13 Lely nijdig over woningbouwplannen Velenje overstroomd met vluchtelingen Directeur Ham: 'Maassluis houdt zich niet aan de afspraken' Partnerstad van Schiedam wacht met smart op hulp, vooral babyvoeding en geld KNNV start met jeugd Wethouder helpt handje Miss Haring en Bier Muziekspektakel aan dijk Engelse scouts te gast Vijftig jaar getrouwd Rotterdams Dagblad Donderdag 23 iuli 1992 Schiedam Ka maanden van voorbereiding gaat de afdeling Wa terweg-Noord van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging (KNNV) van start met een jeugdafdeling. De jonge natuurvrienden komen elke woensdagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur in na- tuurcentrum de Boshoek aan de Churchilhveg bij een om spelenderwijs kennis te maken met de ver schillende facetten van de natuur. Er wordt onder meer aandacht besteed aan het veld werk en het bouwen van nestkasjes. Op de kinder boerderij worden diverse karweitjes verricht. Verder wordt er een vijver aangelegd en staan er excursies op het programma. Wie toe wil treden tot de jeugdwerkgroep kan zich opgeven bij Piet Hinten op woensdagmiddag m de Boshoek. Voor kinderen van leden bedragen de kos ten tien gulden per jaar en kinderen van niet-leden betalen 25 gulden per jaar. Wethouder Adri Reijnhout (o.a. Wonen. Wijk- en Buurtbeheer) is gisteren op de uitnodiging van de buurlbeheergroep Slraussplein e.o. ingegaan om mee te werken aan het buurtbeheer. Met leden van de buurt beheergroep maakte Reijnhout een begin met het schilderwerk van de bergingslaag aan de flats op het Johan Slraussplein. Na hel grootonderhoud aan de flatgebouwen zorgen de bewoners nu zelf voor het opknappen van de woonomgeving. Het schilderen van de onderste laag van de flats is daar een onderdeel van. Ook de wet houders Bart de Leede en Chris Zijdeveld zijn ge- vraagd om een keer te komen helpen maar hebben zich tot op heden nog niet gemeld. Vlaardingen De verkiezing van Miss Haring en Bier van dit jaar moet één van de grote trekpleisters worden van het Haring- en Bierfeest dat 5 september zijn 20-ste afle vering beleeft. Omdat het vorig jaar een succes was, wordt de verkiezing dit keer nog grootser opgezet. Diverse vooraanstaande modezaken hebben toege zegd de deelneemsters te zullen kleden, lal van sponsors zorgen voor nog fraaiere prijzen en het geheel wordt muzikaal omlijst door verschillende ar tiesten. Degenen die aan de verkiezing van Viaardings mooi ste mee willen doen. kunnen zich vanaf heden elke werkdag na 17 30 uur telefonisch aanmelden door 4353536 te bellen. Schriftelijk opgeven kan ook. Dan moet er een briefje met een recente foto worden op gestuurd naar Stichting Haring- en Bierfeest, o.v.v. Miss-verkiezing, Postbus 169,3130 AD Vlaardingen. De vorig jaar in het leven geroepen stichting Inter- cult Music Jam presenteert op 1 augustus aan de Ybardingsedijk haar eerste grote evenement. Het doel van de stichting is het organiseren van activitei ten waarbij muziek centraal staat. Hel evenement behelst dan ook een muziekfestival waarbij allerlei hapjes cn drankjes gemaakt door verschillende be volkingsgroepen uil de samenleving, kunnen wor den genuttigd. Het spektakel begint om 13.00 uur en tot 19.00 treden er twaalf muziekgroepen op, waaronder Cold Justice uit Vlaardingen. De Haagse band Super and the All- stars, vorig jaar de winnaar van de grote prijs van Ne derland, is de absolute publiekstrekker. Voor 15 gulden zijn de toegangskaarten in de voor verkoop verkrijgbaar bij Master Sound en de Notre Dame. Aan de poort kosten de kaarten 17,50 gulden en voor kinderen tot twaalf jaar moet vijf piek wor den neergelegd. Schiedam donderdag 23 juli 4 American Musical Ambassadors Muziektent Pasage. 17 45 uur zaterdag-23 juli Csnüon-t'op.cert Addic de Jong Grote Kerk 1,100-15 45 uur Expositie natuur-en londschnpstiitngrafie .i' do Schiedamse ba- sisscm'len bibliotheek Schiedam-Noord. Er un Rondleiding m toren Giuk-Kerk. Lange K< Piraat. 16 00 uur. zondag 26 juli Power Trio Bedrock! n itk roll), .fuinoafe 17 00-20.00 uur. Vlaardingen vrijdag 24 juli Rund vuurt langs dc Vlietenden, vertrek einde Holyweg aan de Vlaardi ngse Vaart. 1100,15 00 en 16.00 uur 'ExpositieBerend Kmpei lolieverfschilderijen!.bibliotheekHoi.v. de Loper 27. lot 1 augustus Expositie Marjan Hoogendijk (schilderijen) Bondsspaarbank. Sehiedarnat'wcg 12. lot en met 31 augustus zaterdag 25 juli 4 Excursie door eenden kooi Aulkmbuiten. ertrekpunt: Bioekpul- deraeg. 10 30 uur 'IVandeïconcert Grote Kerk. Aad Zoutendijk. 15.00-17.00 uur woensdag 29 juli Tanllr"Adnierlr- b,n(- Gn.Ie Kerk 20 15 uur Maassluis donderdag 23 juli 4 Bridge dme-in. Koningshof. 19.45 uur. zaterdag 25 juli 4 Vin kelen met muziek. Koningshoek. 10 00-17 00 uur woensdag 29 juli Gilde. Koningshof 14 UO-16 00 uur Redactie Watenveg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Vanaf morgen vertoeft een aantal Engelse scouts bij gastgezinnen in Vlaardingen. Ze zijn lid van de Sint Georges-groep ulI Middlesborough die te gast is bij de Scoutingsgroep Marnix van Sint Aldegonde aan de Broekpolderweg. Gedurende een aantal dagen zijn ze in de gelegenheid Vlaardingen te verkennen waarna het gezamenlijke zomerkamp in Epe op hel programma staat. Na de terugkeer vertoeven de En gelsen nog een aantal dagen in Vlaardingen en krij gen ze op woensdag 5 augustus een 'farewell party' aangeboden. Het bruidspaar Quak-Bakker heeft vandaag bezoek gekregen van mevrouw J, Timmermans-de Gunst, echtgenote van de loco-burgemeester, vanwege het feit dat hel echtpaar vijftig jaar is getrouwd. De heer Quak is op 15 april 1917 in Maasland geboren. Zijn echtgenote is Rotterdamse van origine en zag 13 augutus 1920 het levenslicht. Ze kregen drie kinde ren. Gisteren kregen ze de gebruikelijke attenties van de gemeente. Door Simon van Zuilen Maasland/Maassluis - Het gaat Maassluis met de geplande en omstreden woningbouw in de Maasiandse Dijkpolder alleen om de centen en om niets anders. Dat is de stellige overtuiging van financieel directeur J. Ham (40) van Lely Industries (land bouwmachines); het bedrijf met 250 werknemers dat zich door de Maassluise plannen voor woningbouw in het voortbestaan bedreigd ziel. „Door de bodemverontreiniging in de Slee nd ijk pol der, de vuii- stortlocatie. het Vecom-terrein. Vertowijk én de hoge sanerings- kosten. is de financiële positie van Maassluis uiterst somber. Ik kom tot geen andere conclusie dan dat de gemeente Maassluis zich probeert te redden van de on dergang in milieu-onvriendelijk havenslib ten koste van het mi lieu-vriendelijk bedrijf Lely." Ham vraagt zich daarbij af of wo ningbouw wel haalbaar is. De ont eigening van Lely zal een paar honderd miljoen gulden gaan ver gen. Bovendien ligt er volgens hem ten westen van Maassluis nog voor woningbouw beschikba re grond met een oppervlakte, die zeker zo groot is als de Dijkpol der. Vooralsnog staan zowel Maassluis als het Overlegorgaan Rijnmond (OOR) achter de plannen om op de gronden van Leiy mogelijk wo ningen neer te zetten. Dit on danks de tegenstand van Lely zelf en het gemeentebestuur van Maasland, dat van geen opper- vlakteverlies wil weten. ,.Als Maassluis of Rijnmond de woningbouwplannen in de Dijk polder doorzet, staat ons bedrijf op de tocht. Dan is hier straks geen landbouwmachinefabriek meer," aldus Ham. Lely Industries legt zich evenwel niet zo gemakkelijk bij de Maas sluise plannen neer en is op de barricaden geklommen. Een eventuele sluiting van de hoofd- produktievestiging in Maasland betekent volgens Ham het verlies van zo'n 250 arbeidsplaatsen plus het verlies aan werkgelegenheid voor soms tientallen inleenkrach- ten. Nijdig en ook teleurgesteld is Lely Industries in het Maassluise gemeentebestuur, omdat het de in 1981 overeengekomen afspra ken met nakomt. Lely gaf bij die gelegenheid de zakelijke rechten over ruim 24 hectare in de Steen- dij kpolder op. Daarvoor kreeg het in de Dijkpolder rond de zeven hectare terug. Die ruil diende een eind te maken aan de over en weer al jaren bestaande scher mutselingen over het grondge bied. Ham: „Daarbij werd de strijdbijl begraven, we zouden elkaar niet meer lastig vallen. We gingen als goede buren uit elkaar, maar nu volgt er toch weer een nieuwe aanval op het gebied van Lely." Ham heeft geen goed woord over voor die handelwijze. „Dat ge meentebestuur heeft een slechte eigenschap, want het is onbe trouwbaar in het nakomen van af spraken." Hij verzekert Maas sluis, dat zijn bedrijf tegen de plannen herrie gaat maken. „Op ons hoofdkantoor in het Zwitsei se Zug staat een kanon dat is op gedoken uit de haven van Maas sluis. Het schijnt op een schip van de watergeuzen te hebben ge staan. Zo nodig zal het kanon worden ingezet om onze belangen te verdedigen." „Wij hoeven volgens Maassluis niet weg," heeft directeur Ham (40) tijdens Maassluise commis sie- en raadsvergaderingen te ho ren gekregen. „Ze bouwen ge woon om de fabriek heen. zo werd er gezegd. Na al die jaren hebben raad en college van Maassluis kennelijk nog niet begrepen, dat een landbouwmachinefabriek proefterreinen nodig heeft. Zoals een plantenveredelingsbedrijf kassen nodig heeft en een impor teur van groenten en fruit met zonder koelcellen kan. Of welke vergelijking je ook maar wilt trek ken. Je vraagt je dan af, waarom Maassluis wat onze argumenten betreft zo hardhorend is." Volgens Ham, samen met enkele collega's de directie voerend van het vanaf oudsher in de Dijkpol der gevestigde bedrijf, kan er geen meter grond van de proef terreinen worden gemist. „Het is onmogelijk om zo maar om ons heen te bouwen. We hebben zo veel grond nodig als er beschik baar is. Een steeds efficiënter be drijfsvoering van de landbouwbe drijven betekent de ontwikkeling van steeds grotere machines. De noodzaak voor meer proefterrei nen is daardoor aanwezig. Een eenmaal ingezaaide akker om een machine te testen, kun je niet nogmaals inzaaien om een andere machine uitte proberen." Lely Industries beschikt in totaal over ongeveer 100 hectare proef- terrein. Daarvan ligt er pakweg 30 hectare aan de Maasiandse kant van de A20. Door die doorsnijding van de autoweg niet ideaal be reikbaar, maar volgens Ham toch volledig als proeflerrein in ge bruik. AL in 1964, bij eerdere plan ner tot grenswijziging in het be trokken gebied, concludeerde een kamercommissie onder voor zitterschap van H. Becrmnk dat doorsnijding van de proefterrei nen door de rijksweg tot grote be zwaren leidt. Dat het de werknemers van Lely ernst is met hel voortbestaan van hun bedrijf en derhalve hun baan. bleek tijdens de laatste raadsver gadering van Maassluis. Zo'n honderd medewerkers zaten er op de tribune om de discussie over de toekomstige uitbreidings plannen te volgen. ..Er heerst best wel een beetje onrust." weet Ham. ,.Maar het volgen van die bijeen komst is heel gedisciplineerd ge gaan." Maassluis heeft gekozen voor het zogeheten tweesporen-scenario Aanvankelijk gericht op stabilisa tie en later op groei, om in de toe komst voldoende woningen voor de bevolking te realiseren en de kwaliteit van wonen en leven in Maassluis te handhaven. Volgens wethouder A. Wustraw kan dit doel slechts bereikt worden via bouwen bij de buren of zonodig een grenswijziging, om het beno digde aantal woningen te realise ren. In Maassluis is nog plaats voor ongeveer vierhonderd woningen. Afhankelijk van de stedebouw- kundige invulling, met voldoen de marge in verband met geluids hinder van de rijksweg, zouden er in de Dijkpolder tussen de twee- en vijfduizend huizen gebouwd kunnen worden. Hoewel de Maas sluise raad het lweesporen-scena rio unaniem aannam, constateer de de van het spreekrecht ge bruik makende financieel direc teur toch een lichtpuntje. Ham: „Ik heb het idee dat zc toch wel minder verzekerd zijn van een snel doorstoten. De stemming was heel anders." Het geruchtencircuit rond Lely Industries is ook Ham niet onl- Maassluls is alleen maar uft op de cen ten en verder niets, zegt Lely-direc- teur Ham. Foto Richard Hogeveert gaan. Zo zou het bedrijf op het randje van een faillissement staan, zou het bedrijf de overna meprijs zo hoog mogelijk villen opvoeren en vervolgens naar Drenthe verhuizen. In die provin cie zou zelfs al grond zijn gekocht. ..Allemaal onzin." wil Hum die ge ruchten met klem ontzenuwen. „Lely is financieel een gezond be drijf. dat goed op z'n tellen past en z'n flexibele capaciteit aanpast aan de behoefte. Al die geruchten slaan nergens op." Ook van verhuizen is volgens Ham geen sprake. „Maasland ligt dichtbij de havens van Rotter dam. Bovendien is er een emotio nele binding: het bedrijf is in Maasland gesticht op eeuwenou de familiegrond." De cijfers van vorig jaar zijn nog niet exact be kend. maar volgens de laatste vastgestelde jaarrekening be droeg de omzet 98 miljoen gul den. DoorWessel Penning Velenje/Schiedam - Omar en zijn vrouw en kinderen zeggen niets, maar tonen een briefje. In ge brekkig Engels staat geschreven: „Ons huis is verwoest. Help ons." Ze zijn enkele van de bijna vier duizend Bosnische vluchtelingen in Velenje, de Sloveense part nerstad van Schiedam. Het kostte heel veel moeite, maar vooralsnog konden de autoriteiten van Ve lenje de vluchtelingen uit de door een burgeroorlog geteisterde re publiek Bosnié-Hercegovina een onderkomen bezorgen. Nu - na enkele maanden, terwijl de vluchtelingenstroom nog steeds aanzwelt - dreigen de middelen uitgeput te raken. Voor al de eerste levensbehoeften van de ontheemden kunnen nog maar nauwelijks worde, oekostigd. Alle hulp is dus welkom. De part nersteden Schiedam en het Duit se Esslingen zijn reeds aange schreven. Wethouder Igor Meh: „Maar totnutoe hebben we alleen antwoord gekregen uit Schiedam." Hoopvol wacht men op meer con crete toezeggingen voor hulpac ties, maar al te veel moet men daar ook weer niet van verwach ten. In Schiedam staat een en an der op een laag pitje in verband met de vakanties. Ivan Ojstersjek, tijdelijk vluchte lingen-coördinator in Velenje: „Wat we nodig hebben zijn baby voeding en geld. juist dat. In kle ding zijn we via het Rode Kruis al redelijk voorzien." Het geld is nodig om de vluchte lingen de winter door te helpen. Uitzicht op een verbetering van de oorlogssituatie in Bosnië is er namelijk niet. ,.Nee. de vluchtelingen zullen blijven komen, alhoewel de opvangplaatsen al vol zitten. We moeten zo langzamerhand gaan denken aan sport hallen en scholen om ze onder te brengen." zegt Ojs tersjek. Veel van zijn aandacht gaat dagelijks uit naar de tweeduizend kinderen onder de vluchtelingen. Daarbij zitten alleen al zo'n tweehonderd babies. Verder zijn vrouwen sterk vertegenwoordigd en ma ken slechts 250 mannen deel uit van de bijna vier duizend vluchtelingen. De meeste mannen zijn na melijk in Bosnië achtergebleven om hun bijdrage te leveren aan de strijd, Een Bosnische moslim-vrouw en haar kinderen zitten achterop een vrachtwagen. Ze hebben een vlucht van 24 uur achter de rug en weten nog niet waar ze terecht komen. De strijd in het voormalige Joegoslavië heeft het grootste Eu ropese vluchtelingenprobleem veroorzaakt sinds de Tweede Wereldoorlog. FotoSPA 7.0 kreeg Velenje uiteindelijk toch nog le lijden on der de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. Eerst kwamen vanaf vorig jaar augustus vele Kroati sche vluchtelingen naar het stadje in Slovenië, waar na sinds april veel ontheemden uit Bosnië zich m Ve lenje meldden. Ruim een jaar geleden ging de korte Sloveense onafhankelijkheids strijd nagenoeg aan hel stadje voorbij. Slovenië werd sowieso toen maar nauwelijks schade toe gebracht. Nu is de oorlog in Velenje wel zichtbaar. Veel Bosnische vluch telingen - veelal moslims uit ver woeste dorpen op het platteland - hangen verveeld rond in het stadscentrum. Tilo. de stichter van het oormalige Joegoslavië - nog steeds via een metershoog standbeeld nadrukkelijk aanwe zig in Velenje - moest eens we ten. En de bestuurders van het 40.000 inwoners tellende stadje zullen dit ook niet hebben ge dacht. Ongeveer een kwart van de Bos- nïërs moest worden onderge bracht in de one vl u drielingen- centra. Veruit de me es ten konden terecht bij familie in Velenje. dat al tientallen jaren veel moslims werk biedt m de mijnbouw, rond om de stad, en bij de plaatselijke wasmachmefabnek. Maar de flat jes van deze 'allochtonen' zijn in tussen ook overvol geraakt met familieleden uit Tiavmk, Grada- zac. Zvormk en andere dorpjes en gehuchten in hot Bosnische bin nenland. Etappes Ojstersjek: „Flatjes voor drie of vier personen worden momenteel bewoond door tien of meer men sen. Ik ken een paar gevallen waarbij veertien oi' zestien men sen samen in een flatje zitten. Ze slapen daar in etappes, want ge noeg bedden zijn er mei. En u be grijpt dat zo'n groot gezelschap niet te onderhouden is. Wij kun nen slechts beperkt bijspringen en onze regering m Ljubljana heeft ook maar een klein bedrag beschikbaar." Het gemeentebestuur kan de daaruit voortvloeiende sociale problemen nauwelijks aan. Wethouder Meh: „Veel vluchtelingen hangen rond op straat, wat be grijpelijk is ais je met zoveler m een flatje zit. Maar het ergert anderen D^vhifhieimg^n Immer, van het platteland, hebben andere gewoonten en kunnen zo doende maar matig integreren. Ze vervelen zich en kunnen niet aarden." Volgens Meh 'ter bescherming tegen eventuele cri minaliteit' patrouilleert de politie van Velenje nu iets vaker in liet stadscentrum. Voor enkele inwoners is dat nog niet voldoende. Hun. zoals veel Slovcnen zelf zeggen, 'groot tolerantievermogen, veel groter dan dal \an Kraaien en Scrven'. blijkt bepaald niet onuitputtelijk. Vorige week moest één van de vluch telingen een tra na een bommelding worden ont ruimd. Het was loos alarm. Bang geworden voor eventuele problemen heeft het gemeentebestuur besloten dat de vluchtelingen in de centra niet zomaar iri en uit mogen lopen, „indivi dueel mogen ze tot een paar honderd meter buiten de centra komen. Als groep mogen ze slechts 'geor ganiseerd' naar het stadscentrum, aldus Ojstersjek. De Bosmiers moeten zich zodoende verpozen in of rond hel opvangcentrum Maar de a Uridine is een probleem. „We hebben te wemig vrijwilligers en middelen om hen werkelijk bezig te houden." Aan de buitenkant van Vebnje is een voormalige studentenflat ingericht als opvang voor vluchtelin gen. Er is plaats voor tweehonderd mensen, onder wie heel veel kinderen, veel vrouwen en maar zeven mannen. Eten doen ze in de veel te kleine zaal. Op in geroosterde tijden, omdat lang niet alle tweehonderd daar tegelijkertijd aan kunnen schuiven. Ieder gezin heeft een kamer. Nou ja, een ruimte waarin zoveel mogelijk kinderen zijn gepropt. Als in een kamer plaats is voor tien bedden, dan staan daar tien bed den en wonen daar twee gezinnen. Geklaagd wordt er zelden. Meestal zeggen ze: „Alles is goed hier, maar we zitten liever thuis." Maar Thuis' is meestal verwoest ofte gevaarlijk. Overal in het centrum vind je groepjes vluchtelin gen. pratend over maar een onderwerp: de oorlog. Al lemaal hebben ze hun eigen verhaal over hun bele venissen. Al huilend vertellen ze het. „Want ieder een moei dit weten. De wereld kan toch niet blijven toekijken?" Hun relaas over de executies, bombardementen, ver krachtingen en slachtingen is gedetailleerd. De vele kinderen zitten erbij en luisteren. 7.c horen het al voor de zoveelste keer. Esma. een jonge Bosnische vrouw: „Van mijn man heb ik in geen maanden gehoord Ik weet alleen dal er verschrikkelijk gevochten is in onze streek en dat heel veel mannen diuir de Sei s zijn verbrand." Almii a, met haar kinderen ai nden wachtend op berichten over ami heloden. „De mee sten van ons komen uit de omgeving van Zvormk. We zijn in april weggegaan, nadat Serviërs in een buurdorp vijftig mensen hadden afgeslacht. Mijn broer hebben ze ge kruisigd. Hij snert'pas na drie dagen." snikt ze. En dan opeens heel fel: ..Dit is zo erg! Een halfjaar geleden hielp ik nog mijn Servische buren bij het binnenhalen van de oogst. Op een dag zeiden ze: 'We zijn jullie buren met meer'. Ik kan het nog niet gelo ven. maar een maand later doodden ze mijn familie. Nooit tevoren maakten we onderscheid. Of je nu moslim. Kroaat, Serviër of Albanees was. Nu is alles anders. We zullen nooit meer broederlijk bij elkaar wonen. Als we tenminste ooit nog terug kunnen... Soms geloof ik daar niet meer in. Onze terugkeer 2ou onze dood betekenen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1