15 Sportwagen museum volgend jaar op en Oosterhof Piekfijn parkeren Drukker spant kort geding aan tegen stilleggen pers KOEVERMANS dag in dag uit Uw winkelcentrum Fontijne breidt weer uit Het Schieland-personeel krijgt vandaag uitsluitsel Sport en Spel weer voor een ontwikkelingsproject [nvalbezorgers gevraagd Excursie in eendenkooi Populieren weg Bakker steunt molen Cheque voor Boshoek Acteurs (m/v) gezocht De Brauwweg afgesloten Anderson in Gorinchem Collecte Anjerfonds VVV wil plaats van vestiging nog niet bekend maken 1100 plaatsen Maandag t/m donderdag 4 uur parkeren voor 1 gulden NAUTIK WATERSPORT TWEEW1ELER SPECIALIST van Hogendorplaan 129 a - Vlaardingen 010-471 63 60 Ogü 3ij de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Schiedam is men op zoek naar vrijwilligers die in de iantiemaanden. juni. juli en augustus, willen in vallen als maaltijdbezorgers. Men zit verlegen om chauffeurs met een auto en bijrijders. Geïnteresseer den kunnen meer informatie krijgen of zich aanmel den bij dienstencentra de 4Molens (4705500) en de ffoudhoek (4709555) Rotterdams Dagblad Donderdag iljuni 1992 v Schiedam !nde maanden juni, juli en augustus houdt Natuur monumenten elke zaterdag een informatieve wan gling door eendenkooi 'Aalkeetbuiten' tussen '.laardingen en Maassluis. De excursie begint om 10 30 uur bij de ingang ten noorden van de A20 aan ie Parallelweg en duurt ruim een uur. Om te voorko men dat de excursiegroep te groot wordt is het nodig lat de belangstellenden zich vooraf aanmelden bij ie opzichter. J. Hofman (4741032). ^hiedam JoBderdaglljuni Jamsessie, Podium. 2100 uur Maassluis ïndttdajiijoni Amerbridi^e, Koningshof, lü 4; Ter gelegenheid van de opening van zijn tweede win- Xet'bakkerij heeft bakker Kees Hollander een ludie ke actie verzonnen ter ondersteuning van de her bouw van molen de Palmboom. Hollander, bestuurs lid van de Stichting De Schiedamse Molens, legt na ^opening op 17 juni een maand lang voor elk ver docht molenprodukt een dubbeltje apart voor de her bouw van de molen. ï'out van der Schalie, de voorzitter van de Beheers stichting de Boshoek, krijgt maandag 15 juni door bestuursleden van de Stichting Vrienden van het Vo- gelasiel Schiedam een cheque ter waarde van 15.000 Ruiden overhandigd. Het geld wordt beschikbaar ge beld omdat een deel van het Vogelasiel, dat is geves- ngd in de molen aan de Schiedamsedijk, wordt over gebracht naar natuurcentrum de Boshoek. Daar Aordt een ruimte ingericht voor bijzondere educatie ve activiteiten. Aanvankelijk wilden de vogelvrienden de eerste eta ge van de molen verbouwen en opnieuw inrichten, maar omdat die opknapbeurt teveel geld zou gaan ;osten. zijn ze uitgeweken naar de Boshoek achter iet Bachplein. Het Schiedams Collectief Historisch Amateur Thea- ■er (Schat), dat in mei 1993 met een nieuwe open- jchtproduktie voor de dag komt. roept toneelspe els-en speelsters op zich voor die toneelvoorstelling aan te melden. Toneelervaring is geen absolute must' en de audities vinden plaats op 17 en 18 juni en de weekeinden van 20 en 21 en 27 en 28 juni. Be angste llen den kunnen voor informatie en/of aan meldingen tijdens kantooruren bellen met Corine 3ey (4275468). Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 In verband met de nodige asfalteringswerkzaamhe- iert is De Brauwweg in het industriegebied 's-Gra- enlandsepolder enkele dagen in beide richtingen \oor alle verkeer afgesloten. Daarom wordt het ver seer van vrijdag 12 juni 18.00 uur tot en met maan dagnacht 15 juni omgeleid via alternatieve routes. Op dinsdag 16 en woensdag 17 juni kan het verkeer »een gebruik maken van het deel van de Boerhaave- '.aan tussen het Boerhaaveplein en de Lorentzlaan. Ook daar wordt het wegdek opnieuw geasfalteerd. .Vlaardingen Het is geen man die niet rooken kan' is de titel van ie expositie over Nederlandse rookeultuur in roeger tijden die tot en met 5 juli wordt gehouden in "el Gorinchem se museum 'Dit is in Bethlehem'. Jan (nderson, de conservator van het gelijknamige streekmuseum in Vlaardingen, heeft een belangrijk andeel m de tentoonstelling. De ras-verzamelaar ■eeft zijn bijzondere collectie tabakspotten, versier- iesninfrlnvpn, pijpen in vele soorten en maten, ziive- 'en pijpewroeters. beschilderde sigarenkokers en jpmerkehjkc rookartikelen beschikbaar gesteld. Zijn verzameling wordt als één van de grootste en necst veelzijdige van Nederland beschouwd en •verd nooit eerder geexposeerd. Belangstellenden die Gorinchem niet te ver vinden ai het antieke rookgerei willen bekijken kunnen -■an woensdag lot en met zondag van 14.00 tot 17.00 jut terecht in hel museum aan de Gasthuisstraat 25. bn de Burgemeester Pruissingel in Vlaardingen 'Orden 52 populieren gekapt. De dienst Gemeente werken wil die vervangen door platanen. Het college •sn B en W is akkoord gegaan met de vervanging. De «trokken bewoners zullen door de gemeente wor- fen ingelicht over de verwijdering van de oude po eieren en de komst van de jonge platanen. •n de komende weken, van 15 tot en met 27 juni, *ordt ook in Vlaardingen de jaarlijkse Anjeractie ge- 'ouden. In alle wijken wordt een huis-aan-huis-col- •cle gehouden ten bate van het Anjerfonds Zuid- eiland. Hiervoor hebben twaalf verenigingen 97 ■ollectanten op straat lopen. Je Anjerfondsen vormen samen met het Prins Ber- ■lirdfonds het grootste cultuurfonds voor Nederland ^stellen zich ten doel activiteiten op het gebied van cultuur en het natuurbehoud in Zuid-Holland te ^vorderen. Agenda Schiedam - Samen met de Kamer van Koophandel en een nota riskantoor legt de VW in Schiedam op dit moment de laatste hand aan het bedrijfsplan voor een in Schiedam te vestigen sportwagenmuseumVW-directeur Ruud Pillard verwacht dat het museum voor het einde van het volgend jaar de deuren kan openen. De WV ziet in het tentoonstellen van de nostalgische automobielverzameling van Lierenaar Joop Stolze een attrac tie die jaarlijks duizenden mensen naar Schiedam kan trekken. Stolze stelt zijn met name in de jaren vijftig en zestig gebouwde racemonsters nu tentoon in een kas m De Lier. In zijn speurtocht naar een volwassen expositie ruimte kwam de verzamelaar ver leden jaar in Schiedam terecht. De WV bleek interesse te hebben in zijn plannen. De Schiedamse ondersteuners hebben het museum-in-oprich- ling nog niet aan een onderko men kunnen helpen. In eerste in stantie had de vereniging voor vreemdelingenverkeer een oogje laten vallen op het voormalige handelsentrepöt aan de Lange Nieuwstraat. Dit complex is in middels afgevallen omdat de ver bouwing te kostbaar is. „We hebben wel iets op het oog," zegt Ruud Pillard, die de plek nog niet wil verklappen. ..Joop Stolze komt begin juli terug van vakan tie. Hij is de aangewezen persoon om de plek bekend te maken. Bo vendien moei hij eerst aangeven of hij de piek geschikt vindt." De voortvarende aanpak van het project is opvallend, want in de door de VW gehanteerde priori teitenlijst voor de ontwikkeling van het toeristisch produkt in de periode 1992-96 neemt het Sport wagenmuseum een laatste plaats in. „Het beleid van de WV is op alle onderdelen primair gericht op het verstevigen van hel Bran- dersstad-imago en het verbeteren van het cultuur-historische pro dukt." zegt Pillard in het onlangs verschenen actieplan van de VW. Dat de vereniging zich toch in spant voor het museum, is vol gens Pillard minder vreemd dan het lijkt. „Het project komt uit particuliere hoek. Het kan een atttractie zijn die voor vele dui zenden mensen een aanleiding kan vormen de stad te bezoeken. Het museum is snel te vestigen. Zolang het cultuur-historische produkt nog niel de inhoud en grootte heeft om tienduizenden bezoekers per jaar meer te trek ken. kan het sportwagenmuseum dat wél bewerkstelligen." De vestiging van een nieuw Na tionaal Gedistilleerd Museum in de voormalige branderij De Loco motief aan de Lange Haven wordt in het actieplan van de VW ver heven tot topprioriteit. „De naamsbekendheid van Schiedam is door de jeneverindustrie ont staan." zegt Pillard. ..Het produkt sluit echter met aan bij het imago. De stad voldoet op dit punt niet aan de verwachtingen die een be zoeker van Schiedam heeft." Initiatiefnemer De Gekroonde Brandersketel is er nog niet in ge slaagd dit project van vijf miljoen gulden van de grond te tillen. De opening staat vooriopig gepland voor 1995. In het actieplan houdt de VW ook rekening met de mo gelijkheid dat het plan wordt af geblazen. In dat geval zou de Ko renbeurs als Gedistilleerd Mu seum moeten worden ingericht. Drukker Cauwe bij zijn apparatuur. Foto Roei Dijkstra Door Carel van der Velden Schiedam - Drukker Bruno Cau we gaat een kort geding aanspan nen tegen de gemeente Schiedam. Hiermee tekent de drukker protest aan tegen de ac tie, waarmee de politie, de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) en het Openbaar Nutsbe drijf (ONS) zijn drukpersen dins dagochtend stillegden. Volgens de drukker is de actie in strijd met de grondwet en is er sprake van broodroof. De autoriteiten gingen tot de ac tie over omdat de ambachtelijke drukker weigert een hinderwet vergunning aan te vragen. Voor dit officiële papiertje moei Cauwe 10.000 gulden neertellen. Volgens Cauwe beschermt de in de grond wet verankerde vrijheid van drukpers zijn branche tegen be perkende wettelijke maatregelen vooraf. De bij lokale verordening verplicht gestelde hinderwetver gunning behoort in de zienswijze van de drukker ook tol deze cate gorie. Cauwe gaat in het kort geding ei sen. dat zijn elektrisch aangedre ven persen met onmiddellijke in gang weer op het krachtstroom net worden aangesloten. De als gevolg van de justitiële actie onts tane schade wil hij verhalen op de ONS. „Ik heb mei dit bedrijf een contract dat ze mij stroom leve ren. Op grond van niet bewezen feiten werken ze nu mee aan een illegale actie. Dit levert mij vee) schade op." Ondanks de actie worden de klan ten van Cauwe als vanouds gehol pen. Alsof er mets is gebeurd, hangt aan de gevel van zijn be drijf zelfs fier de blauw/witte huis- vlag. „Geheel belangeloos heb ben andere drukkers hun steun toegezegd, waardoor ik mijn klan ten toch kan helpen," zegt Cauwe. Bovendien beschik ik hier over een handmatige pers uit 1861. waardoor ik het kleine drukwerk zelf kan blijven verzorgen." Cauwe en de gemeente Schiedam hebben voor de Raad van State een langdurig juridisch gevecht geleverd. Bij dit rechtscollege te kende Cauwe beroep aan tegen de door de gemeente opgelegde hln- derwetverplichting. Onlangs werd het beroep van de Schiedamse drukker niet-ontvan- kelijk verklaard. Voor de gemeente Schiedam vormde dit het sein om Cauwe aan te pakken. In het opgestelde proces-verbaai wordt de drukker verdacht van een economisch de lict en dat betekent dat hij zich binnenkort voor de strafrechter zal moeten verantwoorden. Hem wordt verweten dat hij in strijd met de hindenvetbepalingen zijn beroep heefl uitgeoefend. De door de gemeente uitgevoerde actie betitelt Cauwe als uiterst voorbarig. „Er is nog geen uit spraak gedaan in de bodemproce dure. De Raad van State heeft de zaak niet kunnen toetsen omdat er geen jurisprudentie bestaal. Maar verschillende juristen van naam onderschrijven de stelling dat drukkers niet hinderwet- plichtigzijn." In haar milieubeleid hanteert de gemeente Schiedam de stelregel, dat bedrijven met een machine park met een vermogen van meer dan 1,5 kilowatt een hinderwet vergunning moeten kopen. De vergunning wordt als een belang rijk instrument in het milieube leid gezien. Hinderwetplichlige bedrijven kunnen worden ge toetst op zaken als rook- en ge luidsoverlast. Bij het met-nako men van de afspraken kan de ver gunning worden ingetrokken. Voor de gemeenle is het vanzelf sprekend dat Cauwe zich aan de ze regels dient aan te passen. Maar ook los van de diepgravende grondwettelijke discussie vindt Cauwe op zijn beurt echter dat de gemeente fout zit. „Het totale energievermogen is bij mij inder daad ruim boven de 1,1 kilowatt, maar in de wet wordt gesproken over het gebezigde vermogen. In mijn installatie zit een slappen- schakelaar, waardoor er maar één machine tegelijkertijd kan draai en. Die schakelaar mogen ze van mij verzegelen. Op die suggestie is men echter niet ingegaan." Vlaardingen - Bij het Enginee- nngsbedrijf Fontijne Holland BV aan de Industrieweg in Vlaardin gen is onlangs de eerste paal voor de uitbreiding van het bedrijfs- complex de grond in gegaan. Omdat de engineenng-afdeling uit zijn jasje was gegroeid wordt er op de begane grond een nieuw centrum gebouwd dat ruim 1300 vierkante meter beslaat. Met die investering is vijf miljoen gulden gemoeid en de mogelijk heid bestaat om het te bouwen pand in dc toekomst te voorzien van een verdieping. De inge bruikname van het engineerings- centrum is gepland in het voor jaar van 1993. De officiële ope ning vindt plaats nadat de interne verbouwing van de bestaande panden is afgerond. Het is overigens niet voor het eerst dat Fontijne uitbreidt. In 1990 werd er al een twee montage hal gebouwd. uw waiersportadres voor: roet-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige vishoten (Rana) rubberboten (Bom ba rd/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B B motoren Div ski's en onderdelen trailers en div accessoires Ketótiedin 47 jaar - Voor race trim - of ATB fietsen/ van bekende merken o.a. van Meer mans op een fiets van Koevermans Uet adres voor div. merken ATB fietsen. Grote keuze in geschikte kleding voor alle type fietsen onder alle weersomsiandigheden. nabij benzinestation Schiedam - Hot personeel van het Schieland Ziekenhuis heeft vandaag te horen gekregen hoe veel arbeidsplaatsen er moeten verdwijnen. De directie heeft hierover mededelingen gedaan op een speciaal belegde bijeen komst. Vandaag zijn ook de bon den geïnformeerd. De directie van het Sclueland Zie kenhuis wil om financiële rede nen het aantal arbeidsplaatsen, vermindei en. Een paar weken ge leden meldde het Rotterdams Dagblad dal het ei 122 (formatiep laatsen) waren. Directeur L.A. van Eijk wilde dat toen niet bevesti gen Het enige wat hij zich liet ontvallen was: ,.U bent goed geïn formeerd." De 122 formatieplaatsen moeten voor 1 januari 1994 zijn ingele verd. Daarvan moeten de eerste 61 er binnen anderhalfjaar bij de verpleging uit. Dat zou technisch niet veel problemen opleveren omdat de meeste werknemers (sters) op contractbasis in dienst zijn. Het algemeen bestuur van het Schieland Ziekenhuis heeft ingestemd met de personeelsin krimping. Maasland - Alweer voor de zes tiende keer worden in Maasland de Sport en Spel dagen gehouden. De opbrengst van de vandaag, morgen en overmorgen le houden dagen is opnieuw voor een ont- wi k kei mgsproj eet. Het doel is dit jaar zelfs tweeledig. Vanuit de Nederlands hervormde gemeente werd het project van Jan Hensen aangedragen. De 52- jarige Hensen is namens de zen ding uitgezonden naar Tanzania. In Mumba, in de provincie Rukwa. is hij sinds 1988 bezig met ue bouw van een ziekenhuis. De bouw nadert zijn voltooiing, maar het geld voor de inrichting ont breekt. In samenwerking inet de Zendingsraad in Oegstgeest wil Sport en Spel hieraan iets doen. Daarnaast vroeg de oud-Maas- landse Nel de Bruijn (39). die sa men met haar man Klaas van der Pol (38) werk/aam is in Zuid-Afri- ka. haar financieel te steunen voor de bouw van een polikliniek. Het echtpaar is sinds 1985 werk zaam in het Emmaus Hospital in het Drakengebergte van de pro vincie Natal, nabij het stadje Wm- terton, Van der Pol is als arts en De Bruijn als verpleegkundige verbonden aan dit hospitaal, dat het enige medisch entrum m de wijde omgeving is. Vorig jaar brak dc opbrengst van Sport en Spel alle records. Er werd liefst 61.000 gulden bijeen gebracht. Spoil en Spel vindt weer plaats op het parkeerterrein van MW'27, waar de grote feesttent het cen trale punt van alle activiteiten is. Vandaag is begonnen met de kin dermiddag en het klaverjastoer-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1