15 'Ik raak de mens met speelsheid' Kiwanis wil menselijker maatschappij én gezelligheid AKKERMAN B.V. Peper bezoekt Hoek van Holland Alleen blikkerige winkelmuziek verknalt humeur van beiaardier Addie de Jong akkerman bv GWB milieubewust Oversehieseweg dicht Nieuw collecteurriool Vierdaagse Kolpabad Kerkeiland opgeknapt TECHNISCH INSTALLATiEBEDRiJF Alle kleintjes helpen, zo denkt men er bij het Ge meentelijk Woningbeheer (GWB) kennelijk ook over want deze v/eek is daar op kantoor gestart met het gescheiden inzamelen van afval. Koffie en thee wor den er niet meer uit plastic bekers gedronken want ieder personeelslid heeft sinds kort een eigen mok. Het aanpakken van het kantoorafval is slechts één onderdeel van het milieubeleidsplan van het GWB dat in het vooijaar van 1991 van kracht is geworden. Zo wordt momenteel bij de renovatie van de wonin gen aan de Roëllstraat en omstreken niet alleen aan dacht besteedt aan de materiaalkeuze. Het bouwaf val wordt gescheiden ingezameld in chemisch afval, hout. puin en glas. De Oversehieseweg is in verband met reconstructie- werk van maandag 29 juni tot en met medio decem ber afgesloten voor alle snelverkeer. Voor voetgan gers, fietsers en de lijndiensten van de RET en ZWN wordt een doorgang opengehouden. De Oversehieseweg krijgt een nieuw profiel van twee door een middenberm gescheiden rijbanen, aan weerszijden worden fietspaden aangelegd en het wegdek wordt geasfalteerd. De werkzaamheden be treffen het gedeelte van de professor Kamerlingh Onneslaan tot en met het kruispunt met de Kommie- zenlaan bij de Deitlandbrug. Vlaardingen Onder toeziend oog en met de hulp van wethouder Ton van der Steen (Openbare Werken) is gistermid dag aan de Holysingel de eerste buis voor een nieuw eollecteurriool geplaatst. Het is het tweede verzamel- riool dat in Vlaardingen-Holy wordt geplaatst. Het nieuwe riool is nodig om het rioolwater van de nieuwbouw in het gebied Vlaardingse Vaart af te kunnen voeren. De werkzaamheden waarvan de kos ten zijn geraamd op 3.195.000 gulden gaan ongeveer tien maanden duren. In het buitenbad van het Kolpabad wordt komende week de zwemvierdaagse gehouden. Maandag 29 ju ni duiken de eerste deelnemers het water in en op donderdag 2 juli worden de laatste baantjes getrok ken. De \ierdaagse wordt ook dit jaar weer een groots zwemevenement want iedere avond is er in en rond het bad van alles te beleven. Op het buitenterrein kan men zich amuseren op de mini-kermis, de braderie, op het springmatras en kan er door jong en oud worden deelgenomen aan lo terijen en allerlei spelletjes. Ook treden er artiesten op en worden er demonstraties gegeven van duiken, waterpolo, kunst- en overlevingszwemmen. Nieuw dit jaar is de sponsoractie. Deelnemers kun nen zich laten sponsoren voor het 'Ronald MacDo- naldfonds' en krijgen na afloop een diploma met waardebonnen voor gratis maaltijden in de MacDo- nald-restaurants. Burgemeester en wethouders hebben de gemeente raad voorgesteld een krediet van 3,5 miljoen gulden beschikbaar le stellen voor het maken van nieuwe oevervoorzieningen langs het kerkeiland en het uit baggeren van de Binnenhaven. Op verzoek van het college hebben diverse bedrijven een aanbieding ge daan voor het uitvoeren van de werkzaamheden. Het plan van het bedrijf Hakkers-Werkendam BV geniet bij het college de voorkeur en bestaat onder meer uit het aanbrengen van een damwand bij het Hellinggat en de Geerkade. De damwand aan de Geerkade wordt in het kader van het verfraaien van het beschermde stadsgezicht bekleed met basaltste- nen en metselwerk. Het baggerwerk wordt uitgevoerd door het Rotter damse bedrijf Boskalis Oosterwijk BV. De met dat plan gemoeide kosten bedragen circa 4,1 miljoen gulden waarvoor momenteel geen dekkingsmidde- ien op de gemeentebegroting beschikbaar zijn. De gemeenteraad is door B en W gevraagd zich te ben den over eer. te reserveren krediet. Schiedam donderdag 25 juni Jamsessie. Podium. 21.00 uur. vrijdag 26 juni Kleding- en speelgoedbeurs, buurthuis Nieuwland. 10.00-14.00 uur, Haifa Students Folk Dancing Groep. Passage. 14.00-Jur. ïaterdag27juni 'Rommelmarkt Harpe Davids, Hemaplein, 9.30-15.10 uur. Carillon-concert Addie de Jong. Grote Kerk. 15.0015.45 uur. Rondleiding in toren Grote Kerk, Lange Kerkstaat. 16.00 uur. 'Orgelconcert And van der Hoeven, Stedelijk MuJeum. 15.00 uur. Jack Boot Bunny. Podium, 22.30 uur. zondag'8 juni Drechtstedentocht (fietstocht), vertrekpunt: wielerbaan sport park Harga, aanvang: 8.00 uur. Huhgob'in (Britse Folk). Podium. 21.30 uur. woensdag 1 juli Bridge, clubhuis Excelsior'20. Sportpark Thirlede. 19.30 uur. Vlaardingen vpjdag 26 juni Vijnconcert (Cora Peeters en Jos van EÜeren), Wijnboerderij Zaidbuurt40,2<J,15 uur. Expositie Jan Mulder (schilderijen en terken op papier), ver lengd tot 13 juli. Stedelijk Museum. zaterdag 27 juni Rommelmarkt, buurthuis De Haven, Veeshuisplein 18, 10.00- 16.00 uur. Rommelmarkt met kinder-activiteiten buurthuis De Pijpelaar, Willem Pijperstraat 10,10.00 uur. 'Andere Markt met ais thema thee voorwee. Liesveld, 12.00-16.0D. Wandelconcert Aad Zoutendijk en Ks Kloos (alt). Grote Kerk. 15.00-17.00 uur. iondag28juni Geboortedag herdenking Joannes deJooper. Sint Joan »«.-j 3e Do- operparochic. 10.30 uur. 1 Slotconcert. Visserij museum, Weslfcvenkade 53,15.01) uur. 1 Jongerenkoor The Mesengers, het lof. 15.00 uur. Maassluis donderdag 25 juni 1 Speel-o-theek. Koningshof. 14.00 ur. vrijdag 26 juni Zomerbridgedrive, Koningshof. lf4o uur. zaterdag 27 juni Verto-mars. vertrek bij gymzaal an de Mgr. Bekkerslaan. 8.00- 15.00 uur. 'Speel-o-theek. Koningshof. lO.OOiur. dinsdag 30 juni Culturele Raad. stadhuis. 20.00 ur. 'Bingo, Koningshof, 20.00 uur. woensdag 1 juli Spreekuur Ziekenfonds, Konigshof. 14.00 uur. Door Peter de Lange Vlaardingen - Een stukje muziek van Addie de Jong is net zoiets als een bloemperkje. Op een bescheiden manier fleurt het de stad op. De Jongs carillonconcerten zijn niet bedoeld om het publiek te boeien, ze willen voor verstrooi ing zorgen. „Ik breng even een soort twinke ling. Na afloop zegt nooit iemand: goh, dat was een mooi stukje Bach. Wel. dat ze het gezellig vonden. Ik raak de mens met speelsheid/' De Jong (50) is al jaren de vaste stadsbeiaardier van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Voor schoten. Vandaag wordt hij in Schiedam gehuldigd voor een kwart eeuw musiceren in over heidsdienst.. Kerkbesturen dra gen geen cent bij aan zijn salaris. Want de kerktorens waarin De Jongs klokken hangen zijn alle maal gemeente-eigendom. Een decreetje dat teruggaat op keizer Napoleon, die alle torens onder burgerlijk gezag bracht omdat hij ze wel handig vond voor militaire waarnemingen. Addie de Jong is een onzichtbare muzikant. Hoog verheven boven het stadsleven mist hij het con tact met zijn publiek. Hij heeft er geen idee van hoe de luisteraars op zijn muziek reageren. „In de regel hoort men het ai wandelend aan. Misschien gaat een enkeling er vijf minuten voor zitten. Maar het kan net 20 goed dat een huis vrouw die bij het open raam staat te strijken, aandachtig luistert. Of dat een zieke blij is met je spel." Duet Groot is de luisterschare in elk ge val wel. Daar hoeft De Jong niet aan te twijfelen. Op verzoek van zijn werkgevers speelt de beiaar dier voornamelijk op dagen dat hel druk is in de stad. Dus op hoogtijdagen als Koninginnedag, of tijdens de weekmarkt. „Dan kom je toch per keer tot vele hon derden luisteraars." Dat hij min of meer wordt ge dwongen het repertoire aan le passen aan de gemiddelde smaak vindt De Jong niet meer dan nor maal. „De beiaard is er juist voor om muziek te brengen die door het overgrote publiek begrepen wordt. Je moet het toch hebben van de volksliedjes en de arrange menten van populaire muziek. Ik Addie de Jong thuis in Vlaar dingen, in zijn tot studio ver bouwde gara ge: Per keer kom je toch tot ve e hon derden luiste raars, Foto Roel Dijkstra vind dat ook niet onbevredigend om te doen. Als ik een duet uit Ei- ne kleine Naehtmusik van Mozart speel, ben ik toch met een mooie compositie bezig? 't Is echt niet allemaal rotzooi." Wekelijks verzorgt Addie de Jong in zijn vier gemeenten eik twee uurtjes muziek, met uitzondering van Voorschoten, waar hij slechts voor één uur is ingehuurd. In Rot terdam bespeelt hij afwisselend de carillons van het stadhuis en de Laurens kerk, in Schiedam en Vlaardingen beklimt hij steevast de torens van de plaatselijke Gro te Kerk. Dankzij het feit dat hij vier verschillende werkgevers heeft, is hij een van de weinige Nederlandse beiaardiers (waar van er naar schatting 120 zijn) die van de earillonmuziek kan leven. De meesten hebben maar één 'to ren' en moeten er een baantje als muziekleraar bijnemen. Terechtstelling „Onze functie stelt meestal niet veel meer voor." vertelt De Jong met enige spijt. „Carillons date ren uit het einde van de zestien de, begin zeventiende eeuw. In die tijd had een stadsbeiaardier een volledige dagtaak. Niet dat hij onafgebroken op hel klokken spel zat: hij was dikwijls ook stadsorganist en had daarnaast nog meerdere muzikale bezighe den. Het was wel zo dat een caril lon veel vaker werd bespeeld dan nu. Voor een kerkdienst, en op al lerlei belangrijke momenten. Als er hoog bezoek was in de stad, zelfs soms bij een terechtstel ling." Harmonie-orkesten en tamboer en trompetterkorpsen zijn ge duchte concurrenten geworden van de klokkenspeler. De Jong staat bij veel publieksevenemen ten werkloos terzijde en kijkt, toe hoe het publiek achter de trom melaars aanhobbelt. Dat doel wel eens pijn. Maar eenmaal in zijn toren achter de speeltafel, springt zijn hart toch weer op. Gebrek aan inspiratie kent hij niet. Hij kan putten uit verschil lende bronnen. Uit het dikke boekwerk met bekende volksme lodietjes (zoals Boer daar ligt een kip in 't water), waarop hij einde loos kan variëren en improvise ren. Uit een schat aan arrange menten van internationaal be roemde wijsjes uit musicals, ope ra's en operettes. En tenslotte uit de oorspronkelijk voor carillon geschreven muziek. Hoewel die laatste categorie zelden aan bod komt, want die is eigenlijk alleen bestemd „voor een klein groepje fanatiekelingen". Het lijdt geen twijfel dat Addie de Jong zelf tot dit selecte gezel schap gerekend mag worden. Hij vatte de liefde voor het klokken spel op tijdens zijn studie aan hel con serv atoriu mAanvan k elijk speelde hij alleen piano en orgel, maar toen de Delftse beiaardier Leen T Hart hem op zekere dag meenam naar de toren van de Nieuwe Kerk had Addie de Jong er een nieuwe hartstocht bij. ..Een heerlijk instrument." luidt zijn even simpele als eerlijke oordeel. Veel melodietjes die hij hoort, probeert Addie de Jong meteen voor de 'toren' te bewerken. Maar er zijn grenzen. „De beiaard is vooral een melodie-instrument. Ritmisch ligt het veel moeilijker." legt hij uit. Daarom kan hij met de meeste popliedjes op dc cd's van zijn kinderen niet erg uit de voe ten. „Tina Turner?" Hij kijkt hoogst bedenkelijk. „Ik weet niet of dat wel zou klinken op het ca rillon." Zorgen Moderne muziek kan hij niet al- lijd waarderen, laat hij doorsche meren. En de opmars van andere straatgeluiden baart hem soms zorgen. „Vroeger was het carillon de enige muziek op straat. Nu komt er op hoogtijdagen, als je zit te spelen, opeens een muziek korps doorheen. Dat leidt tot een gevecht in die toren: zal ik ophou den ofloeh maar doorgaan? „Een ander nadeel is dat er in veel winkels van die blikkerige mu ziek uit luidsprekers komt. Ik denk dat de waardering voor het carillon door dal soort ontwikke lingen een stapje terug heeft ge daan. Ik heb wel eens geprobeerd te bereiken dal winkeliers hun muziek afzetten op momenten dat de beiaard klinkt, maar dat is me nooit gelukt." Vandaag krijgt Addie de Jong van het Schiedamse gemeente bestuur een receptie aangebo den in de Grote Kerk. Daaraan voorafgaand bespeelt hij van 14.30 tot 14.50 uur het carillon en van 15.00 tot 15.30 uur het orgel van de kerk. Hoek van Holland - Burgemeester dr. A. Peper van Rotterdam brengt volgende week vrijdag een werk bezoek aan. Hoek van Holland. Het bezoek wordt ge combineerd met de opening van de Havendagen. De burgemeester is 's avonds present op de receptie en zal de rondvaart meemaken met de 'Orca' over de Nieuwe Waterweg. Peper arriveert 's middags om half drie in de badplaats, waar hij in dienstencen trum De Hoekstee met enkele ouderen zal spreken. Rond drie uur worden in de foyer vragen beantwoord van Hoekse inwoners. De vragen moeten tevoren schriftelijk worden ingeleverd op het deelgemeente huis, maar kunnen wel persoonlijk worden gesteld tijdens de bijeenkomst die een half uur duurt. Peper gaat daarna naar de ten niskantine voor een gesprek met vertegenwoordigers van de sportvereni gingen. Op het strand hijst hij vervolgens de blauwe vlag. Daarna zijn het reddingmuseum en het fort aan de beurt. Het bezoek aan hel eerste deel van de Ha vendagen vormt de afsluiting van het werkbezoek. DoorWessel Penning Vlaardingen - Je hebt de lions, RotaryKïuwiis, Ladies Circle en de Ta/elrowde. Serviceclubs zijn het, maar wal dat echt inhoudt weet slechts een enkeling. Voor alsnog gaan ze door voor elitaire en conservatieve clubjes, waar van de leden af en toe hun porte feuille trekken voor het zoveelste 'goede doel'. „Maar zo is het dus juist niet," zegt Martin de Jong, de vice-voorzïttervan Kiwanis. af- del ing Vlaardi ngen-Europoort. Van De Jong. tandarts in de Vlaar dingse Westwijk, zul je geen no bele - of schijnheilige - verha len horen om het bestaansrecht van Kiwanis aan te geven. Heet het streven van Kiwanis officieel 'stelselmatige hulp bij de opbouw van een betere en menselijker maatschappij', volgens De Jong zou dat doel zonder het gezel)ig- heidsaspect van Vlaardingens jongste serviceclub (sinds okto ber 1.990) niet haalbaar zijn. „We verenigen hel nuttige met hel aangename. Maar vooral dat laat ste mag niet wegvallen." Hij geniet van zijn Kiwanis-lid- maatschap. Een ideale manier om andere mensen te Ieren kennen, U ziet van ons regelmatig advertenties voor gasverwarming en sanitair, maar wist u dat wij u ook van dienst kunnen zijn bij onderhoud en/of renovatiewerkzaamheden zoals: lood- en zinkwerken, uiteraard ook in authentieke stijl aanleg of reparatie van gas- en waterleidingen ontstoppen en vernieuwen van rioleringen aanleg en onderhoud van cv-instaliaties aanleg en onderhoud van sanitaire artikelen zoals badkamerverbouwing etc. vernieuwingen van dakbedekking, waarin wij diverse kwaliteiten dakbedekkingsmaterialen verwerken, al naar gelang uw wens electrotechnische installaties Al ons werk wordt uitgevoerd door goede vakbekwame mensen. Onder toezicht van de plaatselijke energiebedrijven en wij hanteren alleen materialen welke zijn goedgekeurd door de KIWA, GIVEG en KEMA instituut. lu vidctiuuiCjer 43S614 zegt hij. „Als landarts heb je tij dens je werk toch weinig echte contacten. Ik ben hele dagen be zig in de monden van de mensen. Na zo'n hele dag werken wil je toch ook eens wat andere gelijk gestemde lui ontmoeten. Het is een stuk gezelligheid en heel in teressant. Je praat buiten je vak gebied en je doet dingen die je an ders nooit gedaan zou hebben. Dan sla ik bijvoorbeeld weer gera niums te verkopen op een bloe menmarkt. een andere keer orga niseer ik een fietstocht. Het ver breedt je horizon." Bij alle acties proberen de Kiwa- nis-leden eikaars capaciteiten en contacten te benutten. De eige naar van de drukkerij levert bij voorbeeld gratis wat drukwerk en indien mogelijk doen nok de ban kier, de opticien, de accountant en de tandarts iets speciaals of proberen ze 'iets te regelen' met een zakenvriend. Precies volgens de naam Kiwanis, die in een Indi aanse taal 'laat zien wie je bent' betekent. En precies zoals de stichters van Kiwanis het zich bij de oprichting in 1915 in het Ame rikaanse Detroit hadden voorge steld. Diensten Jaren later telt Nederland naast de meer bekende Rotary- en Li ons clubs ook een groot aantal Kiwanis-clubs. En het worden er steeds meer. Zes jaar geleden was vice-voorzitter De Jong nog lid van Kiwanis-Hardinxveld, maar toen Kiwanis ook in het Vlaar dingse een club opstartte, ver leende hij graag zijn diensten. „Eigenlijk zijn wij de enige Kiwa- nis-afdeling in het gebied van Oostvoorne tol Schiedam. En daarom is het heel goed mogelijk dat in de komende jaren dat lid uit Oostvoorne een eigen club zal opzetten. We zullen m daarbij ze ker helpen." De Kiwanis-man in Oostvoorne zal dan echter eerst wat contacten moeten leggen met potentiële medestanders. Want ze komen niet vanzelf naar hem toe. Een echte Kiwa nis-kandidaat wordt gevraagd, vervolgens geballo teerd en overgeleverd aan het ve- hindernissen beslecht en vijf keer opeen vergadering is verschenen Tandarts én Kiwanis-lid Martin de Jong: 'Na zo'n hele dagwerken wil je ook eens wat andere gelijkgestemde lui ontmoeten.' Foto Roel Dijkstra wordt hij officieel tot Kiwanis-lid benoemd. Contacten zijn dus heel belangrijk, wil je bij Kiwanis ko men. Jammer voor de havenar beider of busschauffeur zonder connecties. „Dat is inderdaad een probleem." zegt De Jong. „Maar dat houdt niet in dat we elitair zijn of zo." Maandelijks komen de Kiwa nis - leden - volgens De Jong in Vlaar dingen over het algemeen wat jonger dan het gemiddelde Ro tary- of Li onsclub-lid - twee keer bij elkaar in het Vlaardingse res taurant De Koperen Kap aan de üoslhavenkade. Soms wordt dan een humanitaire organisatie ont vangen die dringend behoefte heeft aan financiële steun. Zoals de afgelopen keer, toen een me dewerker van de stichting kinder mishandeling een informatief praatje hield. Tijdens een volgende bijeen komst wordt dan besloten of Kiwanis in actie zal komen voor dat doe!. Do Jong: „De beslissing daarover valt niet altijd makke lijk te nemen. Je hebt toch te ma ken met drieëntwintig verschil lende meningen. Ik was de afge lopen keer nogal onder de indruk, maar iemand naast me zei- Ach. dat gezeur over kindermishande ling. Ik kreeg vroeger ook wei- eens een pak slaag." Maar wanneer de meerderheid in stemt met een bepaald 'goed doel', komen de leden werkelijk in actie. En als we Martin de Jong moeten geloven, gaat dat heel wat verder dan 'het trekken van de portefeuille'. De vice-voorzitter: „Het is juist de bedoeling dat we niets uil eigen zak betalen, dat zou anders ook te gek zijn. Of dat bij andere, vaak oudere, clubs wel gebeurt? Nou, misschien soms wal meer dan bij ons. Maar wie weet, als ik de vijftig gepasseerd ben, heb ik ook geen zin meer om een hele zaterdag op de markt ge raniums te verkopen." Hij vertelt vol trots over dat soort belevenissen. „Het gaat me voor al om dc leut. Het is een kunst hoor, om te verkopen. Ik doe het ai pralend, maar een ander lid heeft eigenlijk meer succes. Die kijkt de mensen aan met van die trouwe honde-ogon en is meestal al voor de middag los." De geranium verkoop levert meestal zo'n zevenhonderd gul den op, zegt De Jong. Maar een enkele keer wordt aan een actie enkele duizenden guldens over gehouden. „Op die zaterdag op Zestien hoven bijvoorbeeld. Een lid van ons heeft een bedrijf op dat vliegvelden kon tegen een ge reduceerd tarief Dakotavluchten boven Europoort organiseren. Het was een groot succes. We zul len dal nog eens doen." De opbrengsten van de acties kwamen lot nu toe ten goede aan hel Schiedamse verpleeghuis Driemaasslede en ook aan het Brandwondencentram in Bever wijk. Bovendien komen de op brengsten van een door Kiwanis le organiseren iieispuzzeltocht. aan het eind van deze maand, toe aan een aantal stichtingen in Schiedam en Vlaardingen. die zich inzetten voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapten. Volgens Martin de Jong zal dat een 'leuk bedrag' worden. Maar eigenlijk wil hij meer. Hij pleit voor samenwerking met de ande re serviceclubs in de regio. Met de talrijke rotan/s, lions. fa/VIron de '.s, ladies en soroptmisten bij voorbeeld. „Dat lijkt me wel wat. Zo ontmoet je toch weer andere mensen en kan je via echt grote projecten bijvoorbeeld eens een paar ton ophalen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1