15 Dokterswoning Oosthavenkade weer in oude glorie SMQZi Politie zwijgt over het mysterie Ampèrestraat e MASSIEF GRENEN EETHOEK Alles anders Reclamemakers vinden ambiance onder gerestaureerde historische plafonds f.1375,- FINS GRENEN ïroelstralaan afgesloten Spektakel op surfplas Instructiemotor voor technische school Van Lier tien jaar hier 'la voor kleine ruimten, voor een kleine prijs: l Markt 57 Vlaardingèn Tel, OIO - 434 36 85 Rotterdams Dagblad Vrijdag 12 juni 1992 Gaardingen Vernieuwend Verder. Dat kozen de nieuwe gemeente bestuurders van de Haringstadbij hun aantreden, twee jaar geleden, als motto. De gelegenheid was er ook naar met een nieuwe ploeg en gereedliggende plannen. De slogan moest de dadendrang onderstre pen van de nieuwe, jonge garde, die het in het stadhuis voor het zeg gen had gekregen. Agnes van Ardenne-Van der Hoeven en Aart Kool van het uit de ver sukkeling geklommen CDA en de nieuwkomer Ton van der Steen van liet groot gegroeide D06 wilden weieens een duidelijke streep zetten onder het verteden. In hun hart hadden zjj er natuurlijk het liefst Gaardingen Vernieuwt van gemaakt. Maar zo'n radicale op stelling konden de PvdA-ers John Ranshuijsen en Kees van der Windt moeilijk accepteren. Immers, het verleden was jarenlang be paald door hun partijgenoten Bas Goudriaan en Ary Maarleveld, die samen met een derde oude rot. WD-er Jan Madern, na een (te?) lan ge tijd de deur van het stadhuis definitief achter zich hadden dicht geslagen. Het werd dus Vlaardingen Vernieuwend Verder. En terecht, want de belangrijkste vernieuwingsplannen uit het nieuwe collegeprogram ma waren al in gang gezet door die oude rotten. Denk bijvoorbeeld maar aan de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat, aan het nieuwe Liesveld, aan de verbouwing van de Stadsgehoorzaal, de sluiting van oude en de bouw van nieuwe wijkcentra, de ontwikke ling van liet oude Moermanterrein, de woningbouw langs de Vaart en in de Babberspolder. Toch constateer ik nu, na twee jaar nieuw college, dat alles anders wordt in Gaardingen. Gaardingen is het oude Gaardingen niet meer. Ik hou heus wel van een frisse aanpak, maar de laatste dagen denk ik: gaal het allemaal nu opeens niet een beetje té hard. Zijn de remmen soms definitief losgegooid door de nieuwe garde? De toren van de aloude Grote Kerk herkende ik al niet meer. Er wordt vakwerk verricht, zo is me verzekerd. Maar van het stadhuis bordes zijn nu ook al de leeuwen verdwenen, waartussen in de loop der jaren verschillende koninginnen minzaam het uitgelaten volk hebben toegezwaaid in gezelschap van burgemeesters, naarwiezelfs nog singels zijn vernoemd. Ook dat moet vakwerk worden. Waarom nu ook de olifanten zijn verdwenen, die de vernieuwers zelf hadden laten neerzetten op het stukje kaalslag bij de tot Peperstraat gepro moveerde steeg, weet ik niet. Wel dat de vernieuwing van de plaatselijke top alsmaar door blijft gaan. Na die nieuwe weihouders zijn er een nieuwe gemeentesecre taris en andere vakdiensldirecteuren gekomen. En dan gaat, zo werd pas weer bekend, net als de te pensioneren burgemeester na tien jaar politiecommissaris Ton Spel weg, terwijl ook brandweercomman dant Jan van Es vertrekt. Echt, alles wordt anders in Gaardingen. BEN VAN HAREN De winkeliers van de P. J. Troelstralaan zullen opge lucht adem halen als het karwei straks achter de rug is. Als gevolg van rioolwerkzaamheden ligt de straat voor hun deur al enkele maanden open en zitten ze in de rommel. Maar het ei' J is in zicht. Maandag wordt er begonnen met het asfalteren en over vijf tien weken moet de Troelstralaan er weer pico bello bijliggen. In verband met het asfalteren is de laan die periode echter met toegankelijk voor verkeer. Dat wordt door middel van borden omgeleid. Vlaardingèn Ter afsluiting van het seizoen houdt de CJV Gaar dingen zaterdag 20 juni een sport- en spelspektakel op en rond de surfplas waaraan alle kinderen, lid of geen lid, tussen de acht en twaalf jaar mogen mee doen. Zij kunnen zich amuseren met de kabelbaan, een watcrshuffie-parcours. een trekeiland op het wa ter en vele andere activiteiten. Het festijn duurt van 12.00 tot 16.00 uur en deelname kost voor CJV-leden twee gulden. Niet-leden betalen een rijksdaalder. Kinderen die mee willen doen moe ten zich vóór 17 juni opgeven hij de CJV (4351721Z) dat tussen 13.30 en 17.30 uur bereikbaar is. Bij de Stichting Technisch Onderwijs (STO) aan de Deltaweg wordt woensdag 17 juni een klein feestje gewerd. Die dag wordt in het lokaal Motorvoertui gentechniek van de technische school door verte- genwoordigers van de autofabrikant Daimler-Benz een gloednieuwe instructiemotor overgedragen aan de school. Aan de Deltaweg is enthousiast gereageerd op de geste, temeer omdat de motor, compleet met Brand stof on servo pomp, een waarde vertegenwoordigt van 13.000 gulden. Als de stichting dat zelf had moe ten bekostigen was de aanschaf waarschijnlijk en kele jaron uitgesteld. De STO is in de regio Rijn mond de vierde school die een instructiemotor krijgt aangeboden. Burgemeester van Lier tien jaar hier. Dat is de titel van de overzichtsexpositie die ter gelegenheid van het afscheid van de burgervader vanaf woensdag 17 juni in de hal van het secretariegebouw staat opge steld. Het Stadsarchief Gaardingen (in de porte feuille van Van Lier) heeft de tentoonstelling over de 'jaren waarin de burgemeester zijn stempel drukte op 'bestuurlijk Gaardingen samengesteld. De opening vindt die dag plaats om 16.00 uur en wordt verricht door...de burgemeester. Schiedam wijdag r> juni Stichting Pldnh Koortb fwneel en danst. Parage!heater, 2(1 la 'Filmfeest Filmhuis. Nieuwstraat 12,V1.D0uur zaterdag 13 juni Open dag Nederlandse Orgel Federatie. Passagetheaier. 1030 uur Orgel- en fluitconcert Grote Kerk Lange Kerkstraat. 15 00 uur Slotfeest in het teken van filmfiguren, Filmhuis. 2100 uur Peter de Vries and 1 he Ail Star Band. Pixlaim22 30 uur zondag 14 juni Open dag Kedeilandse Orgel federatie Passage. 10 30 uur Lezing ever Luduma. parochiehuis de Wilgenburg achter Lu- oiiina-bdsiehek. 15 00 uur The Biue Windows (Soul Funk. Rythern and Blues), Cat'e Juyi. 16 30-20 00 uur Isabella and friends, Podium. 21 30 uur Vlaardingèn vierdag 13 juni Historische bustour door Ylaardingen. opstapplaats bij Visserij- museum, vertrek 3 55,11 10 12 15 14 30.15 10en 16 50 uur. Lancelot en de d.uak ifihnv Tmngel. 13 30 uur en Leger des Heiis. 14 30 uur *Thelmj and Louise ffilml, Triangel. 13 30 en 20 45 uur. maandag 15 juni Hofeoncert Marcato en Sursum Corla, muziektent Oranjepark, 19 30 uur Door Ben van Haren Vlaardingèn - Van de Historische Vereniging hebben ze al ge beld met de vraag of ze een keer langs mogen komen. De ANWB heeft goedkeuring gevraagd het pand te mogen opnemen in een wandelroute en er een bordje met verklarende tekst tegen aan te bevestigen. Ronald Mol vindt het wel leuk, dat voor het nieuwe kantoor van zijn bedrijf belangstelling uit die hoek komt. Het bevestigt dat hij in zijn opzet is geslaagd. „Onze nieuwe, ruimere werkomgeving moet smoel hebben, smaakvol zijn.'* Lang zocht de 33 jaar geleden in Gaardingen geboren Mol naar een oud, representatief pand in Schiedam voor zijn sterk gegroei de team van tekstschrijvers. Mol Partners kwam echter, na vol gens de verhuiskaart aan de Kerklaan in Kethel in de grond te zijn gekropen, niet in Schiedam maar aan de oude Gaardingse Oosthavenkade naar boven. De 'groep creatieven' werkt sinds een maandje in wat in de volks mond het oude Van Neerbos-kan toor heet. Een creatie uit 1893 van de Haagse architect C. J. Bosma, die ook het Weeshuis en hel Oude Mannen en Vrouwenhuis van de Diaconie aan de Emmastraat in Gaardingen ontwierp. Ronald Mol zelf heeft aan dat pand heel bijzondere herinnerin gen. Als student werkte hij op za terdag voor de PTT en bezorgde post langs de Oude Haven. De brievenbus van Van Neerbos is hem altijd bijgebleven als een kwelling. Het kleine, ongetwij feld toen oorspronkelijke, busje gaf vaak moeite om de stapels post voor het van bouwmateri- alenhandel tot veelzijdig concern gegroeide Van Neerbos er door heen te stoppen. „Helaas. Die brievenbus heb ik niet meer kunnen terugvinden,"' zegt Mol nu met een duidelijke toon van teleurstelling in zijn stem. Hij toont het pand, waarvan hij in korte tijd is gaan houden. Na lange leegstand had het een grondige opknapbeurt nodig en nu staal het er echt prachtig bij. Een fraaie combinatie van oude stijl en moderne doelmatigheid is bereikt na maanden verbouwing. Zelf had Mol bij zijn zoektocht naar een nieuwe kantoorruimte helemaal niet aan dat bijna hon derdjaar oude pand gedacht. Schiedam „Schiedam ligt wat meer in de lijn om een geschikt oud pand te zoe ken. Daar zijn er meer dan hier, maar het lukte ons niet om iets naar onze zin te vinden. Op een zeker moment kwam echter ma kelaar Van Driel, van de door Van Neerbos ingeschakelde make laardij De Witte, met dit pand in Gaardingen op de proppen. We zijn er gaan kijken, werden over tuigd van de mogelijkheden en bereikten overeenstemming over de prijs." Het pand heeft een opvalllende vorm en een rijk versierde voor gevel met veel fantasie-metsel werk en een in steen opgetrokken dakkapel vol ornamenten. Ook aan de binnenkant treft men al lerlei versieringen aan. Kopjes van engelen en van duivels in gips kijken bijvoorbeeld neer vanaf het plafond boven de cen trale trap van fraai uitgesneden donker hout en krullend smeed werk. Deze verbindt de marme ren hal op de begane grond met alle verdiepingen tot en met de zeer ruime zolder die, voorzien van vele ramen tussen de hane- baiken. een heel aparte sfeer ademt. „Snap jij dat een dokter zo'n kast van een huis liet bouwen?" De vraag van Ronald Mol verraadt zijn kennis van het verleden van het pand. Hij heeft zich uitge breid laten informeren door het Stadsarchief en ontdekte zelf ook nog opmerkelijke bijzonderhe den. zoals een aparte, kleine zij ingang voor fondspatiënten. Het pand is in 1893 en 1894 ge bouwd door Albertus van Dors- sen, volgens het patentregister 'timmerman en kamerbehanger'. Hij deed dit in opdracht van de huisarts Jan Voogd, die hiervoor een pand liet slopen, dat toen waarschijnlijk ongeveer al twee eeuwen oud was. Dat oude pand behoorde tot de eerste bebouwing in de buurt van de in 1613 aange brachte brug aan de rand van de zogenaamde Buyte Weyde. Deze door aanslibbing ontstane polder aan de oostelijke havenzijde kwam pas na 1830 echt tol ont wikkeling toen de gemeente hem voor de som van honderdduizend gulden had gekocht van de laat ste ambachtsheer van Gaardin gen en Gaardinger-Ambaeht, Van Leyden Gael, ten behoeve van stadsuitbreiding. Op een stadsplattegrond uit 1639 is al het oude pand te zien, tegen- Ronald Mol (33) rn zijn nieuwe werkomge ving: 'De re clame is na tuurlijk een smoelenvak waarin vee afhangt van de presenta tie Foto Roe) Dijkstra akon30ml &9S USifi CleB, - Hamamefis mjldoze^P over de Visbank aan de overzijde van de Oude Haven, dat de vijftig jarige Ermpje Pernis in 1809 erfde toen haar man. zeilmaker Arij Voogt, op 68-jarige leeftijd over leed Haar zoon, Jan Pernis Voogd, net als zijn vader zeilma ker, krijgt dat oude pand en de lange lap grond daarachter op 41- jarige leeftijd in handen als moe der in 1829 hel leven laat. Dokters Na Jan's dood in 1857 komt het vc-or het eerst in handen van een dokter. Zijn dan 35 jaar oude zoon Arij Voogd is van beroep genees- en heelmeester en verloskundige te Gaardingen als hij eigenaaT wordt van Oosthavenkade 11. In die periode komt de Oosthaven kade verder tot ontwikkeling als vestigingsterrein voor rederijen en de eerste Gaardingse indus trieën. Maar de bebouwing van het achterliggende terrein komt pas goed op gang na 1880 als de Schiedamseweg tot aan de huidi ge Eem'rachtstraat wordt be straat. In cue tijd wordt ook Arij's zoon, Jan Voogd, arts. Hij is 41 jaar als hij de oude eigendommen erft van zijn vader als deze op 7I-jari ge leeftijd in 1393 overlijdt. Nog in dalzelfde jaar laat hij het oude pand slopen en Albertus van Dors sen een dokterswoning van allure bouwen, waarin nu dus Mol Partners is gevestigd. Na dun lei Vuugd ituki upmeim een huisarts erin. Dat is dokter Annee Leendert Erkelens. Deze verkoopt het in 1953 aan het aan de Hofiaan gevestigde Van Neer bos Bouwmaterialen NV, die hel gedeeltelijk laat verbouwen om er enkele tientallen jaren zijn hoofd kantoor in te houden. Een naast liggend pand wordt er later ook bijgetrokken. Enkele jaren gele den heeft een projectontwikke laar een plan gemaakt voor de bouw van appartementen op deze plek. Hij had de bedoeling hier voor ook de dokterswoning te slo pen maar daarvoor heeft de ge meente geen toestemming willen geven. Na geruime tijd leegstand heeft nu dus Mol Partners met alleen het behoud van de oude dokterswoning veilig gesteld maar tevens een fraaie restaura tie verzorgd. Schilderingen Op de benedenverdieping komen twee grote kamers uit op de hal. Eén ervan is via een schuifdeur verbonden met een derde grote kamer, die vlakbij de imposante toegang tegenover een kleine ka mer ligt, die nu als receptie dienst doet en mogelijk vroeger wacht kamer is geweest. In al deze ka mers zijn de hoge, fraai bewerkie plafonds in hun oude glorie her steld. Het specialistische bedrijf Bhjenberg uit Den Haag. dat on der meer restauratiewerk ver richtte in Huis ten Bosch, is maanden bezig geweest om de plafondschilderingen schoon, hersteld en in oorspronkelijke kleuren terug te krijgen. Het was één van de 'verrassin gen', die Mol na de aankoop van het pand tegenkwam. Hij is er blij mee. Andere ontdekkingen, zoals een kapot gevroren centrale ver warming, deden hem minder ple zier. De veertig meter diepe tuin was een rattennest en is gewijzigd in een eigen parkeerplaats. „Het was wel te merken, dat hel pand een jaar leeg heeft gestaan. Ik heb echt slapeloze nachten ge had, maar nu ben ik erg gelukkig ermee. Ik had niet verwacht, dat het zo zou worden. Op zeker mo ment bood de restaurateur voor één van de plafonds, dat in de stijlkamer, een dusdanige prijs, dal ik even heb geweifeld. Het was in de tijd dat allerlei tege. val- lers werden ontdekt. Die restau rateur wilde het in delen verwij deren om elders weer aan te bren gen. Er schijnt veel vraag naar plafondschilderingen te zijn. Zelf had hij bijvoorbeeld zoiets in het Japanse Holland Village aange bracht. Toen ik dat goed lot me door liet dringen, wist ik dat toch iets goeds had gekocht en wilde er mets meer van kwijt.'* De benedenverdieping is zoveel mogelijk in originele staat her steld. Wel is het jute verwijderd van de 850 vierkante meter wand- oppervlak. Het resultaat is bijzon der. De plafonds van de twee door een, ook herontdekte schuifdeur verbonden, kamers zijn aan elkaar gelijk. Op de hoeken sym boliseren vier ornamenten mu ziek, toneel, wetenschap en bouw kunst. Daartussen zijn schilderin gen aangebracht Hel mooiste vond de restaurateur zelf het lin nen beschilderde plafond in wat ongetwijfeld de stijlkamer is ge weest. maar ook in de kïeme (wacht)kamer is een plafondschil dering aanwezig. Raar vak „Wat een commercieel onderne mer bezielt om zoveel geld te ste ken m de restauratie van zo'n pand? Ach. puur zakelijk gerede neerd zal je efficiënter werken in een kantoorgebouw als bij het Riagg en waarschijnlijk is dat ook economisch rendabeler, maar te gelijk anoniem. Wij zitten natuur lijk in een raar vak. Onze klanten ■Allien zakelijkheid, maar het moet wel smaakvol zijn. Dat vind je in deze ambiance. De reclame is natuurlijk een smoelen vak. waarin veel afhangt van de pre sentatie. Daarom hebben we be wust naar een klassiek pand ge zocht. waarin we ruimte hebben om eventueel verder te groeien." Ronald Mol vertelt dat hij van zijn vak tekstschrijver is. ..Een vak waar mensen uit heel verschillen- - de disciplines vanzelf inrollen. Bij mij heeft mogelijk meege- - speeld dat mijn vader een zaak had en mijn opa. Ik heb dus com- merci eel bloed." Zelf begon Mol tijdens zijn studie 1 bedrijfseconomie al verkoop- boodschappen te schrijven. Hij werkte als free-lancer voor ver schillende opdrachtgevers toen hij leraar was op de detailhandels- school Beneden-Maas en ging daarmee door in zijn vrije tijd, ter- wij] hij ais bedrijfseconoom bij Daf-Trucks in dienst was. Enkele jaren geleden vestigde hij zich als zelfstandig tekstschrijver aan de Heemraadssingel in Rotterdam, naast reclamebureau Circle, een van zijn eerste klanten. Ook nu zijn ze weer buren, want Circle kocht enkele jaren geleden het leeggekomen pand van de Kamer1 van Koophandel aan de Hofiaan, op honderd meter afstand van de oude dokterswoning aan de Oost- havenkade. Mol Partners heet het dus nu - en dat staat voor een team van ne gen mannen en vrouwen. Allen met een geheel verschillende ach- tergrond, want de bedrijfseco noom Ronald Mol kreeg bijvoor beeld een neerlandicus, een filo soof en een socioloog ais partners. Op het gebied van direct-mailing zijn ze onderscheiden met de Zil veren Brief, een in de reclamewe reld hoog aangeschreven onder scheiding. Vaste klanten zijn br naive Circle vele andere bekende reclamebureau's zoals ARA of Equipe, maar ook Fotohome in Gaardingen en groten als Natio nale Nederlanden en VNU raad plegen Mol Partners al vele ja ren. Ronald Mol voelt zich ai thuis in de nieuwe werkomgeving. Trots toont hij de repro van een prent uit 1895 van de oude Oosthaven kade, waarop zijn nieuwe pand staat. Langs de kade liggen sche pen en op de kade verraden twee houten palen, dat de toen pas aan wezige Bell Telephone Maat schappij klanten had in die buurt.- Dokter Voogd zal waarschijnlijk wei één van de eerste telefoon abonnees van Vlaardingèn zijn geweest. Tafel 120 x 80 cm, 4 stoelen met houten zitting. Q QDB Uü QBB~B0B0B nii immiiunaai Door Sander Sonne mans Schiedam - In de Ampèrestraat in Schiedam-Oost reageren bewoners met de nodige bedenkingen en angst op de onderzoeken en acties die er de iaatsle dagen door de Rotterdamse en Schiedam se politie zijn uitgevoerd. Een enkeling durft hierdoor zelfs met meer thuis te slapen. Sinds vorige week donderdag wordt er regelmatig gepost door agenten in burger en afgelopen vi ijdag- middag werd er zelfs een inval gedaan in het pand dat al enige tijd in de gaten werd gehouden. Nieuws gierige bewoners die wilden weten wat er zich in hun straat afspeelde, kregen van de politiemensen nul op rekest. „Het ging er allemaal heel geheimzinnig aan toe," vertelt een bewoonster die haar naam niet wil noe men. „Vorige week donderdagnacht bemerkte mijn man dat zich twee mensen in de straat schuil hielden en belde de politie. Op het bureau vertelde men mets te weten maar de vrijdagmiddag erop werd er door politie-agenlen in burger een inval in een van de hui zen gedaan. Binnen en buiten maakten ze foto's*1 toen er weid gevraagd wat er aan de hand was. kre gen we van de heren te horen dat zc niets mochten zeggen Later werden er nok nog enni dne vrouwen uit hel huis gehaald. Ik weet niet wie er woont, want er komen allemaal eigenaardige figuren. Hel vreem de is dat er bij hun aanwezigheid 's avonds nooit licht brandt." Een ander weet te melden dat er vrijdagavond vier agenten de woning binnen gingen om er post te vat ten. Een van hen zou hebben gezegd dat ze 'iemand moesten hebben'. Weer een andere bewoonster uit de Ampèrestraat vertelt dat ze van de verhuurder van het pand had gehoord dat het iets te maken had met de moord op de drie Turken wier lijken enkele weken geleden bij het Brielse meer werden gevon den. „Natuurlijk weet ik wel." zegt de eerst genoemde verontruste bewoonster, „dat de verhalen opgebla zen kunnen worden maar mijn man en ik hebben zelf gezien dat er regelmatig Honda Civics en Golfjes in de straat stonden geparkeerd met daarin mensen die de boei in de gaten hielden. Tegen een buurvrouw van ons is zelfs gezegd dat ze voor haar gezondheid 's avonds maar beter binnen kon blij ven." De vrouw: „Door al die toestanden ben ik goed bang geworden en slaap ik bij een vriendin. Stel dat het een keer tot een confrontatie komt. Dan vliegen de kogels ons straks misschien nog om de oren. Over dag hou ik de ramen en deuren dicht uit angst dat er misschien wel een crimineel mijn huis in kan vluch ten. En doordat de politie niets loslaat weet ik hele maal niet waar ik het zoeken moet." De politie van zowel Schiedam als Rotterdam wil mets kwijl over de ontwikkelingen in de Ampères- traat. „Hel klopt," geeft een Sehiedamse woordvoer der toe, „dat de politie er bezig is geweest. Omdat we de zaak heel hoog opnemen kunnen en mogen we verder geen inlichtingen verschaffen. Wel kan ik verzekeren dat het onderzoek in de Ampèrestraat is afgesloten en de bewoners niet bang hoeven te zijn voor hun veiligheid."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1