13 Het nieuwe Liesveld komt in beeld ■MIMI— 55 SLAAPKAMER NICE 'De Stadsgehoorzaal krijgt een nieuwe bril, zo zie ik het' Minder parkeerplaatsen en kantoren in definitieve plan voor Vlaardings centrum Afscheid van gymleraar Grote kerk te bezichtigen Mooie gift voor Sophia Gouden huwelijk Zwemvierdaagse levert ƒ3.000 op Trefpunt verzorgt cursus schermen Milieubox in elk huis ra «Ijl ff.n .VBEW Rotterdams Dagblad Donderdag 16 juli 1992 Schiedam De christelijke gymnastiekvereniging Alliantie moet na 32 jaar op zoek naar een nieuwe leraar. Omdat de huidige docent Johan Dirksen verhuist kan hij uiteraard niet langer bij de vereniging actief blijven. De leden laten Dirksen niet zomaar vertrekken. Na- dal hij dinsdag 21 juli in de gymzaal aan het Bach- plein aan een groep vrouwen zijn laatste eonditieles heeft gegeven krijgt hij voor zijn trouwe dienst in de zaal van 19.00 tot 20.30 uur een heuse receptie aange boden. Met ingang van heden is de Grote of Sint-Jans Kerk elke zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur geopend voor het publiek dat het gebouw wil bezichtigen. Wie daarbij ook nog eens orgelmuziek wil horen doet er goed aan de eerste zaterdag van de maand de kerk te bezoeken, want dan wordt er van 15.00 tot 15.45 uur een inloop-orgelconcert gegeven. Zaterdag 1 augustus wordt het Flentrop-orgel be speeld door de Vlaardinger Jan de Bloeme. Hij brengt werken van Bach, Handel, Guilmant, Karg- Elert en Stanley te gehore. De toegang voor de con certen is gratis. De sponsorloop waaraan ruim 140 leerlingen, docen ten en ouders van de basisschool De Kring hebben meegedaan, heeft 4.000 gulden opgeleverd. De hard lopers moesten zoveel mogelijk rondjes van 750 me- v .ter lopen om geld in het laadje te krijgen voor het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Het echtpaar Van Vel den-Van den Berg is vanoch tend in hun woning aan de Klaas Katerstraat door mevrouw Van Es-Hamoen in het zonnetje gezet. De 73-jarige heer Van Velden en zijn drie jaar jongere vrouw zijn vandaag 50 jaar getrouwd en tracteerden de burgemeestersvrouw op koffie met gebak. Het gouden paar dat in Maassluis is geboren en geto gen. kreeg van mevrouw Van Es namens het ge meentebestuur de gebruikelijke geschenken over handigd. Schiedam maandag 20 juli Olympische Spelen, Dominiais Savioschool. Dr. Schaepmansin- gel SI. H.OU uur. Vlaardingen vrijdag 17 juli 'Tentoonstelling 'Burgemeester Van Lier tien jaar hier', politiebu reau. IVittseveerweg ttot 3 5 juli), zaterdag 18 juli s Excursie duflr eendenkooi Aalke et buiten, vertrekpunt: Brockpol- derveg. 11)30 uur, woensdag 29 juli CariïWii'-inf'er» .^rir}i*1de.roiie Grore Kerk 21.1:» uur. Maassluis donderdag 16 juli Bridge drive-in. Koning;hof, 19.45 uur. maandag 19 juli 4 Spreekuur Rechtswinkel. Voorstraat 13.19.00-20 00 uur. woensdag 22 juli 'Gide. koningshof. 14.110-Hi.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 De zwemvierdaagse die twee weken geleden in het Kolpabad werd gehouden, is ook een groot succes ge weest. Maarliefst 1.500 deelnemers doken van 29 ju ni tot en met 2 juli in het water en ook voor de festivi teiten in en rond het bad was gedurende de zwem avonden een enorme belangstelling. Niet alleen de directie van het Kolpbabad maar ook het Ronald McDonald Kinderfonds kan zeer tevre den zijn. De deelnemers die zich hebben laten spon soren voor hel aantal baantjes dat ze hebben getrok ken, zwommen 3.000 gulden bij elkaar. Scherm vereniging Trefpunt biedt mensen die ken nis willen maken met de. schermsport de gelegen heid deel te nemen aan de introductiecursus. In tien lessen worden de grondbeginselen van het degen- spel behandeld en leert men om te gaan met snel heid. concentratie, gevoel voor detail en techniek en doorzettingsvermogen. De cursus wordt gegeven op elke donderdagavond van 19.30 tot 20.30 uur in de periode van 17 septem ber tot en met 26 november in de sportzaal aan de Thorbeckestraal IA. Deelname kost 85 gulden. In verband met het beperkte aantal cursisten wordt de geïnteresseerde sporters aangeraden zich zo snel mogelijk op te geven. Bij aanmelding voor 31 augus tus krijgt men een tientje korting. Voor inlichtingen en/of aanmeldingen: Henny War merdam (4713258), Jan Buijsse (01738-8208) of Pame la Russel (01899-14959). Maassluis Elk huishouden krijgt aan het eind van jaar de be schikking over een müieubox om het Klein Che misch Afval gescheiden in te zamelen, als het aan het gemeentebestuur ligt. Tot maandag 27 juli ontvangen de bewoners van de wijken Sluispolder. 't Hoofd, Taanschuurpoider, Vertowijk. Dijkpolder, de binnenstad en het buiten- -gebied van de Vlaardingsedijk en de Zuidbuurt een KCA-milieubox. Daarna wordt hei overige deel van Maassluis voorzien van de afvalbakken. Het in de milieubox opgespaarde Klein Chemisch Afval zoals batterijen, oude medicijnen, afgewerkte olie en veriresten kan naar het depot aan het Spar rendal worden gebracht. Dat is op werkdagen en elke tweede zaterdag van de maand van 9.00 tot 12.00 uur geopend. Ook kan men er mee terecht bij dechemocardieelke vierde maandag en vierde woensdag van de maand op een aantal punten in Maassluis halt houdt. Bij de WV kan een informatiekaart worden afgehaald waarop alle halteplaatsen en sloplijden zijn aangege ven. Door Ben van Haren Vlaardingen - Het meest spectaculaire onderdeel van de nieuw- bouwplannen voor het Vlaardingse centrum is ongetwijfeld de torenflat op de kruising van Veerplein en Liesveldviaduct. De 'Lange Jan', vrij genoemd naar de architect van het gehele nieuwbouwplan voor het Liesveld Jan Decker, wordt met 65 me ter ook meteen het hoogste gebouw van Vlaardingen. De Bolder reikt tot 56 en de Grote Kerk tot 51,8 meter. De ontwerpers van AGS Architec ten en Planners uit Heerlen ge ven hiermee, nog meer dan in hun oorspronkelijke opzet, ge stalte aan het kernpunt van hun prijswinnende binnenstadsplan: op de kruising van de twee assen van het centrum moet een mar kante bebouwing komen. „De vraag naar kwaliteit groeit naar mate we met de planontwikkeling vorderen. Zowel gemeente ais wo ningbouwvereniging en Multi- Vastgoed krijgen we mee," zegt Decker. De architect, die al vanaf 1987 met het nieuwe Liesveld bezig is, heeft steeds gezegd, dal de nieuwbouw een goede relatie moet hebben met de historische kern rond de Grote Kerk en de Hoogstraat. In plaats van een con frontatie tussen oud en nieuw zocht Decker naar een samen vloeiing. Hij redeneerde 'Veer plein meer plein' en voor onder meer Hoogstraat. Van Riebeeck- slraat en Joubertstraat 'straten meer straat'. In die filosofie past de realisering van een flink bouw volume op het snijpunt van Veer plein en Liesveld om de overheer sing van de eentonige bouwwand van V&D te doorbreken. Eerst was gedacht aan een woon flat van elf hoog aan de pleinzijde en een kanlorengebouw van vijf verdie pingen aan de noordzijde van het viaduct, maar dat bleek niet haal baar. Trots Eigenaar Yuen van China Palace vond ook de uiteindelijk geboden vergoedingssom voor een verhui zing te laag en hield vast aan zijn nog zeven jaar durende huurcon tract. Toen stonden de ontwer pers van AGS voor de vraag hoe ze die pleinafbakening vanaf de noordkant toch ook gestalte kon den geven. Het werd een hoge to ren, straks de hoogste van Vlaar dingen dus. die met zijn 65 meter een rechtstreekse relatie heeft met de oude kerktoren. „Vroeger had je één kerk. die het beeld be heerste, nu worden het twee to rens," reageert Jan Decker, die trots is op dit ontwerp. Opeen onderbouw van 1.150 vier kante meter kantooroppervlak komen achttien woonlagen, waar van de bovenste vier smaller zijn dan de rest. Architect Jos Sever- ijns, een collega van Decker die onlangs voor politici, omwonen den en centrumwinkeliers de te keningen toelichtte, spreekt over een ranke toren. Woningbouw vereniging Samenwerking'7 7 geeft opdracht tol de bouw en zal de ruim zestig drie- en vierkamer- flats voor ongeveer 1.100 gulden per maand gaan verhuren. Directeur Nico Nieuwstraten van Samenwerking '77 is zeer geluk kig met dit plan. „Wij kunnen zo ons bezit in het centrum uitbrei den. Er is grote animo voor wo ningen in hartje stad, zo hebben we al ervaren. Met deze bouw zal overigens pas in de loop van vol gend jaar begonnen kunnen wor den." Torentjes Waarschijnlijk worden de huren van de luxe appartementen, die verrijzen tuisen de bestaande winkel/woningcomplexen aan het Liesveld, bovenop de nieuw te bouwen overdekte winkelgalerij en duurder. Ze komen in twee bij na negentien meter hoge, een beetje driehoekig gevormde, 'to rentjes' van elk veertien apparte menten en een penthouse. In dit ontwerp is speciale aan dacht besteed aan de inkijk. Een ondoorzichtig raam aan de zuid zijde moet bijvoorbeeld voorko men dal de bewoners van de nieuwbouw op tafel kijken bij de huidige bewoners van de flats aan de zuidzijde van hel Liesveld, waar zij straks op ruim zeventien meter afstand tegenover wonen. De belegger, die het gehele nieu we winkelproject laat bouwen, blijft eigenaar van de apparte menten. Poortgebouwen In de sector sociale woningbouw vallen de twee 'poortgebouwen', die Samenwerking '77 laat neer zetten aan de voel van de via ducthelling aan de Markgraaf- laan. Het gaat om 48 driekamer woningen, die een huur gaan doen van maximaal 690,- per maand, exclusief een eigen plaats in de parkeergarage, waarmee de woongeoouwen een geneej vormen. Bijzonder is. dat die ge bouwen ook twee benedenwonin gen hebben met een eigen deur aan de Markgraaflaan. naast de centrale hal voor de elagewonin- gen. Dek De parkeergarage met 350 open bare en 48 parkeerplaatsen voor huurders is eigenlijk geen garage. Ze beslaat uit een. onder het be staande viaduct doorlopend, afge sloten parkeerterrein en daarbo ven twee door het viaduct van elkaar gescheiden parkeerdek ken. waarvan het aan de Joubert straat gelegen dek dag en nacht geopend zal zijn voor betaald par keren. Liften en trappen komen aan de Van Riebeeckstraat. De in gang aan de Joubertstraat en uit gangen in Schepen straat. Jou bertstraat en op het Liesveldvia duct. Met cle bouw van de woningen aan de Markgraaflaan en de par keergarage zal. daarvan gaat ie dereen uit, over vier a vijf maan den worden gestart. De 'garage' zou dan omstreeks april 1993 al beschikbaar kunnen zijn. waar door de parkeerbehoefte in de binnenstad niet in de knel komt door de daarna volgende bouwac tiviteiten op het Liesveld en aan het Veerplein. Prijsvraag Vijfjaar na de start van de plan nenmakerij beginnen de moder nisering van het Liesveld en ver dere afbouw van hel centrum. In vergelijking met de eerste schet sen van Decker is er heel wat ver anderd. Er zijn trouwens ook an dere cijfers te zien in de gemeen telijke uitgangspunten, die ten grondslag lagen aan de prijsvraag welke de gemeente in 1987 uit schreef nadat projectontwikke laar Wilma zelf met een bouw- voorstel was gekomen. De uitbreiding van het winkelop pervlak met in totaal ongeveer 5.000 vierkante meter is vrijwel ongewijzigd gebleven, maar het aantal woningen is verschillende keren aangepast en de hoeveel heid kantoorruimte, onder druk van de inzakkende markt, ver minderd. Voorts is de constante daling van het aantal parkeer plaatsen in de garage opvallend, waar tegenover staat dat op het De ontwikkeling van de planvorming in de afgelopen vijfjaar gaf hel volgende beeld te zien. De cijfers geven de omvang van de uitbrei- ding aan. Pp in Woningen Winkels Kantoren garage Uitgangspunten 60 5000 m2 2000 m2 800 Plan I AGS 1987 212 5170m2 1800 m2 740 Plan 2 1989 86 5170 m2 1800 m2 500 Plan 3 1990 128 5170 in2 1800 m2 450 Plan 4 1991 120 5170 m2 1200 m2 450 Def.plan 1992 142 5170 m2 1150 m2 398 bestaande uit: ledikant 140x200 cm 2 nachtkastjes. Leverbaar in donker en blank eiken Gratis geplaatst 033 sn4jBi«Bp1 Aan weerszijden van de oprit van het Liesveldviaduct komen open parkeerdekken, die worden in gepakt met gekleurde rechthoekige portalen en bomen, die bij de Markgraaflaan aansluiten op twee woongebouwen. Op de ballustrade langs het viaduct zijn bloembakken en andere eenvoudi ge groenvoorzieningen gepland. Een liften trappenportiek voor parkeerders komtaan de Van Rie beeckstraat. Foto's Roel Dijkstra viaductniveau geparkeerde au to's de ruimte voor een parkachti ge aanleg rond de nieuwe woonto ren tjes in beslag dreigen Is- no- men. -o - :v Tevreden r-j Jan Decker zegt mei tie keuzes, die na twee jaar overleggen met autoriteiten, financiers, omwo nenden en winkeliers zijn ge maakt, wel tevreden te zijn. „Wij hadden eerst veel meer won in gen ingetekend door een fiatbouw aan de Joubertstraat en Van Rie beeckstraat, maar hebben ten slotte ervoor gekozen meer aan zien te geven aan de bestaande woningen in die straten. Zelfs hebben we toen ook nog een plan netje gemaakt met nieuwe eenge zinswoningen in de Joubert straat. maar uiteindelijk zijn we op het nu voorliggende ontwerp gekomen met een in groen inge pakte parkeergarage. Ook ten aanzien van de overkapping van de vinnkeipromenades en hel groen op viaductniveau vertrouw ik, dat we nog verbeteringen kun nen aanbrengen. Alle betrokke nen kiezen nu voor meer kwali teit." Op de kruising van het Veerplein en het Uesveldviaduct verrijzen achttien woonlagen op drie kantorenetages tegenover het Chi nees restaurant, dat ongewijzigd blijft. Die twee gebouwen wor den met elkaar verbonden door een overkapping voor het bus station. De bewoners van de 65 meter hoge torenflat krijgen hun parkeerplaatsen op het dak van de supermarkt, die naast het (niet getekende) warenhuis van V&D en onder het Uesveldvia duct wordt gebouwd. Rechts op de tekeningis de overkapping te zien van de nieuwe winkelpromenade waar bovenop twee appar temententorens worden gebouwd. In het Rotterdams Dagblad van gisteren heeft freelance journalist Dick van der Lugt gesteld dat de veranderingen aan de Stadsgehoorzaal, die momenteel wordt opgeknapt, het karakter van het gebouw essentieel aantasten. Hij veroordeelt dat, onder meer omdat er al zoveel werk van de architect Sybold van Ravesteyn verminkt is. Hierbij reageert directeur Marten Putman van de Stadsgehoorzaal op de verwijten. Door Marten Pulman De beslissing om de Stadsgehoorzaal H op te knappen, beteken' dat er slechts in beperkte male wordt inge- W W grepen in de Stadsgehoorzaal. Er r wordt niet gerenoveerd, er wordt achterstand ingehaald. Dat was hard nodig want het ontbrak aan zitcomfort, aan gezellig heid en meer van dat soort elementaire dingen. Al uie wensen bij elkaar hebben een lijstje opgele verd met punten waaraan iets moest worden gedaan. En dal leidde weer tol de vraag welke architect moest worden ingeschakeld. Er is overwogen Ge meentewerken dat werk te laten doen, maar daarvan is men toch afgestapt. Daar had men meer /.aken aan het hoofd. Vervolgens is er in min of meer goed overleg voor ge kozen om de zaak duur mensen van builen te ialen oppakken. Daarbij is de architect, hel bureau Ton Hol, door mij uitgezocht. Ik wilde iemand hebben die bekend was met het werken binnen bestaande gebouwen. Architectenbureau Ton Hol is toen ge screend door hei hoofd Sledebuuw van de gemeente en die heeft het goed bevonden. Er is tegen de architect gezegd dat er op de waarde volle zaken van Stadsgehoorzaal-ontwerper Van Ravesteyn moest worden gelet. Maar hij moest er na tuurlijk ook rekening rnec houden dat hij met een verandering bezig was die minimaal tien. vijftien jaar mee moest in de stad. De eerste ontwerpen zijn in de welstandscommissie aan de orde geweest. In die commissie zitten onder anderen een architect en een beeldend kunstenaar, mensen met verstand van zaken als het om dit soort veranderingen gaat. Die hebben hun werk goed ge daan. De architect is in eerste instantie gekapitteld over de plannen. Hij moest een paar dingen verande ren. want de uitkomsten moesten overeenkomen met de sfeer van het werk van Van Ravesteyn. Je zou overigens kunnen zeggen dat als Van Raves teyn een omstreden architect is, je er ook een om streden opknappkin bij zou moeten kunnen presen teren. maar dit terzijde. Dick van der Lugt voert in zijn stuk aan dat het oeu vre van Van Ravesteyn indrukwekkend is. Maar van de door hem ontworpen gebouwen zijn er weinig over. Van Blijdorp zijn dal alleen de Rivièrahal on de toegangshekken, van de inrichting van het konin klijk jacht Piet Heijn is alles lot in den treure veran derd, de schouwburg in Rotterdam is nooit gebouwd, het Theater Zuidplein gesloopt en van Kunstmin in Dordrecht verdwijnt straks ook een hele gevel. Hier in Vlaardingen valt het mee met de veranderin gen. Het meeste van het ontwerp van Van Ravesteyn blijft keurig in tact. Sterker, er zijn zaken, vooral in het interieur, die kenmerkend voor hem zijn en die zullen extra accenten kri jgen, onder meer door ze uit te lichten. De marmeren trappen blijven en in de ronde hoeken gaan we terug naar ai', dat bla/en we nieuw teven in. In de Stadsgehoorzaal is in 1973 overigens al een in grijpende verandering aangebracht. De authentieke inrichting is toen voor een groot deel verdwenen. Toen de Stadsgehoorzaal in 1952 werd gebouwd, wal 1.3 miljoen gulden kostte, moest van Ravesteyn zich ook beperken. Hij moest accepteren dat de Harmo nie er al stond, een gebouw dat van een andere archi tect was. Visueel We wilden daarnaast dat hel gebouw toegankelijker werd, ook visueel. En als dat niet ruimtelijk kan, dan kom je snel uit bij glas. Ik wil dat het publiek op straal ziet wat zich bij ons binnen afspeelt. Dat zijn dingen waar je ook op moet letten. Maar ook binnen verandert er natuurlijk het één en ander. Daar moesten we echt een ingreep doen.' We hebben gereageerd op klachten vanuit het publick, op de eisen die in deze lijd aan een theater worden gesteld. Als theater-directeur kan je je ogen en oven daar niet voor sluiten. Het functioneren van een theater kan niet ondergeschikt zijn aan de vorm. De belangen tussen tie gebruikers van het gebouw bots ten met het ontwerp. Als zaken niet meer zijn afge stemd op deze tijd, dan moetje één en ander gaan aanpassen. Ik zie het zo: als de welstandscommissie akkoord gaat, ben ik ook content, zeker als het allemaal ook rekenkundig haalbaar blijkt te zijn. Dan is het voor mij allemaal rond. En ja, op verwijten in de richting van de overheid kan ik niet reageren. De Stadsgehoorzaal krijgt een bril om beter te kun nen zien, zo zie ik het. En dal de ene bril mooier is dan de andere, dat is zo. Ook dat iedereen een eigen voorkeur voor bepaalde brillen heeft. Maar het verwijt dat er aan de opvattingen van Van Ravesteyn schaamteloos voorbij wordt gegaan, be strijd ik ten enenmale. In zijn artikel biedt Van der Lugt zijn excuses aan aan de kunstenaars die inder tijd hun werk afstonden voor de actie om de Stadsge hoorzaal te behouden. Het aardige is dat in dat rijtje Henk Horsten wordt genoemd. Van hem heb ik in dertijd ook een kunstwerk gekocht en hij zit nu inde welstandscommissie. Hij heeft over de plannen ge oordeeld en ze goed bevonden. Als we nou rücksichtlos alles met de grond gelijk hadden gemaakt, dan had Van der Lugt meer recht van spreken gehad. Nu werpt hij zich op als de kunstpaus, maar hij moet natuurlijk niet roomser dan de paus worden. Hij had zich moeten informeren over de totstandkoming van het besluit. Maar ik denk dat h>j donders goed weet hoe dat gegaan is. Daarbij, ik sta niet alleen. Ik ben natuurlijk niet gek. Ik kan de gekste plannen aandragen, maar ik heb wel met de welstandscommissie en de politiek te ma ken. Ik heb bewust gestreefd naar een nieuw theater, dat is zo. Maar op een zeker moment blijkt dat niet haal baar. om wat voor redenen ook. Dan komen andere mogelijkheden om de hoek kijken. En ik vind deze oplossing, opknappen, beter dan een klein zaaltje, waarbij we van 700 naar 400 stoelen waren terugge gaan. Ik denk dat alle sceptici op 18 sep tember zullen zeggen dat er sprake is van een verbetering. Je moet niet namelijk alleen afgaan op de uiterlij ke vorm. Zo kies je toch ook geen le-1 venspariner?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2