13 Oost baalt van 'dooie' Singel Stadsgehoorzaal krijgt allure van zeepbel 1115 Wieg 'Verbeter het imago van Hoek van Holland' Steeds minder winkelruimte in nieuwbouwplan voor vijftig huizen Waterweg Eten in de 4Moiens Haring happen Spreekuur vervalt Zcekadet naar Canada Woningbedrijf gesloten Nieuwland E FABER ilsiuli aan de Vrees voor meer lawaai vliegtuigen Rotterdams Dagblad Woensdag 15 juli 1992 Schiedam Ouderen uit de wijk Nieuw! and die zelf niet willen of kunnen koken en graag in gezelschap van leeftijdge noten willen eten, kunnen vanaf heden gebruik ma ken van de Open Tafel in dienstencentrum de 4Mo- lens aan de Nieuwe Damlaan. Er is nog plaats voor tien dinergasten. Voor slechts 6,75 krijgen de disgenoten om 12.00 uur een warme maaltijd, bestaande uit soep en een hoofdgerecht, voorgeschoteld. Geïnteresseerden die mee willen eten, moeten zich 's ochtends voor 10.00 uur aanmelden bij de receptie van de 4Molens. Ook in Wijkpost Zuid aan de Oude Maasstraat wordt binnenkort gestart met een Open Tafel. Daar kunnen de belangstellenden in het na jaar aanschuiven. Liefhebbers van haring kunnen morgen in diensten centrum de Woudhoek aan het Heijermansplein naar hartelust van het zeebanket genieten. Die dag houdt men er een haring- en broodmaaitijd waarvan tachtig personen kunnen genieten. Belangstellenden dienen zich wel van te voren op te geven bij de balie van het kantoor in het diensten centrum en krijgen voor de zes gulden die ze moeten betalen, ook nog eens fruit na. De maaltijd begint om 12.30 uur. Vlaardingen De spreekuren in het Turks Centrum komen vanaf maandag 20 juli tot en met maandag 7 september te vervallen. Voor dringende gevallen kan men zich wenden tot het Steunpunt Dienstverlening Migran ten Vlaardingen, dat is gevestigd aan de Oosthaven- kade 39. De 19-jange Daniel aan de Wiel is uitverkoren om na mens deVlaardmgse Zeekadetten deel te nemen aan ae internationale uitwisseling tussen zeekadetten- korpsen in Canada. Daniel maakt deel uit van de Ne derlandse delegatie die uit zeven mensen bestaat en morgen vanaf vliegveld Valkenburg naar Toronto vertrekt. In Canada nemen de Nederlanders het in tal van wa ter-activiteiten en sportevenementen tegen zes an dere afvaardigingen op. Tijdens de zeventien dagen durende trip worden ze ook in de gelegenheid ge steld op Vancouver Island diverse steden te bezoe ken. Maassluis In verband met een voorlichtingsbijeenkomst voor het voltallige personeel is het Gemeentelijk Woning- bedrijf (GWB) aan de P. J. Troelstraweg vrijdag 17 ju li vanaf 12.30 uur gesloten voor het publiek. De medewerkers^van het woningbedrijf worden die middag door hun directeur ingelicht over de gang van zaken omtrent de nieuwbouw voor het GWB. Verder wordt het personeel ook op de hoogte gesteld van de voortgang van de voorbereidingen voor de privatisering van het bedrijf. Agërtda Vlaardingen donderdag 16 juli Lunchconcert. Grote Kerk, 12.45 uur. In uw krant reageerden de heren EIgers en Van Hoogdalem op mijn brief aan B en W over het Be- heerplan Nieuwland. Helaas bleken zij niet begre pen te hebben dat de brief met mijn persoonlijke kri tiek. maar het standpunt van de complete PvdA-frac- -- lie weeergaf. Zo langzamerhand lijkt het wel of iedereen die over het Beheerplan anders durft te denken dan de pro jectgroep die het heeft bedacht, neergemaaid moet worden. Wat zou het voor de PvdA simpel zijn z'n toevlucht te zoeken tot dezelfde toon. Wij kiezen er echter voor de discussie netjes en met argumenten te voeren. Het projectteam had tot taak een plan voor de wijk te maken. De politiek moet echter meer dingen afwe gen dan het projectteam. Bijvoorbeeld de vraag of het verantwoord is een fors gat te slaan in onze ^oor- raad goedkope woningen, terwijl het aantal mensen dat daarop is aangewezen steeds maar groeit. En het prijskaartje van ruim 200 miljoen met een tekort van 30 miljoen' mag de gemeenteraad daar misschien even bij stilstaan? Ook kan ik er slecht tegen als een voorstel wordt ge presenteerd als de Enige Eeuwige Onvermijdelijke en Dus Verder Boven Discussie Verheven Oplossing. Hoe betrekkelijk en vluchtig dit soort heilige huisjes wel zijn. bewijst juist de geschiedenis van de wo ningbouw en de stadsvernieuwing. Dertig jaar gele den was Nieuwland nog een internationaal geroemd voorbeeld van bouwen met ruimte, groen en licht. Nu heet het saai en eentonig. Tien jaar geleden was ons heilig geloof nog Bouwen Voor De Buurt; in een wijk met lage inkomensgroepen mochten uitslui tend goedkope woningen worden gebouwd. Nu moe ten we plotseling 180 graden draaien en woningwet woningen slopen om dure woningen te bouwen. De kern van het PvdA-standpunt is dan ook dat het Beheerplan teveel mikt op één Enige Oplossing. De PvdA wil dat naast de sloopplannen alternatieve ver beteringsmethoden worden onderzocht. Waarom niet bekijken of je met renovatie en isolatie van alleen de buitenkant, goede en goedkope wonin gen kunt behouden? Wat is er op tegen om eens goed door te rekenen of verkoop van de woningen aan de huidige bewoners mogelijk is? Met gemeentegaran tie is een hypotheek binnen het bereik van velen en de maandlasten van zo'n eigen woning zouden wei eens vergelijkbaar kunnen zijn met de huurprijs van moderne woningwetwoningen. Niet weggelegd voor "cu wetjes en minima', zoals Van Iloogdalem de be woners noemt? Dat moet nog blijken, In elk geval zijn de dure eengezinswoningen, die volgens het Be heerplan op de plaats van de te slopen flats moeten verrijzen, helemaal niet bestemd voor die 'ouwetjes en minima'. Hans Bakker, fractievoorzitter PvdA Schiedam. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Prter de Lange Sander Sonnemans Caret van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedam - In de nieuwbouw op de hoek van de Singel en de Overschiesedwarsstraat in Schiedam zag de bewonersvereni ging een mooie gelegenheid om de zieltogende winkelstraat een oppepper te geven. Een flinke winkel stond aanvankelijk ook in de plannen ingetekend, maar in het definitief ontwerp is de winkel op de markante hoek vervangen door een bergruim te. Oost neemt de kwestie hoog op en heeft burgemeester Scheeres gevraagd om in te grijpen. Het nieuwbouwplan bestaal uit van 67 vierkante meter. In laatste vijftig woningen m de koop en huursfeer. In het planteam voor Oost drong de bewoners vereni ging aanvankelijk met succes aan op de vestiging van een winkel ruimte in hei complex. In het plan stond een grote win kel van 300 vierkante meter ge pland. Later werd dit 200 meter, weer later 100 in een herzien ont werp resteerde slechts een winkel instantie schrapte de verhuurder de winkelfunctie helemaal. Vol gens de Woningbouwvereniging Schiedam bestaat er bij de mid denstand geen enkele belangstel ling voor de winkelruimte. De bewoners vereniging neemt met deze conclusie geen genoe gen. Een Singel met winkels be vordert volgens de BVSO de le vendigheid van de wijk. In de ge meentelijke plannen voor de bin nenstad wordt de Singel m de toe komst de belangrijkste verbin ding tussen het vernieuwde stadsharten een enorm kantoren complex rond NS-stat ion Schied am/Rot terda m-West Onder dergelijke omstandighe den heeft de middenstand aan de weg tussen het stadskantoor en het station volgens voorzitter Cees Kroone van de BVSO weer goede perspectieven. Op dit mo ment is echter een omgekeerde ontwikkeling gaande. Ec-n win kelpand aan de vroeger zo bloei ende winkelstraat is tot kantoor ruimte getransformeerd. En m de rij met gesloten winkels voegde zich enige tijd geleden ook een si- garenboer. Ambtenaar Raymond Vredebregt van de afdeling Economische Aangelegenheden zou liever ook wat meer leven aan de Singel zien. maar volgens hem zit het er niet meer in. ..In zijn algemeen heid zijn de perspectieven voor wijkwinkelcenlra al somber," Geen uitzondering De Singel vormt volgens hem geen uitzondering op de regel. ..De straat loopt vlak langs de Schie en ligt aan het randje van Oost. Voor cv klandizie is dat niet gunstig. Ik weet dat er in de afge lopen jaren tal van pogingen zijn gedaan om de winkelfunctie in de straat te stimuleren, maar dat is helaas mislukt. Er blijkt eenvou digweg geen markt te zijn. Daar om kan ik me voorstellen dat de woningbouwvereniging de win kel heeft geschrapt Bouwen voor leegstand heeft geen zin." Volgens de bewonersvereniging is de afwachtende houding van de potentiele winkeliers aan de Sin gel zeer begrijpelijk. Volgens Kroone wachten zij op het mo ment dat Schiedam haar ambi tieuze plannen met het stadshart en de omgeving van het station verwezenlijkt. ..Een college dat gelooft in haar eigen beleid, durft ook in dat be leid tc investeren," doet Kroone een oproep om de nieuwe winkel desnoods de eerste jaren met sub sidie te openen. „Anders worden vrij opgezadeld met een dode hoek. Op een markant punt dreigt de wijk nu te worden opgezadeld met bergingen vol graffiti." Door Dick van der Lugt Vandalisme is zó kinderachtig, preekt de overheid in het beken de Postbus 51 televisiespotje, waarin drie opgeschoten knapen tegen fietsen trappen en ruiten ingooien. Wanneer ze met stoere tred weglopen, hebben ze plots klaps luiers aan en heft de domi- nee-overheid het bestraffende vingertje. Maar hoe noemen we vandalisme, waaraan de overheid zichzelf schuldig maakt? Heet dat ook kinderachtig? Is dat ook straf baar? Nee, integendeel, daar gaan de handen voor op elkaar. Dat heet ineens: opknapbeurt, ver nieuwing, renovatie of kwaliteits verbetering. De huidige opknapbeurt van de Stadsgehoorzaal is daarvan een wrang voorbeeld. Wat binnenin wordt veranderd, onttrekt zich nog aan het oog, maar wat buiten gebeurt, doet het ergste vermoe den. Schaamteloos is een deel van de voorgevel gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe entree en een gevel met veel glas. Open heid is het devies. Ach, arm Vlaardingen! Had je een uniek gebouw binnen je stads grenzen; gaan ze dat gebouw óp- knappen. Heeft die Amsterdamse praatjesmaker van een Stadsge hoorzaal-directeur de brutaliteit om te beweren dat deze opknap beurt aansluit bij de oorspronke lijke architectuur omdat de ar chitect tussen al zijn rechte lijnen één miezerig gebogen lijntje heeft getrokken. Banketbakker Laat ik het geheugen van betrok kenen eens opfrissen. De Stads gehoorzaal is een ontwerp van Sy- boid van Ravesteyn (1889-1983), tijdgenoot van beroemde collegas als Oud en Dudok. Van Ravesteyn was een nogal omstreden archi tect: de één bewonderde hem om zijn oorspronkelijkheid, de ander noemde hem niet meer dan een begaafde banketbakker. Zijn oeu vre is niettemin indrukwekkend: diergaarde Blijdorp, kantoor De Holland van 1859, inrichting ko ninklijk jacht Piet Heijn, station Gouda, schouwburg Kunstmin Dordrecht, benzinestations van de Fina, station Hoek van Hol land, grote Schouwburg Zuid- plein Rotterdam, station Hof plein, Centraal Station Rotter dam, enzovoort. Aanvankelijk onderscheidde Van Ravesteyn zich nauwelijks van zijn tijdgenoten. Zijn typische stijl met gebogen gevelvlakken, ronde en ovale ramen en losstaan de sculpturen op daklijsten ont wikkelde hij in de jaren dertig. Zelf zei hij daarover (1935): „De architectuur is niet vierkant, zij leeft." En (1946): „Het oog gaat weiden. De blik gaat zich bewe gen en vindt overal op zijn weg ui termate boeiende, zich aan elkaar rijgende details." Die enigszins Wat een monument van politieke leugens staat daaraan deSchiedamseweg! Archieffoto Roei Dijkstra barokke stijl is goed zichtbaar in de Stadsgehoorzaal. Later werden zijn ontwerpen weer strakker. Minachting Van Ravesteyn ontwierp in zijn leven vier schouwburgen, waar van er cén (Schouwburg Rotter dam) nooit werd uitgevoerd, één (Theater Zuidplein) nauwelijks meer lijkt op wat het geweest is. één (De Kunstmin) is verbouwd en één (Stadsgehoorzaal) thans het haasje is. Ook veel van zijn andere gebouwen bestaan niet meer of zijn inmiddels onher kenbaar verbouwd. En daarin schuilt nu precies de stupiditeit van het Vlaarding? gemeentebe stuur. In plaats van één van de weinige m Nederland nog relatief ongeschonden Van Ravesteyn- ontwerpen m zijn oorspronkelij ke staat te handhaven, dan wel te herstellen (want g al het nodi ge aan verziekt), gam) deze groot meesters van de grootspraak de Stadsgehoorzaal met een glasge vel de allure geven van zón mo derne zeepbel, zón Brainpark kantoorpand. Wat een gemiste kans om boven de eigen middelmatigheid uit te stijgen! Wat een minachting voor het eigen verleden! Wat een zelf haat om zón aardig bescheiden theater te verminken! Wat een grote-stadsfratsen om dat karak teristieke gebouw zo toe te take len! Elke gemeente sloopt of ver betert Van Ravesteyn kapot; dus Vlaardingen moet hetzelfde doen. Alleen Rotterdam probeert ten minste nog diergaarde Blijdorp op de monumentenlijst geplaatst te krijgen. Het doet wat hypocriet aan, want ook daar heeft de reno vatiehamer al fors huisgehouden. Maar goed, beter laat dan nooit. Dieptepunt Wat een monument van politieke leugens staat daar aan de Sehiedamseweg. Talloos waren de pleidooien, zón jaar of vier ge leden. van de wethouders Goud- riaan en Maarleveld (beiden ver- trokkken), burgemeester Van Lier 'bijna vertrokken) cn Stads gehoorzaal-directeur Marten Put- men (zei in 1986 dat hij in 1988 zou vertrekken) voor sloop van de Stadsgehoorzaal. Het absoluut dieptepunt was het zogenaamde bouwkundig rapport van Van Pelt Louter Architecten BV (5-8-86). waarin de verlangens van onze ambitieuze stadsbestuurders met een quasi-deskundig sausje werd overgoten. Enkele citaten. Stadsgehoorzaal directeur Marlen Putman (9-3-88): „Gooi de Stadsgehoorzaal maar plat. Deze zalen (Stadsgehoorzaal en Harmonie) zijn met lappen en verstelwerk niet meer overeind te houden." De Rijkscommissie van Advies voor de bouw van schouw burgen en concertzalen (1-12-86), gesouffleerd door Putman: „De Harmonie is zeer bouwvallig. Ver bouwing van de Stadsgehoorzaal en Harmonie is goed geld naar kwaad geld gooien." Wethouder Bas de sloper Goudriaan (17-9-87): „Het gebouw is zo gammel als wat." Gelukkig hebben Goudriaan en zijn trawanten niet hun zin gekre gen. Het destijds fel begeerde multifunctionele cultureel cen trum aan het Buizen gat komt er °iet Schandvlek Maar ook de tegenstanders van sloop hebben bakzeil gehaald, moet ik vaststellen. Er komt wel iswaar een opgeknapte Stadsge hoorzaal. maar dat wordt ccn ern stig verminkte Van Ravesteyn. een monument van lelijkheid, een nieuwe schandvlek aan Vlaardmgs culturele horizon. Helaas ben ik daar ook voor ver antwoordelijk. want m 1987 cn 1988 voerde de mede door mij ge organiseerde plaatselijke praat show Salon de Harmonie de actie Red de Stadsgehoorzaal en 'de Harmonie van de slopershamer. Welnu, we hebben ons zin gekre gen. maar vraag niet hoe. Want de huidige opknaphamer is vele ma len verwoestender dan de slopers hamer. Ik moet dan ook mijn excuses ma ken aan de Vlaardingse kunste naars, die destijds kunstwerken hebben afgestaan voor een door ons georganiseerde anti-sloop kunstveiling. Beste Ene (2x), Jo ke, Remi. Joop. Arie, Len, Henk. Annet. Dik, Aad, Elly, Kees, Mar cel. Leen. Peter, Wilma, Jan, Stroopwafels. Cornells en ande ren: dit is nooit onze bedoeling geweest. In de tweede plaats distantieer ik mij van de volgende passage in het raadsvoorstel, waarin 2.5 mil joen gulden werd uitgetrokken voor de opknapbeurt (4-6-91): „Met name diegenen tevreden stellen, die zich hebben beijverd voor het behoud van het geeste lijk erfgoed van architect Van Ravesteyn te pleiten." Bij de heropening van de Stads gehoorzaal na de zomervakantie zal het gemeentebestuur wel pochen, dat recht is gedaan aan het geestelijk erfgoed van Van Ravesteyn. Je moet maar duiven! De overheid beschermt burgers tegen vandalen, maar wie be schermt de burger tegen deze overhe ids van da 1 e n? De uutenr werkte van 197S tot 2988 in Vlaardiuge/i als verslagge ver bij Hel Vnje Volk. Thans is hij freelance journalist en docent journalistieke vaardigheden aan de School voor Journalistiek en Voorlichting ie Lr(recht. Hoek van Holland - Het imago van Hoek van Holland als badplaats kan sterk worden verbeterd. Spraakmakende projecten als een jachthaven bij de Waterweg en woningbouw aan de dumrand kunnen Hoek van Holland dezelf de uitstraling bezorgen als Sche- veningen en Zand voort. Dat ideaalbeeld wordt geschetst in het kort geleden gepresenteer de "Stadsplan Rotterdam 2005'. Hel plan is een inventarisatie van alle plannen die zijn uitgedacht of nog worden ontwikkeld. Over de haalbaarheid van de diverse pro jecten spreekt het stadsplan zich niet uit. Verantwoordelijk wet houder Linthorst zei bij de pre sentatie al dal de financiële mid delen in elk geval ontoereikend zijn. In het Stadsplan worden de mo gelijkheden die er zijn voor een verdere ontwikkeling van Hoek van Holland naast elkaar gezet. „De ligging, op de grens van het Hollandse duinlandschap, het ha vengebied en het glastuinbouw gebied, is uniek. Maar aan zee staat slechts een verzameling se- mi-permanente bouwwerken," wordt geconstateerd. „Ook de bereikbaarheid is een knelpunt. De spoorlijn eindigt op anderhalve kilometer van het strand en de njksweg A20 eindigt tussen de kassen bij Maassluis." Daar moet wat aan worden ge daan. vindt Rotterdam. Behalve aan de duinrand zouden 'unieke woongebieden' kunnen worden gebouwd bij de dorpskern aan de Nieuwe Waterweg. Jachthaven Verderop langs de Waterweg staat ook hel cén en ander tc gtLuUi cn. de ontwikkeling van een recre atief" Waterwegcentrum, de aan leg v in een jachthaven en de ver nieuwing en uitbreiding van de term nal van de Stena-Line. „Me de hierom wordt gestreefd naar een betere aansluiting van dit ge bied op de A20, buiten het stede lijk gebied om." stelt de gemeen te Rotterdam. De Rotterdamse toekomstplan nen zijn enthousiast ontvangen in Hoek van Holland. „Dit is pre cies wat we zelf ook willen," zegt T. Brabander, verantwoordetijk voor de ruimtelijke ordening in De Hoek Volgens hem ziet Rot te.] duin pas aiiids kuil de moge lijkheden van de uithoek aan het strand. „Vroeger was het vaak zo dat Rotterdam andere projecten toch voorrang gaf. Nu krijgen we echt de steun van het gemeente bestuur en dat is heel fijn." ATH«N<r ieder i] CAUENBURGSTRAAT 60 VUAROtNGCN TEL 010 4343096 Veren,ging ven Nederlondte lnii<iltotiebedri|vi Naam: YVim Koevermans Geboren: 28 juni 1960 te Vlaar dingen Beroep: A-» ut-trainer FC Groningen Woonplaats:.ren „Altijd als ik weer even terug ben in Vlaardingen krijg ik een fijn gevoel. Ik heb er namelijk ees schitterende jeugd gehad en kot er doen en laten wat ik wilde. We woonden in de Van Vlandenslraat en daar lagen grasvelden genoeg Heel wat partijtjes heb ik daar ge voetbald. Om de hoek lag de sin gel waar ik kon vissen en als ik met vriendjes wilde ravotten gin gen we naar de Broekpolder, Voetbal heeft natuurlijk altijd ah een rode draad door mijn jeugdja ren gelopen. Op het plein van de Savioschoo) voetbalden we mei een tennisbal. De fietsenstalling en twee jassen aan de andere kam waren de doeltjes. Op woensdag middag speelden we mei ons straatelftal regelmatig Legen de Van de Werffstraat. Dan zaten de ouders met een stoeltje op de ga lerij en moedigden ons aan. Dst was altijd wel geinig. Eén keer zijn we een leren kick kwijtgeraakt toen wc over hel hek van het Fort una-veld waren ge klommen en stiekem op het ach terste veld almattertjc deden. In eens stond Jan Ploeg, de ter rein knecht, achter ons en pakte de bal af. Die deed hij onder zijn snelbinders van zijn fiets es bracht 'm naar hel politiebureau Later kwam er een politiewagen in de straat en moesten we mee naar het bureau om de bal op te halen. Wat ik altijd wel aardig vond waren de activiteiten die tij dens de schoolvakanties in cic Lijnbaanhallen waren te bei even Je kon er knutselen, hutten bouwen en figuurzagen. Wij maakten de grootst mogelijke ge weren en speelden oorlogje. Bp ons in de straat zijn heel wal jon gens geexeculeerd. Het valt me wel op dat Vlaardiih gen heel snel verandert. Toen ik; laatst op familiebezoek was heb ik de fietst gepakt en ben een; eindje gaan toeren. Ik zag dal eij ineens een hotel bij was gekomen, en bepaalde wegen niet meervoer auto's toegankelijk zijn. Niet zo, lang geleden had ik dat met Q& spoorbrug bij het station Vlaar- dingen-eenli urn. Ik l k-l Jaar in; de krant wel eens een trein op zijn. kant zien liggen maar wist met dat er zo'n moderne spwibrug was aangelegd. De slank is mij al-, tijd bijgebleven. Zo gauw we met de auto in de buurt van Vlaardin gen komen ruik ik weer die katte- pis- of olielucht Vlaardingen komt er aan zeg ik dan altijd Schiedam - Bij de PvdA in Schiedam leeft de vrees dal de re gering van plan is de regels voor geluidhinder bij vliegvelden te versoepelen. Mocht die vrees ge grond blijken, dan wil de PvdA dat het Schiedamse stadsbestuur zich actief zal verzetten tegen een wetsvoorstel om de normen voor geluidhinder en nachtvluchten te verlagen. Dit met het oog op de overlast die het nieuw te bouwen vliegveld Rotterdam Airport 7di veroorzaken. De ongerustheid van de PvdA is gebaseerd op een recent bericht in de Volkskrant De gewijzigde Luchtvaartwet zou nieuwe, soepeler regels bevatten voor ondermeer geluidhinder en nachtvluchten. De Schiedamse PvdA-raadsleden Hans Bakker en Yvonne Siljee hebben burge meester en wethouders verzocht dit bericht na te trekken. Zij wh ich dal B en VV uiUockeii ui CC Commissie Geluidhinder Zes tienhoven wel door de regering om advies is gevraagd en wat do consequenties zijn die een wets wijziging heeft op de geluidhin der jn Sehiedam-Noord.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1