Waterweg 11 Bibliotheek Schiedam wordt duurder i Zomeravondconcert in het Hof Schoolgebouwen plat, ECV naar Wibautplein Niet op zondag Minder personeel in filialen die nu toch open mogen blijven 'Plaats meer toiletten in centrum Vlaardingen' Meer beurzen op zondag in sporthal Margriet Stil in is goed bestuurder' Explosie bij NAM TBC in Huis van Bewaring Lichtmast sta-in-de-weg voor Vlaardingse schuur CDA wil opheldering over vertrek milieu-ambtenaar Van der Palm stelt hommage Valkhofï' uit Sportvissers gecontroleerd Bestelbusje leeggeroofd Broinfietster aangereden Stuurfout: auto omver Waterkwaliteit goed voor duik Rotterdams Dagblad Donderdag 9 juli 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vi aardingen tel 010-2340055'fax 4349754 Nog wat verrast ikijken werknemers van de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM) naar de beschadigde verbrandingsinstallatie voor restgassen. Op het terrein van de nieuwe gas- behandelingsfabriek van de NAM aan de Oude Maasweg in het Botlekgebied explodeerde de ze installatie gisteren toen door nog onbeken de oorzaak restgas in de luchtinlaat terecht kwam. De oorzaak van de storing is nog niet be kend. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Volgens een woordvoerder van de NAM hebben alle automatisch veiligheïdmaatregelen per fect gewerkt. De gasp ut, van waaruit het gas uit het Rotterdamse veld wordt gewonnen, werd direct automatisch afgesloten. De nieuwe NAM-gasbehandelingsfabriek is nog niet ope rationeel, maar verkeert in een 'opstart'-fase. Het proces is voorlopig stilgelegd. Foto Roe! Dijkstra Rotterdam - In het Huis van Bewaring aan de Noordsingel m Rotterdam is open-TBC geconsta teerd. Een TBC-besmette man werd op 29 juni naar het Huis van Bewaring overgebracht, waar hij een week heeft vastgezeten. Nadat de man vage klachten had geuit, constateerde een arts TBC. Afgelopen maandag is de gedetineerde doorgestuurd naar een longarts van de Gezondheidsdienst. Daarna werd de besmette man overgebracht naar het Penitentiair Ziekenhuis in Den Haag. Naar omstandigheden maakt de man het goed. Maandag is er onmiddellijk een onderzoek gestart onder de mensen die in aanra king zijn geweest met de gedetineerde. Vlaardingen - De Vlaardinger Ger Hoogerwerf kan nog wel om de eigenaardigde situatie lachen maar aan de andere kant hangt hem de tegenwerking van het NV Nutsbedrijf Vlaardingen-Maassluis flink de keel uit. De bewoner van de Lindendreef heeft voor zijn schuur op het stuk grond dal hij in erfpacht heeft, keurig een parkeerplaats aangelegd maar kan er geen gebruik van maken. Een lantaarnpaal pal voor de oprit verhindert hem er zijn wagen neer te zetten. „De afgelopen maanden is de hele buurt hier gere construeerd en hebben werklui van de gemeente voor de duur van de werkzaamheden enkele lan taarnpalen verplaatst," doet Hoogenverf zijn relaas. „Eén van die dingen werd midden op mijn parkeer plaats neergezel. Aanvankelijk had ik daar geen pro blemen mee want ik kon toch de straat niet in. Maar nu alles klaar is weigeren ze dat ding van mijn stoep te halen. De gemeente heeft ons doorgestuurd naar het nuts bedrijf maar ook daar wil men van geen medewer king welen. Vier, vijf keer hebben we gebeld maar er wordt gewoon niets aan gedaan. Drie meter verder op, waar de lantaarnpaal moet komen," lacht hij cy nisch, „komen de kabels uit de grond. Dat is het kromme van de hele zaak. Het is een kwestie van af koppelen en aansluiten. Zoiets is binnen tien minu ten gebeurd." Van de werklieden heeft Hoogerwerf te horen gekre gen dat het euvel pas na de bouwvak kan worden verholpen, maar directeur A. J. van de Roer van hel nutsbedrijf belooft dal er op korte termijn iets zal worden ondernomen. „Zoals de situatie wordt ge schetst klopt er iets niet. De betreffende opzichter is momenteel op vakantie maar ik ga er voor zorgen dat het probleem zo snel mogelijk uit de wereld wordt geholpen." belooft Van de Roer. Den Haag - Het CDA in Zuid-Holland heeft Gedepu teerde Staten vandaag schriftelijke vragen gesteld over het 'vrijwillig gedwongen' vertrek per augustus van het hoofd van de afdeling bodemsanering bij de provincie. Achtergrond van deze 2aak is, dat tegen het afdelingshoofd verdenkingen van corruptie wa ren gerezen. Na een politie-onderzoek werd dit niet bewezen geacht. GS meenden echter dat het vertrou wen dusdanig was geschaad dat moest worden over gegaan tot een afkoopregeling met de betrokken top ambtenaar. Het CDA wil nu meer weten over de toe dracht. Ook wordt GS gewaagd of er verband is met de moeilijkheden die vorig jaar rezen bij het financi eel beheer van het provinciale werk inzake de bo demsanering. Rotterdam - Het overlijden van Jaap Valkhoff heeft Cock van der Palm meer dan alleen verdriet bezorgd. De Rotterdamse (volks)zanger ziet ook het mooie plan dat hij rond zijn goede vriend Japie had bedacht in duigen vallen en dreigt te blijven zitten met het aan hem gewijde eerbetoon. „Maandag over een week zouden we hem ophalen om hem in het zonne tje te zetten naar aanleiding van mijn hommage 'Cock van der Palm zingt Jaap Valkhoff, een CD met nu wis niet alleen maar dn allerbekendst^ liedjes,'" zegt Van der Palm. „Die hele affaire is nu natuurlijk tot nader order uitgesteld, want als we nu deze pro- duktie uitbrengen komen straks de meest wilde ver halen in omloop." Schiedam - Het lidmaatschap van de bibliotheek in Schiedam wordt duurder. Hel tarief gaal. m stappen, van 24,- naar j 30.-. Schiedam kent 16.000 vaste bieL- lezers, zodat de maatregel de ge meente 96.000,-oplevert. Op die manier, en met een aantal andere maatregelen, wordt geld binnengehaald voor de bouw van een nieuwe hoofdbibliotheek op het Stud serf. Aanvankelijk werd gedacht dat hiervoor bibliotheek- filialen dicht zouden moeten gaan. Schiedam is na de verho ging nog steeds goedkoper dan Vlaai dingen. Maassluis en Rot terdam. 7.0 wordt de gemeente raad voorgehouden Tot de overige maatregelen be hoort wel een krappere perso neelsbezetting in de filialen Nieuw!and en Zuirl. Dat is de con clusie die in de discussienota van de Gemeentelijke Openbare Bi bliotheek (GOB) m Schiedam wordt getrokken. Het opheffen van de vestiging aan de Lorentz- laan in Schiedam-Oosl staal al ge ruime tijd vast en wordt, omdat op geringe afstand de nieuwe hoofdvestiging verrijst, sowieso doorgevoeld. In de begroting van de op hel Stad serf ie bouwen hoofdvesti ging moet nog een gat van 450.000 gulden worden gedicht. De sa menstellers van de discussienota bedachten vier varianten om de ontbrekende 4.5 ton bij elkaar te krijgen. De sluiting van de fili alen m Nieuwland en Zuid stond in de vier vormen centraal maar zou m verband met de afvloeiing van hel personeel meerdere jaren op de gemeentebegroting blijven drukken. Daarom wil men van die opties geen gebruik maken en worden er andere alternatieven aangedragen. ..De drukbezochte filialen in Zuid en Nieuwland kunnen ondanks alle geruchten gewoon open blij ven maar zullen wel enigszins moeten inkrimpen," benadrukt wethouder Chns Zijdeveld. „In de personele sfeer is er ruimte om wat vacatures te laten vervallen." Hel filiaal in Nieuwland kan ech ter alleen blijven bestaan mits het haar veel te dure onderkomen aan het Dr. Wibautplem verlaat en zich elders m de buurt vestigt. Daarbij wordt gedacht aan enkele leegstaande winkelpanden even eens op het Wibautplein. Het Nieuwlandgebouw. zoals Zijde veld de huidige huisvesting van de Nieuwland-bseb noemt, kan in de toekomst wellicht worden ge- brui kt voor cultureel-sociale voor- ziemngen. De Jeugdbibliotheek aan de Korte Haven verhuist naar de hoofdvestiging op het Stadserf. Niet alleen liet lenen van boeken moet duurder worden maar ook de huurprijs van videobanden en CD's moet omhoog. Voor de nu nog gratis dienstverleningen zal in hel vervolg een vergoeding worden gevraagd. Vlaardingen - De meeste Vlaar dingse sportvissers weten precies welke papieren ze nodig hebben om hun hengel uit te werpen. Dat heeft de politie vastgesteld na een uitgebreide controle. Ongeveer honderd hengelaars in park 't Nieuwe Lant en de surfpla? bij de Weslwwijk werden deze week naar hun aktes gevraagd. Er wer den slechts zeven bekeuringen uitgedeeld aan zwart vissers. De controle werd uitgeveord door de wijkagent van de Broekpolder met assistentie van een groep agenten in opleiding. Meer con troles volgen. Schiedam - Een flink gevulde be stelbus met onder meer gereed schap is leeggeroofd aan de Johan de Wittsingel in Schiedam. Aan de Van der Duijn-van Maas damstraat werd een personenau to opengebroken. Hier bestond de buit uit radioapparatuur. Vlaardingen - Op het Deltapad in oeverbos de Lickehaert is gister middag een 78-jange vrouw uit Hellevoetsluis aangereden. Een automobilist gaf de vrouw, die op een bromfiets reed. geen voor rang. De vrouw maakte een lelij ke val, waarbij zij een arm en een been brak. Het slachtoffer werd opgenomen in het Schielandzie- kenhuis Heldere klanken stegen gisteravond op in een vredig Oranjepark in Vlaardingen. Op een podium dat een beetje herinnerde aan de voormalige muziektent in het Hof, gaven het Rijnmondkoor en de Harmonie Wilton Fijenoord gezamenlijkeen concert. De uitvoering trok redelijk veel publiek. De klapstoeltjes voor het podium waren tot de laatste plaats bezet. Veel toehoorders zochten een plekje opeenbankjeofgewoon ïnhetgras. Fietsers en wandelaars stonden even stil om te genieten van dit sfeervolle zomeravondconcert. Alleen de jongens die verderop een partijtje voetbal speelden hadden geen aandacht voor het culturele evenementje. Foto koel Dijkstra Vlaardingen - De plaatselijke werkgroep van de Consumenten bond pleit voor meer openbare toiletten in het centrum van Vlaardingen. In een brief aan het stadsbestuur maakt de bond deze wens kenbaar. De sanitaire voorzleningen in de binnenstad laten momenteel sterk te wensen over. schrijft de consumentenorganisatie. De grootschalige opknapbeurt die vuui liu-t cenb um op stapel staat is volgens de werkgroep een ge schikte aanleiding om het tekort aan toiletten weg te werken. De Bond stelt voor dat de ge meente enkele roestvrijstalen toi- letcabines aanschaft die tegen be taling te gebruiken zijn. Dergelijk zelfreinigend openbaar sanitair is al in verschillende landen in ge bruik. Het voordeel van deze cabi nes is dat ze zowel door mannen als vrouwen kunnen worden ge bruikt. Vrouwen, zegt de Vlaar dingse werkgroep, komen er tot dusverre wat toiletgelegenheden buiten de deur betreft bekaaid vanaf. Voor een sanitaire stop kunnen ze alleen terecht in een café, De consumentenorganisatie wil dal de gemeente de vernieuwin gen m liet Vlaardingse koopcen trum ook aangrijpt om strengere maatregelen tegen hondepoep in ie voeien. Kt-l winkeieiiu pubhek zou de mogelijkheid moeten krij gen om de gectaleerde waren te bekijken zonder voortdurend het trottoir in het oog te houden. Belangrijk vindt de bond het ook dat er in het stadshart een duide lijke scheiding komt tussen het langzame verkeer (voetgangers en fietsers) en hel gemotoriseerde verkeer Een groot deel van hel centium zou tol voetgangersge bied verklaard moeten worden. Vlaardingen - Vermoedelijk doordat ze met het rechter voorwiel van haar auto de stoe prand raakte, verloor een 33- jarige Vlaardingse vrouw gis terochtend even voor twaalf uur op de Olmendreef de macht over het stuur en reed ze op de middenberm tegen een boom. De auto, een vrij nieuw - Saab 9001 kwam door dt ip de rechterkant en bol i zo legen een andere boom De vmuw en haa»- twee kinderen, die eveneens in de auto zaten, liepen geen ver wondingen op maar moesten wel door een ooggetuige uit de flink beschadigde auto worden gehesen. Met behulp van om standers werd de vierwieler omgeduwd waarna een takel wagen de auto wegsleepte. Ge durende een klein halfuur was de weg afgezet en moesten de bussen van de HET omrijden. Schiedam - Sporthal Margriet mag in het vervolg meer commer ciële evenementen op zondag gaan organiseren. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben besloten de sporthal va ker een ontheffing te verlenen. Dat kan op grond van een experi mentele regeling, die in sommi gen gemeenten - waaronder Schiedam - van kracht is. Tot voor kort mochten commer- cieie activiteiten zoais beurzen al leen in de sporthal plaatsvinden op vier zondagen die daarvoor speciaal door de gemeente zijn aangewezen. Voor de sporthal be tekende die beperkte regeling, bedoeld om de Schiedamse mid denstand te beschermen, een flin ke inkomstenderving. De beheerder van de Margriet hal moest regelmatig nee verkopen als een gegadigde zich aandiende. Ook kwam het voor dat reeds ge boekte evenementen moesten worden geannuleerd omdat de desbetreffende zondag niet sa menviel met één van de vier door de gemeente vastgestelde data. In mei werd de afspraak met de or ganisatie van een Pasar Malam om die reden afgezegd. De kap- persbeurs. die verscheidene ma len in de Schiedamse sporthal werd gehouden, is vanwege de be perkte mogelijkheden uitgewe ken naar een andere plek. „Triest als je wel de mogelijkheden hebt, maar uil vrees voor conflicten toch je hal leeg moet laten staan," aldus J. M. van Vugl. directeur van de Dienst Sport en Recreatie. Van Vugl. is blij met de toezegging van B en W dat er m de toekomst meer ruimte komt voor commer ciële activiteiten. „De Margrie- thal is zeer populair voor dergelij ke doelen. De hal ligt vlakbij de snelweg, de tram en het station.' Door Caret van der Velden Schiedam - De verbouwing van twee lege schoolgebouwen van Branders stad tot een centrum voor scholing en werk in Schiedam gaal niet door De wet houders Reijnhout (Wijk- en Buurtbeheer) en Wiegman (Fi nanciën. Onderwijs) vinden de kosten van 5.1 miljoen gulden te gortig. De belangrijkste beoogde huurder, het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV). vestigt zich nu waarschijnlijk in een nj winkelpanden aan het Dr. Wibau tplein. Deze uitkomst is met name voor wethouder Reijnhout een pak van hel hart. want m het plan van Wiegman om de afgestoten ge bouwen van Branderss lad te ver bouwen zag hij een grote bedrei ging voor het enkele maanden ge leden gepresenteerde Beheerplan Nieuwland. Als onderdeel van deze grool- sch oeps e ver n i cu wi ngsoperali e zou op de plek van de school een wijkwelzijnseentrum en een aan tal woningen moeten verrijzen Dankzij de sloop zou de kruising van de Mgr. Nolens laan en de Parkweg in de visie van het pro jectteam kunnen worden her schapen in een plein, dat een cen trumfunctie in hel oostelijk deel van Nieuwland gaat innemen. „Die 5.1 miljoen gulden is niet te verspijkeren." motiveert Aad Wiegman het sloopplan. Dat hij bewust een aanval heeft gedaan op het Beheerplan ontkent hij ten enenmale. ..Ik ben nooit zo maar voorstander van sloop. Daar ben ik te zuinig voor Dat geldt zeker in een situatie dat er veel instel lingen in de siad run ruimte znteii te springen." Reijnhout bevestigt dat het be sluit voor onderzoek naar de ver bouwing van de school destijds in volle harmonie werd genomen. Ook al distancieerde hij zich en kele maanden geleden niet van de suggestie, dat de PvdA m Nieuwland met een 'anti-Reijn- hout-actie bezig is. Wibautplein Volgens een voorlopige schatting van het Gemeentelijk Woningbe drijf is met de verbouwing van het umkel cent mm op het Wibau tplein 1,1 miljoen gulden ge moeid. Wiegman en Reijnhout denken dat het plan haalbaar is, al moeten er nog wel enkele barri ères worden weggenomen. En kele winkeliers moeten worden herplaatst en met de bewoners boven het winkelcentrum moot ook nog worden overlegd. Hei ECV neefl haar aanvankelij ke scepsis over het idee van Reijnhout inmiddels laten varen. Het complex is weliswaar groot genoeg voor het ECV. maar deze instel ling wil graag onder één dak zitten met andere educatieve in stellingen in de stad. Nu is afge sproken, dat het ECV voor hel verstrekken van informatie en leerlingenwerving gebruik mag gaan maken van het onderko men, dat er voor een groot aantal andere instellingen dient te ko men. Na de verkoop van kantoor 's Gra- veiand is de woningnood onder de instellingen in Schiedam verder vergroot. Het leerproject Homed en de Sociale Dienst moeten op termijn uit dit gebouw verdwij nen Na de sloop van het pand in de Lange Kerkstraat zit vrouwen huis Barrika tijdelijk in een pand je aan het Broers veld Ook do Stichting Beroepseducatie. Huis- noudt'iijke Voorlichting en het Mercurius-college zoeken een nieuw onderkomen. Op initiatief van PvdA-raadslid Noor Samkalden heeft deze bonte verzameling instellingen geza menlijk het verzoek om een nieuw onderkomen ingediend In het conflict over de schoolgebou wen kwam zij met een tussenva riant op de proppen. Van de twee gebouwen van Brandersstad zou er volgens haar één moeten wor den gesloopt. Het ECV zou in de ze optie naar het Wibautplein gaan. In het geredde schoolge bouw zouden de andere instellin gen kunnen worden onderge- biaeht. Dit idee wordt op dit moment be keken door een werkgroep. Maar ook dit verbouwingsplan lijkt te duur uit te vallen, waardoor nieuwbouw steeds waarschijnlij ker wordt. In het clubje werken ambtenaren van Financien, de Sociale Dienst, de Dienst Educa tie en de afdeling Maatschappelij ke Aangelegenheden samen. Vlaardingen - De bibliotheken in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis zullen geen gebruik maken van de mogelijkheid hun deuren voortaan ook op zondag te openen. De deze week afgesloten CAO voor bi bliotheekpersoneel biedt voor het eerst die gelegenheid, maar de directies in de regio zien er geen heil in. Boeken uitlenen op zondag is een luxe die zij zich niet kunnen per mitteren. De Vlaardingse bibliotheek kampt met een personeelste kort en ziet geen kans de ope ningsuren te verruimen. „We zitten al aan de top van ons kunnen," atdus directeur John Lamens Lamens vermoedt dat hei Vlaardingse publiek trouwens geen belangstelling heefl voor een zondags uitstapje naar de bieb. „Je kan hier 's zondags een kanon afschieten, zo leeg zijn de straten. Er heeft ook nooit iemand gevraagd waar om wij op zondag niet open zijn." Bovendien is er nog een formeel probleem: de nieuwe CAO geldt niet voor gemeente bibliotheken. In Vlaardingen zou de gemeenteraad moeten beslissen over zondagse ope ningsuren. Hetzelfde geldt voor de biblio theek in Schiedam. Een woordvoerder maakt boven dien duidelijk dat de mede werkers noch de lezers behoef te hebben aan een leeszaal die op zondag open is., In Maassluis zegt bibliotheek- directrice Hannie Bonsing: „Aan zondagse openingsuren hangt een prijskaartje dat wij niet kunnen betalen. Wij heb ben om financiële redenen on ze openingsuren op doorde weekse dagen al moeten ver minderen. Naar lezen op zon dag wordt trouwens nooit ge vraagd. Wel naar ruimere ope ningstijden in de week." Vlaardingen/Maassluis - De Vlaar dingse Vaart is. evenals de surl- plas in hel Lickebaert-gebied, goed zwemwater, concludeert de provincie Zuid-Holland na een onderzoek, Ook m de Plas Oranje polder ten westen van Maassluis kan zonder bezwaar een duik worden gemaakt. De provincie onderzoekt elk jaar de kwaliteit en de veiligheid van de wateren m Zuid-Holland. De laatste jaren kwamen de watergebieden in de ze regio, dus ook de vlieten van de vlietlanden, er goed vanaf Actu ele informatie over het zwemwa ter kan bovendien nog worden opgevraagd. Daarvoor is de tele foonlijn met het nummer 070- 3117550 ingesteld. Het onder zoeksresultaat betekent overi gens niet dat er nooit klachten zullen optreden, realiseert de pro vincie zich. Mochten die er toch komen dan is het raadzaam de GGD te benaderen, staat in een folder over de kwaliteit van het water. Deze folder is bij de WV's verkrijgbaar. Vlaardingen/Schagen - 'Stam ver kracht Schagcn op de mooiste feestdagen' was te lezen op t- shirts, toen de burgemeester van die plaats - hij wordt op 16 sep tember eerste burger van Vlaai- dingen - de euvele moed had tij dens de jaarlijkse paasveeten- toonstelling drankverkoop in ho recagelegenheden te verbieden voor twaalf uur 's middags, omdat teveel mensen, ook jongeren, op die dag al vroeg dronken waren. Nog steeds wordt Stam niet die maatregel door de plaatselijke ho reca achtervolgd. Over twee maanden is drs. L. vV Stam (54. PvdA) van al dat dorps- gekrakeel af. De burgervader kon zich er mateloos aan ergeren. Zo wond de bestuurder - 'Stam komt van buiten', werd over hem gezegd - zich op toen hij als waarnemend burgemeester van Sint Maarten te maken kreeg met eindeloze discussies over het al dan met aanschaffen van een brandweerauto. Van dat gekra keel en de eindeloze wethouders- wisselingen zag Stam allang de humor mei meer in. Hij kon zijn affiniteit met het be stuur beter tonen als voorzitter van de gewestraad. Mensen die hem in die fucntie kennen zeggen dat er een voortreffelijk regiobe stuurder vertrekt. Vanuit do Tn- dustriegroep Schagen valt te ho ren dat Stam toch eigenlijk wat meer een bruggenbouwer had moeten zijn. Zie verder pagina 13

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2