11 Stroomsi ori niuu rh alve oc h end Kiokgevels terug op Locomotief Delen van Vlaardingen en Schiedam bij ontwaken zonder elektriciteit 0S Schiedams partnerstad Velenje vraagt om humanitaire hulp 01E E Ouders van Paulusschool bij Raad van State Brand op zolder door kortsluiting Bedrijfsleven wil meer inspraak in regiovorming Rotor: adviesraden voor havenbeleid en strategie Kinder Komputer Wereld vult Jeugdland aan BB i Runsink nieuwe commandant Autokraker opgepakt Autodieven aangehouden Parfums weg Inbraak in snackbar Controle op Schiedamseweg Jongens bekeurd Rotterdams Dagblad Dinsdag 7 juli 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-234 0055/fax 4349754 Kortsluiting in de verwarm'mgs- en boiler-in stallatie is gisteren de oorzaak geweest van een hevige brand op de zolderverdieping van een pand aan de Bergse Dorpsstraat in de Rot terdamse wijk Hillegersberg- De zolder brand de geheel uit, ondanks het feit dat de brand weer het vuur snel onder controle had. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. Wel was er veel rook- en waterschade. Foto Markus Hartman Rotterdam - Het bedrijfsleven heeft zich gister avond unaniem uitgesproken voor meer invloed op de totstandkoming van het nieuwe regiobestuur Overlegorgaan Rijnmondgemeenten (OOR). Dit Week tijdens de discussieronde die de Kamer van Koophandel samen met de Ontwikkelingsraad voor de regio Rotterdam (Rotor) had georganiseerd. Bijna honderdveertig vertegenwoordigers van het be drijfsleven in het Rijnmondgebied bezochten de dis- cussie-avond in het World Trade Center. De groep van honderdveertig zakenlieden verdeel den zich over vijf workshops, waarin kon worden ge discussieerd hoe het bedrijfsleven meer invloed in de besluitvorming kan gaan uitoefenen. Een zaken man deed de suggestie om de grote bedrijven een vast. aantal zetels in de toekomstige Regioraad te ge ven. Waarop een ander reageerde mei de opmerking dal die zetels ook aan de kleine ondernemers gege ven moet worden. Voorzitter mr. R. P. M. de Bok van de Kamer vari Koophandel kwam met het voorstel om aan het ad vies van het bedrijfsleven een zwaarwegend karak ter toe te kennen. De Bok wilde dat adviezen van het bedrijfsleven aan de gemeentebesturen niet langer meer vrijblijvend zijn. Maar hoe dat te realiseren wist hij zelf ook niet. ..Ik ben geen bestuurder." ant woordde De Bok. Naast meer invloed wil het bedrijfsleven tevens een istroomlijning van de regelgeving, zodat de onderne mer zijn zaken gemakkelijker met de gemeente kan regelen. De voorzitter van de Kamer van Koop handel sprak van 'één loket waarbij de ondernemer zowel zijn onroerendgoed-belasting als de benodig de vergunningen kan alhandelen'. De voorzitter van de OOR, burgemeester Peper, kon in dit stadium niet garanderen dat één loket voor verschillende zaken ook kan worden gerealiseerd. Peper benadrukte het belang van een nieuw regiobe stuur, omdat veel zaken de gemeentegrenzen over schrijden. Als voorbeeld noemde de burgemeester zaken als havens, huisvesting en milieu. Peper gaf aan dat een inhaalmanoevre noodzakelijk is omdat Rotterdam achterloopt met vergelijkbare regio's zo als Hamburg en Antwerpen. Rotterdam - De regionale ontwikkelingsraad Rotor komt met de aanbeveling om in Rotterdam drie ad viesraden in le stellen, die de economische positie van de Rijnmond in het nieuwe Europa moeten hel pen versterken. Hel idee van een Internationale Ont wikkelingsraad Rotterdam (IOR) met hierin ge zaghebbende buitenlandse economen was door Ro- tor-directeur N7. van Mourik al eerder aangekaart, maar nieuw is het voorstel om naast de directies van het gemeentelijk Havenbedrijf en het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam (OBR) ook adviesraden neer te zetten. Vol eenc Rot or kunnen do vnr>>*delpn zijn, ook met het oog op pubiiek-private samenwerking tus sen overheid en ondernemers. Het bedrijfsleven kan via de nieuwe adviesraden een goede ingang krijgen op strategisch niveau. De adviesraden zullen vooral een visie voor de lange termijn kunnen uitwerken. Rotor meent dat de adviesraden voor het Havenbe drijf en het OBR nog dit jaar van start kunnen gaan. Volgens Rotor worden de taken van deze twee ge meentelijke organisaties steeds regionaier van ka rakter. Als een logische vervolgstap moet de interna tionale adviesraad er komen, liefst spoedig, maar ui terlijk als in 1995 het nieuwe regiobestuur van start gaat. Rotterdam - Een nieuw element tijdens Jeugdland 1992 is de Kinder Komputer Wereld, die in de week van 3 tot en met 7 augustus wordt gehouden. Tijdens het jaarlijkse vakantiefeest voor de jeugd in het Ahoy'-complex in Rotterdam van 27 juli tot en met 14 augustus kunnen kinderen in deze week ook kennis maken met alle mogelijkheden van computers, van robotbesturing tot CD-I, waarbij beeld, geluid en computer een geheel vormen. Organisator van de Kinder Komputer Wereld is de Stichting Computerondersteuning Rotterdam (SCR) die aulomatiseringsondersteuning verleent aan in stellingen en aan het midden- en kleinbedrijf- De op brengst van deze beurs, die parallel aan Jeugdland in de Eemhal plaats heeft, is bestemd voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Het idee voor de kmder-eomputerbeurs is vorig jaar tijdens Jeugdland ontstaan. De kinderen verdron gen zich toen voor de computerstand van de SCR om spelletjes te kunnen spelen. Be Kinder Komputer Wescld u£ ta len maken met alle aspecten van computers en heeft daarom in samenwerking met enkele grote bedrij ven de modernste technieken bijeen gebracht. Schiedam/Vlaardingen - Grote delen van Vlaardingen en Schiedam zijn vanmorgen in alle vroegte getroffen door een stroomstoring. Rond half zes viel de stroom uil. In Vlaardingen in de wijk Holy en in Schiedam in grote delen van Spalanci en Bijdorp en omgeving. In Schiedam kon het openbaar nutsbedrijf even na acht uur weer stroom leveren aan Bijdorp en omgeving, dus ook het No- votel en het politiebureauTwintig m i nuten later volgde d e rest. met uitzondering van de Harreweg. Groeneweg en Woudweg. In Vlaardingen gebeurde dat, waar mogelijk, ook stukje bij beetje en duurder het wat langer. Een storing in een ontvangst station aan de Borodinlaan in Schiedam was de oorzaak van de problemen. De nutsbedrijven zijn urenlang man extra bij de telefooncentrale overstelpt met telefoontjes. In worden gezet om alle binneriko- Vlaardingen moesten zo'n vijf mende gesprekken op te vangen. Ook bij de Vlaardingse en Schiedam se politie stond de tele foon roodgloeiend. Die telefoontjes betroffen overi gens niet de verkeerslichten. Al hoewel die niet werkten, behoef de de politie in beide steden geen agenten in te zetten om het ver keer te regelen. Niet zwemmen Op veel plaatsen was er wel over last. In zwembad Holy kon de eer ste ploeg niet zwemmen omdat de ventilatie en het licht niet werk ten. Vreemd genoeg was daar om halfzeven weer stroom tenvijl de omliggende bebouwing dat niet had. Ook winkels bleven van stroom verstoken. In het Holy-Ziek en huis is overge schakeld op een nood stroomvoor ziening. Alleen een deel van de administratie moest het zonder elektriciteit doen. In het ver pleeghuis Hel Zonnehuis is ook op een noodstroomaggregaat overgeschakeld. „Wij kunnen een stroomstoring van een paar uur wel overbruggen." aldus direc teur Jonker, „maar lastig is hel wel. Er is geen koffie of thee voor de patiënten. En de computers zijn uitgevallen." Kleine ramp In verzorgingshuis Vaartland moest ook worden geïmprovi seerd. Er kon ook daar geen koffie worden gezet, „Een kleine ramp voor ouderen." aldus een woord voerder. Er was ook lichte paniek omdat vroeg moet worden begon nen met het klaarmaken van dc 150 warme maaltijden. Overlast was er ook in Schiedam. Onder meer in de agrarische om geving van de Woudweg was dat het geval. Daar konden boeren geen gebruik maken hun elektri sche melkinslallaties en moesten zij op handmatig melken over gaan. Voorlichter Mari Dingenouls van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam kan nog niet zeggen wat de oorzaak is van de storing. Hij bevestigt dat hoogst waar schijnlijk een aards! uiting de sto ring heeft veroorzaakt. Het zal niet meer te achterhalen zijn of die zich in het Vlaardingse of Sehiedamse net hoeft voorge daan. In Vlaardingen is ongeveer een maand geleden nog een flinke stroomstoring geweest. Toen wer den het centrum en het gebied tussen spoorbaan en Maasboule vard van stroom afgesloten. Voor al op het stadhuis betekende die storing flink wat overlast. Ook hier deden de problemen zich 's morgens voor en was het euvel na enkele uren verholpen. De toekom stige situatie: het museum met de kiok gevels zoals die vroeger op de Locomo tief stonden. Tokening Ronalt Osterholt Schiedam - Distilleerderij De Lo comotief aan de Lange Haven in Schiedam krijgt zijn kiokgevels terug. De restauratie houdt ver band met de verbouwing van de twee aan elkaar grenzende pan den tot het Museum van hel Ne derlands Gedistilleerd. Volgens de planning gaat het museum open in het najaar van 1995. De kiokgevels verdwenen achter eenvolgens in circa 1895 en 1918. „Gewoon een kwestie van mode." vermoedt Jos Gunneweg. die voor de stichting De Gekroonde Bran dersketel belast is met de realisa tie van het museum. De sierlijke lijnen werden, zo blijkt uit een si tuatieschets uit 1918. vervangen door puntdaken. Het was niet de eerste bouwkun dige ingreep. De branderij is in de loop der eeuwen geregeld van ui terlijk veranderd. Aanvankelijk was het pand aan de Lange Haven 76 een woonhuis annex pakhuis, dat door Martinus van der Schalk in 1769 voor het eerst werd ge bruikt om moutwijn te stoken. Twintig jaar later Hecht Var. der Schalk ook nummer 74. waar hij een tweede branderij 'iet bouwen. Hier bleef de situatie tot 1918 on gewijzigd. Nadat Van der Schalk de panden De huidige si tuatie: de Lo comotief af gedicht met een proviso risch dak. Foto De Gekroonde Brandersketel van de hand had gedaan, begon de familie Beukers er een distil leerderij. Er vonden diverse bouwkundige veranderingen plaats. Het bedrijf werd later op gekocht dooi dc i». nis P Melchers. De bekendste merk naam van Melchers was Locomo tief. een naam die al snel ging gel den voor bet complete bedrijf. De laatste eigendomswisseling vond plaats in 1976. toen Mega Wines and Spirits BV zich aan de Lange Haven vestigde. Aannemer Geelen uit Vleuten is sinds vorige weck bezig met vuui- bereidend werk voor de restaura tie van de historische branderij. De Locomotief werd in 1985 zwaar beschadigd bij een felle brand, waarbij het maar een haar scheel de of ook de monumentale Ha ven kerk ernaast was in vlammen opgegaan. Enkele jaren na de brand werd de Locomotief afge dicht met een provisorisch dak. Sindsdien is de slichting De Ge kroonde Bran dersketel bezig ge weest met de fondsenwerving voor het museum. Tweederde van de benodigde 5.5 miljoen gulden is inmiddels bijeen gebracht. Den Haag/Vlaardingen - Ouders van de Paulusschool in Vlaardin gen hebben de Raad van State verzocht de sluiting van de school te verhinderen. Het comité Ou ders in Aktie voor Behoud Paulusschool pleitte gisteren, tij dens een spoedzitting van de ge schil lenafdeling, voor meer tijd om een andere school voorde kin deren te kiezen. De Paulusschool moet per augustus van het mi nisterie van On denvijs dicht, omdat ze onder de gehanteerde norm van 75 leerlingen is beland. Over twee jaar zullen, als gevolg van nieuwe rijksbezuinigingen, nog eens 23 van de bestaande 37 bas i schol en in Vlaardingen moe ten fuseren. Welke scholen dan met elkaar zuilen gaan samen werken, is nu nog niet duidelijk. De ouders van de Paulusschool. die vooral wordt bezocht door jeugd uit Vlaardingen-Westen de Zuidwijk, zijn bang dat zij hun kinderen dan opnieuw naar een andere school moeten sturen. Dat zou een ernstig nadelig effect hebben op de ontwikkeling van du kinderen. De woordvoerder van het oudercomité. J. Wilmer. eiste daarom dal de Paulusschool de komende twee jaar in elk geval nog openblijft. De ouders hebben dan tenminste de tijd om een wel overwogen keuze Ie maken. Volgens Wilmer hoeft het leerlin genaantal geen probleem te zijn. Hel komend schooljaar zijn, on danks de dreigende sluiting, 78 kinderen aangemeld. Ook op de langere termijn verwachtte Wil mer een voldoende aanloop van leerlingen. Hij baseerde zich op het hoge geboortecijfer in de Westwijk en de Zuidbuurt. Wilmer hoopt dat de Paulus school over twee jaar kan blijven voortbestaan als een dependance van een van de fusieschol en. Vooral de ouders die hechten aan de katholieke identiteit, zouden door een definitieve sluiting van Vlaardingen - De Vlaardingse brandweer krijgt P. Run sink als nieuwe commandant. Hij treedt 1 september in dienst en volgt J. W. van Es op die naar Alkmaar is ver trokken. Runsink komt uil Haarlemmer meer. Hij is 48 jaar oud en werkt sinds 1975 bij de brandweer. Zijn installatie is gepland op maandag 24 augustus. Door Wessel Penning Schiedam - De gemeente Schiedam overweegt haar Slo veense partnerstad Velenje hulpgoederen le sturen voor de duizenden daar aangekomen vluchtelingen uit de oorlogsge bieden in hel voormalige Joegoslavië. Vanuit het stadje is reeds een brief ontvangen, waarin wordt gevraagd om toi letartikelen, babvvoedsei en kleding. Momenteel legt de ge meente contact met het Rode Kruis en het Schieland Zieken huis over de organisatie van hulpacties. „Maar voor de saamhorigheid tussen Velenje en. Schiedam zou het natuurlijk goed zijn als vooral vanuit de burgerij aller lei initiatieven worden ont plooid," zegt Jan Brouwer, die namens de gemeente contacten onderhoudt met de part nerstad. „We zouden kunnen denken aan inzamelingsacties. Maar ik begrijp dat zoiets in de ze zonïertijd - veei mensen i zijn juist nu op vakantie - wat j moeilijk te realiseren valt." j In elk geval heeft de directie van het Schieland Ziekenhuis al haar eventuele medewerking beloofd, wordt ook een inbreng van het Rode Kruis verwacht en sluit Brouwer zeker niet uit dat B en W zelf financieel een bijdrage gaal verlenen. In het Zuidduitse Essiingen, dal een stedeband heeft met Schiedam én Velenie, zijn soortgelijke ac ties reeds gestart. Brouwer heeft ai aan een be paalde samenwerking gedacht. „Het is maar een idee hoor en de actie is nog in een heel pril stadium. Maar misschien kun nen we de hulpgoederen in een gezamenlijk convooi van vrachtwagens naar Velenje brengen. We komen dan toch langs Essiingen," Noodzaak Bkjuwci Wdo zelf unidJigi nog in de Sloveense gemeente. „Steeds werd me verzekerd dat steun uil het buitenland nood- zakoh |k was. Ik heb ze daarom geadviseerd de problemen offi cieel te rapporteren aan het Sehiedamse gemeentebe stuur.'' Dat rapport is inmid dels op het stadskantoor ont vangen. met daarbij een brief van burgemeester Semecnik van Velenje aan zijn Sehiedam se collega. Vluchteiingencentra In Velenje - een stadje met zo'n vijfendertigduizend inwo ners - zijn momenteel ruim 3.500 vluchtelingen uit Bosnië- Hercegovina ondergebracht. Het merendeel zit voorlopig bij familieleden. Bij de wasmachi ne-fabriek Gorenje werken al van oudsher veel Bosnische ar beiders, die nu hun gevluchte familie een dak boven hun jiuofti kunnen geven. Maar on geveer vijfhonderd anderen kunnen slechts terecht in spe ciaal daarvoor ingerichte vluch teiingencentra, zoals scholen en wijkcentra. Kinderen De groepen vluchtelingen be staan vooral uit vrouwen en kinderen, onder wie alleen al bija driehonderd kinderen jon ger dan twee jaar. Slechts twee- honderdvijftig mannen bevin den zich onder de gevluchten. In de brief meldt het gemeente bestuur van Velenje dat de be slaande voorraden hulpgoede ren binnen twee weken zullen zijn uitgeput. Er bestaat dringend behoefte aan babyvoeding en ter onder sleuning van de vele families met vluchtelingen in huis is ook financiële steun zeer wel kom. Het gemeentebestuur van Velenje en de Sloveense rege ring in de hoofdstad Ljubljana betalen wekelijks tien gulden per vluchteling, maar kunnen dat - het land verkeert immers in een economische crisis - niet lang meer opbrengen. En elke week melden zich weer honderden nieuwe vluchtelin gen binnen de gemeentegren zen. „Helaas valt een spoedige op lossing van dit probleem niette venvachten, want de oorlog duurt nog steeds voort. En zelfs na een eventueel einde van de oorlog zullen deze mensen waarschijnlijk niet terug kun nen keren naar hun verwoeste huizen.'" schrijft de burgemees ter van Velenje. Het Sloveense stadje kreeg zelf in het afgelopen jaar niet tema ken met echte schade, als ge volg van de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. De korte Sloveense onafhankelijk heidsoorlog, in juli van het vo rig jaar. werd uitgevochten op tientallen kilometers van Ve lenje. Maar door de gevechten in Kroatië, van augustus 1991 tot in maart van dit jaar. moes ten al wekelijks Kroatische vluchtelingen worden opge vangen. In april kwam de vluchtelingenstroom vanuit Bosnie-Hercegovina op gang. de Paulusschool worden gedu peerd. De dichtbijzijnde andere katholieke basisschool ligt name lijk twee kilometer verder. Kinde ren moeien er enkele gevaarlijke verkeerspleinen voor oversteken. Het oudercomité had geen goed woord over voor het bestuur van de Paulusschool, de Stichting Ka tholiek Onderwijs Vlaardingen. Het bestuur zou bestaan uit 'goedwillende amateurs' die de ouders in het verleden onvol doende hadden geïnformeerd over de stand van zaken. Het be stuur was zelf niet aanwezig op de zitting. De woordvoerder van het ministe rie van Onderwijs trok de opti mistische leeriingprognoses van het oudercomité in twijfel. Hij wees op de dalende lijn in de afge lopen jaren. Volgens dc bereke ningswijze van het ministerie zou de Paulusschool in de komende jaren ook nog moeilijk boven de norm van 75 leerlingen komen. Uitspraak over twee dagen. Schiedam - De Sehiedamse poli tie heeft gisteravond rond tien uur een 21-jarige inwoner van Hellevoet sluis aangehouden, die op de Tuin laan probeerde een au to open te breken. Omstanders hadden de politie gewaarschuwd dat de ruit van een auto kapot was getikt. De Hellcvoeter was naar Schiedam gekomen in een auto, die hij had gestolen. Autokraken lukten wel in de Mac- Kaystraat. de Van Hogen dorp straat en Gti Olvmpiaweg. Schiedam - Twee Rotterdam mers van 21 en 27 jaar zijn gister middag rond vijf uur door de Sehiedamse politie opgepakt omdat zij in een gestolen auto re den. Dal gebeurde op het Bart Verhal Ion plein. Schiedam - Uit een drogisterij in het Hof van Spaland is gisteren geprobeerd onder meer parfums en after-shave le stelen. De dief, een 27-jarige Rotterdammer, kon echter worden aangehouden. Schiedam - ln een snackbar aan de Celsiusstraat in Schiedam is ingebroken. Er werd een ruil ver nield om binnen te komen. Een videorecorder, een CD-speler en een rekenmachine werden onder meer gestolen. Vlaardingen - Op verzoek van omwonenden heeft de politie van Vlaardingen gisteren tussen 18.00 en 19.15 uur een radarcontrole ge houden op de Schiedamseweg. 21 Automobilisten krijgen een be keuring thuis voor te hard rijden. Vlaardingen - Twee jongens van 15 en 12 jaar zijn bekeurd omdat zij op het trottoir van de Hendrik Casirnirstraat in Vlaardingen fiet sten en niet voorde politie wilden stoppen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1