15 Nog geen uitzicht op terugkeer Van Kleef Van der Vlist: 'Verhalen over ongedierte zijn echt grote onzin' Wethouder al jaar ziek thuis, alleen burgemeester heeft wat contact met hem Vereniging tegen Milieubederf: wij gaan dagelijks controleren Geen spreekuur B en W Proef breedbeeld tv Opbrengst sponsorloop Bieb even dicht Info-avond Schievaart John Travolta gezocht Geluidshinder 1 PvdA wil snelheid in wijk- en buurtbeheer Rotterdams Dagblad Woensdag 22 juli 1992 Mensen met vragen voor de burgemeesler en wet houders zullen die moeten bewaren tot 1 september. De spreekuren van B en W komen namelijk in ver band met de vakantieperiode vanaf maandag 27 juli voor enige tijd te vervallen. Met ingang van dinsdag 1 september draaien de spreekuren weer normaal. Met ingang van 22 juli is het mogelijk om. bij wijze van proef, op de Schiedamse beeldbuizen breed beeld tv te ontvangen. Schiedammers in het bezit van een breedbeeld televisietoestel voorzien van een Eurocript-decoder en smart-card kunnen de pro gramma's van TV-plu s ontvangen. In verband met de doorgifte daarvan verhuist het programma van BRT 2 naar kanaal 60+. RTBF ver dwijnt tijdelijk van de kabel. Medio juli 1993 zijn er 35 kanalen beschikbaar en kunnen de RTBF-pro- gramma's weer gewoon worden doorgegeven. Vlaardingen De ruim 140 leerlingen, docenten en ouders die vori ge week hebben meegedaan aan de sponsorloop die door basisschool De Kring werd georganiseerd, heb ben 4000 gulden bijeen gelopen. De hardlopers moesten zoveel mogelijk rondjes van 750 meter lo pen om geld in het laadje te krijgen voor het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. De bibliotheek in de Westwijk is de eerste drie we ken van augustus gesloten. Om aan de vakantie- ieeshonger van de leden tegemoet te komen bestaat de mogelijk om in de periode tol 31 juli twee extra boeken te lenen. Na de vakantiesluiting gaan de deu ren van de bieb aan de Dirk de Derdelaan weer open op maandag 24 augustus. De openingstijden zijn op maandag en vrijdag van 13.30 tot 19.30 uur en op woensdag van 10.00 tot 17.00 uur. In de Babberspolder wordt binnenkort begonnen met de bouw voor de vestiging van de Stichting Schievaart. De nieuwbouw bestaat uitvier woonhui zen en een recreatiegebouw met daarin een aantal voorzieningen voor verstandelijk gehandicapten. Het complex verrijst tussen dc Van Limburg Sti rum- straat en de Van Bleiswijkstraat. Om de direct omwonenden en andere belangstellen den kennis te laten maken met de stichting en haar doeleinden is er vanavond om 20.00 uur een informa tie-avond in wijkcentrum 't Nieuwelant aan de Goudsesingel 87. Tijdens de Fur iade krijgt Maassluis een voorproefje van de Nederlandse bewerking van de film en musi cal Grease en op vrijdag 16 april 1993 gaat het stuk in het Schiedamse Passagetheater in première. Deson danks gaat de lijd voor het produktieteam dringen want er heeft zich nog steeds geen Nederlandse John Travolta gemeld die de rol van Danny wil spelen. Mannen tussen de 17 en 30 jaar die kunnen zingen en beschikken over dans- en toneelcivaring worden opgeroepen contact op te nemen met Rijnmond Theater Produkties (01899-25036). Schiedam woensdag 22 juli Brigde-drivc Dienst Sport en Recreatie, clubhuis Sportpark ïhurledc. 17.15 uur. Vlaardingen donderdag juli Lunchconcert Aaci Zoutendijk, Grote Kerk. 14.-15 ui Maassluis woensdag 22 juli Gride. Koningshof, l-l.00-16.00u Ik herinner mij nog goed mijn tienertijd. Er waren in de haven van Vlaardingen vier scheepswerven waar schepen werden gebouwd en gerepareerd. De men sen werkten daar van 's morgens zeven uur tot 's avonds zes uur. Van lassen was in die tijd nog geen sprake. De scheepshuid werd aan elkaar geklonken met nagels. Ik heb zelf nooit in dat vak gewerkt maar ik weet wel het een en ander over hoe dal toen ge beurde. Er was een jongen, de aanhouder, die de na gels gloeiend maakte op een kolenvuur. Hij stopte de hete nagels in de gaten van de scheepshuid en aan de buitenkant stond dart de klinker die de nagels met zijn klinkhamer vastsloeg. Dat veroorzaakte een vreselijk lawaai. Later is die klinkhamer vervangen door het zogenaamde revolver maar de herrie was er niet minder om. Waar het mij nu om gaat is het volgende. In de direc te omgeving van die weiven, aan de Hoogstraat en Havenstraat, woonden mensen. Aan de Hoflaan en de Hofsingel woonde de zogenaamde gegoede stand. Van hen is nooit een klacht binnengekomen over ge luidshinder. Dat werk betekende immers brood op de plank. Aan de Oosthavenkade stond een melkfabriek. De mensen begonnen daar om vijf uur. Een verschrik kelijk lawaai, want de melk werd toen nog vervoerd in ijzeren bussen. De mensen die in de buurt van die fabriek woonden, waren er aan gewend en uitten nooit een klacht want.... het betekende brood op de plank. Tegenwoordig is het zo dat als iemand van drie of vier huizen verder een klopboor of hamer gebruikt, dit overlast is. En als iemand drie of vier krielkipjes houdt, en een kipje zegt even 'tok. tok, weer een ei', dit geluidsoverlast is. De klachten komen dan veelal van mensen die kinderen hebben en het verschil niet kennen tussen een paard of een koe, een schaap of een varken. Straks mag je zelfs geen poep meer laten omdat dat overlast geeft. Straks wordt de een dooi- de ander ge leefd. Mensen waar moet dat heen? Leven betekent brood op de piank brengen. J.J. Smit Vlaardingen Schiedam - Wegens ziekte is wethouder Hans van Kleef nu ruim een jaar afwezig, maar ondanks zijn langdurige absentie bestaan er i n poli üek Schiedam geen plannen om het lid van het college van B. en W. te vervangen. „Dat zou niet goed zijn," zegt burgemeester Reinier Scheeres. „Een wethouder is in de eerste plaats een raadslid datvoor vier jaar is gekozen. Die positie kan niemand hem afnemen en dat is terecht." PvdA'er Van Kleef trok zich verle den jaar in zijn woning in de Woudhoek terug na een ernstig conflict met zijn fractie. Met na me zijn fractieleden Noor Sam- kalden en Peter Stadhouders. Zij namen het de wethouder kwalijk dat hij in het eerste jaar dat het nieuwe college bestond weinig vorderingen had geboekt met het ontwikkelen van beleid op het vlak van de sociale vernieuwing. De kritiek leidde er toe dat er van uit de PvdA-fractie een onder zoekscommissie naar de handel en wande! van Van Kleef werd in gesteld. Naast Gé Brouwer na men hierin onder meer de wet houders Aad Wiegman en Chris Zijdeveld zitting. De situatie leid de tot grote verdeeldheid binnen de fractie. Mensen als Aad Wiegman en Gé Brouwer wilden met Van Kleef doorgaan, mogelijk onder de voorwaarde dat hij zijn portefeuil le Sociale Vernieuwing zou inle veren. Fractieleider Hans Bakker en Noor Samkalden en Peter Stadhouders wilde in eerste in stantie van de wethouder af. Tijdens deze crisis werd Van Kleef ziek, waardoor de PvdA het formuleren van definitieve con clusies op de lange baan schoof. In eerste instantie werden zijn ta ken waargenomen door wethou der Bart de Leede van Groen Links. Sinds het eind van het vo rig jaar worden zijn taken tijdelijk vervuld door Aad Wiegman (On derwijs) en Chris Zijdeveld (So ciale Vernieuwing). Als gevolg van de spanningen kampt Hans van Kleef met pro blemen met zijn maag. Hij staat nog immer onder doktersbehan deling. Opvallend is dat eigenlijk Scheeres: op niemand binnen zijn eigen fractie of de Schiedamse politiek in het algemeen weet hoe het met de zieke wethouder gaat. Zijn fractieleden verwijzen naar burgemeester Reinier Scheeres, die als enige vertegenwoordiger van het gemeentebestuur de wet houder nog wel eens spreekt. Ook de wethouders weten niet uit de eerste hand hoe het ziektebeeld zich ontwikkelt. Adri Reijnhout en Bart de Leede stuurden hem ooit een bloem stukje, maar een reactie van de wethouder bleef uit. ..Het gaat met Hans een beetje op en neer." zegt burgemeester Scheeres, die de wethouder zo eens in de viji' weken opbelt. Naarmate de wethouder langer ziek is. neemt ook volgens Scheeres de kans af dat hij nug op zijn post zal terugkeren. „Maar het kan natuurlijk zijn dal hij na de vakantie ineens terugkeert. Wat ons betreft neemt hij zijn plaats in het college dan gewoon weer in." Tot bespiegelingen over de actu ele politieke situatie rond de per soon Van Kleef is het volgens Rei nier Scheeres in de gesprekken echter nog niet gekomen. „Ik in formeer in de eerste plaats naar zijn gezondheid. En die lijkt voor alsnog nog geen perspectief te bieden op een spoedige terug keer." Nu Van Kleeflanger dan een jaar afwezig is, ligt een vergelijking met dc positie van een zieke werknemer in het bedrijfsleven voor de hand. In die kringen komt het voor. dal een persoon na een jaar ziektewet in de WAO be landt. Bij de overheid is dal an- Door Jan Booister Vlaardingen - De beslissing van minister Hans Alders lMilieu) om Vlaardingen ie verplichten een berg puinstort van 35 meter hoog te te accepteren ten westen van de stad in de Aal koelpot der heeft gemengde reacties opgeroepen. Het grootste verwijt clat richting de bewindsman wordt gemaakt, is dat Vlaardingen op milieuge bied al genoeg voor haar kiezen heeft gekregen. Verder bestaat de vrees dat er naast bouw- en sloopafval ook huis- en andere soorten vuil ge stort zullen gaan worden, ook al verzekert een woordvoerder van de bewindsman met de hand op het hart dat de beslissing alleen 'gecontroleerde puinstort' betreft. „Maar de controle daarop is slecht," wordt hard van meerdere kanten geroepen. „We gaan dagelijks controleren oi' men zich wel aan de regels houdt," roept voorzitter Hiep Boerma van de Vereniging tegen Milieubederf én bewoner van de Vlaardingse Westwijk, strijdlus tig. Maar hij krijgt de afvalberg dan ook bijna voor zijn deur en weet dat hel moeilijk is te contro leren wat er precies wordt gestort. „Er zit altijd allerlei ongecontro leerd vuil tussen," is de overtui gingvan Boerma. „Puin op zich is al overbodig om te storten, want dat wordt tegenwoordig gebroken en verwerkt. Het wordt gewoon een vuil stort. En ik betreur dat enorm want de controle is moei lijk. We gaan als vereniging dus maar zelf controleren. We hebben een aantal leden in Vlaardingen-west wonen en ik heb zelf een hond die ik moet uitlaten dus we komen daar nog weieens. Ik heb ook de vergunning dus ik weet waar men zich aan moet houden, bijvoor- j beeld wanneer en hoe vuil afge dekt moet worden. Kijk, ais het storten klaar is en men heeft het grond water probleem in de hand kunnen houden, dan is het wat anders. Maar die vuilstort is niet te controleren. Voor wat daarbij gebeurt kan je alleen maar lelijke woorden gebruiken. Laat ik hel netjes zeggen: het is een niet be heersbaar probleem." Zorgen Ook Henk Krabben, oud PvdA- raadslid en Westwijk-bewoner. maakt zich zorgen. „Het is weer echt zo'n voorbeeld van politici die eerst stoer zaken aankondi gen en wat anders doen als het puntje bij het paaltje komt. Vlaar dingen is op milieugebied al het meest getroffen gebied van Ne derland. zeker in tijd gerekend. Elders in Nederland is de erva ring dat er altijd al van alles in vuil gedaan wordt. Dan zeg ik: Boerma: lelij- Zonne: tuin ke woorden van Netten: ongedierte Archieffoto Lensvelt: droevig sorry, maar dat is niet te controle ren. Daar zit een hele mafia ach ter." Ook de huidige plaatselijke politi ci zijn stuk voor stuk teleurge steld. WD'cr Bram Zonne: „Het is zeer teleurstellend, want Vlaar dingen is al genoeg belast. De 'laatste weken zelfs bijna dage lijks. En dan nu weer iets dal on gedierte aantrekt, vervuilend is. ga maar door. Ze zeggen wel dal het bij de buurman altijd beter te recht kan, maar ja, als je eigen tuin al zo vol is? Bovendien, als je nou de absolute zekerheid had dat het ergens anders niet kon, maar die heb ik ook niet." Rien Lensvelt van de SGP/GPV/ RPF-fractie: „Het is heel kwalijk. Alhoewel, ik kan beter droevig zeggen. Hel is niet mis wat er nu gaat gebeuren. Wij hebben altijd gezegd dat het Rijnmondgebied al genoeg tol betaald heei't. Dat we aan het eind zitten van hel ac cepteren van vervuilde grond. Ik vind hel onverantwoordelijk hier nog vuil te storten." Bert Kan del. PvdA: „Dit is buiten gewoon te betreuren. De vraag is of het nog wel nodig is, wanl de hoeveelheid afval neemt af. En er komt straks deMerwedehaven in Dordrecht. Dus de vraag is of Vlaardingen dan wel nog nodig is als stortlokatie. Maar dan bekijk ik het optimistisch. Als ik het rea listisch bekijk moet ik zeggen dat er al aanzienlijke kosten zijn ge maakt om een en ander voor te bereiden. Of er genoeg druk op Alders is ge weest voor een andere beslissing? Deze zaken worden op hoog ni veau geregeld. De planning is al tijd een provinciale zaak en als gemeente, die natuurlijk altijd protesteert, trek je vaak aan het kortste eind." CDA'er Klaas van Netten: „Het CDA is hier niet blij mee. Nee. het is niet zo best. Als gemeenteraad zijn we er al tegen geweest. Maar je moet je erbij neerleggen als iets onherroepelijk is. Hel is een ver velende situatie. We zien dit niet zitten voor Vlaardingen. Want met het vuil komt ook het onge dierte, de stank, extra verkeer, juist O]) een weg naar het oever- bos waar hel nou net een beetje gezellig moet blijven, om het zo maar eens te zeggen." Wil van Rijn. Dfifi: „Dit is een zorgelijke ontwikkeling, om het zo maar eens to zeggen 1 )e conse quenties voor Vlaardimien c:i om geving zijn gigantisch. Ja. ook voor de omgeving. Maassluis bij voorbeeld. Wat zou je zeggen van de gevolgen voor het reerealiege- beid? Surfen naast een vuilnis belt? We zijn nu als gemeente aan handen en voeten gebonden." In de uitspraak van de Kroon staat dat in het Streekplan Rijn mond al gesproken wordt van een stortplaats in het Lickebaerigc- bied en dat Vlaardingen het te kort aan stortplaatsen voor bouw afval niet ontkent. De iokatie in Vlaardingen kent daarbij goede ontsluitingsmogelijkheden, al dus de Kroon. Verstoord Verder wordt als argument pro- aanleg aangevoerd dat het land schap reeds verstoord is. Mogelijk wordt hier gedoeld op de schoor stenen van de industrie aan de overkant, de spoorbaan en de aanwezigheid van het industrie terrein De Vergulde Hand. Voor wat liet uitzicht van de bewponers in de buurt betreft wordt er wel duidelijk naar de industrie venve zen„Dat wordt al bepaald door de Industriële bebouwing ;r, hot EuropouiT'Bi.iiiekgobied" Om deze redenen, zo staat in het Kroonbesluit, is het Lickebaert- gebied de beste Iokatie. „Wij zijn van oordeel." zo wordt letterlijk geschreven, „dal Gedeputeerde Staten terecht tot het oordeel zijn gekomen flat het Liekebaertge bied in planologisch opzicht ge schikt is als stortplaats voor bouw- en sloopafval en daarmee gelijk te stellen afvalstoffen." Daarbij is ook meegewogen dat er afvalstoffen per spoor kunnen worden aangevoerd en er ook over water transport mogelijk is. Verder staal in het Kroonbesluit d at aa n de d i ree t e o m gev i n g geen bijzondere landschappelijke of nu t uu rwotensch appel ij ke wan rde moot worden toegekend. Vlaardingen heeft aangevoerd dal er mogelijk ook stortruimto vrijkom! in de Dordtse Merwe- dehaven. maar de provincie voert daar tegenin dal beide lok at i es nodig zijn. gezien de te verwach ten hoe vee'heden vuil die een plekje moeten krijgen. En ge bruik van de Maasvlakte, ook aangevoerd cU)e>r Vlaardingen, is „fysiek niet mogelijk". ders. „Bij ambtenaren beslaat de kans dal ze na een jaar gekeurd moeten worden. Maar vaak ge beurt dat pas later. Een wethou der is echter geen ambtenaar." reageert Scheeres. Afnemen De raarLszetd kan Van Kleei' uit sluitend op eigen initiatief inleve ren. In theorie kan dc raad hem wel zijn wei hou ders post afne men. In dal geval zou de gemeen teraad een motie van wantrouwen moeten indienen. Twee weken la ter zou dan een voorstel van wan trouwen moeten volgen. „Dat ligt echter niet voorde hand. Hel zou uiterst ongepast zijn als je een zieke wethouder naar huis stuurt. Dat kan alleen als je het niet met zijn beleid eens bent. De kans om beleid ie voeren heeft hij op dit moment echter helemaal niet." Schiedam - De PvdA maant wethouder Adri Reijnhout tot meer spoed bij hel opzetten van projecten op het vlak van wijk- en buurtbeheer in Schiedam. Volgens PvdA-frac tievoorzitter Hans Bakker gaat de wethouder tot dusver wei nig creatief om met de bij het aantreden van het college ge formuleerde doelstelling. Toen werd vastgelegd dat be woners meer zeggenschap over hel besteden van gelden in de eigen woonor.geving moeten krijgen. Aanleiding voor de ontboeze ming vormde een dooi het col lege gevraagd krediet voor het plegen van extra groenonder houd in stadsvemieuwingswij- ken als Nieuw!and, West, Oost en Zuid. Hiervoor is net als in de afgelopen jaren 247.000 gul den beschikbaar. Bakker vindt het nuttig dat het geld de laat ste jaren is besleed aan achter stallige zaken ais onder meer het verwijderen van zwerfvuil uit plantsoenen en het ver nieuwen van beschadigde en vernielde planten. De PvdA'er is echter niet te vreden over de rol, die de om wonenden in dit proces spelen. De wijk- en bewonersorganisa ties worden bij cle voorberei dingen betrokken, maar vol gens Bakker is dit niet vol doende om dc bevolking meer verantwoordelijkheid en be trokkenheid bij de eigen lee fomgeving bij te brengen. „We moeten er naar toe dai de gelden naar de wijkorganisa- ties wordt overgeheveld. Op verschillende plekken is het wel nodig dat er een wijkorga- nisalie wordt opgebouwd en geschoold. Met weinig spelre gels moeten de wijken verre gaande bevoegdheden krijgen bij het besteden van het geld. Dal kan leiden tot een nieuwe dynamiek. In een dergelijke situatie treedt de gemeente uitsluitend op als ontvanger van de opdracht." Volgens Adri Reijnhout krijgt de PvdA bij het gisteren gepre senteerde voorstel al bijna haar zin. „De hier gepresen teerde voorstellen komen uit de stad." Volgens Bakker heb ben de bewoners in plaats van zeggenschap alleen inspraak gehad. „Volgend jaar moeten de wijken het op dit vlak wel voor het zeggen hebben." De wethouder zei te verwach ten dat de wens van Bakker uitkomt. „In Zuid zijn we bijna rond met het opzetten van een klussendienst en ook in Oost lopen de zaken redelijk, .in de toekomst kunnen zij over deze budgetten beschikken. De aanzetten worden later dit jaar gegeven in een vervolgnota over het wijk- en buurtbe heer." Vlaardingen/Den Haag - Gedepu teerde Hans van der Vlist (Milieu verzekert dat de aanleg van een stortplaats ten westen van het Vlaardingse industriegebeid De Vergulde Hand „geen invloed zal hebben op de leefomgeving." De provinciebestuurder: „Ik kan na tuurlijk niet ontkennen dat een stortplaats een beladen begrip is. maar van het verleden hebben we geleerd. Dusdanig zelfs dat zaken nu in de hand kunnen worden ge houden." Verhalen dat de stort plaats ongedierte zal aantrekken. hij „echt grote onzin." Ni:, dat soort zaken is allang onderzoek gedaan, aldus Van der Vlist. De stortplaats was oor spronkelijk bedoeld voor puin. Maar sinds vier. vijfjaar is er een grote recycling van dat afval ont staan. Bijna alles wat een beetje goed is. wordt hergebruikt. Wat resteert wordt gestort. De gede puteerde: „Je kan dan over vuile grond praten en bedrijfsafvalstro- men, voorzover het geen che misch alvyl betreft." Van der Vlist wijst er nogeens na drukkelijk op dat door alle gif- schandalen „ontwikkelingen in gang zijn gezet om alles tot over zienbare risico's terug te bren gen." Toch. een waterdichte ga rantie dat er geen verboden afval lussen het te storten vuil zal zit ten. duri't hij niet te geven. .Als er steeds meer hergebruikt wordt, wordt hel resterende materiaal van steeds minder waarde. Daar blijven risico's bij bestaan." aldus Van der Vüst. Om zaken toch in de hand te hebben worden zware eisen gesteld aan de stortplaats zelf tbescherming van beton of f< lie), vergroting van de controle tij dens de stort (meer controleurs.) en wordt een afvalregister gepu bliceerd waarin wordt bijgehou den wal er wordt gestort. Zo kun nen omwonenden bijhouden of de zaken kloppen. Vlaardingen heeft gesuggereerd dat de Merwedehaven in Dor drecht als stortplaats gebruikt kan worden en dat de Lickebaeri dan overbodig is. „Maar we willen juist twee lokalies hebben voorde korte termijn. Voor als er eentje uitvalt. Voor de lange termijn, dus na 2005. denken we aan plaatsen als de Oranjehaven. Zoe term eer en de vergroting van de Bergse Bos-slori," aldus Van der Vlist. Dat Vlaardingen op milieugebied al flink belast is. ontkent de gede puteerde niet. Maar het Lieke- bftertgiJiipf] was gewnnr. beste Iokatie. zo voert hij aan. „De vraag is ook of je zaken mag optel len. De invloedsfeer van deze stortplaats is heel bescheiden. Ik herhaal: dat heeft geen invloed op de leefomgeving." Van der Vlist: Oranjehaven ook. Archieffoto

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1