Waterweg 13 Spaland-automobilist moet tram in Overlast Botlek en Pernis blijft Gemeente verliest hoger beroep Markt Waterballet bij Vlaardingse zwemvierdaagse Vertrek Burger brengt PvdA in lastig parket D66 blijft hameren op versnelde aanleg nieuwe verbinding -f xöl: Uitslaande brand verwoest woningen Miljocnenorder ABB van Heineken en Promest Provincie bezorgd om inzameling groenafval Deel Oogziekenhuis verhuisd naar Dijkzigt Ook Schiedam krijgt TV-plus Jongeren plegen vernielingen TV-verkoper opgepakt Autodief aangehouden Autokraker steelt blikjes Man verdacht van overval Vernielingen bij bedrijf Zilver voor trouwe dienst Rotterdams Dagblad Donderdag 2 juli 1992 RW Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Ridderkerk - Een uitslaande brand heeft gistermid- De Ridder- dag twee woningen aan de Gerard Terborghstraat in kerkse Ridderkerk bijna geheel verwoest. De brand brak uit brandweer in een hoekhuis, maar was zo fel dat de vlammen stond gis- oversloegen naar het belendende perceel. De hoek- termiddag woning moet zeker worden afgebroken; bij het machte- naastgelegen huis is dat waarschijnlijk ook het ge- loos bij de val. De bewoners van deze koopwoning zijn op dit vuurzee in moment met vakantie. De totale schade aan de hui- de Gerard zen bedraagt zeker een half miljoen gulden. Terborgh- De brand brak net voor één uur uit in de woning en straat. Ver zette direct het hele huis in lichterlaaie. De brand- moedelijk weer, die binnen een paar minuten ter plaatse was, twee huizen moest echter constateren dat er nog maar weinig viel moeten te redden. Het is niet bekend waardoor de brand is worden ge- ontstaan. Op het moment dat het vuur uitbrak, was sloopt, alleen de zoon des huizes aanwezig. Hij kon de Foto fox brandweer slechts vertellen dat hij boven was en de televisie en de radio beneden aan had slaan. Tijdens de brand heeft de politie nog een meisje be handeld dat tijdens het kijken onwel was geworden. Toen duidelijk werd dat het kind iets had ingeslikt, werd met krachtig duwen getracht de luchtbuis weer vrij te maken. Na een paar pogingen kwam er een stuiter naar buiten, die het kind had ingeslikt. Rotterdam - Asea Brown Boveri (ABB) in Rotterdam gaat voor Heineken in Den Bosch en Promest in Hel mond twee warmtekrachtcentrales bouwen. Beide eenheden krijgen een vermogen van 25 megaWatt en zullen stoom leveren voor de twee fabrieken. De op gewekte elektriciteit zal aan het openbare net wor den geleverd. Daarvoor hebben de bedrijven een overeenkomst gesloten met de Provinciale Noord brabantse Energie Maatschappij (Pnem). Met de opdracht is een bedrag van honderd miljoen gulden gemoeid. De overheid verstrekt 24 miljoen gulden subsidie. Het gaat "olgens ABB en de Pnem om de modernste installaties die op dit moment le verbaar zijn. Beide centrales zullen op afstand door de Pnem worden bestuurd. Dat kan vanwege de au- - tomatisering van'het elektriciteits- en stadverwar- mingsnet, waarvoor de maatschappij ABB al eerder had ingeschakeld. In het hoofdkantoor van de Pnem gebeurt dat vanuit een centrale ruimte. Beide projecten zullen worden gebouwd door een consortium van ABB en Schelde Breda Boilers. De Hollandse Beton Maatschappij (HBM) zal binnen kort beginnen met het civiele werk. De installaties moeten binnen twintig maanden in gebruik zijn ge steld. Den Haag - De kans bestaat dat de provincie Zuid- Holland niet op tijd gereed zal zijn voor de vanaf 1994 wettelijk verplichte inzameling van groen-, fruit- en tuinafval (GFT-afval). Dat vrezen diverse politieke partijen in de Provinciale Staten van Zuid- Holland. De CDA'er W. van den Berg constateerde gistermid dag in de Statencommissie voor Milieuzaken dat de inzameling op dit ogenblik nog erg tegenvalt. Verder vreesden de PvdA en Groen Links voor achterstand in de verwerking van al dat afval, aangezien er nog te weinig compostmakerijen zijn. Ook vroegen ze of er straks voldoende afzetmogelijkheden zijn voor de stroom aan compost. Gedeputeerde J. van der Vlist zei zich geen grote zorgen te maken. Over de compostmakerijen, die on der meer moeten komen in Rotterdam. Dordrecht en Leiden, zei hij: „Misschien komen ze niet allemaal op tijd klaar, maar ik denk dat we het kunnen bijbe nen. En ook de afzet van compost is geen punt. Wel licht op den duur, maar daar komt ook wel een oplos sing voor." Hij gaf toe dat de inzameling van groen-, fruit- en tuinafval in Zuid-Holland, anderhalf jaar voor de verplichte invoering, nu nog 'zeer bescheiden' is. Maar er zijn in de Zuidhollandse gemeenten wel veel plannen voor het ophalen van GFT, aldus Van der Vlist. Rotterdam - De universitaire afdeling oogheelkun de van het Oogziekenhuis in Rotterdam is gisteren verhuisd naar het academisch ziekenhuis Dijkzigt. Op deze manier verwacht Dijkzigt meer aandacht voor onderwijs en onderzoek op het gebied van oogheelkunde te creëren. Prof. dr P.T.V. M. de Jong, sinds 1982 afdelingshoofd, krijgt zijn werkplek in Dijkzigt. Morgen worden de eerste patiënten ver wacht. De nieuwe afdeling van Dijkzigt krijgt'inclu- sief professor De Jong. zes oogartsen, die voor het merendeel al zijn aangetrokken. Zij gaan zich voor ongeveer vijftig procent bezighouden met patiënten zorg en voor vijftig procent met onderwijs en onder zoek. Het voornemen bestaat de vakgroep oogheel kunde te reorganiseren. De nadruk komt te liggen op onderzoek naar epidemieën van oogziekten, de kinderoogheeikunde en onderzoek naar gezwellen in de ogen. De Jong is sinds kort ook consulent van de Dr. Daniël den Hoedkliniek. Hij gaat co-assisten ten in opleiding begeleiden op zijn nieuwe afdeling. Ook het Oogziekenhuis blijft artsen opleiden tot spe cialist. Schiedam - De afsluitingen van de polderwegen in Kethel en de Schiedamseweg moeten er toe bijdragen dat meer automobilis ten gebruik gaan maken van de tram. De gemeente heeft dat nooit zo duidelijk gezegd, maar de bedoeling is er wel degelijk. Zoals een ambtenaar op het stads- is laatst nog eens bevestigd door kantoor zegt: ,.Die gedachte wordt nooit uitgesproken, maar leeft hier en daar zeker in een paar achterhoofden." Wethouder Chris Zijdeveld ontkent dat hij een beleid voert 'dat automobilis ten het openbaar vervoer in pest.' Hij zegt dat Spalandbewoners na genoeg probleemloos met de auto naar hun werk kunnen. De Churchillweg biedt volgens hem een prima ontsluiting. „Dat de Raad van State toen er be zwaar werd gemaakt tegen afslui ting van de polderwegen." Het is aan de automobilisten zelf te be palen of ze gebruik willen maken van de 'uitstekende tramverbin ding', zegt Zijdeveld. De gemeenteraad is akkoord ge gaan met de afsluiting van de Schiedamseweg, die ook door de buurtbewoners is bepleit. De ge meente wil een einde maken aan het toenemende sluipverkeer uit Spaland Veel automobilisten kie zen deze alternatieve route om de stoplichten op de Churchillweg te ontwijken. De automobilisten uit Spaland, Schiedams nieuwste woonwijk, zullen nog geruime tijd massaal over de Churchillweg moeten rij den. Pas eind 1994, begin 1995 is de nieuwe, snelle verbindingsweg naar de 's Gravelandseweg klaar. De aanleg van die weg bespoedi gen is niet haalbaar, verklaarde wethouder Zijdeveld onlangs. Marcel Houtkamp, de fractielei der van D6G, is niet van plan ge noegen te nemen met Zijdeveids verklaring. ..Ik vond dat de wet houder nogal fel reageerde. Ik was een beetje overbluft. Maar ik ben beslist niet van plan het hier bij te laten zitten." Houtkamp vindt één ontslui- tingsweg voor heel Schiedam- Noord met 30.000 inwoners vol strekt onvoldoende. De D66-voor- man onderschrijft de opmerkin gen van veel Spaland-bewoners, die morren dat de gemeente het eigenlijk niet kan maken een nieuwe wijk aan te leggen zonder tegelijkertijd te zorgen voor een goede ontsluiting. De bezwaren van Zijdeveld dat ondertunneling van de spoor baan, nodig voor de nieuwe ver bindingsweg. technisch erg inge wikkeld is en dat het overleg met de Spoorwegen veel tijd kost. wuift Houtkamp weg. „Dat heb ben we zeven maanden geleden ook al eens gehoord, toen Hans Bakker van de PvdA er naar vroeg. Men had gewoon wat eer der moeten gaan nadenken. Zij develd moet zijn prioriteiten bij stellen. Nu zit je nog drie jaar in de pro blemen. Er komt nog een behoor lijk aantal huizen bij in Spaland, en dus komen er ook auto's bij. Ie dereen kan zien dat dat een keer spaak gaat lopen." De zon liet het gisteren een beetje afweten, maar dat kon het gros van de ruim 1400 deelnemers aan de Vlaar dingse zwemvierdaagse niet echt deren. Sommigen kwa men extra vroeg om te genie ten van een groepje kunst zwemmers die een spectacu lair stukje waterballet opvoer den, De belangstelling voor het waterevenement in het enige overgebleven buiten bad in de regio is enorm. Vorig jaar werden ternauwernood duizend deelnemers geturfd. Dit jaar bracht het warme zo merweer in combinatie met de gezellige sfeer rond het bas sin anderhalf keer zoveel be zoekers op de been. Opval lend veel deelnemers komen dit keer uit Maassluis en Schiedam. Foto Roel Dijkstra wt Vlaardingen - De industriegebie den Botlek en Pernis blijven Vlaardingen voorlopig nog mi lieu-overlast bezorgen. De Rotter damse havenwethouder dTS. R. M. Smit heeft de bezorgd heid daarover bij de Vlaardingse gemeentebestuurders niet kun nen wegnemen. Hij zei gistermiddag tijdens een symposium in het Delta Hotel dat er weliswaar geen grootschalige activiteiten zijn gepland in Botlek en Pernis. maar garandeerde evenmin dat er nooit meer nieu we economische activiteiten zul len worden ontplooid. ,,Het is niet zo dat Vlaardingen zich straks ongeremd verder ste delijk kan ontwikkelen. Die ruim te is er niet in dit gebied." aldus Smit. De havenwethouder er kende dat de milieuproblemen in dit gebied problematischer zijn dan elders in Nederland. Dat was voor het college van B en W van Vlaardingen enige tijd ge leden ook aanleiding om naar Rotterdam te schrijven dat die verbetering er wel moet komen. Vlaardingen kan ten zuiden van de spoorlijn geen woningbouw meer ontwikkelen omdat de ge luidsnormen dat niet toestaan. Er wordt, simpeler gezegd, teveel la waai geproduceerd door de indus trie in Botlek en Pernis. Die ge luidsbelasting houdt woning bouw in Vlaardingen in genoemd gebied tegen. Het symposium in het Delta Ho tel was georganiseerd in verband met het afscheid van burgemees ter F. van Lier van Vlaardingen. Smit was een van de drie sprekers op de bijeenkomst. De havenwethouder wees, ter il lustratie van de spanningen tus sen industriële en stedelijke ont wikkelingen. nog op de plannen voor de Blankenburgtunne), die op de noordelijke oever in het re creatiegebied Lickebaert uit moet komen. Vlaardingen is daar te gen, Rotterdam voor. Niet alleen omdat die mogelijkheid goedko per is dan de Oranjetunnel, die ten westen van Maassluis zou moeten komen, maar ook omdat zo de Botlektunne) ontlast wordt. De strijd daarover kan in de hui dige bestuurlijke verhoudingen nog lang duren, aldus Smit, die pleitte voor meer regionale sa menwerking. Dat deed ook professor dr. R. J. in 't Veld, hoogleraar bestuurskun de van de Erasmus Universiteit. Maar zijn uitgangspunten waren heel anders. In 't Veld bepleitte regionale samenwerking uit so ciale overwegingen. Hij consta teerde dat „tientallen procenten van de bevolking" een opleiding heeft die gelijk staat aan die van de jaren '20. Hij noemde dat „on aanvaardbaar". Verder sprak nog drs. H. Welters, directeur van de Scheepvaartver eniging Zuid. Hij bepleitte meer Europese dan regionale samen werking. Schiedam - In navolging van Maassluis kunnen ook de Schiedamse bezitters van een breedbeeldtelevisie binnenkort het maximale rendement uit hun beeldbuis halen. Hel Openbare Nutsbedrijf heeft toestemming gekregen om de programma's van TV-plus, de zender die spe ciaal voor een nieuwe type televi sietoestel geschikte programma's verzorgt, door te geven. Het ONS is druk bezig om dit technisch mogelijk te maken. Maassluis - Het aangekondigde vertrek van Martin Burger uil de Maassluisse gemeenteraad plaatst PvdA-fractievoorzitter Ro bert Punt voor grote problemen. Voormalig raadslid Anton Bij ten- hoorn is de eerste kandidaat om de per 1 november vertrekkende Burger op tc volgen. Bijtenhoorn denkt er over de raad in te gaan, maar een complicatie is dat hij verleden jaar zijn lidmaatschap van de PvdA heeft opgezegd. Als eerste opvolger op de lijst heeft Bijtenhoorn desondanks het recht de raadszetel op te ei sen. Laat hij zijn beurt voorbij, dan zou een ander voormalig raadslid in beeld komen: Hans de Bruijn, die als gevolg van de ver kiezingsnederlaag in 1990 uit de raad moest verdwijnen. Binnen de PvdA wordt er echter rekening mee gehouden dat Bij tenhoorn als onafhankelijk raads lid zijn opwachting gaat maken. Dit zou een novum betekenen. Dat een raadslid voor een bepaal de partij is gekozen en zich direct bij zijn aantreden als onafhanke lijke fractie vestigt, is vermoede lijk nog nooit vertoond. Wél komt het regelmatig voor dat raadsle den zich tijdens een raadsperiode afscheiden van hun partij. De kansen dat hij de zetel daad werkelijk gaat innemen, schat Bijtenhoorn zelf op fifty/fifty. „Raadszetels zijn persoonsgebon den, dus ik zal in het najaar onge twijfeld het verzoek van de burge meester krijgen of ik de zetel wil. Ik heb in overweging om als onaf hankelijke de raad in te gaan. Ik zou dat als een waarschuwing naar de PvdA zien. Ik onder schrijf nug steeds hei verkie zingsprogramma, maar in de praktijk komen de beloftes niet van de grond." Het' belangrijkste motief om de partij vaarwel te zeggen, vormde verleden jaar het debat over de WAO. Bijtenhoorn. die voorzitter van de FNV-Maassluis is, vindt dat de PvdA weinig terecht brengt van haar belofte de uitke ringsgerechtigden te sparen. Met het beleid van. de plaatselijke af deling is hij hel ook niet eens. In. zijn afscheidsbrief aan de partij uitte Bijtenhoorn kritiek op het persoonlijk functioneren van een deel van de fractie. In de afgelopen weken heeft An ton Bijtenhoorn gesprekken ge voerd met PvdA-wethouder An ton Wustrow en raadslid Pieter Hoogenraad. De laatste raadde hem aan op zijn schreden terug te keren. „Ik zou daar de voorwaar de aan verbinden dat het beleid van de fractie moet veranderen," zegt Bijtenhoorn. Zijn aantreden als onafhankelijk raadslid laat Bijtenhoorn afhan gen van de steun van derden. „Ik doe het alleen als ik een goede steunt'raelie kan vinden," zegt hij. De kans dat dit lukt. is vol gens het raadslid aanwezig. „In Maassluis zijn er 60 mensen uit de partij geslapt. Verschillende hebben mij gevraagd de raadsze tel gewoon m te nemen." Zie ook pagina 15 Door Carel van der Velden Maassluis - In het langdurige conflict over de plaats van de weekmarkt in Maassluis hebben de winkeliers opnieuw een siag gewonnen. Verleden jaar vernie tigde de Raad van State een raadsbesluit, waarin werd be paald dat de weekmarkt van de Markt zou worden verplaatst naar een parkeerterrein achter de Nieuwslraat. De gemeente ging tegen deze uitspraak in verzet. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft de door de ge meente ingediende bezwaren nu ongegrond verklaard. De uitspraak betekent echter niet dat de vrijdagse markt nu direct op de historische plek zal terug keren. De Raad van State vernie tigde het raadsbesluit van 17 sep tember 1991, waarin werd beslo ten tot verplaatsing van de week markt naar het parkeerterrein. De beslissing om de markt defini tief te verplaatsen naar de nieuwe lokatie werd door de gemeente raad nog eens herhaald in een op 7 mei van dit jaar genomen be sluit. Deze laatste uitspraak wordt op dit moment aangevochten door zes winkeliers uit het centrum. Op het juridische vlak laten zij zich adviseren door mr. J.A.M. van der Sar.dc, dezelfde advocaat die m verzet kwam tegen het eer ste raadsbesluit om de markt te verplaatsen. Fotograaf Pieter 't Hart heeft op eigen gelegenheid een zaak tegen de gemeente aan gespannen. „Ik ben zeer verheugd met de nu gedane uitspraak," zegt Van der Sande. „Door dit vonnis wordt de weg geëffend voor ondernemers die bezwaar hebben aangetekend tegen het raadsbesluit van 7 mei." Namens de gemeente voerde mr. P.J.L.J. Duijsens tijdens het ver zet aan dat het verplaatsen van de markt een besluit van 'algemene strekking' is. Deze stelling was voor de gemeente van belang omdat tegen een dergelijke be slissing geen beroep kan worden aangetekend. De Raad van Stale kijkt er anders tegenaan. Voüi dit leuiilswllege is het bepalend dat de maatregel in eerste instantie betrekking heeft op de betrokken groep marktkooplieden. Dit betekent volgens de Raad van State dat het besluit terecht is getoetst door de rechtbank. De winkeliers voeren in de nu aanhangig gemaakte zaak aan dat zij als gevolg van de verplaatsing van de markt groot omzetverlies leiden. Toen de weekmarkt in het hartje van het centrum werd ge houden. profiteerden zij mee van de publieke belangstelling. Nu de weekmarkt naar de rand van het centrum is verbannen, bezoeken volgens hen steeds minder men sen het stadshart. Bij de vernietiging van het eerste raadsbesluit stelde de Raad van State dat de gemeente bij de ver plaatsing van de weekmarkt on voldoende rekening had gehou den met de belangen van de mid denstand. De rechter laakte voor al het feit dat de gemeente in haar besluitvorming voorbij was ge gaan aan een onderzoek van het centraal instituut voor midden- en kleinbedrijf (CIMK). Volgens de winkeliers komt uit dit in 1988 uitgevoerde onderzoek duidelijk naar voren dat de middenstand er baat bij heeft als de weekmarkt op de Markt plaatsvindt. De gemeente ontkent dit laatste. In een motivering op hel raadsbe sluit van mei schrijven B en W dat de inhoud van het CIMK-rapport 'geen gegevens oplevert omtrent de consequenties van de verplaat sing van de weekmarkt' Volgens advocaat Van der Sande heeft de gemeente hiermee nagelaten de eerder door de Raad van State verordende serieuze weging van dit rapport na te komen. De Raad van State buigt zich op korte termijn over het vervolg van het marktconflict. Vlaardingen - Op enkele plekken in Vlaardingen hebben jongeren gisteren vernielingen aangericht. De poiitie hieJd 's avonds rond half negen een 15-jarige Vlaardm- ger aan op een bouwterrein aan de Albert Schweitzersmgel. De jongen had enkele isolatieplaten vernield en geprobeerd deze in brand te steken. Gisteravond werden ook jongens aangehouden op een ander bouw terrein aan de Albert Schvveitz er- sin gel. Ze namen de benen toen de politie eraan kwam. Toch kon den er nog drie, (leeftijd van 16 tot 18 jaar) worden gepakt. De identi teit van de andere drie is bekend Schiedam - Op het Broersveld is gisteren een man aangehouden die met gestolen TVs leurde. De 24-jarige Schiedammer probeer de de toestellen te slijten aan klanten van cafés en cafetaria's. Eén 'klant' vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de politie. Die arresteerde de televisieverko- per. De toestellen bleken afkom stig van inbraken in Schiedam. Schiedam - Bij winkelcentrum Hof van Spaland heeft de Schiedamse politie gisteren een autodief gearresteerd. Het vreem de gedrag van de man wekte de nieuwsgierigheid van de politie. De man werd aangehouden en de auto gecontroleerd. De draden van het contactslot waren door verbonden. De bestuurder was een 22-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Schiedam - Bewoners van de Slachthuisbuurt in Schiedam hebben de politie gisteren gehol pen een autokraker aan te hou den. Bewoners van de Veeartsweg zagen hoe een onbekende man een auto openbrak en daar spul len uit weg nam. Na een telefoon tje was de politie snel ter plaatse. De man had zes blikjes drank bij zich. die afkomstig waren uit de opengebroken auto. Eiders in de stad werden twee au to's gekraakt en konden de da ders ontkomen. Uit auto's die ge parkeerd stonden aan de West- vest en in de Brugmanstraat ver dween de radiocassettespeler. Schiedam - Met de aanhouding van een 35-jarige Rotterdammer denkt de Schiedamse politie een overval in de Ouddorpsestraat goeddeels te hebben opgelost. De man wordt gezien als de hoofd verdachte van de overval die plaats vond in de nacht van vrij dag op zaterdag en waarbij een oudere man m zijn eigen huis 2500 gulden afhandig werd ge maakt. De roof werd gepleegd door drie mannen. Zij sloegen een ruit in en gebruikten ook geweld tegen de bewoner. Vlaardingen - Met een vorkhef truck zijn vernielingen aange richt in een bedrijfspand aan de Bellstraat in Vlaardingen. Giste ren werd er aangifte van gedaan. Gemeld werd ook dat een koffie- en frssdrankenautomaat was opengebroken. Daaruit werd on geveer driehonderd gulden ge haald. Ook werd een videorecor der gestolen. Men was binnenge komen door een ruit te vermeien, Vlaardingen - Vlaardinger J.J. Speeleveld heeft vanmiddag de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, opgespeld gekregen. Hij ontving de koninklijke onderscheiding ter gelegenheid van zijn 40-jarig bedrijfsjubileum bij Gastank- vaartmaatschappij Chemgas BV in Rotterdam. De 62-jarige Spee leveld trad er op 22-jange leeftijd in dienst op de afdeling Rijnvaart en groeide intern door tot mede werker van de afdeling Ope ratio nele Ondersteuning waar hij mo menteel de schade-administratie van de gehele vloot beheert. De Vlaardinger kreeg de onderschei ding uitgereikt door mr. J. Scha berg, directeur van het bedrijf dat is gevestigd aan de Rotterdamse I Van Vollenhovenstraat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2