15 Dijk meter hoger voor kruispunt j vaker open 'We hebben voor tien jaar zoenen gekregen' PvdA: slechts deel van plan Nieuwland wijzen wij af Wethouder Snoeck wordt burgemeester van Eemnes Straks minder hoge snelheden tussen Vlaardingen en Schiedam Ontevreden BGS-personeel 'haakt in' op bezuinigingen Cursus kanovaren succes 'Anti-discriminatie' dicht De Loper krijgt bankjes Stigter krijgt expositie Burgerweg bijna klaar Foppenpoider wordt plas Slimme streken in bieb De Pijpeiaar op kamp M m acne GWB wijst schoonmaakproef in Nieuwland van de hand «te? S Rotterdams Dagblad Woensdag 8 juli 1992 Schiedam De cursus kanovaren op de Vlaardinger Vaart waar mee de Dienst Sport en Recreatie enkele maanden geleden is begonnen, is een succes geworden. De cursussen waarbij elf kano's beschikbaar zijn, waren in een recordtijd volgeboekt. Maar ook de liefheb bers die nog niet aan de beurt zijn geweest, krijger een kans om deel te nemen. Na de zomervakantie wordt er weer een nieuwe reeks lessen verzorgd en kan men zelfs de fijne kneepjes van de vaarkunst onder de knie krijgen. Zo kunnen de deelnemers in de komende wintermaan den in zwembad Zuid Ieren hoe ze met de kano on der water kunnen draaien. Voor meer informatie en aanmeldingen kan worden gebeld met de Dienst Sport en Recreatie, telefoon 4275505. Wegens vakantie is het Anti-Discriminatie Buro van maandag 13 juli toten met vrijdag 14 augustus geslo ten. fn dringende gevallen kan er contact worden op genomen met Radar, telefoon 4128433. Vanaf maan dag 17 augustus is het bureau aan de Van Swin densingel 40 weer elke maandag van 14.00 tol 16.00 uur en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur geopend. Op hel plein van winkelcentrum De Loper worden binnenkort bij wijze van proef zitbanken geplaatst. Rel Spoorweg Pensioenfonds (SPF) heeft hiervoor toestemming gekregen van de gemeente Vlaardin gen. Als enige voorwaarde is gesteld dat de zitbank jes makkelijk kunnen worden verwijderd omdat ze elke donderdag, in verband met de weekmarkt, van hun plaats gehaald moeten worden. De proef met de tlemutnabole zïtel omen ten duel voorlopig één jaar. Vier dagen na zijn tachtigste verjaardag krijgt Leen S!igtur sr. in het Gemeentemuseum zijn eigen expo sitie. In de hal van de culturele instelling aan de Zuiddijk wordt aandacht besteed aan de activiteiten, die Stigter op het vlak van de geschiedenis van Maassluis heeft ondernomen. Stigter bezit een unieke collectie foto's, dia's en an sichtkaarten van het oude Maassluis. Voor de Histo rische Vereniging Maassluis houdt hij regelmatig dia-avonden. Verleden jaar werd hij met de erepen ning van Maassluis geëerd voor zijn 'verdiensten om de geschiedenis van Maassluis vast te leggen in woord en beeld en deze toegankelijk te maken voor de burgers van Maassluis'. Naast foto's zijn er op de vandaag geopende exposi tie onder meer modellen van Maassluis? vissers schepen te zien. De fabricage van dergelijke schaal modellen is ook een hobby van Leen Stigter. Het lokale verkeer tussen Maasland en De Lier heeft binnenkort de beschikking over een geheel gerecon strueerde Burgerweg. Het gedeelte tussen de West- gaag en du Coldenhovelaan werd enkele jaren terug al op een breedte van twee rijstroken gebracht. De reconstructie van het laatste stuk tussen de Colden- hovelaan en de Oude Campsweg verdween echter in de ijskast. Aanleiding tot het uitstel was een ingediend be zwaarschrift van een aangrenzend veenoudersbe- driji'. Pas nadat het deelplan Gaag de procedure van vaststelling had doorlopen, kon het bezwaarschrift in behandeling worden genomen. Na die procedure kwam hei licht op groen, zodat ook het resterende gedeelte gereconstrueerd kon worden. De werk zaamheden liggen inmiddels goed op schema. De on d envy Verlating van de Foppenpolder zal plaats hebben in september. Met de inundatie wordt ge wacht tot hel najaar, omdat dan door de toenemende neerslag voldoende water in de omliggende vaarten beschikbaar is. I)e polder, ten oosten van Maasland, verandert dan in de Foppenpias. De waterplas is vooral bedoeld voor watersport recreatie. In de omgeving ligt al de jachthaven van de Delftse watersportvereniging. Kei uitgraven van de polder heeft enkele jaren in be slag genomen. In totaal is een half miljoen kubieke meter grond afgevoerd. Agenda Schiedam Vlaai-dingen 4 Ttnigonatellinsj 'Burgemeester Van Lier tien jaar hier', biblio theek Waalstraat nul 10 juli i. Lencngi; Rijnniondkour en Harmonie Willuivr ijenciorii. het Hof. leadijk. Grote Kerk. 12.-I5-I3.lf> uur. Ma siuis Door Ca rel van der Velden Maassluis - De Maassluise WD- wethouder Licsbeth Snoeck is be noemd tot burgemeester van Eemnes. Op 16 augustus wordt zij in het Utrechtste stadje geïnstal leerd. De Maassluise VVD-fraetie is .a-er verrast door haar benoe ming. Ook Liesbeth Snoeck (50) was gis terochtend blij verrast toen het verlossende telefoontje van het ministerie van Binnenlandse Za ken haar bereikte. ..Het was de eerste keer dat ik op een burge meestersfunctie solliciteerde. Hel blijkt direct een schot in de roos te zijn." Liesbeth Snoeck kwam begin 1986 in de gemeenteraad als op volger van EI lie Coenen. die toen. net als Snoeck nu. een burge- mcesterposl had aanvaard. Omdat de zittende raadsleden geen ambities hadden, werd zij direct tot wethouder gebombar deerd. Na de verkiezingen in dat jaar keerde zij met de wethouders Wustrow (PVDA) en Van der Knaap 'CDA) in het college terug. Sinds 1990 zit ze namens haar partij in een afspiegelingscollege met PvdA. CDA en D66. Als ge volg van hel stemmenverlies van de WD verloor Snoeck twee jaar geleden een deel van haai' porie- feuujc. Zij raakte sociale zaken en volksgezondheid kwijt en zo doende resteerden zaken als on derwijs. sport, recreatie en cul tuur. Snoeck zegt dat zij niet uit onte vredenheid over haar geringe ta kenpakket heeft gesolliciteerd op de b u rgemeest ersbaan. ..Integen deel. zou ik haa:st zeggen. Ik ben in Maassluis bezig met het nieu we zwembad en er zijn ook ont wikkelingen in het onderwijs en het museum. Dat zijn zaken waar ik me met vee! plezier voor heb ingezet." De wethouder werd door haar echtgenoot op hut spoor gezet van de va ca lure in li el GooiH ij liet du advertentie in de Staatscou rant zien en vroeg of ik er wat voor voelde. Ik heb de zaak onder meer oesproken met uurgfrnues ter Van Es. Die heeft gezegd dat, als ik de ambitie heb. ik nu zou moeten solliciteren." In Eemnes kan Snoeck een be stuurlijke functie tegemoet zien. Qua oppervlakte is het drie keer zo groot als Maassluis, maar het plaatsje lelt slechts 77U0 zielen. Er zijn twee part-time wethou ders. waardoor Snoeck naar ver wachting een belangrijke rol kan gaan spelen in het gemeentebe stuur. Voormalig raadslid Jan de Boer is de eerste kandidaat orn de open gevallen plaats in cc- ra ad s bank jes in te nemen. Na de verkie zingsnederlaag in 1990 verliet de V\T>ur met veel spijt de raad. Wie de nieuwe VV'D-we:houder wordt, valt volgens fractieleider John Sch eerst ra nog niet te zog gen. ..We moeten eerst rugge spraak houden met de afdeling.'' In eerste instantie lijkt raadslid Leen de Zeeuw de buste papieren te hebben. Als VUT" er heeft hij volop tijd. De raadsleden Scheep stra en Van der Pol! heb ben oeidu een drukke baan. Tijdens de zomermaanden staal de jeugdafdeling van de bibliotheek in de wijk Nieuwland in het teken van het leesprogramma 'Slimme streken'. De lezer tjes van zes lol en met twaalf jaar kunnen meedoen en de bedoeling is dat ze minimaal drie boeken lezen over het thema. Voor tik gelezen boek krijgen de kinderen een sticker op hun speciale deelnemerspas en bij drie stickers krijgen ze een verrassing en een uitnodiging voor het kinderboekenweekfeest. Vlaardingen Ook dit jaar organiseert buurthuis De Pijpeiaar weer een kinderkamp en wel van zaterdag 25 juli lot en met. zaterdag 1 augustus. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar, Deelnemen kost ƒ112,50. Aanmelden kan bij het buurthuis aan du Willem Pijperslraat 10 of door even te bellen naar 4343841. Schiedam - Aan de Vlaardingerdijk. ter hoogte van de Wilhel- minaflat, wordt medio april 1993 begonnen met de aanleg van een nieuwe verkeerskruising. Het kruispunt is noodzakelijk omdat daar straks de aan te leggen hoofdweg van het nieuwe be drijvenpark Vijfsluizen op uitkomt. Omdat de Vlaardingerdijk een hoofdwaterkering is. moet bet deel tussen het viaduct van de rijksweg A4 en de Burgemeester van Haareniaan over een lengte van 350 meter één meter worden opgehoogd. Momenteel heeft het bestem mingsverkeer voor du in het be drijvenpark gevestigde onderko mens van de groothandelsfirma Van der Boon en Missions to Seamen alleen toegang lot het terrein via een provisorisch aan gelegde Parallelweg. Die toe gangsweg blijft we! gehandhaafd maar is straks, als Vijfsluizen is volgebouwd, niet meer geschikt om de totale verkeersstroom te vei werken. In verband met de gewenste voor uitgang van de planontvikkelin- gen en de gedane toezeggingen van de gemeente aan de bedrij ven die er zich willen vestigen, is het noodzakelijk om de geprojec teerde afslag op de Vlaardinger dijk zo snul mogelijk te realise ren. Maar omdat het Hoogheem raadschap heeft bepaald dat de werkzaamheden op de waterke ring pas na de winter mogen wor den uitgevoerd, moeter in het ui terste geval in april van het vol gend jaar worden gestart met de aanleg. Zou daarmee pas na die maand begonnen kunnen worden dan loopt de gemeente ook een toegekende subsidie mis. Als het hele project waaraar; een prijskaartje van ruim 1.1 miljoen gulden hangt, eind volgend jaar klaar is, zal er naar alle waar schijnlijk gelijk een eind komen aan de hoge snelheden waarmee regelmatig door hel verkeer lus sen Vlaardingen en Schiedam over de Vlaardingerdijk wordt ge reden. De kruising voor het be drijvenpark wordt namelijk voor zien van verkeerslichten. Schiedam - Bij wijze ment opent du AN'V»: in Sc b i cd a m in d e ma op don de rdugavon d. de deuren. Verwacht maatregel positief za up de wachttijden tiji chpauzt-s en op de zat du proef slaagt zal en gere periode bij meur toren tot extra opt worden overgegaan. De normale opening ven uiteraard van kr ten dagelijks van 08.' uur en op zaterdag tot experi- 'Stïging and juli ook koopavond.' wordt dat de detis de inn er d a gen. Als ivt.r een lun- ANVB-knn- mings tijden stijderi bMe' .45 tot 17.00 12.011 uur. Door Sander Sonnemans Schiedam - Hel personeel van Bedrijfsgemeenschap Schie- mond (BGS) heeft gisterochtend twee uur het werk neergelegd om actie te voeren voor een hetere CAO. De werkonderbreking in de sociale werkplaats in de Van Bereken rode straat leek voor wat betreft de sfeer voor herhaling vatbaar. De bijeenkomst had meer weg van een personeel s- feestjedan van een serieuze actie. ..Het is natuurlijk wel gezellig maar eigenlijk is het erg genoeg dat we hier met z'n allen bij elkaar moeten komen om te knokken voor ons salaris, zei een vrouw in een rolstoel. Zij had het zichtbaar naar haar zin. klapte uitbundig op de maat van de mu ziek maar verloor de ernst van de zaak niet uit het oog. ..Ik werk halve dagen, woon op mezelf en houd als de vaste lasten van mijn loon zijn afgetrokken. 25(i gulden per maand over om van te leven. Als ze daar ook nog eens aan gaan zitten, weet ik helemaal niet meer hoe ik rond moet komen." „Laten we hopen dal we niet nog een keer tot een staking over moeten gaan," zei een man bij haar aan het tafeltje. ..Maar moch ten we nog een keer actie moeten voeren, dan mag hel voor mij weer net zo gezellig zijn." De toespraken van regionale Ab vaKabo- en CFO-besluurders werden afgewisseld met Holland se meezingers die door de uitvoe rende organist van een toepasse lijke tekst werden voorzien. De verschillende persiflages waarin telkenmale de geëiste 4,5loons verhoging aan de orde kwam, werden uit volle borst meegezon- gen. ..Nu is het nog leuk," vond voor man Hans Schauwurs. ..maar als het niets uithaalt, zullen we toch over moeten gaan lot hardere ac ties. Dan leggen we van mij apart het werk voor langere tijd neer. We moeten ons laten horen. Als we niets doen. wordt er over ons heen gelopen. Hier wordt keihard gewerkt om volwaardig werk af te leveren. Dat muet worden be loond niet een volwaardig salaris. Er wordt in Den Haag misschien wel gedacht dat de mensen in de sociale werkvoorziening niet goed bij hun hoofd zijn cn ze maar even de 2,50c loonsverho ging door kunnen drukken, de VUT-leeftijd kunnen verhogen en de VUT-uitkering kunnen verla gen. Maar zo is het natuurlijk niet. De medewerkers die niet di rect begrepen waarom deze werk onderbreking wordt gehouden, hebben we apart genomen om het uit te leggen." Tijdens het twee uur durende sa menzijn bleek inderdaad dat alle aanwezigen goed op de hoogte waren van de voorgenomen be zuinigingen. De redevoeringen van de sprekers werden steeds weer luidkeels beantwoord met 'Actie, actie, keiharde actie'. Ove rigens werd het nuttige met het aangename verenigd. Al gauw kwamen de spellen kaarten op ta fel en haakten de toehoorders aan de andere tafeltjes in op de mu ziek. Eén van hen betreurde hel dat de kantine tot du laatste zit plaats was bezet. „Anders hadden wc ook nog een dansje kunnen maken." Schiedam - Er wordt in de Schiedarnse wijk Nieuwland door het Gemeentelijk Woning- beheer (GWB) geen banen pooler ingezet voor de reiniging van de portieken en trapporta len van een serie fiatgebouwen aan en nabij de Gort van der Lin- denlaan. Op initiatief van een Nieuwland-bewoner klopte de adviescommissie voor de sociale vernieuwing bij het GWB aan met het voorstel om een langdu rig werkloze voor dit werk in te schakelen. GWB-direcleur Ton Verdoes en diens medezeggen schapscommissie juichen het idee weliswaar toe maar beslo ten er geen medewerking aan te verlenen. „Het past niet in ons plaatje van schooninaakwerkzaamheden." laat een woordvoerder weten. „Ais er moet worden schoonge maakt geven we daartoe op dracht aan het schoonmaakbe drijf dat altijd dooi' ons wordt in geschakeld. De werkzaamheden die door dat bedrijf worden uit gevoerd, worden door ons dan weer in -de servicekosten bere kend. Dat is trouwens alleen het geval bij galerijflats. Gebouwen met portieken moeten door de bewoners zelf worden sehoonge- houden. Het idee is prachtig als de bewoners vereniging zelf een banenpooler aantrekt. Dan wor den de servicekosten op den duur vanzelf ook lager." „Het is jammer," zegt Guus Klepke die zelf aan de Cort van der Lindenlaan woont en met het plan voor de dag kwam. „want die oplossing leek mij wei aardig. Toen ik 30 jaar geleden hier kwam wonen maakten de buurtjes zelf bij toerbeurt du trappenhuizen schoon. Daarin is du laatste jaren flink de klad gekomen omdat in steeds meer huishoudens zowel de man ah,,, de vrouw hele dagen werkt en-' veel migranten het. om één pi1* andere reden niet doen. Mede daardoor is Nieuwland gaan ver pauperen. En dat terwijl de op lossing voor het schoonmaak- probleem eigenlijk erg makke lijk is," meent Klepke. Hij maakte een rekensommetje en kwam tot de conclusie dat als een werkloze zou worden inge zet om rond de 38 portieken per week te reinigen en er per weck door elk huishouden 2.50 gul den afgedragen zou worden, da£, per jaar ongeveer 39.000 gulden, zou opleveren. „Trek daar 15.000 gulden aai£ lasten van af en de man houdt? 2.000 gulden in de maand over'.' Dan heb je gelijk iemand die wat kleine karweitjes verricht en de boel in de gaten houdt," beschrijft Klepke zijn eerste vinding. Later stelde hij zi jn for mule bij om het plan in aanmer king te laten komen voor een banenpooler. De huisgezinnen en het Rijk zouden de kosten moeten betalen. Nu dat pluri echter van tafel is geveegd, lijn ken de bewoners ur elkaar op te moeten attenderen dat het-,! schoonhouden van de hel trap-;: portaal hun eigen pakkie-aan is; Personeel van de Be drijfsge meenschap Schiemond heeft het werk neerge legd. 'Volgen de keer mag net zo gezel lig Zijn.' Foto Roet Dijkstra h:brnvttit.'-avi.Tui vüot aï Bredvrtiifian t'l. 20.0(1 uur. Schiedam - Het echtpaar Piet en Rie Vlek heeft zaterdag ontdekt datje nooit te oud bent om nog er- wonen apart maar hun 60-jarige huwelijk vierden ze zaterdag avond samen met hun familie. De hele familie, want zelfs hun klein zoon uit Boston kwam speciaal met zijn vrouw naar Schiedam om het feest bij te wonen. ..Dat was echt het mooiste cadeau van ons hele huwelijksfeest," ge niet de 86-jarige Piet Vlek nog zichtbaar na. „Die verrassing sloeg echt alles. Daarnaast heb ben we nog voor tien jaar zoenen gekregen." Zijn vijf jaar jongere vrouw woont als gevolg van een hersenbloe ding sinds twee jaar in het Vlaar* dingse Zonnehuis waar hij haar regelmatig opzoekt. „Ze kan he laas niet alles meer en beseft niet helemaal wat er allemaal ge beurt." beschrijft de ras- Schiedammer de situatie. „Maar ik kan alles nog en praat nog steeds als Brugman." voegt hij er niet zonder humor aan toe. „En van mijn dokter moet ik iedere dag een borreltje drinken omdat dat goed is voor de bloedvaten." Vlek is voor de oudere centrum bewoners van Schiedam geen on bekende. Meer dan 50 jaar had hij daar zijn drogisterij die hij met zijn broer en schoonzus runde. „Mijn vrouw heeft nooit in de zaak geholpen," vertelt hij. „Eén keer. toen mijn broer ziek was. heeft ze in de zaak gestaan en ge lijk begon ze mij te vertellen wat ik allemaal fout deed. En dat ter wijl ik al jaren de zaak dreef. Ik heb ze toen direct weer boven ge stuurd. Ze is nooit meer in de win kel geweest." Piet en Rie Vlek: 'Dat onze kleinzoon uit Boston kwam, was het mooiste cadeau.' Foto Roet Dijkstra Hei grote familiefeest kreeg gis termiddag nog een vervolg. In het Zonnehuis werd het diamanten paar dat eikuar in de oude Sint Jan de Doperkerk aan de Lange Haven leerde kennen, door bur gemeester Scheeres in het zonne tje gezet. Vanaf vandaag leidende Schiedammers weer hun normale leventje. ..Hobbies heb ik niet meer." be stuit Vlek. „Vroeger dec-d ik veel aan bridgen en ben ik zelfs nog een keer kampioen van Schiedam geworden. Nu kom ik nog maar weinig de deur uit omdat ik niet meer alleen over straat ga. Dagen kan ik op mijn balkonnetje zitten. Dan zwaai ik naar alle leuke rr»u- den die voorbij komen. Naar mijn buurvrouw." lacht hij. „zwaai ik alleen als zij eerst naar mij zwaait. Stel je voor. anders krijg ik nog ruzie met haarman." Schiedam - Wethouder Adri Reijnhout (1)66. stadsvernieu wing) zal deel drie van het Be- heerplan Nieuwland hier en daar tors bij moeten stellen. Anders weigert de PvdA-fractie ur zijn fiat aan te geven. Zoveel blijkt uit een brief die PvdA-fractieleider Hans Bakker gisteren naar het college van bu rgemoester en wet - houders heeft gestuurd. Bakker wil met de briefde indruk wegnemen dal zijn partij het be- heerplan in zijn geheel niet ziet zitten. „Het beval tal van waardevolle voorstellen, die onze fractie zeker steunt," aldus de PvdA-voorman. In beginsel onderschrijft de partij het idee dal Nieuwland moet wor den 'opgewaardeerd' door er meer mensen met hogere inkomens te vestigen. Maar de sloop van ruim 500 wo ningwetwoningen en de koude sanering van het winkel bestand gaan de sociaal-democraten te ver. Daarnaast vindt de PvdA hei tekort van 30 miljoen gulden voor de stadsvernieuwing in Nieuw land veel te hoog. Reijnhout zal dat een flink stuk omlaag moeten brengen, omdat anders de stads vernieuwing in andere wijken fi nancieel in de problemen komt. Hans Bakker herhaalt nog eens dat verkoop van woningwetwo ningen aan de huidige huurders tegen een zacht prijsje een veel aanvaardbaarder manier is om de verpaupering in Nieuwland tegen te gaan dan rigoureuze sloop, ge volgd duur de bouw van nieuwe en dure woningen. Schiedam heeft vee! inwoners met een mini mum-inkomen en in» >et cl au mm volgens de PvdA zuinig zijn op zijn goedkope woningen. Sobere renovatie Het verval kan verder worden te gengegaan door sobere renova ties. \vaarbij alleen de buitenkant van de huizen wordt opgeknapt. De huurders moeten dan zelf bin nen do gewenste verbeteringen aanbrengen. „Dat kan leiden tot het behoud van prima woningen met een relatief lage huur." Slo pen, vindt de PvdA. is alleen ver standig als renovatie leidt lui een te hoge huur. Maar dat moei van buurt tm buurt, en van fiat tot flat worden bekeken. De concentratie van wankels aar. de Mgr. No lenslaan en de daar mee gepaard gaande sluiting van winkels in andere delen van de wijk (Parkweg, Dr. Wibautplein) heeft maar ten dei.- de instem ming van de PvdA-riactie. Kleine buurtwinkels zijn een uitkomst voor bejaarden en gehandicapten. „De PvdA is er vooralsnog niet van overtuigd dal deze winkels geen toekomst hebben." schril ft Bakker. 'h'; „CoVcJ'idicu zijn hei tit: bewoners en de winkeliers die dit uitma ken: zo lar.g een winkel hot hoofd boven water weet te houden is het. niet aan 'de deskundigen' om hen weg te plannen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1