven). Polderen Vlietlanden is met zijn ruim 65 hectare een uniek gebied in Ne derland. Het is eeuwenlang bijna ongerept gebleven, dankzij haar ligging op de grens van twee hoogheemraadschappen. Geen van beide had zin om het kleine, lastige stukje in te polderen. De droogmaking hield precies op bij de reconstructiecommissie de laatste hand gelegd. De eeuwenlange ongereptheid van de Vlietlanden blijkt onder meer uit de groepjes bomen. Al op de eerste kaarten van deze omge ving staan de bosjes ingetekend. Zoals het Otterbosje, waar in het verleden kennelijk veel otters te vinden waren. De bosjes werden door mensen gebruikt voor houtkap. Boeren kwamen er hout hakken voor ge- riefhout, zoals paaltjes. Bakkers hadden takken nodig voor de ba kovens. In één van de oude bosjes verblij ven tegenwoordig reigers. In een groep bomen, ongeveer midden in het Vhetlanden-gebied, is een flink aantal nesten van blauwe omringende gebieden: de Aal- keetbuitenpolder, de Foppenpol der, de Zouteveensepolder en de Broekpolder. Vlietlanden maakt met veel ande re polders deel uit van het recon structiegebied Midden-Delfland, de grote herverkaveling waarbij aan de natuur en recreatie veel waarde wordt gehecht. Vanaf de dijk van de Vlietlanden is de Aal- keetbuitenpolder zichtbaar: een verwilderd weide-natuurgebied, waar ook schapen en lammetjes rondlopen. Er zijn drie waterbas sins aangelegd om waterzuive ring door planten te testen. De polder is in maart op zijn mooist. Dan wordt het waterpeil iets verhoogd om de grond drassi- ger te maken. De polder biedt dan een thuis- en voederplaats voor honderden weide- en watervo gels. Een ingrijpende verandering na de zomer is de inundatie (hel on der water laten lopen) van de Fop penpolder. Ten faveure van de watersporters wordt de Foppen polder de grote Foppenpias. Op dit moment wordt daaraan door reigers. Als de vogels bij elkaar zijn, maken ze een verschrikke lijk, lawaai. Steïtpoten Het is een typisch gezicht om te zien hoe de grote vogels klapwie kend aanvliegen en met hun lan ge, dunne steltpoten landen op de boomtakken lu^eii liet geblduci- te. Een kunstig karwei. Met een harde wind. doen de vogels er soms wel een kwartier over om te landen. Naast reigers, wemelt het in De Vlietlanden ook van de watervo gels. De rietkragen langs de oe vers behuizen dezer dagen, zoals elk voorjaar, weer talloze nesten van watervogels. Vooral nijlgan zen vermenigvuldigen zich snel. De fraai bruin-roodgekleurde gans kan goed gedijen in de Vliet landen, hoewel de vogel er eigen lijk niet thuis hoort. De van origi ne Noordafrikaanse vogels zijn waarschijnlijk ooit ontsnapt, of vrijgelaten door een verzamelaar. Ze planten zich snel voort, want elk legsel zorgt zonder problemen voor zes nieuwe nijlganzen. Wel mooie dieren, maar ze heb ben een onhebbelijkheid: ze zijn wel eens agressief tegenover hun mede-bewoners van de Vlietlan den. Vooral in de paartijd willen ze wel eens kleinere watervogels verdrinken, als die te dicht in hun buurt komen. Een in aantal toenemende gast de laatste jaren is ook het eigenzin nig gekleurde kuifeendje. Het mannetje is zwart-wit en het vrouwtje bruin gevederd. Leuk voor de afwisseling, tussen de al ruimschoots rondzwemmende 'gewone' wilde eenden. De kuif- eendjes zorgen alleen voor wat problemen bij de natuurbeheer ders, omdat de eendenpaartjes laat broeden. Andere vogels heb ben hun nageslacht al bijna opge voed, als de kuifeendjes eind juni zin krijgen om een nestje te bouwen en eieren te leggen. Dat geeft wel eens moeilijkheden bij het maaien dat ook in deze tijd ge beurt. Om te voorkomen dat een kuifeend-famihe ineens zonder huisvesting komt te zitten, wor den de nesten vaak tevoren opge zocht en gemerkt ter waarschu wing voor de maaiers. Kleintjes Een andere gast in de Vlietlanden is de Canadese gans. Van deze bij zonder grote vogel - groter dan de meeste andere ganzen - zijn er in dit gebied slechts twee exemplaren. Een mannetje en een vrouwtje, die dit voorjaar een tweetal kleintjes ilopen groot te brengen. Wie scherp k ij kt, ziet op de oevers veel meer vogels. De grutto, met zijn lange snavel, valt door zijn schutkleur amper op tussen het bruine hooi en net. De kleine ka- rekiet is alleen hoorbaar met zijn snerpend gezang Een enkele keei heeft De Vliet landen ook internationale roofvo gels te gast. Zoals de visarend, die af en toe komt buurten. Broeden doet deze zeldzame vogel met in dit gebied Zo blijft de natuur boeion. Elke dag te zien in de Vlietlanden. Nog voor vele jaren. Voor informatie over excursies kan men bellen met opzichter J. Hofman van Natuurmonumenten, 03.0- 4741032. Vlaardingen - De maatregelen voor het werken met asbest bij de Vlaardingse reinigingsdienst ROM moeten worden verscherpt, vindt Remi Poppe, fractieleider van de Socialistiese Partij (SP) in de gemeenteraad. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders doet hij daarvoor een aantal suggesties. Poppe constateert dat er al een aantal maatregelen ter verbete ring is genomen, maar vindt ze hug hiel vuluuenue. Hij is met na me bezorgd over het verzoek aan de burgerij om asbestcement-ma- terialen in dubbel plastic te ver pakken. Volgens Poppe weten veel men sen niet in welke materialen asbe stcement zit. En als ze die materi alen gaan verpakken kan het ge beuren dat het wordt gebroken om het in de plastic zakken te krijgen. Dan komen er langdurig asbestvezels vrij. En dat is 'on aanvaardbaar'. aldus het SP- raadslid. Kostprijs Hij stelt voor om de ROM zelf dat asbest te laten verwijderen. Te gen kostprijs. Bij de reinigings dienst zouden daarvoor mensen moeten worden opgeleid. Poppe: „Zodoende kan de gemeente een nieuwe service verlenen aan indi viduele burgers." Verder zou de ROM apparatuur moeten hebben om water le kun nen vernevelen als er onverhoopt toch asbestvezels zijn vrijgeko men. En ook zou asbestcement niet meer via tussenhandelaren maar rechtstreeks naar de VBM op de Maasvlakte moeten gaan. Die VBM beheert de vuilstorl waar alle asbestcement moet wor den afgeleverd. Het SP-raadshd stelt voor de bur gerij van Vlaardingen te informe ren over de risico's van het verwij deren van asbestcement. Dat zou moeten gebeuren middels de ver spreiding van een folder of via een gemeentelijke publicatie, zo wordt geopperd. Vlaardingen - Romantici kunnen hun hart ophalen. Wellicht geïn spireerd door de zingende gonde liers in Venetie gaat Coby Piek in de zomermaanden enkele rond vaarten houden met een heuse te nor aan boord. Tijdens de tochten van een uur door de Vlietlanden treurt de Schiedamse zanger Al- bert de Bruijn aan boord over een vergeefse liefde als hij Die Scho ne Mülierin van Schubert ver tolkt. De Bruijn, die in de regio bekend staat als de 'Schiedamse Pavarot- ti' zingt tijdens de tochten twee keer twintig minuten. Coby Piek spreekt van een interessant expe riment. „Het doet mij denken aan Wieg Naam: John de Wolf Geboren: 10 december 1962, Schiedam Beroep: Profvoetballer Woonplaats: Schiedam (Woud- hoek) „De eerste vier jaar van mijn le ven heb ik in de Nieuwe Maas straat gewoond. Een beetje klein We woonden bij oma en opa in. Ja. in de Gorzen, een gezellige volks buurt. Daar ben sk ook geboren. Ik herinner me nog dat we daar tweehoog woonden. Ik ben daar eens een keer met een driewieler achttien treden naar beneden gevallen. Ik was door net hekje en al bovenaan de trap ge reden. Mijn ouders waren toen niet thuis en ik denk dat de oppas lag te slapen, haha. Ja, je zou kun- nen zeggen dat ik toen ook al niet was af te stoppen, hahaha. Verder herinner ik me daar niet zoveel van. Van mijn vierde tot mijn negentiende jaar heb ik m de Brieisestraal gewoond, ook in de Gorzen. We speelden dag en nacht op straat. Voetballen na tuurlijk. Dat kon toen nog_ op straat. Ouders zalen dan buiten op stoelen te kijken. Dat zie je nu haast met meer. Maar er valt dan ook weinig meer op straat te spe len. We hadden daar een veldje, zo'n tweehonderd meter van de Maas boulevard. daar voetbalden we op gras. Dan was een boom de ene doelpaal en een jasje op de grond de andere. Dat deed jc zo in die lijd. We speelden dan weieens met wijken tegen elkaar. Leuk was dat. Of we voetbalden met een tennisbal. Maar meestal had den we toch wet een gewone leren bal. De Gorzen is nu veranderd. Er is meer nieuwbouw bijgekomen. Mijn ouders wonen er nog. dus ik kom er nog weieens." vroeger tijden. Toen ging men ook bootje varen met een zanger aan boord." Met haar schip de Aura maakt Piek sinds verleden jaar regelma tig rondvaarten door hel Midden- Delfiandgebied, Meestal meert de Aura af en aan bij café Vlielzicht langs de Vlaardinger Vaart. Dat gebeurt ook tijdens de tenor-toch ten. die op 12 en 19 juni en 10 en 17 juli worden gehouden. De boot vertrekt op deze dagen om acht uur. Liefhebbers kunnen zich melden bij Coby Piek. telefoon 4270905. Dc kosten bedragen 22.50 gulden, inclusief een kopje koffie. Vlaardingen - De gemeente raad van Vlaardingen heeft een stokje gestoken voor de subsidiering van veertien vrije sector-woningen in het tweede deelplan voor de herbouw in de Babberspolder. Het college van burgemeester en wethou ders had voor die woningen, die tegen de twee ton gaan kos ten, tienduizend gulden subsi die per woning willen uittrek ken. Dat geld zou dan bedoeld zijn om de woningen zo te bouwen dat ze later zonder veel kosten kunnen worden aangepast ais er mensen met een handicap in (gaan) wonen. PvdA-fractieleider Bert Kan del zwengelde de zaak aan in de raad. Hij vond de subsidie onzin, omdat er genoeg vraag naar de woningen is en dc po tentiële kopers dergelijke sub sidies niet nodig hebben. Kan del kreeg steun uit de hele raad, waarna wethouder mr, Ton van der Steen (Stadsont wikkeling) akkoord ging met het schrappen van de subsidie. De gemeenteraad schrok ove rigens wel van de extra kosten van het aanpasbaar bouwen (bij andere woningen ging de subsidiering wel door). Snelle berekeningen leerden dat dit de gemeente veel geld kan gaan kosten, reden om er in de raadscommissie Stadsontwik keling nogeens op terug te ko men, ook al omdat wethouder Van der Steen de raad voor hield dat een dergelijke subsi diëring ook leuk is voor het Rijk. Dat betaalt de (meeste) kosten als een woning moet woTden aangepast voor gehan dicapten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1