9 Explosievendienst: zwembad bomvrij 3BI Nachtelijk wake voor koophuizen aan Vaart Stilzwijgende start voor Nationaal Jenevermuseum Bouw nieuw Bad Groenoord kan in oktober beginnen Oude schoenen leveren geld op Verdwaalde Sint Toeristische borden in stad Symposium voorVan Lier Kermisbond vangt bot VW wil de boer op - |l Buren als inbrekers Agenten spelen voor cowboy Zorgen om schietrage Belg moet boeten Man thuis overvallen Schiedam wil hulpagenten, Vlaardingen haakt af Rotterdams Dagblad Maandag 29 juni 1992 ïsd^' Schiedam Veel kinderen keken zaterdag alsof zij water zagen branden. Tjjdens een wandelingetje met pa en ma over de braderie op de Mgr. Nolenslaan werden zij in de brandende zon plotseling gecon fronteerd met hun winterse kindervriend Sinter klaas. De verdwaalde Spanjaard wandelde zaterdag rond tussen het winkelend publiek. Even kwam de gedachte op, dat de grijsaard de druk te in Spanje is ontvlucht. De Olympische Spelen in Barcelona, de wereldtentoonstelling in Sevilla en Madrid als culturele hoofdstad van Europa trekken tientallen miljoenen bezoekers. Sommigen traditio nalisten zagen echter heiligschennis in de komst van Sint naar Nieuwland. Met een priemend vingertje stelden zij de winkeliers aan de kaak, die in de strijd om de consument zelfs niet aarzelen om oudholland- se iradities in de war te schoppen. Vlaardingen - De Historische Vereniging VIaardin gen (HVV) gaat vijftig borden plaatsen in de stad op specifieke gebouwen. Op die borden komt informa tie over het betreffende pand te slaan. Het is een ca deau van de vereniging aan de stad in verband met het 25-jarig jubileum van HW, Tot die panden behoren de Visbank, de Lijnbaan, be graafplaats Emous, Weeshuis, Stadsarchief en Visse rij museum. Ook niet-gemeentelijke gebouwen krij gen overigens een bord. Daarnaast biedt de historische vereniging een aantal panelen aan om informatie op te zetten over bijvoor beeld de Markt, de Grote Kerk en 'De haven en visse rij'. Deze informatie moet het voor bezoekers van Vlaardingen leuker maken om door de stad te lopen. De HW verzorgt zelf de plaatsing van de borden en panelen. Voor de gemeente zijn er geen kosten aan verbonden. Het college van B en W is inmiddels ak koord gegaan met de plaatsing. Vlaardingen - De industriële Kring Vlaardingen biedt burgemeester Fred van Lier ter gelegenheid van zijn aanstaande vertrek een symposium aan met als thema Vlaaraingen en de regio. Het symposium in hei Deltahotel op woensdag 1 juli wordt afgesloten met een receptie voor de scheidende burgemeester. De belangrijkste sprekers op het symposium zijn de Rotterdamse havenwethouder drs. R. M. Smit, prof. dr. R. J, m 't Veld, hoogleraar bestuurskunde aan de Erasmusuniversiteit en drs. H. Welters, directeur van de Scheepvaartvereniging Zuid. Aan de orde ko men zaken als het Havenplan 2010 en de noodzaak van samenwerking tussen overheid en particuliere ondernemers bij speciale projecten. Vlaardingen - De Bond van Kermisexploitanten heeft in Vlaardingen nul op het rekest gekregen met twee verzoeken om het gemeentelijk beleid te wijzi gen. De Bovak heeft er vergeefs op aangedrongen dat Vlaardingen in een periode van zes weken voor de komst van een kermis met toestaat dat er circus sen in de stad voorstellingen geven. Het pleidooi van de bond om kermissen voortaan ook op zondag te la ten draaien is eveneens afgewezen. De gemeente is hel niet met de Bovak eens dat cir cussen concurrenten zijn van kermissen. Daarom is het ook niet nodig circusvergunningen aan banden te leggen. „Die twee attracties hebben ieder hun ei gen publiek." zegt een woordvoerder op het stads kantoor. Wel wil Vlaardingen bekijken of. bij een ge lijktijdig optreden van zowel een kermis als een cir cus in de stad, beide attracties zover mogelijk uit elkaar een standplaats kunnen krijgen. Wat betreft het kermisverbod op zondag blijft de ge meente onverbiddelijk. Een draaiende kermis zou de zondagsrust van veel godsdienstige Vlaardingers ypfsjnrpp rprjenemn burgmeester wet houders Circusvoorstellingen op zondag zijn daarentegen wel toegestaan. Die veroorzaken minder lawaai, vindt men op het stadhuis. 't Is een vreemdling zeker, die ver dwaald is ze ker, maar naar zijn naam hoefde niet te wor den ge vraagd. Toch was niet ie dereen even gelukkig met de verschij ning van Sin terklaas in het hartje van de zomer. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - De VW wil voor hel seizoen '93 de boer op om Vlaardingen ook buiten dc stadsgrenzen aan de man/vrouw te brengen. Dat zal gebeuren door onder meer vakantiebeurzen te bezoeken- Totnutoe is de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer uitslui tend actief geweest op de plaatselijke markt. Dat verklaart ook de stijging van het aantal mensen dat bij de VW binnenstapte. Dat steeg van 11.700 naar 16.700. een toename die vrijwel geheel is veroor zaakt door de komst van Vlaardingers, die onder meer cadeaubonnen kochten en informatie over Vlaardingen zelf wilden. De WV. die in 1991 het eerste jaar volbracht als ge privatiseerde stichting, zegt eerst hel produkt Vlaar dingen aantrekkelijker te hebben willen maken. Dat is onder meer gebeurd door de plaatsing van beweg wijzering. de komst van fietsverhuur en de actie 'Vlaardingen Natuurlijk', waaronder bijvoorbeeld vielen de bezoeken aan de eendenkooi en de rond vaarten door de vlieilanden. Uit het jaarverslag blijkt verder dat de verzoeken om informatie over de accommodatie zijn gedaald van 925 naar 516. maar de verkoop van toeristische kaar ten weer is gestegen van 790 naar 1.532. Schiedam - De Explosie ven Op- ruimings Dienst (EOD) heeft een einde gemaakt aan alle specula ties omtrent de aanwezigheid van een bom onder zwembad Groen oord. Tal van Schiedammers, die ten tijde van de Tweede Wereldoorlog in Kethel woonden, beweerden onlangs dat er op de plek van het zwembad, dat wordt afgebroken om ruimte te maken voor een nieuw bad, een bom moest liggen. Onderzoek van de EOD heeft uit gewezen dat er geen explosieven in de grond zitten. Daarmee is het licht voor de bouw van een hyper modern en circa twaalf miljoen gulden kostend zwembad op groen gezel. Momenteel worden de laatste res ten van de buitenbaden gesloopt waarna de grond bouwrijp wordt gemaakt. Begin oktober gaat de eerste paal de grond in. Vijftien maanden later moeten de eerste baantjes in het wedstrijd-recre- aticbad gezwommen kunnen wor- Zo moet het nieuwe zwembad Groenoord er uit komen te zien. den. Het bad wordt uitgerust met alle voorzieningen die hedenten- dage gebruikelijk zijn bij zwem baden en biedt zwemmers naast een wedstrijd- en recreatiebad on der meer een wiidwaterkreek, bi kini-bar. whirlpool, glijbaan, fon teinen en diverse spelattributen. Afwijkend van het merendeel van de moderne overdekte baden is de aanwezigheid van een ligwei- de. Die komt er omdat er ontzet tend veel vraag naar is. Omdat de belangstelling steeds grotere vormen aanneemt is zelfs beslo ten de geplande groenstrook uit te breiden. Als gevolg van die wijziging is het aparte parkeerterrein, dal zou worden aangelegd, van de baan. Bezoekers zullen gebruik moeten maken van de bestaande parkeer gelegenheid. Het bouwproces wordt begeleid door het bouwteam Zwembad- Noord waarin Jan van Vugt (di recteur Dienst Sport en Recre atie) als voorzitter zitting heeft. Maar of het bad ook de naam van het bouwteam krijgt valt volgens Van Vugt te betwijfelen. „Er zijn verschillende mogelijk heden. Het kan gewoon Groen oord blijven helen maar aan de andere kant denken we er ook aan een actie te ontketenen waar bij alle Schiedammers mee mo gen denken over een nieuwe naam voor het zwembad." Door Ben van Haren Vlaardingen - „Zijn die huizen soms gratis?" Een fietser stelt op zaterdagmorgen die vraag aan de ongeveer 25 verkleumde kandi daten, die dan met stramme spie ren, slaperige ogen en verwarde haren zitten samengeklonterd bij het info-centrum van Eurowonin gen aan de Albert Schweitzersin- gel in Holy-Noord. In enkele uren heeft zich een hechte club ge vormd van vrienden, die in de schaduw van twee appartemen tentorens allemaal dichtbij de Vlaardingse Vaart een moderne woning willen kopen. De eerste liefhebber is vrijdag avond rond zes uur gearriveerd. Nummer zestien wordt, in ge meenzaam overleg, in het nachte lijk duister en de kilte van opko-? •- mende mist uitgereikf door een eerder gearriveerde, toekomstige buurman. Pas zaterdagmorgen tegen elf uur meldt zich het personeel van de woningenverkoper, projectont wikkelaar Eurowoningen, om zich bezig te houden met de ver koop van de eerste 37 'luxe heren huizen in De Tuin'. De folders voor de door de Am sterdamse architect Hartsuijker ontworpen woningen (vier slaap kamers, een vide, een schuifpui en een ruime tuin) waren vrijdag middag voor verzending gereed. De glanzende folder, in full-co- lour uitgevoerd, zullen de al gere gistreerde kandidaten voor een nieuwe woning in het plangebied De Vaart pas zaterdagmorgen per post ontvangen. Dinkies (double incomes, no kids) in de leeftijd van 25 tot 35 jaar, die op zoek zijn naar een huis van ongeveer tweehonderdduizend gulden, hebben veel relaties en horen dus al eerder over de zater dag om elf uur te starten woning verkoop. In de Babberspolder hebben sommigen achter het net gevist. Toen stonden zij voor niks Uitgerust met tuinstoelen, stretchers, potten vol koffie en thee werd begonnen aan het nachtelijke waken voor een koopwoning langs de Vaart. Foto Roel Dijkstra in de rij bij makelaar Van Zon op het Liesveldviaduct. „Dat overkomt me geen tweede keer," klinkt het onder meer. De Europese voetbalfinale krijgt, door het ontbreken van Neder land, maar geringe aandacht. De keuze is: uitgaan deze vrijdag avond of enkele uren waken in Holy-Noord met kans op een ge schikt huis. Een grote groep gaat de uitdaging aan en sluit zich aan bij de eerste kandidaten voor zo'n koopwoning. Veel van de aanwezige, aan Vlaar dingen gehechte, dinkies hadden al graag eerder een nieuwe koop woning in deze stad verworven. Maar helaas: anderen waren hen voor. ,,Dat overkomt mij geen tweede keer. Dus, nu een voor ons betaalbare, nieuwe woning in de verkoop komt, willen we zeker zijn," is de verklaring van de jon gelui, die vracht lopen in de pol der van Holy om kans te maken op de aan de hand van een folder verkozen eigen woning. „Welk huis wil je?," is de vaste vraag, die ieder wie zich zich laat zien bij het info-centrum van Eu- rowoningen krijgt voorgelegd. Zo verdelen de toekomstige buren zelf hun nog te bouwen en te ko pen woningen. Projectontwikke laar Eurowoningen zegt zaterdag morgen, dat wie zich het eerst heeft gemeld, ook de eerste keus heeft. De samenwerking in de bewo- nersgroep van de eind volgend jaar op te leveren woningen in 'De Tuin' is nu al bekend. Koffie, thee. bier, andere drank en hapjes werden zaterdag in de wachturen aangevoerd. Het verslaan van de Duitsers door de Denen werd vol genoegen over de radio gevolgd voordat de mist de wachtenden op hun tuinstoel of stretcher teis terden. Zaterdagmorgen kwam de ont knoping. Eurowoningen accep teerde de onderling gekozen volg orde van aanmelding. De 25, die kou, mist en nacht trotseerden om een eigen koopwoning met bijbehorende hypotheek te ver overen, kregen de verzekering dat hun 'woningnood' was opge lost. Ze hebben ai afgesproken de ingebruikname van de huizen te vieren met een gezamenlijke nachtelijke wake. Schiedam - Een 54-jarige bewo ner van de Thomas a Kempis- straat in Schiedam heeft gisteren zijn buren moeten aangeven als inbrekers. De buren, een 24-jarige Schiedammer en een 29-jarige Belg. hadden tijdens zijn afwezig heid de cd-speler. de videorecor der en het faxapparaat gestolen. De spullen werden in Rotterdam meteen geruild voor verdovende middelen. De buit kwam bij een huiszoeking in Rotterdam dezelfde dag weer boven water. Er werd ook een vuurwapen ge vonden. Vlaardingen - Vlaardingse poli- tie-agenten moesten zondagmor gen rond kwart voor tien even voor cowboy spelen. Aan de Lem- sterlandhoeve trachtten zij. uit eindelijk met succes, vijf koeien een weiland in te drijven. De beesten waren de grazige wei den ontsnapt en deden zich te goed aan bloemen en planten in verschillende tuinen aan de Lem- sterlandhoeve. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie begint zich ernstig zorgen te maken over de rage in de stad waarbij argeloze burgers met luchtdrukpistolen worden be schoten. Vrijdagavond deed zich een nieuw schietincident voor. Daar bij kreeg een bewoner van de Schiedamseweg, die aan het open raam zat, een kogeltje tegen het voorhoofd. De man kwam met de schrik vrij. De schutter, een 20-ja- rige Vlaardinger, kon worden achterhaald. Vlaardingen - Een Belgische au tomobilist die zaterdag met een flinke slok op over rijksweg 20 reed. is door de Vlaardingse poli tie op de trein naar huis gezet om de 1000 gulden op te halen waar mee hij zijn boete kon voldoen. De boete werd opgelegd door de officier van justitie. Zondagavond hield de politie een 23-jarige automobilist uil Vlaar dingen aan nadat hij op de West- havenkade tegen een geparkeer de auto was aangereden. De ademtest wees uit dat de Vlaar dinger onder invloed verkeerde. Schiedam - Een bewoner van de Ouddorpsestraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag thuis overvallen door drie mannen. Het nachtelijk bezoek kwam binnen door een ruit in te slaan. De bewo ner werd enkele malen geslagen en moest zijn portemonnee met daarin 2500 gulden afgeven. Ook zijn polshorloge werd gestolen. Schiedam - Zonder plichtplegin gen vooraf is aan het eind van de vorige week een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de vestiging van een nieuw Natio naal Jenevermuseum aan de Lan ge Haven. De uit Vleuten afkom stige aannemer Geelen is begon nen met de sloop van het uitge brande interieur van de voormali ge branderij De Locomotief. Het streven van initiatiefnemer De Gekroonde Brandersketel is, dat het museum vanaf nu in een con tinue bouwslroom wordt gereali seerd. Zeker is dat echter nog met en daarom wacht de onder voorzit terschap van burgemeester Rei- nier Scheeres staande stichting nog immer met de officiële pre sentatie van het ambitieuze mu seumplan. Het vijf miljoen gul den kostende project is bedoeld als visitekaartje voor de gehele Nederlandse jenevermdustrie. Schiedam ziel het als een belang rijke toeristische trekpleister. In hel nieuwe Jenevermuseum moet een werkende branderij worden geïnstalleerd. Het ligt in de bedoeling dat bezoekers er het proces van jenevermaken van be gin tot eind kunnen volgen. Ver der verhuist de historische collec tie van hel Geuistilieeiu Museum vanuit de kelder van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat naar het nieuwe onderkomen. In de plannen ondergaat het pand van De Locomotief een opvallen de metamorfose. Het pand is sinds de 19e eeuw voorzien van een in die lijd modieuze lijstge- vel. In het plan van De Gekroon de Brandersketel krijgen de pan den hun oorspronkelijke halsge vels terug. In die vorm werd het pand aan het eind van de 18e- eeuw opgeleverd. Sloop Geelen, die sinds enkele jaren in Schiedam een ambitieus apparte mentenplan in enkele oude grachtenpanden op de hoek van de Weslerkade en de Nieuwe Ha ven wil realiseren, is vermoede lijk tot de start van de bouwvak bezig met de sloopwerkzaamhe den. „We willen weten of onze aannames kloppen," zegt coordi nator Jos Gunneweg. „We zijn on der meer zeer benieuwd naar de kwaliteit van de binten. De uit komst van dat onderzoek is van invloed op de kosten van het pro ject." Bodemonderzoek Met het eerste deel van de werk zaamheden is ongeveer 30.000 gulden gemoeid. De aannemer sloopt onder meer een betonnen vloer, waardoor archeologen dc kans krijgen om bodemonder zoek te doen. „Vermoedelijk zul len er resten te vinden zijn van een vroegere branderij-inrich ting." Deze distilleerderij maakte aan het eind van de 18e eeuw plaats voor de huidige jeneversto kerij. In de enkele maanden geleden gedane aanbesteding kwam de Vleutense aannemer als goed koopste uit de bus. De definitieve opdracht heeft de aannemer nu echter alleen binnen voor de sloopwerkzaamheden. Met de uit eindelijke gunning wordt nog ge wacht totdat de Gekroonde Bran- dersketei de laatste financiële barrières heeft genomen. Gunneweg hoopt, dat hel groene licht nu binnen enkele weken kan worden gegeven. „Er zijn op dit moment veel positieve ontwikke lingen. Maar we hebben te maken met een wirwar van vergunnin gen, bouwtechnische zaken en fi nanciën." Grootste struikelblok voor de Ge kroonde Brandersketel vormt sinds dne jaar vooral de geldelij ke middelen. De gemeente levert een zeer grote bijdrage aan het project, maar enkele miljoenen guldens moeten worden opge hoest door het bedrijfsleven. De jenevermdustrie wordt van meet af aan gezien als de belangrijkste donor, maar door dc neergang van deze industriële tak ligt het geld in deze sector niet meer voor het oprapen. Vlaardingen - Scholen en vereni gingen die in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis oud pa pier ophalen, kunnen binnenkort een aardig centje bijverdienen. Voor het ophalen van oude schoe nen kunnen ze straks 50 cent per kilo incasseren. De gemeente Vlaardingen heeft dit de oud papierinzamelaars la ten welen op verzoek van Krol Schoenen uit Zwolle. Dit is een groep vrijwilligers die in heel Ne derland schoenen inzamelt voor landen in de Derde Wereld. Ook Schiedam en Maassluis hebben positief gereageerd op een ver zoek om medewerking. De ingezamelde schoenen wor den vanuit Hamburg verscheept naar onder meer Jordanië, Togo en Afghanistan. Krol Schoenen werkt ook samen met kleine be drijfjes die vervuilende chemi sche stoffen uit onbruikbare schoenen verwijderen en het res tant leveren aan bedrijven die het recyclen voor diverse toepassin gen. zoals vulmateriaal voor ge- luidwerende wanden langs au towegen. Voor dil laatste doel is de gemeen te Vlaardingen benaderd door Jan Peereboom uit Delft, die speciaal voor dit doel het Bedrijf voor Gron d stofrecy cl m g expl oitcer t. Peereboom plaatst zakken bij schoenenwinkels waarin de klan ten hun afgedankte paren kun nen deponeren. De vergoeding van 50 cent per ki lo wordt betaald door de landen die de schoenen afnemen. Per ki lo houdt Krol Schoenen volgens woordvoerder Edith van Geemen 8 cent over om de ophaal kosten en het transport naar de haven van Hamburg te betalen. De actie, die in andere delen van Neder land al enkele jaren loopt, is een groot succes, aldus Edith van Geemen. „Het gaat zo goed, dat we momenteel in tijdnood ziten. Voor de zomervakantie begint, moeten we alle ingezamelde schoenen ophalen die nu nog bij de scholen liggen." Elke twee weken wordt gemid deld 10.000 kilo oude schoenen verscheept naar de Derde Wereld. Schiedam/Vlaardingen - Organi satorische problemen m Rotter dam hebben er toe geleid dat de Vlaardingse politie afziet van deelname aan het experiment met politiesurveillanten. Schiedam daarentegen heeft be sloten ondanks alle moeilijkhe den door te gaan. Daar verschij nen de eerste 'hulpagenten' dit najaar op straat. Commissaris Ton Spel van de Vlaardingse politie heeft zijn Rot terdamse collega Hessing laten wcleii (Jd'i hij lie sitUdtie lolid dc politiesurvei 11 anten onduidelijk en onoverzichtelijk vindt. Rotterdam is aangewezen om de surveillanten op te leiden, maar volgens Spel zijn er te veel onze kerheden. De financiële status van de nieuwe agenten is niet dui delijk. de opleiding is tussentijds verlengd van zes tot twaalf maan den en onzeker is wie de surveil lanten moei gaan begeleiden. Al lemaal redenen voor de Vlaar dingse politie om voorlopig een afwachtende houding aan te ne men. De Schiedamse hoofdinspecteur Cees Buijnink erkent dat er nog Veel lidkeu eli ugen kleven uande introductie van hulpagenten. „De start is stroef verlopen. Maar wij hechten er desondanks veel be lang aan om door te gaan," Buij nink verwacht dat de surveillan ten het werk van de gewone agen ten aanzienlijk kunnen verlich ten. De eerste Schiedamse leerlingen gaan op 1 september in Rotter dam naai school. Hoewel de oplei ding nu één jaar gaat duren, wor den de surveillanten tussentijds al ingezet. „Vermoedelijk gaan ze al na circa twee maanden voor het eerst de straat op," aldus Buij nink Schiedam wil de hulpagen ten ooi dl gaan inzetten in de bin nenstad. Uit enquêtes is gebleken dat de Schiedamse bevolking zich daar het minst veilig voelt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1